Płyty główne ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.10.17

Jaką płytę główną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Użytkownicy komputerów, często unowocześniają swoje maszyny kupując do nich poszczególne podzespoły, nie zawsze wymieniając całą zawartość wnętrza obudowy. Do tego, aby w ten sposób unowocześniać swój komputer, trzeba posiąść trochę wiedzy, aby zakupiony nowy sprzęt był kompatybilny i pasował do już używanych elementów. Dlatego tym razem zajmiemy się tym, jaką płytę główną wybrać. Postaramy się przedstawić istniejące opcje i sposób ich dopasowania do posiadanej obudowy.

Zacznijmy od rozmiarów

Najbardziej uniwersalny rozmiar płyt głównych to ATX. Rozmiary takiej płyty zamykają się w 305 x 244 mm i pasują do obudowy typu Tower. Płyta o takich rozmiarach ma możliwość podłączenia kilku kart graficznych, jest tu spora ilość gniazd i złączy, mocne sekcje zasilania. Płyta taka zadowoli pod względem jakości wymagającego użytkownika, jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Nieco zmniejszona wersja ATX to Micro-ATX o wymiarach 244 x 244 mm. Oprócz mniejszych wymiarów ma ona też mniejszą ilość portów, ale nadal można tu zamontować do czterech banków pamięci RAM. Płyty takie sprawdzają się doskonale do codziennego użytkowania dla średnio wymagającego użytkownika.

Płyta Mini-ATX ma wymiary 170 x 170 mm i znajdziemy tu tylko jedno złącze PCIe x16, dwa banki pamięci RAM i znacznie mniej portów SATA do podpięcia dysków. Jest to format, który zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i sprawdzi się dla użytkowników biurowych.

Dodatkowy model nazwany Flex-ATX, o maksymalnych rozmiarach to 228,6 x 190.5 mm charakteryzuje się niską ceną i ograniczoną wytrzymałością. Oraz ITX – wykorzystywany jest w tanich komputerach i jest sprzedawany w czterech rodzajach: Mini-ITX (170 x 1700 mm), Nano-ITX (120 x 120 mm), Pico-ITX (100 x 72 mm), Mobile-ITX (75 x 45 mm).

 

Płyty główne w dobrych cenach

Cena płyty zależy od wielu czynników, poniżej przedstawimy większość z parametrów, które mają wpływ na wysokość ceny.

Pisaliśmy już o rozmiarach płyty, które wpływają na cenę. Większa ma więcej gniazd i większą ilość rozmaitych złączy, do których można podłączyć kolejne urządzenia. Im więcej tych złączy tym wyższa cena płyty. Różni się ona też w zależności od jakości i ilości wyjść, jakie na płycie zastosowano. Gdy na przykład w Twojej płycie będzie sześć wyjść USB 3.0, a w innej płycie dwa wyjścia USB 2.0 to zarówno ilość, jak i jakość tych wyjść generuje odpowiednią cenę.

To czy płyta ma wiele różnych wyjść i innych dodatków zależy od chipsetu. Każdy z producentów ma swoje własne oznaczenia chipsetu. Oznaczenia popularne dla firmy Intel to H81, H87, Z97 dla gniazda LGA 1150, następnie H110, H170 i Z170 dla gniazda LGA 1151; dla firmy AMD popularne chipsety to – AMD 800, AMD 900 i A88X. Każdy też z producentów ma opcje umiarkowane i z bogatą ilością gniazd i dodatków.

Interfejs służący do instalacji kart rozszerzeń to PCIe. Tu w zależności od chipsetu i rozmiarów płyty mamy do dyspozycji różne ilości i szybkości slotów na takie karty. Najlepsze i najdroższe konstrukcje pozwalają na pracę dwóch kart w tandemie w standardzie PCie 3.0 x16.

Popularny LAN, czyli złącze sieciowe może się różnić wydajnością układu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest, gdy płyta ma złącze typu 1GbE.

