fbpx

Routery ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.10.19

 

Jeśli nie masz w swoim domu routera i zastanawiasz się nad zakupem tego typu urządzenia zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas rankingiem. Znajdziesz w nim dokładne opisy polecanych przez konsumentów modeli. Zestawienie powstało w oparciu nie tylko o komentarze użytkowników – wzięliśmy pod uwagę także jakość wykonania i wydajność produktów. Ranking rozpoczyna TP-LINK ARCHER C6 AC1200 – router pozwalający na korzystanie z Internetu w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. To model o kompaktowych wymiarach, który ładnie prezentuje się na biurku. Sprzęt obsługuje nowoczesny standard 802.11ac, a także tryb AP. Umożliwia to utworzenie punktu dostępowego Wi-Fi. Router wyposażono w cztery anteny zewnętrzne oraz jedną wewnętrzną. Zachęcamy Cię też do przeczytania opisów innych, sprawdzonych przez konsumentów modeli. Drugie miejsce zajął Asus RT-N18U. Router ten jest kompatybilny z różnymi urządzeniami. Możesz mieć pewność, że jego podłączenie do komputera nie będzie problematyczne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki router kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Dla wielu właścicieli komputerów i osób, które są po prostu użytkownikami tych sprzętów, wybranie odpowiednich urządzeń satelitarnych, jak np. routery jest bardzo trudne. Większość z nas nie zna się na tych wszystkich skomplikowanych parametrach, ale każdy chce, aby taki sprzęt spełnił jego oczekiwania. Jak to zrobić? Jaki router wybrać? To właśnie jest tematem naszego poradnika. Postaramy się przybliżyć wszystkie parametry i wyjaśnić, jakie mają zastosowanie, abyś mógł świadomie dokonać wyboru.

 

 

Z kablem, czy bez?

Jest to najbardziej podstawowy podział. Mimo tego, że Wi-Fi stwarza znakomite rozwiązanie dla wszystkich właścicieli urządzeń mobilnych, to jednak takie rozwiązanie ma swoje wady również. Jest to podatne na różnego rodzaju zakłócenia i mniej stabilne połączenie, a zasięg zależy również od szeregu przeszkód, jakie sygnał musi pokonać. Mimo to Wi-Fi jest tak wygodne dla użytkowników, że spotykamy coraz mniej połączeń kablowych. Te jednak mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy twierdzą, że kabel daje niezawodność komunikacji i wysoką prędkość transmisji.

Takie rozwiązanie jest też mniej narażone na ataki hakerów, a także nie wpuszczają obcych użytkowników, którzy w przeciwnym wypadku mogliby korzystać z naszej niezabezpieczonej hasłem drukarki w sieci WI-FI. Mimo przywiązania do sieci kablowej wielu użytkowników, my polecamy rozwiązanie Wi-Fi, jako nowszą, wciąż ulepszaną technologię.

 

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi to nic innego jak przepustowość naszego routera. Obecnie używane są trzy wersje: 802.11g, 802.11n i 802.11ac.

Pierwszy z nich, standard 802.11g, to najstarsze rozwiązanie i tym samym najwolniejsze. Teoretycznie prędkość przesyłu powinna mieć 54 Mb/s, ale w praktyce tej wartości nigdy nie da się osiągnąć. Na to jaką prędkość nasz router osiągnie ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest odległość routera od karty sieciowej. Ponadto router taki działa w częstotliwości 2,4 GMz i różne domowe urządzenia, jak np. mikrofalówka, mogą zakłócać jego pracę. Również sąsiedzi posiadający urządzenia pracujące w takim paśmie mogą generować zakłócenia. W efekcie prędkość, jaką można uzyskać oscyluje w okolicach 20 Mb/s. Dla wielu, mniej wymagających użytkowników jest to prędkość wystarczająca. Ważne też jest urządzenie odbierające ten sygnał. Jeśli nasz laptop pracuje w standardzie 802.11g, to raczej nie ma sensu kupować szybszego routera, bo i tak laptop tego sygnału nie odbierze, chyba, że posuniemy się dalej i poszukamy do laptopa adaptera USB, który zapewni nam szybszy transfer.

