Zasilacze komputerowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 09.07.20

 

Nie do końca wiesz, który zasilacz komputerowy jest solidny, trwały i zapewnia efektywne chłodzenie? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym rankingu. Opisujemy w nim kilka modeli renomowanych marek, które cieszą się popularnością wśród konsumentów. Najlepszym zasilaczem w 2020 roku jest Corsair RMX Series RM550X – tak wynika z przeprowadzonej analizy opinii trendów zakupowych oraz recenzji. Sprzęt ten został wyposażony w wentylator o dużej średnicy, a także w japońskie kondensatory. Jednym z najczęściej wymienianych atutów modelu jest cicha praca. Zasilacz nie generuje zbyt dużego hałasu, dlatego możemy swobodnie pracować przy komputerze w dzień, jak i wieczorem. Sprzęt ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia, w tym przed zbyt niskim napięciem oraz przed prądami udarowymi. Jeśli mimo wielu zalet uważasz, że nie jest to zasilacz, którego potrzebujesz, może zainteresować Cię model Thermaltake Smart SPS-530MPCBEU. Wykazuje on odporność na awarie (jego trwałość to ok. 100 000 godzin pracy) i ma odpinane, płaskie kable.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki zasilacz komputerowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zasilacz w komputerze pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze dostarcza zasilanie do wszystkich wymagających tego podzespołów komputera.  Po wtóre przetwarza zmienne napięcie sieciowe 230 V na kilka napięć stałych 12 V, 5 V i 3,3 V, oraz 12 V i 5 Vsb w zależności, do którego urządzenia jest wysyłane.

W tym poradniku zajmiemy się, więc tematem, jaki jest najlepszy zasilacz komputerowy. Bowiem przy wyborze zasilacza dla siebie trzeba zwrócić uwagę, na jakość zastosowanych komponentów do jego budowy. To, bowiem wpływa na jego stabilność energetyczną, jak również na awaryjność urządzenia. I producenci i kupujący są tu zmuszeni niejako do pewnych kompromisów, bowiem wysoka jakość komponentów wpływa na wysoką cenę zasilacza, a klienci chętnie by kupili zasilacz komputerowy w dobrych cenach.

 

 

Moc zasilacza

Jest to najważniejszy parametr zasilacza i oznacza ilość energii, jaką może urządzenie dostarczyć do komputera. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę na podawane wartości przez producentów. Wielu z nich podaje moc, jaką urządzenie może dostarczyć podczas pracy ciągłej, bez jakiś przeciążeń. Jest to moc znamionowa i taka nas powinna interesować. Bywają producenci, którzy akcentują wartość mocy maksymalnej, a jest to moc, którą zasilacz może osiągnąć jedynie chwilowo, w ekstremalnych warunkach.

Niezależnie od mocy znamionowej zasilacza pobiera on zawsze tyle mocy, ile w danym momencie wymaga tego komputer. Zatem należy zawsze szczegółowo rozważyć, ile mocy poszczególne podzespoły potrzebują, bo kupienie zbyt mocnego zasilacza nie zostanie przez Twój komputer wykorzystane, natomiast cena jego będzie wyższa.

 

Jaki zasilacz komputerowe wybrać – sprawność

Drugim w kolejności ważnym parametrem zasilacza jest jego sprawność energetyczna. Jest to stosunek mocy doprowadzanej do komputera, do mocy pobranej z sieci energetycznej. Gdy efektywność jest wysoka to jest mniej energii traconej w postaci ciepła i również niższa temperatura komponentów i dłuższa żywotność samego zasilacza.

Od pewnego czasu jest wprowadzona standaryzacja normy certyfikacji sprawności zasilaczy o nazwie 80 PLUS, która pozwala szybko określić, z jakim zasilaczem mamy do czynienia. Podstawowa norma 80 PLUS zakłada sprawność przekraczającą 80% dla 20%, 50% i 100% obciążenia komputera. Poszczególne normy 80 PLUS Bronze, 80 PLUS Silver, 80 PLUS Gold, 80 PLUS Platinum podnoszą te wartości, aż do ostatniej, najwyższej normy 80 PLUS Titanium, w której przy wykorzystaniu 10% zasobów komputera sprawność musi wynieść 90%, przy wykorzystaniu 20% oraz 100% sprawność ma mieć 94%, a przy wykorzystaniu 50% sprawność ma wynieść 96%. Certyfikacja zasilaczy jest to obciążenie finansowe dla producentów, dlatego część z nich rezygnuje z powodów finansowych z wykonania certyfikacji, dzieje się tak zwłaszcza w przypadku modeli z niższej półki. Jednak nie zawsze brak certyfikacji i oficjalnego “znaczka” 80 PLUS musi oznaczać złą sprawność zasilacza.

