Ranking 5 najlepszych drukarek laserowych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Drukarka laserowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Statystyki zakupów drukarek laserowych dowodzą, że najlepszym modelem roku 2020 jest Brother HL-1210WE. Również opinie, jakie konsumenci pozostawili w sklepach internetowych i na forach, pokazują, że większość osób jest zadowolona z wyboru sprzętu. Drukarka monochromatyczna marki Brother ma podajnik papieru na 150 kartek i drukuje z prędkością 20 str./min. Urządzenie jest lekkie i ma niewielkie wymiary, dlatego na pewno nie zajmie zbyt dużo miejsca na biurku. To idealny model zarówno do biura, jak i domu. Sprzęt został wyposażony w specjalne wałki zapobiegające zagnieceniu dokumentów. Atutem produktu jest również to, że nie generuje dużego hałasu podczas pracy. Drugą, równie popularną drukarką 2020 roku jest Drukarka Laserowa HP LaserJet PRO M15a model o dużej rozdzielczości i szybkości dwustronnego druku, jest więc wyjątkowo praktyczny, a dodatkowo łatwo się go obsługuje. W naszym rankingu opisaliśmy także kilka innych drukarek laserowych, które są godne uwagi. Jesteśmy pewni, że wśród nich znajduje się urządzenie, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drukarkę laserową kupić?

 

Zakup drukarki laserowej dla laika, to nie lada wyzwanie. Bogactwo modeli, nazewnictwa, duże ilości materiałów eksploatacyjnych – to wszystko może przyprawić o zawrót głowy. Jaką drukarkę laserową wybrać? Który z modeli będzie miał odpowiednie parametry, cenę, a także przyzwoite koszty eksploatacji? Postaramy się w dzisiejszym poradniku przybliżyć problem, opisując cechy, jakie powinna mieć dobra drukarka laserowa, aby sprawdziła się w Twoim domu lub w biurze.

Laserowa drukarka kolorowa, czy monochromatyczna

Najbardziej popularne są drukarki monochromatyczne i to one są głównie kupowane przez małe firmy ze względu na szybki i wydajny druk. Jest to też stosunkowo tanie urządzenie. Drukarki laserowe w dobrych cenach możemy kupić już za ok. 300 zł będą miały szybkość druku 15-20 kartek na minutę, oraz zasobnik na mniej więcej 250 kartek. Takie tanie modele również posiadają możliwość druku w różnych formatach: A4, A5, A6, B5. Bardziej zaawansowane urządzenia monochromatyczne, to koszt już 5 – 10 tysięcy złotych. Takie modele mają znacznie szybsze tempo druku, bo ma minutę są zdolne wydrukować od 30 do 60 stron. Również oferują druk dwustronny, z sortowaniem kartek, a obsługiwany format zaczyna się od A3.

Kolorowe drukarki laserowe też już można kupić w cenie ok. 300 złotych. Ale ich tempo druku spada w stosunku do monochromatycznej czterokrotnie. Dzieje się tak dlatego, że tanie modele to drukarki czteroprzebiegowe i każdy kolor jest drukowany w osobnym przebiegu. Droższe modele drukują metodą jednoprzebiegową i prędkość drukowania wynosi w nich, w zależności od modelu, do 50 stron na minutę. Jednak zawsze koszt eksploatacji drukarek laserowych kolorowych jest wysoki. Koszt jednego tonera to zwykle wydatek w okolicach 200 zł. Mając na uwadze, że takich tonerów do jednego, kolorowego urządzenia musimy zakupić 4 sztuki, to koszt okazuje się spory. Zatem koszt eksploatacji takiej drukarki może się zwrócić tylko w przypadku naprawdę bardzo dużej ilości wydruków.

 

Komunikacja z komputerem

Tańsze modele zwykle do komunikacji z komputerem wykorzystują port USB. Zatem drukarkę podłączamy bezpośrednio do komputera za pomocą przewodu z końcówką USB. Im droższe urządzenie, tym więcej możliwości komunikacyjnych będzie posiadało. Na przykład dzięki wbudowanemu w drukarkce portowi LAN, można ją udostępnić w domowej, czy firmowej sieci LAN. Dzięki temu każdy użytkownik sieci będzie miał do niej dostęp.

Kolejną, przydatną metodą komunikacji jest Wi-Fi. Drukarki laserowe posiadające moduł Wi-Fi pozwalają na zdalne połączenie z drukarką. Dzięki tej technologii możesz wydrukować materiały nie tylko z komputera, ale też z każdego przenośnego urządzenia (np. tablet, smartfon), które wykryje drukarkę i uzyska kod dostępu.

 

Przenośna drukarka laserowa

Wspominaliśmy już o małych i tanich drukarkach laserowych, a także dużych i drogich, wykorzystywanych w dużych biurach do ciągłego druku. Ale istnieje też typ małych, przenośnych drukarek laserowych, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie praca odbywa się w terenie. Przenośnie urządzenia, to modele monochromatyczne, które łączą się z komputerem za pomocą technologii Bluetooth. Tu najważniejszym parametrem jest wydajność akumulatora. Wydrukowanie ok. 500 stron na jednym ładowaniu uznaje się za bardzo dobre parametry. Niestety, tonery do tego typu drukarek są trudno dostępne i przed zakupem takiego modelu lepiej się zorientować, gdzie się potem dokupi materiały eksploatacyjne.

 

Koszty eksploatacyjne

Kupowana drukarka laserowa, często ma zamontowany tak zwany toner startowy. Jest to toner o najmniejszej, możliwej wydajności nieprzekraczającej 1000 stron druku. Nie jest to mało, jednak, gdy dowiemy się, że standard dla takich drukarek to możliwość druku 2000 stron, przy zaczernieniu 5% powierzchni, to już tak dobrze ten starter nie wygląda. Niestety często już po zakupie konkretnego modelu drukarki, użytkownik dowiaduje się, że zakup tonera standardowego prawie dorównuje cenie nowego sprzętu.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przyglądnąć się nie tylko cenom samych drukarek, ale również ich tonerom. Najlepiej cenowo wychodzą tonery o zwiększonej objętości, które choć nieco droższe od standardowych, pozwalają na wydrukowanie 3 – 4 tysięcy stron.