802.11n to stosunkowo szybki i niedrogi standard. Można bez problemu znaleźć w tym standardzie routery w dobrych cenach. Według danych pochodzących od producentów tych sprzętów o tym standardzie, można tu uzyskać prędkość nawet do 750 Mb/s. Jednak to również jest teoria. W praktyce uzyskamy prędkość ok. 250 Mb/s. Niezwykle istotna jest tu klasa standardu „N”. Począwszy od najtańszych, z jedną anteną Lite N o nominalnym standardzie 150 MB/s, a faktycznie uzyskujące nie więcej niż 40 Mb/s. Następna klasa N to 300 Mb/s, i w praktyce ok. 100 Mb/s. Kolejne oznaczenia klasy N to 450 Mb/s, 600 mb/s oraz 750 mb/s. Standard ten pracuje na dwóch zakresach 2,4, oraz 5 MHz. Zatem, jeśli twój laptop odbiera zakres 5 MHz, to lepiej korzystać z niego właśnie pasma, bo nie jest on narażony na tak wiele zakłóceń jak zakres 2,4 MHz. Ponadto mamy wtedy lepszy zasięg, a sygnał skuteczniej radzi sobie z wszelkimi przeszkodami.

Najszybszym standardem jest 802.11ac. Oczywiście, za jakość i nowość trzeba zawsze więcej zapłacić. Trzeba też dokładnie sprawdzić, czy Twoja karta sieciowa poradzi sobie z tym standardem. Bo w przypadku, gdy będzie ona dostosowana do niższych prędkości, nie będziesz w stanie wykorzystać zakupionej technologii i niepotrzebnie przepłacisz. Klasa AC oferuje podobnie do klasy N różne prędkości w paśmie 2,4 GHz, oraz w paśmie 5 GHz. Są to: AC580 o prędkości 150 Mb/s, AC733 z prędkością 300 Mb/s, oraz AC1200 i AC1600 dysponujące prędkością 300 Mb/s. Kolejna to AC1750 dająca prędkość 450 Mb/s, a także AC 1900 z prędkością 600 Mb/s. Podobnie jak w opisywanych wyżej standardach, prędkości te są zakładane teoretycznie i podawane przez producentów, natomiast osiągane prędkości jak zwykle są sporo niższe.

 

Czy potrzebujemy szybkiego Wi-Fi

To, jaki jest najlepszy router dla naszej domowej sieci zależy od ilości urządzeń, które z niego korzystają. Oczywiście, jeśli Twój operator zapewnia Ci Internet z prędkością 40 czy 100 Mb/s, to router o przepustowości 600 MB/s niczego w Twojej prędkości w zakresie dostawy Internetu nie zmieni. Jednak posiadając router Wi-Fi w większości wypadków tworzy się sieć domowa. Do takiej sieci podłączamy wszystkie odbiorniki, jak laptopy, drukarki, skanery, telewizory (zwłaszcza te z jakością 4K są wymagające), smartfony czy tablety.

To sprawia, że nasza domowa sieć, przy równoczesnym korzystaniu z kilku urządzeń może też zostać zablokowana, gdy jest niskiej wydajności. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja Dual Band w routerach ze standardem N lub AC, gdzie mamy jednoczesne nadawanie na dwóch pasmach 2,4 i 5 MHz. Wówczas urządzenia mogą pracować na różnych pasmach nie zakłócając wzajemnej pracy.  

Podsumowując ten rozdział – nie warto kupować routera o znacznie większej przepustowości niż prędkość, jaką oferuje dostawca Internetu, jednak prędkość routera ma wpływ nie tylko na dostawę usługi Internetu, ale również na sprawne działanie sieci domowej.

 

 

Bezpieczeństwo

Aby odeprzeć ewentualne ataki z zewnątrz producenci routerów stosują różne zabezpieczenia. Przed zakupem swojego routera sprawdź, jakie zabezpieczenia są w urządzeniu, które zamierzasz kupić.  Najczęstszym rodzajem zabezpieczenia jest Firewall (zapora ogniowa) chroniąca przed najbardziej rozpowszechnionymi metodami ataków jak DoS oraz DDoS. Większość routerów jest również wyposażona w protokół WPA2. Jest to rodzaj standardu szyfrowania, który domyślnie się konfiguruje podczas instalacji.

