fbpx

Nettopy ranking  

Ostatnio aktualizowane: 20.06.19

 

Jeśli rozważasz zakupu komputera typu nettop, tylko nie wiesz, który model wybrać, to chcieliśmy Ci podpowiedzieć, że obecnie najlepszym modelem jest Apple Mac Mini QC. Sprawdziliśmy to dokładnie analizując modele najczęściej kupowane przez użytkowników, a także pozostawione opinie przekazujące satysfakcję z zakupionego modelu. Nasz model numer jeden to sprzęt w maleńkiej obudowie mierzącej niecałe 20 x 20 cm. Na urządzeniu jest zainstalowany system operacyjny OS X, który pozwala na współpracę komputera z twoim iPhonem. Model ten również zawiera aplikacje, zdjęcia, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers oraz Keynote. Znajdziesz tu również wiele aplikacji pozwalających na odbieranie poczty, prowadzenia wideorozmów, czy surfowania w sieci. Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4260U oraz 4 GB pamięci DDR3 pozwoli na szybką i bezproblemową pracę, a dysk twardy SATA o pojemności 500 GB pomieści dużą ilości danych. Gdyby jednak model ten Ci nie odpowiadał, to zainteresuj się drugim najchętniej kupowany komputerem typu nettop, którym jest ModeCom FreePC PC-MC-FREEPC-WIN.

 

 

Jaki nettop kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tym razem coś dla wielbicieli małego sprzętu komputerowego, czyli nettopy. Najpierw kilka słów wyjaśnienia, co to takiego właściwie jest nettop. Nazwa ta pochodzi od dwóch angielskich słów: Internet (net) i Desktop, czyli pulpit (top) i jest to typ małego komputera przeznaczonego do przeglądania Internetu, poczty elektronicznej, przegląd serwisów typu You-Tube, czy grania w gry internetowe typu Flash. Komputery takie są mniejsze od tradycyjnych, tańsze, zatem komputer klasy nettop, to również niewielka obudowa, która bez problemu zostanie umieszczona na biurku. Modele te również zużywają mniej energii. Jednak uboższe parametry takiego komputera sprawiają, że nie nadają się one do używania na nich aplikacji wymagającej dużych ilości zasobów, a także prowadzenia skomplikowanych obliczeń.

 

 

Jaki nettop wybrać – funkcjonalność

Jak już wspomnieliśmy, komputer typu nettop charakteryzują bardzo małe rozmiary. Mogą one na przykład wynosić 10 x 11 x 5 cm. Zamierzeniem producentów tego urządzenia było właśnie to, aby swoim rozmiarem nie były one kłopotliwe i mogły być postawione na biurku, zawieszone na ścianie, czy wrzucone do szuflady. Gdy podłączymy do niego TV, bezprzewodową klawiaturę i mysz, zyskujemy doskonały sprzęt do przeglądania Internetu, czy oglądania filmów. Ponieważ producenci nettopów dbają również o atrakcyjny wygląd tych urządzeń, pozostawione na wierzchu może stanowić element dekoracyjny pokoju. Do urządzenia tego możemy również podłączyć głośniki w standardzie 7.1 i tym samym zaopatrzyć się w dźwięk przestrzenny do słuchania muzyki i oglądania filmów. Nettop to także niższe koszty użytkowania. Podczas gdy standardowy komputer zużyje 100 – 400 W, to w tym samym czasie nettop zużyje jedynie 35 W.

Przykładem komputera typu nettop może też być rozwiązanie firmy Apple, która wszystkie komponenty komputera instaluje w monitorze. Komputery All-in-one są dość drogie, ale za to estetyczne i zabierają tyle miejsca na biurku, co monitor.

 

Najlepszy nettop – system operacyjny i wydajność

Wiele z komputerów typu nettop jest wyposażana w system operacyjny Linux. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń przeznaczonych dla biznesu i doświadczonego użytkownika komputerów. Nie mniej systemy operacyjne z rodziny Windows również są wykorzystywane w tych urządzeniach. Ze względu na niskie wymagania sprzętowe najlepiej sobie radzi z tym sprzętem Windows XP. Bardziej wydajne nettopy mogą również pracować na systemie Windows Vista, czy Windows 7.

