Terraria ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.02.20

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie terrarium kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zanim zdecydujesz się na zakup żółwia, gekona, kameleona czy węża, warto zastanowić się, jakie warunki mieszkaniowe przygotować dla nowego lokatora. Wybór odpowiedniego terrarium zależy nie tylko od indywidualnych preferencji właściciela, ale także od wymagań bytowych poszczególnych zwierząt. Pod uwagę należy wziąć zarówno rozmiar lokum, jak i materiał, z którego jest wykonane oraz dodatkowe akcesoria. Aby ułatwić Ci zakup właściwego modelu, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jakie terrarium wybrać.

Terrarium a akwarium

Terrarium przeznaczone jest do hodowli różnych gatunków zwierząt lądowych, głównie płazów, gadów i bezkręgowców. Natomiast akwarium sprawdza się w przypadku organizmów, żyjących w środowisku wodnym. Zbiorniki różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale również wentylacją i wymiarami. Dużo lepsza wymagana jest w terrarium, które zazwyczaj posiada specjalne wywietrzniki lub ażurową siatkę, zapewniającą przepływ powietrza. Wentylację w akwarium stanowią jedynie małe otwory w pokrywie.

Również wymiary akwarium nie zawsze odpowiadają zwierzętom, które trzyma się w terrariach. Ze względu na przystosowanie do hodowli ryb i roślin, akwaria bywają długie, wąskie i dość wysokie. Rozmiar terrarium powinien być natomiast dostosowany do gabarytów zwierzęcia, które w nim zamieszka.

 

Rodzaje – jakie terrarium jest najlepsze?

Na rynku spotkać można kilka rodzajów terrariów, różniących się od siebie estetyką, materiałem i funkcjonalnością. Najczęściej występującymi modelami są zbiorniki wykonane ze szkła, płyty OSB, płyty meblowej oraz tworzywa sztucznego.

Najpopularniejszy wariant stanowi terrarium szklane, które zazwyczaj dostępne jest w wielu rozmiarach. Umożliwia to zakup produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Szkło świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych zwierząt, potrzebujących dużej wilgotności powietrza. Jest estetyczne i umożliwia obserwację pupila z każdej strony. Poza tym, jest łatwe w czyszczeniu.

Terrarium z płyty OSB jest najczęściej wykonywane na specjalnie zamówienie. Ten typ posiada trzy ściany z płyty i jedną, frontową ze szkła. Jest niewątpliwie tańszy od modelu szklanego, dobrze trzyma temperaturę i jest odpowiedni dla zwierząt o różnych rozmiarach. Dodatkowo, jest to stosunkowo niedrogi model.

Terrarium z płyty meblowej również wykonywane jest na zamówienie i może stanowić nie tylko lokum dla naszego zwierzęcia, ale również dekorację wnętrza. Zbiornik można wkomponować w układ mebli w pomieszczeniu, tworząc zatem bardzo estetyczne rozwiązanie. Terrarium posiada trzy ściany z płyty oraz jedną ze szkła. Jest tańsze od szklanego, dobrze trzyma temperaturę, lecz ze względu na niską odporność na wilgoć, nie najlepiej sprawdza się dla zwierząt, potrzebujących więcej wilgoci.

Najwygodniejsze w użytkowaniu jest terrarium wykonane z tworzywa sztucznego. Jest lekkie, odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Dostępne również w większości sklepów zoologicznych. To bardzo dobre rozwiązanie, na przykład dla hodowców węży.

 

Rozmiar

Rozmiar terrarium należy zawsze dobierać do wielkości posiadanego zwierzęcia. Nie ma uniwersalnego wzoru, na podstawie którego moglibyśmy obliczyć wymiary zbiornika, gdyż różne zwierzęta mają odmienne wymagania. Dla przykładu, kameleony lubią terraria, które są wąskie i wysokie. Z kolei najlepszym wyborem dla węży są modele niskie, niezbyt szerokie, ale odpowiednio długie.

Należy pamiętać, że wielkość terrarium zależna jest także od rodzaju hodowli oraz zagospodarowania przestrzeni wewnątrz. Inaczej określa się rozmiar w przypadku sporych grup hodowlanych, a inaczej przy pojedynczym zwierzęciu. Powinniśmy także dobrze przemyśleć dobór i rozlokowanie akcesoriów wewnątrz. Należy unikać sytuacji, w których dodatkowe wyposażenie zajmuje zbyt dużo powierzchni zbiornika.

Wyposażenie

Każde terrarium powinno być przygotowane w sposób, który odzwierciedla fragment naturalnego środowiska zwierzęcia. Zbiornik można zakupić w gotowej postaci lub urządzić je samodzielnie, by stanowiło ciekawy element dekoracyjny mieszkania. W obu przypadkach, hodowcy nie mogą zapominać o dostarczeniu zwierzęciu odpowiedniego oświetlenia, optymalnej temperatury czy miejsca na wodę i jedzenie. Większość zwierząt hodowanych w terrariach to gatunki ciepłolubne, zatem należy im zapewnić dodatkowe źródło ciepła poprzez zainstalowanie żarówki grzewczej, kabla grzewczego lub maty grzewczej. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności pomocne będą przyrządy pomiarowe, takie jak termometry, higrometry czy termoregulatory.

Niektóre zwierzęta lubią bujną roślinność, dlatego w ich otoczeniu powinny znaleźć się rośliny żywe lub sztuczne, gałązki lub liany. Ważnym elementem jest także podłoże, dlatego warto zaopatrzyć się w torf, korę, kamienie, liście, gałęzie lub różnokolorowe piaski – w zależności od wymagań hodowanego gatunku.