 

Chłodzenie

Praktycznie nie ma zasilacza bez chłodzenia. W zasilaczu część mocy jest zamieniana na ciepło, dlatego tak bardzo on potrzebuje chłodzenia. Zwykle zasilacze są wyposażane w wentylatory z automatyczną regulacją prędkości obrotów. Zwykle większy wentylator, który może obracać się z mniejszą prędkością jest mniej hałaśliwy. Ważny jest też rodzaj łożyska zastosowany w wentylatorze, obok hałasu łopatek wentylatora, to ono generuje największy hałas. Również warto zwrócić uwagę na wentylatory, które mają regulację obrotów, dzięki którym wentylator wolniej się obraca przy małym obciążeniu komputera i szybciej, gdy obciążenie wzrasta.

Są to tzw. konstrukcje z półpasywnym chłodzeniem. Następna grupa to zasilacze z całkowicie pasywnym chłodzeniem, gdzie ciepło jest odprowadzane tylko przez radiatory. Nie słychać tu w ogóle hałasu, jednak efektywność chłodzenia takiego zasilacza jest dużo mniejsza, dlatego radiator może być stosowany do zasilacza nie większego niż 600 W.

Okablowanie

Tu ważnym będzie zastosowane okablowanie, jego długość, ale też dostępne wtyczki do podłączenia podzespołów. Preferowane jest płaskie ułożenie przewodów lub oplot. W mocniejszych jednostkach sprawdzi się okablowanie modularne, czyli konstrukcja z odpinanymi wiązkami.

Przy dużych obudowach komputerowych, gdzie jest dużo podpiętych urządzeń i tym samym wiele kabli, takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż w każdej chwili można odłączyć nieużywaną już wiązkę i ją usunąć. Dobre ułożenie wiązek ma też decydujący wpływ na prawidłowy przepływ powietrza i chłodzenie zasilacza i innych podzespołów.

 

Ceny

Zasilacze najtańsze, jakie można obecnie dostać na rynku zaczynają się od około 90 złotych, za około 100 -150 złotych są dostępne wentylatory o mocy od 350 do 500 W.  Najbardziej popularne modele, kupowane przez klientów najczęściej to urządzenia o mocy 400 – 750 W, w cenie około 250 – 400 złotych. Takie modele dysponują kilkoma wtyczkami S-ATA i PCI-E. Zwykle też takie modele dysponują automatyczną kontrolą szybkości obrotów wentylatora, zabezpieczeniem przeciążeniowym, zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem i zabezpieczeniem zwarciowym, a także przed zbyt niskim napięciem.

Najdroższe modele, sięgające ceną 1200 – 1400 złotych dysponują mocą 1200 W. W takim modelu mamy już do dyspozycji wtyczkę zasilania 20+4 pin, 16 wtyczek S-ATA, 8 PCI-E, oraz wtyczki MOLEX w ilości do 12, a także takie wtyczki jak ATX 12V i floppy.

 

 

Najlepsze zasilacze komputerowe w 2020 roku

 

Możesz się nie znać na komputerach, ale zapewne wiesz, że jak padnie zasilacz, to już nic się nie da zrobić. Komputer nie będzie działał aż do zakupu i instalacji nowego elementu. Jeśli Ciebie spotkał taki problem, albo Twój zasilacz już charczy ze starości, to jest to miejsce dla Ciebie. Poniżej opiszemy pięć czołowych modeli na polskim rynku, którymi warto się zainteresować w przypadku potrzeby zakupu takiego urządzenia. Ranking zasilaczy komputerowych zawiera opis cech każdego z nich, a także opinie klientów, którzy są posiadaczami danego modelu.

 

Nasze zalecenia

 

Corsair RMX Series RM550X

 

Pierwszy z opisywanych modeli, to modularny zasilacz Corsair RMX Series RM550X o mocy 500 Watt i żywotności określonej przez producenta na 100000 godzin. Wymiary tego sprzętu wynoszą: szerokość 150 mm, wysokość 86 mm, oraz długość 160 mm.

Zasilacz jest zgodny ze standardem ATX12V 2.3 i uzyskuje 89% wydajności przy 230 V. Producent zastosował w zasilaczu japońskie kondensatory, które mają mu zapewnić długą i niezawodną pracę. Jest tu również wentylator 135 mm z automatyczną regulacją prędkości.

