Ranking 6 najlepszych wentylatorów komputerowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Zasilacze do komputera – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz dobrego zasilacza komputerowego do swojego sprzętu, warto rozważyć zakup modelu Chieftec Smart GPS-500A8. Produkt ma moc 500 W, dobrze więc sprawdzi się do urządzeń przeznaczonych do pracy biurowej. Jego sprawność wynosi więcej niż 80%, co oznacza, że niemal cały pobierany z gniazdka prąd trafia do podzespołów komputera. Poziom hałasu modelu to jedynie 28 dB. Jeśli jednak potrzebujesz mocniejszego zasilacza komputerowego, polecamy model SilentiumPC Vero L3 Bronze. Sprzęt działa cicho, chłodzony jest wydajnym wentylatorem. Moc maksymalna modelu wynosi 600 W, a potwierdzona certyfikatem sprawność to ponad 80%. Produkt wykonano z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu przez długi czas pracuje z największą wydajnością.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zasilacz Chieftec Smart dobrze sprawdza się w komputerach biurowych, dzięki mocy 500 W. Model ma certyfikat sprawności potwierdzający, że wynosi ona ponad 80%. Zasilacz ma kilka typów zabezpieczeń chroniących sprzęt przed uszkodzeniem. System chłodzący składa się z wydajnego wentylatora.

Wady

Przewody w zasilaczu komputerowym Chieftec są bardzo krótkie, przez co trudno go komfortowo podłączyć. Brakuje w nim również pinów 2 x 4, co utrudnia połączenie produktu z najnowszymi modelami płyt głównych.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dobrego zasilacza do komputera w biurze, dobrym rozwiązaniem będzie model Chieftec Smart, który podczas przesyłania energii, traci jej mniej niż 20%. Wentylator wydajnie chłodzi sprzęt, zapewniając jeszcze niezawodną pracę komputera. Zasilacz wyposażono w najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń, chroniące urządzenie przed zniszczeniem.

Drugi wybór

Zalety

Model zasilacza komputerowego SilentiumPC wyposażono w przetwornicę DC-DC. Moc maksymalna sprzętu wynosi 600 W, a jego sprawność przekracza 80%. Model ma mocną linię +12 V, która ułatwia konfigurację poszczególnych podzespołów. Zasilacz ma kilka rodzajów zabezpieczeń, chroniących przed uszkodzeniami.

Wady

W zasilaczu komputerowym SilentiumPC jest dużo przewodów, które trudno dobrze podłączyć. Ponadto liczne kable powodują, że wnętrze komputera jest przepełnione, co zmniejsza wentylację i prowadzi do wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia.

Podsumowanie

Wydajny zasilacz komputerowy SilentiumPC ma maksymalną moc 600 W i dużą sprawność, powyżej 80%, dzięki czemu podczas przesyłania energii, utrata jej jest mniejsza niż 20% pobranego prądu. Model dobrze sprawdzi się do komputerów biurowych i sprzętów dla graczy. Cichy wentylator efektywnie chłodzi cały sprzęt przed przegrzaniem.

Rozważ też

Zalety

Zasilacz komputerowy Be Quiet! ma moc 600 W, dlatego dobrze sprawdza się do komputerów stacjonarnych przeznaczonych do biura, ale także do gier. Wyposażono go we wszystkie najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń. Skuteczność modelu wynosi ponad 80%. Sprzęt chłodzony jest jednym wentylatorem o średnicy 12 cm.

Wady

Kabel sprzętu jest grupy i sztywny, z wiązku z czym trudniej jest go modelować w trakcie porządkowania i ustawiania kabli np. w biurku.

Podsumowanie

Zasilacz komputerowy Be Quiet! ma dużą moc 600 W i skuteczność przekraczającą 80%. Oznacza to, że zapewnia sprawne działanie wszystkich podzespołów. Niezbędne zabezpieczenia chronią model przed uszkodzeniami spowodowanymi przegrzaniem lub skokami napięcia. Wentylator skutecznie chłodzi zasilacz komputerowy.

