Coolery CPU ranking  

Ostatnio aktualizowane: 27.02.20

 

Be-Quiet Dark Rock 3 to chłodzenie procesora, jakie chcieliśmy polecić. Jest to cooler, który można nazwać liderem w swojej kategorii. Potwierdzają to zarówno eksperci, jak i zadowoleni klienci. Model ten bowiem jest najczęściej kupowanym w tej klasie coolerem. Cechuje go wysoka jakość wykonania i wytrzymałość konstrukcji. Model ten również jest wyjątkowo cichym chłodzeniem procesora, bo nie przekracza 21,1 dB przy maksymalnej prędkości obrotowej. Model ten, dzięki falistemu kształtowi żeber chłodzących zawierającymi niewielkie punkty na powierzchni sprawia, że zwiększona zostaje cyrkulacja powietrza, co z kolei przekłada się na wydajność chłodzenia. Więc cooler ten zapewnia niską temperaturę nawet w okresie maksymalnego obciążenia. Cooler ten ma możliwość zainstalowania dodatkowego wentylatora i dzięki temu zwielokrotnienia wydajności chłodzenia. Ponadto urządzenie to jest kompatybilne ze wszystkimi aktualnymi gniazdami Intel oraz AMD, a radiator jest tu niklowany na ciemno, co dodaje szyku i elegancji. Gdybyś miał wątpliwości, czy jest to właściwy cooler dla Twojego procesora i chciał go porównać z innym urządzeniem, to skieruj swoje zainteresowanie w stronę urządzenia Cooler Master Hyper 212 Evo. Jest to drugi model wskazywany przez ekspertów, jako najlepszy.

 

 

Jaki cooler CPU kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Chłodzenie procesora w komputerze to sprawa być albo nie być dla komputera. Zatem skoro to tak kluczowa sprawa trzeba tematem zająć się poważnie i sprawić, aby nasz komputer miał się dobrze i długo był dla nas użyteczny.

Jaki cooler CPU wybrać? To jest tematem naszego dzisiejszego poradnika i postaramy się w nim przedstawić, jak dopasować nowy cooler do procesora. Podpowiemy, w jaki sposób rozpoznać wydajność chłodzenia, jaką prędkość powinien mieć wiatrak, z jakich materiałów powinien być zbudowany radiator. Te i inne informacje możesz znaleźć poniżej.

Szukamy nowego chłodzenia do procesora w trzech wypadkach: gdy modernizujemy swój komputer kupując do niego nowe podzespoły, w przypadku, gdy dotychczasowe chłodzenie nie jest wystarczająco wydajne, lub jego wydajność jest wystarczająca, ale emituje zbyt wiele hałasu.

 

 

 Najlepszy cooler CPU

Niezależnie od tego, jaki cooler masz zamiar zakupić, musi on pasować do podstawki procesora. Informacja taka o rodzaju złącza CPU jest zapisana na każdym urządzeniu. Uwagę również należy zwrócić na mocowanie radiatora na płycie głównej. Różni się ono nie tylko w przypadku procesorów Intel i AMD, ale też mogą się różnić dla poszczególnych modeli. Choć jest tu sporo różnic, to jednak producenci starają się, aby ich produkty były uniwersalne i pasowały do różnych typów mocowań.

Gdy mamy do czynienia ze standardowym chłodzeniem procesora, czyli wersją box, montuje się go bardzo łatwo. Tego typu radiatory są wyposażone w identyczne systemy montażowe. W przypadku większych modeli uchwyty należy mocować po obu stronach płyty głównej i w tym celu konieczny jest demontaż płyty głównej, aby zamontować cooler.  

Chłodzenie wodne to potrzeba zamontowania bloku na procesorze, oraz chłodnicy w obudowie komputera. Po montażu radiatora i bloku wodnego nie można zapomnieć o podłączeniu zasilania do wentylatora i pompki wodnej, oraz sprawdzeniu, czy obieg działa prawidłowo.

 

 Jaki jest najlepszy cooler CPU – wentylator i radiator

Jeśli chodzi o wentylator, to mamy do wyboru modele standardowe (wysokoprofilowe), oraz niskoprofilowe. Pierwsze z nich to modele przeznaczone do instalacji w obudowach typu Tower. Mogą one być różnych rozmiarów, więc przed zakupem trzeba dokładnie się zorientować, czy dany typ wentylatora zmieści się w naszej obudowie. Chłodzenie procesora niskoprofilowe to rodzaj chłodzenia, który będziemy używać w małych obudowach typu Media Center lub mini-ITX.

