Ranking 8 najlepszych alkomatów w 2021

Ostatnio aktualizowane: 14.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Alkomat – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukając najlepszego modelu spośród wielu alkomatów znaleźliśmy model oceniany przez wielu klientów lepiej niż inne tego typu urządzenia. Alkomat AlcoFind AF-35 Premium, bo o nim mowa, może się pochwalić wieloma pozytywnymi recenzjami. Najważniejszymi cechami tego modelu są dokładne pomiary i ich szeroki zakres. Każde urządzenie oddawane do rąk użytkownika jest skalibrowane i gotowe do użytku. (w opakowaniu znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria, w tym baterie zasilające sprzęt). Testy porównawcze wykonane przy wykorzystaniu profesjonalnych, policyjnych alkomatów mówią, że urządzenie to nie odbiega jakością od specjalistycznych urządzeń i dlatego jest doskonałą propozycją do wykorzystania w niewielkich firmach transportowych, lub do prywatnego użycia. Prosta obsługa i czytelne wyniki przestawione na wyświetlaczu LCD sprawiają, że żaden użytkownik nie ma problemów z wykonaniem pomiarów. Model, który użytkownicy polecają w drugiej kolejności to AlcoFind EXPERT. Jest on równie lubiany przez posiadaczy ze względu na dokładność pomiarów i niewielką masę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki alkomat kupić?

 

Pewnie niejeden kierowca był w sytuacji, gdy po imprezie i krótkim śnie zastanawia się czy może już prowadzić samochód. Trudno ocenić, czy minęło już wystarczająco dużo czasu by prowadzić samochód. Abyś nie musiał sobie zadawać takiego pytania, a co gorsze wsiadać, jako kierowca do samochodu nie mając pewności, czy z Twojej krwi alkohol już został usunięty, proponujemy zakupić alkomat. Takie urządzenie potrafi natychmiast rozwiać wątpliwości i przyczynić się do Twojego i innych bezpieczeństwa na drodze. Rynek oferuje alkomaty w dobrych cenach i o tym, jak wybrać ten najlepszy napiszemy w dalszej części poradnika. Postaramy się podpowiedzieć, jak dobrać najlepsze urządzenie.

 

Rodzaje alkomatów

Wiadomo, że alkomat za zadanie ma wykrywać alkohol w wydychanym powietrzu, oraz określić jego stężenie. Można osiągnąć ten cel na trzy różne sposoby. Producenci oferują alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, i jest to najtańszy sposób wykrywania alkoholu. Gdy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol powierzchnia elektrody utlenia się, co wpływa na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Niestety, jest to metoda dość zawodna, bo wystarczy zażyć lekarstwo lub zapalić papierosa i dane są zafałszowane.

Inny rodzaj alkomatów to te z sensorem elektrochemicznym. Tego typu alkomaty używa policja.  Tutaj w wyniku reakcji związków chemicznych (głównie są wykorzystywane związki platyny) z alkoholem pod wpływem działania prądu elektrycznego wytwarza się kwas octowy. Na ten rodzaj alkomatu nie mają wpływu inne niż alkohol substancje w wydychanym powietrzu.

Najdroższy typ alkomatów, to te z sensorem spektrofotometrycznym. Są to alkomaty stacjonarne i ich wyniki są najdokładniejsze. Alkomat spektrofotometryczny, jak również dobry alkomat elektrochemiczny, który posiada świadectwo wzorcowania akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji może służyć, jako materiał dowodowy w sądach.

 

Jaki alkomat wybrać?

Alkomaty mogą pracować w dwóch trybach. Aktywny tryb to taki, gdy badany nabiera powietrza i wydmuchuje je do ustnika urządzenia. Przy pasywnym trybie alkomat zbliża się do ust badanego a badany dmucha w kierunku alkomatu.  Ze względu na dokładność pomiarów tryb aktywny jest bardziej precyzyjny. Ponadto w wiarygodności badania ma znaczenie wielkość czujnika. Im mniejszy czujnik, tym mniej dokładny wynik badania. Dlatego przy kupowaniu urządzenia należy sprawdzić, jaki zakres błędu dopuszcza producent. Zaleca się nie kupować urządzeń o większym zakresie błędu niż 0,1 promila lub wyrażone w procentach – 10%.

Istotna dla badania jest również ilość powietrza, jaka przepływa przez czujnik w trakcie badania. Taki sensor powinien się znaleźć w kupowanym alkomacie, bowiem przyjmuje się, że badanie jest wiarygodne, gdy ilość powietrza, jaka została poddana badaniu nie jest mniejsza niż 1,2 litra. Urządzenia, które taki czujnik posiadają, informują na wyświetlaczu, czy próbka powietrza, jaka została pobrana jest wystarczająca do wiarygodnego badania.

 

Wyświetlacz urządzenia.

Alkomat bez wyświetlacza nie funkcjonuje. Przecież przeprowadzane badanie musi zostać w jakiś sposób badanemu przekazane. Najtańsze modele wskazują wynik jedynie za pomocą diod, zamiast podawać wartość liczbową – takie wyniki są bardzo nieprecyzyjne. Zatem wyświetlacz to rzecz niezbędna w tym urządzeniu. Przy czym nie jest istotny rodzaj wyświetlacza, tylko to, co na nim po badaniu zostaje wyświetlone. Należy zwrócić uwagę, z jaką dokładnością ekran pokazuje wyniki. Gdy będą one w dziesiętnych promili, raczej pomiń ten model, jako zbyt mało dokładny.

Natomiast, jeśli wynik będzie się pokazywał w tysięcznych promili, to jest to z kolei jedynie chwyt marketingowy, który pozwala na podniesienie ceny urządzenia. Wystarczające jest, jeśli alkomat wyświetla wynik w setnych promili.