Dobrze jest, aby Twój router posiadał także filtrowanie MAC. Jest to nieco bardziej zaawansowane narzędzie do ustawienia i polega na stworzeniu listy adresów MAC urządzeń, które mogą łączyć się z siecią. Domyślnie funkcja ta jest w routerze (jeśli ją posiada) wyłączona. Aby z niej korzystać trzeba samodzielnie ją włączyć i wpisać listę adresów.  Niektóre firmy oferują możliwość zainstalowania dodatkowego, niezależnego oprogramowania typu open source. Takie dodatkowe oprogramowanie może nie tylko poprawić bezpieczeństwo routera, ale także daje większe możliwości konfiguracji samego routera. Umożliwia, na przykład, podział łącza dla poszczególnych aplikacji, protokołów, czy komputerów.

 

Dodatkowe funkcje

Do konfiguracji routera niestety w większości wypadków potrzebna jest znajomość języka angielskiego. Jednak zdarzają się modele z interfejsem w języku polskim. Jeśli byłoby to dla Ciebie ułatwienie – spróbuj poszukać takiego właśnie modelu.

Funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup) to narzędzie dla kogoś, kto nie chce wchodzić w skomplikowaną konfigurację routera. Podłączenie kolejnych urządzeń do sieci jest w takim przypadku bardzo proste. Przycisk WPS wykona wszystkie czynności automatycznie: skonfiguruje połączenie i wpisze konieczne hasła.

Port USB jest przydatny, na przykład, w celu wykorzystania zewnętrznego dysku lub pendrive, jako serwera. Do takiego portu możesz podpiąć również drukarkę.

Funkcja “inteligentny dom” jest przydatna dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą zdalnie zarządzać routerem. Za pomocą tej funkcji możesz przeglądać nagranie kamery z domu, odłączyć dostęp do Internetu, gdy na przykład chcesz, aby Twoje dziecko w określonych godzinach z niego nie korzystało.

 

 

Najlepsze routery w 2019 roku

 

Przygotowaliśmy ranking routerów dla wszystkich tych, którzy właśnie stoją przed zakupem takiego urządzenia. Przygotowaliśmy opis 6 czołowych urządzeń w różnych cenach i postaramy się przybliżyć ich funkcje, abyś mógł wybrać najlepsze urządzenia dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

TP-LINK ARCHER C6 AC1200 

 

Osoby chcące zwiększyć zasięg bezprzewodowego Internetu w domu i zlikwidować tzw. martwe strefy powinny zastanowić się nad zakupem routera TP-LINK ARCHER C6 AC1200. To model wyposażony w jedną antenę wewnętrzną i cztery zewnętrzne. Z tego względu zapewnia on stabilne bezprzewodowe połączenie z Internetem.

Sprzęt obsługuje standard 802.11ac, a także tryb AP pozwalający na utworzenie dostępowego punktu Wi-Fi. Co ważne, to model umożliwiający korzystanie z Internetu nie tylko w paśmie 2,4 GHz, ale również 5 GHz. Za sprawą specjalnej aplikacji TP-Link Tether można z łatwością zarządzać swoją domową siecią. Urządzenie ma wymiary: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 23 cm i głębokość – 14,4 cm.

Router zdobył wiele pozytywnych recenzji konsumentów. To model, który nie zajmuje dużo miejsca na biurku, a do tego nowocześnie się prezentuje. Po zainstalowaniu urządzenia korzystanie z Wi-Fi staje się przyjemniejsze, ponieważ komputery i inne sprzęty nie tracą nagle zasięgu. Istotne jest też to, że router jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych.

Sprzęt TP-LINK ARCHER C6 AC1200 ma wymiary: 3,5 cm x 23 cm x 14,4 cm. To model, który pozwala na połączenie z Internetem w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

Urządzenie ma kompaktowe wymiary, co oznacza, że z pewnością nie ograniczy wolnej przestrzeni na biurku.

Nowoczesny design:

Model ma czarno-białą, nowocześnie wyglądającą obudowę. Z tego względu sprzęt może pełnić funkcję dekoracyjną.

