Okulary VR ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.11.17

 

Jakie okulary VR kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Okulary VR, czyli Virtual Reality, to urządzenie, które może nas przenieść do wirtualnej rzeczywistości, gdzie staniemy się częścią zdarzeń rozgrywanej gry. Zarówno tanie modele, jak i te drogie mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Okulary w pewnym sensie łączą świat realny, z wirtualną rzeczywistością. Urządzenie powoduje, że użytkownik łączy wrażenia ze świata realnego, z tymi pochodzącymi z komputera. Obecna technologia pozwala zobaczyć wygenerowany przez komputer obraz, często też usłyszeć dźwięki, w taki sposób, jakby było się w centrum akcji, a nie zewnętrznym obserwatorem. Ale technika idzie do przodu i być może wkrótce posiadacz okularów VR będzie też mógł poczuć zapachy i dotyk.

Prace nad takimi modelami trwają. Ale dziś skupimy się na tym, jakie okulary VR wybrać spośród obecnie dostępnych modeli na rynku. A jest w czym wybierać. Z grubsza okulary VR to to takie trochę bardziej rozbudowane gogle, wyposażone w sensory, które wspólnie z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym dają iluzję przeniesienia do świata wirtualnego. Niektóre modele zamiast szkieł mają dwa ekrany i w każdym wyświetla się obraz dla jednego oka.

Zastosowanie okularów VR

Okulary VR pozwalają na oglądanie filmów, granie w gry, przeglądanie Internetu, a także korzystanie z mediów społecznościowych. Na rynku znajdziemy wiele gier, które są przystosowane do okularów VR, a także bogatą filmotekę przygotowana w tej technologii. Okulary takie również świetnie się sprawdzą do poprawy funkcjonalności smartfonu. Można ich używać wyłącznie do gier i aplikacji, ale wykonywanie prostych czynności na smartfonie z pomocą gogli VR też pozwala na zaznajomienie się z działaniem tej technologii.

 

Gogle VR do smartfona

Najprostszymi okularami VR są gogle do smartfonu. Są to okulary VR w dobrych cenach. Można je już kupić za kilkanaście złotych, bowiem takie okulary współpracują z zainstalowaną na smartfonie aplikacją i dopiero wtedy użytkownik może korzystać ze smartfonowej, wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście takie urządzenie nie dorówna zaawansowanym urządzeniom, ale da nam ogólny obraz, co to tak naprawdę jest.

 

Jakie są najlepsze okulary VR

Zaczynamy od wygody noszenia. Nie będą dobre te okulary, które będą Cię uwierać, albo ciążyć. Przed zakupem, więc przymierz gogle i sprawdź, jak leżą, zwróć uwagę, jak się układają otwory na oczy, czy pasują do Twojego rozstawu oczu. Sprawdź też, czy gumka okularów, dobrze je utrzymuje w pozycji do użycia, czy nigdzie nie uwiera i nie obciera.

Jeśli okulary będziesz używać z telefonem, to wiedz, że są one rekomendowane do ekranów pięciocalowych, zatem jeśli masz mniejszy ekran smartfonu to obraz nie będzie widziany prawidłowo. W przypadku, gdy poszukujesz okularów VR do używania ich w grach na konsoli, czy komputerze, to musisz zakupić gogle znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, a więc i droższe. Ale żadne okulary przystosowane do smartfonu, nie będą odpowiednie do komputera. Takie okulary posiadają niejednokrotnie wbudowane głośniki i mają zaawansowane ekrany i optykę.

Jeśli chodzi o optykę, to układ optyczny w takich okularach tworzą soczewki i ich jakość wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Ze względu na wysokie koszty soczewek szklanych, w okularach VR stosowane są soczewki z materiału sztucznego PMMA. Soczewki takie oferują całkiem ostrą wizję. Przy czym im większe soczewki tym lepiej, dobrze jest również. jak gogle mają regulację soczewek lub odległości między oczami, a ekranem. Dzięki takim regulacjom możemy nastawić ostrość do własnych wymagań.