 

Dodatkowe wymagania dla dobrego alkomatu

Jest kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, to czy ustnik alkomatu uniemożliwia zaciągnięcie powietrza z wewnątrz alkomatu. Badając wiele osób jednym urządzeniem, przy braku takiego rozwiązania, alkomat może stać się nośnikiem chorób. Również wygodne jest, jeśli ustnik obraca się o 360 stopni. Takie rozwiązanie jest ergonomiczne i pozwala na wygodne przeprowadzanie i i odczytywanie pomiarów.

Gdy nasz alkomat ma służyć do pomiarów grupowych, należy sprawdzić czy model, jaki chcemy zakupić ma w zestawie nasadkę lejkową. Umożliwia ona wielorazowe użycie. Na ogół wyposażone w tę nasadkę są alkomaty, które mogą wykonać do 300 pomiarów w ciągu godziny.

Kalibracja alkomatu, to czynność, jaką powinno się wykonywać w każdym urządzeniu. Kalibracja, to zaprogramowanie sprzętu według odpowiednich wartości, odpowiadających wzorcowym stężeniom alkoholu. W większości alkomatów kalibracje powinno się wykonywać do 6-12 miesięcy, lub po przeprowadzeniu 500 badań. Wiele markowych modeli jest objętych programem darmowej kalibracji przez 2 lub 3 lata. Pamiętaj zapytać sprzedawcę o kalibracje.

Następną ważną sprawą, jest rodzaj baterii, jaki urządzenie posiada. Najlepiej, jeśli będzie to bateria litowo-jonowa wielokrotnego ładowania.

 

 

Jaki jest najlepszy alkomat?

Na to pytanie niestety będziesz musiał odpowiedzieć sobie sam. W dużej mierze to, który alkomat będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od przeznaczenia. Gdy kupujesz urządzenie na własne użycie, i będzie służył tylko okazjonalnie, może to być sprzęt nieco tańszy, z wyświetlaczem pokazującym zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w setnych promila.

Gdy urządzenie ma służyć wielu osobom – na przykład w zakładzie pracy, musisz zadbać o to, aby było ono bezpieczne dla osób badanych. A więc musi być tu odpowiedni ustnik oraz zachowana ergonomia urządzenia, aby dało się w łatwy sposób wiele badań wykonać. Istotna jest również kalibracja alkomatu wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta, a także świadectwo wzorcowania akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.

 

 

8 najlepszych alkomatów. Opinie w 2021 roku

 

Chcesz czuć się pewnie i bezpiecznie na drodze? Prowadzisz bogate życie towarzyskie i chcesz mieć pewność, że po spotkaniu ze znajomymi możesz prowadzić? Zastanawiasz się jaki alkomat kupić? Nasz artykuł opisuje najlepsze alkomaty dostępne na polskim rynku.

 

1. Alkomat AlcoFind AF-35 Premium

 

Wysokiej jakości elektrochemiczny alkomat AlcoFind AF-35 Premium to model polecany do firm zatrudniających kierowców, a także użytku prywatnego. Jego wysoką jakość potwierdzają przeprowadzone testy porównawcze z profesjonalnymi alkomatami policyjnymi typu Dräger 5510 i Dräger 6820. W wydychanym powietrzu urządzenie wykryje ślad alkoholu, gdy mieści się on w przedziale 0,00-5,00‰, a dokładność pomiaru wynosi +/- 0.005%BAC w 0.1%BAC. Każde sprzedawane urządzenie ma certyfikat wykonanej kalibracji.

Ponieważ czynność tę należy co jakiś czas powtarzać, AlcoFind AF-35 Premium ma wbudowany licznik, który pilnuje, aby w odpowiednim momencie użytkownikowi przypomnieć o ponownej potrzebie kalibracji. Mamy tu również licznik pomiarów, a także możliwość przeglądania ostatnich dziesięciu wyników. Wszystkie komunikaty informacyjne, jak i wyniki pomiarów wyświetlane są na ekranie LCD. Małe wymiary 47x108x17mm i waga 85 g (bez baterii) sprawiają, że urządzenie jest poręczne. Zasilanie odbywa się za pomocą 2 baterii alkalicznych typu AAA.

Obok komunikatów na ekranie urządzenie komunikuje się z użytkownikiem za pomocą różnych sygnałów dźwiękowych. Za pomocą takiej sygnalizacji urządzenie zawiadamia o początku i końcu pomiaru, rozładowaniu baterii czy uszkodzeniu sensora.

AlcoFind AF-35 Premium to urządzenie kieszonkowe o dużej precyzji pomiaru analogicznej do policyjnych mierników. Co sprawia, że jest lubiane przez użytkowników?

Zalety
Trwała obudowa:

Wnętrze z platynowym czujnikiem elektrochemicznym klasy Premium zostało zabezpieczone wytrzymałą obudową wykonaną z tworzywa sztucznego ABS.

Kontrola ilości odczytów:

Urządzenie zostało wyposażone w licznik kalibracji, który po 500 wykonanych badaniach lub po 365 dniach od ostatnio wykonanej regulacji, przypomni użytkownikowi o potrzebie wykonania ponownej kalibracji.

Tryb diagnostyki:

Alkomat został wyposażony w tryb diagnostyki sensora. Również w przypadku jego uszkodzenia użytkownik zostanie zawiadomiony sygnałem dźwiękowym.

Energooszczędność:

Model, po krótkim okresie bezruchu samoczynnie wyłącza się tym samym oszczędzając baterie zasilające urządzenie.