Kupując płytę główną musimy uwzględnić to, jaki już posiadamy procesor, aby płyta była z nim kompatybilna. Procesory Intel nie pasują do gniazd AMD i odwrotnie. Podobnie ma się sprawa z układem chłodzenia procesora.

Niektóre płyty główne oferują dodatkowe moduły w postaci zintegrowanej karty Wi-Fi, lub modułu Bluetooth. Przy często wykorzystywanej komunikacji bezprzewodowej może to być ciekawa opcja dla niektórych użytkowników.

Aby nasza płyta główna stabilnie zasilała procesor, potrzebna jest mocna sekcja zasilania. Jeśli dodatkowo myślisz o podkręceniu podzespołów, staje się to niezwykle ważny element.

Wielu producentów płyt głównych dokłada do nich dodatkowe elementy, jak różnego rodzaju przełączniki, czy specjalne usługi. W tym wypadku należy rozpatrywać każdy z tych dodatków oddzielnie, bo być może nie będziesz go nigdy wykorzystywać, ale zapłacić za niego trzeba.

Najtrudniejszą sprawą do oceny jest jakość zainstalowanych podzespołów. Na niektórych płytach kondensatory wytrzymają tylko 1000 godzin, na innych nawet i 10 000 godzin. Jednak nie ma sposobu, aby jednoznacznie stwierdzić, która płyta wytrzyma najdłużej.

Jaka jest najlepsza płyta główna? –BIOS

Bardzo istotną sprawą, jest dobranie płyty głównej tak, aby pasowała do zainstalowanej wersji systemu BIOS. BIOS odpowiada za współpracę z resztą zamontowanych podzespołów i systemem operacyjnym. Aby mieć dostęp do zaawansowanych ustawień komputera dobrze jest kupić płytę, która może na przykład monitorować pracę wentylatorów, czy dostosowania parametru BLCK, umożliwiającego podkręcenie podzespołów. W przypadku tańszych płyt użytkownik za pomocą BIOS ma możliwość zarządzać procesem bootowania, energią poszczególnych podzespołów, a także konfigurować podstawowe funkcje działania myszy komputerowej, czy chociażby daty i czas.

Kupując płytę główną należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Określić trzeba między innymi jej przeznaczenie, co pozwoli dokonać wyboru pod kątem formatu płyty i posiadanych przez nią złącz i portów.

 

 

Najlepsze płyty główne w 2017 roku

 

Coraz częściej użytkownicy komputerów składają go sami z poszczególnych komponentów, wybierając elementy pod kątem swoich potrzeb. Często jest to sposób na unowocześnienie komputera drobnymi kroczkami. Po kolei kupując podzespoły po kilku miesiącach nasz komputer przedstawia całkiem inną jakość. Inne też potrzeby ma gracz gier komputerowych, a inne osoba zajmująca się pracami biurowymi i jeszcze inne grafik komputerowy. Jedno jest pewne, komputer żadnej z tych osób nie będzie użyteczny bez płyty głównej. Poniżej przedstawiamy ranking płyt głównych. Wybraliśmy pięć czołowych modeli do opisu. Sprawdź, czy wśród nich jest Twoja najlepsza płyta główna.

 

Nasze zalecenia

 

MSI Z170A

 

Jako pierwszą wybraliśmy płytę MSI Z170A. Jest to płyta typowa dla graczy. Dzięki technologii DDR4 Boost, w której odizolowano obwody pamięci od reszty podzespołów, sygnały pamięci nie są zakłócane i w ten sposób osiągają optymalną wydajność i stabilność systemu. Płyta ma 4 gniazda pamięci DDR4 DIMM. Platforma Intelligent Networking Platform z zaimplementowaną technologią Advanced Stream Detect 2.0 pozwala na maksymalną wydajność sieciową zintegrowanej karty sieciowej.