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki zasilacz komputerowy kupić?

 

Każdy komputer potrzebuje dobrego zasilacza, aby wszystkie podzespoły mogły odpowiednio działać. Sprzęt pobiera prąd z gniazdka i zasila nim wszystkie pozostałe elementy urządzenia. Wybór właściwego modelu może być jednak trudny. Każdy zasilacz komputerowy ma wiele różnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę. Dobre dopasowanie sprzętu do całego komputera gwarantuje płynne odtwarzanie multimediów i szybką pracę całego procesora. Nasz przewodnik pomoże Ci wybrać najlepszy zasilacz komputerowy, wskazując, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Moc zasilacza do komputera

Moc zasilacza to najważniejszy parametr, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt do swojego komputera. Wartość określa, ile prądu może zostać dostarczone do poszczególnych podzespołów. Czasem producenci podają wartość mocy maksymalnej, czyli najwyższej, jaką można osiągnąć przez kilka sekund. W codziennym użytku może więc zdarzyć się, że moc jest mniejsza niż podana w informacji o produkcie. Określenie, jaka moc zasilacza będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od podzespołów w komputerze. Warto więc obliczyć, ile każdy z elementów pobiera prądu. W tym celu można skorzystać z internetowych kalkulatorów, w których podaje się wszystkie niezbędne wartości. Następnie otrzymasz informację, jaką wartość powinien mieć zasilacz do Twojego komputera. Parametr mieści się zazwyczaj w przedziale od 300 W do 1500 W.

Wybierając moc zasilacza komputerowego, warto pamiętać, że efektywnie działa on pod obciążeniem wynoszącym 50% – 80%. Najwięcej energii potrzebuje karta graficzna. Komputery przeznaczone do pracy biurowej, mogą działać wydajnie z zasilaczem o mocy 300 – 400 W. Jednak im mocniejsza karta graficzna, tym bardziej zwiększa się jej zapotrzebowanie na prąd. W efekcie komputer dla graczy wymaga zasilacza o mocy 600 W i więcej.

Zasilacze komputerowe składają się z kilku linii, które rozdzielają pobierany z gniazdka prąd. Mogą to być dwie lub trzy linie, a czasem tylko jedna 12 V. Jeśli jest ich kilka, te o mniejszej mocy zasilają takie podzespoły jak: Karta dźwiękowa, napęd optyczny, czy dysk twardy. Zastanawiając się, jaki zasilacz komputerowy wybrać, zwróć uwagę na moc linii 12 V, ponieważ to ona doprowadza prąd do wymagających elementów, na przykład karty graficznej.

 

Sprawność zasilacza komputerowego

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze zasilacza komputerowego jest sprawność urządzenia. Oznacza ona, ile pobranego z gniazdka prądu trafi do podzespołów. Wartość wyrażana jest w procentach. Najczęściej wynosi więcej niż 80%, co może być określone jako 80 Plus. Oznacza to, że ponad 80% pobranego prądu trafia do poszczególnych elementów komputera. Niektórzy producenci podają sprawność zasilacza w opisie lub decydują się na wydanie specjalnego certyfikatu, poświadczającego, ile energii trafia do podzespołów.

 

Chłodzenie w zasilaczu komputerowym

O tym, jaki jest najlepszy zasilacz komputerowy, decyduje także rodzaj chłodzenia. Występuje ono w trzech typach:

♦ Aktywnym – aktywne chłodzenie to montowany w zasilaczu wentylator, który obniża temperaturę urządzenia. Najczęściej stosowany w modelach o dużej mocy.

♦ Pasywnym – stosowane w zasilaczach o stosunkowo niskiej mocy. System chłodzenia bazuje na zjawisku oddawania energii cieplnej do otoczenia przez elementy metalowe. Taki typ jest odpowiedni dla osób, którym zależy na cichej pracy komputera. Pasywne chłodzenia nie zapewnia jednak wysokiej wydajności zasilacza.

