Płyty główne ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Chcesz samodzielnie dobrać podzespoły do swojego komputera i brakuje Ci płyty głównej? Jeżeli zapoznasz się z opublikowanym poniżej rankingiem, z pewnością znajdziesz odpowiedni model. Za najlepszy tego typu sprzęt w 2021 roku uznano Gigabyte Z390 AORUS MASTER, który uważa się za świetną propozycję przede wszystkim dla graczy. Płyta zapewnia efektywne chłodzenie za sprawą radiatorów połączonych ciepłowodem. Poza tym po zamontowaniu w obudowie sprzęt dobrze się prezentuje, gdyż ma oświetlenie LED, którego barwę można samodzielnie zmieniać. Ważną zaletą modelu jest również to, że wyposażono go we wszystkie potrzebne złącza wewnętrzne, takie jak SATA III, Porty USB czy PCIe x16. Dużą popularnością cieszy się też płyta MSI B450 TOMAHAWK wyposażona w technologię LAN Protect. Dzięki niej karta sieciowa nie jest podatna na przepięcia, a sam komputer staje się mniej obciążony podczas gry. Co więcej, sprzęt daje możliwość podłączenia dwóch kart graficznych, które będą ze sobą współpracować.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką płytę główną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Użytkownicy komputerów, często unowocześniają swoje maszyny kupując do nich poszczególne podzespoły, nie zawsze wymieniając całą zawartość wnętrza obudowy. Do tego, aby w ten sposób unowocześniać swój komputer, trzeba posiąść trochę wiedzy, aby zakupiony nowy sprzęt był kompatybilny i pasował do już używanych elementów. Dlatego tym razem zajmiemy się tym, jaką płytę główną wybrać. Postaramy się przedstawić istniejące opcje i sposób ich dopasowania do posiadanej obudowy.

 

 

Zacznijmy od rozmiarów

Najbardziej uniwersalny rozmiar płyt głównych to ATX. Rozmiary takiej płyty zamykają się w 305 x 244 mm i pasują do obudowy typu Tower. Płyta o takich rozmiarach ma możliwość podłączenia kilku kart graficznych, jest tu spora ilość gniazd i złączy, mocne sekcje zasilania. Płyta taka zadowoli pod względem jakości wymagającego użytkownika, jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Nieco zmniejszona wersja ATX to Micro-ATX o wymiarach 244 x 244 mm. Oprócz mniejszych wymiarów ma ona też mniejszą ilość portów, ale nadal można tu zamontować do czterech banków pamięci RAM. Płyty takie sprawdzają się doskonale do codziennego użytkowania dla średnio wymagającego użytkownika.

Płyta Mini-ATX ma wymiary 170 x 170 mm i znajdziemy tu tylko jedno złącze PCIe x16, dwa banki pamięci RAM i znacznie mniej portów SATA do podpięcia dysków. Jest to format, który zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i sprawdzi się dla użytkowników biurowych.

Dodatkowy model nazwany Flex-ATX, o maksymalnych rozmiarach to 228,6 x 190.5 mm charakteryzuje się niską ceną i ograniczoną wytrzymałością. Oraz ITX – wykorzystywany jest w tanich komputerach i jest sprzedawany w czterech rodzajach: Mini-ITX (170 x 1700 mm), Nano-ITX (120 x 120 mm), Pico-ITX (100 x 72 mm), Mobile-ITX (75 x 45 mm).

 

Płyty główne w dobrych cenach

Cena płyty zależy od wielu czynników, poniżej przedstawimy większość z parametrów, które mają wpływ na wysokość ceny.

Pisaliśmy już o rozmiarach płyty, które wpływają na cenę. Większa ma więcej gniazd i większą ilość rozmaitych złączy, do których można podłączyć kolejne urządzenia. Im więcej tych złączy tym wyższa cena płyty. Różni się ona też w zależności od jakości i ilości wyjść, jakie na płycie zastosowano. Gdy na przykład w Twojej płycie będzie sześć wyjść USB 3.0, a w innej płycie dwa wyjścia USB 2.0 to zarówno ilość, jak i jakość tych wyjść generuje odpowiednią cenę.

