Routery ranking

Ostatnio aktualizowane: 03.12.20

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Jeśli nie masz w swoim domu routera i zastanawiasz się nad zakupem tego typu urządzenia zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas rankingiem. Znajdziesz w nim dokładne opisy polecanych przez konsumentów modeli. Zestawienie powstało w oparciu nie tylko o komentarze użytkowników – wzięliśmy pod uwagę także jakość wykonania i wydajność produktów. Ranking rozpoczyna TP-LINK ARCHER C6 AC1200 – router pozwalający na korzystanie z Internetu w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. To model o kompaktowych wymiarach, który ładnie prezentuje się na biurku. Sprzęt obsługuje nowoczesny standard 802.11ac, a także tryb AP. Umożliwia to utworzenie punktu dostępowego Wi-Fi. Router wyposażono w cztery anteny zewnętrzne oraz jedną wewnętrzną. Zachęcamy Cię też do przeczytania opisów innych, sprawdzonych przez konsumentów modeli. Drugie miejsce zajął Asus RT-N18U. Router ten jest kompatybilny z różnymi urządzeniami. Możesz mieć pewność, że jego podłączenie do komputera nie będzie problematyczne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki router kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Dla wielu właścicieli komputerów i osób, które są po prostu użytkownikami tych sprzętów, wybranie odpowiednich urządzeń satelitarnych, jak np. routery jest bardzo trudne. Większość z nas nie zna się na tych wszystkich skomplikowanych parametrach, ale każdy chce, aby taki sprzęt spełnił jego oczekiwania. Jak to zrobić? Jaki router wybrać? To właśnie jest tematem naszego poradnika. Postaramy się przybliżyć wszystkie parametry i wyjaśnić, jakie mają zastosowanie, abyś mógł świadomie dokonać wyboru.

 

 

Z kablem, czy bez?

Jest to najbardziej podstawowy podział. Mimo tego, że Wi-Fi stwarza znakomite rozwiązanie dla wszystkich właścicieli urządzeń mobilnych, to jednak takie rozwiązanie ma swoje wady również. Jest to podatne na różnego rodzaju zakłócenia i mniej stabilne połączenie, a zasięg zależy również od szeregu przeszkód, jakie sygnał musi pokonać. Mimo to Wi-Fi jest tak wygodne dla użytkowników, że spotykamy coraz mniej połączeń kablowych. Te jednak mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy twierdzą, że kabel daje niezawodność komunikacji i wysoką prędkość transmisji.

Takie rozwiązanie jest też mniej narażone na ataki hakerów, a także nie wpuszczają obcych użytkowników, którzy w przeciwnym wypadku mogliby korzystać z naszej niezabezpieczonej hasłem drukarki w sieci WI-FI. Mimo przywiązania do sieci kablowej wielu użytkowników, my polecamy rozwiązanie Wi-Fi, jako nowszą, wciąż ulepszaną technologię.

 

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi to nic innego jak przepustowość naszego routera. Obecnie używane są trzy wersje: 802.11g, 802.11n i 802.11ac.

Pierwszy z nich, standard 802.11g, to najstarsze rozwiązanie i tym samym najwolniejsze. Teoretycznie prędkość przesyłu powinna mieć 54 Mb/s, ale w praktyce tej wartości nigdy nie da się osiągnąć. Na to jaką prędkość nasz router osiągnie ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest odległość routera od karty sieciowej. Ponadto router taki działa w częstotliwości 2,4 GMz i różne domowe urządzenia, jak np. mikrofalówka, mogą zakłócać jego pracę. Również sąsiedzi posiadający urządzenia pracujące w takim paśmie mogą generować zakłócenia. W efekcie prędkość, jaką można uzyskać oscyluje w okolicach 20 Mb/s. Dla wielu, mniej wymagających użytkowników jest to prędkość wystarczająca. Ważne też jest urządzenie odbierające ten sygnał. Jeśli nasz laptop pracuje w standardzie 802.11g, to raczej nie ma sensu kupować szybszego routera, bo i tak laptop tego sygnału nie odbierze, chyba, że posuniemy się dalej i poszukamy do laptopa adaptera USB, który zapewni nam szybszy transfer.

802.11n to stosunkowo szybki i niedrogi standard. Można bez problemu znaleźć w tym standardzie routery w dobrych cenach. Według danych pochodzących od producentów tych sprzętów o tym standardzie, można tu uzyskać prędkość nawet do 750 Mb/s. Jednak to również jest teoria. W praktyce uzyskamy prędkość ok. 250 Mb/s. Niezwykle istotna jest tu klasa standardu „N”. Począwszy od najtańszych, z jedną anteną Lite N o nominalnym standardzie 150 MB/s, a faktycznie uzyskujące nie więcej niż 40 Mb/s. Następna klasa N to 300 Mb/s, i w praktyce ok. 100 Mb/s. Kolejne oznaczenia klasy N to 450 Mb/s, 600 mb/s oraz 750 mb/s. Standard ten pracuje na dwóch zakresach 2,4, oraz 5 MHz. Zatem, jeśli twój laptop odbiera zakres 5 MHz, to lepiej korzystać z niego właśnie pasma, bo nie jest on narażony na tak wiele zakłóceń jak zakres 2,4 MHz. Ponadto mamy wtedy lepszy zasięg, a sygnał skuteczniej radzi sobie z wszelkimi przeszkodami.

Najszybszym standardem jest 802.11ac. Oczywiście, za jakość i nowość trzeba zawsze więcej zapłacić. Trzeba też dokładnie sprawdzić, czy Twoja karta sieciowa poradzi sobie z tym standardem. Bo w przypadku, gdy będzie ona dostosowana do niższych prędkości, nie będziesz w stanie wykorzystać zakupionej technologii i niepotrzebnie przepłacisz. Klasa AC oferuje podobnie do klasy N różne prędkości w paśmie 2,4 GHz, oraz w paśmie 5 GHz. Są to: AC580 o prędkości 150 Mb/s, AC733 z prędkością 300 Mb/s, oraz AC1200 i AC1600 dysponujące prędkością 300 Mb/s. Kolejna to AC1750 dająca prędkość 450 Mb/s, a także AC 1900 z prędkością 600 Mb/s. Podobnie jak w opisywanych wyżej standardach, prędkości te są zakładane teoretycznie i podawane przez producentów, natomiast osiągane prędkości jak zwykle są sporo niższe.

 

Czy potrzebujemy szybkiego Wi-Fi

To, jaki jest najlepszy router dla naszej domowej sieci zależy od ilości urządzeń, które z niego korzystają. Oczywiście, jeśli Twój operator zapewnia Ci Internet z prędkością 40 czy 100 Mb/s, to router o przepustowości 600 MB/s niczego w Twojej prędkości w zakresie dostawy Internetu nie zmieni. Jednak posiadając router Wi-Fi w większości wypadków tworzy się sieć domowa. Do takiej sieci podłączamy wszystkie odbiorniki, jak laptopy, drukarki, skanery, telewizory (zwłaszcza te z jakością 4K są wymagające), smartfony czy tablety.

To sprawia, że nasza domowa sieć, przy równoczesnym korzystaniu z kilku urządzeń może też zostać zablokowana, gdy jest niskiej wydajności. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja Dual Band w routerach ze standardem N lub AC, gdzie mamy jednoczesne nadawanie na dwóch pasmach 2,4 i 5 MHz. Wówczas urządzenia mogą pracować na różnych pasmach nie zakłócając wzajemnej pracy.  

Podsumowując ten rozdział – nie warto kupować routera o znacznie większej przepustowości niż prędkość, jaką oferuje dostawca Internetu, jednak prędkość routera ma wpływ nie tylko na dostawę usługi Internetu, ale również na sprawne działanie sieci domowej.

