Jaki mikser kuchenny wybrać? ręczny, z misą, czy planetarny? Ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.09.20

 

Zakup nowego miksera może wiązać się z nie lada wyzwaniem. Mikser ręczny, mikser ręczny z misą, mikser planetarny, mikser z funkcją gotowania – to niektóre z propozycji obecnych na rynku. Jaki z nich wybrać i jaki będzie dla nas najlepszy? Odpowiedzi na te pytania poznacie przeglądając nasz ranking.

Rodzaje mikserów kuchennych – porównanie

 

Mikser ręczny bez misy

Mikser to rzecz niezbędna w kuchni. Nie każdy jednak lubi gotować i piec na okrągło. Dla takich osób najlepszym wyborem będzie więc mikser ręczny. Pozwoli on na przygotowanie prostego ciasta biszkoptowego lub też ciasta na naleśniki i wystarczy jako urządzenie użytkowane tylko od święta.

Mikser ręczny może występować z misą obrotową lub bez niej. Miksery bez misy dobre są dla tych osób, którym nie przeszkadza przerywanie raz po raz miksowania w celu sięgnięcia po mąkę lub cukier. Jest też idealny dla osób, które mieszkają w kawalerkach lub mieszkaniach o naprawdę niewielkim metrażu i nie mają gdzie schować urządzenia o większych gabarytach.

Mikser ręczny bez misy jest zwykle najprostszą wersją urządzenia miksującego. Posiada przeważnie dwie standardowe końcówki do miksowania, które pozwalają zmieszać ze sobą składniki na gładką masę czy też ubić pianę. Niektóre z modeli mają też dodatek w postaci haków, jednak mała moc mikserów ręcznych zwykle nie pozwala zwykle na wyrobienie nimi gęstszej masy.

Część mikserów posiada końcówkę blendującą, ale ze względu na wspomnianą niską moc nie przekraczającą 400 W, nie da się nią dobrze rozdrobnić większych kawałków twardszego jedzenia (słabo nadaje się więc np. do miksowania zup czy wykonywania gładkiej, owocowej masy dla dzieci).

 

Mikser z misą

Mikser ręczny z misą to wersja miksera ręcznego uzupełniona o plastikową lub stalową misę obrotową. Jeśli ktoś częściej używa tego typu urządzenia, powinien wybrać misę stalową, bo bez problemu można myć ją w zmywarce.

Jest ona też bardziej wytrzymała niż plastikowa miska, która ulega często pęknięciu. Dzięki misie dodawanie składników do ciasta jest zdecydowanie prostsze i nie powoduje przerywania procesu mieszania.

Mimo wszystko, mikser z misą obrotową nie wymiesza tak dokładnie składników jak mikser planetarny. Ten drugi posiada bowiem nie tylko widełki obracające się wokół własnej osi, ale też wokół misy (stąd nazwa: planetarny). Przy zwykłym mikserze, ciasto oblepiające brzegi misy musi być zdejmowane ręcznie np. za pomocą noża, czy szpatułki, co niekoniecznie jest wygodne.

 

Mikser planetarny

Mikser planetarny to urządzenie, które zwykle wchodzi w skład wielofunkcyjnego robota kuchennego. Gości u każdego miłośnika pieczenia, gotowania i oczywiście u prawdziwych, znanych szefów kuchni. Jeśli zerknie się na pierwszy, lepszy program kulinarny, można zauważyć, że każda z gotujących, znanych osobistości piecze i gotuje tylko przy pomocy robota wielofunkcyjnego.

Tego typu urządzenie w kuchni to prawdziwe wyręczenie gospodyni w kuchni. Nie dość, że przygotuje każdy rodzaj ciasta (od kruchego, po ciężkie w wyrabianiu ciasto drożdżowe), to w dodatku pozwoli na przygotowanie idealnie gładkiego kremu dzięki świetnie działającym końcówkom blendującym.

Formą wyjściową wielofunkcyjnego robota kuchennego jest mikser planetarny z obrotową misą. Jednak dzięki licznym dodatkom, urządzenie to jest w stanie zetrzeć warzywa na surówkę, posiekać je w kostkę, utrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane czy też przygotować zdrowe przekąski w postaci słupków z warzyw.

Nie sposób też nie wspomnieć o mieleniu mięsa, rozdrabnianiu lodu, przygotowaniu koktajli i zup. Dzięki licznym funkcjom robota kuchennego, gotowanie i pieczenie staje się dziecinnie proste.

