Opony letnie ranking

Ostatnio aktualizowane: 05.06.20

 

Bez wątpienia jedną z najlepszych opon letnich jest Dunlop SP SPORT BLURESPONSE 205/55 R16 91V, nowoczesny produkt, który spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających kierowców. Na początku warto zaznaczyć, że prezentowany model gwarantuje mniejsze spalanie. Jest to opona, dzięki której jazda samochodem podczas letniej burzy nie jest wyzwaniem. Model zapewnia bardzo dobrą przyczepność, a kierowanie po mokrej jezdni jest łatwe. Mocny system osadzania obręczy sprawia, że precyzyjna jazda nie jest żadnym problemem. Opona ma bardzo dobry kontakt z jezdnią oraz sprawdzony system odprowadzania wody. Warto również wspomnieć, że prezentowany model jest cichy. Jeżeli ten produkt Ci się nie spodobał, to przeczytaj opis Dębica Passio 2 195/65R15 91T. Wspomniana opona ułatwia kierowanie poprzez zwiększoną przyczepność do jezdni. Utrzymanie stabilności zapewniają ciekawe rozwiązania. Nowoczesny sposób odprowadzania wody sprawia, że opony są odporne na aquaplaning, czyli tracenie kontaktu z nawierzchnią spowodowane przez wodę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to kontynuuj czytanie tego artykułu. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji na temat innych produktów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie opony letnie kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kiedy nadchodzi wiosna kierowcy powinni zmienić zimowe opony na letnie. Nie zawsze jednak dotychczas użytkowany komplet nadaje się do dalszej jazdy, zwłaszcza po kilku sezonach. Wtedy konieczny jest zakup nowego zestawu, a jego wybór może okazać się stosunkowo trudny. Jeśli chcesz mieć pewność, że znalazłeś odpowiedni produkt, zajrzyj do naszego poradnika. Podpowiemy Ci, jakie opony letnie wybrać, aby zapewniły Ci bezpieczną jazdę samochodem.

 

 

Rozmiar

Kwestią odgrywającą niezwykle ważną rolę przy zakupie opon jest rozmiar. Jest kilka metod umożliwiających sprawdzenie go, a jedna z najprostszych to przyjrzenie się oznaczeniom na ogumieniu założonym już na kołach auta. Jeśli jednak mamy problem z ich odczytaniem, rozmiar opon znajdziemy również w dołączonej do samochodu instrukcji. Niekiedy informacje na ten temat są też umieszczone w różnych częściach pojazdu jak np.: słupek za kierownicą, klapka wlewu paliwa czy próg drzwi po stronie kierowcy.

Jak odczytać rozmiar ogumienia? Nie jest to takie trudne, jak może się nam początkowo wydawać. Dla przykładu, jeśli jeździmy samochodem z oponami w rozmiarze 205/55/R16, to wygląda to następująco:

205 – szerokość opony, jest wyrażona w milimetrach;

55 – wysokość profilu opony, jest wyrażona w procentach i oznacza stosunek wysokości boku ogumienia do jego szerokości;

R – typ budowy opony, w tym przypadku jest to konstrukcja radialna;

16 – średnica koła auta, a jednocześnie średnica obręczy, jest wyrażona w calach.

 

Klasa

Opony możemy zaklasyfikować do trzech klas, czyli: ekonomicznej, średniej oraz wyższej. Modele zaliczane do pierwszej grupy są najtańsze, ale nie musi to oznaczać, że są jednocześnie najgorszej jakości. Takie ogumienie jest produkowane zgodnie ze starszymi technologiami, które dawniej stosowano w przypadku produktów klasy wyższej (dotyczy to stosowanej mieszanki gumy, jak i samego wzoru bieżnika). Opony klasy ekonomicznej polecane są osobom, które nie jeżdżą zbyt często samochodem (jeśli już, to głównie w mieście) i nie chcą wydawać zbyt dużej kwoty na ich zakup.

Modele klasy średniej są dobrą propozycją dla kierowców, którzy uważają, że produkty klasy ekonomicznej nie spełniają ich oczekiwań, a jednocześnie preferują spokojny styl jazdy samochodem. Świetnie sprawdzają się one nie tylko w mieście, ale i niezabudowanym terenie. Opony zaliczane do klasy wyższej są niezawodne nawet w bardzo trudnych warunkach, dlatego kupują je wymagający kierowcy. Gwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy (w szczególności w terenie), także agresywnej.

