Drukarka laserowa czy atramentowa

Ostatnio aktualizowane: 18.01.20

 

Jaką drukarkę wybrać laserową czy atramentową?

 

Popularyzacja komputera i wszystkich jego urządzeń satelitarnych spowodowała, że w niejednym domu mamy małe biuro. Mamy coraz więcej urządzeń, które z komputerem współpracują, jednym z nich jest drukarka. Tym razem postanowiliśmy, więc opisać najlepsze drukarki laserowe i atramentowe w 2020 roku. W sferze naszego zainteresowania znalazł się temat, którą lepiej jest wybrać drukarkę atramentową, czy laserową.

 

 

Najlepsze drukarki laserowe i atramentowe, którą kupić? Gdy przymierzasz się do zakupu drukarki i zastanawiasz się, czy wybrać model laserowy, czy atramentowy, powinieneś zacząć od zadania sobie paru pytań. Przede wszystkim, co zamierzasz drukować, czy będą to dokumenty czarno-białe, czy też kolorowe wydruki. Ponadto zastanów, więc ile stron miesięcznie będziesz zadrukowywać. Kolejne pytanie powinno dotyczyć finansów, czyli jaki masz budżet, a także jaka jest dostępność materiałów eksploatacyjnych wybranej drukarki.

W przypadku drukowania 10-15 stron miesięcznie ważniejsza będzie cena samego urządzenia niż koszty eksploatacji. W takim wypadku z pewnością drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem. Koszty eksploatacyjne w takim wypadku stanowią drugorzędne znaczenie, nawet jeśli jedna strona druku kosztuje 20 groszy.

Przy wydrukach rzędu 300 stron miesięcznie warto zainwestować w tańszą drukarkę laserową, wówczas koszt wydruku kształtować się będzie w okolicach 5 – 10 groszy za stronę, a także czas wydruku ulegnie znacznemu skróceniu w stosunku do drukarki atramentowej. W stosunku do niej drukarka laserowa wydrukuje 3 razy szybciej tę sama ilość drukowanych stron.

Jakość druku. Drukarka atramentowa oferuje użytkownikowi bardzo wiernie odwzorowane kolory, zwłaszcza drukowane na papierze fotograficznym. Pod względem jakości więc, drukarka atramentowa znacznie przewyższa jej odpowiednik laserowy. Dlatego jeśli masz do drukowania dużo grafiki, czy fotografii zdecydowanie drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem.

Drukarki laserowe nie mogą się pochwalić dobrym odwzorowaniem kolorów, ale za to mają dużo lepsze notowania, gdy rozpatrujemy druk tekstów. Przy druku z drukarki atramentowej brzegi tekstu są mocno poszarpane, a przy drukarce laserowej brzegi są jednolite i gładkie. Zatem mamy obok prędkości wydruku, drugi powód, aby do druku dokumentów używać drukarki laserowej.

Gdy zabieramy się do instalacji drukarki, to można zauważyć, że modele laserowe mają znacznie szybszą instalację. Wynika to z tego, że współczesne drukarki atramentowe zawierają w swoim interfejsie bogate oprogramowanie do zarządzania drukiem, a także obróbki zdjęć. Dodatkowa obsługa portów USB czy kart pamięci powoduje, że jest to bardziej skomplikowane urządzenie pod względem towarzyszącego mu oprogramowania. Dlatego jeśli masz kłopoty z obsługą urządzeń elektronicznych, gdy zdecydowałeś się na drukarkę atramentową sprawdź przed zakupem ilość funkcji jakie oferuje, bo z tym wiąże się rodzaj obsługi.

Drukarki laserowe i atramentowe w dobrej cenie. Najtańsze drukarki atramentowe to modele, jakie kupimy już za około 200 złotych. Jest to najprostszy model oferujący rozdzielczość 600 dpi i druk formatu A4 lub mniejszego. Za najdroższe modele możemy nawet zapłacić 3 tysiące złotych. Taki model oferuje druk począwszy od formatu A3 i oferuje rozdzielczość 5760 x 1440 dpi.

Drukarki monochromatyczne laserowe najtaniej możemy nabyć za ok. 300 złotych. Oferują one druk czarny na papierze A4 i jakości 1200 dpi. Drukarka laserowa kolorowa o przyzwoitych parametrach jest dostępna za około 3 – 4 tysiące złotych. Nie mniej dostępne są również takie kombajny laserowe, za które trzeba zapłacić i 20 tysięcy złotych.

 

 

Drukarki laserowe i atramentowe – Ranking

 

 

Brother HL-1210WE

 

Brother HL-1210WE to mała drukarka laserowa monochromatyczna o kompaktowych wymiarach. Posiada ona podajnik papieru na 150 arkuszy. Możliwy jest druk na arkuszach o wielkości A4 lub mniejsze. Wymiary tego modelu wynoszą szerokość 340 mm, głębokość 138 mm i wysokość 189 mm, a waga to 4,6 kg i może się ona łączyć z komputerem za pomocą sieci bezprzewodowej.

Model ten może się pochwalić szybkością wydruku A4 do 20 stron na minutę i oferuje rozdzielczość 2.400 x 600 dpi. Kupując ten model klient otrzymuje wraz z drukarką toner, który pozwala na wydruk 1000 arkuszy. Urządzenie zostało też wyposażone w port USB, a także posiada procesor 200 MHz i pamięć 32 MB.

Klient, który zakupi ten model otrzymuje w zestawie przewód zasilający, płytę z oprogramowaniem, kartę gwarancyjną i skróconą instrukcję instalacji produktu. A osoby, które już zakupiły to urządzenie uważają, że jest ono w bardzo przystępnej cenie, jego niewielkie gabaryty pozwalają na postawienie go praktycznie wszędzie, ponadto drukuje szybko i wypuszcza wydruki dobrej jakości, a także pracuje cicho.

 

 

 

 

Canon Pixma IP7250

 

Canon Pixma IP7250 to wydajna drukarka fotograficzna z pięcioma kolorami atramentów, możliwością obsługi przez WiFi, a także drukiem ze smartfonów. Drukarka też posiada automatyczny druk dwustronny. Model ten został wyposażony w specjalną aplikację o nazwie My Image Garden, która pozwala na wykorzystanie wszystkich parametrów drukarki do wydrukowania wysokiej jakości zdjęć.

Aplikacja ta posiada funkcję porządkowania zdjęć z funkcją rozpoznawania twarzy. Inna funkcja Print Your Days pozwala porządkować i drukować zdjęcia bezpośrednio z serwisu Facebook. Model ten wypuszcza wydruki w rozdzielczości 9600 dpi, a szybkość drukowania wynosi 15 stron na minutę czarno – białych kopii, natomiast kolorowe wydruki urządzenie wypuszcza z szybkością 10 kartek na minutę.

Drukarka pozwala na wydrukowanie zdjęcia w formacie 10 x 15 cm bez marginesów w znakomitej jakości — typowej dla punktu usług fotograficznych — w około 21 sekund. Według użytkowników drukarka drukuje zdjęcia o rewelacyjnej jakości. Do tego wydruki wychodzą w dobrym tempie. Sprzęt radzi sobie również z grubszymi papierami, równo wciąga papier i drukuje bez zastrzeżeń.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status