Pamięci RAM ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Udało nam się to ustalić, że najbardziej popularną pamięcią RAM jest G.Skill Aegis F4-3000C16D-16GISB. W jaki sposób się tego dowiedzieliśmy? Przeprowadziliśmy analizę rynku i z naszych badań wynika, że wspomniany model jest najchętniej wybierany przez konsumentów. Produkt wyróżnia bardzo dobra wydajność, pozwala na szybki transfer danych. Używając tej pamięci na komputerze można włączać wymagające sprzętowo programy, a strony internetowe bardzo szybko się ładują. Model jest chętnie wybierany przez osoby, które chcą samodzielnie złożyć sobie komputer lub dostosować swój własny, aby obsługiwał np. gry komputerowe. Wiele osób decyduje się na zakup pamięci Crucial CT102464BF160B, która jest odpowiednia do instalacji w laptopach, ponieważ ma przystosowane do nich łącze. Sprzęt działa stabilnie i dość szybko przesyła dane. Komputer z tą pamięcią  działa bez problemów i pozwala na usprawnienie już używanego laptopa – od razu widać różnicę w prędkości. Akcesorium łatwo się montuje. Pamięć jest odpowiednia do zwykłych komputerów używanych na co dzień.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką pamięć RAM kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zastanawiasz się, jaką pamięć RAM wybrać do swojego komputera, aby przyspieszyć jego pracę? Jesteś we właściwym miejscu. Na temat tego typu sprzętów przygotowaliśmy artykuł składający się z kilku części. Pierwszą z nich jest poradnik, w którym doradzamy, co trzeba sprawdzić, szukając odpowiedniej pamięci RAM. Stosując się do naszych wskazówek, na pewno szybko znajdziesz produkt, którego potrzebujesz.

 

 

Zastosowanie

Zamierzając kupić pamięć RAM, musimy wiedzieć, w jakim urządzeniu zostanie zainstalowana. Biorąc pod uwagę zastosowanie, możemy wyróżnić modele do laptopów, komputerów stacjonarnych (PC), serwerów oraz tzw. dedykowane. Te ostatnie są przeznaczone do konkretnego typu sprzętu, np. notebooka, a więc odpowiadają jego wymaganiom. Pamięć RAM najczęściej kupują osoby, które samodzielnie kompletują podzespoły do swojego komputera PC. Kupowanie dodatkowych kostek to dobry sposób na zwiększenie wydajności swojego urządzenia, które zacina się przy włączaniu wymagających programów lub kilku stron internetowych jednocześnie.

 

Rodzaje

Są 4 podstawowe rodzaje pamięci RAM. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat każdej z nich:

DDR – Double Data Rate, to najstarszy typ pamięci RAM wykorzystywanej w laptopach i komputerach PC. Tak naprawdę to DDR SDRAM, czyli nowocześniejsza wersja sprzętów SDRAM, która pozwala na przesyłanie dwa razy większej ilości danych. Obecnie modele te stosuje się rzadko z uwagi na wprowadzenie bardziej innowacyjnych technologii;

DDR2 – Double Data Rate 2, to jeden z bardziej popularnych rodzajów pamięci RAM. W porównaniu do sprzętów DDR modele te wyróżniają się wyższą częstotliwością taktowania oraz mniejszym poborem prądu. Do przesyłania danych urządzenie wykorzystuje narastające i opadające zbocze sygnału zegarowego (tak samo, jak w przypadku DDR);

DDR3 – Double Data Rate 3, to pamięć bardziej wydajna w porównaniu do DDR2. Jej cechą wyróżniającą jest większa przepustowość przy niższym napięciu i mniejszy o 40% pobór prądu niż w przypadku modelu DDR2. Warto pamiętać, że pamięć DDR3 nie jest kompatybilna wstecz, a więc nie współpracuje z chipsetami, które obsługują pamięć DDR2 i DDR;

DDR4 – Double Data Rate 4, to rozwinięcie modeli DDR3, które stosuje się głównie w komputerach PC. Z uwagi na to, że takie sprzęty umożliwiają zastosowanie napięcia 1,2 V (a nie 1,5 V jak przy DDR3 czy 1,8 V przy DDR2), pobór prądu jest mniejszy o ok. 20% w stosunku do modeli DDR3. Pamięć DDR4 także nie jest kompatybilna wstecz.