Kompletne wyposażenie:

Wraz w urządzeniem kupujący otrzymuje futerał do przechowywania miernika, baterie potrzebne do jego uruchomienia i 6 wielorazowych ustników. Do zestawu dołączono także certyfikat kalibracji, dożywotnią kartę gwarancyjną (na sensor 3 lata) oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

Wady
Jednoprzyciskowa obsługa:

Ze względu na obsługę jednym przyciskiem. Włączanie, wyłączanie urządzenia i uruchamianie pomiaru odbywają się tym samym przyciskiem, co jest problematyczne dla części osób, które nie umieją skoordynować ruchów tak, aby wywołać zamierzoną akcję.

 

 

 

 

2. Alkomat AlcoFind Expert 

 

Jednym z najlepszych alkomatów na rynku jest model AlcoFind EXPERT. Producent oddaje użytkownikowi urządzenie oferujące dokładność pomiaru na poziomie +/- 0.075 ‰ w 1,0 ‰ i zakres pomiarowy 0,00-4,00‰. Taka duża dokładność pomiarów jest możliwa dzięki platynowemu sensorowi elektrochemicznemu, który jest również odpowiedzialny za stabilność pomiarów. Urządzenie jest wyposażone w szereg sygnalizatorów dźwiękowych, zatem zawiadamia nas sygnałem o początku i końcu wykonywania pomiaru.

Sygnał usłyszymy również w przypadku bliskiego rozładowania baterii albo uszkodzenia sensora. Automatyczny licznik ilości wykonanych pomiarów pozwala na zachowanie kontroli nad okresowymi kontrolami kalibracji, które powinny być przeprowadzane co 500 pomiarów. Producent zapewnia bezpłatną kalibrację w ciągu 1 roku od zakupu urządzenia. Przygotowanie do pomiaru urządzenia zajmuje 15 sekund, a samo badanie trwa ok. 2-3 sekundy.

Podczas 3-minutowej bezczynności alkomat automatycznie się wyłączy oszczędzając w ten sposób baterie. Wymiary AlcoFind EXPERT wynoszą 51 x 109 x 18 mm a waga 84 g. Urządzenie posiada certyfikat CE dopuszczający jego sprzedaż na terenie UE. Osoby, które zakupiły ten model zwracają uwagę na duży, czytelny wyświetlacz LCD, trwałą obudowę wykonaną z tworzywa ABS oraz dokładność i pewność pomiarów.

Najczęściej kupowanym alkomatem przez indywidualnych kierowców i małe firmy jest model AlcoFind EXPERT. Skąd jego taka duża popularność? Poznajmy jego zalety i wady.

Zalety
Krótki czas pomiaru:

Przygotowanie urządzenia do pomiaru wynosi 15 sekund, a pobór próbki do pomiaru około 2 – 3 sekundy. Zatem sprawność kierowcy można określić w jednej chwili.

Kalibracja:

Alkomat jest kalibrowany w dniu sprzedaży, co jest poświadczone certyfikatem kalibracji. Daje to gwarancję prawidłowych 500 pomiarów, po tym czasie, przez rok od zakupu, producent wykonuje kalibrację nieodpłatnie.

Zapasowe ustniki:

Wraz z urządzeniem w zestawie klient otrzymuje 3 wielorazowe ustniki, których montaż jest szybki i nie nastręcza trudności.

Funkcje automatyczne:

Alkomat został wyposażony w funkcję automatycznego zliczania pomiarów, by po osiągnięciu 500 pomiarów zaalarmować użytkownika o potrzebie ponownej kalibracji. Inną, automatyczną funkcją jest wyłączanie się modelu po 3-minutowej bezczynności. Pomiar to także czynność wykonywana jednym przyciskiem.

Gwarancja:

Model ten, jako niezawodne urządzenie, został wyposażony przez producenta w 10-letnią gwarancję. Posiada także Certyfikat CE dopuszczający do sprzedaży na terenie EU.

Wady
Brak etui:

Część użytkowników jest zdania, że model mógłby być również wyposażony w etui do przechowywania urządzenia, tak aby w skrytce samochodowej nie niszczyło się, gdy jest wielokrotnie przekładane.

 

 

 

 

3. Alkomat Promiler AL 8000

 

2.Promiler AL 8000Kolejny polecany przez nas alkomat to urządzenie marki Promiler. Wcześniej alkomaty te był tworzone pod marką Sentech. Jest to jeden z najlepszych producentów alkomatów na świecie. Urządzenie AL 8000 posiada certyfikat zgodności z normą EN 16280.

Daje to jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i pewności, że pomiary dokonywane na tym urządzeniu są wiarygodne. Warto podkreślić, że alkomat jest bardzo dokładny. Wyniki wskazuje z dokładnością do 0,01 promila. Zakres pomiaru to 0.00 do 4.00 promili. Alkomat jest wyposażony w rozbudowany system samokontroli. Posiada czujniki kontrolujące poprawną pracę sensora. Alkomat weryfikuje także prawidłowość przepływu powietrza aby zagwarantować wystarczającą pojemność badanej próbki.

Urządzenie wyświetla także stan naładowania baterii, dzięki czemu nie będziemy zaskoczeni nagłym jej rozładowaniem. Na pochwałę zasługuje także wygląd alkomatu. Ma on bardzo ergonomiczny kształt bez wystających elementów. Ranking alkomatów nie mógł pominąć tego modelu. Recenzje tego urządzenia są bardzo dobre. Wysoko oceniana jest dokładność pomiarów i powtarzalność wyników. Klienci zwracają uwagę n jego ładny wygląd i rozbudowaną gamę kolorystyczną.

Kolejny alkomat to urządzenie marki Promiler – model AL 8000. Urządzenie posiada certyfikat zgodności z normą EN 16280. Przez konsumentów cenione jest za dokładność pomiaru oraz łatwy system obsługi.