Najlepsze okulary VR

Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie okulary VR to modele, w których można oglądać obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli podzielony pionowo (960 x 1080 dla każdego oka). Taki sprzęt pracuje na komputerach PC z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, a także z urządzeniami Mac. Jednak takie okulary mają spore wymagania w stosunku do komputera, z którym współpracują. Komputer powinien być wyposażony w minimum procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną GTX 970/AMD 290. Najnowsze okulary dla PlayStation są wyposażone w wyświetlacz OLED (Organic Light-Emitting Diode) o przekątnej 5,7 cala i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z kątem widzenia na poziomie aż 100 stopni. Dodatkowo chełm jest wyposażony w akcelerometr i żyroskop, jak również diody, które pomogą śledzić pozycję i postawę użytkownika. Natomiast dla smartfonów warte uwagi są gogle o przekątnej 5,1 cala z 96 stopniowym polem widzenia.

Jeśli myślisz o zakupie okularów VR, ale trudno Ci podjąć decyzję, bo tak naprawdę nie wiesz, co one oferują, proponujemy zaopatrzyć się na początek w tanie gogle współpracujące ze smartfonem. Takie okulary pokażą Ci zaledwie ułamek rozszerzonej rzeczywistości, ale kto nie spróbuje, ten się nie dowie, co to w ogóle jest. Jak zasmakujesz w wirtualnej rzeczywistości, wówczas czeka na Ciebie olbrzymi wybór okularów począwszy od kilkudziesięciu złotych po kilka tysięcy. Aby pomóc Ci dokonać wyboru poniżej przedstawiamy ranking okularów VR. Zapoznaj się z modelami, jakie prezentujemy, być może znajduje się wśród nich ten, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

 

 

Najlepsze okulary VR w 2017 roku

 

Nasze zalecenia

 

Samsung Gear VR Lite

 

Samsung Gear VR Lite, to okulary VR wykonane przez firmę Samsung, która dedykowała ten produkt do swoich flagowych telefonów Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S6 i Samsung Galaxy Note 5. Telefon po prostu wsuwa się w specjalny uchwyt z przodu gogli i wszystko jest gotowe do użycia. Jest to produkt najnowszej generacji, a jego wyświetlacz Amoled posiada szeroki kąt widzenia.

Dzięki temu, że urządzenie umie precyzyjnie śledzić ruchy głowy użytkownika, a także dzięki niskiemu opóźnieniu, coraz trudniej jest znaleźć granicę pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistym, bo przenikają się nawzajem. W nowym modelu tych gogli, producent też zastosował lepszy interfejs, większy touchpad, dlatego łatwiej i wygodniej się go używa.

Model ten jest też o 19% lżejszy od swojego poprzednika, co może mieć znaczenie przy długim trzymaniu okularów na głowie. Opinie o okularach VR Samsung Gear VR Lite przekazują, że jest to model solidnie wykonany z płynnym obrazem i dobrą rozdzielczością. Z powodzeniem służy do oglądania filmów, zdjęć, do grania w gry, a także używania różnego rodzaju aplikacji.

 

 

 

 

Modecom Volcano Blaze

 

Modecom Volcano Blaze, to model okularów VR przystosowanych do użytku z telefonem. Są one przystosowane do użytku z telefonami z wbudowanym żyroskopem i są kompatybilne ze smartfonami z przekątną ekranu w przedziale 4.5-5.7’’. Dzięki temu, że elementy na ekranie telefonu są wyświetlane dla każdego oka oddzielnie uzyskuje się efekt stereoskopii i niejako oszukuje mózg.

Tą metodą bez kosztownych ekranów 3D możemy się cieszyć wirtualną rzeczywistością. Zestaw Modecom Volcano Blaze zawiera bezprzewodowy kontroler, umożliwiający interakcję użytkownika z wirtualnym światem, oraz dokanałowe słuchawki, dzięki którym będziesz w stanie nie tylko oglądać obrazy, ale też i usłyszeć dźwięki. Każda z soczewek obu oczu daje się oddzielnie regulować, dzięki czemu dobrze je dopasujesz do swojego rozstawu oczu.

W modelu tym producent zastosował technologię samoprzylepnych przyssawek, których struktura zapewnia stabilną i bezpieczną pozycję smartfonu, a dodatkowo mamy tu specjalny system antidrop, który zabezpiecza smartfon przed przypadkowym wypięciem się z urządzenia. Użytkownicy posiadający ten model uważają, że dokonali dobrego zakupu, bo okulary są dobrej jakości, o atrakcyjnym wyglądzie i działają poprawnie.  

