Karty sieciowe USB ranking

Ostatnio aktualizowane: 05.06.20

 

W przygotowanym przez nas rankingu opisaliśmy najbardziej popularne karty sieciowe USB, które zdobyły uznanie konsumentów. Na pierwszym miejscu plasuje się model TP-Link 1200/11NAC, który pozwala na korzystanie z dwóch częstotliwości jednocześnie. To oznacza, że w paśmie 2,4 GHz możemy np. przeglądać media społecznościowe, a paśmie 5 GHz grać w gry on-line albo oglądać filmy. Karta ma niewielkie wymiary, więc po podłączeniu do komputera nie powinna nam przeszkadzać. Produkt jest kompatybilny z systemem operacyjnym Windows XP, 7 i 8. To dobra propozycja dla osób, które mają komputer bez gniazda RJ45 lub chcą mieć dodatkową kartę sieciową. Do naszego zestawienia wytypowaliśmy kilka innych modeli, więc jeśli produkt marki TP-Link nie spełnia Twoich oczekiwań, sprawdź je koniecznie. Drugie miejsce zajmuje SELTY – AD5 – karta pozwalająca na przesyłanie danych z prędkością do 100 Mbps. Jest ona łatwa w obsłudze, gdyż nie wymaga skomplikowanej instalacji. Produkt zapewnia świetny zasięg bezprzewodowego Internetu w całym domu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką kartę sieciową USB kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nie wszystkie komputery stacjonarne i laptopy są wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi, w efekcie czego łączą się z Internetem tylko przez kabel Ethernet. Czasami nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Z tego względu warto zdecydować się na zakup karty sieciowej USB, która zapewni nam nieograniczony dostęp do Wi-Fi w każdym miejscu w domu. Który produkt wybrać? Dowiesz się tego po przeczytaniu poradnika.

 

 

Do czego służy karta sieciowa USB?

Za sprawą karty sieciowej zyskujemy możliwość przesyłania i odbierania danych przez Internet. Dzięki niej możemy zmniejszyć ilość kabli podłączonych do komputera, gdyż korzystamy z Wi-Fi, a nie połączenia poprzez kabel Ethernet. Modele USB to karty zewnętrzne, które są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy starszego laptopa lub komputer stacjonarny bez gniazda RJ45. Na zakup takiego produktu możemy zdecydować się także w sytuacji, gdy chcemy wyposażyć swój sprzęt w bardziej nowoczesną kartę sieciową zapewniającą stabilne połączenie z Internetem.

 

Gniazdo USB

Robiąc zakupy warto zwrócić uwagę m.in. na typ gniazda USB. Może to być standard USB 1.1, 2.0 lub bardziej nowoczesny, 3.0. Ten ostatni gwarantuje szybkie przesyłanie danych, jednak po podłączeniu do komputera z gniazdem USB 2.0 prędkość może się obniżyć. Warto pamiętać, że nie tylko ta kwestia może wpływać na to, jaką kartę sieciową USB wybrać. Istotną rolę odgrywa też kilka innych czynników.

 

Standard połączenia

Przeważnie karty sieciowe obsługują kilka standardów bezprzewodowego połączenia z Internetem. Podstawą są 802.11b oraz 802.11g, jednak uznawane są już za nieco przestarzałe. Z tego powodu dobry i niezawodnie działająca karta powinna też obsługiwać standard 802.11n i 802.11ac. Ten drugi jest bardziej nowoczesny, może zapewniać szybkość transmisji danych do 1000 Mb/s.

 

Wykorzystywane częstotliwości

Routery zapewniają połączenie z Internetem na dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Panuje przekonanie, że najlepsza karta sieciowa USB może pracować w dwóch pasmach jednocześnie, co zwiększa jej praktyczność. Częstotliwość 2,4 GHz zwykle jest zatłoczona, ponieważ korzystają z niej mikrofalówki, sprzęty Bluetooth i wiele innych urządzeń, bez których nie możemy wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania. Z tego względu pasmo to najlepiej wykorzystywać głównie do przeglądania stron internetowych. Częstotliwość 5 GHz jest wykorzystywana rzadziej, dlatego pozwala na komfortowe oglądanie filmów i seriali czy granie w gry on-line bez ryzyka zakłócania sygnału.

 

Wymiary

Aby móc korzystać z bezprzewodowego Wi-Fi karta powinna być przez cały czas podłączona do portu USB w komputerze. Nie może ona być za duża, ponieważ wtedy z pewnością będzie nam przeszkadzać (zwłaszcza gdy pracujemy na laptopie). Trzeba więc sprawdzić całkowite wymiary produktu. Niektóre modele są na tyle niewielkie, że ich konstrukcja ogranicza się jedynie do portu USB i fragmentu tworzywa sztucznego umożliwiającego łatwe wyjmowanie i wkładanie. Są one mniejsze nawet od zwykłego pendrive’a.