Urządzenia wielofunkcyjne i funkcje dodatkowe

Drukarki laserowe, podobnie jak i atramentowe, mogą być jedynie z funkcją druku, lub mieć szersze zastosowanie. Najczęściej jest to urządzenie połączone ze skanerem, kopiarką, a także faksem.

Małe urządzenia przeważnie ograniczają się do posiadania skanowania i kopiowania, natomiast te większe, biurowe dodatkowo posiadają faks. Faks też często znajduje się w niewielkich urządzeniach specjalistycznych, instalowanych, na przykład, w ciężarówkach dostawczych.

Ponadto drukarki laserowe niejednokrotnie oferują nam różne tryby druku. Najczęściej dotyczy to jakości i oszczędności. Są to opcje „normalne” i „eco”, gdzie z poziomu użytkownika można zdecydować o ustawieniach.

Większość drukarek przyjmuje druk na papierze określonej gramaturze, papierze fotograficznym, lub specjalnej folii. Ale są również urządzenia oferujące druk na płytach CD, czy grubym kartonie. Jeśli taka opcja jest dla Ciebie interesująca sprawdzaj, jakie rozwiązania oferuje model przez Ciebie wybrany.

Kolejna funkcja dotyczy tych drukarek laserowych, które posiadają panel sterowania. Często obsługa drukarki jest dostępna zarówno z poziomu komputera, jak i z panelu sterowania. Te najnowsze modele oferują dotykowy panel sterowania, za pomocą którego użytkownik może ustawić swoją drukarkę.

 

Podsumowanie

Kończąc nasz opis drukarek laserowych mamy nadzieję, że udało nam się przekazać to, jaka jest najlepsza drukarka laserowa. Oczywiście wybór zawsze będzie indywidualny, ale należy pamiętać o kilku zasadach, aby wybrać mądrze.

 

 

5 najlepszych drukarek laserowych. Opinie w 2020 roku

 

W tym rankingu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaką drukarkę laserową kupić. Przyjrzymy się najlepszym modelom kolorowym oraz monochromatycznym.

 

1. Drukarka Laserowa Brother HL-1210WE 

 

Urządzenie Brother HL-1210WE drukuje z prędkością 20 str./min (dokumenty monochromatyczne). Sprzęt wyposażono w podajnik papieru mieszczący 150 kartek, dlatego nie trzeba go za często uzupełniać. Drukarka nadaje się do użytku w domu, jak i niewielkim biurze. Model ten waży 4,6 kg, a jego wymiary to: 34 cm x 18,9 cm x 23,8 cm.

Czas wydruku pierwszej strony po przejściu z trybu uśpienia na tryb gotowości wynosi niecałe 10 sekund. Jednostka bębna i kartridż z tonerem to dwa osobne elementy, sprzęt ma też specjalne wałki, które chronią drukowane dokumenty przed zakrzywieniami oraz zagnieceniami. Drukarka ma port USB 2.0, może też łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami przez Wi-Fi.

Wielu konsumentów przekonuje, że model marki Brother jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego funkcjonalny. Sprzęt szybko drukuje nawet obszerne dokumenty i nie generuje przy tym zbyt dużego hałasu. Ważne jest też to, że drukarka nie ogranicza wolnej przestrzeni na blacie biurka.

Drukarka Brother HL-1210WE ma wymiary: szerokość – 34 cm, wysokość – 18,9 cm i głębokość – 23,8 cm. Prędkość monochromatycznego druku sprzętu wynosi 20 str./min, a maksymalna rozdzielczość to: 2400 dpi x 600 dpi.

Zalety
Łączność Wi-Fi:

Urządzenie może łączyć się z innymi sprzętami (np. smartfonem czy tabletem) przez Wi-Fi, w efekcie czego nie musimy podłączać kabla USB.

Kompaktowe wymiary:

Drukarka nie jest duża, więc można ją bez obaw ustawić na niewielkim biurku lub stoliku.

Pojemny podajnik papieru:

W podajniku papieru zmieści się 150 kartek, dlatego nawet przy codziennym drukowaniu nie musimy go często uzupełniać.

Niezawodność:

Czas wydruku pierwszej strony wynosi mniej niż 10 sekund. Produkt ma specjalne wałki zapobiegające zagnieceniu dokumentów, poza tym nie jest zbyt hałaśliwy.

Łatwa konfiguracja:

Konfiguracja sprzętu po podłączeniu go nie zajmuje dużo czasu i z pewnością sobie z tym poradzimy.

Wady
Brak wyświetlacza:

Drukarka nie została wyposażona w wyświetlacz, dlatego wybór odpowiednich parametrów wydruku może okazać się kłopotliwy.

 

 

 

 

2. HP Drukarka laserowa LaserJet PRO M15a

 

Dobrą propozycją do domu albo domowego biura jest HP Drukarka laserowa LaserJet PRO M15a. Charakteryzują ją niewielkie rozmiary: Wysokość 159 mm, szerokość 346 mm i głębokość 189 mm, a także niewielka waga wynosząca 3,8 kg. Jest to jeden z najmniejszych i najlżejszych modeli w swojej klasie. Jest to model monochromatyczny wyposażony w toner startowy.

LaserJet PRO M15a ma wbudowany interfejs WiFi, dzięki czemu można na nim drukować dokumenty bezpośrednio z chmury czy telefonu. Model ten, dzięki portowi USB 2.0 może drukować treści podawane bezpośrednio z nośnika pamięci. Do uzyskania lepszej jakości drukowanych zdjęć drukarka została przystosowana do obsługi funkcji Apple AirPrint™ i Google Cloud Print 2.0.

Prędkość druku wynosi 18 stron na minutę, a maksymalne miesięczne obciążenie z jakim sprzęt sobie radzi wynosi 8000 stron. Użytkownicy tego modelu chwalą niewielką jego wagę, dzięki niej sprzęt jest możliwy do przenoszenia dla jednej osoby. HP Drukarka laserowa LaserJet PRO M15a to drukarka chętnie wybierana ze względu na niewielkie rozmiary i cenę.

Zalety
Kompaktowość:

Drukarka ma wymiary 159 x 346 x 189 mm i wagę 3,8 kg. Stawia to sprzęt w grupie lżejszych i mniejszych rozmiarowo sprzętów laserowych do drukowania. Jest to cenne dla właścicieli małych biur.