Zapewnia stabilne połączenie internetowe:

Router zapewnia stabilne połączenie z Internetem. Odpowiada za to m.in. jedna antena wewnętrzna oraz cztery anteny zewnętrzne.

Łatwe zarządzanie siecią:

Mając to urządzenie możemy łatwo zarządzać swoją siecią domową. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację – TP-Link Tether.

Obsługa trybu AP:

Ponieważ router obsługuje tryb AP mamy możliwość utworzenia punktu dostępowego Wi-Fi.

Wady
Mały zasięg pasma 5 GHz:

Po przestawieniu pasma z 2,4 GHz na 5 GHz zasięg Wi-Fi jest nieco mniejszy, zwłaszcza w pomieszczeniach z dużą ilością mebli oraz innych przeszkód.

 

 

 

 

Asus RT-N18U

 

Kolejnym modelem opisywanym jest Asus RT-N18U. Posiada on wydajny procesor w technologii TurboQAM™ o standardzie 802.11 b/g/n i prędkości wynoszącej 600 Mbps. Technologia ta wpływa na zwiększenie pasma 2.4 GHz o 33%. Mamy tu również 128 MB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM., co pozwala na jednoczesne działanie wielu sesji transferu.

Dlatego router ten doskonale sprawdza się przy grach on-line, gdzie jest duże obciążenie sieci. Porty Turbo NAT i Gigabit Ethernet potrafią zwiększyć przepustowość łącza, w stosunku do tradycyjnych routerów z obsługą NAT, nawet pięciokrotnie.

Dzięki temu nie tylko gry, ale pobieranie plików czy strumieniowanie odbywa się sprawnie i szybko. Asus RT-N18U został wyposażony w 4 porty LAN RJ45, 1 port WAN RJ45, a także posiada 2 wejścia USB o standardzie 3.0 i 2.0. Wejścia te umożliwiają podłączenie wielu rozmaitych urządzeń, takich jak skanery, drukarki, etc. Z przodu urządzenia jest umieszczony port USB 3.0, dzięki temu jest do niego lepszy dostęp.

Jest to także port 10 razy szybszy od USB 2.0 i umożliwia łatwe udostępnianie plików, strumieniowania muzyki i filmów HD.  Dla użytkowników właśnie istnienie tego portu USB okazało się kluczową cechą. Ponadto uważają oni, że jest to router, który łatwo skonfigurować, a do tego posiada duży zasięg.

Asus RT-N18U to router o wadze 0,5 kg. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 3,6 cm, szerokość – 20,4 cm i głębokość – 15 cm. Szybkość sieci Wi-Fi wynosi 600 Mbps.

Zalety
Wydajność:

Model Asus RT-N18U uznawany jest na niezwykle wydajny. Sygnał Wi-Fi jest mocny, a Internet nie zacina się i nie spowalnia, nawet w przypadku pobierania dużych plików.

Jakość:

Prezentowany sprzęt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów. Odpowiednio zabezpieczają one znajdujący się w środku mechanizm.

Kompatybilność:

Urządzenie jest kompatybilne ze sprzętami z różnymi systemami operacyjnymi. Co ważne, konfiguracja modelu nie jest trudna.

Technologie:

W routerze zastosowano technologię TurboQAM, która pozytywnie wpływa na efektywność sprzętu. W połączeniu z wydajnym procesorem sprawia, że urządzenie nigdy nas nie zawiedzie.

AiRadar:

Konsumenci podkreślają, że produkt dobrze rozprowadza sygnał. Możesz mieć pewność, że będziesz miał dostęp do Internetu bez zakłóceń w całym domu.

Wady
Design:

Niektóre osoby twierdzą, że znajdujące się na obudowie paski nie wyglądają efektownie. Lepiej gdyby produkt nie posiadał tego typu zdobień.

 

 

 

 

Huawei E5573 LTE

 

Trzeci z kolei opisywany router to Huawei E5573 LTE. Jest to mały, mobilny router działający w sieci 4G LTE o standardzie IEEE 802.11b/g/n i pracą na dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Wymiary tego modelu wynoszą wysokość 13 mm, szerokość 98 mm, głębokość 58 mm, a waga to 75 g.

