Skanery dokumentów ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.10.17

Jaki skaner dokumentów kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Często nie tylko w biurze, ale i w domu nie możemy się obejść bez skanera. Aby wszystkim, którzy są właśnie w przededniu zakupu takiego urządzenia pomóc w wyborze przygotowaliśmy przewodnik o tym, jaki jest najlepszy skaner dokumentów. Postaramy się w nim podpowiedzieć, jak dokonać zakupu, i jakie są rodzaje skanerów, oraz jakie cechy powinno mieć urządzenie, z którego będziemy zadowoleni.

Przede wszystkim skanery opierają się na dwóch technologiach, które pozwalają na przeniesienie dokumentów do komputera. Są to układy CCD (Charge Coupled Device)  i CIS (Contact Image Sensor) .

Skaner z przetwornikiem CCD potrzebuje źródła światła, którym w tym przypadku jest lampa fluorescencyjna z zimną katodą, natomiast matryca CCD jest elementem światłoczułym. W uproszczeniu skaner działa w taki sposób, że światło odbija się od dokumentu, za pośrednictwem lustra jest kierowane do soczewki, która następnie przekazuje odbicie do matrycy CCD. Tam jest obraz przetwarzany na formę cyfrową. Skaner taki jest przeznaczony do skanowania zdjęć, grafiki i dokumentów w formacie do A4. Mamy tu bardzo dobre odwzorowanie kolorów, ale skaner taki ma spore zapotrzebowanie na energię.

Skaner CIS wykorzystuje, jako źródło światła diody LED. Tu odbijany obraz jest wychwytywany przez czujnik CIS. Jednak ze względu na słabe światło diod skanowany dokument musi dokładnie przylegać do tafli szklanej skanera, z tego samego powodu jest tu nieco gorsze odwzorowanie kolorów. Jest on, więc doskonały do skanowania dokumentów, czy digitalizacji różnego rodzaju planów, rysunków technicznych, czy przekrojów urządzeń, natomiast gorzej się nadaje do zdjęć

 

Jaki skaner dokumentów wybrać – sposób wkładania dokumentów

Ze względu na sposób wkładania dokumentów do skanera rozróżniamy skanery płaskie, inaczej nazywane stołowymi. W takim urządzeniu dokumenty umieszczamy na szklanej tafli, a pod nią przemieszcza się źródło światła skanując dokumenty. Taki typ skanerów jest dostępny w obu technologiach: CCD (Charge Coupled Device)  i CIS (Contact Image Sensor) .

Skanery szczelinowe to urządzenia, które również można zakupić w technologii CCD i CIS. Zwykle takie modele są wykorzystywane w biurach, ze względu na dużą wydajność. W takim skanerze jest podajnik dokumentów, więc „puszczone w ruch” urządzenie bezobsługowo może skanować wiele kartek. Zwykle tego typu skanery mają rozdzielczość nie większą niż 600 dpi, czym są zdefiniowane do skanowania raczej dokumentów niż zdjęć. Tego typu skanery są również dostępne w wersji mobilnej (z układami CIS wyłącznie). Podłącza się je np. do laptopa za pomocą portu USB i po naciśnięciu przycisku „start” zdigitalizowany obraz pojawia się na ekranie.

Skanery do negatywów służą tylko i wyłącznie do skanowania filmów 35 mm. Są to urządzenia, które mogą pracować bez komputera i mają one bardzo wysokie parametry dotyczące rozdzielczości sięgającej 7200 x 7200 dpi, a także gęstości optycznej np. D = 4,0. Modele takie są dostępne w obu technologiach.

Skaner ręczny, lub inaczej mobilny, to małe urządzenie, które łatwo schować w torbie z laptopem. Zasilany jest bateriami typu AA i ma własną kartę pamięci, zatem można go używać niezależnie od laptopa. Do skanowanego dokumentu należy przyłożyć urządzenie i odpowiednią krawędzią równo poprowadzić od góry do dołu lub z jednego boku na drugi. Skanery ręczne wykorzystują technologię optyczną CIS.