♦ Półpasywnym – typ chłodzenia, który łączy w sobie elementy dwóch poprzednich. W zasilaczu zamontowano wentylator, ale uruchamia się on tylko, gdy jest to niezbędne, na przykład przy chwilowym większym poborze mocy. W systemach półpasywnych mogą być jednak zastosowane wiatraki o małej średnicy, które głośno pracują.

Zabezpieczenia

Wybierając zasilacz komputerowy, ważne jest także, aby zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych zabezpieczeń, które chronią urządzenie. Najczęściej stosuje się systemy: OVP zabezpieczający przed za wysokim napięciem przekraczającym o 15% wartość nominalną, UVP chroniący przed za niskim napięciem, SCP zapobiegający zwarciom i OTP chroniący przed przegrzaniem. Ponadto producent może zastosować zabezpieczenie OLP lub OPP, które ma za zadanie chronić cały zasilacz, nie tylko poszczególne linie. Rzadziej spotykane systemy bezpieczeństwa to: SIP niwelujący prądy udarowe oraz BOP zabezpieczający przed spadkiem napięcia sieciowego.

 

Zasilacze komputerowe w dobrych cenach

Szukając zasilacza komputerowego, niezależnie, czy w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, warto dobrze rozważyć zakup i dopasować wszystkie parametry do swoich potrzeb. Decydując się na zakup w markecie, można poprosić o pomoc wykwalifikowanych pracowników. Wybierając model online, warto skorzystać z kalkulatorów internetowych, które pomagają dopasować parametry sprzętu do komputera. Cena zakupu zasilacza zależy od jego mocy, sprawności i zastosowanych zabezpieczeń. Najtańsze modele o mocy 500 W można znaleźć za ok. 200 zł. Mocniejsze zasilacze komputerowe 600 – 700 W kosztują trochę więcej. Ich ceny zaczynają się od ok. 200 zł i sięgają 300 zł. Zasilacz awaryjny UPS, który podtrzymuje przesyłanie mocy po awarii prądu, to droższy zakup. Jego cena to ok. 450 zł. Najdroższy model to ten o najwyższej mocy. Zasilacz o skuteczności ponad 80% i mocy 1000 W kosztuje ok. 1100 zł.

 

6 najlepszych wentylatorów komputerowych. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli chcesz złożyć swój pierwszy komputer lub szukasz części wymiennych, które usprawnią pracę sprzętu, warto zainwestować w dobry zasilacz. To on odpowiada za doprowadzanie prądu do wszystkich podzespołów i w dużej mierze decyduje o wydajności pracy całego układu. Odpowiedź na pytanie, jaki jest dobry zasilacz komputerowy, może być trudna. Dlatego przygotowaliśmy ranking, w którym przedstawiamy najlepsze modele, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

 

Zasilacz komputerowy 500w

 

1. Zasilacz Chieftec Smart GPS-500A8 500w

 

Nawet biurowy komputer nie może sprawnie działać bez wydajnego zasilacza. Dlatego warto zamontować w urządzeniu model Chieftec Smart GPS-500A8. Jego moc wynosi 500 W, a sprawność przekraczająca 80% potwierdzona jest certyfikatem. Oznacza to, że podczas rozdzielania napięcia pomiędzy poszczególne podzespoły, utracone zostaje mniej niż 20% prądu. Wymiary zasilacza to 14 cm x 15 cm x 8,7 cm. Model ma standard zasilania ATX 2.3, połączony z płytą główną.

Zasilacz komputerowy 500 W wyposażony jest w aktywny system chłodzący, czyli jeden wentylator o średnicy 12 cm. Model ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia: UVP, OVP, SCP, OPP, OCP, OTP i AFC. Chronią one sprzęt przed przegrzaniem oraz zniszczeniem na skutek skoków napięcia. Model ma dwa złącza Molex podłączane do dysku twardego lub zasilania wentylatora, złącze S-ATA do napędów optycznych i FDD do dyskietek.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na podłączenie modelu Chieftec do swoich urządzeń, polecają go, twierdząc, że to dobry i tani zasilacz komputerowy. Sprawdza się on w sprzętach przeznaczonych do pracy biurowej. Wysoka skuteczność zapewnia dobrą pracę podzespołów.