 

Zabezpieczenia

Jaka karta sieciowa USB jest najlepsza? To zależy także od zabezpieczeń połączenia, jakie zapewnia produkt. Zwykle jest to kilka różnych standardów: WPA-PSK/WPA2-PSK, 802.1x i WEP 64/128 bit. Obecnie za najlepszą ochronę uważa się zabezpieczenie WPA2, które wykorzystuje protokół CCMP oparty na szyfrowaniu AES, czyli Advanced Encryption Standard (Zaawansowany Standard Szyfrowania). Pozwala on na zmniejszenie do minimum ryzyka, że osoby niepożądane uzyskają dostęp do ważnych dla nas danych.

 

Szybkość transmisji danych

Szybkość transmisji danych w dużej mierze uzależniona jest od obsługiwanego przez kartę standardu – przy 802.11b jest to maksymalnie 11 Mb/s, a 802.11g – 54 Mb/s. Znacznie szybszy transfer zapewnia standard 802.11n – do 300 Mb/s i 802.11ac – nawet do 1 Gb/s. Daje nam to możliwość m.in. przesłania lub odebrania plików w krótszym czasie, niezależnie od ich rozmiaru.

 

 

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Zanim podłączymy zakupioną kartę do komputera musimy się upewnić, że jest kompatybilna z danym systemem operacyjnym. Dotyczy to w szczególności osób korzystających z oprogramowania Linux lub Mac OS. Większość produktów jest przystosowana do użytku z urządzeniami z systemem operacyjnym Windows (zarówno starszym XP i Vista, jak również nowszymi wersjami – 8.1 czy 10).

 

Długość kabla USB

Nie tylko wymiary decydują o tym, czy produkt będzie wygodny w użytkowaniu. Istotna jest też długość kabla USB, która zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Czasami poza kartą możemy znaleźć w zestawie też specjalny przedłużacz USB. Po podłączeniu go możemy wygodnie odłożyć produkt na biurko lub położyć go obok siebie, gdy pracujemy z laptopem na kolanach.

 

Karty sieciowe USB w dobrych cenach

Karty sieciowe USB kosztują od 10 zł do 200 zł. To, ile wydamy na zakup produktu, zależy głównie od wybranej marki, ale nie tylko. W kwestii ceny znaczenie nierzadko ma również obsługiwany standard połączenia Wi-Fi (a tym samym szybkość transmisji danych), jak również wykorzystywane częstotliwości.

 

Najlepsze karty sieciowe USB w 2020 roku

 

Zapoznałeś się z poradnikiem zakupowym, ale wciąż wahasz się, na który produkt się zdecydować? Umieszczony poniżej ranking kart sieciowych USB rozwieje Twoje wątpliwości. Są w nim opisy popularnych modeli idealnych do użytku z komputerem stacjonarnym czy laptopem.

 

Nasze zalecenia

 

TP-Link 1200/11NAC

 

Prezentujemy TP-Link 1200/11NAC – kartę sieciową z możliwością pracy w dwóch częstotliwościach. W paśmie 2,4 GHz możemy wykonywać takie czynności, jak przeglądanie stron internetowych, a w paśmie 5 GHz oglądać filmy w wysokiej jakości lub grać w wymagające gry on-line. Sprzęt ma kilka zabezpieczeń łącza: 802.1x, WEP 64/128 bit oraz WPA-PSK/WPA2-PSK.

Wymiary produktu to: 9,2 cm x 2,9 cm x 1,5 cm. Karta gwarantuje dużą prędkość połączenia internetowego, ponieważ jest zgodna z wieloma standardami, m.in.: IEEE 802.11ac, IEE 802.11n oraz IEE 802.11b. Model jest kompatybilny z systemem Windows XP, 7 i 8.

Jak twierdzą konsumenci, karta działa niezawodnie w obu pasmach, a dodatkowo pozwala na bezpieczne korzystanie z Internetu. Produkt marki TP-Link umożliwia komfortowe prowadzenie rozmów przez wideo-komunikatory czy oglądanie filmów bez ryzyka ich ciągłego zacinania się. Aby użytkować sprzęt, wystarczy podłączyć go do komputera i przeprowadzić instalację, co nie powinno zająć nam dużo czasu.