Router zapewnia dostęp do Internetu dla 10 urządzeń w jednym czasie, oraz dla jednego urządzenia podłączonego do portu USB. Router ten działa z każdą siecią bezprzewodową jak Play, T-mobile, Plus i inne. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla podłączonego do routera na wejście micro USB, a z drugiej strony do komputera lub ładowarki z wejściem USB.

Według producenta czas czuwania na jednym ładowaniu wynosi do 300 godzin, a czas pracy do 6 godzin, w zależności od obciążenia. W urządzeniu tym użytkownik może korzystać z prędkości pobierania danych do 150 MB/s, a wysyłania danych do 50 Mb/s.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to mamy tu zaporę Firewall, oraz zabezpieczenia WEP, WPA2-PSK, WPA/WPA2-PSK. Opinie o routerach Huawei E5573 LTE przekazują nam, że jest to szybki router z długim czasem działania na jednym ładowaniu. Ze względu na mobilność jest bardzo wygodny i funkcjonalny.

Szybkość sieci Wi-Fi routera Huawei E5573 LTE wynosi 150 Mbps. Urządzenie waży zaledwie 75 g. Dokładne wymiary produktu są następujące: wysokość – 13 mm, szerokość – 98 mm i głębokość – 58 mm.

Zalety
Łatwa obsługa:

Użytkowanie routera jest bardzo proste - na obudowie znajduje się tylko jeden przycisk. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemu z obsługą tego modelu.

Diody:

Produkt został wyposażony w diody LED, które umożliwiają łatwe sprawdzenie parametrów urządzenia. Dzięki temu łatwiej wybierzemy interesujące nas ustawienia.

Funkcjonalność:

Prezentowany model jest niezwykle funkcjonalny. Umożliwia jednoczesne podłączenie do 10 urządzeń. Możesz mieć pewność, że każdy z domowników będzie miał swobodny dostęp do Wi-Fi. Router można podłączyć także do komputera za pomocą złącza USB.

Wygląd:

Niewątpliwą zaletą sprzętu jest jego prosty, klasyczny design. Produkt ma czarną obudowę. Warto dodać, że jest lekki, więc jego przenoszenie jest proste.

Wady
Widać zabrudzenia:

Jedyną wadą produktu jest to, że szybko widać na nim wszelkie zabrudzenia, szczególnie te, spowodowane osadzającym się na obudowie kurzem.

 

 

 

 

Netgear R6400

 

Najdroższy model, jaki chcieliśmy opisać to Netgear R6400. Jest to router dostępny za nieco więcej niż 450 zł. Ale też jest to sprzęt o najnowszym standardzie 802.11ac i prędkości transferu 450 + 1300 Mbps.

Router pracuje w dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Aby też wykorzystać jego możliwości zaleca się, aby karta sieciowa laptopa nie miała mniej niż 3×3 450 Mb/s, albo była to karta o standardzie 802.11ac. Posiadając ten router będziesz miał dostęp do własnego adresu URL i będziesz mógł skonfigurować własny serwer FTP.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia przed włamaniami to router ma podwójna ochronę Firewall SPI i NAT, zapobieganie atakom DoS (Denial of Service), a także ochronę Wi-Fi WPA/WPA2—PSK. Router oferuje również usługę bezpiecznego, zdalnego dostępu VPN.

Model ten został także wyposażony w szereg wyjść/wejść: 1 x USB 3.0 Typ A , 1 x WAN (RJ-45) , 4 x 10/100/1000 Mbit/s , 1 x USB 2.0 Typ A. Użytkowników sprzęt ten niezmiennie zaskakuje swoimi możliwościami. Posiada mnóstwo przydatnych funkcji, jak na przykład odtwarzanie filmów, czy muzyki na telefonie, czy telewizorze. Ma bardzo czytelny i intuicyjny interfejs i jest łatwy w konfiguracji.

Netgear R6400 to router, którego szybkość sieci Wi-Fi jest równa 1750 Mbps. Urządzenie waży ok, 0,7 kg. Jego wymiary są następujące: wysokość – 6,5 cm, szerokość – 20 cm i głębokość – 19 cm.

Zalety
Dwa pasma:

Router ten działa na dwóch pasmach jednocześnie. To zapewnia lepszą komunikację i pozwala na podłączenie większej liczby urządzeń. Dodatkowo opcja ta zmniejsza zakłócenia.