 

 

Bezpieczeństwo

Aby odeprzeć ewentualne ataki z zewnątrz producenci routerów stosują różne zabezpieczenia. Przed zakupem swojego routera sprawdź, jakie zabezpieczenia są w urządzeniu, które zamierzasz kupić.  Najczęstszym rodzajem zabezpieczenia jest Firewall (zapora ogniowa) chroniąca przed najbardziej rozpowszechnionymi metodami ataków jak DoS oraz DDoS. Większość routerów jest również wyposażona w protokół WPA2. Jest to rodzaj standardu szyfrowania, który domyślnie się konfiguruje podczas instalacji.

Dobrze jest, aby Twój router posiadał także filtrowanie MAC. Jest to nieco bardziej zaawansowane narzędzie do ustawienia i polega na stworzeniu listy adresów MAC urządzeń, które mogą łączyć się z siecią. Domyślnie funkcja ta jest w routerze (jeśli ją posiada) wyłączona. Aby z niej korzystać trzeba samodzielnie ją włączyć i wpisać listę adresów.  Niektóre firmy oferują możliwość zainstalowania dodatkowego, niezależnego oprogramowania typu open source. Takie dodatkowe oprogramowanie może nie tylko poprawić bezpieczeństwo routera, ale także daje większe możliwości konfiguracji samego routera. Umożliwia, na przykład, podział łącza dla poszczególnych aplikacji, protokołów, czy komputerów.

 

Dodatkowe funkcje

Do konfiguracji routera niestety w większości wypadków potrzebna jest znajomość języka angielskiego. Jednak zdarzają się modele z interfejsem w języku polskim. Jeśli byłoby to dla Ciebie ułatwienie – spróbuj poszukać takiego właśnie modelu.

Funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup) to narzędzie dla kogoś, kto nie chce wchodzić w skomplikowaną konfigurację routera. Podłączenie kolejnych urządzeń do sieci jest w takim przypadku bardzo proste. Przycisk WPS wykona wszystkie czynności automatycznie: skonfiguruje połączenie i wpisze konieczne hasła.

Port USB jest przydatny, na przykład, w celu wykorzystania zewnętrznego dysku lub pendrive, jako serwera. Do takiego portu możesz podpiąć również drukarkę.

Funkcja “inteligentny dom” jest przydatna dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą zdalnie zarządzać routerem. Za pomocą tej funkcji możesz przeglądać nagranie kamery z domu, odłączyć dostęp do Internetu, gdy na przykład chcesz, aby Twoje dziecko w określonych godzinach z niego nie korzystało.

 

 

Najlepsze routery w 2020 roku

 

Przygotowaliśmy ranking routerów dla wszystkich tych, którzy właśnie stoją przed zakupem takiego urządzenia. Przygotowaliśmy opis 6 czołowych urządzeń w różnych cenach i postaramy się przybliżyć ich funkcje, abyś mógł wybrać najlepsze urządzenia dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

TP-LINK ARCHER C6 AC1200 

 

Osoby chcące zwiększyć zasięg bezprzewodowego Internetu w domu i zlikwidować tzw. martwe strefy powinny zastanowić się nad zakupem routera TP-LINK ARCHER C6 AC1200. To model wyposażony w jedną antenę wewnętrzną i cztery zewnętrzne. Z tego względu zapewnia on stabilne bezprzewodowe połączenie z Internetem.

Sprzęt obsługuje standard 802.11ac, a także tryb AP pozwalający na utworzenie dostępowego punktu Wi-Fi. Co ważne, to model umożliwiający korzystanie z Internetu nie tylko w paśmie 2,4 GHz, ale również 5 GHz. Za sprawą specjalnej aplikacji TP-Link Tether można z łatwością zarządzać swoją domową siecią. Urządzenie ma wymiary: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 23 cm i głębokość – 14,4 cm.

Router zdobył wiele pozytywnych recenzji konsumentów. To model, który nie zajmuje dużo miejsca na biurku, a do tego nowocześnie się prezentuje. Po zainstalowaniu urządzenia korzystanie z Wi-Fi staje się przyjemniejsze, ponieważ komputery i inne sprzęty nie tracą nagle zasięgu. Istotne jest też to, że router jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych.

Sprzęt TP-LINK ARCHER C6 AC1200 ma wymiary: 3,5 cm x 23 cm x 14,4 cm. To model, który pozwala na połączenie z Internetem w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

Urządzenie ma kompaktowe wymiary, co oznacza, że z pewnością nie ograniczy wolnej przestrzeni na biurku.

Nowoczesny design:

Model ma czarno-białą, nowocześnie wyglądającą obudowę. Z tego względu sprzęt może pełnić funkcję dekoracyjną.

Zapewnia stabilne połączenie internetowe:

Router zapewnia stabilne połączenie z Internetem. Odpowiada za to m.in. jedna antena wewnętrzna oraz cztery anteny zewnętrzne.

Łatwe zarządzanie siecią:

Mając to urządzenie możemy łatwo zarządzać swoją siecią domową. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację – TP-Link Tether.

Obsługa trybu AP:

Ponieważ router obsługuje tryb AP mamy możliwość utworzenia punktu dostępowego Wi-Fi.

Wady
Mały zasięg pasma 5 GHz:

Po przestawieniu pasma z 2,4 GHz na 5 GHz zasięg Wi-Fi jest nieco mniejszy, zwłaszcza w pomieszczeniach z dużą ilością mebli oraz innych przeszkód.

 

 

 

 

Asus RT-N18U

 

Kolejnym modelem opisywanym jest Asus RT-N18U. Posiada on wydajny procesor w technologii TurboQAM™ o standardzie 802.11 b/g/n i prędkości wynoszącej 600 Mbps. Technologia ta wpływa na zwiększenie pasma 2.4 GHz o 33%. Mamy tu również 128 MB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM., co pozwala na jednoczesne działanie wielu sesji transferu.

Dlatego router ten doskonale sprawdza się przy grach on-line, gdzie jest duże obciążenie sieci. Porty Turbo NAT i Gigabit Ethernet potrafią zwiększyć przepustowość łącza, w stosunku do tradycyjnych routerów z obsługą NAT, nawet pięciokrotnie.

Dzięki temu nie tylko gry, ale pobieranie plików czy strumieniowanie odbywa się sprawnie i szybko. Asus RT-N18U został wyposażony w 4 porty LAN RJ45, 1 port WAN RJ45, a także posiada 2 wejścia USB o standardzie 3.0 i 2.0. Wejścia te umożliwiają podłączenie wielu rozmaitych urządzeń, takich jak skanery, drukarki, etc. Z przodu urządzenia jest umieszczony port USB 3.0, dzięki temu jest do niego lepszy dostęp.

Jest to także port 10 razy szybszy od USB 2.0 i umożliwia łatwe udostępnianie plików, strumieniowania muzyki i filmów HD.  Dla użytkowników właśnie istnienie tego portu USB okazało się kluczową cechą. Ponadto uważają oni, że jest to router, który łatwo skonfigurować, a do tego posiada duży zasięg.

Asus RT-N18U to router o wadze 0,5 kg. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 3,6 cm, szerokość – 20,4 cm i głębokość – 15 cm. Szybkość sieci Wi-Fi wynosi 600 Mbps.

Zalety
Wydajność:

Model Asus RT-N18U uznawany jest na niezwykle wydajny. Sygnał Wi-Fi jest mocny, a Internet nie zacina się i nie spowalnia, nawet w przypadku pobierania dużych plików.

Jakość:

Prezentowany sprzęt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów. Odpowiednio zabezpieczają one znajdujący się w środku mechanizm.

Kompatybilność:

Urządzenie jest kompatybilne ze sprzętami z różnymi systemami operacyjnymi. Co ważne, konfiguracja modelu nie jest trudna.

Technologie:

W routerze zastosowano technologię TurboQAM, która pozytywnie wpływa na efektywność sprzętu. W połączeniu z wydajnym procesorem sprawia, że urządzenie nigdy nas nie zawiedzie.

AiRadar:

Konsumenci podkreślają, że produkt dobrze rozprowadza sygnał. Możesz mieć pewność, że będziesz miał dostęp do Internetu bez zakłóceń w całym domu.