 

Mikser planetarny z funkcją gotowania

Robot kuchenny wielofunkcyjny nie zna ograniczeń. Są bowiem takie modele na rynku, które oprócz standardowych funkcji miksowania, potrafią również gotować. Przykładem tego typu urządzenia jest robot kuchenny Kenwood Cooking Chef, który łączy w sobie wszystkie funkcje miksera planetarnego z funkcjami gotowania indukcyjnego.

Dzięki zastosowaniu w nim indukcji, przygotowanie potraw jest nie tylko bezpieczne (bo pozwala kontrolować proces przygotowania potraw), ale także energooszczędne.

Robot kuchenny indukcyjny pomaga ugotować potrawy w temperaturze od 20 stopni Celsjusza do 140 stopni. Wyposażony jest w zegar, który odlicza dla nas czas przygotowania potrawy. Zegar ten można ustawiać w zakresie od 5 sekund do 3 godzin. Nie trzeba więc samemu pilnować czasu zakończenia gotowania, gdyż urządzenie samodzielnie nas o tym powiadomi.

Kto ma obawy, że rozgrzana misa nie dogotuje mu dania, może przestać się bać – posiada ona zwykle aluminiową wkładkę wewnątrz, która służy do kontrolowania temperatury w jej wnętrzu. Poza tym stalowa, nierdzewna powłoka, która ją otacza, zapewnia idealne i równomierne rozprowadzanie ciepła.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miksera?

 

Wybierając mikser dla siebie, powinniśmy obrać kryteria, którymi będziemy kierować się przy wyborze urządzenia. Najważniejszymi z nich są:

moc,

prędkość,

wyposażenie dodatkowe,

cena.

 

Moc i prędkość w mikserze kuchennym

Moc miksera pozwala oszacować, z jakimi wyzwaniami poradzi sobie nasz model. Jeśli posiada, tak jak robot kuchenny SilverCrest moc 1300 W łatwo poradzi sobie z wymieszaniem dużej ilości ciężkiej masy czy też blendowaniem twardszych produktów.

Z kolei patrząc na model miksera ręcznego Zelmer, który ma ledwie 400 W, trudno oczekiwać, że przygotuje nam gładki koktajl z owoców lub wyrobi masę na makowiec.

l Im większa moc miksera, tym bardziej oporne masy, ciężkie do wyrobienia ciasta drożdżowe jest w stanie on przygotować.

l Im mniejsza moc, tym trudniej wymagać, by wykonał coś więcej niż ubicie białek czy zmiksowanie owoców z jogurtem.

Prędkość w mikserze też jest niezwykle istotna. Pozwala ona na szybkie i precyzyjne ubicie białek na bezę czy też szybsze połączenie składników (co w niektórych przepisach jest niezwykle istotne, bo im dłużej się coś miesza, tym łatwiej o zważenie kremu, oddzieleniu się od siebie warstw w masie na ptysie itd.).

Przełączanie stopni prędkości też jest ważne. Jeśli przestawia się je ręcznie, wtedy płynność miksowania zanika i może wpływać to na strukturę ciasta i czas jego przygotowania. Jeśli zmiana prędkości jest pulsacyjna, łatwiej o uzyskanie jednolitego rytmu miksowania.

 

Wyposażenie dodatkowe mikserów ręcznych, z misą i planetarnych

Dodatkowe wyposażenie mikserów wpływa na ich funkcjonalność oraz cenę. Im więcej dodatków posiada urządzenie, tym większe są możliwości przygotowywania w nim potraw.

Z mikserem ręcznym, który posiada zazwyczaj końcówkę miksującą, haki i końcówkę do rozdrabniania – nie poszalejemy.

Z kolei przy dodatkach takich jakie prezentuje mikser planetarny, możemy już nieźle „namieszać” w kuchni. Znajdziemy tam różne rodzaje mieszadeł, trzepaczkę, końcówki do mielenia mięsa, ostrza do siekania warzyw, jak i niezawodny kielich do przygotowywania koktajli.

 

Ceny mikserów kuchennych

 

Ceny mikserów różnią się między sobą znacznie. Wpływa na to ilość dodatków, prezentowana moc urządzenia oraz liczbę funkcji, jakie potrafi spełnić zwykły mikser ręczny czy też wielofunkcyjny robot kuchenny.

Wiadomo, że za urządzenie, którego główną funkcją jest miksowanie zapłacimy mniej niż za mikser planetarny z licznymi dodatkami, który przygotuje nam nie tylko deser, ale i cały obiad: począwszy od przystawki, po zupę i danie główne włącznie.

