Jak dysk SSD wpływa na działanie komputera i gier?

Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Klasyczne dyski HDD, czyli magnetyczne talerzowe stają się coraz mniej popularne. Osoby chcące przyspieszyć pracę swojego komputera czy laptopa często decydują się na wymianę tego elementu na nowoczesny dysk SSD, inaczej półprzewodnikowy. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie działa szybciej? Jaki ma to wpływ na działanie gier?

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD (Solid-State Drive) wykorzystuje podobną technologię, co pamięć flash znajdująca się m.in. w pendrive’ach. Cechą, która go wyróżnia jest brak ruchomych części budowy. To oznacza, że sprzęt półprzewodnikowy jest mniej podatny na awarie, zwłaszcza na skutek oddziaływania wstrząsów. Poza tym jest on mniejszy i lżejszy od modeli HDD. Dysk SSD zapewnia znacznie większą prędkość odczytu i zapisu danych. Jest on odporny na działanie wysokiej temperatury, nie generuje dużego hałasu w czasie pracy, a ponadto nie przyczynia się do szybkiego rozładowania baterii w laptopie (z uwagi na mniejsze zużycie energii).

Dysk SSD ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest to, że część sprzętów ma ograniczoną liczbę cykli zapisu danych. Co to oznacza? Za każdym razem, kiedy zapisujemy pliki zużywają się komórki pamięci flash, a tym samym skraca się trwałość dysku. Ponadto odzyskiwanie przypadkowo utraconych danych może okazać się trudniejsze niż w przypadku modeli HDD. Niemniej jednak uważa się, że dysk SSD to bardzo dobry wybór dla osób chcących przyspieszyć pracę swojego komputera.

 

Czy montaż dysku SSD przyspieszy pracę komputera?

Komputery z czasem zaczynają pracować wolniej, a na to składa się kilka różnych czynników. Zwykle przyczyną jest brak dostatecznej ilości wolnego miejsca na dysku twardym, a także nadmiar plików tymczasowych, które nie są potrzebne. Efektywność działania sprzętu obniża się również na skutek braku wystarczającej pamięci RAM i zbyt wielu aplikacji uruchamiających się po włączeniu komputera, które działają w tle razem z tymi systemowymi. Ciągłe zacinanie się urządzenia czy późne reagowanie na komendy sprawia, że praca nie jest zbyt przyjemna, to samo dotyczy także gier czy różnych programów.

Nowy dysk SSD może rozwiązać ten problem. Dzięki niemu prędkość odczytywania, a także zapisywania danych zwiększa się nawet 5-krotnie. Warto przy tym wspomnieć o parametrze IOPS, czyli operacji wejścia-wyjścia na sekundę. Standardowo dyski HDD mogą wykonywać ich ok. 100. Z kolei wartość parametru IOPS w przypadku modeli SSD wynosi nawet 100 000. To bardzo duża różnica, którą możemy odczuć po wymianie dysku.

 

Czy rzeczywiście warto zmienić dysk HDD na SSD?

Osoby mające problem ze zbyt wolną pracą komputera często mają wątpliwości, czy rzeczywiście wymiana starego dysku HDD na SSD jest dobrym rozwiązaniem. Wynika to m.in. z tego, że takie sprzęty są znacznie droższe, więc jest to spory wydatek. Niemniej jednak czasami to jedyne wyjście, aby uniknąć zakupu nowego komputera stacjonarnego czy laptopa, na co także trzeba przeznaczyć dużą sumę. Oczywiście, zanim kupimy dysk SSD musimy się najpierw upewnić, że płyta główna w naszym urządzeniu będzie z nim kompatybilna. Jednocześnie nie musimy pozbywać się starego nośnika, bo ten może być wykorzystywany do przechowywania innych danych. Na dysk SSD najlepiej przenieść system operacyjny, programy, a także gry, które najczęściej włączamy.

Wiele osób uważa, że zakup nośnika SSD to słuszna inwestycja. Przyspieszy on pracę starego komputera, a poza tym możemy przełożyć go później do nowego urządzenia. Nawet po kilku latach od zakupu dysk powinien działać efektywnie.

Dysk SSD a działanie gier

Na montaż dysku SSD w swoim komputerze bardzo często decydują się gracze, którzy spędzają wiele godzin przed monitorem. Dla nich bardzo ważne jest to, aby gry działały płynnie, a urządzenie szybko reagowało na polecenia. Pod tym względem nośniki HDD często nie spisują się tak dobrze, jak modele SSD. Po wymianie dysku można zauważyć, że komputer znacznie szybciej pobiera dźwięki, pamięci tekstury i inne elementy gry, więc ta znacznie szybciej się uruchamia, nierzadko już po kilku sekundach od kliknięcia ikony aplikacji. Należy dodać, że za sprawą nowego nośnika gry zwykle działają płynniej i nie zacinają się. Tym samym zwiększa się komfort rozgrywki.

Dysk SSD jest mniej awaryjny niż HDD. To daje graczom większe poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie muszą się martwić, że niespodziewanie stracą wszystkie ważne dane, np. zapisy ostatnich rozgrywek. Ponadto nowoczesny nośnik zwiększa tempo wczytywania nowych lokalizacji, miejsc i etapów w grze, czasami też pozwala na wzrost liczby FPS, czyli klatek na sekundę (co również ma pozytywny wpływ na komfort rozgrywki).

Jeśli ważne jest dla nas to, żeby komputer i zainstalowane w jego pamięci programy czy gry działały szybciej, zakup dysku SSD jest dobrym rozwiązaniem. Nie zawsze musi się to wiązać z nadwyrężeniem domowego budżetu, zwłaszcza gdy nie potrzebujemy nośnika o bardzo dużej pojemności. 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status