 

Pojemność

Pojemność pamięci RAM uzależniona jest głównie od wymagań sprzętowych komputera czy laptopa, a także od indywidualnych preferencji. Musimy także sprawdzić, z jakiego systemu operacyjnego korzystamy. 32-bitowe oprogramowanie obsłuży do 4 GB pamięci RAM, na większą pojemność mogą pozwolić sobie posiadacze systemu 64-bitowego. Istotne znaczenie ma też to, do czego wykorzystujemy komputer. Nie musimy inwestować w model 8 GB lub większy, jeżeli czas spędzamy głównie na przeglądaniu stron internetowych, słuchaniu muzyki czy korzystania z programów z pakietu biurowego. Jednak jest to konieczność, jeżeli na co dzień przez kilka godzin używamy wymagających aplikacji (np. graficznych) lub gramy w gry. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup pamięci RAM o pojemności 16 GB lub nawet 32 GB.

 

Częstotliwość

Częstotliwość ma wpływ na wydajność pamięci, jak i na szybkość obliczeń wykonywanych przez procesor komputera. Jest to szczególnie ważny parametr dla graczy czy osób pracujących na co dzień z wymagającymi programami. Jeśli sprzęt służy do pracy biurowej, poleca się pamięć RAM o częstotliwości do 1600 MHz. Do obsługi gier lepiej sprawdzają się modele, których częstotliwość wynosi ponad 2000 MHz. Im wyższa jest jej wartość, tym lepiej.

 

Opóźnienia

W opisie produktu możemy znaleźć kilka różnych informacji dotyczących opóźnień (timingów). Najistotniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji, jaka pamięć RAM jest najlepsza, odgrywa parametr CAS latency, w skrócie CL. To on ma największy wpływ na wydajność pracy komputera, gdyż oznacza czas upływający od momentu wysyłania żądania do odczytania danych z konkretnej kolumny pamięci. Im niższa jest wartość przy literach CL, tym lepiej. Zazwyczaj jest to CL18 lub nieco mniej, czasami nawet CL6.

 

Napięcie

Kupując pamięć RAM, powinniśmy sprawdzić jej napięcie, aby potem nie mieć problemu z instalacją. Ogólnie przyjmuje się, że w przypadku modeli DDR3 jest to 1,5 V, a DDR4 – 1,2 V. Napięcie starszych typów pamięci, czyli DDR2 i DDR wynosi kolejno 1,8 V i 2,5 V.

 

Szybkość przesyłania danych

Na szybkość przesyłania danych wpływ ma przede wszystkim to, na jaki rodzaj pamięci się zdecydowaliśmy. Dla przykładu, jeśli jest to model DDR3, prędkość będzie mieścić się w zakresie od 800 Mb/s do 2133 Mb/s. Wartości te są większe dla pamięci DDR4, gdyż obejmują zakres od 1600 Mb/s do 3200 Mb/s.

 

 

Chłodzenie

Pamięć RAM przeznaczona do montażu w komputerze gamingowym powinna być wyposażona w wydajny system chłodzenia. Mogą to być proste radiatory z aluminium, rurki cieplne, ewentualnie water cooling, czyli nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące wodę. Musimy pamiętać, że pamięć z systemem chłodzenia może mieć stosunkowo duże wymiary, dlatego trzeba się upewnić, że w obudowie komputera jest miejsce na jej zainstalowanie.

 

Dodatkowe funkcje

Wśród pamięci RAM możemy znaleźć m.in. takie, które są wyposażone w korekcję błędów ECC. Wykorzystuje się je w serwerach, gdyż zapewniają stabilne działanie komputera przez 24 godziny na dobę. Nie jest to wymagana funkcja dla modeli przeznaczonych do montażu w sprzętach używanych w domu. W ich przypadku ważne są inne opcje. Mówi się, że najlepsza pamięć RAM wykorzystuje technologię Dual Channel, polegającą na podwojeniu przepustowości przesyłania danych. Aby móc zainstalować tego typu sprzęt, należy sprawdzić, czy obsługuje go płyta główna komputera.

 

Pamięci RAM w dobrych cenach

Średnio za pamięć RAM typu DDR2 o pojemności do 4 GB zapłacimy nie więcej niż 100 zł. Modele DDR3 są nieco droższe, kosztują ponad 200 zł (za 8 GB). Największym wydatkiem jest zakup pamięci DDR4. Cena za produkt o pojemności 32 GB lub większej przekracza kwotę 1000 zł.

