fbpx

Kamery cofania ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.05.19

 

Jeśli masz problem z ograniczoną widocznością podczas cofania samochodem, powinieneś pomyśleć o montażu specjalnej kamery. Dzięki niej możesz wycofać z posesji lub parkingu bez ryzyka uderzenia o inne auto czy przypadkowe potrącenie przechodnia. Polecamy w szczególności sprzęt OMNA G900, który jest wideorejestratorem z możliwością nagrywania w trzech trybach: przód pojazdu, tył pojazdu lub przód i tył jednocześnie. Z uwagi na to, że urządzenie ma tryb nocny, pozwala na nagrywanie dobrej jakości filmów także po zmroku. W zestawie znajdziesz dwie kamery – przednią i tylną oraz długi, 5 m kabel. Co więcej, to model mający wbudowany głośnik i mikrofon. Sprzęt obsługuje karty pamięci o pojemności do 64 GB. Na uwagę zasługuje też kamera Garmin BC 30, która jest bezprzewodowa. W połączeniu z nawigacją GPS sprzęt pozwala na bezpieczne wycofanie samochodem z dowolnego, nawet bardzo zatłoczonego miejsca. Urządzenie nie jest podatne na działanie wilgoci, niskiej i wysokiej temperatury oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką kamerę cofania kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gdy cofamy samochodem, musimy zachować szczególną ostrożność, aby w nic przypadkowo nie uderzyć. Patrzenie we wsteczne lusterko czy oglądanie się za siebie czasami nie wystarcza, dlatego coraz częściej w autach montowane są kamery cofania. To niewielkie urządzenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort jazdy samochodem. Jeśli zapoznasz się z poradnikiem, dowiesz się, jaką kamerę cofania wybrać i co należy sprawdzić przed jej zakupem.

 

 

Zalety kamery cofania

Parkowanie czy wyjeżdżanie z posesji tyłem sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom. Podczas wykonywania tych manewrów musimy zachować szczególną ostrożność, co nie zawsze jest możliwe. Często pojawia się problem z tzw. martwym polem w lusterku, czyli przestrzenią przy aucie, której w żaden sposób nie możemy dostrzec. Kamera cofania znacząco zmniejsza ryzyko, że uderzymy w inny samochód lub potrącimy przechodnia, ponieważ go nie zauważymy. To dobra alternatywa dla czujników parkowania, gdyż świetnie widzimy to, co dzieje się za naszym pojazdem. Uważa się, że kamera jest bardziej precyzyjna od czujników.

 

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Dostępne w sklepach kamery cofania dzielone są na przewodowe i bezprzewodowe. Oba typy urządzeń mają swoje wady i zalety. Za mniej podatne na zakłócenia oraz bardziej czytelne uznaje się modele przewodowe, czyli takie wymagające podłączenia przez kabel. Tego typu sprzętów na rynku jest bardzo dużo, więc bez wątpienia uda nam się znaleźć urządzenie spełniające wszystkie oczekiwania. Niemniej jednak montaż kamery przewodowej jest stosunkowo trudny, dlatego przeważnie nieuniknione jest skorzystanie z pomocy fachowca. Sprzęt bezprzewodowy instaluje się znacznie łatwiej, ale trzeba pamiętać o tym, że może okazać się bardziej podatny na zakłócenia. Wielu kierowców twierdzi też, że jakość obrazu jest gorsza w porównaniu do modelu przewodowego. Jednocześnie w przypadku awarii znacznie łatwiej jest wymienić kamerę bezprzewodową, co także może odgrywać istotną rolę.

 

Miejsce montażu

Zazwyczaj producenci kamer cofania dają nam możliwość samodzielnego decydowania o miejscu zamontowania sprzętu. Może to być ramka tablicy rejestracyjnej, tylna szyba, ewentualnie zderzak. Czasami jednak konieczne jest wywiercenie niewielkiego otworu do przeprowadzenia przewodu.

 

Ekran

Jeśli kupimy wideorejestrator z kamerą cofania w zestawie, nie musimy się zastanawiać, czy otrzymamy także ekran. Obraz będziemy mogli oglądać na wyświetlaczu zamontowanym na przedniej szybie lub wstecznym lusterku. Jeśli jednak kamera sprzedawana jest osobno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam ekran będziemy musieli dokupić. Funkcję wyświetlacza może też pełnić nawigacja GPS. Najczęściej jest tak, że obraz pokazujący otoczenie z tyłu samochodu pojawia się automatycznie, gdy wrzucimy bieg wsteczny (każdą kamerę cofania podłącza się do świateł cofania).