To czy płyta ma wiele różnych wyjść i innych dodatków zależy od chipsetu. Każdy z producentów ma swoje własne oznaczenia chipsetu. Oznaczenia popularne dla firmy Intel to H81, H87, Z97 dla gniazda LGA 1150, następnie H110, H170 i Z170 dla gniazda LGA 1151; dla firmy AMD popularne chipsety to – AMD 800, AMD 900 i A88X. Każdy też z producentów ma opcje umiarkowane i z bogatą ilością gniazd i dodatków.

Interfejs służący do instalacji kart rozszerzeń to PCIe. Tu w zależności od chipsetu i rozmiarów płyty mamy do dyspozycji różne ilości i szybkości slotów na takie karty. Najlepsze i najdroższe konstrukcje pozwalają na pracę dwóch kart w tandemie w standardzie PCie 3.0 x16.

Popularny LAN, czyli złącze sieciowe może się różnić wydajnością układu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest, gdy płyta ma złącze typu 1GbE.

Kupując płytę główną musimy uwzględnić to, jaki już posiadamy procesor, aby płyta była z nim kompatybilna. Procesory Intel nie pasują do gniazd AMD i odwrotnie. Podobnie ma się sprawa z układem chłodzenia procesora.

Niektóre płyty główne oferują dodatkowe moduły w postaci zintegrowanej karty Wi-Fi, lub modułu Bluetooth. Przy często wykorzystywanej komunikacji bezprzewodowej może to być ciekawa opcja dla niektórych użytkowników.

Aby nasza płyta główna stabilnie zasilała procesor, potrzebna jest mocna sekcja zasilania. Jeśli dodatkowo myślisz o podkręceniu podzespołów, staje się to niezwykle ważny element.

Wielu producentów płyt głównych dokłada do nich dodatkowe elementy, jak różnego rodzaju przełączniki, czy specjalne usługi. W tym wypadku należy rozpatrywać każdy z tych dodatków oddzielnie, bo być może nie będziesz go nigdy wykorzystywać, ale zapłacić za niego trzeba.

Najtrudniejszą sprawą do oceny jest jakość zainstalowanych podzespołów. Na niektórych płytach kondensatory wytrzymają tylko 1000 godzin, na innych nawet i 10 000 godzin. Jednak nie ma sposobu, aby jednoznacznie stwierdzić, która płyta wytrzyma najdłużej.

 

 

Jaka jest najlepsza płyta główna? –BIOS

Bardzo istotną sprawą, jest dobranie płyty głównej tak, aby pasowała do zainstalowanej wersji systemu BIOS. BIOS odpowiada za współpracę z resztą zamontowanych podzespołów i systemem operacyjnym. Aby mieć dostęp do zaawansowanych ustawień komputera dobrze jest kupić płytę, która może na przykład monitorować pracę wentylatorów, czy dostosowania parametru BLCK, umożliwiającego podkręcenie podzespołów. W przypadku tańszych płyt użytkownik za pomocą BIOS ma możliwość zarządzać procesem bootowania, energią poszczególnych podzespołów, a także konfigurować podstawowe funkcje działania myszy komputerowej, czy chociażby daty i czas.

Kupując płytę główną należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Określić trzeba między innymi jej przeznaczenie, co pozwoli dokonać wyboru pod kątem formatu płyty i posiadanych przez nią złącz i portów.

 

 

Najlepsze płyty główne w 2021 roku

 

Coraz częściej użytkownicy komputerów składają go sami z poszczególnych komponentów, wybierając elementy pod kątem swoich potrzeb. Często jest to sposób na unowocześnienie komputera drobnymi kroczkami. Po kolei kupując podzespoły po kilku miesiącach nasz komputer przedstawia całkiem inną jakość. Inne też potrzeby ma gracz gier komputerowych, a inne osoba zajmująca się pracami biurowymi i jeszcze inne grafik komputerowy. Jedno jest pewne, komputer żadnej z tych osób nie będzie użyteczny bez płyty głównej. Poniżej przedstawiamy ranking płyt głównych. Wybraliśmy pięć czołowych modeli do opisu. Sprawdź, czy wśród nich jest Twoja najlepsza płyta główna.