 

 

Najlepsze pamięci RAM w 2021 roku

 

Polecamy nasz ranking pamięci RAM. Zawarte w zestawieniu modele umożliwiają usprawnienie pracy komputera zarówno stacjonarnego, jak i laptopa.

 

Nasze zalecenia

 

G.Skill Aegis F4-3000C16D-16GISB

 

G.Skill Aegis F4-3000C16D-16GISB nadaje się do użytku przez graczy, ponieważ sprzęt jest bardzo wydajny. Urządzenie zapewnia szybki przesył danych, co umożliwia szybkie ładowanie się wielu programów.

Typ pamięci modelu to DDR4, czyli najnowszy standard, który przy połączeniu z częstotliwością daje szybkość przesyłu danych na poziomie 3000 MT/s, a maksymalna prędkość transferu wynosi 24000 MB/s. Urządzenie działa na częstotliwości 3000 MHz i wyróżnia się bardzo stabilną pracą. Nawet przy zmianie ustawień w BIOS-ie w celu uzyskania większej prędkości pracy komputera to urządzenie dobrze się sprawdza. Pamięć ma pojemność 16 GB i składa się dwóch kości po 8 GB każda, więc jest ona dość duża.

Do obsługi modelu jest wymagane napięcie równe 1,35 V. Gracze twierdzą, że sprzęt jest bardzo dobry, ponieważ podczas pracy nie generuje błędów i nie nagrzewa się nawet przy obsłudze programów wymagających dużej pamięci RAM.

G.Skill Aegis F4-3000C16D-16GISB to pamięć RAM typu DDR4. Jej pojemność wynosi 16 GB. Napięcie modelu to 1,35 V.

Zalety
Mały pobór prądu:

Biorąc pod uwagę napięcie, model wyróżnia się m.in. małym poborem prądu (mniejszym o ok. 10% w porównaniu do sprzętów typu DDR3).

Ochrona przed przegrzaniem:

Nie trzeba się martwić, że pamięć przegrzeje się choćby podczas wielogodzinnej pracy z wymagającym programem. Czuwa nad tym chłodzenie Heatspreader.

Zapobiega zacinaniu się komputera:

Po zainstalowaniu sprzętu możemy zapomnieć o problemie ciągłego zacinania się komputera.

Do komputera gamingowego:

To pamięć RAM idealnie nadająca się do montażu w komputerze gamingowym. Jej częstotliwość to 3000 MHz, a przepustowość – 24 000 MB/s.

Łatwy montaż:

Samodzielne zamontowanie kości w obudowie komputera nie stanowi żadnego problemu. Pozwolił nam się o tym przekonać przeprowadzony test pamięci RAM.

Wady
Brak korekcji błędów ECC:

Z uwagi na to, że model nie ma funkcji korekcji błędów ECC, niezbyt dobrze nadaje się do instalacji w serwerze.

 

 

 

 

Crucial CT102464BF160B

 

Jeżeli poszukujesz pamięci RAM do swojego notebooka, to zapoznaj się z modelem Crucial CT102464BF160B. Produkt można zastosować w przypadku uszkodzenia poprzedniej pamięci, a także do wzmocnienia już zainstalowanej (dual channel). Sprzęt powinien być kompatybilny z wieloma komputerami.

Urządzenia działa przy napięciu 1,35 V. Typ pamięci to SDRAM DDR3l. Model pracuje na częstotliwości równej 1600 MHz. Produkt daje możliwość szybkości transmisji danych na maksymalnym poziomie 1600 M/s oraz z prędkością transferu 12800 MB/s. Moduł czasowy urządzenia wynosi CL11.

Sprzęt jest wyposażony w pojedynczą kostkę o pojemności 8 GB. Co istotne, model bardzo łatwo podłącza się do komputera, co zostało docenione przez użytkowników. Osoby, które używają tej pamięci w swoich laptopach, zauważyły także dużą zmianę w prędkości działania sprzętu. Często wymienianą zaletą jest to, że nawet po kilku miesiącach użytku nie wyskakują żadne błędy dotyczące pamięci RAM.

Sprzęt Crucial CT102464BF160B ma pojemność 8 GB. Jego napięcie wynosi 1,35 V. To pamięć RAM typu DDR3.

Zalety
Złącze SODIMM:

Model został wyposażony w złącze SODIMM. To oznacza, że bez przeszkód można zainstalować go w notebooku. Dzięki temu sprzęt z pewnością będzie działał szybciej i wydajniej.