Układ sieciowy Killer™ przyspiesza ruch sieciowy, zwiększając wydajność i przewagę gracza nad przeciwnikami. System Audio Boost 3, dzięki Nahimic Sound Technology, zapewnia najwyższą jakość generowanego dźwięku przez kartę sieciową Realtek 1150 zintegrowaną z płytą główną. Pomagają w tym również podwójne wzmacniacze OPA1652 i metalowa osłona EMI AMPs.

Przenoszenie danych za pomocą złącza USB, dzięki zainstalowanemu USB 3.1 Gen 2 odbywa się z prędkością 10Gb/s. Złącze to pozwala również na szybką transmisję komputera z urządzeniami peryferyjnymi. Płyta ta została wyposażona w wielokrotnie nagradzany system CLICK BIOS 5. Jest to nowa generacja UEFI BIOS z optymalizacjami dla Windows 10. Użytkownik może kontrolować system w dwóch trybach: EZ do najczęściej używanych ustawień, oraz w trybie zaawansowanym z dostępem do szczegółowych ustawień pozwalających uzyskać zwiększenie wydajności systemu.

Ponadto płyta ta obsługuje szóstej generacji procesory Intel Core, Pentium, Celeron dla LGA 1151. Procesor jest podłączony za pomocą gniazda socket 1151. Dla użytkowników jest to dobra płyta ze względu na dobrą sekcję zasilania, jest również dobrze chłodzona, ma przejrzysty bios, a także atrakcyjny software.  

 

 

 

Asus Z170 Pro

 

Asus Z170 Pro to również płyta, która została zaprogramowana dla graczy. Jest to płyta, o standardzie ATX z gniazdem procesora socket 1151. Obsługiwane typy procesorów to Intel Celeron, Intel Core i3, i5, i7. Rodzaj obsługiwanej pamięci to DDR4 DIMM, przy czym znajdziemy tu 4 gniazda pamięci z maksymalną pojemnością 64 GB. Płyta posiada 3 złącza PCI-Express x16, i 3 sloty PCI-Express x1.

Na płycie znajdziemy również 4 złącza dla dysków Serial SATA III, oraz jeden port dla SATA Express. Karta sieciowa, tak samo jak dźwiękowa SupremeFX i graficzna, jest zintegrowana z płytą główną. Istniejące kontrolery USB 2.0, 3.0, 3.1 ułatwiają komunikację ze sprzętem peryferyjnym.

Na szczególną uwagę zasługuje USB 3.1 Boost, które automatycznie przyspiesza USB 3.1, uzyskując szybkości sekwencyjnego odczytu/zapisu do 854,6/863,9 MB/s. Inne złącza umieszczone na tylnym panelu, przydatne użytkownikowi to: 1 x VGA, 1 x RJ45, Audio, SPDIF out, 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x Display Port, 2 x USB 3.0, 1 x PS/2, 4 x USB 3.0, 1 x USB 3.1, 1 x USB (typ C).

Płyta także obsługuje technologię SLI, CrossFire, oraz Raid. Opinie o płytach głównych Asus Z170 przekazują, że ma bardzo przydatną, rozbudowaną sekcję zasilania procesora, bardzo dobry BIOS. Ponadto płyta jest niezawodna i emituje bardzo dobry dźwięk.

 

 

 

Asrock Z170

 

Następna płyta główna, którą postanowiliśmy opisać to Asrock Z170. Obsługuje ona procesory najnowszej generacji Intel Core i7, i5, i3  z gniazdem dla procesora obsługującego Socket 1151. Płyta jest wyposażona w dwukanałową pamięć DDR4 obsługującą do 64 GB.

Płyta umożliwia podłączenie 6 dysków SATA z obsługą RAID. Znajdziemy tu również 2 porty SATA Express, a także port M.2. Asrock Z170 ma także na pokładzie zintegrowaną gigabajtową kartę sieciową Killer E2400 Series i zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC-1150.  