Parametry

Przy zakupie każdego urządzenia ważne są jego parametry. Przy skanerach będą to rozdzielczość, prędkość skanowania, maksymalny format skanowanych dokumentów, rozmiary i waga. Biorąc pod uwagę te parametry na pewno znajdziemy skanery dokumentów w dobrych cenach.

Rozdzielczość to chyba najważniejszy parametr skanera. Mierzona jest w jednostkach dpi. Bez problemu możesz nabyć urządzenie o rozdzielczości 6400 x 9600 dpi. Gdy oczekujesz bardzo wysokiej jakości odwzorowania obrazu i jego szczegółów, to zacznij od rozdzielczości 2400 dpi. Możesz wówczas zeskanowany obraz znacznie powiększyć i nadal mieć ostre wszystkie szczegóły. Jednak jeśli skaner jest Ci potrzebny do dokumentów tekstowych, nie warto kupować urządzenia o większych parametrach niż 1200 x 1200 dpi. Gdy jesteś profesjonalnym fotografem, warto zainteresować się modelem z rozdzielczością 2400 x 4800 dpi. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym również wyższa cena, dlatego lepiej precyzyjnie przeglądnąć się swoim potrzebom i nie kupować urządzenia, którego parametrów nie będziemy mieli okazji wykorzystać. Większe dpi, to też dłuższy proces samego skanowania.

Prędkość skanowania ma znaczenie, gdy mamy do zdigitalizowania dużą ilość dokumentów. Zwykle informacje producentów ograniczają się do danych dotyczących samego skanowania, bez czasu potrzebnego na przekazanie obrazu do komputera. Dlatego jeśli to jest dla Ciebie parametr decydujący, nie sugeruj się informacją czasu skanowania 10 czy 20 sekund, a sprawdź na przykład opinie o działaniu danego skanera na forach.

Większość dostępnych skanerów na rynku jest dostosowana do skanowania formatu A4 lub mniejszego. Jednak nie przedstawia trudności znalezienie na rynku modelu skanującego większe formaty. Jednak większy format zawsze oznacza większy wydatek, bowiem taki sprzęt jest adresowany głównie do specjalistów.

Od wielkości skanera zależy również jego rozmiar i waga. Najlżejsze i najbardziej poręczne są skanery mobilne i tu ich waga może zacząć się od 0.5 kg. Przeciętny skaner płaski zwykle ma wymiary 430 x 280 x 65 mm i waży około 3 kilogramów. Najcięższe i największe są oczywiście modele do skanowania większych formatów.

 

 

Najlepsze skanery dokumentów w 2017 roku

 

Tym razem przedstawiamy informacje użyteczne dla osób korzystających z komputerów i urządzeń satelitarnych. Gdy skanujemy dużą ilość dokumentów, to byle jakie urządzenie nie zaspokoi naszych potrzeb. W takim wypadku jest potrzebny najlepszy skaner dokumentów, który nie tylko szybko skanuje, ale też obsługuje różne formaty i jest przystosowany do skanowania w wysokiej rozdzielczości. O takich właśnie skanerach piszemy poniżej. Sprawdź nasz ranking i wybierz model najlepszy dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Canon Lide 120

 

Model numer jeden to Canon Lide 120. Współpracuje z systemami Windows od numeru 7 w górę, obsługuje także Windows Vista oraz Windows XP, a także Mac OS X 10.6.8 lub nowszy. Jest to skaner płaski o rozdzielczości optycznej 4800 x 2400 dpi. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą USB. Kabel USB jest dołączony do zestawu.