 

Nasze zalecenia

 

Gigabyte Z390 AORUS MASTER

 

Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER jest doskonałą propozycją dla graczy. To sprzęt, który może zapewnić stabilne połączenie z Internetem, niezawodną pracę wszystkich podzespołów komputera oraz świetną jakość dźwięku. Prezentowany model wyróżnia się efektownym podświetleniem LED, więc nadaje się do montażu w obudowie z przezroczystym okienkiem.

Z tyłu płyty znajdują się wszystkie niezbędne złącza. Mowa tu o czterech portach USB 3.1, czterech USB 2.0 i wyjściu słuchawkowym. Solidne radiatory, które są połączone ciepłowodem odpowiadają za efektywne chłodzenie, co zapobiega przegrzaniu się komputera. Sprzęt wyposażono w bezprzewodową kartę sieciową obsługującą nowoczesny standard Wi-Fi 802.11ac. Ma on też moduł Bluetooth 5.0.

Opisany wyżej model jest odpowiedni do wszystkich komputerów wyposażonych w procesor Intel Core, od i3 aż do i9. Płyta spodobała się graczom, ponieważ gwarantuje szybką bezprzewodową łączność z Internetem bez żadnych zakłóceń. Ponadto wykorzystuje ona technologię pozwalającą na przesyłanie dźwięków bezpośrednio z mikrofonu bez ryzyka powstawania zniekształceń.

Sprzęt Gigabyte Z390 AORUS MASTER ma wymiary: wysokość – 30,5 cm i szerokość – 24,4 cm. Model wyposażono w wiele wewnętrznych gniazd, m.in.: 6 SATA III, 3 M.2, 2 porty USB 2.0, USB 3.1 i 3 PCIe 3.0×16.

Zalety
Podświetlenie LED:

Płyta główna jest wyposażona w podświetlenie LED RGB Fusion, możemy samodzielnie konfigurować jego kolor.

Efektywne chłodzenie:

Sprzęt ma połączone ciepłowodem radiatory, które szybko odprowadzają nadmiar nagromadzonego ciepła i tym samym gwarantują skuteczne chłodzenie.

Bezprzewodowe połączenie z Internetem:

To model z bezprzewodową kartą sieciową, który pozwala na połączenie się z Internetem bez potrzeby użycia kabla. Przeprowadzony test płyt głównych dowiódł, że sprzęt zapobiega nagłemu przerwaniu łączności.

Trwałość:

Model wyposażono w wiele technologii i rozwiązań wpływających pozytywnie na żywotność komponentów. Sloty DRAM są odporne na uszkodzenia, a sloty PCIe wzmocniono metalowymi osłonkami.

Ma niezbędne porty i gniazda:

Płyta ma wszystkie potrzebne porty i gniazda, dlatego możemy do komputera podłączyć np. zewnętrzny dysk, klawiaturę, myszkę czy nawet zestaw do VR.

Wady
Za mało złączy M.2:

Gracze uważają, że sprzęt powinien mieć większą ilość złączy M.2, pozwalających na wykorzystanie wszystkich możliwości twardego dysku SSD.

 

 

 

 

MSI B450 TOMAHAWK 

 

Model MSI B450 TOMAHAWK jest przystosowany do pracy z różnymi systemami chłodzenia podzespołów komputerowych w obudowie. Ma on rozbudowane radiatory, które pasywnie utrzymują wszystkie komponenty w odpowiedniej temperaturze nie dopuszczając do ich przegrzania. Sprzęt wyposażono w porty, do których można podłączyć peryferyjne urządzenia gamingowe, takie jak klawiatura i myszka.

Z uwagi na to, że płyta ma dwa złącza PCIe x16 i wykorzystuje technologię AMD Crossfire, można do niej podłączyć nie jedną, ale dwie współpracujące ze sobą karty graficzne. Sprzęt ma też zaawansowany system audio, dlatego w czasie gry można usłyszeć każdy dźwięk, nawet szept lub szmer. To model z technologią LAN Protect, w efekcie czego karta sieciowa jest chroniona przed przeciążeniem.

Ponieważ do produkcji płyty wykorzystano starannie dobrane materiały, jest ona wyjątkowo trwała. Uważa się, że to idealny model dla graczy, którym zależy na stabilnym połączeniu z Internetem oraz wydajnym chłodzeniu komputera. Co ważne, sprzęt daje możliwość rozbudowania pamięci RAM nawet do 64 GB.