 

Kąt obiektywu

Jeśli chcemy mieć pewność, że podczas wyjeżdżania autem tyłem zachowamy całkowitą ostrożność, powinniśmy znaleźć urządzenie z jak najszerszym kątem obiektywu. Najlepsza kamera cofania zapewnia widoczność do 120 stopni w pionie (lub nieco więcej). Jeśli sprzęt wyposażono w obiektyw o mniejszym kącie, np. 90 stopni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo instalacji urządzenia parkowanie tyłem wciąż będzie dla nas kłopotliwe.

 

Wytrzymałość

Ze względu na to, że kamerę cofania montuje się na zewnątrz pojazdu, musi być to urządzenie wytrzymałe i solidne. Obudowa sprzętu powinna być na tyle szczelna, aby nie przedostawał się do środka pył ani wilgoć. Kamera ma być odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg oraz wysoka i niska temperatura. Jednocześnie pamiętajmy, że sami przez nieuwagę możemy przyczynić się do awarii urządzenia. Kiedy sprzęt zamarznie, nie powinniśmy go podgrzewać przy pomocy zapalniczki ani skrobać skrobaczką. Co więcej, samochodu z zewnętrzną kamerą cofania nie należy myć w myjni automatycznej ani zostawiać w pełnym słońcu na kilka godzin.

 

Tryb nocny

Osoby jeżdżące samochodem nie tylko w dzień, ale i w nocy, powinny poszukać modelu wyposażonego w tryb nocny. Taki sprzęt ma wbudowany wzmacniacz obrazu oraz promiennik podczerwieni, co pozwala na dostrzeżenie przeszkód nawet po zmroku.

Rozdzielczość – jaka kamera cofania jest najlepsza?

To, czy w porę zareagujemy podczas cofania autem, zależy też od rozdzielczości obrazu. W przypadku tylnych kamer przeważnie jest to 640 pikseli x 480 pikseli, co w zupełności wystarcza, aby odpowiednio szybko zauważyć obiekty za autem i zahamować. Im wyższa jest rozdzielczość obrazu, tym lepiej, ponieważ wyraźne będą nawet najmniejsze szczegóły.

 

Dodatkowe opcje

Znaczna część kamer cofania, zwłaszcza tych dołączonych do wideorejestratorów, ma kilka dodatkowych opcji. Może to być czytnik kart pamięci, pozwalający na nagrywanie i przechowywanie dużej ilości filmów. Należy sprawdzić, ile wynosi maksymalna pojemność nośnika, gdyż po podłączeniu niewłaściwego urządzenie może przestać prawidłowo działać. Inną funkcją jest czujnik ruchu uruchamiający przednią kamerę w momencie, gdy przed samochodem pojawi się poruszający się obiekt. Poza nagrywaniem filmów, rejestratory z kamerą cofania mogą też robić zdjęcia (to tzw. tryb fotograficzny).

 

Kamery cofania w dobrych cenach

Cena za najtańsze kamery cofania wynosi ok. 150 zł. Za droższe modele należy zapłacić ponad 400 zł, dotyczy to również wyposażonych w wiele funkcji rejestratorów jazdy. Nie zapominajmy, że o cenie w dużej mierze decyduje producent. Jednak na bezpieczeństwo jazdy samochodem nie wpływa to, ile urządzenie kosztuje, tylko sposób jego działania. Sprzęt musi zapewniać płynny obraz w odpowiedniej rozdzielczości, niezależnie od godziny czy pory roku.

 

 

Najlepsze kamery cofania w 2019 roku

 

Nadal nie wiesz, na który sprzęt do auta się zdecydować? Przeczytaj ranking kamer cofania, w którym prezentujemy najbardziej popularne modele. Opisane poniżej urządzenia zostały docenione przez konsumentów zarówno za łatwy montaż, jak i zwiększenie komfortu jazdy samochodem.

 

Nasze zalecenia

 

OMNA G900 

 

Sprzęt OMNA G900 to rejestrator jazdy, który pełni także funkcję kamery cofania. Mocuje się go do lusterka wstecznego, dlatego jest niezauważalny dla osób przechodzących obok auta. Co więcej, urządzenie nie ogranicza widoczności i nie przeszkadza kierowcy ani pasażerom. W zestawie jest przednia kamera o rozdzielczości 1920 pikseli x 1080 pikseli oraz kamera cofania o rozdzielczości 720 pikseli x 480 pikseli.

Rejestrator ma kilka funkcji, które z pewnością przydadzą się każdemu kierowcy. Są to: czujnik ruchu, tryb nocny oraz możliwość podłączenia karty pamięci (do 64 GB). Sprzęt może działać w jednym z trzech dostępnych trybów nagrywania: przód, tył bądź przód i tył jednocześnie. Do urządzenia dołączono dwa kable, jeden z nich trzeba podłączyć do lusterka, a drugi do światła cofania.