Wymiary tego urządzenia wynoszą: szerokość 250 mm, głębokość 370 mm, wysokość 40 mm, a waga to 1,6 kg. Prędkości skanowania w kolorze wynosi 3,7 stron na minutę, i uzyskuje się 48-bitową głębię koloru. Natomiast skanowanie w czerni, strony A4 w 300 dpi urządzenie zeskanuje w 16 sekund.  

Model ten obsługuje formaty od B6 do A4, a format skanowanego dokumentu można zapisać w PDF lub JPEG. Z dodatkowych opcji mamy tu możliwość skanowania bezpośrednio do wiadomości e-mail, lub bezpośrednio do chmury.

Wraz ze skanerem użytkownik otrzymuje oprogramowanie: Quick Menu, My Image Garden i Scan Utility. A według klientów skaner doskonale daje sobie radę ze zdjęciami, jak i dokumentami, ponadto jego obsługa jest intuicyjna, a samo urządzenie jest lekkie i o małych rozmiarach.

 

 

 

Epson Perfection V370

 

Model numer 2, Epson Perfection V370, to model o rozdzielczości 4800 x 9600 dpi. Skaner jest przystosowany do skanowania materiałów transparentnych, więc pozwala na obróbkę klisz, negatywów czy slajdów. Technologia ReadyScan pozwala na bardzo szybkie uruchomienie skanera zaraz po jego włączeniu, praktycznie bez nagrzewania się urządzenia.

Ruchome zawiasy pokrywy sprzętu, pozwalają na skanowanie materiałów nawet z grubych książek. Nawet, jeśli fragment skanowanej książki nie przylega ściśle do tafli skanera, także zostanie sfotografowany z odpowiednią ostrością i dokładnością. Dzieje się tak dlatego, że pole widzenia matrycy CCD jest większe niż standardowo używane czujniki CIS w innych skanerach.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Na przykład poprzez naciśnięcie jednego przycisku skanujemy dokumenty prosto do wiadomość e-mail. Model zawiera też funkcję edytowania zeskanowanych zdjęć i ich obróbkę za pomocą dołączonego programu Epson Easy Photo Fix. Funkcja Character Recognition pozwala natomiast na edytowanie, kopiowanie i wklejanie skanowanych tekstów.

A gdy użytkownik użyje funkcji Epson Document Capture to, w efekcie skanowania, dokumenty zostaną zapisane w chmurze. Opinie o skanerach dokumentów Epson Perfection V370 przekazują, że jest to skaner dobrej jakości. Mówią także, że posiada duże możliwości konfiguracji, a dla początkujących użytkowników praca z ustawieniami automatycznymi jest wygodna i niekłopotliwa.

 

 

 

Mediatech MT4090

 

Kolejny produkt, nieco odmienny od opisywanych poprzedników, to Mediatech MT4090. Jest to skaner mobilny, liniowy o wadze zaledwie 156 gram. Wymiary tego modelu to 255 mm x 30 mm x 30 mm. Zasilany jest on dwoma bateriami typu AA. Skaner jest odpowiedni dla systemów operacyjnych Windows XP, Vista, Windows 7 i nowsze. Komunikacja z komputerem odbywa się przez złącze USB.

Skaner również obsługuje karty pamięci micro SD do 32 GB. Maksymalna szerokość skanowania tego modelu to 216 mm. Przy rozdzielczości 300 dpi urządzenie skanuje jedną kartkę A4 w zaledwie 2 sekundy. Maksymalna rozdzielczość w tym modelu wynosi 600 dpi, a zeskanowane dokumenty są zapisywane w formacje JPG lub PDF. P

rzy czym skaner ma możliwość skanowania kolorowego lub monochromatycznego. Dołączone oprogramowanie OCR umożliwia zamianę zeskanowanych dokumentów na dokumenty Word lub Excel. Można również skanować bezpośrednio do wiadomości e-mail. Równomierne prowadzenie skanera po dokumencie umożliwiają cztery rolki prowadzące.

