Najlepszy wentylator komputerowy 12V

Ostatnio aktualizowane: 23.01.20

 

Jaki wentylator komputerowy 12 V kupić?

 

Jeśli masz potrzebę wymiany niektórych części swojego komputera stacjonarnego lub zwyczajnie chciałbyś go nieco unowocześnić, zapewne zastanawiasz się nad zakupem wentylatora. To bardzo potrzebny element składowy jednostki sterującej, ponieważ zapobiega on przegrzaniu dysków, procesorów i przewodów wewnątrz stacji dysków. W tym tekście postaramy się przekazać kilka ważnych cech produktów oraz podpowiedzieć Ci, które naszym zdaniem najlepsze wentylatory komputerowe 12 V mogłyby spełnić Twoje oczekiwania.

Rozmiar wentylatora jest niewątpliwie jego ważną cechą. Sprzęt powinien być dopasowany do rozmiaru radiatora, do którego planujemy go zamontować. Informacje o wielkości wentylatora znajdziesz na opakowaniu.

Wentylator musi być przede wszystkim wydajny. Zapobiegnie to wcześniej wspomnianemu przegrzaniu procesora. Zapewne urządzenie będzie pracowało bardzo głośno, nie tylko w przypadku intensywnej pracy. Zwykle głośność tego typu urządzeń wynosi 20 dB, nie jest to więc zbyt głośno pracujący sprzęt. Na rynku mamy dostępne również modele pracujące z głośnością rzędu 10 dB. Ich praca nie jest słyszalna już z odległości 1 m. Generalnie głośność wentylatora zależy od typu łożyska – najcichsze są łożyska hydrauliczne.

Najlepszy wentylator komputerowy 12 V w 2020 roku pracuje z prędkością sięgającą nawet 2500 obrotów na minutę. Oprogramowanie płyty głównej może skutecznie sterować jego pracą i intensyfikować ją od czasu do czasu – w razie potrzeby. Zwykle natężenie prądu, jakie pobiera wentylator wynosi 12 V. Wówczas sprzęt może wydajnie pracować zapobiegając zwarciom i awariom.

Co do żywotności wentylatora, zwykle wynosi ona około 400 tys. godzin. Zdarzają się również mniejsze wartości tego parametru, jak również większe. Zawsze wybierajmy model pracujący jak najdłużej.

Zdarza się, że obudowy komputerów stacjonarnych mają okno. Wtedy widać przez nie wentylator. Producenci, aby nieco uatrakcyjnić wygląd tego elementu, wyposażają go np. w diody LED emitujące różne rodzaje podświetlenia. Ma to minimalny wpływ na poziom zużycia energii, więc bardzo wielu konsumentów wybiera ten wariant. Cenowo podświetlane wiatraki prezentują się mniej korzystnie. Warto wybierać modele wentylatorów według swoich potrzeb oraz właściwości sprzętu. Czasem lepiej zdecydować się na sprzęt czołowego producenta i cieszyć się dobrą jakością produktu nieco dłużej niż jego tańszym odpowiednikiem.

 

 

Wentylatory komputerowe 12 V – ranking

 

 

SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 

 

SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 to produkt dość popularny wśród osób składających samodzielnie komputery. Osiąga on prędkość obrotową od 800 do 2000 obrotów na minutę. Dzięki wykorzystaniu hydraulicznego łożyska sprzęt pracuje dość cicho.

Wentylator ma wielkość 110 mm x 135 mm x 52 mm, więc będzie pasował do radiatora o takich wymiarach. Sprzęt jest wydajny, jego żywotność wynosi aż 50 000 godzin. Jest to więc sprzęt bardzo solidny.

Warto wspomnieć opinie konsumentów zadowolonych z pracy wentylatora. To ich zdaniem bardzo efektywnie pracujące urządzenie, łatwe w montażu oraz wyglądające bardzo estetycznie. Jest to ważny parametr dla osób, które mają obudowę komputera z oknem, przez które wentylator jest widoczny. Dobry stosunek ceny do jakości oraz walory sprzętu sprawiają, że polecają go również specjaliści.

 

 

 

 

Be quiet! SilentWings 3 

 

Be quiet! SilentWings 3 to wentylator zapewniający aktywne chłodzenie. Sprzęt ma regulację prędkości, która pozwala na dostosowanie jego pracy do konieczności. Rozmiar bloku wentylatora to 120 mm, jest on więc dopasowany do radiatorów o takim rozmiarze.

Maksymalna prędkość obrotowa tego urządzenia wynosi 1450 obrotów na minutę. Sprzęt pracuje z głośnością 16 dB, jest więc cichy. Żywotność wentylatora jest imponująca, bo wynosi aż 300 000 godzin. Jest to jedna z największych wartości dostępnych na rynku, więc jeśli zależy nam na trwałości produktu, warto rozważyć zakup tego modelu.

Osoby używające wentylatora cenią jego skuteczność oraz niezawodną pracę. Zdecydowanie nie jest to sprzęt, który cechuje duża awaryjność. Nawet przy intensywnym używaniu komputera, wentylator pracuje cicho. Sprzęt jest polecany do chłodzenia intensywnie pracującego komputera, np. dla osób, które często grają w gry komputerowe.

 

 

 

 

Cooler Master R4 L2R 20AC GP 

 

Cooler Master R4 L2R 20AC GP to bardzo atrakcyjny model wentylatora zwłaszcza dla osób, które cenią sobie nowoczesny design sprzętu. Oprócz wydajnej pracy zapewnia on wrażenia wzrokowe w postaci systemu podświetlenia.

Urządzenie może pracować z prędkością 2000 obrotów na minutę. Pracuje ono z głośnością 19 dB. Sprzęt stanowi połączenie wysokiej wydajności z dość cichą pracą oraz atrakcyjnym wyglądem. Wentylator wykonany jest z twardego akrylu. Wygląda on bardzo estetycznie i jest bardzo trwały. Jego wymiary to 120 mm x 120 mm x 25 mm, co umożliwia jego dopasowanie do radiatora o takiej samej wielkości.

Kupujący podkreślają dużą żywotność wentylatora, jako jeden z jego dużych atutów – wynosi ona 50 000 godzin. Wentylator prezentuje się atrakcyjnie w oknie obudowy i pracuje dobrze nawet przy dużym obciążeniu.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status