Komputery stacjonarne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Postanowiliśmy poszukać najlepszego obecnie komputera stacjonarnego. Braliśmy pod uwagę parametry techniczne, przeznaczenie i cenę komputera. Na podstawie tych parametrów znaleźliśmy model Lenovo IdeaCentre Y700-34. Komputer ten uznaliśmy za godny polecenia, ze względu na obecność najnowszej generacji, czterordzeniowego procesora Intel Core i5, karty graficznej GeForce GTX cenionej w gamingu, oraz 16 GB pamięci DDR4. Na uwagę zasługuje również dysk o pojemności 1 TB. Zainstalowany system na tym komputerze to Windows 10 Home. Sprzęt ten nadaje się zarówno do pracy biurowej, jak i dla gracza. Dodatkowo mamy tu możliwość rozbudowy, ponieważ obudowa pomieści jeszcze 2 dodatkowe dyski, a także w sumie cztery gniazda DIMM, które mogą obsłużyć 32 GB pamięci. Gdyby jednak ten model nie sprostał Twoim oczekiwaniom, to skieruj swe kroki w kierunku modelu Dell Inspiron 3668. Komputer Dell może się pochwalić równie wysokimi parametrami i wielu użytkowników czerpie zadowolenie z jego użytkowania. Mamy tu również system Windows 10 Home oraz 1 TB dysku twardego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki komputer stacjonarny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Szukając komputera dla siebie, lub kogoś z rodziny trzeba nie lada wiedzy. aby wybrać pomiędzy tym, co konieczne a rozsądną ceną. Bo najlepszy komputer stacjonarny to taki, który spełnia nasze oczekiwania. A będą one inne w przypadku architekta, który poszukuje sprzętu do pracy, przedsiębiorcy zaopatrującego swoje biuro w nowy sprzęt, czy gracza, dla którego wszystkie nowinki są bardzo istotne.

 

 

Obudowy

Zacznijmy od typów obudowy, jakie są dostępne na rynku. Desktop w obudowie typu tower ustawisz obok biurka na podłodze lub w specjalnie wyodrębnionym na jednostkę miejscu. Zaletą tej formy jest wielkość, która powoduje, że znajdziesz tu miejsce na ewentualną rozbudowę maszyny, dodając jej dodatkową pamięć czy napęd albo dysk, czy też dodatkową kartę graficzną.

Obudowy płaskie, czyli poziome, to rozwiązania częściej spotykane w biurach, tu mamy znikomą możliwość rozbudowy podzespołów ze względu na małe gabaryty.

Dla osób o dużej wrażliwości estetycznej lub po prostu tych, którzy lubią nowinki jest przeznaczony nettop. Są to komputery o umiarkowanych parametrach i mogą służyć do prac biurowych, słuchania muzyki czy surfowania w Internecie. Obudowa jest bardziej niż skromna, jeśli chodzi o wymiary, za to estetyka jest na najwyższym poziomie. Nettop można zawiesić na ścianie czy postawić na biurku – swoim wyglądem na pewno przyciągnie wzrok kolegów. Nie nadaje się on jednak dla graczy komputerowych i nie da się go rozbudować. Jednak tego typu komputery stacjonarne można kupić w dobrych cenach. Bardzo atrakcyjny nettop, doskonały do oglądania filmów czy przeglądania Internetu dostaniemy już za kwotę 1500 PLN.

Zadając sobie pytanie, jaki jest najlepszy komputer stacjonarny nie sposób nie przyglądnąć się komputerom, które w ostatnim czasie biją rekordy popularności. All-in-one, czyli wszystko, co musi mieć komputer jest ukryte w monitorze. Sztuką jest tu tak skonstruować monitor, aby był estetyczny i nie pomijał żadnego z istotnych elementów wyposażenia. Ten typ komputerów, tak jak i inne rodzaje, można dostać z różnymi parametrami technicznymi.

 

Parametry

Gdy interesują nas wysokie parametry naszej jednostki, po pierwsze musimy zwrócić uwagę na rodzaj procesora, ilości rdzeni, wielkości pamięci RAM, rodzaj i pojemności dysku, a dla graczy jeszcze istotnym będzie rodzaj karty graficznej.

