Obudowy komputerowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.03.19

 

Jaką obudowę komputerową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest najlepsza obudowa komputerowa? My właśnie teraz chcemy się nad tym zastanowić. Kiedyś obudowa stanowiła jedynie pudełko, w którym musiały się zmieścić akcesoria komputerowe. Dziś to prawdziwe wyzwanie, aby kupić model funkcjonalny, wyposażony we wszystkie potrzebne nowinki techniczne, a do tego o właściwym i na czasie designie.

Rozmiar ma znaczenie

Ze względu na rozmiar podzielimy obudowy na Big Tower, w której użytkownik zmieści kilka, a nawet kilkanaście dysków twardych, wydajne chłodzenie powietrzne lub cieczą, a także dwie, a nawet trzy karty graficzne. Middle Tower to najczęściej wybierana obudowa do budowy PC. Można ją już nabyć od 100 złotych, choć taka z ciekawymi funkcjami i efektownym wyglądem będzie kosztowała i 300 zł. Dla miłośników kompaktowych wymiarów z małymi płytami głównymi w standardzie micro-ATX są obudowy Micro Tower. Stylowe Media Center, to obudowy dla estetów. Swoim wyglądem obudowa przypomina zestaw HiFi.

Obudowa występuje w wersji z pilotem i jest przystosowana do małej płyty głównej w standardzie mini-ITX lub micro-ATX. Miniaturowe obudowy typu ITX zmieszczą się na biurku obok monitora i są przeznaczone do komputera o podstawowej wydajności. W obudowie tego typu możliwy jest montaż wyłącznie płyt głównych w formacie mini-ITX.

 

Złącza na przednim panelu obudowy

Od zawsze z przodu komputera znajdował się przycisk włączania komputera, ale odkąd mamy coraz więcej nośników danych i urządzeń peryferyjnych, producenci zaczęli dodawać rozmaite złącz i funkcje z przodu obudowy. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy plecy obudowy są wsunięte głęboko w biurko i trudno się do nich dostać. Zatem najczęściej z przodu mamy złącza USB, obecnie najlepiej w wersji 3.0 kompatybilne wstecz. Za pomocą tego portu podłączamy pendrive, aparat fotograficzny, telefon, dysk zewnętrzny etc. Wyjście słuchawkowe na mikrofon, to też coś co ułatwia życie.

Obecnie często też są montowane z przodu obudowy pokrętła lub przyciski do regulacji wentylatorów chłodzących. Umożliwiają one albo nastawienie intensywniejszego chłodzenia, lub też przyciszenia wentylatorów. Zdarzają się też obudowy z czytnikami kart pamięci w przedniej części obudowy, lub zewnętrznymi kieszeniami dysków.

 

Wentylatory chłodzące w obudowie

Trzeba zauważyć, że nie wszystkie obudowy są sprzedawane z wentylatorami chłodzącymi. Często obudowy komputerowe w dobrych cenach mają po prostu miejsce do zamontowania wentylatora, który kupuje się oddzielnie.

Do optymalnego chłodzenia w większości przypadków wystarczy jeden duży wentylator z przodu, który będzie tłoczył chłodne powietrze do środka komputera oraz jeden z tyłu lub na górze obudowy, wyciągający ciepłe powietrze z komputera. Gdy istnieje konieczność zamontowania dodatkowych wentylatorów, to można to zrobić na przednim panelu u góry, lub na dolnej ściance obudowy.

 

Obudowa z oknem, czy bez?

Designerski dodatek ostatnich lat to obudowa z oknem. Boczna ścianka obudowy jest wykonana z przeźroczystego plastiku pokazując wnętrze komputera. Okno takie ma jedynie funkcję estetyczną, nie ma wpływu na funkcjonalność, ale za to może mieć wpływ na cenę. Często takie obudowy z oknem mają również montowane wewnętrzne podświetlenie w różnych kolorach, co jeszcze bardziej eksponuje wnętrze Twojego PC-ta.