Oszczędność:

Prezentowany sprzęt nie pobiera dużo prądu. Dodatkowo został wyposażony w funkcję oszczędzania energii.

Jakość:

Wiele osób uważa, że jakość wykonania obudowy jest bardzo dobra. Równie solidne zostały zrobione anteny.

Wady
Cena:

Produkt kosztuje blisko 500 zł. Dlatego też niektórzy konsumenci rezygnują z jego zakupu uważając, że jest on drogi.

Zasięg:

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że zasięg urządzenia nie jest zadowalający. Mimo zapewnień producenta sprzęt gubi sygnał.

 

 

 

 

D-Link DWR-116 

 

Ostatni z prezentowanych modeli to D-Link DWR-116. Jest to router, który możemy nabyć za kwotę do 100 złotych. Jest to urządzenie w standardzie 802.11 n i prędkością do 300 MB/s.

Pracuje ono w paśmie przesyłania 2,4 GHz. Router pozwala na równoczesne używanie Internetu przez wiele urządzeń w domu, takich jak tablet, smartfon, komputer czy telewizor. Istnieje również możliwość podłączenia szerokopasmowego dostępu do Internetu przy użyciu kabla Ethernet.

W kwestii bezpieczeństwa zostały podłączone następujące funkcje: Firewall SPI, filtrowanie adresów MAC, a także standardy szyfrowania WEP 64/128 bit WPA, WPA2 WPS NAT. Aby skonfigurować z siecią nowe urządzenie wystarczy nacisnąć przycisk WPS, a zostanie nawiązane bezpieczne, szyfrowane połączenie. Również konfiguracja całego routera jest prosta, dzięki kreatorowi konfiguracji D-Link.

Konsumenci, którzy nabyli ten sprzęt przekazują, że łatwo się go uruchamia i konfiguruje. Router daje silny sygnał wystarczający dla całego mieszkania i ma bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

D-Link DWR-116 to router o wymiarach: wysokość – 14,8 cm, szerokość – 11,3 cm i głębokość – 2,5 cm. Waga urządzenia wynosi 0,3 kg. Prędkość sieci Wi-Fi wynosi 300 Mb/s.

Zalety
Funkcja Multi-WAN:

Za sprawą opcji Multi-WAN mamy możliwość podłączyć do routera wiele urządzeń jednocześnie, bez obaw o to, że jakość sygnału znacznie się pogorszy.

Instalacja:

Zgodnie z zapewnieniami użytkowników instalacja produktu nie zajmuje dużo czasu. Prosty kreator konfiguracji urządzenia D-Link znacznie ułatwia ten proces.

Wady
Obudowa:

Niektórzy konsumenci uważają, że obudowa nie jest zrobiona z najlepszych materiałów. Trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić.

Rozłącza się:

Część osób zauważyła, że po kilku miesiącach użytkowania router zaczyna się samoistnie rozłączać.

 

 

 

 

TP-Link TL-WR1043ND

 

Pierwszy z modeli, jaki postanowiliśmy opisać to P-Link TL-WR1043ND. Jest to model bezprzewodowy, zgodny ze standardem IEEE 802.11n i prędkością 300 Mb/s. Standard N pozwala na wysoką jakość transmisji, dzięki której zapewnia przesył wolny od opóźnień.

Zapewnia on przekaz na duże odległości, bo moc nadajnika wynosi 20 dBm, dzięki czemu w całym domu będzie sygnał jednakowo dobry. Router wykorzystuje technologię Signal Sustain Technology (SST), która wpływa na zwiększenie przepustowości łącza, a także wpływa na redukcję strat transmitowanego sygnału.

Ponadto Technologia Clear Channel Assessment (CCA) stosując metodę nasłuch przed nadawaniem, precyzyjnie określa pasmo potrzebne do łączenia kanałów. Również unika konfliktów kanałów wykorzystując funkcję wyszukiwania wolnego kanału. Dzięki temu zwiększa się wydajność całej sieci bezprzewodowej.

