Monitory 4k ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.10.17

Jaki monitor 4K kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nowinki technologiczne zawsze nas interesują, lubimy też mieć w swoim zaciszu domowym, to co najlepsze i daje poczucie komfortu. Dziś właśnie o takim komfortowym sprzęcie, czyli monitorach 4K. Zastanowimy się, jaki jest najlepszy monitor 4K, i do czego najlepiej się sprawdzi oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy jego kupnie.

4K – co to właściwie jest?

Zanim nastała era telewizorów 4K, najwyższa rozdzielczością, jaką mogliśmy się cieszyć były telewizory Full HD. Obraz w tych modelach jest wyświetlany z rozdzielczością 1920×1080 px. Natomiast z nastaniem ery telewizorów 4K, czy też inaczej nazwanych Ultra HD, użytkownik ma możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości odbiorniki mogą pokazać większą różnorodność barw, czy znacznie wyostrzyć wyświetlany obraz.

 

Dla kogo 4K?

Na ekranie monitora 4K zmieszczą się aż 4 obrazy wyświetlane przez monitor Full HD. Taka jest tu różnica rozdzielczości.  Zatem pracując na takim ekranie zmieścisz znacznie więcej informacji niż mogłeś to zrobić dotychczas. Łatwo jest tu, więc obsługiwać wiele aplikacji w obrębie jednego pulpitu. Przydatny ten monitor będzie dla wszystkich tych, którzy zajmują się obróbka zdjęć, filmowaniem, projektowaniem 3D. Gracze komputerowi mogą tu odkryć zupełnie nową jakość grafiki swoich gier. Jednak, aby monitor taki dobrze działał, musi mu dorównać jakością sprzęt komputerowego. Podstawą jest tu dobry procesor i wydajna karta graficzna.

 

Jaki Monitor 4K wybrać – wielkość.

W ślad za monitorem nadążyć technologicznie muszą wszystkie elementy komputera. Na przykład kupując monitor 40 calowy, będziesz potrzebować nie tylko dużego biurka, ale również myszy o najwyższej możliwej rozdzielczości. Do gier producenci polecają monitory o wielkości 27 – 28 cali. Gracz na ogół jest stosunkowo blisko przy monitorze, więc większy ekran mógłby powodować kłopoty z ogarnięciem wszystkich elementów gry rozgrywających się na monitorze. Jeśli są ku temu warunki, to lepiej się zaopatrzyć w większy sprzęt i go od siebie nieco odsunąć.

Na przykład monitory o wielkości 32 cale świetnie się sprawdzą przy pracy z programami CAD-CAM. Zapewniają one duży obszar roboczy pozwalający mieć podgląd na projekt z kilku ujęć. Obok wielkości matrycy, warto również zwrócić uwagę na jej proporcje. Rozmaite proporcje są dedykowane do różnych aplikacji. Na przykład, dla osób zajmujących się obróbką filmów wideo przeznaczone są wąskie i długie monitory, o długości nawet 60 cm.

Gdy natomiast kupujesz telewizor 4K, to jego wielkość powinna być uwarunkowana wielkością pokoju, w którym stanie. Jeśli nie jesteś ograniczony powierzchnią, zaleca się kupić tak duży monitor, jak się tylko da. Przy przekątnej obrazu 55 cali wrażenia odbioru są znakomicie lepsze niż przy mniejszych przekątnych.

 

Telewizor OLED 4K i zakrzywione ekrany

Za najlepiej odwzorowujące barwy są uważane telewizory wykorzystujące technologię OLED. Szczególnie czerń dobrze się tu zachowuje, a jest ona kolorem do najtrudniejszego odwzorowania. Modele takie mają również bardzo wysoki kontrast, podobnie trudny do osiągnięcia w innych technologiach. Natomiast zakrzywione ekrany, pozwalają na oglądanie obrazu z boku zachowując tę samą jakość obrazu, jak przy patrzeniu na ekran z przodu. Wewnątrz jednak mają one takie same wyposażenie, jak płaskie monitory 4K.

Absolutną nowością są za to telewizory 4K, które można w dowolny sposób wygiąć, a następnie powrócić do pierwotnego stanu, lub zmienić mu kształt w jeszcze inny sposób. Jednak cena takich modeli jeszcze jest odstraszająca.

Matryca

Bardzo trudno obecnie jest wskazać lepszą matrycę, ponieważ producenci wciąż udoskonalają swoje technologie. Telewizory 4K mamy dostępne z matrycami IPS i TN, różnią się takimi kwestiami, jak kąty widzenia, nasycenie kolorów i odwzorowanie czerni. Ale najlepiej kierować się po prostu przeznaczeniem monitora, a nie typem jego matrycy. Gdy jesteś grafikiem i potrzebujesz monitor do obróbki zdjęć, czy filmów, ważniejsze będzie dla Ciebie, aby monitor odwzorowywał paletę kolorów RGB i miał możliwość profesjonalnej kalibracji. Natomiast, gdy monitor 4K będzie służył do gry, to skup się na czasie reakcji, aby wynosił mniej niż 10 ms.

 

Parę słów o komputerze

Jeśli właśnie stałeś się również posiadaczem nowego komputera, to pewnie nie masz powodów do zmartwień, ale jeśli Twój komputer już jest z Tobą parę sezonów, to musisz sprawdzić, czy będzie on obsługiwał monitor 4K. Przede wszystkim sprawdź, czy Twój komputer ma wejścia potrzebne do współpracy z monitorem 4K, czyli HDMI 1.4 lub DisplayPort. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie karty graficznej. Musi ona mieć parametry takie, aby była zdolna wyświetlić obraz na monitorze o rozdzielczości ultra HD. Podobnie sprawa ma się z procesorem, taki który da sobie radę z tym monitorem to i7.

 

Monitory 4Kw dobrych cenach

Jako że monitory 4K już jakiś czas goszczą na naszym rynku, ceny ich systematycznie spadają. Ceny  zaczynają się od ok. 1500 zł modeli o matrycy 23 cale, średnie modele można kupić za kwotę 2000 zł. Natomiast te o nieco większej przekątnej narażą nas na wydatek 3500 – 7000 zł.

 

 

Najlepsze monitory 4k w 2017 roku

 

Monitory 4k to kolejna generacja tego typu urządzeń mająca na celu poprawę wrażeń wizualnych. Model z 4k jest bardziej pożądany przez graczy ze względu na zwiększoną ilość pikseli, dzięki której każdy dostrzeże więcej detali obrazu, a także dynamicznemu odświeżaniu, które minimalizuje opóźnienia wyświetlania obrazu. Te i wiele innych funkcji powoduje, że takie monitory stają się popularne i pożądane. Dlatego postanowiliśmy przedstawić ranking monitorów 4k, w którym przedstawimy pięć, czołowych monitorów 4k. Przeczytaj nasz ranking i zdecyduj, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Samsung U28E590D

 

Pierwszy z prezentowanych modeli został uznany za najlepszy monitor 4k w 201t roku. A został nim Samsung U28E590D. Wymiary tego urządzenia bez podstawy wynoszą 660,9 x 381,3 x 73,5 mm, a waga (również bez podstawy) to 4,71 kg, natomiast przekątna ekranu wynosi 28’’. Jest on klasy efektywności energetycznej B i posiada program energooszczędności Energy Star 6.0.

Ponadto jest kompatybilny z Windows i Mac i jest wyposażony w jeden Display Port 1.2, dwa porty HDMI, oraz wyjście słuchawkowe. Monitor można powiesić na ścianie za pomocą uniwersalnego mocowania VESA 75 x 75, lub postawić na dołączonej podstawie, która dodatkowo umożliwia odchylenie monitora w zakresie 2° w przód i 20° w tył.

Monitor pozwala osiągnąć jasność obrazu na poziomie 370 cd/m2, oraz wyświetla aż do miliarda kolorów. Wielkość pojedynczego piksela wynosi 0,16 mm x 0,16 mm. Dzięki tym parametrom obraz jest żywy i ostry. Ponadto model ten charakteryzuje się dynamicznym odświeżaniem z opóźnieniem wyświetlania na poziomie 1 ms. Najciekawsze jest jednak jest to, że funkcja Picture-by-Picture (PBP), w którą urządzenie jest wyposażone, pozwala na podłączenie dwóch komputerów do tego samego monitora.

Obszar wyświetlania zostaje wówczas podzielony na dwie części z dostępem do obu w tym samym czasie. Inna funkcja: Picture-in-Picture (PIP) 2.0, pozwala na oglądanie obrazów z kilku źródeł jednocześnie. Przy czym drugi obraz może pokryć do 25% powierzchni ekranu w dowolnym jego miejscu. Użytkownicy uważają, że aczkolwiek cena tego monitora jest wysoka, to obraz 4k rekompensuje tę niedogodność. Monitor ponadto ma znakomity wygląd.

 

 

 

Iiyama GB2888UHSU-B1

 

Liyama GB2888UHSU-B1 to drugie miejsce na naszej liście. Model ten ma 28 cali o rozdzielczości UHD 3840×2160 (inaczej zwaną 4k) i jest kompatybilny z systemami operacyjnymi: Windows 95 / 98 / 2000 / ME / XP / Vista/ 7 / 8/ 10. Monitor jest również kompatybilny z urządzeniami Apple. Stopka sprzętu posiada regulację wysokości do 130 mm, a także kąta obrotu 90°; 45° w lewo; 45° w prawo, oraz kąta pochylenia 17° w górę; 0° w dół.

Użytkownik znajdzie tu cyfrowe wejście sygnału 2xHDMI, 1xHDMI/MHL, DisplayPort oraz analogowe wyjście VGA. Ponadto mamy tu port HDCP, wyjście słuchawkowe, a także koncentrator USB UP 1 x USB 3.0 oraz DOWN 2 x USB 3.0.

Technologia AMD FreeSync™, w którą monitor jest wyposażony dba o płynne odtwarzanie skomplikowanych animacji nawet, gdy mają dużą ilość klatek wyświetlanych na sekundę. Również opóźnienie wyświetlania na poziomie 1 ms gwarantuje graczowi szybką reakcję i dobre działanie monitora. Ponadto sprzęt jest wyposażony w gniazdo kompatybilne z Kensington-lock™, które pozwala na zamocowanie linki MicroSaver® zabezpieczającej sprzęt przed kradzieżą.

Opinie o monitorach 4k marki Liyama GB2888UHSU-B1 mówią, że dzięki 4k obszar roboczy na tym monitorze jest zauważalnie większy. Użytkownicy używają tego monitora nie tylko do gier, ale również do programów typu CAD, bo cechy tego modelu wyraźnie poprawiają pracę z tymi programami.

 

 

 

Dell P2715Q

 

Następny w naszym rankingu, Dell P2715Q, to monitor o matowej matrycy i wielkości ekranu 27 cali i rozdzielczości 3840 x 2160, oraz wielkości jednego piksela 0,155 mm, a także proporcji obrazu 16: 9 i szerokim kącie oglądania 178°.

Monitor ten wyświetla 1,07 mld kolorów i jest dostrojony z gamą barw 99% sRGB deltaE < 3. Szerokość tego modelu wynosi 647 mm, a wysokość wraz z podstawą to 423 mm. Monitor można obracać o 90°, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę.

Mamy tu także możliwość umieszczenia urządzenia na ścianie za pomocą uchwytu VESA 100 x 100 mm. Producent Dell P2715Q, zdecydowanie postawił na ekologię. Monitor jest pozbawiony szkodliwych związków BFR/PVC, szyba monitora nie zawiera arsenu, a panel LED jest wolny od rtęci.

Urządzenie również posiada certyfikat ENERGY STAR®  oraz EPEAT®  Gold i jest zgodny z normą TCO. Jeśli chodzi o rodzaj wejść i wyjść, w jakie monitor został wyposażony, to znajdziemy tu: USB 3.1 Gen. – 1 Type-B (USB 3.0) – 1 szt., USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 3 szt., HDMI – 1 szt., Mini DisplayPort – 1 szt., DisplayPort – 1 szt., oraz wyjście słuchawkowe – 1 szt. Użytkownicy chwalą funkcjonalność tego modelu, jego wygląd i jakość obrazu.

 

 

 

LG 27UD68

 

LG 27UD68, to monitor o przekątnej 27 cali i rozmiarach bez podstawy 615 mm szerokość, 49 mm głębokość, oraz 365 mm wysokość. Waga urządzenia wynosi 4,6 kg. Oprócz zainstalowania monitora na podstawie, jest tu możliwość powieszenia go na ścianie.

Model ten jest zbudowany w oparciu o matrycę IPS, o rozdzielczości 3840 x 2160 i współczynniku proporcji 16: 9. Matryca wyświetla 1,07 miliarda kolorów i ma pokrycie przestrzeni barw 99% sRGB. Monitor ten został wyposażony w nowoczesne funkcje dla graczy. Na przykład Black Stabilizer zapewnia pełną widoczność, nawet w najciemniejszych lokacjach.

Ciemne obszary zostają rozjaśnione, a zbyt jasne, lekko przygaszone. Funkcja Dynamic Action Sync, dzięki skróconemu do 5 ms opóźnieniu reakcji, umożliwia szybsze zauważenie i atak na wroga. Model ten ma również wiele zaawansowanych funkcji ustawień optymalizujących działania gry.

Można go na przykład ustawić do gier typu PS i RTS. Funkcja OnScreen Control pozwala na regulowanie ustawień obrazu, opcja My Display Presets zarządza indywidualnymi ustawieniami do konkretnych aplikacji. Dzięki temu urządzenie zapamięta Twoje ustawienia i wróci do nich po ponownym włączeniu tej samej aplikacji.

Ponadto funkcja Screen Split pozwala na pracę wielozadaniową dzieląc ekran do Twoich potrzeb. Mamy tu 14 różnych ustawień wraz z czterema ustawieniami typu PIP, który pozwala na pracę na głównym ekranie, a na drugim, mniejszym np. oglądanie filmu. Według konsumentów jest to dobry i tani monitor 4k. Przekazują oni, że sprzęt pozwala zarówno na gry, jak i oglądanie filmów, czy pracę z programami graficznymi.

 

 

 

Acer Predator XB321HKBMIPHZ

 

Ostatni model opisywany, jest również najdroższym w naszym zestawieniu. A mowa tu o Acer Predator XB321HKBMIPHZ. Monitor o przekątnej 32 cali i rozdzielczości 3840 x 2160. Wymiary tego sprzętu wynoszą szerokość 708 mm, oraz wysokość 398 mm. Jest on klasy energetycznej B i pobiera moc 52 W. P

roducent deklaruje, że roczne zużycie energii to 76 kWh. Urządzenie posiada matrycę w technologii IPS, która zapewnia doskonały kontrast oraz szerszy kąt widzialności, który tu wynosi 178 stopni. Podwójne, wbudowane głośniki doskonale odwzorowują pełną paletę dźwięków, niezależnie czy oglądasz film, słuchasz muzyki, czy grasz.

Natomiast technologia Flicker-free dba o redukcję migotania obrazu i dzięki temu osoba przed monitorem nie ma dolegliwości zmęczonych i bolących oczu. Dla każdego gracza natomiast interesująca powinna się jawić przełomowa technologia monitorowa NVIDIA G-SYNC.

Synchronizuje ona częstotliwość odświeżania obrazu z układem GPU twojego komputera. Do tej synchronizacji komputer powinien być wyposażony w kartę graficzną GeForce GTX. W rezultacie obraz pojawia się bez opóźnień, obiekty są wyraźniejsze a rozgrywka płynna.

Kończąc opis tego monitora wspomnimy jeszcze, że posiada on złącze HDMI, USB w ilości 5 szt.i jedno złącze DisplayPort, oraz wyjście liniowe audio. Użytkownicy potwierdzają, że nowe rozwiązanie synchronizacji obrazu G-Sync to skok jakościowy w stosunku do innych rozwiązań. Daje to pełną płynność w grach nieporównywalną do V-Sync.

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...