 

Jaką obudowę komputerową wybrać – z zasilaczem?

Obudowy, które są sprzedawane z zasilaczami to przeważnie modele do podstawowej konfiguracji. W takim wypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kupić obudowę wraz zasilaczem. Jeśli jednak planujesz zaawansowana konfigurację, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup zasilacza o takiej mocy, która będzie odpowiednia dla urządzeń montowanych wewnątrz obudowy. W tym wypadku zakup zasilacza oddzielnie jest warunkiem jego dobrej pracy i wydolności.

Ułatwienia

Nowoczesne obudowy, zawierają szereg ułatwień dla swoich użytkowników. Na przykład dla osób, które często otwierają komputer i zmieniają jego konfigurację przydadzą się funkcje montażu beznarzędziowego. Bez używania śrubokręta w ten sposób wysuniesz tackę z płytą główną i wszystko zamontujesz bez narzędzi.

Gdy natomiast żonglujesz dyskami między różnymi komputerami, przydatna będzie dla Ciebie kieszeń na dyski wyposażona w hot-swap. Teraz będziesz mógł podłączać i odłączać dyski bez konieczności wyłączania komputera.

Gdy Twój komputer, z racji Twojego zajęcia, pracuje non stop, a Ty chciałbyś zminimalizować jego odgłosy, zainteresuj się elementami wyciszającymi obudowę. Są to na przykład specjalne stopki obudowy, które minimalizują przenoszenie drgań na podłogę, czy biurko. Są to też specjalne maty wygłuszające umieszczone na przednich i bocznych ściankach obudowy.

 

Materiały i wykonanie

Dobrze wykonana obudowa nie powinna mieć na zewnątrz ostrych krawędzi, które mogą poranić nieuważnego użytkownika. A ponieważ stanowi ona swego rodzaju pancerz dla podzespołów Twojego komputera, powinna ona być wykonana w trwałych i dobrych materiałów. Najlepiej się plasują w opinii użytkowników obudowy wykonane z aluminium lub stali. Wiele obudów jest też wykonanych z tworzyw sztucznych. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej właśnie, sprawdź, czy plastik jest solidny, i czy ścianki obudowy są grube i stabilne i nie ulegną uszkodzeniu przy przypadkowym trąceniu odkurzaczem. Dodatkowo każda obudowa powinna być wyposażona w stabilne nóżki, zaopatrzone w gumowe elementy, aby nie przesuwała się na podłożu, na którym stoi, ani go nie rysowała.

 

 

Najlepsze obudowy komputerowe w 2019 roku

 

Gdy staniesz przed potrzebą zakupu obudowy do komputera, zaczynasz przeglądać strony z obudowami, porównujesz, czytasz i zastanawiasz się.  Dobra i tania obudowa komputera, to marzenie każdego użytkownika komputera. Jednak, jak wybrać tę najlepszą dla siebie? Aby Ci w tym pomóc przygotowaliśmy zestawienie pięciu najlepszych obudów komputerowych opisując ich cechy, a także opinie ich użytkowników. Zatem jeśli właśnie szukasz obudowy do komputera przeczytaj nasz ranking i znajdź najlepszą.

 

Nasze zalecenia

 

Zalman Z3 Plus

 

Ranking obudów komputera rozpoczynamy modelem Zalman Z3 Plus. Producent całą tę obudowę utrzymuje w czarnej kolorystyce, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Oświetlenie LED zaś uatrakcyjnia jej wygląd. Zwłaszcza, że jeden z boków jest zrobiony z przeźroczystego akrylu. Na górze znajduje się wgłębienie przeznaczone do postawienia urządzenia podłączonego do przedniego portu USB.

Przedni panel posiada dwa złącza USB 2.0, złącze USB 3.0 oraz wejście i wyjście Audio. Wszystkie krawędzie tego modelu zostały zaokrąglone, aby zapobiec zranieniom podczas wymiany podzespołów. Budowa wnętrza również została zaprojektowana pod kątem uzyskania lepszej aerodynamiki i lepszego opływu powietrza.