 

 

 

 

Zasilacz komputerowy 600w

 

2. Zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W

 

Wydajny zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze dobrze sprawdzi się w każdym komputerze. Jego moc maksymalna wynosi 600 W, ale w codziennym użytkowaniu łatwo osiąga 500 W. Wysoka sprawność modelu potwierdzona jest certyfikatem 80 PLUS. Zasilacz do komputera wyposażono w konwerter DC-DC, który reguluje obciążanie linii i minimalizuje wahania napięcia. Pojedyncza linia +12 V umożliwia łatwą konfigurację wszystkich podzespołów. Model dobrze sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i do odtwarzania gier komputerowych.

W zasilaczu zastosowano wszystkie najważniejsze zabezpieczenia, które chronią między innymi przed zwarciem lub przeciążeniem systemu. Chłodzenie zapewnia wentylator o średnicy 12 cm i prędkości 1000 obrotów na minutę. Zasilacz komputerowy 600 W wyposażono w dwa złącza PCI-E 8-pin i EPS 8-pin, przeznaczone do wymagających podzespołów. Wszystkie elementy sprzętu są wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Użytkownicy, którzy przeprowadzili test zasilaczy komputerowych SilentiumPC, polecają sprzęt ze względu na dużą moc i wydajność. Model ma dobrą sprawność, która pozwala zachować niemal cały pobrany ze źródła zasilania prąd.

 

 

 

 

Zasilacz do komputera stacjonarnego

 

3. Zasilacz Be Quiet! System Power 9 600W BN247

 

Jeśli szukasz dobrego zasilacza do swojego komputera, proponujemy model Be Quiet! System Power 9 BN247. Moc sprzętu wynosi 600 W, a sprawność potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Bronze zapewnia utratę mniej niż 20% prądu podczas przesyłania go do podzespołów. Sprzęt chłodzony jest wentylatorem o średnicy 12 cm. Wymiary zasilacza to 8,6 cm x 15 cm x 14 cm, pasuje więc on do większości komputerów stacjonarnych. Model Be Quiet! ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia, które chronią przed przegrzaniem się systemu i uszkodzeniami spowodowanymi zmianami napięcia.

Zasilacz do komputera stacjonarnego Be Quiet! ma sześć złączy S-ATA do zasilania dysków oraz napędów optycznych. Oprócz tego model wyposażono w złącza PCI-E do wymagających podzespołów, takich jak wysokiej jakości karty graficzne. Zasilacz ma aktywny układ PFC, co oznacza, że może wydajnie korygować przesunięcia fazowe między pobieranym prądem a napięciem.

Model Be Quiet! to wydajny sprzęt, który zapewnia dobrą pracę wszystkich podzespołów. Ze względu na pozytywne opinie konsumentów produkt uwzględnił ranking zasilaczy komputerowych. Sprzęt ma dużą moc i dobrą sprawność.

 

 

 

 

Zasilacz UPS do komputera

 

4. Zasilanie awaryjne APC Back-UPS 700VA BX700U-FR 

 

Czasem zdarza się, że awaria prądu powoduje zniszczenie niezapisanych danych. W takiej sytuacji warto mieć zasilanie awaryjne APC Back-UPS 700VA BX700U-FR. Jest to sprzęt, który przez pewien czas podtrzymuje działanie podzespołów, nawet jeśli w gniazdku nie ma prądu. W zasilaczu zamontowano akumulator o pojemności 84 VAh. Dzięki temu produkt może podtrzymać podłączone do niego urządzenie przez ok. 1,3 minuty przy maksymalnym obciążeniu 100%.