Wysoka częstotliwość taktowania:

To pamięć RAM z wysoką częstotliwością taktowania, wynoszącą 1600 MHz. To pozwala systemowi przetwarzać większą ilość danych. Możemy więc szybciej uruchamiać programy komputerowe.

Energooszczędność:

Sprzęt wykorzystuje napięcie 1,35 V, a więc mniejsze niż w przypadku pamięci DDR2. To zmniejsza obciążenie baterii laptopa, a więc zapobiega jej zbyt szybkiemu rozładowaniu.

Kompatybilność z wieloma urządzeniami:

Model jest kompatybilny z wieloma laptopami najpopularniejszych producentów, co świadczy o jego uniwersalności.

Wady
Za duże opóźnienia:

Opóźnienia cyklu zegara w przypadku tej pamięci RAM to CL11. Choć jest to dobry wybór do laptopa multimedialnego, wiele osób uważa, że nie sprawdza się w urządzeniach gamingowych.

 

 

 

 

Patriot PSD22G80026

 

Jeżeli chcesz nieco polepszyć pracę swojego komputera, to chcemy Ci podpowiedzieć, że model Patriot PSD22G80026 w kilka chwil to umożliwia. Sprzęt daje możliwość rozbudowy komputera stacjonarnego. Produkt działa w dual channel, a więc można go stosować, jako uzupełnienie w połączeniu z inną pamięcią. Typ modułu to DDR2, a działa ono na częstotliwości 800 MHz. Transfer szczytowy modelu wynosi 6400 MB/s. Transfer danych jest przesyłany z prędkością 800 mln/s.

Ta dobra i tania pamięć RAM ma opóźnienie czasowe wynoszące CL6, i oznacza opóźnienie w przesyle danych z pamięci, prezentowane w czasie zegarowym. Im niższy czas CL, tym mniej potrzeba czasu na wykonanie poszczególnych operacji. Produkt składa się z jednej kostki o pojemności całkowitej 2 GB. Napięcie urządzenia wynosi 1,8 V. Typ zastosowanego złącza to DIMM.

Sprzęt jest bardzo dobrze wykonany, dzięki czemu nie psuje się (kostka ma dożywotnią gwarancję producenta). Osoby korzystające z komputera zauważyły i doceniły, że model działa bardzo stabilnie i szybko. Jednocześnie użytkownicy są zadowoleni z wyglądu tej pamięci RAM.

Patriot PSD22G80026 to dobra pamięć RAM do 60 zł, której napięcie wynosi 1,8 V. To model typu DDR2 o pojemności 2 GB.

Zalety
Małe opóźnienia czasowe:

Cechą wyróżniającą sprzęt są małe opóźnienia cyklu zegara (CL6). To oznacza, że komputer, w którym zainstalowana jest pamięć, stosunkowo szybko radzi sobie z wykonywaniem obliczeń.

Obsługa funkcji Dual Channel:

Sprzęt obsługuje funkcję Dual Channel. Technologia ta wykorzystuje dwa kanały 64-bitowe, co przekłada się na uzyskanie magistrali o szerokości 128 bitów dla przesyłania danych między pamięcią RAM a jej kontrolerem.

Mało kłopotliwa instalacja:

Samodzielna instalacja modelu w obudowie komputera nie powinna nikomu z nas sprawić problemu. Z tego względu nie musimy prosić o pomoc fachowca.

Wady
Nie ma systemu chłodzenia:

Pamięć nie została wyposażona w system chłodzenia. Chociaż ma ona mniejsze wymiary i z pewnością zmieści się w obudowie PC, to jednak istnieje ryzyko jej przegrzewania się np. na skutek dłuższej pracy z wymagającym programem.

 

 

 

 

Hyperx Fury HX432C18FBK232

 

Wielu konsumentów jest bardzo zadowolonych z modelu Hyperx Fury HX432C18FBK232, ponieważ działa bardzo szybko i bezproblemowo (nie zacina się). Typ produktu to DDR4 o częstotliwości 3200 MHz. Taki moduł pamięci zapewnia szybkość przesyłania danych na poziomie 3200 MT/s a maksymalna prędkość transferu wynosi 25600 MB/s. Opóźnienie czasowe wynosi CL18 (opóźnienie wyrażone w czasie zegarowym, informujące o czasie, jaki jest potrzebny do przejścia informacji z pamięci do procesora). W przypadku tej kości duża częstotliwość niweluje wysokie opóźnienie CL.