Wady
Design:

Niektóre osoby twierdzą, że znajdujące się na obudowie paski nie wyglądają efektownie. Lepiej gdyby produkt nie posiadał tego typu zdobień.

 

 

 

 

Huawei E5573 LTE

 

Trzeci z kolei opisywany router to Huawei E5573 LTE. Jest to mały, mobilny router działający w sieci 4G LTE o standardzie IEEE 802.11b/g/n i pracą na dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Wymiary tego modelu wynoszą wysokość 13 mm, szerokość 98 mm, głębokość 58 mm, a waga to 75 g.

Router zapewnia dostęp do Internetu dla 10 urządzeń w jednym czasie, oraz dla jednego urządzenia podłączonego do portu USB. Router ten działa z każdą siecią bezprzewodową jak Play, T-mobile, Plus i inne. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla podłączonego do routera na wejście micro USB, a z drugiej strony do komputera lub ładowarki z wejściem USB.

Według producenta czas czuwania na jednym ładowaniu wynosi do 300 godzin, a czas pracy do 6 godzin, w zależności od obciążenia. W urządzeniu tym użytkownik może korzystać z prędkości pobierania danych do 150 MB/s, a wysyłania danych do 50 Mb/s.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to mamy tu zaporę Firewall, oraz zabezpieczenia WEP, WPA2-PSK, WPA/WPA2-PSK. Opinie o routerach Huawei E5573 LTE przekazują nam, że jest to szybki router z długim czasem działania na jednym ładowaniu. Ze względu na mobilność jest bardzo wygodny i funkcjonalny.

Szybkość sieci Wi-Fi routera Huawei E5573 LTE wynosi 150 Mbps. Urządzenie waży zaledwie 75 g. Dokładne wymiary produktu są następujące: wysokość – 13 mm, szerokość – 98 mm i głębokość – 58 mm.

Zalety
Łatwa obsługa:

Użytkowanie routera jest bardzo proste - na obudowie znajduje się tylko jeden przycisk. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemu z obsługą tego modelu.

Diody:

Produkt został wyposażony w diody LED, które umożliwiają łatwe sprawdzenie parametrów urządzenia. Dzięki temu łatwiej wybierzemy interesujące nas ustawienia.

Funkcjonalność:

Prezentowany model jest niezwykle funkcjonalny. Umożliwia jednoczesne podłączenie do 10 urządzeń. Możesz mieć pewność, że każdy z domowników będzie miał swobodny dostęp do Wi-Fi. Router można podłączyć także do komputera za pomocą złącza USB.

Wygląd:

Niewątpliwą zaletą sprzętu jest jego prosty, klasyczny design. Produkt ma czarną obudowę. Warto dodać, że jest lekki, więc jego przenoszenie jest proste.

Wady
Widać zabrudzenia:

Jedyną wadą produktu jest to, że szybko widać na nim wszelkie zabrudzenia, szczególnie te, spowodowane osadzającym się na obudowie kurzem.

 

 

 

 

Netgear R6400

 

Najdroższy model, jaki chcieliśmy opisać to Netgear R6400. Jest to router dostępny za nieco więcej niż 450 zł. Ale też jest to sprzęt o najnowszym standardzie 802.11ac i prędkości transferu 450 + 1300 Mbps.

Router pracuje w dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Aby też wykorzystać jego możliwości zaleca się, aby karta sieciowa laptopa nie miała mniej niż 3×3 450 Mb/s, albo była to karta o standardzie 802.11ac. Posiadając ten router będziesz miał dostęp do własnego adresu URL i będziesz mógł skonfigurować własny serwer FTP.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia przed włamaniami to router ma podwójna ochronę Firewall SPI i NAT, zapobieganie atakom DoS (Denial of Service), a także ochronę Wi-Fi WPA/WPA2—PSK. Router oferuje również usługę bezpiecznego, zdalnego dostępu VPN.

Model ten został także wyposażony w szereg wyjść/wejść: 1 x USB 3.0 Typ A , 1 x WAN (RJ-45) , 4 x 10/100/1000 Mbit/s , 1 x USB 2.0 Typ A. Użytkowników sprzęt ten niezmiennie zaskakuje swoimi możliwościami. Posiada mnóstwo przydatnych funkcji, jak na przykład odtwarzanie filmów, czy muzyki na telefonie, czy telewizorze. Ma bardzo czytelny i intuicyjny interfejs i jest łatwy w konfiguracji.

Netgear R6400 to router, którego szybkość sieci Wi-Fi jest równa 1750 Mbps. Urządzenie waży ok, 0,7 kg. Jego wymiary są następujące: wysokość – 6,5 cm, szerokość – 20 cm i głębokość – 19 cm.

Zalety
Dwa pasma:

Router ten działa na dwóch pasmach jednocześnie. To zapewnia lepszą komunikację i pozwala na podłączenie większej liczby urządzeń. Dodatkowo opcja ta zmniejsza zakłócenia.

Oszczędność:

Prezentowany sprzęt nie pobiera dużo prądu. Dodatkowo został wyposażony w funkcję oszczędzania energii.

Jakość:

Wiele osób uważa, że jakość wykonania obudowy jest bardzo dobra. Równie solidne zostały zrobione anteny.

Wady
Cena:

Produkt kosztuje blisko 500 zł. Dlatego też niektórzy konsumenci rezygnują z jego zakupu uważając, że jest on drogi.

Zasięg:

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że zasięg urządzenia nie jest zadowalający. Mimo zapewnień producenta sprzęt gubi sygnał.

 

 

 

 

D-Link DWR-116 

 

Ostatni z prezentowanych modeli to D-Link DWR-116. Jest to router, który możemy nabyć za kwotę do 100 złotych. Jest to urządzenie w standardzie 802.11 n i prędkością do 300 MB/s.

Pracuje ono w paśmie przesyłania 2,4 GHz. Router pozwala na równoczesne używanie Internetu przez wiele urządzeń w domu, takich jak tablet, smartfon, komputer czy telewizor. Istnieje również możliwość podłączenia szerokopasmowego dostępu do Internetu przy użyciu kabla Ethernet.

W kwestii bezpieczeństwa zostały podłączone następujące funkcje: Firewall SPI, filtrowanie adresów MAC, a także standardy szyfrowania WEP 64/128 bit WPA, WPA2 WPS NAT. Aby skonfigurować z siecią nowe urządzenie wystarczy nacisnąć przycisk WPS, a zostanie nawiązane bezpieczne, szyfrowane połączenie. Również konfiguracja całego routera jest prosta, dzięki kreatorowi konfiguracji D-Link.

Konsumenci, którzy nabyli ten sprzęt przekazują, że łatwo się go uruchamia i konfiguruje. Router daje silny sygnał wystarczający dla całego mieszkania i ma bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

D-Link DWR-116 to router o wymiarach: wysokość – 14,8 cm, szerokość – 11,3 cm i głębokość – 2,5 cm. Waga urządzenia wynosi 0,3 kg. Prędkość sieci Wi-Fi wynosi 300 Mb/s.

Zalety
Funkcja Multi-WAN:

Za sprawą opcji Multi-WAN mamy możliwość podłączyć do routera wiele urządzeń jednocześnie, bez obaw o to, że jakość sygnału znacznie się pogorszy.

Instalacja:

Zgodnie z zapewnieniami użytkowników instalacja produktu nie zajmuje dużo czasu. Prosty kreator konfiguracji urządzenia D-Link znacznie ułatwia ten proces.

Wady
Obudowa:

Niektórzy konsumenci uważają, że obudowa nie jest zrobiona z najlepszych materiałów. Trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić.

Rozłącza się:

Część osób zauważyła, że po kilku miesiącach użytkowania router zaczyna się samoistnie rozłączać.

 

 

 

 

TP-Link TL-WR1043ND

 

Pierwszy z modeli, jaki postanowiliśmy opisać to P-Link TL-WR1043ND. Jest to model bezprzewodowy, zgodny ze standardem IEEE 802.11n i prędkością 300 Mb/s. Standard N pozwala na wysoką jakość transmisji, dzięki której zapewnia przesył wolny od opóźnień.

Zapewnia on przekaz na duże odległości, bo moc nadajnika wynosi 20 dBm, dzięki czemu w całym domu będzie sygnał jednakowo dobry. Router wykorzystuje technologię Signal Sustain Technology (SST), która wpływa na zwiększenie przepustowości łącza, a także wpływa na redukcję strat transmitowanego sygnału.

Ponadto Technologia Clear Channel Assessment (CCA) stosując metodę nasłuch przed nadawaniem, precyzyjnie określa pasmo potrzebne do łączenia kanałów. Również unika konfliktów kanałów wykorzystując funkcję wyszukiwania wolnego kanału. Dzięki temu zwiększa się wydajność całej sieci bezprzewodowej.

Obok złącza zasilającego, producent umieścił tu 1 złącze WAN, 4 złącza LAN i jeden port USB.  W zakresie bezpieczeństwa mamy tu protokół WPA2, WPA, WEP, a także możliwość filtrowania adresów URL i MAC. Klienci twierdzą, że jest to najlepszy router w tym przedziale cenowym. Ma bardzo dobry zasięg, dobrą wydajność, a do tego oferuje możliwość rozbudowy.

TP-Link TL-WR1043ND to bezprzewodowy router działający z prędkością 300Mb/s. Wysokość modelu wynosi 2,8 cm, zaś jego głębokość to 14 cm.

Zalety
Obudowa:

Wiele osób podkreśla, że obudowa tego routera jest zrobiona z mocnych materiałów. Wykazuje odporność na uszkodzenia i nie rysuje się. Dzięki temu produkt przez długi czas wygląda, jak nowy.

WI-FI Protected Setup:

Funkcja WI-FI Protected Setup pozwala użytkownikowi bardzo szybko nawiązać bezprzewodowe połączenie. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS - nie musimy pamiętać hasła, aby połączyć się z Internetem.

Obsługa:

Publikowane przez konsumentów opinie wskazują, że obsługa urządzenia nie jest trudna. Poradzi sobie z nią nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu sprzętów.

Speed boost:

Tryb Speed boost pozwala zwiększyć prędkość przepływu danych nawet do do 450Mb/s. Opcja ta jest bardzo atrakcyjna np. jeśli lubimy grać w gry online lub oglądać filmy przez Internet.

Design:

Router ma prosty, elegancki design, więc będzie pasował do każdego pomieszczenia.

Wady
Brudzi się:

Obudowa tego modelu ma ciemny kolor, dlatego bardzo szybko widać na niej osiadający kurz. Jest to szczególnie kłopotliwe dla osób, które bardzo dbają o porządek w swoim domu.

 

 

 

 

Jak podłączyć router?

 

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jaki router jest polecany przez użytkowników. W tej części tekstu skupimy się na tym, jakie czynności krok po kroku należy wykonać, aby dobrze podłączyć to urządzenie, a przy tym nie wydawać pieniędzy na pomoc fachowca. Zapraszamy do lektury.

 

 

Router do domu

Na samym wstępie warto podkreślić, że prezentowany poradnik dotyczyć będzie routerów przeznaczonych do instalacji w domu. Jeśli mamy skonfigurować sprzęt, który będzie dostarczał Internet do wielu komputerów, np. w biurze czy urzędzie, lepiej zdecydować się na pomoc osoby doświadczonej. Wspomniane modele zwykle mają bardziej skomplikowaną obsługę, co może prowadzić do tego, że ich konfiguracja zajmie nam dużo czasu, a przy tym nie będziemy mogli mieć pewności, czy wszystko zostało dobrze wykonane.

 

Zadania – krok po kroku

Pierwszym zadaniem podczas instalacji routera jest wyciągnięcie urządzenia z opakowania. Należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić obudowy, ani przytwierdzonej do niej anteny odpowiadającej za rozsyłanie sygnału internetowego. Następnie warto przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję obsługi. Z pewnością znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje, które okażą się pomocne podczas instalacji urządzenia. Jeśli jednak wspomniana instrukcja użytkowania nie będzie czytelna, możemy włączyć przeglądarkę internetową np. w swoim smartfonie i znaleźć potrzebne informacje na temat zakupionego przez nas modelu. Kolejnym krokiem jest podłączenie do gniazdka znajdującego się w opakowaniu zasilacza. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić router i przystąpić do jego konfiguracji. Niezbędne jest również to, aby podpiąć do obudowy kabel sieciowy (gniazdo WAN). Jeśli chcemy, aby Internet był przesyłany do naszego komputera za pomocą przewodu (zwykle tego typu połączenie jest bardziej stabilne), musimy znaleźć odpowiedni kabel (gniazdo LAN).  

 

Konfiguracja

Aby skonfigurować ustawienia routera, trzeba włączyć laptop lub komputer, a następnie połączyć się z siecią udostępnianą poprzez sprzęt. W tym celu należy wybrać z listy sieci Wi-Fi nasz router i kliknąć „połącz”. Jeśli korzystamy z kabla LAN, komputer automatycznie rozpozna urządzenie. Następnym zadaniem jest otwarcie przeglądarki internetowej. Może być to Internet Explorer, Firefox czy Chrome. W pole z numerem IP należy wpisać adres routera. Zwykle składa się on z ciągu kilku liczb. Wspomnianego adresu należy szukać na obudowie produktu (zwykle na spodzie). Po wpisaniu danych pojawi się okno logowania – trzeba uzupełnić w nim login i hasło. Najczęściej w obu polach wpisuje się słowo „admin”.

 

 

Automatyczne łączenie

Korzystając z routera Wi-Fi warto tak skonfigurować komputer czy laptopa, aby po włączeniu wspomniane urządzenia automatycznie łączyły się z siecią. Ułatwia nam to korzystanie z Internetu i sprawia, że nie musimy za każdym razem wybierać opcji „połącz”.

 

Bezpieczne połączenie

Po dokonaniu wszystkich, wymienionych wyżej czynności warto przystąpić do zabezpieczenia połączenia sieciowego. To da nam pewność, że żadna, niepowołana osoba nie będzie korzystać z naszego urządzenia. Należy więc ustawić odpowiednie hasło do Internetu. W tym celu należy uruchomić aplikację dedykowaną zakupionemu przez nas routerowi i tam poszukać interesujących nas ustawień. Dobrze, jeśli wymyślone hasło zapiszemy w pamięci telefonu lub osobistym notatniku. Pozwoli to uchronić się od sytuacji, w której konieczne okaże się resetowanie routera do ustawień fabrycznych z powodu wpisywania złego hasła.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

TP-Link TL0WR841ND

 

TP-Link TL0WR841ND to router zgodny ze standardem 802.11 b/g/n i prędkością do 300 Mb/s.. Dzięki standardowi N mamy tu niewielkie straty sygnału powstałe z powodu odległości czy przeszkód (na przykład stalowe, czy betonowe ściany). Router ten umożliwia wysoką jakość transmisji dużego pasma.

Dzięki temu zapewnia przekaz HD bez opóźnień, sprawne i płynne działanie gier, a także komunikację VoIP. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje płytę CD zawierającą kreatora Easy Setup Assistant. Jest to prosty sposób na skonfigurowanie urządzenia, nawet przez osobę posiadającą ograniczoną wiedzę w tej kwestii.

W temacie bezpieczeństwa, producent wyposażył urządzenie w standard szyfrowania WPA/WPA2 (w wersjach Personal oraz Enterprise), który zabezpiecza sieć przed zewnętrznymi zagrożeniami. Dodatkowo funkcja Wi-Fi Protected Setup™ (WPS) pozwala na automatyczne zestawienie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego poprzez naciśnięcie przycisku WPS.

Dzięki temu użytkownik jest doskonale zabezpieczony i nie potrzebuje pamiętać żadnych haseł. Porty dostępne w tym modelu to 4 porty LAN RJ45, oraz jeden WAN RJ45. A konsumenci wypowiadają się o tym urządzeniu, że jest to dobry i tani router. Twierdzą oni, że jest on bezawaryjny, ma intuicyjne ustawienia i raz ustawiony działa wiele lat.