Płyta główna MSI B450 TOMAHAWK ma dwa porty USB 2.0, dwa USB 3.1, 6 gniazd SATA III, trzy złącza PCIe x1 oraz dwa PCIe x16. Wymiary sprzętu to: długość – 30,5 cm oraz szerokość – 24,4 cm.

Zalety
Wytrzymałość:

To płyta główna wyróżniająca się przede wszystkim wytrzymałością. Do jej produkcji wykorzystano starannie wyselekcjonowane, solidne materiały.

Technologia LAN Protect:

Model wyposażono w innowacyjną technologię LAN Protect, za sprawą której karta sieciowa nie jest podatna na przepięcia. To sprawia również, że procesor komputera jest mniej obciążony.

Zaawansowany system audio:

Płyta ma zaawansowany system audio wpływający pozytywnie na jakość dźwięku. Podczas gry czy oglądania filmu można usłyszeć więcej szczegółów, a zwłaszcza szept i szmery.

Możliwość podłączenia dwóch kart graficznych:

Sprzęt ma dwa złącza PCIe x16 i wykorzystuje technologię AMD Crossfire, dlatego można do niego podłączyć dwie współpracujące ze sobą karty graficzne.

Wady
Brak opcji RAID:

To model bez opcji RAID (Redundand Array of Independent Disks), która pozwala na połączenie dwóch lub większej liczby dysków twardych.

 

 

 

 

MSI MAG Z390 TOMAHAWK 

 

Ranking nie byłby kompletny bez sprzętu MSI MAG Z390 TOMAHAWK, który obsługuje nowoczesne procesory z 8. i 9. generacji (z serii Intel Core, Pentium, Gold oraz Celeron). Płyta jest wyposażona w dwie karty sieciowe. Model można bez przeszkód zamontować w komputerze dla gracza, jak również osoby wykorzystującej urządzenie głównie do pracy z wymagającymi programami.

Płyta pozwala na rozbudowanie pamięci RAM do 64 GB, co w połączeniu z nowoczesnym procesorem zapewnia niezawodną pracę komputera. Sprzęt ma 8 gniazd USB 3.0, 3 gniazda PCIe, 2 gniazda mini-PCIe oraz 6 gniazd SATA. Dodatkowym atutem modelu jest ulepszona konstrukcja radiatorów, co gwarantuje skuteczne chłodzenie komputerowych komponentów.

Konsumenci twierdzą, że jest to sprzęt wykorzystujący wiele innowacyjnych technologii. Z tego względu nie należy się obawiać o to, że komputer będzie się zacinał lub zbyt wolno działał, także po włączeniu wymagającej gry. To płyta główna wykonana z solidnych materiałów.

Model MSI MAG Z390 TOMAHAWK to dobra płyta główna do 400 zł, której wymiary to: wysokość – 30,4 cm oraz szerokość – 24,3 cm. Sprzęt wyposażono w: 6 gniazd SATA III, 2 porty USB 2.0, 2 porty USB 3.1, 2 złącza M.2, 2 złącza PCIe x1 oraz trzy złącza PCIe x16.

Zalety
Odpowiednia dla graczy:

Jest to bardzo dobra propozycja dla graczy szukających solidnej płyty głównej do swojego komputera. Gwarantuje ona świetną jakość dźwięku, a do tego zapewnia stabilne połączenie z Internetem bez opóźnień i zakłóceń.

Wydajny system chłodzenia:

Sprzęt został wyposażony w masywną konstrukcję z solidnymi radiatorami. Dzięki nim nie trzeba obawiać się o nadmierne przegrzanie podzespołów komputera, nawet po wielu godzinach rozgrywki.

Bezpieczny montaż:

Płytę można bezpiecznie zamontować wewnątrz obudowy komputerowej i to bez pomocy fachowca. Ma ona specjalną, opatentowaną konstrukcję, a także osłonę złączy wejścia/wyjścia.

Wady
Za mało diod LED:

Sprzęt ma oświetlenie LED. Jednak część osób uważa, że diod jest zbyt mało, aby efektownie oświetlały płytę po montażu w obudowie.