Wraz z urządzeniem jest w zestawie pokrowiec ochronny na nie. Dla użytkowników ważne są małe rozmiary urządzenia, jego mobilność i duża szybkość skanowania. Atrakcyjne dla nich jest również to, że zeskanowany materiał można podejrzeć nawet na telefonie ze slotem micro SD. Jednym słowem jest to dobry i tani skaner dokumentów.

 

 

 

Plustek Opticslim 2610

 

Plustek Opticslim 2610 to skaner płaski o maksymalne rozdzielczości skanowania 1200 dpi. Maksymalne wymiary, jakie da się zeskanować to 216 mm na 296 mm. Urządzenie współpracuje z systemami operacyjnymi Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 i Windows 10.

Wymiary zewnętrze urządzenia wynoszą: szerokość 378 mm, głębokość 257 mm oraz wysokość 33 mm, natomiast waga to tylko 1,7 kg. Rozmiar i waga powodują, że skaner może służyć, jako urządzenie przenośne, bo zmieści się do teczki z laptopem. Podłączony skaner z komputerem za pomocą złącza USB skanuje czerpiąc energię z komputera.

Ponadto szereg przycisków ułatwia tu szybką obsługę. Mamy przycisk „Copy”, następnie do szybkiego rozpoznawania tekstu przycisk „OCR”, albo przycisk „E-mail” wysyłający zeskanowany obraz bezpośrednio do wiadomości mejlowej. Konstrukcja przykrywy skanera umożliwia skanowanie grubszych książek, bez uszkodzenia pokrywy.
Ponadto model ten, poprzez dołączone oprogramowanie, ma unikalną możliwość przeszukiwania tekstu w plikach PDF. Pozwala to na zachowanie oryginalnego wyglądu dokumentu, w którym warstwa tekstowa zostaje przetworzona przez oprogramowanie OCR.

Natomiast oprogramowanie to z kolei umożliwia wyszukanie potrzebnego tekstu również w przeglądarkach internetowych. Użytkownicy oceniają ten model, jako dobrej jakości urządzenie, nie generujące nadmiernego hałasu, w sam raz do użytku domowego.

 

 

 

Fujitsu Scansnap IX500

 

Ranking skanerów dokumentów kończymy modelem, który można określić, jako prawdziwy mercedes wśród skanerów. Model Fujitsu Scansnap IX500, to w pełni zautomatyzowane urządzenie. Za pomocą jednego przycisku, w trybie automatycznym, sprzęt samodzielnie dobiera parametry skanowania. Rozdzielczość tego urządzenia to 600 dpi i uzyskujemy z niego zarówno kopie monochromatyczne jak i w kolorze.

W modelu tym można skanować dokumenty za pomocą WiFi bezpośrednio do urządzeń iOS jak iPhone, czy iPad, albo do urządzeń z systemem Android. Skaner ten obsługuje formaty od A8 do A3. Szybkość skanowania to 25 kartek na minutę przy skanowaniu monochromatycznym o rozdzielczości 600 dpi, lub w kolorze o rozdzielczości 300 dpi.

To urządzenie ma możliwość skanowania dwustronnego, a papier jest podawany z podajnika mieszczącego 50 arkuszy.  Wymiary zewnętrze skanera wynoszą: szerokość 292 mm, głębokość 159 mm oraz 168 mm, a waga to 3 kg. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje oprogramowanie do niego: Adobe Acrobat X Standard i ScanSnap Manager 6.0. Oprogramowanie pozwala na dowolne zarządzanie dokumentami.

Na przykład Quick Menu – pozwala użytkownikowi podczas skanowania wysłać dokument do wiadomości email, drukarki, lub do określonego folderu. Możemy też wybrać, w jakim pliku ma być zapisany: Word, Excel, PDF czy PowerPoint. Klienci, którzy obsługują ten skaner opisują go, jako bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Zachwyca, na przykład, dwustronne kolorowe, skanowanie wykonane w czasie 2 sekund.

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...