Również, jeśli chodzi o parametry, to urządzenia te mają bliżej do notebooków niż standardowych PC-tów. Są one wyposażone w procesory Intel Atom, 1 GD pamięci RAM, a także dysk twardy z pojemnością w okolicach 160 GB. Droższe modele mają już też montowane do 8 GB pamięci RAM i dyski SSD o pojemności nawet do 500 GB.

 

Nettop – dla kogo?

Tak naprawdę komputery typu nettop powstały w odpowiedzi na potrzeby rynku. Producenci zauważyli, że istnieje spora grupa użytkowników komputerów, którzy w zakupie kierują się estetyką i małymi rozmiarami sprzętu. A równocześnie użytkownicy ci wykorzystują minimalne zasoby sprzętowe tradycyjnych PC-tów. Dlatego, jeśli również i Ty wykorzystujesz komputer do przeglądania stron internetowych, pisania tekstów, używania komunikatorów, czy przeglądania You-Tube, to ten model będzie odpowiedni dla Ciebie, tym bardziej jeśli zależy Ci na małych rozmiarach.

Dodatkowo, jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem swojego telewizora i chętnie obraz z innych urządzeń przenosisz na jego ekran, to używanie nettopu będzie dla Ciebie naturalnym rozszerzeniem funkcjonalności Twojego odbiornika. Dzięki podłączeniu urządzenia do TV, będziesz mógł na dużym ekranie przeglądać mejle, pisać teksty, grać z innymi użytkownikami sieci w gry typu Flash, a także oglądać filmy prosto z sieci.

 

Nettopy w dobrych cenach

Komputery typu nettop mają bardzo dużą rozpiętość cenową. Więc tak naprawdę to, za jaką cenę kupimy model dla siebie, zależy od naszego wyboru. Bez problemu znajdziemy model w cenie od 800 do 1000 złotych. Gdy zdecydujemy się na model z linii Intel NUC to koszt, na jaki musimy się przygotować będzie w okolicach 3 tysięcy złotych. Generalnie jednak średniej klasy nettop można kupić w cenie 1500 – 2500 złotych.

 

Kiedy nettop się nie sprawdzi

Jednak zakup tego typu komputera trzeba dokładnie rozważyć, gdyż ze względu na swoje ograniczenia wydajności może nie sprostać wszystkim zadaniom przed nim postawionym. I tak, jeśli używasz aplikacji graficznych, do obróbki zdjęć czy nagrań wideo, to zastanów się, czy urządzenie to sprosta wyzwaniom. Nettopy, bowiem prawie nigdy nie są wyposażone w oddzielną kartę graficzną i korzystają ze zintegrowanego układu montowanego na płycie głównej. Ale z drugiej strony, gdy nettop pracuje na platformie NVIDIA ION to można na nim oglądać filmy jakości HD.

Te małe komputery również nie posiadają, albo posiadają bardzo małe możliwości rozbudowy. Ze względu na ich małe rozmiary, wszystkie komponenty wewnątrz są ciasno spasowane i nie ma możliwości dołożenia żadnych elementów. Najczęściej, jeśli się cokolwiek da zwiększyć, to pamięć RAM. Można też przez port USB dołożyć napęd optyczny, albo podłączyć nagrywarkę Blu-Ray.

Jaki jest najlepszy nettop – podsumowanie

Podsumowując wszystkie wiadomości nettop to typ małego komputera, który producenci wypuścili na rynek w odpowiedzi na zapotrzebowanie odpowiadające stosunkowo niewielkim potrzebom sprzętowym, ale za to ładnym designem. Jest to również odpowiedź na zapotrzebowanie tańszych modeli komputerów przeznaczonych do codziennych działań, takich jak przeglądanie Internetu, komunikacji na portalach społecznościowych, graniu w proste gry. Ideą, jaka przyświecała producentom było również stworzenie bardzo małego urządzenia, które zmieści się na każdym biurku.

Modele te mają stosunkowo niskie parametry, bo średnio są wyposażone w pamięć RAM 1 GB i dysk o pojemności 160 GB. Wspólną cechą wszystkich nettopów jest procesor Intel Atom. Kupując jeden z modeli można liczyć na zainstalowany system operacyjny, lub możliwość obsługi systemu operacyjnego Linux lub jednego z rodziny Windows, jak Windows XP, Windows Vista, czy Windows 7.