Różnorodność wykorzystania:

Drukarka może drukować zarówno na zwykłym papierze, jak i etykietach czy kopertach. A obsługiwane formaty to: A6, A5, A4 i formaty niestandardowe. 

Wbudowane WiFi:

Dzięki wbudowanemu WiFi drukarka równie sprawnie co z komputera, będzie drukować dokumenty z chmury, tabletu czy telefonu. A istnienie portu USB 2.0 pozwala także pobierać dane do druku za pomocą tego łącza. 

Tace na papier:

Podajnik główny na papier ma pojemność 150 arkuszy, a taca odbierająca pomieści 100 arkuszy. Są to wystarczające parametry do wygodnej obsługi urządzenia. 

Akcesoria:

Drukarka jest dostarczana klientowi wraz z kablem zasilającym, tonerem startowym, a także oprogramowaniem do obsługi drukarki i instrukcją obsługi. Zatem zaraz po wyjęciu drukarki z pudełka można rozpocząć jej użytkowanie. 

Wady
Brak druku dwustronnego:

LaserJet PRO M15a nie oferuje druku dwustronnego, aby to zrobić trzeba ręcznie ustawić odpowiednio sposób druku (co drugą stronę), a następnie kartki odwrócić, aby zadrukować ich drugą stronę.

 

 

 

 

3. Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw

 

Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw to model pozwalający na druk kolorowy, jak i wyłącznie w czerni. Prędkość wydruku wynosi 18 strony na minutę i jest to zadowalający wynik przy tej klasie drukarki. Tę prędkość wydruku zapewnia pamięć 65 MB. Model został wyposażony w opcję druku jednostronnego o rozdzielczości 600 x 600 dpi.

Taca podająca papier jest przystosowana do obsługi różnych formatów: A4, A5, A6, B5, Oficio, DL, a jednorazowo zmieści 150 arkuszy papieru A4. Taca odbierająca przyjmie do 50 arkuszy. Obsługa drukarki odbywa się z poziomu komputera albo za pomocą w panelu umieszczonego po prawej stronie, z którego pomocą można sprzęt skonfigurować. HP Color Laser 150nw posiada także moduł WiFi pozwalający na podłączenie wielu urządzeń, w tym telefonów oraz port Ethernet i USB umożliwiające przewodowe podłączenie dodatkowych nośników.

Wymiary drukarki wynoszą wysokość 211 mm, szerokość 382 mm i głębokość 309 i pozwalają ją umieścić w niewielkich pomieszczeniach. Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw to model chętnie wybierany przez klientów szukających taniej i dobrej kolorowej drukarki laserowej.

Zalety
Niewielkie wymiary:

Wymiary drukarki wynoszą 21,1 x 38,2 x 30,9 cm, pozwala to na obsługę domowych wydruków, jak i wszelkich dokumentów w małym biurze, gdzie miejsce jest na wagę złota. 

Porty :

Model jest wyposażony w port LAN Ethernet i port USB. Dzięki nim druk jest możliwy z większej ilości nośników podłączanych przewodowo. Natomiast moduł WiFi pozwala na podłączenie urządzeń zdalnie. 

Szybkość reakcji:

Drukarka, po wysłaniu pliku do druku zareaguje i rozpocznie drukowanie w 12,4 s w przypadku druku w czerni i 25,3 sekund przy wydruku kolorowym.

Wady
Spora waga:

Jak na tak niewielkie wymiary, to waga 10,04 kg jest niewspółmiernie duża. Nie pozwala ona już na łatwe przestawianie urządzenia. 

Prędkość druku w kolorze:

Drukarka co prawda czarne wydruki realizuje z prędkością 18 stron na minutę, to kolorowe wykonuje znacznie dłużej. Kolorowy wydruk jest tworzony z prędkością 4 stron na minutę.

 

 

 

 

4. Drukarka Laserowa Xerox Phaser 3020 WiFi

 

Trudno znaleźć lepszą niż ten model Xerox propozycję w kategorii dobre i tanie drukarki laserowe czarno białe. Niska cena sprawia, że będzie to doskonały sprzęt na start dla małej firmy. Co więcej, jest to urządzenie bardzo wydajne i wytrzymałe, ponieważ umożliwia wydruk aż 30 tysięcy stron miesięcznie. Możliwości tej niezwykłej drukarki to 26 stron A4 na minutę, dzięki czemu model sprosta potrzebom szybko działającego biura.

To także narzędzie ekonomiczne – wykorzystuje bowiem materiały eksploatacyjne o wydajności aż 3 tysięcy stron. A jak wiadomo, tak duże tonery są w dłuższej perspektywie znacznie tańsze.

Technologia Apple AirPrint pozwala na wydruk dowolnego dokumentu z każdego urządzenia tej renomowanej firmy. Sam fakt współpracy ze sławnym producentem może świadczyć o klasie sprzętu Xerox.

Ta mała, tania drukarka oferuje oczywiście takie podstawowe funkcje, jak łączność WiFi, która umożliwia wydruk z każdego miejsca w zasięgu sieci, bez konieczności użycia kabli. Klienci cenią sobie też małą głośność tego produktu.

Kolejną pozycją w naszym zestawieniu jest niezwykle wydajna czarno-biała drukarka laserowa Xerox Phaser. Niska cena oraz duża wydajność sprawiają, że będzie to idealny model do małego biura.

Zalety
Technologia Apple AirPrint:

Funkcja ta pozwala na wydruk dowolnego dokumentu z każdego urządzenia firmy Apple.

Wydajność:

Jedną z najważniejszych cech drukarki Xerox Phaser jest jej wydajność. W ciągu jednej minuty jest ona w stanie wydrukować aż 26 stron A4. Jeśli weźmiemy pod uwagę jej małe gabaryty jest to tym bardziej imponujące.

Cena:

Jest to godna polecenia dobra drukarka laserowa do 300 zł.

Wady
Nagrzewanie:

Choć model ten cechuje się imponującą szybkością druku, należy zwrócić uwagę na to, że urządzenie szybko przegrzewa się w czasie pracy. Dlatego należy robić regularne przerwy podczas jego pracy.