 

 

 

 

ASRock B450 Pro4

 

ASRock B450 Pro4 to płyta główna, która jest przystosowana do obsługi procesorów Ryzen (2. generacji). Ma ona trzy złącza wideo, dlatego można do niej podłączyć trzy monitory jednocześnie. Zwiększa to komfort gry, a także pracę z różnego rodzaju dokumentami czy programami. Opisywany model ma wyjście HDMI, porty USB 2.0 i 3.1, wyjścia słuchawkowe, gniazda PCIe, SATA oraz M.2.

Płyta daje możliwość połączenia z Internetem poprzez złącze RJ-45 LAN o wysokiej przepustowości (nawet 1 Gb/s). Wielokanałowy kodek audio zapewnia doskonałą jakość dźwięków bez żadnych zakłóceń i szumów. Zastosowanie technologii Full Spike Protection gwarantuje sprzętowi ochronę przed uszkodzeniami, które mogą spowodować przypadkowe przepięcia.

Na temat przedstawionego modelu można znaleźć wiele pochlebnych recenzji. Osoby, które zamontowały płytę w swoim komputerze uważają, że była to bardzo dobra decyzja. Po jej instalacji urządzenie działało szybko i niezawodnie, nie zacinało się oraz nie przegrzewało.

Płyta ASRock B450 Pro4 ma wymiary: wysokość – 30,5 cm i szerokość – 22,4 cm. To sprzęt z wieloma wewnętrznymi złączami, takimi jak: port USB 3.1 i 2.0, SATA III, M.2 i Ultra M.2, PCIe x16 oraz PCIe x1.

Zalety
Szybka sieć LAN:

Płyta daje możliwość podłączenia komputera do Internetu poprzez złącze RJ-45, którego przepustowość sięga nawet 1 Gb/s. Istotne jest to, że port LAN ma wbudowaną ochronę przed elektrostatycznymi wyładowaniami.

Ochrona przed uszkodzeniami:

Sprzęt wykorzystuje technologię Full Spike Protection, w efekcie czego jest dobrze chroniony przed uszkodzeniami spowodowanymi np. przez przypadkowe przepięcia.

Możliwość podłączenia trzech monitorów:

Model daje nam możliwość podłączenia do komputera trzech monitorów jednocześnie. Wszystko ze względu na to, że ma on trzy złącza wideo. To może poprawić komfort gry lub pracy przy komputerze.

Wady
Nieefektywne chłodzenie:

Czasami system chłodzenia nie działa tak efektywnie, jak powinien. Zdarza się to zwłaszcza po kilku godzinach pracy z wymagającą aplikacją lub grą.

Trudny montaż:

Osoby, które wcześniej nie montowały samodzielnie podzespołów komputerowych w obudowie uważają, że instalacja płyty nie należy do najłatwiejszych czynności. Jeżeli nie zachowamy ostrożności, możemy ją przypadkowo uszkodzić.

 

 

 

 

Asrock Z170

 

Następna płyta główna, którą postanowiliśmy opisać to Asrock Z170. Obsługuje ona procesory najnowszej generacji Intel Core i7, i5, i3  z gniazdem dla procesora obsługującego Socket 1151. Płyta jest wyposażona w dwukanałową pamięć DDR4 obsługującą do 64 GB.

Płyta umożliwia podłączenie 6 dysków SATA z obsługą RAID. Znajdziemy tu również 2 porty SATA Express, a także port M.2. Asrock Z170 ma także na pokładzie zintegrowaną gigabajtową kartę sieciową Killer E2400 Series i zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC-1150.  

Płyta posiada technologię Intel Turbo Boost 2.0. , dzięki której ma wsparcie łączenia wielu kart graficznych Nvidia Quad SLI oraz AMD Quad CrossfireX. Mamy tu również wbudowane wyjścia graficzne DVI-D, HDMI. Stabilność, nawet przy ekstremalnym obciążeniu zapewniają aluminiowe radiatory. Do komunikacji zewnętrznej, płyta posiada 5 gniazd USB 3.0, 2 gniazda USB 2,0, oraz port myszy FATALITY-USB3.0.

Natomiast do kart rozszerzeń znajdziemy tu 2 gniazda PCIe i 3 gniazda mini-PCIe. Użytkownicy w swoich opiniach piszą, że jest to dobra płyta główna, ale UEFI BIOS nie jest dla laika.