Jednak jeśli dobrze się przyjrzeć ofertom na rynku, ceny niektórych mikserów ręcznych dorównują tańszym modelom robotów wielofunkcyjnych. W związku z tym rodzi się pytanie:

l czy warto płacić za mikser ręczny, jeśli za niewielką dopłatą można mieć wielofunkcyjny robot kuchenny?

 

Mikser KitchenAid – ręczny

fot.: mikser ręczny KitchenAid

Mikser ten nie posiada misy, jednak – o dziwo, kosztuje niewiele taniej niż niejeden robot kuchenny (około 600 zł – za ceneo.pl). Nie posiada też kielicha do robienia koktajli, co może zasmucić miłośników zdrowego żywienia. Za to ma aż 9 poziomów obrotów, które pozwolą precyzyjnie ubić pianę czy zmiksować ciasto na biszkopt. Moc silnika to 85 W (prądu stałego).

Mikser ręczny Kitchenaid, jak zapewnia opis na stronie producenta, jest urządzeniem na tyle solidnym, że wymiesza nawet dużą ilość ciężkiej masy (nie jest jednak sprecyzowane, jak wiele czasu to zajmuje). Bonusem w tym urządzeniu są dwa haki do wyrabiania ciasta, 16-prętowa rózga do ubijania piany, jak również nasadka miksująca umożliwiająca wykonanie np. gładkiego kremu budyniowego (kto robił, ten wie, jak trudno pozbyć się grudek miksując budyń z masłem). Mikser wydaje się solidnie zbudowany i ma nowoczesny wygląd. Jednak do jego zakupu zniechęca to, że trzeba cały czas trzymać go w ręku, posiada małą ilość udogodnień i kosztuje tyle samo, co tani robot wielofunkcyjny.

 

 

Mikser Zelmer – ręczny z misą

fot.: mikser Zelmer

Przykładem na mikser ręczny z misą obrotową jest mikser z misą Zelmer, a konkretnie model ZHM1265S. Model ten posiada niewielką moc, bo 400 W i tylko 2-stopniową regulację prędkości. Posiada też blender oraz kielich, który umożliwia robienie koktajli. Jest stosunkowo tani (około 200 zł), ale wynika to z niewielkiej liczby możliwości i udogodnień, jakie prezentuje. Przede wszystkim posiada plastikową misę, która łatwo może ulec pęknięciu, w związku z czym i tak będziemy zmuszeni trzymać mikser w ręku i posługiwać się inną miską, która łatwo może nam się podczas mieszania produktów przesuwać.

Ponadto ma w swoim składzie tylko dwa rodzaje końcówek – trzepaki i mieszadła. Ogranicza to repertuar wypieków – nie jesteśmy w stanie zrobić w nim np. ciasta drożdżowego. Mała moc powoduje, że składniki mieszają się dłużej niż w urządzeniach o dużej mocy. Ogólnie model dla mało wymagających oraz tych osób, które używają miksera od święta.

 

 

Mikser i kompaktowy robot kuchenny – Kenwood Prospero KM283

fot.: Kenwood Prospero

Kenwood Prospero jest przykładem miksera kompaktowego z elementami robota kuchennego w cenie około 700zł. W zestawie znajdziemy:

silnik o mocy 900 W,

misę o pojemności 4,3 L,

6 prędkości pracy (także pracę pulsacyjną),

3 mieszadła (mieszadło K, hak do ciasta, trzepaczka)

szklany blender kielichowy o poj. 1,5 l,

malakser z 3 tarczami,

wyciskarkę do cytrusów,

osłonkę przeciw chlapaniu.

Jest to więc proste i wszechstronne urządzenie, które wielofunkcyjnością przewyższa miksery ręczne.

 

 

Robot kuchenny Kenwood (mikser planetarny)

fot.: mikser planetarny Kenwood

Dobrym przykładem miksera planetarnego jest robot kuchenny Kenwood Chef XL Titanium model KVL8400S (2600zł). Posiada on wszelkiego rodzaju zalety wielofunkcyjnego robota kuchennego.

Przede wszystkim ma w swoim składzie różne końcówki do miksowania, ucierania i wygarniania ciasta, jak również osobną trzepaczkę do ubijania białek. Umożliwiają one przygotowanie zarówno popisowej bezy typu Pavlova, jak również dobrze wyrośniętego ciasta drożdżowego.