Przy dokupieniu do urządzenia bezprzewodowej myszy i klawiatury, można spokojnie wykorzystywać domowy telewizor do wyświetlania treści z Internetu, czy gry komputerowej. Oczywiście nettopa można podłączyć również do każdego, innego monitora. A niektóre modele całą zawartość oprzyrządowania mają umieszczoną w monitorze i wówczas to monitor jest sercem nettopa. Dodatkowo nettop to również oszczędność energii elektrycznej, bo może zużywać nawet do 10 razy mniej prądu od tradycyjnego modelu komputera. W skali roku może to przynieść znaczące oszczędności.

Często też nettop jest kupowany przez użytkowników, jako kolejny komputer w domu, który ma ściśle określone funkcje. Może też, wraz z monitorem stanowić dobre rozwiązanie, jako komputer dla dziecka, bądź starszej osoby, których oczekiwania, co do prędkości sprzętu nie są wysokie.

 

 

Najlepsze nettopy w 2019 roku

 

Poniżej przedstawiamy 5 czołowych modeli nettopów, być może uda Ci się wybrać coś dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Apple Mac Mini QC

 

Apple Mac Mini QC to maleńkie urządzenie o wymiarach: szerokość i głębokość 197 mm i wysokość 36 mm, oraz wadze 1,2 kg. To maleńkie, estetyczne pudełko z aluminium jest równocześnie komputerem typu nettop o bardzo dobrych parametrach. Producent wyposażył go w dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4260U, oraz 4 GB pamięci DDR3, oraz dysk SATA o pojemności 500GB. Model ten został również wyposażony w 4 porty USB 3.0, po 1 porcie HDMI, LAN, oraz wejście i wyjście typu audio, a także 2 porty Thunderbolt.

Wewnątrz małej obudowy znajduje się także zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 5000, oraz zintegrowana karta dźwiękowa Intel HD Audio. Użytkownik znajdzie tu również technologię Bluetooth o standardzie 4.0. W przypadku chęci zamiany dysku na większy, czy szybszy, podobnie jak rozszerzenia pamięci, wystarczy zgłosić to u sprzedawcy i mamy możliwość od razu uzyskania lepszych parametrów zakupionego modelu.

Użytkownicy, którzy zakupili ten model twierdzą, że w rankingu nettopów, ten model jest w zdecydowanej czołówce, ma dobre parametry techniczne i dobrą cenę.

 

 

 

 

ModeCom FreePC PC-MC-FREEPC-WIN 

 

Niespełna 400 złotych potrzebujesz, aby stać się posiadaczem komputera ModeCom FreePC PC-MC-FREEPC-WIN. Wymiary tego nettopa to zaledwie 100 x 96 x 38 mm i w tym niewielkim pudełku jest zamknięty czterordzeniowy procesor Intel® Atom™ Z3735F i 16 GB wewnętrznej pamięci Flash na przechowywanie danych. Mamy tu również pamięć 2 GB DDR3L-RS, oraz czytnik kart pamięci microSD.

Te parametry urządzenia pozwalają na podłączenie go za pomocą złącza HDMI do telewizora, aby sprawić, że Twój TV zmieni się w smart TV. Komunikacja bezprzewodowa Wi–Fi 802.11 B/G/N pozwoli na płynne odtwarzanie filmów w jakości HD, a moduł do bezprzewodowej komunikacji Bluetooth standard 4.0, bez problemów połączy się z innymi urządzeniami, takimi jak klawiatura, czy mysz, ale także na przykład tablet czy smartfon.

Natomiast dwa porty USB 2.0, z czego jeden micro pomogą Ci podłączyć dysk zewnętrzny, pendrive, czy drukarkę. Klienci, którzy zakupili ten model chwalą go jako dobry i tani nettop. Opisują jego ciche działanie, mały pobór prądu i doskonałą wydajność.

 

 

 

 

Gigabyte BRIX GBBACE3160

 

Gigabyte BRIX GBBACE3160 to komputer typu nettop o wymiarach obudowy 56,1 x 107,6 x 114,4 mm. Model ten jest wyposażony w procesor Intel® Celeron J3160 2,24 GHz 2 MB o czterech rdzeniach. Model ten w cenie do 500 złotych jest sprzedawany bez dysku HDD, ma jedynie przygotowany slot na dysk typu SATA III. Maksymalna wielkość pamięci DDR, jaka może być tu zastosowana to 8 GB.