Dzięki zastosowanym licznym zabezpieczeniom przeciw zwarciom i przeciążeniom, przed prądami udarowymi i zbyt niskim napięciem oraz nadnapięciem, zasilacz zapewni długą bezawaryjną pracę. Natomiast liczne złącza: ATX, EPS, 4 złącza PCI-E, 3 złącza Molex, oraz 6 SATA, zapewnią szybką i sprawną komunikację ze wszystkimi urządzeniami.

Dla użytkowników ważna jest jego budowa modularna, długie kable i cicha praca. Część osób ceni certyfikat gold, oraz to, że podczas pracy nie spada napięcie.

Zasilacz Corsair RMX Series RM550X ma moc 500 W. Wymiary produktu to: 15 cm x 8,6 cm x 16 cm. Sprzęt wyposażono w wentylator o średnicy 13,5 cm.

Zalety
Japońskie kondensatory:

Zasilacz ma japońskie kondensatory, które gwarantują mu trwałość, jak również stabilne napięcie.

Innowacyjny wentylator:

Wentylator uruchamia się tylko wtedy, gdy sprzęt osiągnie określoną temperaturę i konieczne będzie schłodzenie go.

Cicha praca:

To, co wyróżnia model to przede wszystkim cicha praca. Dźwięki wydawane przez sprzęt nie powinny nam przeszkadzać podczas pracy przy komputerze.

Ma niezbędne zabezpieczenia:

Zasilacz ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia: przed prądami udarowymi, za niskim napięciem, a także przeciw zwarciom oraz przeciążeniom.

Przydatne złącza:

Do modelu można bez przeszkód podłączyć inne urządzenia, gdyż wyposażono go w kilka rodzajów złączy, m.in. SATA oraz ATX.

Wady
Zbyt sztywne kable:

Niektórym konsumentom przeszkadza to, że kable są zbyt sztywne. Podczas ich rozplątywania czy podłączania trzeba zachować ostrożność (można je przypadkowo uszkodzić).

 

 

 

 

Thermaltake Smart SPS-530MPCBEU


Drugi model to urządzenie Thermaltake Smart SPS-530MPCBEU, kompatybilne z najnowszymi technologiami PC, przeznaczone do obudów komputerowych.  Dzięki bardzo stabilnej, silnej pojedynczej linii 12 V, gdzie natężenie prądu wynosi 41A, sprawności 80+ Bronze, ten
najlepszy zasilacz komputerowy radzi sobie z najnowszą generacją platform z procesorami wielordzeniowymi.

Moc szczytowa tego urządzenia wynosi 630 W. Model ten, mimo wyposażenia go w wentylator 140 mm, jest cichy. Dzieje się tak, dlatego, że wentylator jest umieszczony na łożyskach kulkowych i zamontowany na gumowych podkładkach.

Specjalnie zaprojektowany kontroler, dostosowuje prędkości obrotową do temperatury zasilacza. Ponadto model ten posiada szereg wbudowanych zabezpieczeń. Są to zabezpieczenie nadnapięciowe, przeciwzwarciowe i przeciwprzeciążeniowe, przed prądami udarowymi, oraz zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem.

Ponadto urządzenie zostało wyposażone w dużą ilość złączy różnego typu, w tym dwa złącza PCI-E, jedno ATX, sześć złączy SATA, a także cztery złącza Molex. Wymiary tego modelu wynoszą 15 cm szerokość, 8,6 cm wysokość i 14 cm długość. Moc zasilacza to 530 W. Użytkownicy przekazują opinię, że zasilacz ma bardzo dobrą cenę w porównaniu do jego jakości, pracuje stabilnie i cicho i ma modułowe okablowanie.

Produkt Thermaltake Smart SPS-530MPCBEU ma wymiary: 15 cm x 8,6 cm x 14 cm. To dobry zasilacz komputerowy do 200 zł o mocy 630 W. Ma on 14 cm wentylator.

Zalety
Odporność na awarie:

Model jest odporny na awarie, więc nie należy się obawiać, że zbyt szybko się zepsuje. Trwałość sprzętu jest określana na ok. 100 000 godzin pracy.

Efektywnie działający wentylator:

Wentylator zasilacza ma automatyczną kontrolę obrotów i zapewnia efektywne chłodzenie jednostki. Ważne jest to, że nie generuje on zbyt dużego hałasu podczas pracy.