Zalety
Wiarygodność:

Urządzenie daje bardzo wiarygodny wynik. Wskazuje go z dokładnością do 0,01 promila, a sam zakres pomiaru wynosi od 0,00 do 4,00 promili. Autentyczność działania potwierdzają również jego użytkownicy.

Czujniki:

Dużym ułatwieniem zastosowanym w tym sprzęcie są czujniki kontrolujące poprawną pracę sensora. Pozwala to na weryfikację przepływu powietrza, aby uzyskany wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Informacje na wyświetlaczu:

Na wyświetlaczu możemy odczytać takie dane, jak informacja o czasie pomiaru, jego przebiegu, a także o tym, że bateria jest już słaba i należy ją naładować.

Wygląd:

Dużym uznaniem cieszy się wygląd tego alkomatu. Ma on atrakcyjny kształt, bez wystających elementów. Warto też zauważyć, że sprzęt ten dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej.

Wady
Cena:

Koszt zakupu tego alkomatu to prawie 400 zł. Jest to więc jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

4. Alkomat Lion Amii AlcoBlow

 

4.Amii AlcoBlowKolejny polecany przez nas produkt to alkomat elektrochemiczny polskiej firmy Amii. Jest to marka posiadająca ponad trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji testerów trzeźwości oraz alkomatów. Urządzenia produkowane przez tę markę skierowane są do użytku indywidualnego, jak i profesjonalnego.

Używane są przez policję oraz pracodawców. Amii AlcoBlow to alkomat charakteryzujący się niezwykłą precyzją. Został wyposażony w najwyższej jakości sensor elektrochemiczny. Mimo wysokiej ceny zakupu dalsza eksploatacja alkomatu jest praktycznie bezkosztowa. Urządzenie bowiem nie wymaga użycia ustników – jest to alkomat bezkontaktowy. Sprzęt jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu także ze względu na niskim pobór baterii. Jeden komplet starcza na aż 5000 pomiarów. Alkomat jest bardzo łatwy w obsłudze. Działa ekspresowo.

Czas w którym jest gotowe do badania to tylko 5 sekund. Kolejne 5 sekund potrzebne jest na dokonania pomiarów. Warto zaznaczyć, że pomiędzy kolejnymi pomiarami nie jest wymagana długa przerwa w pracy. Posiada użyteczny tryb Passive, który pozwala na wykonanie pomiaru mimo oporu osoby badanej. Według wielu opinii jest to najlepszy alkomat elektrochemiczny. Opinie mówią same za siebie. Jest to rzetelny sprzęt, który zadba o nasze bezpieczeństwo na drodze.

Następny produkt, który chcemy zaprezentować to alkomat elektrochemiczny polskiej firmy Amii – model AlcoBlow. Jest to profesjonalny sprzęt policyjny, stosowany przez wiele komisariatów oraz firmy. Cechuje się precyzją wykonywanych pomiarów.

Zalety
Precyzja:

Amii AlcoBlow to jeden z najbardziej precyzyjnych alkomatów, gdyż jest wyposażony w najwyższej jakości sensor elektrochemiczny.  Dzięki precyzji pomiarów zyskał szerokie uznanie komisariatów policyjnych.

Czas pracy baterii:

Prezentowany sprzęt zasilany jest bateriami, a dzięki temu, nie pobiera dużo energii. Zatem baterie wystarczają nawet na 5000 pomiarów. Dlatego też stanowi doskonałą propozycję dla większych instytucji.

Czas pomiaru:

Badanie trwa zaledwie 5 sekund, a po kolejnych 5 sekundach uzyskujemy wynik. Poza tym, pomiędzy kolejnymi pomiarami przerwa jest bardzo krótka.

Tryb Passive:

Tryb ten umożliwia wykonanie pomiaru pomimo oporu osoby badanej. Dlatego też, zyskał szerokie uznanie polskiej policji.

Wady
Cena:

Jest to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Koszt zakupu tego alkomatu to 1500 zł.

 

 

 

 

5. Alkomat AL-2500X Sentech Expert

 

3.Sentech AL 2500 Expert (tani)Następna propozycja to klasyczny model marki Sentech. Jest to standardowy alkomat o tradycyjnym wyglądzie. Nie posiada oryginalnego designu czy dodatkowych funkcji. Jednakże idealnie wykonuje swoje główne zadanie jakim jest pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu.

Do wykonania badania nie jest wymagany nawet ustnik. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w awaryjnych sytuacjach. Badanie z ustnikiem jest jeden dokładniejsze i dlatego warto mieć go na wyposażeniu. Urządzenie charakteryzuje się dużą dokładnością. Zakres pomiaru wynosi od 0 do 4 promili. Urządzenie jest zasilane dwoma bateriami – paluszkami typu AA. Alkomat jest bardzo wydajny gdyż dwie baterie pozwolą na przeprowadzenie od 500 do 700 pomiarów. Model ten posiada także czujnik słabej baterii. Dodatkowo alkomat dysponuje funkcją automatycznego wyłączania po 5 minutach bezczynności.

Funkcja ta jest niezwykle użyteczna i chroni przed zbędnym  konsumowaniem baterii urządzenia. Ponadto alkomat został wyposażony w dźwiękowe powiadomienie przekroczenia dozwolonych norm alkoholu w wydychanym powietrzu. Marka ta produkuje dobre i tanie alkomaty. Użytkownicy wysoko oceniają ten model. Podkreślają, że urządzenie działa bez zastrzeżeń. Jest proste w obsłudze i skuteczne w działaniu.

Następna propozycja to model marki Sentech – AL 2500 Expert. Jest to standardowy alkomat bez dodatkowych funkcji, który z całą pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie prostotę.