Z recenzji konsumentów wynika, że to dobra i tania kamera cofania, która pozwala bezpiecznie zaparkować i wycofać, np. z posesji. Ponieważ sprzęt rejestruje to, co dzieje się na drodze podczas podróży, możemy czuć się bezpieczniej na drodze (w razie konieczności nagranie można wykorzystać jako dowód w sprawie kolizji).

 

 

 

 

Garmin BC 30 

 

Bezprzewodowa kamera Garmin BC 30 ma rozdzielczość 640 pikseli x 480 pikseli. Sprzęt można podłączyć do światła cofania, aby uruchamiał się za każdym razem, gdy wrzucimy bieg wsteczny. W połączeniu z dopasowaną nawigacją GPS, model ten pozwala na zminimalizowanie ryzyka wypadku związanego z tzw. martwą strefą w czasie cofania (przestrzeni obok auta o ograniczonej widoczności).

Urządzenie wykazuje odporność na deszcz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Co ciekawe, sprzęt możemy podłączyć także do źródła zasilania w aucie, aby włączać tryb nawigacji i kamerę cofania za pomocą przycisku.

Kierowcom spodobał się opisany wyżej model, gdyż łatwo się go montuje w aucie. Sprzęt wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją, dlatego z pewnością nie ulegnie szybko awarii. Warto podkreślić, że w aucie możemy zamontować nie jedną, ale nawet cztery kamery, aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i czuć się pewniej na drodze.

 

 

 

 

OMNA Q300 

 

OMNA Q300 to rejestrator jazdy, który działa w 4 różnych trybach i może nagrywać zarówno otoczenie przed i za autem, jak też wnętrze pojazdu. Kamera z tyłu ma rozdzielczość 640 pikseli x 480 pikseli (jej kąt widzenia to 120 stopni), a z przodu 1280 pikseli x 720 pikseli (kąt widzenia to 170 stopni).

Z uwagi na menu w języku polskim, sprzęt jest łatwy w obsłudze. To profesjonalny rejestrator jazdy wyposażony w tryb nocny, czujnik ruchu, a także funkcję aparatu cyfrowego. Urządzenie obsługuje karty pamięci do 64 GB. Aby używać sprzętu, należy przymocować go do szyby przy pomocy przyssawki (z przodu i z tyłu). To model przewodowy wyposażony w 5 m kabel.

Opinie o kamerach cofania OMNA, które udało nam się znaleźć, są w większości pozytywne. Sprzęt Q300 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród zawodowych kierowców nie tylko ze względu na nieskomplikowany montaż, ale i wiele przydatnych funkcji. Urządzenie można zamocować na zewnątrz pojazdu. Jest ono wodoodporne.

 

 

 

 

NavRoad 3000 

 

Kamera cofania NavRoad 3000 nadaje się do użytku w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. To sprzęt przewodowy, trzeba podłączyć go do świateł cofania. Sami możemy zdecydować o miejscu montażu urządzenia, może to być zderzak, klapa bagażnika lub tylna szyba.

Sprzęt wykazuje odporność na działanie niskich i wysokich temperatur (w zakresie od -20 st. C do +60 st. C), jego klasa szczelności to IP67. Pionowy kąt widzenia kamery to 120 stopni, więc nic nie umknie naszej uwadze podczas cofania.

Jak twierdzą konsumenci, urządzenie znacząco ułatwia bezpieczne cofanie autem nie tylko z własnej posesji, ale też np. na zatłoczonym parkingu. Dzięki kamerze możemy uniknąć uderzenia w barierkę czy inny samochód, a także przypadkowego potrącenia pieszych. Poza tym sprzęt działa niezawodnie nie tylko w dzień, ale i po zmroku (wyposażono go w tryb nocny).

 

 

 

 

Vordon DVR-190

 

Chcielibyśmy zaprezentować urządzenie Vordon DVR-190, które jest rejestratorem jazdy montowanym na lusterku wstecznym. To model pełniący też funkcję kamery cofania. Możemy sami zdecydować o rozdzielczości nagrywanych plików wideo, do wyboru mamy jakość Full HD, HD i VGA.

Sprzęt ma funkcję aparatu fotograficznego, a więc robi zdjęcia o rozdzielczości 1, 2 lub 3 Mpix. Kamera wyłącza się automatycznie po dłuższym czasie bezczynności. Warto podkreślić, że możemy wprowadzić numer rejestracyjny swojego samochodu, aby wyświetlał się na nagrywanych filmach.

Według konsumentów rejestrator przydaje się nie tylko zawodowym kierowcom, ale też osobom, które muszą codziennie dojeżdżać do pracy autem. Urządzenie nie zacina się, a tylna kamera włącza się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego. To wygodne i praktyczne rozwiązanie.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status