Aktywny układ PFC:

Sprzęt wyposażono w aktywny układ PFC, który działa sprawniej w porównaniu do układu standardowego. Zapewnia on bardziej efektywne korygowanie przesunięcia fazowego.

Płaskie, odpinane kable:

Dołączone do zasilacza kable są płaskie i odpinane. To daje możliwość ich odpowiedniego ułożenia w jednostce komputera stacjonarnego.

Wady
Nie do małej obudowy:

Biorąc pod uwagę wymiary sprzęt może nie zmieścić się w małej obudowie PC, np. typu Mini Tower.

 

 

 

 

Silentiumpc Vero M1 SPC117

 

Silentiumpc Vero M1 SPC117, to zasilacz z przeznaczeniem dla nowoczesnych zestawów komputerowych z pojedynczą kartą graficzną. Posiada jedną, bardzo mocną linię 12 V, a także oficjalny certyfikat Ecova 80 PLUS® Standard 230V EU. Realna moc urządzenia to 600 W i dzięki temu charakteryzuje się ono stabilną pracą przy pełnym obciążeniu.

Również przy pełnym obciążeniu zasilacz pracuje cicho, ze względu na zaawansowany system sterowania obrotami wentylatora. Modularne okablowanie (E-PLUG) o odpowiedniej długości kabli i właściwym oplocie pozwalają użytkownikowi na decyzję o ilości używanych złącz, a także utrzymaniu porządku w obudowie.

Intuicyjny system uniemożliwia złe podłączenie. Tu również mamy zestaw pięciu zabezpieczeń gwarantujący bezpieczeństwo. Są to, podobnie jak w poprzednio opisywanym modelu, zabezpieczenie nadnapięciowe, przeciwzwarciowe i przeciwprzeciążeniowe, przed prądami udarowymi, oraz zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem.

Producent zaznacza, że do konstrukcji użyto wyłącznie tajwańskich kondensatorów, które znane są z dobrej jakości. Ponadto model ten posiada szereg złącz dla nowoczesnych komputerów, w tym 2 złącza PCI-E. Użytkownikom podoba się semi –modularny system i płaskie, oplecione kable. Ponadto zwracają uwagę na cichą pracę i dobrą jakość wykonania.

Zasilacz Silentiumpc Vero M1 SPC117 jest wyposażony w wentylator o średnicy 12 cm. Wymiary sprzętu to: 15 cm x 8,6 cm x 16 cm. Jego moc wynosi natomiast 600 W.

Zalety
Zapewnia cyrkulację powietrza w obudowie:

Model został zbudowany w taki sposób, aby po montażu w obudowie PC zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Daje on możliwość rozmieszczenia kabli tak, żeby nie zasłaniały wentylatora.

Niezbędne zabezpieczenia:

Zasilacz wyposażono we wszystkie niezbędne zabezpieczenia pozwalające przedłużyć trwałość komputerowych komponentów. Model zapewnia ochronę przed zwarciem, przeciążeniem, zbyt niskim napięciem, prądami udarowymi i nadnapięciem.

Komplet złącz:

Sprzęt doskonale nadaje się dla posiadaczy nowoczesnych komputerów, gdyż ma potrzebne złącza, takie jak: SATA, FLOPPY czy PCI-E.

Wady
Plączące się kable:

Kable SATA są potrójne, przez co według wielu osób są bardziej podatne na plątanie. Lepiej byłoby, gdyby zastosowano pojedyncze przewody.

 

 

 

 

Antec VP-CP 0-761345- 06485-9

 

Na czwartym miejscu postanowiliśmy umieścić zasilacz Antec VP-CP 0-761345- 06485-9, który ma moc 500 W i jest przeznaczony do obudów komputerowych. Jest to dobry i tani zasilacz komputerowy. Model ten może być używany z obecną i następną generacją platform z wielordzeniowymi procesorami, a to dlatego, że obsługuje najnowsze specyfikacje ATX 12V, o mocy 408W.

Do urządzenia jest podłączony wentylator 120 mm z automatyczną regulacją obrotów, dzięki czemu pracuje on niemal bezgłośnie. Złącza, w jakie zasilacz jest wyposażony to złącze zasilania ATX 24-pin i EPS, 2 złącza PCI-E, 4 złącza SATA, a także 3 złącza Molex o 1 FDD.  Sprzęt posiada również wysokiej jakości kondensatory i szereg zabezpieczeń nadnapięciowych, przeciwzwarciowych i przeciążeniowych oraz przed prądami udarowymi i zbyt niskim napięciem.