Kto przygotowywał choć raz ciasto drożdżowe ten wie, ile czasu trzeba poświęcić, aby dokładnie je wyrobić. Przeciętny placek drożdżowy wymaga gniecenia przez 15 minut. A wszystko po to, aby ciasto było dobrze napowietrzone. Mało osób jest na tyle cierpliwych i ma tyle siły, aby to zrobić. Dzięki robotowi kuchennemu całą ciężką robotę polegającą na ugniataniu ciasta wykonują bowiem haki. I choć wiele zwykłych mikserów ma je również na wyposażeniu, to nie każdy mikser ma – tak jak Kenwood moc silnika 1700 W, aby sobie z tym zadaniem dobrze poradzić.

 

 

Dodatkowe funkcje i wyposażenie pełnowymiarowych mikserów planetarnych

 

Robot kuchenny to także niezastąpiony pomocnik przy przygotowywaniu kotletów mielonych, domowych hamburgerów, czy po prostu pasztetu. Zwolennicy kupowania gotowego mielonego pewnie machną na tę funkcję ręką, jednak ci, którzy dbają o zdrowie i chcą wiedzieć, co znajduje się faktycznie w ich mielonym kotlecie, pewnie zwrócą na tę funkcję swoją uwagę.

Młode mamy, jak również te, które mają starsze dzieci, pewnie nie przejdą obojętnie wobec funkcji siekania i tarcia warzyw. Dzięki 6 różnym ostrzom, mogą serwować swoim dzieciom zdrowe surówki do obiadu, smaczne sałatki do kolacji, jak również zdrowe przekąski w postaci pokrojonych w słupki warzyw. I najważniejsze: nie muszą na to tracić czasu, bo robot wielofunkcyjny pokroi i zetrze za nich te warzywa. A jak wiadomo: dla mamy oszczędność czasu jest zawsze na wagę złota.

Możliwość miksowania warzyw w szklanym blenderze, to kolejna z funkcji, która może zachwycić młode mamy. Zupa krem z marchewki, brokułu lub zupa wielowarzywna powstaną w kilka sekund, dzięki blenderowi dołączonemu do robota. Dziecko nie musi długo czekać na obiad, bo jedzenie w kilka minut będzie gotowe.

Kiedy zmęczona przygotowywaniem posiłków dla potomstwa mama zechce w końcu odpocząć, może napić się w tym celu orzeźwiającej, mrożonej frappe, którą również wyczaruje dzięki blenderowi zaopatrzonemu w funkcję kruszenia lodu. Dbająca o swoją sylwetkę bizneswomen również nie pogardzi tym dodatkiem do miksera planetarnego, gdyż każdego ranka będzie mogła dzięki niemu wyczarowywać zdrowe i pełne witamin koktajle złożone np. z liści jarmużu, szpinaku i jabłka. Zostaną one bez problemu rozdrobnione w robocie kuchennym.

 

 

Jaki mikser kuchenny wybrać? ręczny, z misą, czy planetarny? Ranking

fot.: biały planetarny mikser kuchenny

Podsumowując wady i zalety mikserów ręcznych z misą oraz mikserów planetarnych nie trudno zauważyć, że mikser ręczny wygrywa jedynie ceną. Choć też nie do końca, bo porządny, nie rozlatujący się kilka miesięcy po użytkowaniu mikser ręczny może dorównywać cenowo tańszemu robotowi kuchennemu z mikserem planetarnym. Warto się więc zastanowić, czy dopłacenie kilkuset złotych do wielofunkcyjnego robota kuchennego nie spowoduje, że nareszcie pozbędziemy się dużej ilości nielubianych obowiązków typu: ścieranie marchewki na tarce, siekanie kruchego ciasta czy też blendowanie owoców lub warzyw na gładką masę, zyskując przy tym wyższą jakość urządzenia i pozbywając się problemu drobnych usterek występujących w mikserach ręcznych (typu: pęknięcie misy, szybkie zużycie ostrzy do blendowania czy też przegrzanie silnika przy wyrabianiu gęstszej masy).

 

Pomocne mogą być również opinie użytkowniczek na temat robota Kenwood:

blogerka we wpisie 3 przepisy na muffinki i babeczki: pyszne ciastka śniadaniowe – alaantkoweblw umieściła kilka szybkich do przygotowania muffinek,

zaś Asia wymienia najważniejsze zalety urządzenia we wpisie Robot kuchenny Kenwood: 7 rzeczy, za które go pokochasz!.

Co jeszcze może przekonać do zakupu robota wieloczynnościowego?

Pod koniec października firma Kenwood uruchomiła platformę kulinarną youkencook.pl z apetycznymi przepisami z różnych zakątków świata, w tym z przepisami w formie wideo w wykonaniu przesympatycznego Michele Moran, ambasadora marki. Może właśnie ta rekomendacja znanego kucharza przekona Was do marki Kenwood?

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status