Zasilacz UPS do komputera jest często stosowany w biurach i miejscach, które polegają na pracy komputera, takich jak biura ochroniarskie stosujące monitoring. Urządzenie ładuje się 6 godzin. Wyposażono je w system zabezpieczający przed skokami napięcia. Zasilacz APC informuje użytkownika o awarii, a wyświetlacz LED pomaga kontrolować stan urządzenia. Długi przewód o długości 1,52 m pozwala wygodnie umiejscowić zasilacz komputerowy. Napięcie do jakiego urządzenie jest przystosowane wynosi 230 V.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu zasilacza APC, ponieważ umożliwia on zapisanie danych po awarii prądu. Dzięki temu dobrze sprawdza się w pracach biurowych. Model jest wydajny i wyposażony w zabezpieczenia przed uszkodzeniami spowodowanymi zmianami napięcia.

 

 

 

 

Zasilacz do komputera 700w

 

5. Zasilacz Chieftec GPS-700A8 700W ATX 120mm

 

Zasilacz Chieftec GPS-700A8 ATX 120 mm to dobre rozwiązanie dla graczy. Ma moc maksymalną 700 W, odpowiednią do wymagających podzespołów. Sprawność urządzenia poświadczona jest certyfikatem 80 PLUS. Model wyposażono w aktywny system PFC, który koryguje przesunięcia fazowe. System chłodzenia w zasilaczu Chieftec bazuje na wentylatorze o średnicy 12 cm, który generuje hałas na poziomie 28 dB.

Zasilacz do komputera 700 W ma niezbędne zabezpieczenia, które chronią go przed uszkodzeniami spowodowanymi przeciążeniem, przeładowaniem, krótkimi spięciami lub za niskim napięciem. Produkt ma standardowe wymiary: 8,7 cm wysokości, 15 cm szerokości i 14 cm głębokości, pasuje więc do większości komputerów. Model ma złącza S-ATA do dysków i napędów optycznych, FDD do dyskietek oraz PCI-E do wydajnych i mocnych kart graficznych.

Przeglądając opinie o zasilaczach komputerowych o mocy 700 W, można zauważyć, że konsumenci są zadowoleni z zakupu Chieftec GPS-700A8 700W ATX 120mm. Sprzęt zapewnia szybką i płynną pracę podzespołów. Jest zabezpieczony przed skokami napięcia i niedostosowanym napięciem. Wydajny wiatrak dobrze chłodzi zasilacz.

 

 

 

 

Zasilacz do komputera 1000w

 

6. Zasilacz Corsair HX1000i 1000W CP-9020074-EU

 

Nawet najbardziej wymagający użytkownicy będą zadowoleni z zasilacza Corsair HX1000i CP-9020074-EU. Jego moc wynosi 1000 W, a certyfikat 80 PLUS Platinum zapewnia sprawność na poziomie 90 – 94%. Dzięki temu w procesie przesyłania prądu do poszczególnych podzespołów, stracone zostaje jedynie kilka procent mocy. Zasilacz do komputera Corsair chłodzony jest wydajnym wentylatorem o średnicy 14 cm. Produkt zabezpieczono przed przeciążeniami, za wysokim lub za niskim napięciem, spięciami i przegrzaniem.

Zasilacz do komputera 1000 W to sprzęt modularny. Oznacza to, że wszystkie przewody można dowolnie odpinać od głównej części sprzętu. W efekcie można zachować lepszą organizację wewnątrz komputera i zapewnić cyrkulację powietrza pozbywając się niepotrzebnych kabli. Model Corsair zawiera niezbędne przewody, takie jak Molex, S-ATA, FDD, czy PCI-E 4+4-pin. Dzięki temu dobrze współpracuje ze wszystkimi komputerami, zarówno najnowszymi, jak i kilkuletnimi sprzętami.

Zasilacz komputerowy Corsair zyskał wiele pozytywnych komentarzy od użytkowników. Konsumenci polecają zakup modelu ze względu na dużą moc, umożliwiającą płynne odtwarzanie gier oraz modularną budowę. Sprzęt można dopasować do swoich potrzeb i łatwo zamontować wewnątrz komputera.