Masa kompletnego zasilacza wynosi 1,45 kg, a jego wymiary to wysokość 86 mm, długość 150 mm i szerokość 140 mm. W zestawie użytkownik otrzymuje kabel zasilający. Opinie o zasilaczach komputerowych Antec VP-CP 0-761345- 06485-9 mówią, że jest to dobry zasilacz na dobrych komponentach. Ma wystarczającą moc i przyjazną cenę.

Antec VP-CP 0-761345- 06485-9 to sprzęt o mocy 500 W, który ma wymiary: 8,6 cm x 15 cm x 14 cm. To zasilacz z wentylatorem o średnicy 12 cm.

Zalety
Wytrzymałość:

Model ma wytrzymałą obudowę wykonaną z dobrych gatunkowo materiałów. Na jego trwałość wpływ mają również zastosowane zabezpieczenia: przed zbyt wysokim prądem, przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwzwarciowe.

Niezawodność:

To odpowiednia propozycja dla osób szukających niezawodnie działającego zasilacza komputerowego. Może on pracować nawet przez 100 000 godzin bez ryzyka, że ulegnie awarii.

Duża ilość złączy:

Zasilacz ma dużą ilość złączy, dlatego możemy do niego podłączyć wszystkie niezbędne podzespoły komputerowe. Model ma m.in. gniazda SATA, EPS, PCI-E i Molex.

Wady
Hałasujący wentylator:

Często zdarza się, że wentylator wpada w duże drgania, przez co generuje nadmierny hałas.

Za mało wtyczek PCI-E:

Zasilacz ma tylko jedną wtyczkę PCI-E, co może być problemem, jeżeli w obudowie PC zechcemy zamontować dodatkową kartę graficzną.

 

 

 

 

Modecom Volcano 750 Gold 

 

Ranking zasilaczy komputerowych kończymy modelem Modecom Volcano 750 Gold. Zasilacz ten ma potwierdzoną oficjalną certyfikacją bardzo wysoką sprawność wynoszącą ponad 90% przy obciążeniu na 50% mocy. Odpowiednie rezerwy mocy zapewnia 650 W mocy ciągłej. Jest to również najbardziej stabilna technologia skonfigurowana dla zasilacza 80 plus gold.

Producent zastosował tu dużej pojemności kondensator tajwańskiej firmy TEAPO, jak również tranzystory tajwańskie rodem z firmy SINOPOWER. Znajdziemy tu również modularne okablowanie z zastosowaniem długich, płaskich kabli, które nie tylko ograniczą ich plątaninę, a także usprawnią przepływ powietrza. Zasilacz został wyposażony również w dużą ilość złącz: 4 wtyczki zasilające 4-pin HDD/ODD, 4 złącza PCI-E, 4 złącza Molex oraz 8 SATA.

Model ten posiada cicho pracujący wentylator 120 mm. Wymiary zewnętrzne tego sprzętu wynoszą: szerokość 190 mm, głębokość 150 mm, oraz wysokość 87 mm. Klienci, którzy zakupili ten zasilacz uważają, że model spełnia wszystkie ich oczekiwania. Jest stabilny, jego głośność pracy nie jest uciążliwa i ma zadowalającą moc.  

Sprzęt Modecom Volcano 750 Gold wyposażono w wentylator o średnicy 12 cm. Zasilacz ma wymiary: 19 cm x 15 cm x 8,7 cm. Moc modelu wynosi 650 W.

Zalety
Pasuje do gamingowego komputera:

Sprzęt doskonale nadaje się do komputera przeznaczonego dla gracza. Gwarantuje on wydajne chłodzenie wszystkich podzespołów, a w dodatku zapewnia ochronę przed przeciążeniem, zwarciem i zbyt niskim napięciem.

Modularne okablowanie:

To zasilacz z modularnym okablowaniem. Jego przewody są płaskie i długie, możemy je dobrze rozmieścić wewnątrz komputerowej obudowy i zapobiec ich ciągłemu plątaniu. To umożliwia również zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza.

Wady
Słabej jakości obudowa:

Mimo że obudowa modelu prezentuje się elegancko, może okazać się mało wytrzymała. Nasz test zasilaczy komputerowych pokazał, że wykonano ją ze słabej jakości materiałów.

Brakuje złączy PCI-E:

Co prawda sprzęt ma cztery złącza PCI-E 6+2 pin, ale niektórym graczom brakuje wtyczek PCI-E 6 pin oraz PCI-E 8 pin.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status