Najważniejszym elementem jest rodzaj procesora i jego częstotliwość taktowania. Chcąc zaopatrzyć się w komputer o dobrych parametrach rozglądnij się za procesorem Intel Core. Najlepszym w tej grupie obecnie jest Intel Core i7 o dwu lub cztero, a nawet ośmiordzeniowy procesorze. A najmocniejsze taktowanie to 3,5 GHz. Gdy szukasz komputera do gier, to trudno obecnie zejść niżej z wymaganiami. Podobnie, gdy pracujesz przy grafice. Jeśli natomiast poszukujesz przeglądarki Internetu i obsługi programów biurowych wystarczy zakup procesora Intel Core i5 lub nawet Intel Core i3. Dostępne na rynku są również procesory AMD, także wyposażone od dwóch do ośmiu rdzeni. Nie są to modele tak znane, jak Intel, ale za to są znacznie tańsze. Tańsze są też podzespoły, np. takie jak płyta główna do tego procesora. Jednak szybkością i wydajnością nie mogą z Intelem na razie konkurować.

Wraz z decyzją o rodzaju procesora, konsekwentnie trzeba wybierać podzespoły odpowiednie technologicznie. Pamięć RAM, to kolejny, odpowiedzialny podzespół komputera. Rynek obecnie dostarcza pamięci typu DDR2, DDR3 i DDR4. Ta ostatnia jest najnowsza, najnowocześniejsza i może pracować z najszybszymi procesorami. Standardem już zaczyna być 16 GB pamięci RAM, ale jeśli chcesz mieć pewność, że nie stracisz żadnej rozgrywki to wyposaż swojego PC-ta w 32 GB pamięci RAM.

Gdy myślimy o dysku twardym, to trzeba sobie zdać sprawę, że obecnie mamy do wyboru dwa rodzaje dysku. Tradycyjny, wykorzystywany w komputerach od lat dysk HDD, oraz nowej generacji dysk SSD. Nowy dysk to rodzaj dysku półprzewodnikowego, którego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu solid-state drive, zbudowanego w oparciu o pamięć flash.

Tradycyjny dysk HDD powinien być dostosowany do ilości danych, jakie mamy zamiar na nim przechowywać. Obecnie pojemność 1000 GB jest standardem w dolnych granicach. Zatem można tę wielkość traktować, jako minimum. Dyski SSD są produkowane w mniejszej pojemności (480 GB to pojemny dysk SSD), bo też potrzebują mniej miejsca, aby dane zapisać.  Ich praca jest wydajniejsza od pracy dysków tradycyjnych, a także szybsza, a same nośniki są trwalsze. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażyć komputer w oba dyski. W przypadku umieszczenia systemu na dysku SSD, komputer uruchamia się znacznie szybciej.

A jaki komputer stacjonarny wybrać pod względem wyposażenia go w napędy optyczne? Warto, aby w komputerze znalazła się nagrywarka DVD. Dla osób, które chcą wyposażyć komputer w kino domowe poleca się wyposażyć PC-ta w nagrywarkę Blu-ray. Płyta Blu-ray w stosunku do płyty nagrywarki DVD ma znacznie większą pojemność. Standardowa płyta Blu-ray może zmieścić 25 GB danych. A pojawiają się już technologie pozwalające za pomocą Blu-ray na zapis ponad 300 GB.

Karta graficzna, to element wielokrotnie zintegrowany z płytą główną. Przeciętnemu użytkownikowi komputera to na ogół wystarcza. Jednak gracze komputerowi powinny rozejrzeć się za dobrym modelem opartym na procesorze ATi  (Radeon) lub jeszcze lepiej NVidia (GeForce).

Podobnie sprawa ma się z kartami dźwiękowymi. Można pozostać przy tej dołączonej do płyty głównej, lub zaopatrzyć się w model, który zadowoli ucho melomana. Na przykład karta Creative Sound Blaster X-Fi Titanium nie jest nadmiernie drogim rozwiązaniem, a już lepiej brzmi od tej zintegrowanej.

 

 

Komunikacja

Każdy z nowoczesnych komputerów musi posiadać możliwości komunikacji z innymi, elektronicznymi urządzeniami. Dlatego musimy go wyposażyć w szereg portów i wejść. Najbardziej popularnym portem do komunikacji jest obecnie port USB. Jest to uniwersalne wejście, za pomocą którego podłączymy inny komputer, dysk zewnętrzny czy napęd. Obecnie najnowszym standardem portu jest USB 3.0. Dobrze jest, aby przynajmniej jedno takie wejście było umieszczone z przodu obudowy, unikniemy w ten sposób nurkowania pod biurko każdorazowo, gdy będziemy chcieli podłączyć pendrive.

