Najlepszy skaner 3D

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Skanery 3D – ranking

 

Shining 3D EinScanS

 

Przedstawiamy bezkontaktowy skaner Shining 3D EinScanS, który może skanować zarówno niewielkie, jak i duże obiekty. Wykorzystuje on technologię białego światła 3D. Produkt wyróżnia niski poziom szumu i duża dokładność skanowania (~ 0,1 mm). To sprawia, że jest on bardzo precyzyjny i bardzo dobrze odzwierciedla nawet niewielkie detale przedmiotów. Prezentowany model przechwytuje geometryczne kształty, jak również informacje o teksturze i kolorystyce.

Urządzenie można z powodzeniem wykorzystać przy tworzeniu gier komputerowych, kolorowym druku 3D, a nawet w archiwizacji cyfrowej. Wyposażono je w dwa tryby skanowania, czyli swobodny i automatyczny. Można je bardzo szybko i swobodnie przełączać, w zależności od własnych potrzeb. Ponieważ sprzęt waży ok. 3,5 kg, jego użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe. Ze względu na kompaktowe wymiary (246 mm x 126 mm x 60 mm) można go wszędzie ze sobą zabrać. Maksymalny obszar skanowania wynosi: 700 mm x 700 mm x 700 mm. Urządzenie przesyła skany bezpośrednio do komputera, jest ono kompatybilne z systemem operacyjnym Microsoft Windows.

Z opinii konsumentów wynika, iż model Shining 3D EinScanS jest skuteczny i znacząco ułatwia pracę. Ze względu na skanowanie przy pomocy białego światła, jest on bezpieczniejszy w użytkowaniu niż sprzęty działające w oparciu o laserową metodę skanu. Poza tym sprzęt obsługuje wszystkie podstawowe formaty plików (OBJ, STL i ASC).

 

 

 

 

3D Systems Sense 391230

 

3D Systems Sense 391230 to model ręczny o obszarze skanowania od 350 mm do 3000 mm. Z jego pomocą możemy zeskanować nawet bardzo duże obiekty, również w kolorze. Urządzenie jest funkcjonalne i niezwykle praktyczne. Możemy je wykorzystać w wielu różnych dziedzinach, również podczas projektowania animacji czy gier komputerowych. Wymiary skanera to: 17,8 mm x 3,3 mm x 12,9 mm. Waży on 590 g, więc nie obciąża on nadmiernie plecaka czy torby.

Z pomocą intuicyjnego i łatwego w obsłudze oprogramowania, możemy zeskanować obiekt, a następnie przetworzyć uzyskany obraz. Urządzenie jest kompatybilne z kilkoma systemami operacyjnymi: Windows 7, Windows 8, Windows 10, MAC OS X 10.8, MAC OS X 10.9 oraz MAC OS X 10.10. Ponieważ produkt jest zintegrowany z aplikacją Cube 3D oraz stroną Cubify.com, tuż po przeskanowaniu przedmiotu możemy przesłać obraz do drukarki 3D i wydrukować przestrzenny projekt. Skany można przesyłać również poprzez internetową chmurę służącą do przechowywania plików. To znacząco ułatwia pracę.

Na podstawie opinii opublikowanych na temat modelu 3D Systems Sense 391230 można stwierdzić, iż jest to skaner 3D w dobrej cenie. Jest on bardzo prosty w obsłudze, a do tego ma kompaktowe wymiary. Co więcej, sprzęt wyróżnia wyjątkowa precyzja i wyraźne podkreślenie nawet najmniejszych szczegółów skanowanych obiektów.

 

 

 

 

Jaki skaner 3D wybrać?

 

Skanery 3D traktuje się, jako uzupełnienie drukarek opierających swoje działanie na tej samej technologii. Takie urządzenia są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach, np. inżynierii, metrologii przemysłowej czy nawet muzealnictwie. Zdajemy sobie sprawę, że wybór sprzętu o odpowiednich parametrach może być bardzo trudny. Dotyczy to w szczególności osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tego typu produktami. Dla ułatwienia zakupu przygotowaliśmy poradnik, na końcu którego umieściliśmy ranking prezentujący dwa skanery 3D.

Technologia 3D wykorzystywana jest nie tylko w filmach. Powstające w oparciu o nią drukarki pozwalają nam uzyskać przestrzenne przedmioty, które z powodzeniem wykorzystywane są nawet w medycynie (np. protezy kończyn czy organy). Obecnie na popularności wciąż zyskują również skanery 3D, które pozwalają przechwycić trójwymiarowy obraz każdego obiektu i przesłać go do komputera (bez względu na rozmiar czy kształt). Dzięki takim urządzeniom można utworzyć wirtualną kopię skanowanych przedmiotów i uzyskać szereg informacji na temat m.in. ich kształtów.

Dostępne na rynku skanery 3D dzielimy na modele: bezkontaktowe (statyczne), ręczne, wielkoformatowe oraz na ramionach pomiarowych. Każdy z wymienionych typów sprzętów przydaje się w innej dziedzinie.

Urządzenia bezkontaktowe są obecnie najpopularniejsze. Do skanowania wykorzystują one laser lub światło strukturalne. Często takie modele przydają się, gdy mamy do czynienia z obiektami o trudnych do wychwycenia detalach. Z pomocą skanera ręcznego możemy uchwycić cały przedmiot, bez konieczności dzielenia go na kilka plików. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Urządzenia wielkoformatowe są w stanie zeskanować przedmioty o bardzo dużych gabarytach, w tym także różne maszyny. Natomiast modele na ramionach pomiarowych wykorzystywane są głównie w szybkim prototypowaniu oraz modelowaniu 3D. Wykonują one bardzo precyzyjne pomiary.

Najlepszy skaner 3D w 2024 roku ma odpowiednio duży obszar skanowania. Jest on uzależniony od obiektów, jakie zamierzamy skanować z pomocą zakupionego sprzętu. Jeżeli planujemy np. produkcję elementów małych rozmiarów, obszar skanowania może być niewielki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zamierzamy oferować szerokie usługi skanowania 3D. W takim przypadku polecamy zakup modelu z kilkoma polami pomiarowymi, które będziemy swobodnie regulować (dostosowując się tym samym do potrzeb naszych klientów).

Uważa się, że najlepsze skanery 3D mają odpowiednie oprogramowanie, które zapewnia bezawaryjne i bezproblemowe działanie urządzeń. W tej kwestii duże znaczenie ma m.in. szybkość scalania danych po skanowaniu. Dobry program zapewnia połączenie kilku lub nawet kilkunastu skanów w czasie krótszym niż 1 minuta. Inaczej nasza praca potrwa zdecydowanie dłużej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