Dzięki instalacji zasilacza na dole, obudowa również zyskała lepsze parametry chłodzenia. Mamy tu możliwość instalacji 5 wentylatorów, z czego 4, o wielkości 120 mm, są w zestawie. Instalację podzespołów usprawnia beznarzędziowy system montażu napędów HDD. Model ten jest przystosowany do długich kart graficznych, do 360 mm.

Ponadto znajdziemy tu gumowane nóżki, które działają anty wibracyjnie, a także filtry przeciwkurczowe wewnątrz obudowy. Wymiary zewnętrze tego modelu wynoszą 192 x 465 x 430 mm. Klienci uważają, że za tak niską cenę obudowa jest wykonana świetnie. Jest ona ergonomiczna, a wewnątrz jest sporo miejsca.

 

 

 

 

Be Quiet Dark Base Pro 90o

 

Be Quiet Dark Base Pro 900, jest opisywany przez producenta: “doskonała elastyczność aranżacji oraz cisza”. Jest to obudowa spełniająca najwyższe standardy najbardziej wymagających użytkowników. Wymiary obudowy wynoszą 577 x 243 x 585 mm. Całość pozwala użytkownikowi na dowolną aranżację wnętrza. Tacka płyty głównej, zabezpieczona anywibracyjnie, jest wyjmowana i ma możliwość montażu po obu stronach obudowy.

Tacka HDD również umożliwia zmianę pozycji. Dzięki antywibracyjnym oddzieleniu HDD, wentylatorów i zasilacza, a także matom izolacyjnym na panelu przednim i bocznym, obudowa zyskuje bardzo wysokie parametry wygłuszenia i pracuje niemal bezgłośnie. Przyczynia się do tego również obieg powietrza wewnątrz obudowy biegnący przez specjalnie zaprojektowane otwory.

Model ten został wyposażony w trzy wentylatory 14 cm, ale w sumie ma zdolność obsłużenia do czterech wentylatorów PWM oraz czterech wentylatorów 3-pinowych. Mamy tu również zaprojektowane miejsce na radiatory chłodzenia wodnego do 420 mm na górze, przodzie, z tyłu i w dolnej części obudowy. Dodatkowo znajdziemy zatoki dla urządzeń dodatkowych. Wewnątrz jest ich siedem o standardzie 3,5’’, zewnątrz dwie 5,25’’.

Panel boczny jest wykonany z hartowanego szkła, co pozwala podziwiać dowolnie ustawiane oświetlenie LED. Znajdziemy tu również bezprzewodową ładowarkę Qi, którą możemy wykorzystać do ładowania smartfona. Użytkownicy określają, że ten model jest najlepszą obudową komputera, i praktycznie pozbawioną wad. Szczególne uznanie zyskała możliwość konfiguracji wnętrza, według własnych potrzeb, wielokolorowe podświetlenie LED, a także regulacja obrotów wentylatorów.

 

 

 

 

SilentiumPC Gladius M35W

 

Trzeci z modeli SilentiumPC Gladius M35W, ma wymiary: wysokość 502 mm, szerokość 486 mm, głębokość 200 mm, oraz wagę 6,51 kg. Jest to model o strukturze dwukomorowej, gdzie wszystkie elementy potrzebujące chłodzenia zostały umieszczone na torze przepływu powietrza, a inne, jak koszyki na dyski, czy kable, zostały przesunięte w okolice zasilacza i odgrodzone osłoną.

Dzięki takiej konstrukcji, podzespoły mają nie tylko lepsze chłodzenie, ale również wewnątrz panuje porządek. Obudowa w standardzie ma dwa wentylatory z serii SilentiumPC Sigma Pro 120 mm o maksymalnej prędkości 1200 obr/min, oraz możliwość dołożenia dodatkowych 3 wentylatorów o wymiarach 120/140 mm. A wbudowany kontroler pozwala na zarządzanie pięcioma wentylatorami w trzystopniowym zakresie.

Producent przewidział 2 miejsca 5,25’’ na napędy zewnętrzne i trzy zatoki wewnętrzne 2,5’, oraz dwie uniwersalne 2,5’’/3.5’’. Kształt obudowy pozwala również na montaż długich kart graficznych do 415 mm.

Ponadto mamy tu zamontowane dwa złącza USB 3.0, oraz dwa USB 2.0, a także wyjście słuchawkowe/głośnikowe, oraz wejście mikrofonowe. Użytkownikom natomiast przypadło do gustu duże okno z boku obudowy oraz skuteczne zarządzanie wentylatorami.

 

 

 

 

NZXT Source S340 Razer Edition CA-S340W- TH

 

Na czwartym miejscu umieściliśmy NZXT Source S340 Razer Edition CA-S340W- TH, obudowę w 90% wykonanej ze stali, dzięki czemu charakteryzuje się ona wyjątkową wytrzymałością. Wymiary tego modelu wynoszą: wysokość 445 mm, długość 432 mm, oraz szerokość 200 mm.

W tym produkcie przewidziano 7 slotów. Znajdziemy tu 3 wewnętrzne kieszenie 2,5’’, oraz 3 o wymiarze 3,5’’. W standardzie obudowa posiada 2 zamontowane wentylatory, ale urządzenie jest przystosowane do zamontowania łącznie czterech wentylatorów. Producent przewidział również dwa złącza USB 3.0, oraz wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe stereo mini-jack.

Model ten ponadto jest przystosowany do beznarzędziowego montażu podzespołów. A specjalnie zaprojektowana listwa oddzielająca okablowanie od reszty obudowy utrzymuje porządek i nie zakłóca przepływu powietrza wewnątrz.

Użytkownikom natomiast podoba się skuteczne chłodzenie, dołączone siateczki anty kurzowe na przednim panelu, oraz to, że wszystkie śruby montażowe są umieszczone na zewnątrz. Atrakcyjny jest również design obudowy i podświetlenie LED, a także ładne, zielone elementy w czarnej obudowie.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Gembird Aphrodite CCC-GJ- 04 

 

Piąty i ostatni model w naszym zestawieniu to Gembird Aphrodite CCC-GJ- 04. Jest to obudowa koloru białego i typu midi-tower, ma wymiary 445 x 435 x 190 mm, a jej waga to 4 kg. Wewnątrz użytkownik znajdzie zamontowane 2 wentylatory przednie. Producent przewidział w tym modelu łącznie dziesięć miejsc montażowych: siedem wewnętrznych 3,5’’, oraz trzy zewnętrzne 5,25’’.

Na przednim panelu znajdziemy jeden port USB w standardzie 3.0, oraz jeden w standardzie 2.0, a także wyjście audio stereo z mikrofonem. Procesor w tym modelu nie może przekroczyć wysokości 174 mm, a karta graficzna nie powinna być dłuższa niż 390 mm.

Obudowa posiada również tak pożądaną ostatnimi czasy przezroczystą ściankę zewnętrzną, oraz zamontowane LED-y. Opinie o obudowach komputera Gembird Aphrodite CCC-GJ- 04 przekazują, że jakość tego modelu jest wysoka w korelacji z bardzo niska ceną.

 

 

 

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zespół NRpablo Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
pablo
Guest
pablo

mamy 2019 rok, a Wy zalecacie zalmana z3 plus ? Ja wiem że to świetna obudowa ale na rynku od czasu premiery tego dziadziusia pojawiły się dziesiątki jeśli nie setki innych obudów.

Zespół NR
Admin

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Pomimo tego, że obudowa pojawiła się jakiś czas temu na rynku to nadal jest chętnie kupowana przez konsumentów, dlatego znalazła się w naszym rankingu.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.20 out of 5)
Loading...