Obok złącza zasilającego, producent umieścił tu 1 złącze WAN, 4 złącza LAN i jeden port USB.  W zakresie bezpieczeństwa mamy tu protokół WPA2, WPA, WEP, a także możliwość filtrowania adresów URL i MAC. Klienci twierdzą, że jest to najlepszy router w tym przedziale cenowym. Ma bardzo dobry zasięg, dobrą wydajność, a do tego oferuje możliwość rozbudowy.

TP-Link TL-WR1043ND to bezprzewodowy router działający z prędkością 300Mb/s. Wysokość modelu wynosi 2,8 cm, zaś jego głębokość to 14 cm.

Zalety
Obudowa:

Wiele osób podkreśla, że obudowa tego routera jest zrobiona z mocnych materiałów. Wykazuje odporność na uszkodzenia i nie rysuje się. Dzięki temu produkt przez długi czas wygląda, jak nowy.

WI-FI Protected Setup:

Funkcja WI-FI Protected Setup pozwala użytkownikowi bardzo szybko nawiązać bezprzewodowe połączenie. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS - nie musimy pamiętać hasła, aby połączyć się z Internetem.

Obsługa:

Publikowane przez konsumentów opinie wskazują, że obsługa urządzenia nie jest trudna. Poradzi sobie z nią nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu sprzętów.

Speed boost:

Tryb Speed boost pozwala zwiększyć prędkość przepływu danych nawet do do 450Mb/s. Opcja ta jest bardzo atrakcyjna np. jeśli lubimy grać w gry online lub oglądać filmy przez Internet.

Design:

Router ma prosty, elegancki design, więc będzie pasował do każdego pomieszczenia.

Wady
Brudzi się:

Obudowa tego modelu ma ciemny kolor, dlatego bardzo szybko widać na niej osiadający kurz. Jest to szczególnie kłopotliwe dla osób, które bardzo dbają o porządek w swoim domu.

 

 

 

 

Jak podłączyć router?

 

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jaki router jest polecany przez użytkowników. W tej części tekstu skupimy się na tym, jakie czynności krok po kroku należy wykonać, aby dobrze podłączyć to urządzenie, a przy tym nie wydawać pieniędzy na pomoc fachowca. Zapraszamy do lektury.

 

 

Router do domu

Na samym wstępie warto podkreślić, że prezentowany poradnik dotyczyć będzie routerów przeznaczonych do instalacji w domu. Jeśli mamy skonfigurować sprzęt, który będzie dostarczał Internet do wielu komputerów, np. w biurze czy urzędzie, lepiej zdecydować się na pomoc osoby doświadczonej. Wspomniane modele zwykle mają bardziej skomplikowaną obsługę, co może prowadzić do tego, że ich konfiguracja zajmie nam dużo czasu, a przy tym nie będziemy mogli mieć pewności, czy wszystko zostało dobrze wykonane.

 

Zadania – krok po kroku

Pierwszym zadaniem podczas instalacji routera jest wyciągnięcie urządzenia z opakowania. Należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić obudowy, ani przytwierdzonej do niej anteny odpowiadającej za rozsyłanie sygnału internetowego. Następnie warto przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję obsługi. Z pewnością znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje, które okażą się pomocne podczas instalacji urządzenia. Jeśli jednak wspomniana instrukcja użytkowania nie będzie czytelna, możemy włączyć przeglądarkę internetową np. w swoim smartfonie i znaleźć potrzebne informacje na temat zakupionego przez nas modelu. Kolejnym krokiem jest podłączenie do gniazdka znajdującego się w opakowaniu zasilacza. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić router i przystąpić do jego konfiguracji. Niezbędne jest również to, aby podpiąć do obudowy kabel sieciowy (gniazdo WAN). Jeśli chcemy, aby Internet był przesyłany do naszego komputera za pomocą przewodu (zwykle tego typu połączenie jest bardziej stabilne), musimy znaleźć odpowiedni kabel (gniazdo LAN).  