Zalety
Dokładność pomiaru:

Zakres pomiaru przyrządu wynosi od 0 do 4 promili. Jest bardzo dokładne, co potwierdzają pozytywne oceny konsumentów.

Wydajność:

Alkomat ten jest bardzo wydajny. Zasilany jest dwiema bateriami, które umożliwiają przeprowadzenie od 500 do 700 pomiarów. Nie musisz więc obawiać się, że urządzenie po kilku użyciach nie uruchomi się.

Zasilanie:

Nie musimy obawiać się, że nagle bateria przestanie nam działać, gdyż model ten ma wbudowany czujnik słabej baterii.  Jednocześnie, sprzęt ten posiada funkcję automatycznego wyłączania po 5 minutach bezczynności.

Sygnał dźwiękowy:

Alkomat ma wbudowany sygnał dźwiękowy, który informuje nas o tym, że w wydychanym powietrzu przekroczone zostały normy alkoholowe.

Wady
Długie przerwy między pomiarami:

Jak zauważają użytkownicy, między kolejnymi pomiarami, przerwa jest dość długa, co wpływa na komfort użytkowania sprzętu

 

 

 

 

6. Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO X-5

 

1.AlcoFind PRO X-5Pierwszy rekomendowany przez nas model to urządzenie marki DA Tech. Jest to koreańska firma, która od ponad dziesięciu lat specjalizuje się w produkcji alkomatów. Priorytetem firmy jest dbanie o bezpieczeństwo klientów, dlatego też alkomaty tworzone są z najwyższą starannością.

Alkomat PROX-5 to urządzenie niezwykle precyzyjne. Do jego produkcji użyto specjalistycznego sensora ze stopu platyny, dlatego pomiary są jeszcze bardziej wiarygodne. Co więcej, jest on bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia.  Zakres pomiarowy alkomatu to przedział od 0.00 do 5.00. Dokładność pomiaru to +/- 0,005 promila BAC. Ponadto alkomat zapamiętuje  10 ostatnich pomiarów oraz ile czasu upłynęło od ostatniego badania. Urządzenie wskazuje także kiedy należy wykonać kolejną kalibrację.

Ustnik alkomatu jest podświetlany, więc możemy korzystać z urządzenia praktycznie w każdych warunkach.  Wyświetlacz jest bardzo czytelny i z łatwością odczytamy na nim wynik pomiaru. Firma DA Tech produkuje bardzo dobre alkomaty. Opinie o modelu PRO X-5 są bardzo pozytywne. Chwalone jest solidne wykonanie sprzętu oraz jego mały rozmiar. Podkreśla się, że urządzenie jest bardzo precyzyjne.

Za najlepszy alkomat w 2021 roku uznano model AlcoFind PRO X-5. Jest to sprzęt koreańskiej firmy, który cieszy się uznaniem wielu konsumentów. Prezentowany model sprawdzi się w wielu sytuacjach. Warto mieć go w samochodzie, aby w razie wątpliwości sprawdzić poziom alkoholu we krwi.

Zalety
Precyzja pomiaru:

Jest to urządzenie bardzo precyzyjne, wyposażone w specjalistyczny sensor ze stopu platyny, dzięki czemu pomiar jest wiarygodny. Błąd może wynosić +/- 0,005 promila BAC. Masz więc pewność, że uzyskałeś prawidłowy wynik.

Wytrzymałość:

Model ten jest wysoce odporny na uszkodzenia, a więc z całą pewnością będzie Ci służył przez długi czas.

Pamięć:

Urządzenie ma wbudowaną pamięć, na której zapisuje się 10 ostatnich pomiarów. Urządzenie zapisuje również czas ostatniego badania, a więc możemy sprawdzić, jak szybko spada poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podświetlany ustnik:

Dzięki temu, że alkomat jest wyposażony w podświetlany ustnik, możemy z niego korzystać praktycznie w każdych warunkach.

Wyświetlacz:

Prezentowany model ma bardzo czytelny wyświetlacz, dlatego bez problemu odczytamy nasz wynik, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Wady

 

 

 

 

7. Alkomat alkotester Promiler AL7000

 

5.Promiler AL7000Promiler AL 7000 to solidne urządzenie wyprodukowane przez firmę Sentech. Jest to nowoczesny alkomat wyprodukowany zgodnie z wszelkimi wymogami unijnymi. Od kilku lat cieszy się na polskim rynku niezmienną popularnością. A to za sprawą wysokiej dokładności pomiarów i przystępnej ceny.

Świetnym rozwiązaniem zaproponowanym przez producenta jest możliwość  zasilenia alkomatu za pośrednictwem zasilacza podłączanego do gniazda zapalniczki. Dzięki temu pomiaru będziemy mogli dokonać nawet przy rozładowanych bateriach. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych. Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 4 promili. Dokładność do setnych części. Urządzenie informuje dźwiękowo o procesie rozpoczęcia i zakończenia badania. Ciągłość wydychanego powietrza jest również sygnalizowana odgłosem dźwiękowym.

W sytuacji gdy pomiar został z jakiś powód przeprowadzony z zakłóceniami alkomat wyświetli adekwatną informację na wyświetlaczu. Urządzenie wyłącza się automatycznie po 15 sekundach bezczynności co pozwala na dużą oszczędność baterii. Alkomat oceniany jest pozytywnie. Podkreśla się świetną relację ceny do jakości. Sprzęt ma atrakcyjny wygląd i jest wykonany solidnie.

Promiler AL 7000 to kolejny alkomat, na który warto zwrócić uwagę. Jest to bardzo solidnie wykonane urządzenie, wyprodukowane przez firmę Sentech. Sprzęt ma wbudowany sygnał dźwiękowy i cechuje się dokładnością pomiaru.