Ceny tonerów:

Niestety, choć samo urządzenie jest tanie, to niezbędne do pracy tonery już nie.

 

 

 

 

5. Drukarka Laserowa Mono Lexmark B2236dw

 

Jeśli zależy Ci na prędkości wydruku polecamy Lexmark B2236dw. Ta monochromatyczna drukarka laserowa potrafi drukować z prędkością 34 stron na minutę z maksymalna rozdzielczością nawet 2400 x 2400 dpi. Do tego miesięczne obciążenie sprzętu może sięgać nawet 30000 zadrukowanych arkuszy. Lexmark B2236dw obsługuje różne wielkości papierów: A6, A5, A4, B5,

Legal i Leter, a podajnik papieru zmieści 250 arkuszy A4, natomiast odbiornik przyjmie do 150 stron. Trzeba dodać, że do zalet drukarki należy też zaliczyć fakt, że sprosta ona automatycznemu drukowaniu dwustronnemu. Zapewne ten szczegół ucieszy wszystkich, którzy dbają o środowisko i chcą oszczędzać zużycie papieru. Zarządzanie drukarką odbywa się z pozycji komputera lub dwuwierszowego wyświetlacza LCD umieszczonego po prawej stronie korpusu.

Należy również dodać, że sprzęt został wyposażony w moduł WiFi, pozwalający na druk z różnych nośników, a także port USB i LAN (Ethernet). Wymiary drukarki to: Szerokość 355 mm, wysokość 215 mm, głębokość 333 mm, natomiast jej waga wynosi 6,8 kg. Drukarka Laserowa Mono Lexmark B2236dw to model polecany przez wielu konsumentów. Sprawdźmy, dlaczego.

Zalety
Prędkość wydruku:

Prędkość druku, to jest to, co użytkownicy chwalą w tym modelu. Drukuje on 34 strony w ciągu jednej minuty, to naprawdę dobry wynik w tej klasie drukarki. 

Wysoka rozdzielczość:

Model potrafi drukować z maksymalną rozdzielczością wynoszącą 2400 x 2400 dpi. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości wydruk odwzoruje wiele drobnych szczegółów dokumentu.

Druk dwustronny:

Automatyczny druk dwustronny, to przy dużym tempie drukowania, jest zachętą do kupienia tego właśnie modelu, gdy w naszej firmie jest dużo dokumentów do druku i trzeba szybko to wykonać. 

Wady
Dość głośna:

Osoby użytkujące sprzęt przekazują, że jest on dość głośny w eksplantacji w porównaniu do innych sprzętów podobnej klasy. 

Toner startowy:

Niestety toner startowy dołączony do urządzenia wystarcza zaledwie na 300 stron druku.

 

 

 

 

 

Jak działa drukarka laserowa?

 

W domach i biurach coraz częściej pojawiają się innowacyjne drukarki laserowe, które wyróżniają się małym poborem prądu, oszczędnością papieru, a także wyjątkowo łatwą obsługą. Zdarza się jednak, że użytkownicy takich urządzeń mają problem z wyjaśnieniem, jak dokładnie działa wybrany przez nich sprzęt. Jeżeli Ty również nie wiesz, jak wygląda proces drukowania w przypadku tego typu produktów, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym tekstem.

 

 

Budowa urządzeń laserowych

Na budowę drukarek laserowych składa się kilka podstawowych elementów. Są to: bęben światłoczuły, podajnik papieru (może być ich kilka), system transportujący kartki papieru, zespół elektrod, pojemnik zawierający toner oraz zespół utrwalający wydruk. Takie drukarki wyposażone są też w elektronikę odpowiadającą za komunikację z innymi urządzeniami, przy pomocy których przesyłamy pliki do wydruku.

 

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa jest bardziej zaawansowana technologicznie w porównaniu do tradycyjnego modelu atramentowego. Niemniej jednak sposób działania sprzętu można wyjaśnić w stosunkowo łatwy sposób. W momencie, gdy wybieramy na komputerze czy tablecie opcję wydruku dokumentów, umieszczony w drukarce bęben światłoczuły zostaje naładowany elektrostatycznie w taki sposób, aby przyciągnął cząsteczki tonera. Następnie następuje proces naświetlania laserem, podczas którego światło pada na bęben w wyniku odbicia od wirującego lustra. W oświetlonych miejscach ładunek elektrostatyczny ulega zmianie, w efekcie czego nie przykleja się do nich toner. Stworzony w ten sposób obraz jest przenoszony z bębna na kartkę. Żeby cząsteczki tonera przywarły trwale do papieru i nie starły się konieczne jest utrwalenie druku w wysokiej temperaturze.

Odbywa się to za sprawą fusera, czyli specjalnych wałków grzejnych. Przechodzący przez wspomniany element papier rozgrzewa się do 200 st. C, dlatego znajdujący się na nim toner scala się z powierzchnią. Wałki są na bieżąco pokrywane cienką warstwą oleju silikonowego, co zapobiega przywieraniu tonera do fusera i tym samym zniszczeniu drukowanych dokumentów.

 

Jakie zalety ma drukarka laserowa?

Wiele osób twierdzi, że drukarki laserowe są bardziej nowoczesne i efektywne niż urządzenia atramentowe. Jednym z najważniejszych atutów tego rodzaju sprzętów jest prędkość druku, która wynosi średnio ok. 20 stron/min (zarówno w przypadku dokumentów monochromatycznych, jak i kolorowych). Oznacza to, że w krótkim czasie przygotujemy nawet bardzo obszerne umowy czy innego rodzaju pisma. Szacuje się, że koszt wydrukowania jednej strony wynosi od 1 gr do 8 gr (lub 32 gr, jeśli dokument jest kolorowy), natomiast w przypadku modelu atramentowego zwykle jest to ponad 15 gr.

Warto dodać, że drukarka laserowa wyjątkowo cicho pracuje. Z tego względu sprzęt ten dobrze sprawdza się w biurze i w domu.

 

 

Parametry dobrej drukarki

Jaka drukarka laserowa jest polecana jeśli chodzi o parametry? Kupując urządzenie laserowe powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedna z nich to wymiary. Drukarka nie może być zbyt duża, gdyż wtedy będziemy mieli problem z ustawieniem jej we właściwym miejscu. Sprawdźmy też rozmiar podajnika na papier, gdyż im jest większy, tym rzadziej musimy go uzupełniać (zwykle mieści się w nim ok. 150 kartek).