 

 

 

 

SELTY – AD5 

 

Produkt SELTY – AD5 umożliwia przesyłanie danych z prędkością 100 Mbps. Jest on kompatybilny z portem USB 1.1, 2.0 oraz 3.0, co oznacza, że można podłączyć go zarówno do starszego, jak i nowoczesnego komputera. Ta dobra i tania karta sieciowa USB obsługuje tryb wzbudzania, a także zdalnego wybudzenia.

Prezentowany model jest odpowiedni dla osób mających komputer bez gniazda RJ45. Produkt sprawdza się świetnie także wtedy, gdy chcemy mieć nie jedną, ale dwie karty sieciowe. Sprzęt jest kompatybilny z systemem operacyjnym Windows Vista, XP, 7, 8, 8.1 i 10. Aby móc użytkować kartę wystarczy podłączyć do niej kabel RJ45, a następnie podpiąć do portu USB.

Z opinii konsumentów wynika, że produkt jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale i niezawodny. Zapewnia on stabilną łączność z Internetem, a w dodatku można go podłączyć do dowolnego urządzenia z wgranym systemem Windows.

 

 

 

 

Netis WF2190 

 

Karta sieciowa Netis WF2190 jest zgodna ze standardem 802.11ac/b/g/n i gwarantuje prędkość transmisji danych do 1200 Mbps. To model pozwalający na komfortowe oglądanie filmów i seriali on-line, granie w gry czy przeglądanie stron internetowych. Produkt ma wymiary: wysokość – 9,2 cm, szerokość – 2,7 cm i głębokość – 1,5, dlatego po podłączeniu do komputera nie powinien nam przeszkadzać.

Sprzęt został wyposażony w złącze USB 3.0. Jest on kompatybilny nie tylko z oprogramowaniem Windows (XP, Vista, 7 i 8), ale również Linux oraz Mac OS (10.4, 10.5 i 10.6). Karta może pracować na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Nie musimy się martwić o bezpieczeństwo swoich danych w Internecie, gdyż model zapewnia odpowiednie zabezpieczenia, jak WPA-PSK/WPA2-PSK czy WEP 64/128 bit.

Produkt zdobył uznanie konsumentów, ponieważ szybko działa i zapewnia dobry zasięg bezprzewodowego Internetu. Nie trzeba się martwić, że podczas gry lub oglądania filmów połączenie zostanie niespodziewanie przerwane. Poza tym karta umożliwia korzystanie z Wi-Fi w całym domu bez ograniczeń.

 

 

 

 

TP-Link Arhcer T4U

 

Model TP-Link Arhcer T4U obsługuje standard 802.11ac, dlatego pozwala na komfortowe korzystanie z bezprzewodowego Internetu w całym domu. Maksymalna prędkość transmisji danych to w tym przypadku 867 Mbps (w paśmie 5 GHz, w paśmie 2,4 GHz – 300 Mbps). Karta ma wymiary: wysokość – 1,5 cm, szerokość – 2,9 cm oraz głębokość – 9,2 cm.

Razem z produktem dostajemy w komplecie przedłużacz o długości 1 m, który zwiększa komfort użytkowania. Model jest wyposażony w nowoczesny port USB 3.0, który pozwala na transmisję danych z prędkością do 4,8 Gb/s. Karta idealnie nadaje się do użytku w domu, jak i w biurze.

Konsumenci chwalą sprzęt za to, że daje możliwość korzystania z dwóch pasm transmisji. Produkt elegancko się prezentuje, a za sprawą przedłużacza USB możemy go położyć obok komputera tak, aby nam nie przeszkadzał. Karta ma przycisk WPS pozwalający na łatwe nawiązanie bezprzewodowego, zabezpieczonego połączenia z Internetem.

 

 

 

 

Netis Nano A1 

 

Netis Nano A1 to karta wyróżniająca się przede wszystkim niewielkim rozmiarem. Produkt ma wymiary: 1,4 cm x 1,9 cm x 0,7 cm i waży 2 g. Można go komfortowo użytkować w domu, biurze, a także w podróży. To model obsługujący standard 802.11ac/b/g, który zapewnia transfer danych z prędkością do 150 Mbps.

Karta jest kompatybilna z komputerami z systemem operacyjnym Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 oraz 10. Po podłączeniu do urządzenia następuje automatyczna instalacja sprzętu, nie musimy szukać dodatkowych sterowników ani oprogramowania. Produkt umożliwia stworzenie punktu dostępowego, w tym celu należy pobrać program ze strony producenta.

Pochlebne opinie o kartach sieciowych USB Netis zachęciły konsumentów do zakupu produktów wspomnianej marki. Prezentowany model przypadł do gustu wielu osobom głównie dlatego, że ma niewielkie wymiary i zapewnia stabilne połączenie z Internetem.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status