Ponadto przydatnym może się okazać złącze FireWire służące do szybkiego przesyłania danych na przykład z kamery. Przy zamierzeniu instalacji dodatkowej karty graficznej konieczne będzie jedno z wyjść: HDMI, DVI lub D-SUB. Gdy chcemy naszego PC-ta podłączyć do TV i stamtąd oglądać filmy, potrzebne będzie HDMI. Jeśli często używasz w różnych urządzeniach karty pamięci, to zapewne będziesz również zainteresowany umieszczeniem w komputerze czytnika takich kart. Najlepsze są takie, które obsługują wiele formatów kart, jak Memory Stick, Compact Flash, microSD czy miniSD.

 

Producenci

To, jakiego wybierzesz producenta nie determinuje rodzaju komputera, jaki zakupisz. Zarówno Asusa, jak Della, czy też komputer firmy Lenovo, albo Fujitsu-Siemens będziesz mógł kupić o bardzo wysokich parametrach, jak tych średnich. Różne też będą ceny urządzeń. Zawsze należy najpierw ocenić swoje potrzeby, określić budżet i dopiero wtedy wybierać właściwy model komputera.

 

 

Najlepsze komputery stacjonarne w 2019 roku

 

Aby uniknąć zakupu sprzętu niskiej jakości, o parametrach, jakie okażą się niewystarczające przedstawiamy naszym czytelnikom przewodnik po aktualnie najlepszych na rynku komputerach stacjonarnych. Zapraszamy do lektury.

 

Nasze zalecenia

 

Lenovo IdeaCentre Y700-34

 

Komputer Lenovo model IdeaCentre Y700-34 to nowoczesna maszyna wyposażona w czterordzeniowy procesor IntelCore i5. Dzięki niemu, a także 8 GB pamięci RAM, urządzenie sprawnie sobie radzi z wszelkimi pracami, włączając w to zaawansowaną grafikę, czy gry komputerowe. Na pojemnym 1 TB dysku hybrydowym SSHD każdy użytkownik zmieści olbrzymią ilość danych.

Dodatkowo obudowa komputera pozwala na dalszą jego rozbudowę. Model ten pomieści do czterech dysków twardych o maksymalnej pojemności 2 TB każdy, a także ma łącznie 4 gniazda pamięci, którą można rozbudować do 32 GB. W świat gier doskonale może wprowadzić wydajna karta graficzna GeForce GTX. A zintegrowana karta dźwiękowa doskonale daje sobie radę z odtwarzaniem wysokiej jakości dźwięku. Graczy może zainteresować fakt, że obudowa została wyposażona w oświetlenie LED, które możemy zintegrować z rozgrywkami na monitorze.

Szereg interfejsów typu USB RJ-45, VGA, HDMI, DVI PS-2, audio i mikrofon, pozwala na podłączenie właściwie każdego urządzenia. Opinie o komputerach stacjonarnych IdeaCentre Y700-34 przekazują, że jest to model na tyle nowoczesny, że może z powodzeniem posłużyć dłużej. Dodatkowo posiada nowatorską obudowę pozwalającą na umieszczenie dodatkowych podzespołów.  

 

 

 

 

Dell Inspiron 3668

 

Dobry i tani komputer stacjonarny, jakim bez wątpienia jest Dell Inspiron 3668 ma system operacyjny Windows 10 Home Edition. Obudowa jest kompaktowa, dzięki czemu urządzenie zabiera stosunkowo niewiele miejsca. Producent zapewnia, że jest to nowatorska konstrukcja pozwalająca na oszczędność miejsca przy zachowaniu przestrzeni do rozbudowy podzespołów.

W ręce użytkowników firma Dell oddaje model wyposażony w procesor Intel Core i3 o częstotliwości taktowania 3,9 GHz, 4 GB kartę pamięci RAM , oraz twardy dysk HDD wielkości 1 TB. Mamy tu także dedykowaną kartę graficzną nVidia GeForce GT 710 2GB. Model również jest wyposażony w Bluetooth, kartę bezprzewodową Wi-Fi oraz zintegrowaną kartę sieciową.