Jeżeli chcemy mieć możliwość drukowania dokumentów nie tylko z komputera, ale i urządzeń mobilnych, wybierzmy sprzęt z modułem Wi-Fi lub NFC. Za sprawą tych technologii drukarka łączy się z innymi sprzętami bezprzewodowo. Nie musimy więc szukać i odplątywać kabli, ani instalować specjalnych sterowników.

 

 

Myslimy, ze ponizsze artykuly beda dla Ciebie interesujace, jesli spodobal Ci sie ten, który wlasnie przeczytales:

Najlepsze słuchawki nauszne w 2020 roku

Odkurzacz samochodowy tani i dorby

Trymery do brody ranking

Myjka do okien

Skaner do negatywów

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

Samsung SL-M2070

 

W naszym rankingu znalazły się także urządzenia 3 w 1 – pozwalające na drukowanie oraz ze skanerem. Jeśli chodzi o mono drukarki laserowe, opinie o bardzo pozytywnym wydźwięku zbiera ten nowy model firmy Samsung. Nie są to zresztą tylko miłe komentarze Klientów, ale też międzynarodowe wyróżnienia – produkt został bowiem nagrodzony za bardzo wydajny sterownik Easy Eco.

Pozwala on na zaoszczędzenie około 20% tuszu – dzięki konwersji formatów plików oraz usuwaniu niepotrzebnych fragmentów tekstu. Inne zalety urządzenia to między innymi możliwość drukowania bezpośrednio ze smartfonu. W czasach, kiedy wszyscy korzystają już z tych mobilnych sprzętów, będzie to bardzo cenna opcja.

Przydatną funkcją jest Print Screen – przycisk na drukarce, który rozpoczyna drukowanie aktualnie wyświetlanego na ekranie monitora obrazu. Znacznie przyspieszy to komunikację w biurze. Pamięć urządzenia to aż 128 MB, co w praktyce przekłada się na szybsze drukowanie. To najmniejsze urządzenie tego typu w katalogu Samsunga, co czyni je wprost idealnym do małych biur.

Kolejnym urządzeniem jest drukarka laserowa firmy Samsung – model SL-M2070. Jest to produkt 3w1, który łączy w sobie funkcje drukarki, kopiarki i skanera. Na wstępie należy zaznaczyć, że ta drukarka mono laserowa jest zupełną nowością firmy Samsung.

Zalety
Easy Eco:

Samsung SL-M2070 wyposażony jest w sterownik, który pozwala zaoszczędzić około 20% tuszu. Jest to możliwe za sprawą konwersji formatów plików oraz usuwaniu niepotrzebnych fragmentów w tekście.

Print Screen:

Jest to przycisk, który znajduje się na drukarce. Po jego kliknięciu rozpoczyna się drukowanie aktualnie wyświetlanego na ekranie monitora obrazu.

Wielofunkcyjność:

Jest to urządzenie 3w1, czyli w swojej pracy łączy funkcję aż trzech różnych sprzętów. W tym wypadku jest to drukarka, kopiarka oraz skaner. Naturalnie, posiadanie jednego urządzenia, które może zastąpić pracę trzech, jest dużą oszczędnością zarówno miejsca w biurze, jak i funduszy.

Wady
Hałas:

Kłopotliwy może okazać się hałas generowany przez niniejszy sprzęt. Jeśli drukujemy pojedynczy dokument, to nie stanowi to problemu. Niestety, gdy drukarka pracuje non stop przez kilka godzin, poziom hałasu może być ciężki do zniesienia.

 

 

HP LaserJet Pro M12W T0L46A

 

Model HP LaserJet Pro M12W T0L46A zapewnia wydruki w rozdzielczości: 600 dpi x 600 dpi. Urządzenie nie jest duże, dlatego idealnie pasuje do małego biura, również domowego (wymiary drukarki to: 34,9 cm x 41 cm x 22,8 cm). Produkt waży 5,2 kg. Prędkość wydruku sprzętu wynosi do 18 str./min.

Drukarka ma funkcję łączności bezprzewodowej, co oznacza, że możemy z łatwością udostępniać i drukować dokumenty. To model 2w1, który może też pełnić funkcję kopiarki. Urządzenie wyposażono w podajnik papieru na 150 kartek oraz odbiornik papieru na 100 arkuszy. Sprzęt ma fabrycznie zainstalowany wkład z tonerem HP LaserJet, dlatego od razu po rozpakowaniu i przeprowadzeniu konfiguracji jest gotowy do użycia.

Wydawane przez konsumentów opinie o prezentowanej drukarce są pozytywne. Urządzenie doceniono przede wszystkim za estetyczny wygląd i wydajność. Produkt gwarantuje szybkie drukowanie ze sprzętów mobilnych bez potrzeby łączności przez kabel USB. Drukowane z pomocą modelu dokumenty mają dobrą jakość i wyróżniają się wyrazistą czernią.

Sprzęt HP LaserJet Pro M12W T0L46A drukuje z prędkością 18 str./min (monochromatyczne dokumenty). Produkt ma wymiary: 34,9 cm x 41 cm x 22,8 cm. Drukarka waży 5,2 kg.

Zalety
Oszczędność energii:

Urządzenie nie pobiera zbyt dużo prądu. Technologia HP Auto-On/Auto-Off pozwala na zaoszczędzenie energii. Nie trzeba się więc obawiać wzrostu rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Drukowanie z urządzeń mobilnych:

Sprzęt łączy się bezprzewodowo z tabletami, smartfonami itp., dlatego nie musimy sięgać po kabel USB. To znacząco podnosi wygodę użytkowania.

Model 2w1:

Produkt pełni funkcję drukarki, a także kopiarki. Z tego względu urządzenie z pewnością przyda się w każdym biurze. Istotne jest też to, że drukarka ma zamontowany wkład z tonerem, dlatego od razu po zakupie jest gotowa do użycia.

Wady
Kłopotliwa konfiguracja Wi-Fi:

Według konsumentów konfiguracja sprzętu z siecią Wi-Fi nie jest prosta, ponieważ nie opisano jej dokładnie w instrukcji. Musimy więc sami poradzić sobie z tą czynnością lub poprosić o pomoc fachowca.

 

HP LaserJet Pro P1102w

 

Ta stosunkowo tania drukarka firmy HP jest urządzeniem monochromatycznym, co oznacza, że drukuje tylko z użyciem czarnego atramentu. Będzie zatem doskonałym modelem do wykorzystań biurowych, zwłaszcza że oferuje też atrakcyjne tryby drukowania na kopertach, pocztówkach, etykietach czy kartonach.

Jest urządzeniem bardzo ekonomicznym, dzięki funkcji oszczędzania energii (aktywowanej w ustawieniach sprzętu, tryb „automatyczne wyłączanie”). Technologia bezprzewodowa WiFi umożliwia korzystanie z urządzenia przez każdą osobę na terenie całego biura. Wystarczy wcześniej wirtualnie połączyć ze sobą komputer i sprzęt HP.

Co więcej, drukarka jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi, zatem drukować można nawet z iPhone’a czy tabletu! Ciekawą funkcją dodatkową jest możliwość ustalenia priorytetowych arkuszy, które urządzenie ma zadrukowywać. W specjalnym podajniku przeznaczonym do tego celu mieści się aż 10 kartek. W zestawie otrzymujesz również kabel USB, dzięki czemu drukarka może zostać też podłączona w tradycyjny sposób.

Na uwagę zasługuje technologia Smart Print, dzięki której wydruki z Internetu będą pozbawione błędów, takich jak puste strony.

Podstawą wyposażenia każdego biura są drukarki. Okazują się one niezbędne nie tylko, gdy drukujemy potrzebne dokumenty, ale również podczas umieszczania adresu na kopertach, pocztówkach czy kartonach. Pierwszy model, na który warto zwrócić uwagę to HP LaserJet Pro P1102w. Jest to najlepsza drukarka laserowa w 2020 roku.

Zalety
Smart Print:

Jest to wyjątkowo przydatna funkcja. Urządzenie samo analizuje kartki, które ma wydrukować i eliminuje puste strony. Jest to dość istotne podczas drukowania dokumentów z Internetu, które pełne są błędów.

Bezprzewodowe urządzenie:

Dzięki bezprzewodowej technologii Wi-Fi nie musisz już podłączać komputera do drukarki. Rozwiązanie to jest niezwykle pomocne w biurach, gdzie każdy pracownik za pomocą sieci może połączyć się z urządzeniem i wydrukować dowolny plik.

Ekonomiczność:

Model ten posiada funkcję oszczędzania energii, którą bardzo prosto można aktywować w ustawieniach sprzętu. Dzięki temu, gdy nie jest on używany przez długi czas, nie pobiera prądu.

Urządzenie monochromatyczne:

Oznacza to, że pracuje ono jedynie z użyciem czarnego atramentu. Jest to niezwykle przydatne dla właścicieli biur, którzy nie drukują żadnych dokumentów w kolorze. Należy nadmienić, że jest to dość duża oszczędność.

Ustawienie priorytetu:

Niekiedy pomocna może okazać się funkcja ustawienia priorytetu, dzięki czemu urządzenie będzie wiedziało, który plik wydrukować jako pierwszy.

Wady
Hałas:

Niestety podczas pracy urządzenie generuje spory hałas. Jeśli akurat drukujemy bardzo dużo dokumentów, wytworzony dźwięk może być zbyt uciążliwy.

 

 

Canon i-SENSYS LBP7110CW

 

Jeśli zastanawiasz się natomiast, jaka jest najlepsza drukarka laserowa kolorowa, to warto zwrócić uwagę na ten model firmy Canon. Bardzo dużym atutem urządzenia jest szybkość drukowania – aż 14 stron na minutę. W warunkach biurowych, pod dużą presją czasu, jest to niewątpliwie pożądane cecha.

Co więcej, ten produkt jest wyróżniony dodatkową, 3-letnią gwarancją, dzięki czemu przez długi czas nie musisz narażać się na koszty naprawy (w razie nieprzewidzianych awarii). Duża rozdzielczość drukowania (maksymalnie 1200 x 1200 dpi) pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wydruków.

Każda firma, która przygotowuje czasami istotne, eleganckie dokumenty, powinna docenić ten wysoki parametr. Masz do wyboru aż trzy opcje podłączenia drukarki – za pomocą szybkiego modułu USB 2.0, w sieci Ethernet oraz z wykorzystaniem Wifi. Ta wielość możliwości z pewnością zostanie doceniona przez młodych pracowników.

To sprzęt ciekawy także ze względu na jego estetyczny wygląd oraz budowę – produkt jest dosyć mały oraz niski, dzięki czemu nie będzie zagracał przestrzeni biurowej.

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest kolorowa drukarka laserowa, marki Canon – model i-SENSYS LBP7110CW. Podobnie jak inne urządzenia tego producenta, to również cechuje się dużą wydajnością i eleganckim designem.

Zalety
Wygląd:

Jest to sprzęt, który charakteryzuje się wyjątkowo estetycznym wyglądem. Co więcej, produkt jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu nie będzie zagracał przestrzeni biurowej.

Trzy opcje podłączenia:

Urządzenie może zostać podłączone na trzy różne sposoby -za pomocą szybkiego modułu USB 2.0, za pomocą sieci Ethernet oraz z wykorzystaniem Wi-Fi.

Rozdzielczość drukowania:

W warunkach biurowych parametry tego typu są niezwykle istotne. Należy zatem zaznaczyć, że model ten charakteryzuje się wyjątkowo dużą rozdzielczością drukowania. Maksymalnie wynosi ona 1200 x 1200 dpi. Dzięki czemu wszelkie wydruki są bardzo precyzyjne.

Czas drukowania:

Dużą zaletą tego modelu jest to, że potrafi wydrukować aż 14 stron w ciągu jednej minuty. Jest to wyjątkowo przydatne podczas pracy w biurze.

Wady
Cena:

Niestety ze względu na wysoką jakość wydruków urządzenie to jest dość drogie.