Zalety
Zasilanie:

Jest to doskonała propozycja do samochodu, gdyż alkomat ten jest zasilany za pośrednictwem zasilacza podłączanego do gniazda zapalniczki. Nawet, jeśli rozładują się baterie, będziemy mogli wykonać pomiar.

Dokładność:

Urządzenie cechuje dokładność do setnych części. Natomiast sam zakres badania wynosi od 0 do 4 promili.

Sygnał dźwiękowy:

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest sygnał dźwiękowy. Po pierwsze, informuje nas o zakończonym badaniu oraz służy również  do sygnalizacji, czy ciągłość wydychanego powietrza jest prawidłowa.

Automatyczne wyłączenie:

Alkomat wyłącza się automatycznie po 15 sekundach bezczynności. Dzięki temu, bateria działa dłużej i nie wymaga zbyt częstej wymiany.

Wady
Kiepska obudowa:

W swoich ocenach, konsumenci podkreślają, że model ten posiada kiepską obudowę, podatną na zarysowania.

 

 

 

 

8. Alkomat Amii Blow IN

 

6.Amii Blow INBlow IN to alkomat polskiego producenta Amii. Jest to urządzenie, które cechuje się dużą wytrzymałością i żywotnością sensora. Specjalny czujnik zamontowany w urządzeniu pozwala na osiąganie powtarzalnych pomiarów.  Przedział pomiarowy wynosi od 0 do 4 promili.

Alkomat dokonuje pomiaru w bardzo krótkim czasie. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta, wystarczy jedynie nacisnąć jeden guzik i alkomat rozpoczyna pomiar. Samo badanie trwa tylko 3 sekundy – tyle czasu należy wdmuchiwać wydychane powietrze do alkomatu. Do zestawu producent dołączył zasilacz do zapalniczki samochodowej, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić naszą trzeźwość nawet gdy baterie w urządzeniu będą rozładowane. Aczkolwiek należy podkreślić, że ich żywotność została wydłużona ze względu na zastosowanie przez producenta specjalnego modułu przedłużającego wydajność urządzenia.

Do kompletu zostało dołączone specjalnie dopasowane etui, które chroni urządzenie przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Alkomat jest godny polecenia. Jest bardzo wytrzymały i wykonany z wysokoudarowego tworzywa.

Blow IN to alkomat polskiego producenta Amii. Jest to urządzenie, które cechuje się dużą wytrzymałością i żywotnością sensora. Sprzedawane jest w zestawie z etui do przewożenia oraz ładowarką, dzięki której możemy podłączyć alkomat do zapalniczki w samochodzie.

Zalety
Czujnik:

Urządzenie jest wyposażone w specjalny czujnik, który wpływa na wiarygodność pomiarów. Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 4 promili.

Czas pomiaru:

Bardzo ważne jest to, że alkomat wykonuje pomiar w zaledwie 3 sekundy. To znacznie przyspiesza użytkowanie sprzętu.

Zasilacz i etui:

Do zestawu dołączono wszystkie niezbędne elementy, w tym: etui do przechowywania alkomatu oraz zasilacz do zapalniczki samochodowej. Nawet, jeśli urządzenie rozładuje się, podłączysz się do zapalniczki i po kilkunastu minutach będziesz mógł wykonać pomiar.

Wady
Głośność pracy:

Użytkownicy alkomatu zauważają, że model ten charakteryzuje dość głośna praca, co wpływa na komfort użytkowania sprzętu.

 

 

 

 

Gdzie skalibrować alkomat?

 

Własny alkomat to bardzo przydatne urządzenie, bo pozwala na samodzielne sprawdzenie poziomu alkoholu we krwi. Niestety, wiele osób zapomina o jego kalibracji, czyli odpowiednim dopasowaniu parametrów sprzętu. W tej części artykułu wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ten proces i jak go poprawnie wykonać.

 

Czym jest kalibracja?

Gdy kupujemy alkomat ma on wgrane pewne wzorce pomiarów. Dzięki temu po użyciu sprzętu otrzymujemy dokładny wynik, jak dużo alkoholu znajduje się w naszym oddechu. To pomaga w określeniu, czy jesteśmy w stanie prowadzić samochód. Wraz z zużyciem ważność oprogramowania się przedawnia i po jakiś czasie wyniki mogą nie być tak prawidłowe, jak zaraz po kupieniu sprzętu. Dlatego niezbędna jest kalibracja. Czynność polega na weryfikacji wyników alkomatu z tymi, które podaje nam wzorzec miary. W tym celu niezbędne jest ustawienie czujnika urządzenia, by nie miał trudności z określeniem zawartości alkoholu w wytłaczanym powietrzu.

 

Jak często kalibrować alkomat?

Bardzo ważną kwestią jest to, jak często należy kalibrować alkomat, by działał poprawnie. Wielu specjalistów uważa, że częstotliwość sprawdzanie produktów osobistych powinna wahać się od 6 do 12 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że tanie i niezbyt solidne sprzęty należy kalibrować znacznie częściej, najlepiej co 3 miesiące. Najrzadziej ustawiać można modele z sensorem elektrochemicznym.

Jednak skąd mamy wiedzieć, jak często kalibrować nasz sprzęt? W pierwszej kolejności należy przeczytać instrukcję obsługi. To w niej znajdują się wszystkie, niezbędne informacje. Poza tym wiele urządzeń wyświetla też komunikat przypominający o kalibracji (na ekranie ukazuje się wtedy skrót CAL). Innym sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, w której mimo nieużywania alkomatu, na wyświetlaczu pokazuje się informacja o ilości promili w powietrzu.

Udanie się do serwisu jest też polecane, gdy nasze urządzenie było nieużywane przez długi czas lub było przechowywane w nagrzanym pomieszczeniu. Jest to spowodowane tym, że duże ciepło wpływa bardzo niekorzystnie na pracę alkomatu.