Płyta posiada technologię Intel Turbo Boost 2.0. , dzięki której ma wsparcie łączenia wielu kart graficznych Nvidia Quad SLI oraz AMD Quad CrossfireX. Mamy tu również wbudowane wyjścia graficzne DVI-D, HDMI. Stabilność, nawet przy ekstremalnym obciążeniu zapewniają aluminiowe radiatory. Do komunikacji zewnętrznej, płyta posiada 5 gniazd USB 3.0, 2 gniazda USB 2,0, oraz port myszy FATALITY-USB3.0.

Natomiast do kart rozszerzeń znajdziemy tu 2 gniazda PCIe i 3 gniazda mini-PCIe. Użytkownicy w swoich opiniach piszą, że jest to dobra płyta główna, ale UEFI BIOS nie jest dla laika.

 

 

 

Asus Z97-P

 

Asus Z97-P to płyta główna, która obsługuje procesory Intel® Core™ i7, i5, i3, Pentium®, Celeron® czwartej, nowej czwartej i piątej generacji, z gniazdem procesora socket 1150 i chpsetem Intel Z97. BIOS UEFI jest sterowany myszą i jest w obsłudze przystępny nawet dla nowicjusza. Tryby EZ i Advanced pomagają w szybkim i łatwym odnalezieniu właściwego rozwiązania.

Płyta główna ma 4 gniazda pamięci przystosowane do pamięci DDR3 z pojemnością 32 GB. Firma ASUS, jako pierwsza wprowadziła układ zasilania, który szybko wykrywa zapotrzebowanie i reguluje zasilaniem CPU. Taki układ zwiększa stabilność systemu. Działanie płyt ASUS również przedłużają kondensatory półprzewodnikowe, które wytrzymują ekstremalne temperatury przez długi okres.

A Fan Xpert 2 to bardzo zaawansowane narzędzie do zarządzania wentylatorami, które pozwala każdemu wentylatorowi na idealną wydajność i cichą pracę.  Zintegrowana karta graficzna Realtek ALC891, zapewnia dobry i czysty dźwięk komputerowi. Dzięki wewnętrznemu gniazdu M.2 oraz magistrali PCI Express 2.0 można przyspieszyć działanie komputera by obsługiwał transfer do 10 GB/s.

Klienci, którzy używają tą płytę główną uważają, że jest to dobra karta z dobrymi sterownikami. Szczególnie podoba im się to, że podczas pracy systemu można zmieniać profile działania, bez konfiguracji w BIOSie.

 

 

 

Gigabyte GA-G41M- Combo

 

Ostatni opisywany model to płyta Gigabyte GA-G41M- Combo. Jest to płyta w standardzie micro ATX chipsetem Intel G41, oraz z gniazdem procesora Socket 775. Płyta została zaopatrzona w technologię GIGABYTE DualBIOS zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami biosu. DualBIOS pozwala na pracę nawet w przypadku awarii BIOS z powodu wirusa czy awarii sprzętu.

A oprogramowanie EasyTune6 pozwala na szybkie podniesienie wydajności systemu. Jest ono intuicyjne i jego obsługa nie przysparza kłopotów nawet nowicjuszom. Płyta została przystosowana do procesorów Celeron Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Pentium Dual Core, a obsługiwane przez nią pamięci to DDR2 i DDR3, na które przewidziano 2 gniazda.

Poza tym mamy tu 3 gniazda USB Power Boost gwarantujące stabilne napięcie oraz większą moc dla urządzeń USB. Na tylnym panelu płyta została zaopatrzona w wyjścia: 1x D-Sub, 1x port COM, 1x port LPT, 1x RJ-45, 2x PS/2, 3x wyjście audio (Line In, Line Out, Mic In), 4x USB 2.0/1.1.

A według użytkowników to dobra i tania płyta główna do starszych komputerów w przypadku potrzeby wymiany płyty głównej. Sama płyta jest uniwersalna pasuje do starszych podzespołów i ma stabilny chipset.

 

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...