Dysk SSD w konsolach do gier – czy to jest możliwe?

Ostatnio aktualizowane: 26.10.20

 

Producenci konsoli do gier zapowiadają, że już niedługo na rynku pojawią się innowacyjne urządzenia wyposażone w dysk SSD. Ma to wpłynąć na poprawę efektywności ich działania i m.in. szybsze wczytywanie gier. Jednak czy rzeczywiście tego typu nośnik jest potrzebny w konsolach? Czy można go zamontować w starszych sprzętach?

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD, czyli Solid-State Drive to urządzenie pamięci masowej służące do przechowywania danych. Montuje się je w wielu różnych sprzętach, takich jak komputery stacjonarne, smartfony, laptopy itp. Jedną z największych zalet tego typu nośników jest to, że wykazują podwyższoną odporność na uszkodzenia i działanie wstrząsów. Wynika to z tego, że nie mają żadnych ruchomych elementów budowy, czego nie można powiedzieć o delikatniejszych dyskach HDD. Ponadto nośniki SSD ciszej pracują, nie przyczyniają się do zbyt szybkiego rozładowania baterii zasilającej urządzenie i są wydajne, gdyż zapewniają dużą prędkość odczytywania i zapisywania danych. Co prawda nie są to tanie dyski, ale zwykle ich zakup to słuszna inwestycja.

Trudno jest wyróżnić istotne wady nośników SSD. Część osób narzeka, że są one znacznie droższe niż dyski HDD, a przy tym mają nieco mniejszą pojemność. Mówi się też, że modele talerzowe są bardziej odporne na zużycie, bo zapewniają więcej cykli odczytu i zapisu danych bez ryzyka jakiejkolwiek awarii. Jednak trzeba podkreślić, że dyski SSD wciąż są udoskonalane, więc istnieje szansa na rozwiązanie tego problemu.

 

Dyski SSD w nowoczesnych konsolach

Zazwyczaj wymiana dysku HDD na SSD sprawia, że laptop czy komputer stacjonarny działa znacznie szybciej, a gry i programy się nie zacinają. Z tego względu także firmy oferujące konsole postanowiły wyposażyć w takie nośniki swoje urządzenia. Przykładem jest Project Scarlett, czyli sprzęt z procesorem AMD i pamięcią GDDR6 o dużej przepustowości, którego premiera jest przewidywana na jesień 2020 roku. Konsola ma zapewniać znacznie szybsze niż do tej pory wczytywanie gier, a co ciekawe, będzie mogła obsługiwać rozdzielczość 8K i umożliwiać rozgrywkę w 120 klatkach na sekundę.

Cechą wyróżniającą urządzenie Project Scarlett ma być właśnie dobry dysk SSD, który ma gwarantować większy komfort rozgrywki. Posiadacze starszych konsoli często narzekają na to, że gry długo się wczytują i czasami się zacinają, co wynika z zaawansowanej grafiki. Nowoczesny nośnik SSD ma temu zapobiec. Do tej pory nie montowano go w takich urządzeniach, co wynikało przede wszystkim z wysokiej ceny. Jednak coraz częściej gry wymagają bardzo dużo wolnego miejsca w pamięci konsoli, dlatego postanowiono, że nowe sprzęty będą wyposażone w pojemny i niezawodnie działający dysk półprzewodnikowy.

Czy dysk SSD można zamontować w starszej konsoli?

Osoby, które bardzo często sięgają po konsolę do gier, aby miło spędzić czas z bliskimi czy odstresować się po pracy zastanawiają się, czy mogą wyposażyć swój sprzęt w nowy dysk SSD. Okazuje się, że w przypadku niektórych modeli jest to możliwe, a co ważniejsze, mało skomplikowane. Nie trzeba mieć dużej wiedzy na temat nowych technologii, aby zamontować w swojej konsoli nowy nośnik. Jedynym narzędziem, które się przy tym przyda, jest śrubokręt. Żeby wymienić dysk, należy najpierw odsunąć pokrywę urządzenia, a później wykręcić śrubki przytrzymujące tzw. kieszeń nośnika i go wyjąć. Po umieszczeniu nowej części wystarczy starannie zamocować elementy obudowy. Żeby konsola działała poprawnie, konieczne jest również zainstalowanie systemu operacyjnego, który z łatwością znajdziemy na stronie producenta (trzeba go pobrać, np. na komputer). Plik najlepiej przenieść na pojemny pendrive, który później wpinamy do portu USB w konsoli. Wówczas na ekranie telewizora powinny pojawić się komunikaty z podpowiedziami, co należy zrobić krok po kroku, aby instalacja systemu zakończyła się sukcesem.

Trzeba pamiętać, że montaż dysku SSD w starszej konsoli nie sprawi, że grafika stanie się lepsza i na ekranie zobaczymy więcej szczegółów. Niemniej jednak urządzenie powinno działać znacznie ciszej, a dodatkowo nie będzie się już tak intensywnie nagrzewać (co znacząco obniża ryzyko awarii poszczególnych komponentów w obudowie). Tym samym wbudowane wentylatory będą mogły pracować na nieco mniejszych obrotach. Co więcej, za sprawą dysku SSD gry zaczną uruchamiać się znacznie szybciej. Nie będziemy musieli zbyt długo czekać na załadowanie wszystkich lokalizacji, bohaterów, dźwięków i innych elementów składających się na rozgrywkę. Warto podkreślić, że czasami ładowanie bardziej wymagających gier zajmuje 2 – 3 minuty, a po zamontowaniu nośnika SSD czas zmniejsza się do ok. 60 sekund.

Jeśli zauważymy, że stara konsola nie działa już tak efektywnie, jak w dniu zakupu, warto zastanowić się nad zamontowaniem dysku SSD. Możemy też poczekać, aż na rynku pojawi się nowoczesna konsola, która od razu będzie wyposażona w taki nośnik i samemu przekonać się, jak przyjemna może być rozgrywka.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status