 

Dlaczego trzeba kalibrować alkomat?

Kalibracja urządzenia jest bardzo ważna i nie można jej zignorować. Brak regularnego sprawdzania sprzętu może doprowadzić do uszkodzenia sensora, a w efekcie popsucia całego alkomat. Co więcej, jeśli specjalista nie kontroluje pracy produktu, może on zacząć pokazywać błędne wyniki. W przypadku, gdy urządzenie zaniży odczyt ilości alkoholu w wydychanym powietrzu możemy spowodować wypadek lub trafić do aresztu. Na pewno wiele osób zastanawia się, jaki alkomat jest polecany, aby kalibracja nie była potrzebna. Niestety, wszystkie dostępne obecnie urządzenia na rynku wymagają regularnego sprawdzania.

 

Gdzie skalibrować alkomat?

W każdym większym mieście znajduje się autoryzowany serwis alkomatów, który poza opcją sprzedaży powinien oferować również ich kalibrację. Pracownicy takich miejsc muszą mieć odpowiednie przeszkolenie, by wykonać tę czynność dokładnie i w bezpieczny sposób. Szukając serwisu sprawdź, czy posiada on niezbędne uprawnienia, które będą potwierdzone certyfikatami.

Co jednak zrobić, gdy chcemy samodzielnie wykonać kalibrację? Na początku chcemy zaznaczyć, że skorzystanie z pomocy serwisu jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i tańsze. Poprawne wykonanie czynności jest dość skomplikowane, dlatego łatwo jest popełnić błąd i uszkodzić alkomat. To z kolei zmusi Cię do ponownego zakupu, co generuje większe koszty. Poza tym samodzielna kalibracja wymaga posiadania symulatora wydechu, którego cena przekracza kwotę 6000 zł. Sprawdzenie sprzętu przez serwis jest tańsze, a do tego mamy gwarancję, że czynność zostanie wykonana bez uszkodzenia produktu.  Cena takiej usługi waha się od 60 zł do 120 zł.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Alkomaty elektrochemiczne – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Jaki alkomat elektrochemiczny wybrać?

 

Wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, nie tylko narażamy siebie na otrzymanie mandatu, punktów karnych, czy utratę prawa jazdy. Ryzykujemy również życie i zdrowie innych – pasażerów, pieszych, czy pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy po nocnej imprezie możemy już prowadzić samochód, dobrym rozwiązaniem jest nabycie alkomatu elektrochemicznego. Szeroka oferta rynkowa tego typu produktu z pewnością nie ułatwi nam wyboru, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który podpowie Ci, czym kierować się przy zakupie tego typu urządzenia. Na końcu znajdziesz także ranking, w którym umieściliśmy trzy najlepsze alkomaty elektrochemiczne.

 

Modele z sensorem elektrochemicznym są obecnie najczęściej wybierane przez kierowców. Tego typu urządzenia są bardzo dokładne, dlatego wykorzystuje je również policja. Ich działanie polega na reakcji związków chemicznych z alkoholem, w wyniku czego wytwarza się prąd elektryczny, który pobudza czujnik. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji od sprzedawcy na temat jakości i pochodzenia czujnika. Istotny jest także jego rozmiar, gdyż im jest większy, tym pokazuje bardziej dokładny wyniki.

Przy wyborze należy także zwrócić uwagę na ustnik. Przede wszystkim powinien on uniemożliwiać zaciągnięcie się powietrzem z urządzenia. Poza tym warto zainwestować w przyrząd z wymiennymi końcówkami, których możemy używać przez dłuższy czas. Najlepszy alkomat elektrochemiczny w 2021 roku umożliwia obrót ustnika o 360 stopni, zapewniając komfort użytkownikom.

Nie bez znaczenia jest również ilość pomiarów. Należy sprawdzić, ile testów będziemy w stanie wykonać przed rozregulowaniem się sprzętu. Warto również dowiedzieć się w sklepie, gdzie należy pozostawić urządzenie do kalibracji i jaki jest jej koszt. Ponadto dobry alkomat elektrochemiczny powinien być wyposażony w czytelne menu w języku polskim oraz przejrzysty wyświetlacz, który pokazuje dokładny pomiar liczbowy. Istotna jest także żywotność baterii. Najlepsze modele dostępne na rynku posiadają baterię litowo-jonową wielokrotnego ładowania. Takie rozwiązanie sprawia, że alkomat jest niezwykle wygodny w użytkowaniu.

 

Alkomaty elektrochemiczne – Ranking

 

Alcofind DA-8100

 

W naszym rankingu chcielibyśmy zaprezentować model Alcofind DA-8100. Ten alkomat elektrochemiczny w dobrej cenie wyposażony jest w wysokiej klasy tester, którego zakres pomiarowy wynosi do 5 promili. Jest on niezwykle czuły i precyzyjny, gdyż pokazuje pomiary z dokładnością do setnych części promila.

Urządzenie wyposażone jest w trwały sensor, którego stan przed każdym użyciem sprawdza specjalny układ. Nie pozwala on na wykonanie kolejnego testu przed całkowitym oczyszczeniem się czujnika z oparów alkoholu. Sprzęt posiada także funkcje diagnostyczne, określające prawidłowe funkcjonowanie alkomatu oraz informujące o konieczności jego kalibracji.  

Moduł sensora w tym modelu jest wymienny, dzięki czemu użytkowanie produktu jest wygodne. Dodatkowy komfort zapewniają wymienne ustniki, których używać możemy wielokrotnie. W zestawie otrzymamy aż 6 sztuk.