Czytnik kart pamięci z pewnością ucieszy użytkowników, którzy obsługują urządzenia z dodatkowymi takimi kartami. Również szereg portów, złącz i wejść zadowoli najbardziej pod tym względem wybrednego użytkownika. Na przykład mamy tu łącznie 6 portów USB, których część została umieszczona na przednim panelu, co z zadowoleniem zauważyli użytkownicy.

 

 

 

 

Apple Mac Pro

 

Gdy myślimy Apple, mamy na myśli solidność i trwałość oraz jakość najwyższej klasy. Dlatego ranking komputerów stacjonarnych nie byłby pełen bez modelu tej firmy. Chcemy więc przedstawić Apple Mac Pro z procesorem Intel Xeon E5, w zależności od wersji z czterema, sześcioma lub ośmioma rdzeniami. Pamięć RAM typu DDR3 posiada 16 GB.

Z komputera Apple Mac Pro z pewnością będą zadowoleni graficy i gracze komputerowi, bo model ten może się pochwalić dwoma procesorami graficznymi typu AMD FirePro i wyposaża je w 2 GB, 3 GB lub 6 GB pamięci VRAM. Pozwala to między innymi na podłączenie jednostki do 3 monitorów o rozdzielczości 4K. Do tego mamy tu najnowszej generacji dysk SSD, który nie tylko jest trwalszy od tradycyjnego dysku, ale też potrzebuje od dysku HDD mniej miejsca na zapisanie tych samych danych.

Produkt firmy Apple został również wyposażony w zunifikowany rdzeń chłodzący, który całkowicie zmienia sposób chłodzenia komputera, gdzie wydzielane ciepło jest rozprowadzane po rdzeniu i pozwala na równomierne obciążenie wszystkich podzespołów. Większość użytkowników uważa, że komputer spełnia najwyższe wymagania dotyczące sprzętu tego typu, a dołączony system operacyjny OS X Mavericks działa szybko i jest zaprojektowany do intuicyjnej obsługi.

 

 

 

 

MSI Aegis 3 

 

Niezwykły kształt i design ma komputer MSI Aegis 3. Jest to również wydajny komputer z czterordzeniowym procesorem siódmej generacji Intel Core i5. Częstotliwość taktowania procesora to 3,0 GHz. Jednostka ma zainstalowany polskojęzyczny Windows 10 Home Edition na dysku SATA III o pojemności 1 TB.

Mamy tu również drugi dysk, nowej generacji SSD o pojemności 128 GB. Całości dopełnia pamięć RAM 8 GB, z miejscem na rozszerzenie jej do 32 GB. Karta dźwiękowa jest tu zintegrowana z płytą główną, natomiast karta graficzna to GeForce GTX1050 4 GB. Urządzenie również zostało wyposażone w napęd optyczny Super Multi DVD. Do połączeń bezprzewodowych możemy wykorzystać tu technologię Bluetooth lub kartę bezprzewodową Wi-Fi.

Bogate wyposażenie w porty spotkało się z zadowoleniem użytkowników, którzy zauważają, że zostały tu zainstalowane 2 złącza HDMI, łącznie 9 portów USB 2.0 i 3.1, DisplayPort, oraz wejście mikrofonowe i audio. Z przyjaznym odbiorem również spotyka się obudowa w kolorze czarnym z kolorowymi wstawkami.

 

 

 

 

Asus AiO Zen

 

Asus AiO Zen to przedstawiciel modeli All in one. Całe oprzyrządowanie komputera zostało zamknięte w eleganckim monitorze. Producent wyposażył ten model w 21,5 calowy, dotykowy monitor, w którym znajduje się dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz. 8 GB pamięci RAM pozwala na wykorzystanie komputera również do gier, a 1 TB pojemności dysku pomieści wiele danych różnego formatu.

Sam ekran nie tylko pozwala na odtwarzanie obrazu w rozdzielczości 4K, ale też posiada ekran z podświetleniem LED, co pozwoliło na zastosowanie w nim bardzo cienkiego profilu typu ultra. Całość jest doskonale wyważona i stabilna, a jednocześnie pozwala na regulację i dopasowanie pozycji monitora do potrzeb użytkownika.

Użytkownik znajdzie tu zainstalowany system Windows 10 Home Edition. Sam komputer zaś uruchamia się szybko, a jego obsługa jest intuicyjna. Użytkownikom bardzo spodobał się dotykowy ekran pozwalający na obsługę multi-touch, czyli powiększanie obrazów palcami, obracanie i przewijanie.  

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...