 

 

 

 

FAQ

 

P1: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Zasilacz do komputera powinien być odpowiednio dobrany do całego sprzętu. Dlatego kupując używany model lub jeśli pojawiają się jakiekolwiek oznaki, że urządzenie nie działa, warto je sprawdzić. Możesz poprosić o to elektryka lub pracownika punktu serwisowego PC. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zasilacz jest prawidłowo sprawdzony. Diagnozę sprzętu można przeprowadzić także w domu, jednak nie daje to całkowitej pewności co do sprawności modelu. Zasilacz trzeba podłączyć do źródła zasilania, ale nie łączyć z komputerem. Wyłącznik powinien znajdować się w pozycji „0”. Następnie przygotuj drucik w osłonce, wygnij go i podłącz jego oba końce do wtyczki 24-pionowej w zasilaczu. Wyłącznik przełącz na pozycję „I”. Sprawny zasilacz powinien uruchomić znajdujący się wewnątrz wentylator.  

P2: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy za pomocą programu?

Do sprawdzenia, czy zasilacz komputerowy działa prawidłowo, może nie wystarczyć żaden program. Informacje z urządzenia nie są przesyłane do komputera. Z tego powodu odczyt programu może być niezgodny z rzeczywistością. Aby sprawdzić, jak działa zasilacz, warto wybrać inną, precyzyjniejszą metodę. Istnieje jednak kilka programów do monitorowania sprzętu, przykładem jest SpeedFan. Pokazuje napięcie i temperaturę zasilacza, jednak odczyty nie zawsze są zgodne z rzeczywistymi parametrami. Inne dostępne programy komputerowe również nie są w 100% dokładne, dlatego wybór odpowiedniego jest trudny. Jeśli więc zależy Ci na precyzyjnym pomiarze pracy zasilacza, użyj do tego celu specjalnego miernika, który wskaże, jakie jest napięcie w Twoim modelu.  

 

P3: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy za pomocą miernika?

Jeśli chcesz dokonać pomiaru napięcia na poszczególnych liniach zasilacza komputerowego, warto wyposażyć się w dobrej jakości miernik. Tylko odpowiedni sprzęt zapewni Ci precyzyjne odczyty, zgodne z rzeczywistością. Trzeba jednak pamięć, aby zwrócić uwagę jaka jest jego dokładność pomiaru deklarowana przez producenta. Sprawdzając zasilacz, trzeba być bardzo uważnym, jest to bowiem praca z prądem. Przed rozpoczęciem diagnozy miernik należy ustawić na zakres napięcia prądu stałego na poziomie 20 V. Podczas przeprowadzania pomiaru sondy muszą pozostać nieruchome. Ponadto powinny być też oczyszczone i odtłuszczone. Wszystkie wtyczki trzeba dobrze docisnąć, aby zapewnić wiarygodny odczyt napięcia.  

 

P4: Jak podłączyć zasilacz do komputera?

Jeśli masz modularny zasilacz komputerowy, przed połączeniem go z wszystkimi podzespołami, odepnij niepotrzebne złącza, aby zapewnić sobie wygodę podczas instalacji. Włóż sprzęt na miejsce i przykręć śrubami. Następnie podłącz 24-pionową wiązkę zasilającą do płyty głównej. Kolejnym krokiem jest połączenie zasilacza z procesorem. Niektóre karty graficzne, które nie są zintegrowane z innymi podzespołami, również wymagają podłączenia do zasilacza. W tym celu trzeba odnaleźć odpowiednie kable PCI, najczęściej są one 6- lub 8-pionowe. W zasilaczu modularnym przewody mogą być tymczasowo odpięte, trzeba więc znaleźć je w opakowaniu. Podobnie z wiązkami do zasilania dysków. Kiedy połączysz wszystkie podzespoły z zasilaczem, sprzęt będzie gotowy do pracy.  

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir