fbpx

Routery LTE ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.08.19

 

Potrzebny Ci router LTE, ale z uwagi na różnorodność tego typu sprzętów na rynku masz wątpliwości, na który się zdecydować? Za sprawą tego rankingu dowiesz się, który model został uznany za najlepszy w 2019 roku. Przeanalizowaliśmy opinie konsumentów, aby to sprawdzić i okazało się, że najczęściej chwalony jest router Huawei Ultra B618S-22D. To urządzenie polecane do użytku w domu, jak i w biurze, gdyż pozwala na nawiązanie bezprzewodowego połączenia z Internetem nawet 64 różnym sprzętom. Co więcej, model może pracować w paśmie 2,4 GHz oraz 5GHz. Router nie ma simlocka, więc można do niego podłączyć kartę SIM z dowolnej sieci. To urządzenie zapewniające bezpieczną łączność z Internetem, a jest to możliwe z uwagi na zastosowane zabezpieczenia (m.in. WEP i WPA). Szukasz mobilnego routera, który można wziąć ze sobą w podróż? Z pewnością zainteresuje Cię produkt D-Link DWR-932. Sprzęt mieści się w kieszeni spodni. Obsługuje on połączenie w paśmie 2,4 GHz.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki router LTE kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Router to małe, użyteczne urządzenie, które przydaje się w domu, biurze, a także wielu innych miejscach. Dzięki niemu możliwe jest udostępnienie internetowego łącza wielu różnym sprzętom, a więc laptopom, smartfonom itp. Model LTE pozwala na obsługę nowoczesnej i szybkiej sieci LTE, jak również tych wolniejszych, np. 3G. Poniżej znajdziesz wskazówki ułatwiające znalezienie dobrego routera.

 

 

Rodzaje

Wśród urządzeń LTE możemy wyróżnić modele stacjonarne oraz mobilne. Jak wybrać ten właściwy? Należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie będzie używany zakupiony sprzęt. Routery stacjonarne dobrze sprawdzają się w mieszkaniach, a także firmach. Są one przystosowane do instalacji w jednym miejscu, dlatego określa się je mianem stacjonarnych. Z kolei urządzenia mobilne są tak niewielkie, że w razie konieczności można je przenosić z miejsca na miejsce, zabrać na wakacyjny wyjazd lub w podróż samochodem.

 

Jednozakresowy czy dwuzakresowy?

Routery dzielimy na jednozakresowe oraz dwuzakresowe. Te pierwsze pracują w jednym paśmie, czyli 2,4 GHz i są kompatybilne z większością tabletów, smartfonów oraz podobnych urządzeń. Modele jednozakresowe są tanie, a poza tym przy niższej częstotliwości przeważnie są mniejsze problemy z zakłócaniem połączenia przez meble, ściany i inne przeszkody. Niemniej jednak użytkownicy takich routerów często narzekają na mniejszą prędkość przesyłania danych i stabilność połączenia. Czasami lepszym wyborem jest zakup sprzętu dwuzakresowego, obsługującego pasmo 2,4 GHz oraz 5 GHz. Choć jest to nieco droższe urządzenie, to zapewnia większy zasięg połączenia oraz jest kompatybilne z nowoczesnymi smartfonami, konsolami itp. Co prawda częstotliwość 5 GHz ma niekiedy mniejszy zasięg niż 2,4 GHz, zwłaszcza w otoczeniu z dużą ilością potencjalnych przeszkód, ale warto pamiętać, że dwuzakresowy router gwarantuje dwukrotnie większą przepustowość łącza.

 

Anteny

Mając wątpliwości, jaki router LTE jest najlepszy, warto sprawdzić, w jakie anteny został wyposażony dany model. To za sprawą tych elementów urządzenie może przesyłać sygnał. Za efektywniej pracujące uznaje się sprzęty wyposażone w anteny wewnętrzne, ale routery z antenami zewnętrznymi bardzo często pozwalają na poprawę ich zasięgu w razie potrzeby (wystarczy je odkręcić i zamontować nowe, czulsze).

 

Porty i złącza

Jeżeli sprzęt jest wyposażony w port USB, możemy do niego podłączyć drukarkę, aby wszystkie sprzęty z tej samej sieci miały do niej nieograniczony dostęp. To rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane w biurach. Router LTE ma też gniazdo na kartę SIM, co pozwala na swobodne korzystanie z Internetu mobilnego, przykładowo w podróży. Jeśli wybierzemy sprzęt bez simlocka, wówczas będziemy mogli podłączyć do niego kartę SIM z dowolnej sieci komórkowej.

 

Obsługiwane standardy

Szukając routera, należy szczególną uwagę zwrócić na to, jakie obsługuje standardy. Dobry sprzęt powinien zapewniać połączenie internetowe w sieci LTE, 4G, a także tych starszych, jak 3G czy 2G. Ważne jest też to, jaki standard Wi-Fi obsługuje urządzenie. Panuje przekonanie, że najlepszy router LTE to taki, który jest kompatybilny z nowoczesną technologią 802.11ac lub 802.11n (większość modeli obsługuje też standardy 802.11a/b/g). Od tego zależy maksymalna prędkość transmisji danych. Dla porównania, w standardzie 802.11ac szybkość połączenia to nawet 2,6 Gb/s, a w standardzie 802.11a (obecnie prawie niestosowanym) – 54 Mb/s.

 

Wymiary i waga

Ponieważ takie sprzęty jak routery zazwyczaj ustawia się na biurkach, zakupione urządzenie nie powinno być za duże. Na szczęście dostępne na rynku modele są w większości tak niewielkie, że nie ograniczają wolnego miejsca na blacie. Jeżeli kupujemy sprzęt mobilny, należy sprawdzić też, ile waży. Przeważnie jest to kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset gramów. Tak lekki router można wygodnie nosić w kieszeni spodni i mieć cały czas przy sobie.

Zabezpieczenia

Urządzenie musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, aby zapewnić ochronę naszych danych i uniemożliwić dostęp do sieci osobom niepożądanym. Przeważnie routery LTE mają kilka opcji zabezpieczeń, a są to: WEP, WPA i WPA2-PSK. Musimy pamiętać, że połączenie bezprzewodowe Wi-Fi jest najbardziej podatne na zagrożenia i nie możemy lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. Rodzicom chcącym mieć pewność, że ich pociechy nie znajdą w Internecie nieodpowiednich treści, polecamy routery z blokadą rodzicielską. Dają one możliwość stworzenia tzw. białej i czarnej listy, a więc określenia, jakie strony internetowe są bezpieczne dla dzieci, a które nie.

 

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne routery są wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Przykładem jest możliwość utworzenia sieci Wi-Fi dla odwiedzających nas gości. Pozwala to uniknąć konieczności podawania swojego hasła do głównej sieci bezprzewodowej osobom z zewnątrz. Zwiększa to bezpieczeństwo naszych danych. Zastanawiając się, jaki router LTE wybrać, możemy też sprawdzić, który sprzęt ma szersze możliwości konfiguracji. Tańsze urządzenia pozwalają jedynie na zbudowanie prostej sieci Wi-Fi, podczas gdy te droższe zwykle dają możliwość jej monitorowania i kontroli poprzez specjalne oprogramowanie na smartfony.

 

Routery LTE w dobrych cenach

Ceny za routery LTE są zróżnicowane i uzależnione od takich czynników jak: marka, obsługiwane standardy sieci, rodzaje zabezpieczeń czy zastosowanych anten. Tego typu sprzęty zwykle kosztują ponad 300 zł. Są również znacznie droższe modele, na zakup których trzeba wydać ponad 1000 zł. To urządzenia pracujące na dwóch częstotliwościach, wyposażone w innowacyjne technologie.

 

Najlepsze routery LTE w 2019 roku

 

Ranking routerów LTE również powinien Ci pomóc w dokonaniu wyboru. Znajdziesz w nim opisy kilku urządzeń znanych marek, które umożliwiają stworzenie domowej lub firmowej sieci i zapewniają szybkie połączenie z Internetem. Przekonaj się, które sprzęty są polecane przez konsumentów.

 

Nasze zalecenia

 

Huawei Ultra B618S-22D 

 

Router Huawei Ultra B618S-22D może obsługiwać do 64 urządzeń jednocześnie (32 w paśmie 2,4 GHz oraz 32 w paśmie 5 GHz). Z tego względu jest to dobra propozycja do biura. Sprzęt zapewnia stabilne połączenie z szybkim Internetem LTE. To model bez simlocka, obsługujący kartę SIM.

Urządzenie ma wymiary: wysokość – 20,8 cm, szerokość – 9,5 cm i głębokość – 9,5 cm i waży 700 g. To niewielki sprzęt w białym kolorze, który ładnie się prezentuje. Obsługuje on nowoczesny standard Wi-Fi 802.11ac. Router ma wbudowane gniazdo Ethernet, można do niego podłączyć drukarkę przez port USB. To model z dwiema zewnętrznymi antenami (LTE i 3G).

Osoby posiadające opisywany sprzęt chwalą go nie tylko za kompaktowe wymiary, ale również za stabilne połączenie z Internetem oraz możliwość szybkiego przesyłania danych. To z router z kilkoma zabezpieczeniami, takimi jak WPA, WEP i WPA2-PSK, co zapewnia ochronę naszych danych.

Router LTE Huawei Ultra B618S-22D ma wymiary: szerokość 9,5 cm, wysokość – 20,8 cm i głębokość – 9,5 cm. Jego waga jest równa 700 g. Model ma biały kolor.

Zalety
Złącza antenowe:

Router wyposażono w dwa złącza antenowe LTE, które pozwalają na wzmocnienie sygnału. To przydatne w miejscach, w których zasięg jest słaby.

Szybka transmisja danych:

Trzeba przyznać, że transmisja danych jest bardzo dobra - prędkość pobierania osiąga do 582 Mbps. Z urządzenia może korzystać jednocześnie do 64 użytkowników.

Nawiązywanie połączenia:

Za pomocą prezentowanego routera możemy podłączyć się do Internetu przez łączność bezprzewodową Wi-Fi lub korzystając z kabla sieciowego.

Łatwy w konfiguracji:

Jak wynika z recenzji zadowolonych z zakupu konsumentów, model jest łatwy w konfiguracji. Wystarczy dosłownie 5 minut, aby dobrze ustawić urządzenie i móc rozpocząć korzystanie z niego.

Design:

Sprzęt ma białą obudowę i prosty kształt, dlatego pasuje do wielu wnętrz i nie wyróżnia się na tle innych urządzeń.

Wady
Wymiary:

Osoby, które miały okazję przeprowadzić test routerów LTE Huawei Ultra B618S-22D, zapewniają, że trudno znaleźć jakąkolwiek wadę produktu. Jednym minusem może być to, że urządzenie jest nieco duże.

 

 

 

 

D-Link DWR-932

 

D-Link DWR-932 to model obsługujący standard LTE, jak i 4G oraz HSDPA. Urządzenie daje możliwość stworzenia sieci Wi-Fi udostępniającej połączenie z Internetem wielu użytkownikom. Ten dobry i tani router LTE jest mobilny, co oznacza, że możemy np. wziąć go ze sobą w podróż. Pracuje on na częstotliwości 2,4 GHz.

Urządzenie ma wejście na kartę SIM i złącze USB. Router obsługuje Wi-Fi w standardzie 802.11n, 802.11b oraz 802.11g. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej routera to 150 Mb/s. Sprzęt ma wymiary: wysokość – 1,5 cm, szerokość – 7,3 cm oraz głębokość – 7,3 cm. To lekki model (waży 77 g), więc jest łatwy w przenoszeniu.

Za sprawą routera możliwe jest współdzielenie połączenia internetowego z bliskimi i przyjaciółmi w dowolnym miejscu. Wiele osób uważa, że sprzęt jest poręczny i łatwy w obsłudze. Z uwagi na funkcję WPS, urządzenie pozwala na szybkie parowanie smartfonów, tabletów itp. przy użyciu bezpiecznego szyfrowanego połączenia.

D-Link DWR-932 to bardzo dobry router LTE do 350 zł. Wymiary sprzętu to: 7,3 cm x 7,3 cm x 1,5 cm. Model ma czarną obudowę.

Zalety
Szybkie parowanie:

Aby nawiązać połączenie z Internetem udostępnianym przez router, nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych czynności. Parowanie urządzeń następuje w krótkim czasie.

Przydaje się w podróży:

Sprzęt jest nieoceniony w podróży. Do routera wystarczy włożyć kartę SIM, aby w ten sposób dostęp do Internetu otrzymali nasi znajomi i rodzina.

Wbudowana bateria:

Model ma wbudowaną baterię o pojemności równej 2020 mAh. Gwarantuje ona do 4 h nieprzerwanej pracy.

Kompaktowe wymiary:

Użytkownicy doceniają mobilność prezentowanego routera. Z uwagi na to, że urządzenie jest niezwykle małe (mieści się do kieszeni), można je zabrać w dowolne miejsce, bez obaw o obciążenie bagażu.

Wady
Pasmo przenoszenia:

Urządzenie oferuje jedynie pasmo przenoszenia 2,4 GHz, dlatego może podlegać zakłóceniom pochodzącym od innych urządzeń pracujących w tym samym paśmie.

 

 

 

 

AVM FRITZ!Box 6890

 

Przedstawiamy router AVM FRITZ!Box 6890, który gwarantuje bezpieczne połączenie z Internetem. Wpływa na to m.in. zapora sieciowa Stateful Packet Inspection. To, co wyróżnia model, to możliwość aktywacji kontroli rodzicielskiej, razem z tzw. czarną i białą listą oraz ograniczeniem czasowym. Sprzęt jest kompatybilny z WLAN 802.11a, 802.11b i 802.11g.

Z pomocą urządzenia możemy udostępnić bezprzewodową sieć internetową odwiedzającym nas gościom. Router wykorzystuje agregację pasm, może pracować w paśmie 4G (prędkość do 300 Mbit/s) i 3G (prędkość do 24 Mbit/s). Sprzęt zapewnia stałe połączenie z Internetem. W razie awarii przełącza on automatycznie łącze DSL na łącze LTE.

Ponieważ oprogramowanie routera jest regularnie aktualizowane, zapewnia on wysoki poziom bezpieczeństwa korzystania z Internetu. Ciekawe jest to, że model został wyposażony w centralkę telefoniczną umożliwiającą np. skonfigurowanie połączeń telefonii internetowej VoIP. Według konsumentów urządzenie ładnie się prezentuje i dodatkowo nie zajmuje dużo miejsca na biurku (jego wymiary to: szerokość – 4,8 cm, wysokość – 18,4 cm i głębokość – 25 cm).

Router LTE AVM FRITZ!Box 6890 ma wymiary: 25 cm, x 4,8 cm x 18,4 cm. Długość kabla zasilającego wynosi 1,5 m.

Zalety
Funkcja fail-over:

Router LTE AVM FRITZ!Box 6890 zapewnia stały dostęp do Internetu dzięki funkcji fail-over, która polega na tym, że w razie awarii łącze DSL jest automatycznie przełączane na dostęp poprzez sieć LTE.

Bezpieczne połączenie:

Model ma opcje kontroli rodzicielskiej i filtrowania stron internetowych, więc mamy możliwość sprawowania nadzoru nad tym, do jakich treści ma dostęp nasze dziecko. Chcąc udostępnić gościom połączenie internetowe, nie musimy dać im dostępu do urządzeń znajdujących się w sieci głównej.

Port USB:

Router wyposażono w port USB 3.0, do którego możemy podłączyć dysk zewnętrzny o bardzo dużej pojemności (do 4 TB). W ten sposób możemy udostępniać muzykę i inne pliki urządzeniom w sieci domowej.

Wady
Konfiguracja:

Część osób przyznaje, że konfiguracja sprzętu bywa kłopotliwa i trudno obejść się bez instrukcji obsługi.

 

 

 

 

Zyxel Wah7608

 

Gdyby w rankingu zabrakło sprzętu Zyxel Wah7608, nie byłby on kompletny. To model obsługujący trzy standardy sieci, czyli: 3G, 4G oraz LTE. Z uwagi na to, że jest to urządzenie jednozakresowe, umożliwia połączenie internetowe w paśmie 2,4 GHz. Wymiary produktu to: wysokość – 1,8 cm, szerokość – 12 cm oraz głębokość – 6,7 cm.

W razie konieczności do routera można podłączyć zewnętrzną antenę. Sprzęt ma kilka zabezpieczeń (WPA, WPA2 i WEP) chroniących nasze dane podczas korzystania z Internetu. Urządzenie ma czarną obudowę i efektownie się prezentuje.

Sprawdziliśmy opinie o routerach LTE Zyxel, które pokazały, że opisany wyżej model jest jednym z najpopularniejszych sprzętów wspomnianej marki. To urządzenie mobilne, dlatego można je używać także w podróży. Z pewnością zmieści się ono w kieszeni spodni czy torbie na laptopa.

Zyxel Wah7608 to mobilny router LTE o wymiarach: szerokość – 12 cm, wysokość – 1,8 cm i głębokość – 6,7 cm. Model ma wbudowaną baterię.

Zalety
Możliwość korzystania z połączenia internetowego przez wielu użytkowników:

Z połączenia internetowego może korzystać jednocześnie do 10 użytkowników. Biorąc pod uwagę przystępną cenę urządzenia i jego mobilność, jest to zadowalający wynik.

Dobry zasięg:

Router Zyxel Wah7608 obsługuje różne częstotliwości, dzięki czemu mamy pewność, że gdziekolwiek się znajdziemy, będziemy mieć dostęp do Internetu.

Plug&Play:

Konfiguracja sprzętu nie jest trudna. Jedyne co trzeba zrobić to włożyć do niego kartę SIM. W ten sposób uzyskujemy połączenie z Internetem.

Wady
Aplikacja:

Na telefony z systemem iOS i Android dostępna jest specjalna aplikacja umożliwiający konfigurację i udostępnianie sieci Wi-Fi z poziomu swojego smartfona. Dla niektórych użytkowników oprogramowanie nie jest czytelne.

Jedna częstotliwość:

Model obsługuje pasmo przenoszenia 2,4 GHz, oznacza to, że urządzenia pracujące w nowszym paśmie 5,0 GHz będa musiały przełaczyć się na pasmo bardziej narażone na zakłócenia.

 

 

 

 

MikroTik wAP 

 

Urządzenie MikroTik wAP obsługuje sieć 2G, 3G i 4G, jest wyposażone w moduł LTE ze slotem SIM. Umożliwia ono nawiązanie bezprzewodowego połączenia z Internetem w paśmie 2,4 GHz. Router jest kompatybilny ze standardem 802.11b, 802.11g oraz 802.11n. Model ma dwie wbudowane anteny.

Router ma w komplecie specjalną podstawkę, można ustawić go na biurku. W razie potrzeby istnieje możliwość zamontowania urządzenia na zewnątrz budynku. Sprzęt znajduje zastosowanie w środkach komunikacji publicznej – autobusach czy pociągach.

To praktyczny router, który nadaje się do użytku nie tylko w domu. Posiadacze sprzętu często podkreślają w swoich recenzjach, że model ładnie się prezentuje i z pewnością nie wpłynie negatywnie na wystrój pokoju, w którym został zainstalowany.

Router LTE MikroTik wAP ma 1 port LAN. W zestawie znajduje się zasilacz.

Zalety
Podstawka:

W zestawie znajduje się dobrze wyprofilowana podstawka umożliwiająca ustawienie sprzętu na biurku lub innej płaskiej powierzchni.

Kilka opcji zasilania:

Router LTE można zasilać na kilka sposobów, co pozwala na korzystanie z niego w różnych miejscach. Urządzenie może być podłączone do portu Ethernet, gniazda DC i złącza samochodowego. Ostatnia z opcji jest szczególnie przydatna w podróży.

Wady
Gubi zasięg:

Czasami, choć rzadko, zdarza się, że sprzęt gubi zasięg i przez chwilę nie mamy dostępu do sieci.