 

 

 

 

Sony PlayStation VR

 

Za blisko 2 tys. złotych możemy nabyć okulary Sony PlayStation VR. Model ten jest wyposażony w OLED o wielkości 5,7 cala i rozdzielczości RGB 1920×1080 – 960×RGB×1080 dla każdego oka. Mamy tu również szeroki kąt widzenia obrazu na poziomie 100 stopni. Produkt ten jest dedykowany do PlayStation 4, dlatego po zakupie można podłączyć okulary do urządzenia PS4 i bez jakichkolwiek procesów instalacyjnych zacząć grę.

Gry w goglach PlayStation VR mogę być renderowane z prędkością 120 kl./s, gdy do tego dołożymy wysoką częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 120Hz, uzyskujemy płynne przesuwanie się obrazu. Wymiary gogli wynoszą szerokość 187 mm, wysokość 185 mm i długość 227 mm, natomiast jednostka obliczeniowa ma wymiary 143 mm szerokość, 36 mm wysokość, oraz 143 mm długość. Funkcje jednostki obliczeniowej to przetwarzanie dźwięku 3D, ekran społecznościowy, tryb lustrzany, tryb osobny, tryb kinowy.

Cały zestaw urządzenia składa się z gogli VR × 1, jednostki obliczeniowej × 1, przewodu połączeniowego gogli VR × 1, przewodu HDMI × 1, przewodu USB × 1, słuchawek stereo × 1 (zestaw), przewodu zasilającego × 1 i ładowarki × 1. Klienci twierdzą, że poziom jakości tych okularów jest wart ceny, jaką trzeba za nie zapłacić. Urządzenie dzięki wyświetlaczowi RGB ma wyraźne kolory i dobry HDR.

 

 

 

 

Oculus Rift CV1 

 

Zestaw okularów do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift CV1 jest wyposażony w dwa ekrany OLED o łącznej rozdzielczości 2160×1200 pikseli (1080×1200 na każde oko), pracujące z częstotliwością odświeżania 90 Hz. Do urządzenia zostały dołączone słuchawki audio 3D, dzięki którym użytkownik odsłuchuje dźwięk w technice binauralnej.

W zestawie znajdziemy też kontroler Xbox one, pilot oraz kamerkę do śledzenia ruchu w obszarze 1,5 x 3,35 m, a także czujniki, takie jak akcelerometr, żyroskop i magnetometr. Wyświetlacz zapewnia pole widzenia w zakresie 110°. Aby użyć tych okularów w Twoim komputerze, to minimalne wymagania dla komputera, które musi spełnić to procesor Intel i5-4590 lub wyższy, pamięć RAM 8GB+ i karta graficzna równa z NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290 lub wyższa, a system operacyjny, jaki jest wymagany to Windows 7 SP1 lub nowszy.

Kupując ten model, klient otrzyma również gry Lucky’s Tale i Valkyrie. Klienci chwalą ten model, choć przyznają, że cena jego jest wysoka, ale fani gier zdają sobie sprawę, że za nowości techniczne zawsze trzeba więcej zapłacić, a takim produktem są okulary Oculus Rift CV1.

 

 

 

 

Omega Universal OGVR3D

 

Zdecydowanie tańsze od innych modeli okulary Omega Universal OGVR3D pozwalają na oglądanie filmów w 3D, a także grę w wirtualnej rzeczywistości. Są one przystosowane do smartfonów o przekątnej ekranu od 3,5’’ do 6’’ posiadającymi system Android lub iOS.

Gogle są wyposażone w soczewki asferyczne, które są odpowiedzialne za głębie i naturalność obrazu. Regulacja soczewek pozwala na dopasowanie urządzenia do swojego rozstawu oczu, natomiast ochronna nakładka wykonana ze sztucznej skóry, wypełniona gąbką pozwala na dobre dopasowanie urządzenia do kształtu twarzy, a także pozwala na używanie sprzętu wraz z okularami korekcyjnymi.  

Dodatkowo okulary mają otwory wentylacyjne, dzięki czemu dłużej bez zmęczenia możesz je używać, a także otwory techniczne do podłączenia słuchawek, czy kabla ładującego smartfon. Aby wykorzystać możliwości okularów w pełni, zalecane jest, aby telefon, który wykorzystujemy do współpracy z urządzeniem był wyposażony w żyroskop. Osoby, które zakupiły ten model, chwalą go, jako dobre i tanie okulary VR o wysokiej jakości wykonania oraz szerokiej funkcjonalności.

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...