Zintegrowana karta graficzna Intel® HD Graphics, a także zintegrowana karta sieciowa 10/100/1000 Mbit/s, pozwalają na natychmiastową pracę zaraz po włączeniu urządzenia. Łączność z innymi urządzeniami zapewnia temu modelowi port HDMI, 4 złącza USB 3.0, wyjście VGA, wejście do mikrofonu, oraz wejście i wyjście audio. A czytnik kart pamięci pozwoli na przykład na sczytanie zdjęć z karty pamięci aparatu. A łączność bezprzewodowa Bluetooth pozwoli na połączenie komputera z innymi urządzeniami w zasięgu, takimi jak TV, smartfon, czy drukarka.

Opinie o nettopach Gigabyte BRIX GBBACE3160 mówią, że model ten doskonale sobie radzi ze zwykłymi wymaganiami użytkownika komputera typu przeglądanie Internetu, czy oglądanie filmów. Dodatkowo cena zachęca do zakupu właśnie tego modelu.

 

 

 

 

Intel NUC Skull Canyon BOXNUC6I7KYK2

 

Doskonałym sprzętem do codziennego użytku będzie komputer typu nettop Intel NUC Skull Canyon BOXNUC6I7KYK2. Doskonale sprawdzi się on przy przeglądaniu Internetu, łączeniu się z pocztą czy YouTube-m. Za pomocą tego urządzenia również będziesz mógł oglądać filmy w rozdzielczości Full HD. Interfejs Wi-Fi umożliwi Ci bezprzewodowe połączenie z urządzeniami w pobliżu, a technologia Bluetooth ułatwi transfer danych z innych urządzeń.

Model ten jest wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i7-6700HQ, współdzieloną kartę graficzną Intel® Iris™ Pro Graphics 580 i zintegrowaną kartę dźwiękową zgodną z Intel High Definition Audio. el NUC Skull Canyon BOXNUC6I7KYK2  w cenie około 2,5 tysiąca złotych jest sprzedawany bez systemu operacyjnego i bez pamięci RAM, której maksymalna ilość możliwa do zmontowania to 32 GB.

Mamy tu za to, w obudowie o wymiarach 23 x 216 x 118 mm, 4 porty USB z czego 1 w technologii 3.1 a pozostałe 3.0, złącze słuchawkowe 3,5 mm, port HDMI i Mini Display Port. Użytkownikom podobają się możliwości sprzętowe tego modelu, zwłaszcza możliwa duża ilość pamięci operacyjnej RAM.

 

 

 

 

ASUS VivoPC VM42

 

Za niespełna 700 złotych kupimy model komputera typu nettop ASUS VivoPC VM42. To niewielkie, atrakcyjne wizualnie pudełko, o wysokości 56,5 mm, szerokości 190 mm i głębokości 190 mm i wadze 1,2 kg, zawiera wysokiej jakości podzespoły. Dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 2957U, pozwala na szybkie przetwarzanie danych, w czym pomaga mu pamięć RAM o wielkości 2 GB typu DIMM DDR3 i można ją zwiększyć do 16 GB. Szybkie uruchomienie komputera mamy dzięki zamontowanemu dyskowi SSD o pojemności 32 GB SSD SATA III.

Mamy tu również współdzieloną kartę graficzną Intel HD Graphics i zintegrowaną kartę dźwiękową zgodną z Intel High Definition Audio. Komputer też jest sprzedawany wraz z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10 Home PL (wersja 64-bitowa) i zawiera partycję recovery, co jest opcją przywrócenia systemu z dysku twardego. Jeśli chodzi o łączność, to producent wyposażył urządzenie w technologię Bluetooth, Wi-Fi 802.11, oraz LAN 10/100/1000 Mbps.

A w panelu tylnym użytkownik znajdzie 4 wejścia USB 3.0 i 2 wejścia USB 2.0, 1 port HDMI, jedno wejście mikrofonowe i 1 wyjście słuchawkowe, lub głośnikowe, oraz czytnik kart pamięci. Użytkownicy zaś przekazują, że model ten jest wyposażony w doskonałe parametry, co przy jego niskiej cenie czyni z niego sprzęt niezwykle atrakcyjny.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status