Radiator różni się ze względu na materiał, z jakiego jest zbudowany. Najtańszy i najmniej wydajny radiator jest wykonany z aluminium. Bardziej wyrafinowane modele mają żeberka wykonane z aluminium, a podstawkę z miedzi. Połączenie tych dwóch materiałów powoduje, że chłodzenie jest wydajniejsze. Aluminiowe rurki cieplne odbierają nadmiar ciepła z miedzianej podstawy. Im rurki są grubsze, tym lepsze chłodzenie oferują. Dodatkowo radiator może być wyposażony w wolnoobrotowy wentylator, który podnosi wydajność chłodzenia. Niektórzy producenci określają odprowadzanie ciepła za pomocą wartości TDP, ale niestety nie wszyscy, więc trudno tę wartość odnieść do wszystkich coolerów.

 

Głośność, wielkość i szybkość coolerów CPU

Wartości podane w podtytule zostały zebrane w jednym rozdziale, bo są one ściśle od siebie zależne. Im większy i szybszy wentylator, tym jego praca będzie głośniejsza. Jak zatem wybrać, aby chłodzenie było na odpowiednim poziomie, a hałas nie powodował zmęczenia i irytacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużego wolnoobrotowego wentylatora, którego rozmiar zaczyna się od 120 mm. Im łopatki wentylatora obracają się wolniej, tym mniej generują one hałasu. Zatem sprawdzając parametry wentylatora skupiamy się na jego prędkości obrotowej. Istotnym jest też, na jakim łożysku jest wentylator mocowany, najlepiej, aby było to łożysko ślizgowe. Zarówno prędkość obrotową, jak i emitowany hałas przez obracający się wentylator powinny być zamieszczone w części informacyjnej opakowania produktu. Gdy wiesz, ze 10 dB wydają liście przy łagodnym wietrze, a 20 dB to szept, możesz poszukać wartości pracy wentylatora, jaka będzie właściwa dla Twojego komfortu. Aby zmniejszyć poziom hałasu producenci stosują również specjalne kołki antywibracyjne, które zapobiegają przenoszeniu wibracji i natężeniu poziomu dźwięku. To drobny element, a może znacznie wyciszyć działanie wentylatora.

 

 

Regulacja prędkości wentylatora

Wiele z dostępnych modeli coolerów CPU w dobrych cenach jest wyposażonych w wentylatory, które mają możliwość regulacji prędkości obrotowej. Część modeli ma ręczny regulator prędkości, ale większość to modele, którymi sterujemy z poziomu płyty głównej za pomocą oprogramowania UEFI BIOS.

Zawsze też zastosowanie pasty termoprzewodzącej pozwala na zwiększenie przewodności cieplnej i wpływa na efektywniejsze odprowadzenie ciepła z procesora do systemu chłodzącego. Dobra pasta potrafi dodatkowo obniżyć temperaturę procesora, jednak po jakimś czasie (np. po roku) traci ona swoje właściwości, więc należy oczyścić cooler ze starej pasty i nanieść nową warstwę. Pasta taka często jest dołączana przez producentów do systemów chłodzących, jednak nie zawsze, gdy cooler nie pochodzi z najwyższej półki, pasta będzie dobrej jakości.

 

 

Najlepsze coolery CPU w 2020 roku

 

Jeśli planujesz zakup odpowiedniego coolera CPU już teraz, sprawdź nasz ranking coolerów CPU przedstawiony poniżej. Znajdują się w nich modele uznane przez klientów i być może znajdziesz wśród nich urządzenia dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Be-Quiet Dark Rock 3 

 

Wytrzymała konstrukcja i wydajne chłodzenie, tak można określić cooler Be-Quiet Dark Rock 3. Jest on również wyposażony w technologię be quiet, co znaczy, że na najwyższej prędkości chłodzenia nie przekracza poziomu hałasu 21,1 dB. Model ten ma również wysoką wydajność chłodzenia 190W TDP, dzięki czemu nie ma obawy o zbyt wysoką temperaturę procesora, nawet w czasie ekstremalnych warunków.

Radiator jest tu wykonany z aluminium i ma wymiary 160 x 137 x 97 mm, natomiast wymiary wentylatora wynoszą 135 x 135 x 22 mm. Wentylator może pracować z prędkością od 700 do 1400 obrotów na minutę. Cooler ten jest również zaopatrzony w 6 Heat-pipe o średnicy 6 mm, co podnosi wydajność chłodzenia. Ponadto model ten jest kompatybilny z wszystkimi aktualnymi gniazdami Intel oraz AMD, co daje pewność, że będzie pasował do Twojego komputera również.

A opinie o coolerach CPU Be-Quiet Dark Rock 3 mówią, że jest on wydajny i ładnie wykonany, jest również niesłyszalny, a temperaturę utrzymuje na poziomie 30 – 50 stopni.

 

 

 

 

Cooler Master Hyper 212 Evo

 

Cooler Master Hyper 212 Evo to model, w którym wykorzystano do wodnego chłodzenia ogniwo Peltiera. Do chłodzenia producent tu wykorzystuje chłodnice wieżową, na którą składają się ciepłowody, płytki wieżowe i wentylator 120 mm. Zastosowane w tym modelu Heatpipes w ilości 4 sztuki są wykonane z miedzi i optymalizują przekazywanie ciepła z CPU do rurek, a następnie do aluminiowego radiatora.