Sprzęt Asrock Z170 ma 6 złączy SATA III, 3 PCIe x16 oraz port USB 3.1. Wymiary płyty głównej to: długość – 30,4 cm oraz szerokość – 24,4 cm.

Zalety
Aluminiowe radiatory:

Model został wyposażony w aluminiowe radiatory w rozmiarze XXL, które bardzo szybko odprowadzają nadmiar ciepła nagromadzonego wewnątrz komputerowej obudowy. Z tego względu praca komputera będzie stabilniejsza.

Ochrona przed wilgocią:

Nawet jeśli sama płyta główna jest sucha, to w powietrzu w pomieszczeniu może znajdować się wilgoć, która negatywnie wpłynie na jej trwałość. Sprzęt ma nowoczesne PCB z włókna szklanego zapewniające mu ochronę przed spięciami spowodowanymi przez wilgoć.

Wady
Zła jakość dźwięku:

Nie jest to dobry wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na świetnej jakości dźwięku. Wszystko ze względu na pojawiające się czasami zakłócenia i szumy.

Brak zabezpieczenia przed spadkiem napięcia:

Płyta nie ma zabezpieczenia przed spadkiem napięcia oraz nagłym wyłączeniem prądu. Konieczne jest więc dokupienie specjalnego zasilacza.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

MSI Z170A

 

Jako pierwszą wybraliśmy płytę MSI Z170A. Jest to płyta typowa dla graczy. Dzięki technologii DDR4 Boost, w której odizolowano obwody pamięci od reszty podzespołów, sygnały pamięci nie są zakłócane i w ten sposób osiągają optymalną wydajność i stabilność systemu. Płyta ma 4 gniazda pamięci DDR4 DIMM. Platforma Intelligent Networking Platform z zaimplementowaną technologią Advanced Stream Detect 2.0 pozwala na maksymalną wydajność sieciową zintegrowanej karty sieciowej.

Układ sieciowy Killer™ przyspiesza ruch sieciowy, zwiększając wydajność i przewagę gracza nad przeciwnikami. System Audio Boost 3, dzięki Nahimic Sound Technology, zapewnia najwyższą jakość generowanego dźwięku przez kartę sieciową Realtek 1150 zintegrowaną z płytą główną. Pomagają w tym również podwójne wzmacniacze OPA1652 i metalowa osłona EMI AMPs.

Przenoszenie danych za pomocą złącza USB, dzięki zainstalowanemu USB 3.1 Gen 2 odbywa się z prędkością 10Gb/s. Złącze to pozwala również na szybką transmisję komputera z urządzeniami peryferyjnymi. Płyta ta została wyposażona w wielokrotnie nagradzany system CLICK BIOS 5. Jest to nowa generacja UEFI BIOS z optymalizacjami dla Windows 10. Użytkownik może kontrolować system w dwóch trybach: EZ do najczęściej używanych ustawień, oraz w trybie zaawansowanym z dostępem do szczegółowych ustawień pozwalających uzyskać zwiększenie wydajności systemu.

Ponadto płyta ta obsługuje szóstej generacji procesory Intel Core, Pentium, Celeron dla LGA 1151. Procesor jest podłączony za pomocą gniazda socket 1151. Dla użytkowników jest to dobra płyta ze względu na dobrą sekcję zasilania, jest również dobrze chłodzona, ma przejrzysty bios, a także atrakcyjny software.  

 

 

Asus Z170 Pro

 

Asus Z170 Pro to również płyta, która została zaprogramowana dla graczy. Jest to płyta, o standardzie ATX z gniazdem procesora socket 1151. Obsługiwane typy procesorów to Intel Celeron, Intel Core i3, i5, i7. Rodzaj obsługiwanej pamięci to DDR4 DIMM, przy czym znajdziemy tu 4 gniazda pamięci z maksymalną pojemnością 64 GB. Płyta posiada 3 złącza PCI-Express x16, i 3 sloty PCI-Express x1.