 

Bieżnik

Wyróżniamy trzy rodzaje bieżnika: kierunkowy, symetryczny oraz asymetryczny. Jakie opony letnie są najlepsze pod tym względem? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać wady i zalety każdego z wymienionych rozwiązań. Bieżnik kierunkowy ma kształt litery „V” (to tzw. jodełka), bardzo dobrze odprowadza wodę i szybko reaguje na hamowanie oraz przyspieszanie auta. Opony te są zalecane do samochodów średniej i wysokiej klasy, często możemy je zauważyć w pojazdach sportowych.

W przypadku bieżnika symetrycznego jego obie połowy są takie same, dlatego opony można zamontować w dowolny sposób. Jednym z największych atutów tego typu produktów jest niski poziom generowanego podczas jazdy hałasu. W połączeniu z odpowiednią mieszanką gumy można też liczyć na mniejszy opór toczenia, a co za tym idzie – obniżone spalanie paliwa i zużycie płynów eksploatacyjnych w aucie (oleju silnikowego, płynu hamulcowego itp.). To doskonała propozycja do samochodów o niskiej mocy. Z kolei bieżnik asymetryczny jest bardziej ponacinany po wewnętrznej stronie i mniej po zewnętrznej. To gwarantuje szybkie odprowadzanie wody, a także dobre prowadzenie w zakrętach i po prostej. Opony z asymetrycznym bieżnikiem zakłada się w autach miejskich, kompaktowych, jak i limuzynach czy pojazdach sportowych o dużej mocy.

 

Indeks prędkości i nośności

Poza samym rozmiarem opon trzeba również sprawdzić indeks prędkości oraz nośności. Ten pierwszy określa maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się samochód z danym ogumieniem. Z kolei indeks nośności daje informację o maksymalnym obciążeniu, jakie opona może przenieść w czasie poruszania się z najwyższą dopuszczalną prędkością. Oba indeksy są więc ze sobą ściśle związane, ich wartości są określone przez producenta danego auta.

Indeks prędkości oznaczony jest literą, a najpopularniejsze to:

T – maksymalna prędkość to 190 km/h;

H – maksymalna prędkość to 210 km/h;

V – maksymalna prędkość to 240 km/h;

W – maksymalna prędkość to 270 km/h;

Y – maksymalna prędkość to 300 km/h.

 

Natomiast indeks nośności opon jest oznaczony liczbami. Najczęściej spotykane są:

82 – maksymalne obciążenie to 475 kg;

88 – maksymalne obciążenie to 560 kg;

91 – maksymalne obciążenie to 615 kg;

94 – maksymalne obciążenie to 670 kg;

95 – maksymalne obciążenie to 690 kg;

98 – maksymalne obciążenie to 750 kg;

99 – maksymalne obciążenie to 775 kg.

Jeśli chodzi o opony letnie, to nie możemy zakładać kompletu z niższym indeksem prędkości niż zalecany przez producenta auta (inaczej obniży się poziom bezpieczeństwa jazdy, gdyż auto będzie zachowywać się na drodze inaczej, niż dotychczas). Montaż ogumienia z niewłaściwym indeksem nośności może skutkować ich szybszym zużyciem, otrzymaniem mandatu, a nawet niespodziewanym wystrzałem podczas podróży.

 

 

Opony homologowane

Według doświadczonych kierowców najlepsze opony letnie to te z homologacją, czyli w pełni dostosowane do konkretnego modelu auta. Nierzadko mają one np. zmodyfikowaną rzeźbę bieżnika lub zmienioną konstrukcję wewnętrzną. Trudno jest jednak jednoznacznie określić, czy rzeczywiście modele homologowane są idealne. O zakupie takiego produktu powinni pomyśleć głównie posiadacze najwyższej klasy samochodów. W przypadku aut produkowanych na masową skalę, zakładanie opon z homologacją nie jest koniecznością, ponieważ czasem okazuje się, że ogumienie wybrane przez producenta sprawdza się nieco gorzej niż to niebędące na oryginalnym wyposażeniu.