W modelu zastosowano radiator, który chłodzi pamięć, nie dopuszczając do jej przegrzania. Napięcie urządzenia jest niewielkie i wynosi 1,2 V. Dysk ma 32 GB pamięci RAM, która składa się z dwóch kostek o pojemności 16 GB każda, więc jest on pojemny i sprawdza się przy obsłudze wymagających programów.

Produkt jest przystosowany do modułu XMP, czyli można pamięć ustawić tak, aby była wykorzystywana maksymalnie, w efekcie czego komputer zwiększa prędkość działania i używa całe 32 GB RAM. Urządzenia nie trzeba ustawiać ręcznie w BIOS-ie, wystarczy je podłączyć do komputera i wybrać odpowiedni profil.

Pamięć RAM Hyperx Fury HX432C18FBK232 ma pojemność 32 GB, a jej napięcie wynosi 1,2 V. To sprzęt typu DDR4.

Zalety
Utrzymywanie niskiej temperatury:

Nie należy się martwić, że podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze pamięć RAM zbyt mocno się nagrzeje i ulegnie awarii. Takim sytuacjom zapobiega niskoprofilowy radiator.

Standard Plug and Play:

Ponieważ model wykorzystuje standard Plug and Play, po zainstalowaniu we właściwym gnieździe płyty głównej komputera automatycznie wykrywa on konfigurację systemu. Dochodzi wtedy również do przetaktowania pamięci do najwyższej możliwej częstotliwości.

Propozycja dla graczy:

Sprzęt doskonale nadaje się do montażu w komputerze gamingowym. Daje on możliwość korzystania z bardziej wymagających ustawień gier MMO, FPS czy MOBA, bez ryzyka ciągłego zacinania się urządzenia.

Wady
Nie do serwerów:

Model nie nadaje się do instalacji w serwerze. Wszystko przez to, że nie został on wyposażony w mechanizm kontroli błędów ECC.

Niekompatybilna ze wszystkimi komputerami:

Pamięć nie jest kompatybilna ze wszystkimi komputerami. Nie nadaje się ona dla osób mających komputer nieobsługujący modułu Dual Channel.

 

 

 

 

Samsung M386AAK40B40CWD 

 

Pamięć RAM Samsung M386AAK40B40CWD jest odpowiednia do zastosowania w komputerach stacjonarnych i serwerach. Produkt ma system kodowania ECC, co oznacza, że błędy są wychwytywane podczas transmisji danych. To sprawia, że są one poprawiane, a działanie pamięci bardziej stabilne.

Moduł RAM jest bardzo duży, ponieważ ma pojemność 128 GB, co mieści się tylko w jednej kostce. Maksymalna częstotliwość działania urządzenia wynosi 2666 MHz, a typ pamięci to DDR4. Szybkość przesyłania danych w module pamięci utrzymuje się na poziomie 2600 MT/s, a maksymalna szybkość transferu sięga 20800 MB/s. Napięcie modelu to jedynie 1,2 V, więc jest bardzo niewielkie, co sprzyja oszczędzaniu energii.

Opinie o pamięciach RAM producenta Samsung są pozytywne. Także opisywany model zyskał wiele pochlebnych ocen. Konsumenci chętnie korzystają z tego modułu RAM, ponieważ po włożeniu do komputera natychmiast widać ogromną różnicę w prędkości działania: włączaniu programów, ładowaniu się stron itp.

Produkt Samsung M386AAK40B40CWD to pamięć RAM typu DDR4, której pojemność wynosi 128 GB. Napięcie sprzętu to 1,2 V.

Zalety
System kodowania ECC:

Pamięć RAM nadaje się do instalacji w komputerze przystosowanym do użytku domowego, a także w serwerze. Wynika to z tego, że model wyposażono w system kodowania ECC, a więc podczas transmisji danych jest w stanie wychwytywać błędy.

Umożliwia zmniejszenie zużycia energii:

Z uwagi na niskie napięcie, o sprzęcie często mówi się, że jest energooszczędny. Pobiera on mniej prądu niż pamięć typu DDR3 czy DDR2.

Wady
Nie ma radiatora:

Model nie ma radiatora, co może przyczyniać się do osiągania przez niego wysokiej temperatury. Takie ryzyko istnieje zwłaszcza w przypadku instalacji pamięci w kompaktowej obudowie PC, np. typu ITX, gdzie przepływ chłodnego powietrza jest mniejszy.