 

Konfiguracja

Aby skonfigurować ustawienia routera, trzeba włączyć laptop lub komputer, a następnie połączyć się z siecią udostępnianą poprzez sprzęt. W tym celu należy wybrać z listy sieci Wi-Fi nasz router i kliknąć „połącz”. Jeśli korzystamy z kabla LAN, komputer automatycznie rozpozna urządzenie. Następnym zadaniem jest otwarcie przeglądarki internetowej. Może być to Internet Explorer, Firefox czy Chrome. W pole z numerem IP należy wpisać adres routera. Zwykle składa się on z ciągu kilku liczb. Wspomnianego adresu należy szukać na obudowie produktu (zwykle na spodzie). Po wpisaniu danych pojawi się okno logowania – trzeba uzupełnić w nim login i hasło. Najczęściej w obu polach wpisuje się słowo „admin”.

 

 

Automatyczne łączenie

Korzystając z routera Wi-Fi warto tak skonfigurować komputer czy laptopa, aby po włączeniu wspomniane urządzenia automatycznie łączyły się z siecią. Ułatwia nam to korzystanie z Internetu i sprawia, że nie musimy za każdym razem wybierać opcji „połącz”.

 

Bezpieczne połączenie

Po dokonaniu wszystkich, wymienionych wyżej czynności warto przystąpić do zabezpieczenia połączenia sieciowego. To da nam pewność, że żadna, niepowołana osoba nie będzie korzystać z naszego urządzenia. Należy więc ustawić odpowiednie hasło do Internetu. W tym celu należy uruchomić aplikację dedykowaną zakupionemu przez nas routerowi i tam poszukać interesujących nas ustawień. Dobrze, jeśli wymyślone hasło zapiszemy w pamięci telefonu lub osobistym notatniku. Pozwoli to uchronić się od sytuacji, w której konieczne okaże się resetowanie routera do ustawień fabrycznych z powodu wpisywania złego hasła.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

TP-Link TL0WR841ND

 

TP-Link TL0WR841ND to router zgodny ze standardem 802.11 b/g/n i prędkością do 300 Mb/s.. Dzięki standardowi N mamy tu niewielkie straty sygnału powstałe z powodu odległości czy przeszkód (na przykład stalowe, czy betonowe ściany). Router ten umożliwia wysoką jakość transmisji dużego pasma.

Dzięki temu zapewnia przekaz HD bez opóźnień, sprawne i płynne działanie gier, a także komunikację VoIP. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje płytę CD zawierającą kreatora Easy Setup Assistant. Jest to prosty sposób na skonfigurowanie urządzenia, nawet przez osobę posiadającą ograniczoną wiedzę w tej kwestii.

W temacie bezpieczeństwa, producent wyposażył urządzenie w standard szyfrowania WPA/WPA2 (w wersjach Personal oraz Enterprise), który zabezpiecza sieć przed zewnętrznymi zagrożeniami. Dodatkowo funkcja Wi-Fi Protected Setup™ (WPS) pozwala na automatyczne zestawienie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego poprzez naciśnięcie przycisku WPS.

Dzięki temu użytkownik jest doskonale zabezpieczony i nie potrzebuje pamiętać żadnych haseł. Porty dostępne w tym modelu to 4 porty LAN RJ45, oraz jeden WAN RJ45. A konsumenci wypowiadają się o tym urządzeniu, że jest to dobry i tani router. Twierdzą oni, że jest on bezawaryjny, ma intuicyjne ustawienia i raz ustawiony działa wiele lat.

TP-Link TL0WR841ND to dobry router do 100 zł. Szybkość sieci Wi-Fi wynosi 300 Mbps. Na obudowie znajduje się 4 porty LAN i jeden port WAN. Wymiary urządzenia to: 3,4 cm x 19,2 cm x 13 cm.

Zalety
Prosta instalacja:

Jak wskazują opinie użytkowników, instalacja routera jest niezwykle prosta i zajmuje dosłownie kilka chwil. W opakowaniu znajdziemy wszystkie niezbędne do tego elementy.

Wydajność:

Prezentowany sprzęt uznawany jest za bardzo wydajny. Rozprowadza on sygnał po całym domu i pozwala każdemu domownikowi na swobodne korzystanie z Internetu.

Kompaktowe wymiary:

Produkt ma kompaktowe wymiary, dlatego nie zajmuje wiele miejsca. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu.

Wady
Zacina się:

Część użytkowników zwróciła uwagę, że router stosunkowo często się zacina. Musimy go wtedy restartować i czekać na połączenie. To może okazać się uciążliwe.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4.83 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status