 

Opony letnie w dobrych cenach

To, jak dużo zapłacimy za nowe, letnie opony zależy przede wszystkim od ich klasy – te z ekonomicznej kosztują do ok. 200 zł za sztukę, a ze średniej ponad 250 zł. Najdroższe jest ogumienie zaliczane do klasy wyższej, gdyż kosztuje nawet ponad 400 zł za sztukę. Nierzadko lepszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu opon, ponieważ wtedy możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

 

 

Najlepsza opona letnia w 2020 roku

 

Jeżeli zastanawiasz się, jakie produkty są polecane, to zaprezentuje Ci je poniższy ranking opon letnich. Zawiera on jedynie sprawdzone modele.

 

Nasze zalecenia

 

Dunlop SP SPORT BLURESPONSE 205/55 R16 91V 

 

Dunlop SP SPORT BLURESPONSE 205/55 R16 91V to dobra opona letnia. W jej składzie znajduje się polimer zapewniający bardzo dobrą przyczepność. Dzięki temu ułatwione zostało kierowanie na mokrej powierzchni, więc jazda jest bardzo bezpieczna. Szerokość opony wynosi 205 cm. Jej średnica to 16 cali. Z kolei indeks nośności to 91.

Specjalny kształt oraz dobra mieszanka pozwalają zaoszczędzić na paliwie. Dzieje się tak, ponieważ opory tłoczenia się zmniejszają aż o 30% w porównaniu do zwyczajnych opon. Dobrze usztywnione bloki bieżnika sprawiają, że nawet gwałtowne hamowanie trwa bardzo krótko.

Warto również zaznaczyć, że dzięki systemowi ochraniania felgi jest ona zabezpieczona przed otarciami spowodowanymi jazdą. Opona pozwala utrzymać stabilność podczas szybkiej jazdy, co jest bardzo często chwalone przez kierowców. Oprócz tego użytkownicy wspominają także o bezszwowej opasce nylonowej, która chroni oponę przed zniekształcaniem.

 

 

 

 

Dębica Passio 2 195/65R15 91T

 

Dębica Passio 2 195/65R15 91T to opona letnia o szerokości 195 mm. Średnica produktu wynosi 15 cali. Podłużne oraz promieniowe rowki są ułożone w taki sposób, aby woda była odprowadzana w odpowiedni sposób. Dzięki temu opona jest też odporna na aquaplaning. Strefa barkowa ma sztywne bloki, co sprawia, że nawet gwałtowne skręty są bezpieczne oraz pozwalają utrzymać stabilność.

Przyczepność prezentowanego modelu jest bardzo wysoka. Jest ona rezultatem specjalnego konturu oraz pozycji klocków, które zapewniają wysokie przebiegi. Żebra centralne zostały specjalnie usztywnione, więc prowadzenie w ciężkich warunkach nie jest zbyt dużym problemem.

Bieżnik jest zużywany równomiernie, ponieważ kontur sprawia, że nacisk występuje na całej oponie. Indeks nośności modelu wynosi 91. Kierowcy najczęściej chwalą ciekawe rozwiązania dotyczące odprowadzania wody spod kół. Uważają również, że opona jest dobrze wykonana.

 

 

 

 

Uniroyal Rainsport 3 225/45R17 91Y  

 

Jeżeli szukasz dobrych opon letnich, to z pewnością zainteresuje Cię Uniroyal Rainsport 3 225/45R17 91Y. Jest to produkt, który zapewni Ci bezpieczeństwo nawet w bardzo trudnych warunkach. Jedną z największych zalet tej opony jest bardzo krótka droga hamowania. Natychmiastowe zahamowanie umożliwia specjalnie przygotowana mieszanka, zwiększona liczba lameli, a także dużo krawędzi tnących.

Szczególną uwagę warto zwrócić na bieżnik. Jest on zaprojektowany w taki sposób, że woda oraz błoto są skutecznie odsuwane na boki. Dlatego podczas jazdy samochód nie ślizga się po jezdni. Z kolei konfiguracja Fast Curve zapewnia bardzo dobrą przyczepność nawet na gwałtownych zakrętach.

Szerokość opony wynosi 225 cm. Jej średnica to 17 cali. Jest to produkt, który zajął wysokie miejsca w wielu specjalistycznych rankingach. Wiele osób uważa, że opona jest bardzo wytrzymała i z biegiem czasu nie ściera się zbyt mocno. Oprócz tego kierowcy docenili krótką drogę hamowania, jaką gwarantuje.

 

 

 

 

Fulda Ecocontrol 175/65R14 82T 

 

Fulda Ecocontrol 175/65R14 82T to produkt wykonany z największą starannością. Na początku warto wspomnieć o zmniejszonych oporach toczenia.  