Na płycie znajdziemy również 4 złącza dla dysków Serial SATA III, oraz jeden port dla SATA Express. Karta sieciowa, tak samo jak dźwiękowa SupremeFX i graficzna, jest zintegrowana z płytą główną. Istniejące kontrolery USB 2.0, 3.0, 3.1 ułatwiają komunikację ze sprzętem peryferyjnym.

Na szczególną uwagę zasługuje USB 3.1 Boost, które automatycznie przyspiesza USB 3.1, uzyskując szybkości sekwencyjnego odczytu/zapisu do 854,6/863,9 MB/s. Inne złącza umieszczone na tylnym panelu, przydatne użytkownikowi to: 1 x VGA, 1 x RJ45, Audio, SPDIF out, 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x Display Port, 2 x USB 3.0, 1 x PS/2, 4 x USB 3.0, 1 x USB 3.1, 1 x USB (typ C).

Płyta także obsługuje technologię SLI, CrossFire, oraz Raid. Opinie o płytach głównych Asus Z170 przekazują, że ma bardzo przydatną, rozbudowaną sekcję zasilania procesora, bardzo dobry BIOS. Ponadto płyta jest niezawodna i emituje bardzo dobry dźwięk.

 

 

Asus Z97-P

 

Asus Z97-P to płyta główna, która obsługuje procesory Intel® Core™ i7, i5, i3, Pentium®, Celeron® czwartej, nowej czwartej i piątej generacji, z gniazdem procesora socket 1150 i chpsetem Intel Z97. BIOS UEFI jest sterowany myszą i jest w obsłudze przystępny nawet dla nowicjusza. Tryby EZ i Advanced pomagają w szybkim i łatwym odnalezieniu właściwego rozwiązania.

Płyta główna ma 4 gniazda pamięci przystosowane do pamięci DDR3 z pojemnością 32 GB. Firma ASUS, jako pierwsza wprowadziła układ zasilania, który szybko wykrywa zapotrzebowanie i reguluje zasilaniem CPU. Taki układ zwiększa stabilność systemu. Działanie płyt ASUS również przedłużają kondensatory półprzewodnikowe, które wytrzymują ekstremalne temperatury przez długi okres.

A Fan Xpert 2 to bardzo zaawansowane narzędzie do zarządzania wentylatorami, które pozwala każdemu wentylatorowi na idealną wydajność i cichą pracę.  Zintegrowana karta graficzna Realtek ALC891, zapewnia dobry i czysty dźwięk komputerowi. Dzięki wewnętrznemu gniazdu M.2 oraz magistrali PCI Express 2.0 można przyspieszyć działanie komputera by obsługiwał transfer do 10 GB/s.

Klienci, którzy używają tą płytę główną uważają, że jest to dobra karta z dobrymi sterownikami. Szczególnie podoba im się to, że podczas pracy systemu można zmieniać profile działania, bez konfiguracji w BIOSie.

 

 

Gigabyte GA-G41M- Combo

 

Ostatni opisywany model to płyta Gigabyte GA-G41M- Combo. Jest to płyta w standardzie micro ATX chipsetem Intel G41, oraz z gniazdem procesora Socket 775. Płyta została zaopatrzona w technologię GIGABYTE DualBIOS zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami biosu. DualBIOS pozwala na pracę nawet w przypadku awarii BIOS z powodu wirusa czy awarii sprzętu.

A oprogramowanie EasyTune6 pozwala na szybkie podniesienie wydajności systemu. Jest ono intuicyjne i jego obsługa nie przysparza kłopotów nawet nowicjuszom. Płyta została przystosowana do procesorów Celeron Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Pentium Dual Core, a obsługiwane przez nią pamięci to DDR2 i DDR3, na które przewidziano 2 gniazda.

Poza tym mamy tu 3 gniazda USB Power Boost gwarantujące stabilne napięcie oraz większą moc dla urządzeń USB. Na tylnym panelu płyta została zaopatrzona w wyjścia: 1x D-Sub, 1x port COM, 1x port LPT, 1x RJ-45, 2x PS/2, 3x wyjście audio (Line In, Line Out, Mic In), 4x USB 2.0/1.1.

A według użytkowników to dobra i tania płyta główna do starszych komputerów w przypadku potrzeby wymiany płyty głównej. Sama płyta jest uniwersalna pasuje do starszych podzespołów i ma stabilny chipset.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status