 

Brother HL-3140CW

 

Ta drukarka laserowa kolorowa firmy Brother będzie doskonałym narzędziem do domu oraz do biura. Ze względu na zainstalowany w niej moduł WiFi pozwoli na szybki wydruk zarówno każdemu domownikowi, jak i każdemu pracownikowi biura. To także urządzenie bardzo wielofunkcyjne, dzięki temu, że może drukować na arkuszach A4, A5, A6 oraz innych, mniej znanych formatach.

Duży podajnik papieru – mieści się w nim aż 250 kartek – pozwala użytkownikowi na spory komfort. Pojemnika nie trzeba przecież dzięki temu zbyt często napełniać, a to także duża oszczędność czasu dla osób zapracowanych. Ze względu na rozdzielczość 2400 x 600 dpi (jeśli chodzi o wydruki czarno-białe) sprzęt doskonale sprawdzi się w każdej firmie, która w ramach swojej działalności drukuje głównie dokumenty i raporty.

Warto dodać, że tonery do urządzeń firmy Brother są bardzo tanie, przez co spadną znacznie koszty użytkowania drukarki. Użytkownicy cenią sobie łatwość obsługi produktu oraz dołączany w zestawie program antywirusowy McAfee Internet Security.

Ostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest kolorowa drukarka marki Brother  – model HL-3140CW. Jest to produkt idealny zarówno do niewielkiego biura, jak i do użytku domowego. Jak wiele modeli na rynku, ten również posiada zainstalowany moduł Wi-Fi.

Zalety
Jakość wydruku:

Ze względu na wyjątkowo dużą rozdzielczość, która w przypadku wydruków czarno-białych wynosi aż 2400 x 600 dpi, sprzęt ten doskonale sprawdza w każdej  firmie.

Wielofunkcyjność:

Urządzenie firmy Brother oferuje możliwość wydruku na arkuszach A4, A5, A6 oraz innych, mniej popularnych formatach.

Niska cena tonerów:

W porównaniu do innych urządzeń na naszej liście, tonery marki Brother charakteryzują się najniższą ceną.

Wady
Gabaryty:

Prezentowana drukarka jest dość dużym urządzeniem. Jej wymiary to szerokość – 41 cm, wysokość - 24 cm oraz głębokość – 465 cm. Co więcej waga produktu wynosi 17,4 kg. Ze względu na te gabaryty, jest on wyjątkowo nieporęczny.

Cena:

Jest to stosunkowo drogie urządzenie, co ma związek z możliwością druku w kolorze.

 

 

Jaką drukarkę wybrać laserową czy atramentową?

 

Popularyzacja komputera i wszystkich jego urządzeń satelitarnych spowodowała, że w niejednym domu mamy małe biuro. Mamy coraz więcej urządzeń, które z komputerem współpracują, jednym z nich jest drukarka. Tym razem postanowiliśmy, więc opisać najlepsze drukarki laserowe i atramentowe w 2020 roku. W sferze naszego zainteresowania znalazł się temat, którą lepiej jest wybrać drukarkę atramentową, czy laserową.

Najlepsze drukarki laserowe i atramentowe, którą kupić? Gdy przymierzasz się do zakupu drukarki i zastanawiasz się, czy wybrać model laserowy, czy atramentowy, powinieneś zacząć od zadania sobie paru pytań. Przede wszystkim, co zamierzasz drukować, czy będą to dokumenty czarno-białe, czy też kolorowe wydruki. Ponadto zastanów, więc ile stron miesięcznie będziesz zadrukowywać. Kolejne pytanie powinno dotyczyć finansów, czyli jaki masz budżet, a także jaka jest dostępność materiałów eksploatacyjnych wybranej drukarki.

W przypadku drukowania 10-15 stron miesięcznie ważniejsza będzie cena samego urządzenia niż koszty eksploatacji. W takim wypadku z pewnością drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem. Koszty eksploatacyjne w takim wypadku stanowią drugorzędne znaczenie, nawet jeśli jedna strona druku kosztuje 20 groszy.

Przy wydrukach rzędu 300 stron miesięcznie warto zainwestować w tańszą drukarkę laserową, wówczas koszt wydruku kształtować się będzie w okolicach 5 – 10 groszy za stronę, a także czas wydruku ulegnie znacznemu skróceniu w stosunku do drukarki atramentowej. W stosunku do niej drukarka laserowa wydrukuje 3 razy szybciej tę sama ilość drukowanych stron.

Jakość druku. Drukarka atramentowa oferuje użytkownikowi bardzo wiernie odwzorowane kolory, zwłaszcza drukowane na papierze fotograficznym. Pod względem jakości więc, drukarka atramentowa znacznie przewyższa jej odpowiednik laserowy. Dlatego jeśli masz do drukowania dużo grafiki, czy fotografii zdecydowanie drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem.

Drukarki laserowe nie mogą się pochwalić dobrym odwzorowaniem kolorów, ale za to mają dużo lepsze notowania, gdy rozpatrujemy druk tekstów. Przy druku z drukarki atramentowej brzegi tekstu są mocno poszarpane, a przy drukarce laserowej brzegi są jednolite i gładkie. Zatem mamy obok prędkości wydruku, drugi powód, aby do druku dokumentów używać drukarki laserowej.

Gdy zabieramy się do instalacji drukarki, to można zauważyć, że modele laserowe mają znacznie szybszą instalację. Wynika to z tego, że współczesne drukarki atramentowe zawierają w swoim interfejsie bogate oprogramowanie do zarządzania drukiem, a także obróbki zdjęć. Dodatkowa obsługa portów USB czy kart pamięci powoduje, że jest to bardziej skomplikowane urządzenie pod względem towarzyszącego mu oprogramowania. Dlatego jeśli masz kłopoty z obsługą urządzeń elektronicznych, gdy zdecydowałeś się na drukarkę atramentową sprawdź przed zakupem ilość funkcji jakie oferuje, bo z tym wiąże się rodzaj obsługi.

Drukarki laserowe i atramentowe w dobrej cenie. Najtańsze drukarki atramentowe to modele, jakie kupimy już za około 200 złotych. Jest to najprostszy model oferujący rozdzielczość 600 dpi i druk formatu A4 lub mniejszego. Za najdroższe modele możemy nawet zapłacić 3 tysiące złotych. Taki model oferuje druk począwszy od formatu A3 i oferuje rozdzielczość 5760 x 1440 dpi.