Tworzywo sztuczne:

Wykorzystane do produkcji urządzenia tworzywo sztuczne jest słabej jakości.

 

 

 

 

Gdzie ustawić router LTE?

 

Kupując nowy router Wi-Fi często zastanawiamy się, jak i gdzie ustawić go w taki sposób, by sygnał nie napotykał na żadne zakłócenia, a do sieci  miało dostęp każde urządzenie przeznaczone do tego celu. Postaramy się podpowiedzieć Ci, co jest ważne w wyborze miejsca podłączenia routera i jak wyeliminować ewentualne nieprawidłowości w taki sposób, by w pełni wykorzystać możliwości urządzenia.

 

 

Ile urządzeń można łączyć z routerem?

Masz wiedzę co do tego, jaki router jest polecany. Z pewnością czytając informacje o różnych sprzętach, wiesz, że każdy z nich emituje sygnał o różnym natężeniu. Warto brać ten parametr pod uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy w wielopiętrowym domu lub ściany są wyjątkowo grube. Powinieneś również zastanowić się, ile urządzeń ma obsłużyć Twój router. Czasem, gdy faktycznie potrzebujesz Internetu tylko w jednym urządzeniu, warto umiejscowić je obok routera i podłączyć za pomocą kabla. Takie opcje to jednak rzadkość w dzisiejszych czasach i w większości mieszkań potrzebujemy Wi-Fi.

 

Metraż i inne zależności

Jeśli mieszkasz w jednopoziomowym mieszkaniu lub kawalerce, z pewnością problemy z Wi-Fi będą znikome. Jeśli jednak dom jest wielopiętrowy, musisz dość precyzyjnie wybrać miejsce, z którego będzie przesyłany sygnał. Powinieneś wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

* ilość użytkowników Wi-Fi w pobliżu routera,

* grubość ścian,

* przeszkody między użytkownikiem a routerem takie jak meble, parawany itp.,

* pozycja routera – możesz go  zawiesić na ścianie, ustawić na płasko lub pionowo.

 

 

Gdzie najlepiej ustawić router?

Często użytkownicy decydują się na ustawienie routera na środku mieszkania. Niestety, często czynnikiem decydującym o niepowodzeniu tego, wydawać by się mogło, idealnego pomysłu, jest dostępność gniazdek elektrycznych. Wówczas trzeba skorzystać ze zdobyczy technologicznych.

Z pomocą przychodzą liczne aplikacje, umożliwiające sprawdzenie, gdzie sygnał jest najmocniejszy. W oparciu o tę wiedzę możemy spróbować zoptymalizować miejsce, w którym powinno stanąć nasze urządzenie. Możemy skorzystać z takich programów jak WiFi Solver FDTD lub WiFi Analyzer. Za ich pomocą powinniśmy znaleźć najlepsze miejsce dla naszego routera. Druga z wymienionych aplikacji jest zupełnie darmowa. Aplikacja pozwala określić, na jakich kanałach funkcjonują połączenia w naszym domu. Dzięki nim możemy ustawić kanały w taki sposób, by maksymalnie wzmocnić sygnał. Zdarza się, że na jednym kanale koliduje ze sobą kilka routerów, co nie pozwala im w pełni prawidłowo funkcjonować.

Za WiFi Solver musimy uiścić opłatę w wysokości ok. 3 zł. Korzystając z programu, wgrywamy plan naszego mieszkania, by wykorzystać go do specjalnej symulacji. Na utworzonej mapce określamy położenie routera i wpisujemy jego parametry. Dowiadujemy się wówczas, gdzie i jak rozmieszczają się fale elektromagnetyczne. Jeśli przy pierwszej konfiguracji sygnał WiFi nie rozchodzi się równomiernie, zmieniamy położenie routera w taki sposób, aż znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Warto dowiedzieć się, które miejsce w naszym domu jest najlepsze dla naszego routera, bo tylko wtedy mamy opcję pełnego wykorzystania możliwości urządzenia. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom ustawisz router tak, że sygnał będzie docierał do każdego z wybranych przez Ciebie urządzeń.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status