TP-Link TL0WR841ND to dobry router do 100 zł. Szybkość sieci Wi-Fi wynosi 300 Mbps. Na obudowie znajduje się 4 porty LAN i jeden port WAN. Wymiary urządzenia to: 3,4 cm x 19,2 cm x 13 cm.

Zalety
Prosta instalacja:

Jak wskazują opinie użytkowników, instalacja routera jest niezwykle prosta i zajmuje dosłownie kilka chwil. W opakowaniu znajdziemy wszystkie niezbędne do tego elementy.

Wydajność:

Prezentowany sprzęt uznawany jest za bardzo wydajny. Rozprowadza on sygnał po całym domu i pozwala każdemu domownikowi na swobodne korzystanie z Internetu.

Kompaktowe wymiary:

Produkt ma kompaktowe wymiary, dlatego nie zajmuje wiele miejsca. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu.

Wady
Zacina się:

Część użytkowników zwróciła uwagę, że router stosunkowo często się zacina. Musimy go wtedy restartować i czekać na połączenie. To może okazać się uciążliwe.

 

 

 

Potrzebny Ci router LTE, ale z uwagi na różnorodność tego typu sprzętów na rynku masz wątpliwości, na który się zdecydować? Za sprawą tego rankingu dowiesz się, który model został uznany za najlepszy w 2020 roku. Przeanalizowaliśmy opinie konsumentów, aby to sprawdzić i okazało się, że najczęściej chwalony jest router Huawei Ultra B618S-22D. To urządzenie polecane do użytku w domu, jak i w biurze, gdyż pozwala na nawiązanie bezprzewodowego połączenia z Internetem nawet 64 różnym sprzętom. Co więcej, model może pracować w paśmie 2,4 GHz oraz 5GHz. Router nie ma simlocka, więc można do niego podłączyć kartę SIM z dowolnej sieci. To urządzenie zapewniające bezpieczną łączność z Internetem, a jest to możliwe z uwagi na zastosowane zabezpieczenia (m.in. WEP i WPA). Szukasz mobilnego routera, który można wziąć ze sobą w podróż? Z pewnością zainteresuje Cię produkt D-Link DWR-932. Sprzęt mieści się w kieszeni spodni. Obsługuje on połączenie w paśmie 2,4 GHz.

 

 

Jaki router LTE kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Router to małe, użyteczne urządzenie, które przydaje się w domu, biurze, a także wielu innych miejscach. Dzięki niemu możliwe jest udostępnienie internetowego łącza wielu różnym sprzętom, a więc laptopom, smartfonom itp. Model LTE pozwala na obsługę nowoczesnej i szybkiej sieci LTE, jak również tych wolniejszych, np. 3G. Poniżej znajdziesz wskazówki ułatwiające znalezienie dobrego routera.

 

 

Rodzaje

Wśród urządzeń LTE możemy wyróżnić modele stacjonarne oraz mobilne. Jak wybrać ten właściwy? Należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie będzie używany zakupiony sprzęt. Routery stacjonarne dobrze sprawdzają się w mieszkaniach, a także firmach. Są one przystosowane do instalacji w jednym miejscu, dlatego określa się je mianem stacjonarnych. Z kolei urządzenia mobilne są tak niewielkie, że w razie konieczności można je przenosić z miejsca na miejsce, zabrać na wakacyjny wyjazd lub w podróż samochodem.

 

Jednozakresowy czy dwuzakresowy?

Routery dzielimy na jednozakresowe oraz dwuzakresowe. Te pierwsze pracują w jednym paśmie, czyli 2,4 GHz i są kompatybilne z większością tabletów, smartfonów oraz podobnych urządzeń. Modele jednozakresowe są tanie, a poza tym przy niższej częstotliwości przeważnie są mniejsze problemy z zakłócaniem połączenia przez meble, ściany i inne przeszkody. Niemniej jednak użytkownicy takich routerów często narzekają na mniejszą prędkość przesyłania danych i stabilność połączenia. Czasami lepszym wyborem jest zakup sprzętu dwuzakresowego, obsługującego pasmo 2,4 GHz oraz 5 GHz. Choć jest to nieco droższe urządzenie, to zapewnia większy zasięg połączenia oraz jest kompatybilne z nowoczesnymi smartfonami, konsolami itp. Co prawda częstotliwość 5 GHz ma niekiedy mniejszy zasięg niż 2,4 GHz, zwłaszcza w otoczeniu z dużą ilością potencjalnych przeszkód, ale warto pamiętać, że dwuzakresowy router gwarantuje dwukrotnie większą przepustowość łącza.

 

Anteny

Mając wątpliwości, jaki router LTE jest najlepszy, warto sprawdzić, w jakie anteny został wyposażony dany model. To za sprawą tych elementów urządzenie może przesyłać sygnał. Za efektywniej pracujące uznaje się sprzęty wyposażone w anteny wewnętrzne, ale routery z antenami zewnętrznymi bardzo często pozwalają na poprawę ich zasięgu w razie potrzeby (wystarczy je odkręcić i zamontować nowe, czulsze).

 

Porty i złącza

Jeżeli sprzęt jest wyposażony w port USB, możemy do niego podłączyć drukarkę, aby wszystkie sprzęty z tej samej sieci miały do niej nieograniczony dostęp. To rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane w biurach. Router LTE ma też gniazdo na kartę SIM, co pozwala na swobodne korzystanie z Internetu mobilnego, przykładowo w podróży. Jeśli wybierzemy sprzęt bez simlocka, wówczas będziemy mogli podłączyć do niego kartę SIM z dowolnej sieci komórkowej.

 

Obsługiwane standardy

Szukając routera, należy szczególną uwagę zwrócić na to, jakie obsługuje standardy. Dobry sprzęt powinien zapewniać połączenie internetowe w sieci LTE, 4G, a także tych starszych, jak 3G czy 2G. Ważne jest też to, jaki standard Wi-Fi obsługuje urządzenie. Panuje przekonanie, że najlepszy router LTE to taki, który jest kompatybilny z nowoczesną technologią 802.11ac lub 802.11n (większość modeli obsługuje też standardy 802.11a/b/g). Od tego zależy maksymalna prędkość transmisji danych. Dla porównania, w standardzie 802.11ac szybkość połączenia to nawet 2,6 Gb/s, a w standardzie 802.11a (obecnie prawie niestosowanym) – 54 Mb/s.

 

Wymiary i waga

Ponieważ takie sprzęty jak routery zazwyczaj ustawia się na biurkach, zakupione urządzenie nie powinno być za duże. Na szczęście dostępne na rynku modele są w większości tak niewielkie, że nie ograniczają wolnego miejsca na blacie. Jeżeli kupujemy sprzęt mobilny, należy sprawdzić też, ile waży. Przeważnie jest to kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset gramów. Tak lekki router można wygodnie nosić w kieszeni spodni i mieć cały czas przy sobie.

Zabezpieczenia

Urządzenie musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, aby zapewnić ochronę naszych danych i uniemożliwić dostęp do sieci osobom niepożądanym. Przeważnie routery LTE mają kilka opcji zabezpieczeń, a są to: WEP, WPA i WPA2-PSK. Musimy pamiętać, że połączenie bezprzewodowe Wi-Fi jest najbardziej podatne na zagrożenia i nie możemy lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. Rodzicom chcącym mieć pewność, że ich pociechy nie znajdą w Internecie nieodpowiednich treści, polecamy routery z blokadą rodzicielską. Dają one możliwość stworzenia tzw. białej i czarnej listy, a więc określenia, jakie strony internetowe są bezpieczne dla dzieci, a które nie.

 

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne routery są wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Przykładem jest możliwość utworzenia sieci Wi-Fi dla odwiedzających nas gości. Pozwala to uniknąć konieczności podawania swojego hasła do głównej sieci bezprzewodowej osobom z zewnątrz. Zwiększa to bezpieczeństwo naszych danych. Zastanawiając się, jaki router LTE wybrać, możemy też sprawdzić, który sprzęt ma szersze możliwości konfiguracji. Tańsze urządzenia pozwalają jedynie na zbudowanie prostej sieci Wi-Fi, podczas gdy te droższe zwykle dają możliwość jej monitorowania i kontroli poprzez specjalne oprogramowanie na smartfony.

 

Routery LTE w dobrych cenach

Ceny za routery LTE są zróżnicowane i uzależnione od takich czynników jak: marka, obsługiwane standardy sieci, rodzaje zabezpieczeń czy zastosowanych anten. Tego typu sprzęty zwykle kosztują ponad 300 zł. Są również znacznie droższe modele, na zakup których trzeba wydać ponad 1000 zł. To urządzenia pracujące na dwóch częstotliwościach, wyposażone w innowacyjne technologie.

 

Najlepsze routery LTE w 2020 roku

 

Ranking routerów LTE również powinien Ci pomóc w dokonaniu wyboru. Znajdziesz w nim opisy kilku urządzeń znanych marek, które umożliwiają stworzenie domowej lub firmowej sieci i zapewniają szybkie połączenie z Internetem. Przekonaj się, które sprzęty są polecane przez konsumentów.

 

Nasze zalecenia

 

Huawei Ultra B618S-22D 

 

Router Huawei Ultra B618S-22D może obsługiwać do 64 urządzeń jednocześnie (32 w paśmie 2,4 GHz oraz 32 w paśmie 5 GHz). Z tego względu jest to dobra propozycja do biura. Sprzęt zapewnia stabilne połączenie z szybkim Internetem LTE. To model bez simlocka, obsługujący kartę SIM.

Urządzenie ma wymiary: wysokość – 20,8 cm, szerokość – 9,5 cm i głębokość – 9,5 cm i waży 700 g. To niewielki sprzęt w białym kolorze, który ładnie się prezentuje. Obsługuje on nowoczesny standard Wi-Fi 802.11ac. Router ma wbudowane gniazdo Ethernet, można do niego podłączyć drukarkę przez port USB. To model z dwiema zewnętrznymi antenami (LTE i 3G).

Osoby posiadające opisywany sprzęt chwalą go nie tylko za kompaktowe wymiary, ale również za stabilne połączenie z Internetem oraz możliwość szybkiego przesyłania danych. To z router z kilkoma zabezpieczeniami, takimi jak WPA, WEP i WPA2-PSK, co zapewnia ochronę naszych danych.

Router LTE Huawei Ultra B618S-22D ma wymiary: szerokość 9,5 cm, wysokość – 20,8 cm i głębokość – 9,5 cm. Jego waga jest równa 700 g. Model ma biały kolor.

Zalety
Złącza antenowe:

Router wyposażono w dwa złącza antenowe LTE, które pozwalają na wzmocnienie sygnału. To przydatne w miejscach, w których zasięg jest słaby.

Szybka transmisja danych:

Trzeba przyznać, że transmisja danych jest bardzo dobra - prędkość pobierania osiąga do 582 Mbps. Z urządzenia może korzystać jednocześnie do 64 użytkowników.

Nawiązywanie połączenia:

Za pomocą prezentowanego routera możemy podłączyć się do Internetu przez łączność bezprzewodową Wi-Fi lub korzystając z kabla sieciowego.

Łatwy w konfiguracji:

Jak wynika z recenzji zadowolonych z zakupu konsumentów, model jest łatwy w konfiguracji. Wystarczy dosłownie 5 minut, aby dobrze ustawić urządzenie i móc rozpocząć korzystanie z niego.

Design:

Sprzęt ma białą obudowę i prosty kształt, dlatego pasuje do wielu wnętrz i nie wyróżnia się na tle innych urządzeń.

Wady
Wymiary:

Osoby, które miały okazję przeprowadzić test routerów LTE Huawei Ultra B618S-22D, zapewniają, że trudno znaleźć jakąkolwiek wadę produktu. Jednym minusem może być to, że urządzenie jest nieco duże.

 

 

 

 

D-Link DWR-932

 

D-Link DWR-932 to model obsługujący standard LTE, jak i 4G oraz HSDPA. Urządzenie daje możliwość stworzenia sieci Wi-Fi udostępniającej połączenie z Internetem wielu użytkownikom. Ten dobry i tani router LTE jest mobilny, co oznacza, że możemy np. wziąć go ze sobą w podróż. Pracuje on na częstotliwości 2,4 GHz.

Urządzenie ma wejście na kartę SIM i złącze USB. Router obsługuje Wi-Fi w standardzie 802.11n, 802.11b oraz 802.11g. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej routera to 150 Mb/s. Sprzęt ma wymiary: wysokość – 1,5 cm, szerokość – 7,3 cm oraz głębokość – 7,3 cm. To lekki model (waży 77 g), więc jest łatwy w przenoszeniu.

Za sprawą routera możliwe jest współdzielenie połączenia internetowego z bliskimi i przyjaciółmi w dowolnym miejscu. Wiele osób uważa, że sprzęt jest poręczny i łatwy w obsłudze. Z uwagi na funkcję WPS, urządzenie pozwala na szybkie parowanie smartfonów, tabletów itp. przy użyciu bezpiecznego szyfrowanego połączenia.

D-Link DWR-932 to bardzo dobry router LTE do 350 zł. Wymiary sprzętu to: 7,3 cm x 7,3 cm x 1,5 cm. Model ma czarną obudowę.

Zalety
Szybkie parowanie:

Aby nawiązać połączenie z Internetem udostępnianym przez router, nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych czynności. Parowanie urządzeń następuje w krótkim czasie.

Przydaje się w podróży:

Sprzęt jest nieoceniony w podróży. Do routera wystarczy włożyć kartę SIM, aby w ten sposób dostęp do Internetu otrzymali nasi znajomi i rodzina.

Wbudowana bateria:

Model ma wbudowaną baterię o pojemności równej 2020 mAh. Gwarantuje ona do 4 h nieprzerwanej pracy.

Kompaktowe wymiary:

Użytkownicy doceniają mobilność prezentowanego routera. Z uwagi na to, że urządzenie jest niezwykle małe (mieści się do kieszeni), można je zabrać w dowolne miejsce, bez obaw o obciążenie bagażu.

Wady
Pasmo przenoszenia:

Urządzenie oferuje jedynie pasmo przenoszenia 2,4 GHz, dlatego może podlegać zakłóceniom pochodzącym od innych urządzeń pracujących w tym samym paśmie.

 

 

 

 

AVM FRITZ!Box 6890

 

Przedstawiamy router AVM FRITZ!Box 6890, który gwarantuje bezpieczne połączenie z Internetem. Wpływa na to m.in. zapora sieciowa Stateful Packet Inspection. To, co wyróżnia model, to możliwość aktywacji kontroli rodzicielskiej, razem z tzw. czarną i białą listą oraz ograniczeniem czasowym. Sprzęt jest kompatybilny z WLAN 802.11a, 802.11b i 802.11g.

Z pomocą urządzenia możemy udostępnić bezprzewodową sieć internetową odwiedzającym nas gościom. Router wykorzystuje agregację pasm, może pracować w paśmie 4G (prędkość do 300 Mbit/s) i 3G (prędkość do 24 Mbit/s). Sprzęt zapewnia stałe połączenie z Internetem. W razie awarii przełącza on automatycznie łącze DSL na łącze LTE.

Ponieważ oprogramowanie routera jest regularnie aktualizowane, zapewnia on wysoki poziom bezpieczeństwa korzystania z Internetu. Ciekawe jest to, że model został wyposażony w centralkę telefoniczną umożliwiającą np. skonfigurowanie połączeń telefonii internetowej VoIP. Według konsumentów urządzenie ładnie się prezentuje i dodatkowo nie zajmuje dużo miejsca na biurku (jego wymiary to: szerokość – 4,8 cm, wysokość – 18,4 cm i głębokość – 25 cm).

Router LTE AVM FRITZ!Box 6890 ma wymiary: 25 cm, x 4,8 cm x 18,4 cm. Długość kabla zasilającego wynosi 1,5 m.

Zalety
Funkcja fail-over:

Router LTE AVM FRITZ!Box 6890 zapewnia stały dostęp do Internetu dzięki funkcji fail-over, która polega na tym, że w razie awarii łącze DSL jest automatycznie przełączane na dostęp poprzez sieć LTE.

Bezpieczne połączenie:

Model ma opcje kontroli rodzicielskiej i filtrowania stron internetowych, więc mamy możliwość sprawowania nadzoru nad tym, do jakich treści ma dostęp nasze dziecko. Chcąc udostępnić gościom połączenie internetowe, nie musimy dać im dostępu do urządzeń znajdujących się w sieci głównej.

Port USB:

Router wyposażono w port USB 3.0, do którego możemy podłączyć dysk zewnętrzny o bardzo dużej pojemności (do 4 TB). W ten sposób możemy udostępniać muzykę i inne pliki urządzeniom w sieci domowej.

Wady
Konfiguracja:

Część osób przyznaje, że konfiguracja sprzętu bywa kłopotliwa i trudno obejść się bez instrukcji obsługi.

 

 

 

 

Zyxel Wah7608

 

Gdyby w rankingu zabrakło sprzętu Zyxel Wah7608, nie byłby on kompletny. To model obsługujący trzy standardy sieci, czyli: 3G, 4G oraz LTE. Z uwagi na to, że jest to urządzenie jednozakresowe, umożliwia połączenie internetowe w paśmie 2,4 GHz. Wymiary produktu to: wysokość – 1,8 cm, szerokość – 12 cm oraz głębokość – 6,7 cm.

W razie konieczności do routera można podłączyć zewnętrzną antenę. Sprzęt ma kilka zabezpieczeń (WPA, WPA2 i WEP) chroniących nasze dane podczas korzystania z Internetu. Urządzenie ma czarną obudowę i efektownie się prezentuje.

Sprawdziliśmy opinie o routerach LTE Zyxel, które pokazały, że opisany wyżej model jest jednym z najpopularniejszych sprzętów wspomnianej marki. To urządzenie mobilne, dlatego można je używać także w podróży. Z pewnością zmieści się ono w kieszeni spodni czy torbie na laptopa.

Zyxel Wah7608 to mobilny router LTE o wymiarach: szerokość – 12 cm, wysokość – 1,8 cm i głębokość – 6,7 cm. Model ma wbudowaną baterię.

Zalety
Możliwość korzystania z połączenia internetowego przez wielu użytkowników:

Z połączenia internetowego może korzystać jednocześnie do 10 użytkowników. Biorąc pod uwagę przystępną cenę urządzenia i jego mobilność, jest to zadowalający wynik.

Dobry zasięg:

Router Zyxel Wah7608 obsługuje różne częstotliwości, dzięki czemu mamy pewność, że gdziekolwiek się znajdziemy, będziemy mieć dostęp do Internetu.

Plug&Play:

Konfiguracja sprzętu nie jest trudna. Jedyne co trzeba zrobić to włożyć do niego kartę SIM. W ten sposób uzyskujemy połączenie z Internetem.

Wady
Aplikacja:

Na telefony z systemem iOS i Android dostępna jest specjalna aplikacja umożliwiający konfigurację i udostępnianie sieci Wi-Fi z poziomu swojego smartfona. Dla niektórych użytkowników oprogramowanie nie jest czytelne.

Jedna częstotliwość:

Model obsługuje pasmo przenoszenia 2,4 GHz, oznacza to, że urządzenia pracujące w nowszym paśmie 5,0 GHz będa musiały przełaczyć się na pasmo bardziej narażone na zakłócenia.

 

 

 

 

MikroTik wAP 

 

Urządzenie MikroTik wAP obsługuje sieć 2G, 3G i 4G, jest wyposażone w moduł LTE ze slotem SIM. Umożliwia ono nawiązanie bezprzewodowego połączenia z Internetem w paśmie 2,4 GHz. Router jest kompatybilny ze standardem 802.11b, 802.11g oraz 802.11n. Model ma dwie wbudowane anteny.

Router ma w komplecie specjalną podstawkę, można ustawić go na biurku. W razie potrzeby istnieje możliwość zamontowania urządzenia na zewnątrz budynku. Sprzęt znajduje zastosowanie w środkach komunikacji publicznej – autobusach czy pociągach.

To praktyczny router, który nadaje się do użytku nie tylko w domu. Posiadacze sprzętu często podkreślają w swoich recenzjach, że model ładnie się prezentuje i z pewnością nie wpłynie negatywnie na wystrój pokoju, w którym został zainstalowany.

Router LTE MikroTik wAP ma 1 port LAN. W zestawie znajduje się zasilacz.

Zalety
Podstawka:

W zestawie znajduje się dobrze wyprofilowana podstawka umożliwiająca ustawienie sprzętu na biurku lub innej płaskiej powierzchni.

Kilka opcji zasilania:

Router LTE można zasilać na kilka sposobów, co pozwala na korzystanie z niego w różnych miejscach. Urządzenie może być podłączone do portu Ethernet, gniazda DC i złącza samochodowego. Ostatnia z opcji jest szczególnie przydatna w podróży.

Wady
Gubi zasięg:

Czasami, choć rzadko, zdarza się, że sprzęt gubi zasięg i przez chwilę nie mamy dostępu do sieci.

Tworzywo sztuczne:

Wykorzystane do produkcji urządzenia tworzywo sztuczne jest słabej jakości.

 

 

 

 

Gdzie ustawić router LTE?

 

Kupując nowy router Wi-Fi często zastanawiamy się, jak i gdzie ustawić go w taki sposób, by sygnał nie napotykał na żadne zakłócenia, a do sieci  miało dostęp każde urządzenie przeznaczone do tego celu. Postaramy się podpowiedzieć Ci, co jest ważne w wyborze miejsca podłączenia routera i jak wyeliminować ewentualne nieprawidłowości w taki sposób, by w pełni wykorzystać możliwości urządzenia.

 

 

Ile urządzeń można łączyć z routerem?

Masz wiedzę co do tego, jaki router jest polecany. Z pewnością czytając informacje o różnych sprzętach, wiesz, że każdy z nich emituje sygnał o różnym natężeniu. Warto brać ten parametr pod uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy w wielopiętrowym domu lub ściany są wyjątkowo grube. Powinieneś również zastanowić się, ile urządzeń ma obsłużyć Twój router. Czasem, gdy faktycznie potrzebujesz Internetu tylko w jednym urządzeniu, warto umiejscowić je obok routera i podłączyć za pomocą kabla. Takie opcje to jednak rzadkość w dzisiejszych czasach i w większości mieszkań potrzebujemy Wi-Fi.

 

Metraż i inne zależności

Jeśli mieszkasz w jednopoziomowym mieszkaniu lub kawalerce, z pewnością problemy z Wi-Fi będą znikome. Jeśli jednak dom jest wielopiętrowy, musisz dość precyzyjnie wybrać miejsce, z którego będzie przesyłany sygnał. Powinieneś wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

* ilość użytkowników Wi-Fi w pobliżu routera,

* grubość ścian,

* przeszkody między użytkownikiem a routerem takie jak meble, parawany itp.,

* pozycja routera – możesz go  zawiesić na ścianie, ustawić na płasko lub pionowo.

 

 

Gdzie najlepiej ustawić router?

Często użytkownicy decydują się na ustawienie routera na środku mieszkania. Niestety, często czynnikiem decydującym o niepowodzeniu tego, wydawać by się mogło, idealnego pomysłu, jest dostępność gniazdek elektrycznych. Wówczas trzeba skorzystać ze zdobyczy technologicznych.

Z pomocą przychodzą liczne aplikacje, umożliwiające sprawdzenie, gdzie sygnał jest najmocniejszy. W oparciu o tę wiedzę możemy spróbować zoptymalizować miejsce, w którym powinno stanąć nasze urządzenie. Możemy skorzystać z takich programów jak WiFi Solver FDTD lub WiFi Analyzer. Za ich pomocą powinniśmy znaleźć najlepsze miejsce dla naszego routera. Druga z wymienionych aplikacji jest zupełnie darmowa. Aplikacja pozwala określić, na jakich kanałach funkcjonują połączenia w naszym domu. Dzięki nim możemy ustawić kanały w taki sposób, by maksymalnie wzmocnić sygnał. Zdarza się, że na jednym kanale koliduje ze sobą kilka routerów, co nie pozwala im w pełni prawidłowo funkcjonować.

Za WiFi Solver musimy uiścić opłatę w wysokości ok. 3 zł. Korzystając z programu, wgrywamy plan naszego mieszkania, by wykorzystać go do specjalnej symulacji. Na utworzonej mapce określamy położenie routera i wpisujemy jego parametry. Dowiadujemy się wówczas, gdzie i jak rozmieszczają się fale elektromagnetyczne. Jeśli przy pierwszej konfiguracji sygnał WiFi nie rozchodzi się równomiernie, zmieniamy położenie routera w taki sposób, aż znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Warto dowiedzieć się, które miejsce w naszym domu jest najlepsze dla naszego routera, bo tylko wtedy mamy opcję pełnego wykorzystania możliwości urządzenia. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom ustawisz router tak, że sygnał będzie docierał do każdego z wybranych przez Ciebie urządzeń.

 

 

Jaki router D-Link wybrać?

 

Trudno jest nam sobie wyobrazić naszą pracę, naukę czy chociażby odpoczynek bez Internetu. Żeby mieć do niego dostęp w domu czy w pracy potrzebny jest nam router. To właśnie temu urządzeniu poświęcimy ten poradnik. Skupimy się na modelach D-Link, a to dlatego, że są ogólnodostępne, tanie, a do tego wydajne. Firma D-Link to znany w Polsce tajwański producent sprzętu sieciowego, w tym zarówno routerów przewodowych, jak i Wi-Fi.

 

 

Najlepsze routery D-Link są według konsumentów niewielkie, mocne, mało awaryjne, a do tego ładnie się prezentują na biurku. W dobie cyfryzacji i nowych technologii trudno jest nam sobie wyobrazić w domu wielki, niezgrabny sprzęt.

Każdemu zależy na tym, aby łącze internetowe było szybkie i niezawodne, ale często zapominamy o tym, że to nie tylko wybrany przez nas operator decyduje o jakości połączenia. Owszem, dostarczane przez niego usługi pełnią znaczącą rolę, ale jeśli kupiony przez nas router jest za wolny, nie poradzi sobie z nawet najdroższym i najszybszym Internetem. Co to dla nas oznacza? Musimy zwrócić uwagę na przepustowość łącza, czy jest ona równa 300 Mb/s czy może 100 Mb/s lub też 150 Mb/s. Jednocześnie pamiętajmy, że routery mogą mieć inną prędkość, gdy są połączone z komputerem czy telefonem za pośrednictwem Wi-Fi, a inną, gdy użyjemy do instalacji kabla Ethernet.

Tutaj pojawia się kwestia łączności Wi-Fi – większość osób się na nią decyduje, bo jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Z jednego routera może korzystać kilka sprzętów, muszą one tylko posiadać łączność bezprzewodową. W przypadku Wi-Fi pojawia się problem zasięgu sieci oraz tego, że osoby z zewnątrz mogą mieć do niej dostęp. Co oznacza nie tylko osłabienie łącza, ale też zagrożenie, że ktoś włamie się do naszego komputera i innych urządzeń. Warto więc upewnić się, że router obsługuje szyfrowanie WPA2 z wykorzystaniem AES i ma wbudowany firewall chroniący nas przed atakami hakerów.

Jeśli chodzi o zasięg, wiele osób podkreśla, że najlepszy router D-Link w 2020 roku to taki, którego częstotliwość pracy wynosi 5 GHz, aczkolwiek do małych pomieszczeń odpowiednie będą też słabsze sprzęty.

 

 

Routery D-Link – Ranking

 

 

D-Link DIR-842

 

Polecamy zakup D-Link DIR-842, czyli wysokiej jakości routera z Wi-Fi. Sprzęt ma 4 anteny i duży zasięg. Dzięki temu sprawdzi się w przestrzennych mieszkaniach, jak również w całym domu. Producent zapewnia, że sygnał pozbawiony jest zakłóceń. Wymiary sprzętu to: wysokość – 19 cm, szerokość – 13,3 cm i grubość – 3,8 cm. Z kolei waga modelu to 288 g.

Prezentowane urządzenie jest gotowe do użytku zaraz po wyjęciu z pudełka. Wystarczy je podłączyć do prądu i łącza Internetu. Produkt w czasie pracy wykorzystuje dobre standardy zabezpieczeń (czyli WPA i WPA2). Uniemożliwia to dostęp osobom nieupoważnionym do Twojej sieci.

Tym, co wyróżnia urządzenie jest optymalne połączenie. W tym wypadku router dzieli sygnał internetowy na 2 sieci: 2,4 GHz do przeglądania poczty elektronicznej i rozmów przez Skype oraz 5GHz, która przeznaczona jest do odtwarzania filmów w jakości Full HD czy 4K.

Opinie konsumentów o tym produkcie są bardzo pochlebne. Użytkownicy routera zgodnie stwierdzają, że jego niewielkie wymiary pozwalają przechowywać go  w dowolnym miejscu w domu, gdyż nie zabiera on zbyt dużo cennego miejsca.

 

 

 

 

D-Link DWR-116 

 

Osoby, które chcą zakupić router D-Link w dobrej cenie powinny rozważyć wybór modelu DWR-116. Jest to bardzo funkcjonalny produkt z Wi-Fi, który obsługuje sieci 3G i 4G.

Sprzęt zapewnia szybkie połączenie, w związku z tym na laptopie czy smartfonie nie tylko sprawdzimy maila, ale również obejrzymy ulubiony serial lub film na Netflixie. Technologia Wireless N gwarantuje bezpieczne połączenie do sieci Wi-Fi o prędkości do 300 Mb/s. Producent zapewnia, że transmisja danych jest nie tylko szybka, ale bardzo stabilna. Oznacza to, że tempo przesyłania plików nie słabnie, mimo że do sieci podłączają się inni domownicy. Instalacja modelu jest prosta, dlatego zaraz po zakupie możesz go zacząć używać.

Według konsumentów urządzenie jest bardzo proste w skonfigurowaniu, a do tego bezpieczne. Ryzyko, że osoby postronne podłączą się do naszej sieci jest znikome, gdyż router posiada wiele zabezpieczeń.

 

 

 

 

D-Link AC1200 Cloud

 

Model D-Link AC1200 Cloud jest jednym z najnowocześniejszych routerów, jakie znajdziesz na rynku. Tym, co wyróżnia sprzęt na tle innych urządzeń w sklepach, jest jego design. Antena jest wbudowana w urządzenie, w efekcie zajmuje ono mniej przestrzeni w domu. Produkt umożliwia utworzenie sieci bezprzewodowej w domu, którą możesz podzielić na 2 pasma (2.4 GHz i 5 GHz).

Praca produktu jest bardzo szybka, co wynika z dużej przepustowości. Co więcej, nie tylko pobieranie, ale również wysyłanie plików zabiera mało czasu. Do tego sieć jest stabilna, więc wydajność pobierania danych nie spada, nawet gdy z Internetu korzystają inni domownicy. Obsługa modelu jest intuicyjna, a urządzenie można łatwo skonfigurować.

Osoby, które zdecydowały się na zakup routera są z niego zadowolone. Praca produktu jest szybka, a co więcej posiada on liczne zabezpieczenia utrudniające hakowanie sieci. Urządzenie posiada różne certyfikaty, co gwarantuje najwyższą jakość pracy.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
Sławek
8 months ago

Witam
Jaki z powyższych routerów obsługuje internet z kartą sim i podłączeniem zewnętrznej anteny dachowej

DMCA.com Protection Status