Drukarki monochromatyczne laserowe najtaniej możemy nabyć za ok. 300 złotych. Oferują one druk czarny na papierze A4 i jakości 1200 dpi. Drukarka laserowa kolorowa o przyzwoitych parametrach jest dostępna za około 3 – 4 tysiące złotych. Nie mniej dostępne są również takie kombajny laserowe, za które trzeba zapłacić i 20 tysięcy złotych.

 

Drukarki laserowe i atramentowe – Ranking

 

Brother HL-1210WE

 

Brother HL-1210WE to mała drukarka laserowa monochromatyczna o kompaktowych wymiarach. Posiada ona podajnik papieru na 150 arkuszy. Możliwy jest druk na arkuszach o wielkości A4 lub mniejsze. Wymiary tego modelu wynoszą szerokość 340 mm, głębokość 138 mm i wysokość 189 mm, a waga to 4,6 kg i może się ona łączyć z komputerem za pomocą sieci bezprzewodowej.

Model ten może się pochwalić szybkością wydruku A4 do 20 stron na minutę i oferuje rozdzielczość 2.400 x 600 dpi. Kupując ten model klient otrzymuje wraz z drukarką toner, który pozwala na wydruk 1000 arkuszy. Urządzenie zostało też wyposażone w port USB, a także posiada procesor 200 MHz i pamięć 32 MB.

Klient, który zakupi ten model otrzymuje w zestawie przewód zasilający, płytę z oprogramowaniem, kartę gwarancyjną i skróconą instrukcję instalacji produktu. A osoby, które już zakupiły to urządzenie uważają, że jest ono w bardzo przystępnej cenie, jego niewielkie gabaryty pozwalają na postawienie go praktycznie wszędzie, ponadto drukuje szybko i wypuszcza wydruki dobrej jakości, a także pracuje cicho.

 

 

 

 

Canon Pixma IP7250

 

Canon Pixma IP7250 to wydajna drukarka fotograficzna z pięcioma kolorami atramentów, możliwością obsługi przez WiFi, a także drukiem ze smartfonów. Drukarka też posiada automatyczny druk dwustronny. Model ten został wyposażony w specjalną aplikację o nazwie My Image Garden, która pozwala na wykorzystanie wszystkich parametrów drukarki do wydrukowania wysokiej jakości zdjęć.

Aplikacja ta posiada funkcję porządkowania zdjęć z funkcją rozpoznawania twarzy. Inna funkcja Print Your Days pozwala porządkować i drukować zdjęcia bezpośrednio z serwisu Facebook. Model ten wypuszcza wydruki w rozdzielczości 9600 dpi, a szybkość drukowania wynosi 15 stron na minutę czarno – białych kopii, natomiast kolorowe wydruki urządzenie wypuszcza z szybkością 10 kartek na minutę.

Drukarka pozwala na wydrukowanie zdjęcia w formacie 10 x 15 cm bez marginesów w znakomitej jakości — typowej dla punktu usług fotograficznych — w około 21 sekund. Według użytkowników drukarka drukuje zdjęcia o rewelacyjnej jakości. Do tego wydruki wychodzą w dobrym tempie. Sprzęt radzi sobie również z grubszymi papierami, równo wciąga papier i drukuje bez zastrzeżeń.

 

 

 

 

 

 

 

Drukarki laserowe HP – ranking

 

 

HP LaserJet P2035

 

Jeśli prowadzisz niewielkie biuro lub Twoja rodzina często korzysta z drukarki, to model HP LaserJet P2035 na pewno Ci się spodoba. Jest to wysokiej jakości sprzęt laserowy, który gwarantuje dokładną i precyzyjną pracę. Wiedz jednak, że ze względu na dość duże gabaryty, produkt ten jest częściej wybierany przez firmy. Prezentowany produkt jest czarno-biały, zatem nadaje się do pacy z czystym tekstem, bez rysunków.

Dużym atutem sprzętu jest szybka praca. Maszyna potrafi wydrukować do 30 stron w przeciągu minuty. Sprawia to, że prezentowany produkt nadaje się nawet do wydruku dużych, wielostronicowych dokumentów.  Rozdzielczość druku mono to 600 dpi x 600 dpi, co zapewnia elegancki i czytelny efekt. Wiedz, że toner, który otrzymasz przy zakupie wystarczy Ci na wydrukowanie aż 1000 stron.

Opinie konsumentów o prezentowanej maszynie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło szybką i efektywną pracę produktu. Warto dodać, że urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, co sprawia, że nawet osoby starsze bez trudu będą w stanie się nim posługiwać.

 

 

 

HP LaserJet Pro M12A

 

Model LaserJet Pro M12A to godna polecenia drukarka laserowa, która została wyprodukowana przez znaną i poważaną markę, HP. Za sprawą użycia innowacyjnych technologii, prezentowany produkt jest bardzo wydajny i funkcjonalny. Dzięki swojej szybkiej pracy, może być on używany zarówno w warunkach domowych, jak i w firmach.

Atutem prezentowanego sprzętu jest cicha praca, gdyż poziom hałasu nie przekracza 50 dB. Warto też dodać, że ta bardzo elegancka drukarka laserowa HP w dobrej cenie jest w stanie przygotować do 18 stron na minutę. Zaś limit urządzenia w skali miesiąca to 5000 kopii. Rozdzielczość wydruku mono to aż 600 dpi x 600 dpi. Sama obudowa maszyny została wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, który odporny jest na przypadkowe uderzenia, czy otarcia.

Opinie konsumentów o prezentowanym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło niewielką cenę oraz dużą wydajność. Model ten będzie zatem odpowiedni zarówno w domach, jak i firmach.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
milek
milek
2 years ago

Kupujecie zamienniki tuszów? Jakie polecacie?

najlepszerankingi.pl
Admin
2 years ago
Reply to  milek

Dzień dobry,

Mamy nadzieje, że któryś z naszych czytelników udzieli Panu odpowiedzi.My z naszej strony możemy obiecać, że przyjrzymy się tematowi tuszów do drukarek i stworzymy ich ranking w niedalekiej przyszłości.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status