Urządzenie jest gotowe do pomiaru już po 18 sekundach, natomiast pobór próbki trwa 5 sekund. Sprzęt wyposażony jest w 3-cyfrowy wyświetlacz LCD z podświetleniem i zasilany jest na baterie AAA 1.5V. Jego wymiary to 12,3 cm x 5,2 cm x 2,9 cm. Użytkownicy cenią ten model za jego precyzyjność.

 

AlcoFind DA-8100L

 

Jeśli szukasz zaawansowanego urządzenia pomiarowego o stabilnym działaniu, to model AlcoFind DA-8100L z pewnością Cię zainteresuje. Jest to alkomat elektrochemiczny o zakresie pomiarowym do 5 promili. Jego rozdzielczość wskazań kształtuje się na poziomie dwóch miejsc po przecinku.

Przyrząd wyposażony jest w układ sprawdzający stan czujnika, który wstrzymuje kolejne pomiary przed oczyszczeniem się sensora z oparów alkoholu. Posiada on także funkcje diagnostyczne, informujące o wszelkich błędach i konieczności kalibrowania.

Produkt ma 4-cyfrowy wyświetlacz LCD. Wszelkie ustawienia użytkownika, w tym zmiana jednostki, czas wdechu próbki, czy poziom sygnału alarmu można w tym modelu regulować. Poza tym posiada on opcję automatycznego wyłączania oraz wyświetla liczbę przeprowadzonych testów.

Wymiary alkomatu to 5,2 cm x 12,3 cm x 2, 9 cm. Zasilany jest dwiema bateriami alkalicznymi typu AA. Przygotowanie do pomiaru trwa około 15 sekund, natomiast próbkę można pobrać w ciągu 3 sekund. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego alkomatu zgodnie twierdzą, że jest on bardzo precyzyjny i idealnie nadaje się do samokontroli.

 

AlcoDigital A300

 

Nasz ranking nie byłby kompletny bez modelu AlcoDigital A300. Jest to alkomat elektrochemiczny, który umożliwia pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w zakresie od 0 do 6,3 promila. Wyniki testu przedstawiane są z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.

Sprzęt posiada czujnik przepływowy powietrza, dzięki któremu wyniki pomiarów są niezwykle dokładne. Wyposażony jest on w 4-cyfrowy, kolorowy wyświetlacz LCD z podświetleniem. Oprócz wyniku testu urządzenie pokazuje również licznik pomiarów, które w tym modelu mogą osiągnąć nawet 10 000.

Alkomat jest gotowy do działania już po 10 sekundach, natomiast sam test przeprowadza się w ciągu 3 sekund. Sprzęt zasilany jest za pomocą 4 baterii alkalicznych typu AAA. W zestawie z urządzeniem otrzymamy także 5 dodatkowych ustników wielokrotnego użytku. Wymiary tego modelu to: 14,5 cm x 6 cm x 3,3 cm.  

Użytkownicy doceniają ten produkt przede wszystkim za łatwość jego użytkowania oraz dokładne pomiary.

 

Alkomat AlcoFind DA3000

 

Urządzenie sprawdzonej marki DA Tech. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z alkomatu korzystają sporadycznie i nie chcą przeznaczyć na jakiego zakup zbyt dużej ilości  środków. Jego niska cena sprawia, że na jego zakup może pozwolić sobie każdy kierowca.

Zwłaszcza, że alkomat powinien być obecny w każdym samochodzie. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Czasami nawet mała lampka wina może mieć zgubne skutki. Alkomat DA 3000 posiada niewielki, kompaktowy kształt. Dzięki temu zmieści się w każdym samochodowym schowku. Jest bardzo lekki i poręczny. Co więcej należy podkreślić, że urządzenie nie wymaga użycia ustników. Alkomat wykonuje pomiarów w przedziale od 9 do 4 promili. Jest to standardowy zakres, który jest stosowany także w dużo droższych modelach.

Zasilany jest dwiema bateriami AAA. Funkcja automatycznego wyłączenia po dłuższej bezczynności powoduje, że baterie nie są bezzasadnie zużywane. Alkomat dysponuje także sygnalizatorem rozładowanej baterii. Opinie dotyczące urządzenia są dobre. Podkreśla się jego niską cenę i jednocześnie dobrą jakość.

Ostatnia propozycja to model sprawdzonej firmy Alcoscent, model DA300. Jest to dobry alkomat do 100 zł. Jest to doskonała propozycja dla osób, które szukają niedrogiego, prostego w obsłudze urządzenia.

Zalety
Kompaktowość:

Produkt ten cechuje kompaktowy kształt, a więc bez problemu zmieści się w każdym samochodowym schowku. Sam sprzęt jest poręczny i bardzo lekki.

Szybkość pomiaru:

W ciągu zaledwie kilku sekund otrzymujemy wynik pomiaru. Znacznie wpływa to na nasz komfort używania przyrządu.

Funkcja automatycznego wyłączenia:

Po dłuższej bezczynności urządzenie wyłącza się samoczynnie.

Wady
Konstrukcja:

Jak zauważają osoby korzystające z urządzenia, ma ono bardzo delikatną, niestabilną konstrukcję.

Dokładność pomiaru:

Nie najlepiej oceniana jest też dokładność pomiaru.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kowalski
Jan Kowalski
3 years ago

No tak, Polacy to rekordziści przecież. Alkomat warto mieć.

Elo
Elo
1 year ago

AlcoFind Expert, to wyjątkowe G.
Wypity Desperados 400ml 6% i według pomiaru zgodnie z instrukcją mam 0,00 promila. Lepiej działają alkotesty na Androida niż to dziadostwo. Ale podobno dobrze mierzy wyższe wartości. Więc jest to urządzenie dla tych co idą na rekord. Szkoda kasy 🙁

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir