Monitory 4k ranking

Ostatnio aktualizowane: 03.12.20

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Monitory 4K zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu, dlatego wielu konsumentów decyduje się na ich zakup. Jeśli i Ty chcesz wyposażyć się w takie urządzenie, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, powinieneś przeczytać nasz ranking. Przygotowaliśmy go na podstawie dokładnej analizy produktów, które są dostępne w sklepach. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się monitor Samsung U28E590D. Jest to model, który można kupić w atrakcyjnej cenie. Wśród atutów urządzenia konsumenci wyróżniają m.in. atrakcyjny design, funkcjonalność i łatwą obsługę. Na obudowie modelu znajdziemy wszystkie potrzebne porty, które umożliwiają podłączenie ekranu do wielu urządzeń. LG 27UD68 to monitor 4K, który uplasował się na drugim miejscu w zestawieniu. Produkt ma wiele opcji, dzięki czemu okazuje się odpowiedni dla graczy. Użytkownicy twierdzą, że sprzęt ma intuicyjny system obsługi i gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu. Jeśli chcesz poznać opisy innych, ciekawych modeli, zapoznaj się z naszym rankingiem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki monitor 4K kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nowinki technologiczne zawsze nas interesują, lubimy też mieć w swoim zaciszu domowym, to co najlepsze i daje poczucie komfortu. Dziś właśnie o takim komfortowym sprzęcie, czyli monitorach 4K. Zastanowimy się, jaki jest najlepszy monitor 4K, i do czego najlepiej się sprawdzi oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy jego kupnie.

4K – co to właściwie jest?

Zanim nastała era telewizorów 4K, najwyższa rozdzielczością, jaką mogliśmy się cieszyć były telewizory Full HD. Obraz w tych modelach jest wyświetlany z rozdzielczością 1920×1080 px. Natomiast z nastaniem ery telewizorów 4K, czy też inaczej nazwanych Ultra HD, użytkownik ma możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości odbiorniki mogą pokazać większą różnorodność barw, czy znacznie wyostrzyć wyświetlany obraz.

 

Dla kogo 4K?

Na ekranie monitora 4K zmieszczą się aż 4 obrazy wyświetlane przez monitor Full HD. Taka jest tu różnica rozdzielczości.  Zatem pracując na takim ekranie zmieścisz znacznie więcej informacji niż mogłeś to zrobić dotychczas. Łatwo jest tu, więc obsługiwać wiele aplikacji w obrębie jednego pulpitu. Przydatny ten monitor będzie dla wszystkich tych, którzy zajmują się obróbka zdjęć, filmowaniem, projektowaniem 3D. Gracze komputerowi mogą tu odkryć zupełnie nową jakość grafiki swoich gier. Jednak, aby monitor taki dobrze działał, musi mu dorównać jakością sprzęt komputerowego. Podstawą jest tu dobry procesor i wydajna karta graficzna.

 

Jaki Monitor 4K wybrać – wielkość.

W ślad za monitorem nadążyć technologicznie muszą wszystkie elementy komputera. Na przykład kupując monitor 40 calowy, będziesz potrzebować nie tylko dużego biurka, ale również myszy o najwyższej możliwej rozdzielczości. Do gier producenci polecają monitory o wielkości 27 – 28 cali. Gracz na ogół jest stosunkowo blisko przy monitorze, więc większy ekran mógłby powodować kłopoty z ogarnięciem wszystkich elementów gry rozgrywających się na monitorze. Jeśli są ku temu warunki, to lepiej się zaopatrzyć w większy sprzęt i go od siebie nieco odsunąć.

Na przykład monitory o wielkości 32 cale świetnie się sprawdzą przy pracy z programami CAD-CAM. Zapewniają one duży obszar roboczy pozwalający mieć podgląd na projekt z kilku ujęć. Obok wielkości matrycy, warto również zwrócić uwagę na jej proporcje. Rozmaite proporcje są dedykowane do różnych aplikacji. Na przykład, dla osób zajmujących się obróbką filmów wideo przeznaczone są wąskie i długie monitory, o długości nawet 60 cm.

Gdy natomiast kupujesz telewizor 4K, to jego wielkość powinna być uwarunkowana wielkością pokoju, w którym stanie. Jeśli nie jesteś ograniczony powierzchnią, zaleca się kupić tak duży monitor, jak się tylko da. Przy przekątnej obrazu 55 cali wrażenia odbioru są znakomicie lepsze niż przy mniejszych przekątnych.

 

Telewizor OLED 4K i zakrzywione ekrany

Za najlepiej odwzorowujące barwy są uważane telewizory wykorzystujące technologię OLED. Szczególnie czerń dobrze się tu zachowuje, a jest ona kolorem do najtrudniejszego odwzorowania. Modele takie mają również bardzo wysoki kontrast, podobnie trudny do osiągnięcia w innych technologiach. Natomiast zakrzywione ekrany, pozwalają na oglądanie obrazu z boku zachowując tę samą jakość obrazu, jak przy patrzeniu na ekran z przodu. Wewnątrz jednak mają one takie same wyposażenie, jak płaskie monitory 4K.

Absolutną nowością są za to telewizory 4K, które można w dowolny sposób wygiąć, a następnie powrócić do pierwotnego stanu, lub zmienić mu kształt w jeszcze inny sposób. Jednak cena takich modeli jeszcze jest odstraszająca.

Matryca

Bardzo trudno obecnie jest wskazać lepszą matrycę, ponieważ producenci wciąż udoskonalają swoje technologie. Telewizory 4K mamy dostępne z matrycami IPS i TN, różnią się takimi kwestiami, jak kąty widzenia, nasycenie kolorów i odwzorowanie czerni. Ale najlepiej kierować się po prostu przeznaczeniem monitora, a nie typem jego matrycy. Gdy jesteś grafikiem i potrzebujesz monitor do obróbki zdjęć, czy filmów, ważniejsze będzie dla Ciebie, aby monitor odwzorowywał paletę kolorów RGB i miał możliwość profesjonalnej kalibracji. Natomiast, gdy monitor 4K będzie służył do gry, to skup się na czasie reakcji, aby wynosił mniej niż 10 ms.

 

Parę słów o komputerze

Jeśli właśnie stałeś się również posiadaczem nowego komputera, to pewnie nie masz powodów do zmartwień, ale jeśli Twój komputer już jest z Tobą parę sezonów, to musisz sprawdzić, czy będzie on obsługiwał monitor 4K. Przede wszystkim sprawdź, czy Twój komputer ma wejścia potrzebne do współpracy z monitorem 4K, czyli HDMI 1.4 lub DisplayPort. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie karty graficznej. Musi ona mieć parametry takie, aby była zdolna wyświetlić obraz na monitorze o rozdzielczości ultra HD. Podobnie sprawa ma się z procesorem, taki który da sobie radę z tym monitorem to i7.

 

Monitory 4Kw dobrych cenach

Jako że monitory 4K już jakiś czas goszczą na naszym rynku, ceny ich systematycznie spadają. Ceny  zaczynają się od ok. 1500 zł modeli o matrycy 23 cale, średnie modele można kupić za kwotę 2000 zł. Natomiast te o nieco większej przekątnej narażą nas na wydatek 3500 – 7000 zł.

 

 

Najlepsze monitory 4k w 2020 roku

 

Monitory 4k to kolejna generacja tego typu urządzeń mająca na celu poprawę wrażeń wizualnych. Model z 4k jest bardziej pożądany przez graczy ze względu na zwiększoną ilość pikseli, dzięki której każdy dostrzeże więcej detali obrazu, a także dynamicznemu odświeżaniu, które minimalizuje opóźnienia wyświetlania obrazu. Te i wiele innych funkcji powoduje, że takie monitory stają się popularne i pożądane. Dlatego postanowiliśmy przedstawić ranking monitorów 4k, w którym przedstawimy pięć, czołowych monitorów 4k. Przeczytaj nasz ranking i zdecyduj, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Samsung U28E590D

 

Pierwszy z prezentowanych modeli został uznany za najlepszy monitor 4k w 201t roku. A został nim Samsung U28E590D. Wymiary tego urządzenia bez podstawy wynoszą 660,9 x 381,3 x 73,5 mm, a waga (również bez podstawy) to 4,71 kg, natomiast przekątna ekranu wynosi 28’’. Jest on klasy efektywności energetycznej B i posiada program energooszczędności Energy Star 6.0.

Ponadto jest kompatybilny z Windows i Mac i jest wyposażony w jeden Display Port 1.2, dwa porty HDMI, oraz wyjście słuchawkowe. Monitor można powiesić na ścianie za pomocą uniwersalnego mocowania VESA 75 x 75, lub postawić na dołączonej podstawie, która dodatkowo umożliwia odchylenie monitora w zakresie 2° w przód i 20° w tył.

Monitor pozwala osiągnąć jasność obrazu na poziomie 370 cd/m2, oraz wyświetla aż do miliarda kolorów. Wielkość pojedynczego piksela wynosi 0,16 mm x 0,16 mm. Dzięki tym parametrom obraz jest żywy i ostry. Ponadto model ten charakteryzuje się dynamicznym odświeżaniem z opóźnieniem wyświetlania na poziomie 1 ms. Najciekawsze jest jednak jest to, że funkcja Picture-by-Picture (PBP), w którą urządzenie jest wyposażone, pozwala na podłączenie dwóch komputerów do tego samego monitora.

Obszar wyświetlania zostaje wówczas podzielony na dwie części z dostępem do obu w tym samym czasie. Inna funkcja: Picture-in-Picture (PIP) 2.0, pozwala na oglądanie obrazów z kilku źródeł jednocześnie. Przy czym drugi obraz może pokryć do 25% powierzchni ekranu w dowolnym jego miejscu. Użytkownicy uważają, że aczkolwiek cena tego monitora jest wysoka, to obraz 4k rekompensuje tę niedogodność. Monitor ponadto ma znakomity wygląd.

Samsung U28E590D to bardzo dobry monitor 4K do 1500 zł. Przekątna ekranu wynosi 28 cale. Wymiary produktu są następujące: długość – 66,1 cm, szerokość – 18,7 cm i wysokość – 46,85 cm, a waga wynosi 5,3 kg.

Zalety
Jakość:

Pozytywne opinie konsumentów nie pozostawiają wątpliwości, że jakość obrazu jest bardzo dobra. Monitor gwarantuje odpowiednie odwzorowanie barw, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowania sprzętu.

Nachylenie:

Z uwagi na to, że użytkownik może ustawić nachylenie ekranu w zakresie od 2 st. do 20 st. łatwo dopasować produkt do indywidualnych potrzeb.

Picture-by-Picture:

Funkcja Picture-by-Picture umożliwia podłączenie monitora do dwóch komputerów. W efekcie na ekranie wyświetlany jest obraz z dwóch pulpitów. Możemy więc sterować dwoma urządzeniami jednocześnie.

Porty:

Na obudowie produktu znajdziemy wszystkie potrzebne złącza - 2 wejścia HDMI i jeden DisplayPort 1.2. Pozwalają one podłączyć do monitora nie tylko komputer, ale też konsolę do gry czy dekoder telewizyjny.

Design:

Sprzęt wygląda nowocześnie, dlatego dobrze się prezentuje i pasuje do każdego wnętrza.  

Wady
Obsługa:

Niektórzy konsumenci zaznaczają, że na początku obsługa urządzenia może być skomplikowana, ponieważ dołączona do zestawu instrukcja nie jest czytelna.

 

 

 

 

LG 27UD68

 

LG 27UD68, to monitor o przekątnej 27 cali i rozmiarach bez podstawy 615 mm szerokość, 49 mm głębokość, oraz 365 mm wysokość. Waga urządzenia wynosi 4,6 kg. Oprócz zainstalowania monitora na podstawie, jest tu możliwość powieszenia go na ścianie.

Model ten jest zbudowany w oparciu o matrycę IPS, o rozdzielczości 3840 x 2160 i współczynniku proporcji 16: 9. Matryca wyświetla 1,07 miliarda kolorów i ma pokrycie przestrzeni barw 99% sRGB. Monitor ten został wyposażony w nowoczesne funkcje dla graczy. Na przykład Black Stabilizer zapewnia pełną widoczność, nawet w najciemniejszych lokacjach.

Ciemne obszary zostają rozjaśnione, a zbyt jasne, lekko przygaszone. Funkcja Dynamic Action Sync, dzięki skróconemu do 5 ms opóźnieniu reakcji, umożliwia szybsze zauważenie i atak na wroga. Model ten ma również wiele zaawansowanych funkcji ustawień optymalizujących działania gry.

Można go na przykład ustawić do gier typu PS i RTS. Funkcja OnScreen Control pozwala na regulowanie ustawień obrazu, opcja My Display Presets zarządza indywidualnymi ustawieniami do konkretnych aplikacji. Dzięki temu urządzenie zapamięta Twoje ustawienia i wróci do nich po ponownym włączeniu tej samej aplikacji.

Ponadto funkcja Screen Split pozwala na pracę wielozadaniową dzieląc ekran do Twoich potrzeb. Mamy tu 14 różnych ustawień wraz z czterema ustawieniami typu PIP, który pozwala na pracę na głównym ekranie, a na drugim, mniejszym np. oglądanie filmu. Według konsumentów jest to dobry i tani monitor 4k. Przekazują oni, że sprzęt pozwala zarówno na gry, jak i oglądanie filmów, czy pracę z programami graficznymi.

Monitor LG 27UD68 ma rozdzielczość równą 27 cale. Model waży 4,9 kg, a jego wymiary to: wysokość – 45,6 cm, szerokość – 61,5 cm i głębokość – 18,7 cm.

Zalety
Komfort:

Monitor gwarantuje komfort w trakcie gry czy oglądania filmów. Czas reakcji urządzenia wynosi zaledwie 5 ms, dlatego nie musimy się obawiać, że ekran będzie się zacinał i pojawi się efekt smużenia.

Flicker Safe:

Technologia Flicker Safe redukuje intensywność niebieskiego światła. W rezultacie nasze oczy nie męczą się zbyt szybko.

Black Stabilizer:

Produkt ma opcję Black Stabilizer, która okazuje się niezwykle przydatna dla graczy. Funkcja ta gwarantuje odpowiednią widoczność nawet w ciemnych miejscach, co ma duże znaczenie w trakcie rozgrywki online.

Obsługa:

Monitor ma dobrze przemyślane menu, dzięki czemu wybranie interesujących nas ustawień nie jest trudne.

Wady
Podstawka:

W komentarzach użytkowników pojawia się informacja, że podstawka nie jest wykonana z najlepszych gatunkowo tworzyw. Istnieje więc ryzyko, że stosunkowo szybko się uszkodzi.

 

 

 

 

Iiyama GB2888UHSU-B1

 

Liyama GB2888UHSU-B1 to drugie miejsce na naszej liście. Model ten ma 28 cali o rozdzielczości UHD 3840×2160 (inaczej zwaną 4k) i jest kompatybilny z systemami operacyjnymi: Windows 95 / 98 / 2000 / ME / XP / Vista/ 7 / 8/ 10. Monitor jest również kompatybilny z urządzeniami Apple. Stopka sprzętu posiada regulację wysokości do 130 mm, a także kąta obrotu 90°; 45° w lewo; 45° w prawo, oraz kąta pochylenia 17° w górę; 0° w dół.

Użytkownik znajdzie tu cyfrowe wejście sygnału 2xHDMI, 1xHDMI/MHL, DisplayPort oraz analogowe wyjście VGA. Ponadto mamy tu port HDCP, wyjście słuchawkowe, a także koncentrator USB UP 1 x USB 3.0 oraz DOWN 2 x USB 3.0.

Technologia AMD FreeSync™, w którą monitor jest wyposażony dba o płynne odtwarzanie skomplikowanych animacji nawet, gdy mają dużą ilość klatek wyświetlanych na sekundę. Również opóźnienie wyświetlania na poziomie 1 ms gwarantuje graczowi szybką reakcję i dobre działanie monitora. Ponadto sprzęt jest wyposażony w gniazdo kompatybilne z Kensington-lock™, które pozwala na zamocowanie linki MicroSaver® zabezpieczającej sprzęt przed kradzieżą.

Opinie o monitorach 4k marki Liyama GB2888UHSU-B1 mówią, że dzięki 4k obszar roboczy na tym monitorze jest zauważalnie większy. Użytkownicy używają tego monitora nie tylko do gier, ale również do programów typu CAD, bo cechy tego modelu wyraźnie poprawiają pracę z tymi programami.

IIYAMA GB2888UHSU-B1 to monitor o wymiarach: 66,3 cm x 41,35 cm x 23 cm, a jego waga wynosi 7,7 kg. Przekątna ekranu to 28 cale. Obudowa modelu ma czarny kolor.

Zalety
Czas reakcji:

Prezentowany monitor ma bardzo dobre parametry - czas reakcji urządzenia wynosi zaledwie 1 ms. W rezultacie wyświetlany na ekranie obraz jest płynny. Dzięki temu produkt spełnia oczekiwania graczy i osób lubiących kino akcji.

Jakość:

Model został wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia. Na powierzchni obudowy nie pojawiają się zarysowania, a solidna podstawka gwarantuje stabilność produktu.

Głośniki:

Monitor został wyposażony w głośniki. Według konsumentów są one solidnie wykonane i gwarantują wysoką jakość odtwarzanego dźwięku.  

Wady
Obsługa:

Część osób uważa, że na początku obsługa urządzenia może być problematyczna. Potrzeba czasu, aby poznać wszystkie dostępne w modelu funkcje.

 

 

 

 

Dell P2715Q

 

Następny w naszym rankingu, Dell P2715Q, to monitor o matowej matrycy i wielkości ekranu 27 cali i rozdzielczości 3840 x 2160, oraz wielkości jednego piksela 0,155 mm, a także proporcji obrazu 16: 9 i szerokim kącie oglądania 178°.

Monitor ten wyświetla 1,07 mld kolorów i jest dostrojony z gamą barw 99% sRGB deltaE < 3. Szerokość tego modelu wynosi 647 mm, a wysokość wraz z podstawą to 423 mm. Monitor można obracać o 90°, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę.

Mamy tu także możliwość umieszczenia urządzenia na ścianie za pomocą uchwytu VESA 100 x 100 mm. Producent Dell P2715Q, zdecydowanie postawił na ekologię. Monitor jest pozbawiony szkodliwych związków BFR/PVC, szyba monitora nie zawiera arsenu, a panel LED jest wolny od rtęci.

Urządzenie również posiada certyfikat ENERGY STAR®  oraz EPEAT®  Gold i jest zgodny z normą TCO. Jeśli chodzi o rodzaj wejść i wyjść, w jakie monitor został wyposażony, to znajdziemy tu: USB 3.1 Gen. – 1 Type-B (USB 3.0) – 1 szt., USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 3 szt., HDMI – 1 szt., Mini DisplayPort – 1 szt., DisplayPort – 1 szt., oraz wyjście słuchawkowe – 1 szt. Użytkownicy chwalą funkcjonalność tego modelu, jego wygląd i jakość obrazu.

Dell P2715Q to monitor o przekątnej ekranu 27 cale. Wymiary produktu są następujące: szerokość – 64 cm, głębokość – 5,15 cm i wysokość – 38 cm. Waga produktu wynosi ok. 5 kg.

Zalety
Jakość:

Monitor odtwarza obraz w jakości 4K. Urządzenie wiernie odwzorowuje barwy i nie zacina się w trakcie pracy. Dlatego też konsumenci twierdzą, że model spełnia ich oczekiwania.

Port USB:

Produkt został wyposażony w port USB, który umożliwia odtwarzanie plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.

Design:

Monitor ma elegancki, a zarazem nowoczesny design. Produkt ładnie prezentuje się na biurku i pasuje do innych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu.

Wady
Obsługa:

Pewna grupa osób zwróciła uwagę na to, że na początku obsługa urządzenia nie jest prosta.

Pielęgnacja:

Trzeba stosunkowo często czyścić produkt, ponieważ na jego powierzchni pojawią się smugi, a osadzający się kurz jest bardzo widoczny.

 

 

 

 

Acer Predator XB321HKBMIPHZ

 

Ostatni model opisywany, jest również najdroższym w naszym zestawieniu. A mowa tu o Acer Predator XB321HKBMIPHZ. Monitor o przekątnej 32 cali i rozdzielczości 3840 x 2160. Wymiary tego sprzętu wynoszą szerokość 708 mm, oraz wysokość 398 mm. Jest on klasy energetycznej B i pobiera moc 52 W. P

roducent deklaruje, że roczne zużycie energii to 76 kWh. Urządzenie posiada matrycę w technologii IPS, która zapewnia doskonały kontrast oraz szerszy kąt widzialności, który tu wynosi 178 stopni. Podwójne, wbudowane głośniki doskonale odwzorowują pełną paletę dźwięków, niezależnie czy oglądasz film, słuchasz muzyki, czy grasz.

Natomiast technologia Flicker-free dba o redukcję migotania obrazu i dzięki temu osoba przed monitorem nie ma dolegliwości zmęczonych i bolących oczu. Dla każdego gracza natomiast interesująca powinna się jawić przełomowa technologia monitorowa NVIDIA G-SYNC.

Synchronizuje ona częstotliwość odświeżania obrazu z układem GPU twojego komputera. Do tej synchronizacji komputer powinien być wyposażony w kartę graficzną GeForce GTX. W rezultacie obraz pojawia się bez opóźnień, obiekty są wyraźniejsze a rozgrywka płynna.

Kończąc opis tego monitora wspomnimy jeszcze, że posiada on złącze HDMI, USB w ilości 5 szt.i jedno złącze DisplayPort, oraz wyjście liniowe audio. Użytkownicy potwierdzają, że nowe rozwiązanie synchronizacji obrazu G-Sync to skok jakościowy w stosunku do innych rozwiązań. Daje to pełną płynność w grach nieporównywalną do V-Sync.

Monitor 4K Acer Predator XB321HKBMIPHZ ma przekątną ekranu 32 cale. Czas reakcji urządzenia to 4 ms. Produkt został wyposażony w głośniki.

Zalety
Obraz:

Z uwagi na to, że prezentowany na ekranie obraz jest płynny monitor będzie odpowiedni dla graczy. Urządzenie nie zacina się i ma opcję synchronizacji G-Sync.

Obsługa:

Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Produkt ma przejrzyste menu, dzięki czemu ustawienie parametrów nie zajmuje dużo czasu.

Wady
Podstawka:

Konsumenci zaznaczają, że na podstawce stosunkowo szybko pojawiają się zarysowania. W związku z tym podczas czyszczenia tego elementu trzeba uważać, aby go nie uszkodzić.

Design:

Pewna grupa Internautów twierdzi, że design produktu nie spodoba się każdemu. Czerwone elementy na podstawce nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.  

 

 

 

 

Jaki monitor – 2k czy 4k?

 

Jesteś na tej stronie, bo z pewnością szukasz informacji na temat tego, jaki monitor 4K jest polecany przez Internautów. Z naszego poradnika dowiedziałeś się już, które modele cieszą się największą popularnością. Należy wskazać, że wśród konsumentów dużą popularnością cieszą się także modele 2K. Co różni poszczególne urządzenia od siebie?

 

 

Czym właściwie jest 2K i 4K?

Zarówno monitory 2K, jak i 4K są chętnie wybierane przez osoby, które często korzystają z komputera. Na ich zakup najczęściej decydują się gracze, choć trzeba przyznać, że takie urządzenia bez wątpienia spełniają oczekiwania także użytkowników pracujących np. w branży informatycznej. Rozmiar obrazu dla jakości 4K powinien wynosić 4096×3112 pikseli lub 4096×2160 pikseli. W przypadku 2K jest to rozdzielczość 2048×1556 pikseli lub 2048×1080. Jak można zauważyć, urządzenie 4K oferuje lepszy obraz, w którym uchwycone zostały nawet niewielkie szczególny. Liczba klatek na sekundę w przypadku 4K powinna wynosić 24, a jeśli mowa o 2K – 24 lub 48.

 

Wady i zalety monitorów 2K i 4K

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać monitor 2K czy 4K warto poznać wady i zalet poszczególnych sprzętów. Niepodważalnym atutem urządzenia obsługującego 4K jest niepowtarzalna jakość obrazu. Nie ma obaw o to, że na ekranie będą widoczne piksele, nawet jeśli będziemy obserwować go z bardzo bliskiej odległości. Warto wskazać też, że coraz więcej wydarzeń ze sportu i innych dziedzin jest rejestrowanych w jakości 4K. W efekcie oglądając relację możemy poczuć się tak, jakbyśmy rzeczywiście tam byli. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie sprzęty zwykle pobierają nieco więcej prądu. Dodatkowo stanowią spore obciążenie dla komputera. Jeśli więc nasz PC nie ma odpowiednio dużo pamięci, obraz, mimo wysokiej jakości wykonania monitora i użycia najlepszych technologii, może się zacinać. Monitory 2K również gwarantują bardzo dobrą jakość obrazu, niemniej jest ona nieco słabsza. Jednak przeciętny użytkownik z pewnością nie zauważy różnicy. Wbrew pozorom różnica w cenie pomiędzy porównywanymi monitorami nie jest duża.

 

 

Dlaczego warto kupić monitor 4K?

Jako że monitor 2K zdaniem wielu osób gwarantuje zadowalającą jakość obrazu, pojawia się pytanie, dlaczego jednak warto wybrać model 4K. Można powiedzieć, że tego typu inwestycja jest bardziej rozważna. Jak wiadomo, technologia bardzo szybko się rozwija. Może więc się okazać, że już za niedługo jakość 2K odejdzie w zapomnienie. Oglądając więc filmy czy grając w gry, które oferują format 4K będziemy musieli zadowolić się nieco gorszą jakością obrazu.

 

Kto powinien inwestować w monitor 4K?

Powoli monitory 4K stają się standardem. W związku z tym na ich zakup decydują się nie tylko osoby, które spędzają przed komputerem bardzo dużo czasu. Niemniej jednak to właśnie ta grupa konsumentów przykłada największą wagę do jakości sprzętu. Dlatego też jeśli zaliczasz się do tego grona, urządzenie z jakości 4K jest dla Ciebie. Jeśli jednak nie używasz swojego komputera zbyt często, a jakość obrazu, który zapewnia Twój stary monitor Cię zadowala, nie musisz wydawać pieniędzy. Jak zostało wcześniej wspomniane, różnice pomiędzy monitorem 2K a 4K dla przeciętnego użytkownika są niemal niezauważalne.

 

 

Mamy WIECEJ! Sprawdz artykuly ponizej:

 

Drukarki laserowe

Jaki soundbar kupić?

Słuchawki nauszne

Odkurzacze pionowe 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status