Nie jest niskoprofilowa:

Nie jest to pamięć niskoprofilowa, dlatego może się zdarzyć, że nie zmieści się w obudowie komputerowej (zwłaszcza gdy zamontowaliśmy w niej już rozbudowane komponenty, takie jak wydajne radiatory).

 

 

 

 

Co to jest pamięć RAM?

 

Istnieją elementy, bez których komputer nie ma szans działać prawidłowo. Jednym z nich jest pamięć RAM. Skrót wywodzi się od słów Random Access Memory, czyli w dosłownym tłumaczeniu, pamięć o swobodnym dostępie. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jaka pamięć RAM jest polecana. Teraz dowiesz się więcej o budowie tego elementu oraz jego działaniu.

 

 

Jak wygląda pamięć RAM?

Najczęściej spotykane pamięci RAM wyglądają jak zwykłe, zielone płytki z doczepionymi elementami na powierzchni. Do komputerów stacjonarnych najodpowiedniejsze są jednak bardziej zamknięte konstrukcje, wpływające pozytywnie na poprawę osiągów oraz odprowadzanie ciepła.

 

Do czego służy pamięć RAM?

Głównym zadaniem pamięci RAM jest przechowywanie aktualnie wykonywanych operacji oraz danych potrzebnych do ich przeprowadzenia. Wyniki obliczeń również magazynowane są pamięci. Wszystko, co znajduje się w niej, musi zostać możliwie jak najszybciej zapisane w innym miejscu. W innym wypadku najzwyczajniej utracimy dane. Pamięć RAM jest raczej tymczasowym magazynem.

 

Zasady działania pamięci RAM

W RAM-ie przeprowadzane są wszystkie operacje – to już wiesz z poprzedniej części tekstu. Co to oznacza? Wpisując literkę lub cyferkę do wybranego edytora, sprawiasz, że zaczyna ona swoje działanie. Operacja ta jest przetwarzana przez procesor, właśnie z wykorzystaniem RAM-u. Istnieją też znacznie bardziej skomplikowane operacje, które również mogą zostać wykonane tylko z jej udziałem, np. podtrzymywanie kart w przeglądarce lub wysyłanie powiadomień z najpopularniejszych aplikacji, takich jak Facebook. Jeśli w trakcie wymienionych operacji np. pracujemy lub oglądamy film na YouTube, możliwość wykonywania tych kilku czynności jednocześnie, również zawdzięczamy pamięci RAM. Im więcej operacji mamy zamiar wykonywać jednocześnie, tym więcej pamięci RAM jest nam potrzebne.

 

 

Pojemność pamięci RAM

W przypadku ilości MB w pamięci RAM ma zastosowanie zasada „im więcej, tym lepiej”. Pierwsze komputery miały około 8 kB pamięci. Kilka lat później, ich pojemność wzrosła do 128 kB. W 1992 roku pojawiły się komputery z 2 MB pamięci. Obecnie średnia dostępna pamięć to 4 GB. Gracze mogą pochwalić się komputerami, które mają aż 256 GB RAM. Obecna pojemność pamięci jest prawie 8 milionów większa niż ta z czasów pierwszych komputerów. Ciekawostką jest, że komputer pokładowy misji Apollo, miał 4 kB pamięci RAM, czyli tyle, ile obecny kalkulator marki HP.

 

Skąd obok RAM skrót DDR?

DDR SDRAM to określenie dla kości pamięci. Obecnie na rynku mamy dostępne również DDR2, DDR3, DDR4 oraz DDR5. DDR pomaga zwiększyć prędkość przesyłania danych w stosunku do kości, które niestety nie miały tego dodatku. Im wyższy numer DDR, tym lepiej. Pamiętaj jednak, by sprawdzić przed zakupem, czy pamięć pasuje do danej konfiguracji.

Wybierając komputer dla siebie, pamiętaj, że do części modeli można dokupić kości pamięci. Laptopy mają nieco inny układ niż komputery stacjonarne i przez to inaczej może wyglądać dokładanie do nich kolejnych GB pamięci. Warto sprawdzić, jaką wartość CL mają już zainstalowane pamięci w komputerze. Starsze modele mają ograniczenia co do ilości pamięci RAM, więc może dojść do sytuacji, że instalując 32 GB pamięci, w naszym komputerze będzie widoczne jedynie 16 GB.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status