Większa szerokość bieżnika oznacza, że ta dobra i tania opona letnia nie będzie się niszczyła podczas częstej eksploatacji. Możemy być pewni, że przez długi czas nie będziemy musieli jej wymieniać. Poruszanie się na mokrej nawierzchni nie jest już wyzwaniem. Specjalnie skonstruowany bieżnik sprawia, że hamowanie oraz panowanie nad samochodem są ułatwione.

Warto również wspomnieć o wysokiej odporności opisywanej opony na przetarcia. W rezultacie bieżnik nie ściera się i może lepiej odprowadzać wodę oraz zabezpieczać oponę przed straceniem kontroli. Kierowcy najczęściej wspominają o dobrym wykonaniu tego produktu. Oprócz tego dobrze oceniają również cichą pracę opony.

 

 

 

 

Barum Brillantis 2 185/65R15 88T

 

Barum Brillantis 2 185/65R15 88T to opona, która pasuje do wielu typów samochodów, a jej założenie nie należy do trudnych czynności. Na początku skupmy się na bieżniku tego produktu. Jego szerokość oraz objętość zostały zmniejszone, więc podczas jazdy opona nie emituje zbyt dużego hałasu. Dlatego wolna, jak i szybka jazda są komfortowe. Szerokość opony wynosi 185 cm.

Długie przebiegi oraz odporność na ścieranie oznacza, że produkt może być eksploatowany kilka sezonów. Oprócz tego warto dodać, że opona gwarantuje bezpieczeństwo. Jest to rezultat obecności dobrze wyprofilowanych kanalików oraz rowków, które zapewniają przyczepność, a co najważniejsze odpowiednio odprowadzają wodę spod kół.

Jeżeli chodzi o średnicę, to wynosi ona 15 cali. Wiele osób zauważyło, że nawet gwałtowne manewry oraz zmiana szybkości nie sprawiają, że opona traci przyczepność. Jednocześnie hamowanie jest bardzo krótkie, co docenia wielu kierowców. Dodatkowo osoby, które zaopatrzyły się w oponę chwalą jej odporność na zniszczenia.

 

 

 

 

Goodyear Efficientgrip Performance 195/60R15 88H

 

Chcielibyśmy zaprezentować Goodyear Efficientgrip Performance 195/60R15 88H, czyli jedną z najchętniej wybieranych opon letnich. Jej szerokość wynosi 195 mm, a jej średnica to 15 cali. Wiele osób jest zadowolonych z niskiego poziomu hałasu generowanego przez oponę. Specjalna technologia Active Braking gwarantuje dobrą przyczepność do jezdni, dzięki czemu czas hamowania jest bardzo krótki.

Wysoka przyczepność sprawia, że jazda po mokrej nawierzchni nie sprawia problemów. Jest to zasługa zastosowania nowoczesnej mieszanki tworzyw.  

Warto również dodać, że produkt jest wytrzymały, dzięki czemu posłuży przez wiele lat. Bieżniki nie ścierają się łatwo, co gwarantuje bezpieczeństwo jazdy przez długi czas. Opinie o oponach letnich tej marki sprawiają, że konsumenci często ją wybierają. Kierowcy zazwyczaj chwalą zastosowanie nowoczesnych technologii oraz dobre wykonanie produktu.

 

 

 

 

Michelin Energy Saver+ 205/60R16 92H 

 

Michelin Energy Saver+ 205/60R16 92H to opona, która pasuje do trochę większych samochodów takich, jak minivany czy samochody rodzinne. Jej szerokość wynosi 205 mm, a jej średnica to 16 cali. Jest to opona z bardzo wysokimi brzegami, dzięki którym jej zużycie jest znacznie wolniejsze.

Prezentowana opona zapewnia bezpieczeństwo na drodze. W porównaniu ze standardowymi modelami tego typu opona pozwala na zahamowanie o 3 m wcześniej. Szanse zatrzymania się przed przeszkodą na drodze są znacznie większe. Jeżeli chodzi o wykonanie produktu, to zamiast sadzy zastosowano krzemionkę. Właśnie dlatego opory toczenia są niższe, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Ze względu na mieszankę oraz specjalne ułożenie bieżników jazda na mokrej nawierzchni nie jest już niebezpieczna. Warto również wspomnieć o trwałości prezentowanej opony, która jest doceniana przez większość kierowców ją nabywających. Wspominają oni także o możliwości długiej eksploatacji.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status