Wymiary całego urządzenia wynoszą 120 x 158,5 x 77 mm (S x W x G), w tym wentylator ma wielkość 120 x 120 x 25 mm (S x D x W). Dzięki złączu 4-Pin PWM, z poziomu płyty głównej można regulować pracę wentylatora w sposób elastyczny. Można wybrać dla niego tryb pracy Silent lub High-Flow. Zakres prędkości obrotowej wentylatora to wartości od 600 do 1600 obrotów na minutę. Przy najmniejszych obrotach wentylator emituje szum równy 9 dB, a przy obrotach najwyższych poziom głośności wynosi 31 dB.

Przy największej prędkości obrotowej powietrze jest tłoczone z prędkością 112 m³/h, a w przypadku, gdyby to było za mało, to model ten ma możliwość zamontowania drugiego wentylatora zwiększającego wydajność chłodzenia. Ale według klientów chłodzenie jest tu na bardzo dobrym poziomie, bo wentylator ma dużą wydajność.

 

 

 

 

Corsair HYDRO SERIES H55

 

Nasz ranking coolerów CPU, zawiera również model Corsair HYDRO SERIES H55, który pasuje do gniazd procesora typu: LGA2011, LGA1366, LGA1156, LGA1155, Socket FM1, Socket AM3, Socket AM2. Blok CPU jest wykonany z miedzi, a radiator to aluminiowa konstrukcja. Wymiary radiatora to szerokość 120 mm, głębokość 24 mm, a wysokość to 152 mm. Natomiast wymiary wentylatora to szerokość 120 mm, głębokość 25 mm i wysokość 120 mm.

Ma on prędkość obrotową na poziomie 1700 obrotów na minutę. Przy takich obrotach emituje on hałas na poziomie 30 – 32 dB, a przepływ powietrza, jaki jest osiągany w tym wypadku wynosi 57 CFM. Użytkownicy przekazują, że jest to bardzo dobre chłodzenie i zarówno wiatrak, jak i pompka chodzą niemal bezgłośnie.

Natomiast temperatura procesora w normalnych warunkach oscyluje w okolicach 32 stopni Celsjusza, natomiast w warunkach ekstremalnych sięga nie więcej niż 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo klienci zauważają, że montaż coolera jest łatwy i ma on przystępną cenę.

 

 

 

 

Deepcool XDC-11509 

 

Deepcool XDC-11509 to chłodzenie CPU pasujące do gniazd procesora typu Socket 1150, Socket 1151, Socket 1155, Socket 1156 oraz Socket 775. Urządzenie to składa się z wentylatora o średnicy 92 mm i prędkości obrotowej 2200 obrotów na minutę.

Przepływ powietrza osiągany przez to urządzenie wynosi 38,62 CFM. A wydajność tego modelu wynosi 65W TDP. Zewnętrzne wymiary tego modelu wynoszą wysokość 56 mm, szerokość 94,5 mm i głębokość 94,5 mm, natomiast waga to 147 g. Wentylator jest przystosowany do zamontowania go w pozycji poziomej, a podczas pracy emituje on hałas na poziomie 26.8 dB. Jest to najtańszy i jednocześnie najprostszy cooler CPU w naszym zestawieniu, jednak pomimo swojej prostoty, klienci oceniają jego pracę pozytywnie.

Jakkolwiek określają jego pracę na niezbyt cichą, to są zadowoleni z efektów chłodzenia, dlatego oceniają ten model, jako dobry i tani cooler CPU.

 

 

 

 

SUPERMICRO PASSIVE LGA1366 

 

Model SUPERMICRO PASSIVE LGA1366  to cooler składający się z wentylatora i radiatora i jest on produkowany w kolorze czarnym. Mamy tu radiator o wymiarach głębokość 106 mm, wysokość 126 mm, oraz szerokość 100 mm. Model ten jest przystosowany do obsługi procesora Xeon i obsługuje Socket 1366.

Prędkość wentylatora wynosi 2050 RPM (obrotów na minutę). Model ten jest przystosowany do pracy pod napięciem 12 V, a wentylator jest wyposażony w ułożyskowanie typu Sleeve Bearing. Hałasu, jaki jest obecny podczas pracy wentylatora jest na poziomie 19,5 dB. Producent udziela na ten produkt 12 miesięcznej gwarancji.

Natomiast osoby, które model ten używają twierdzą, że jest to dobry cooler CPU w dostępnej cenie. Jego emisja hałasu jest niewielka i ma on wystarczający przepływ powietrza pozwalający na utrzymanie procesora w optymalnej temperaturze. Model ten nie wymaga od użytkownika śledzenia wydajności chłodzenia, nawet w sytuacjach ekstremalnej pracy.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status