 

Terraria w dobrych cenach

Cena terrarium uzależniona jest od wielu czynników, takich jak materiał, z którego jest wykonane, rozmiar, rodzaj oświetlenia i ogrzewania, ilość elementów dekoracyjnych czy liczba dodatkowych akcesoriów. Najtańsze są produkty wykonane z płyty OSB i tworzyw sztucznych, a najdroższe te ze szkła. Dla przykładu, szklane lokum o wymiarach 30 cm x 30 cm x 45 cm, możemy nabyć za około 200 zł, lecz musimy liczyć się z tym, że na jego wyposażenie wydamy dodatkowo podobną kwotę.

 

 

Najlepsze terraria w 2020 roku

 

Zanim zdecydujemy się na zakup gekona, węża czy żółwia, musimy zastanowić się, jakie lokum należy dla nich przygotować. Istnieje wiele rodzajów terrariów, różniących się od siebie rozmiarem, materiałem, z którego są wykonane oraz dodatkowymi akcesoriami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość produktu oraz jego dostosowanie do warunków bytowych zwierząt. Wybór nie jest łatwy, dlatego przygotowaliśmy ten ranking terrariów, który ma na celu zapoznania Cię z najciekawszymi modelami dostępnymi na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Exo Terra Natural

 

Na początku naszego rankingu znalazł się model Exo Terra Natural. Jest to terrarium wykonane ze szkła, które zostało idealnie przystosowane do gadów i płazów. Jego frontowe drzwiczki są otwierane co ułatwia czyszczenie wnętrza. Zaawansowany system wentylacyjny zapewnia optymalny przepływ powietrza oraz zapobiega parowaniu przedniej szyby. Wierzchnia pokrywa wykonana jest z drobnej siatki, ze stali nierdzewnej. Jest ona całkowicie zdejmowana, dzięki czemu dostęp do wnętrza terrarium jest ułatwiony.

Tylna ściana tego modelu posiada pięć zamykanych kanałów na rurki i kable do instalacji czujników, wodospadów, skał cieplnych i innych dodatków. Spodnia płyta terrarium jest podniesiona, dzięki czemu podgrzewacz podłoża ma możliwość ogrzania większej powierzchni.

To najlepsze terrarium ma wymiary 45 cm x 45 cm x 30 cm. Ma ono bardzo atrakcyjny wygląd dzięki umieszczeniu naturalnego tła w takiej samej kolorystyce jak pozostałe elementy dekoracji (wodospady, skały cieplne, miski na wodę). Konsumenci zgodnie uznają, że jest to produkt wysokiej jakości.

 

 

 

 

Exo Terra Faunarium Medium 2

 

Kolejną propozycją na naszej liście jest model Exo Terra Faunarium Medium 2. Jest to plastikowe terrarium przeznaczone głównie dla niewielkich gryzoni, gadów, płazów i bezkręgowców. Idealnie sprawdza się do tymczasowego przetrzymywania zwierząt lub ich transportowania. Może służyć również za terrarium kwarantannowe, oddzielające chorego osobnika od pozostałych zwierząt.

Produkt ten posiada plastikowe, półprzezroczyste drzwi, które umożliwiają łatwy dostęp do wnętrza. Dodatkowe otwory w pokrywie wierzchniej zapewniają bardzo dobry przepływ świeżego powietrza, dzięki czemu zwierzę się nie udusi. Produkt jest bardzo łatwy w dezynfekcji i utrzymaniu czystości.

Wymiary zewnętrzne pojemnika wraz z pokrywą to 37 cm x 22 cm x 25 cm. Natomiast wymiary wewnętrzne u podstawy wynoszą 31,5 cm x 17,5 cm. To dobre i tanie terrarium jest niezwykle poręczne i wygodne. Klienci twierdzą, że model ten jest idealny do przewożenia zwierzęcia do gabinetu weterynaryjnego. Cenią sobie oni przede wszystkim jego wysoką jakość oraz atrakcyjną cenę.

 

 

 

 

Diversa Nanoterrarium

 

Następna pozycja w naszym rankingu to model Diversa Nanoterrarium. Jest to niewielkie terrarium przystosowane do hodowli pająków, świerszczy, patyczaków i innych zwierząt o mniejszych rozmiarach. Produkt ten wykonany jest ze szkła, a jego ściany klejone są bezbarwnym silikonem. Krawędzie pojemnika są gładko wypolerowane, zapewniając komfort użytkowania zarówno dla zwierząt, jak i dla ich właścicieli.

Model ten posiada otwierane od góry drzwiczki zamontowane na prowadnicach, dzięki którym dostęp do wnętrza jest łatwy i wygodny. Terrarium wyposażone jest w dwie siatki wentylacyjne, z przodu i na górze zbiornika. Zapewnia to optymalny przepływ świeżego powietrza, nie powodując jednocześnie przeziębienia u zwierząt.

Zbiornik ma wymiary 20 cm x 20 cm x 30 cm. Jego objętość wynosi 12 litrów. Opinie o terrariach tego producenta są bardzo pozytywne. Klienci doceniają ich precyzyjne i solidne wykonanie oraz niezwykłą łatwość w utrzymaniu porządku w środku. Uważają oni, że produkt jest niewątpliwie warty swojej ceny.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Tetra Repto Aqua Set

 

Tetra Repto Aqua Set to model, który znalazł się na kolejnym miejscu naszego rankingu. Jest to zestaw dla żółwi wodnych, w skład którego wchodzą: szklany zbiornik ze ściętą przednią szybą, niezbędne urządzenia techniczne oraz środki do pielęgnacji wody.

Model ten posiada łatwy w obsłudze filtr, który dzięki eliminacji nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń, zapewnia krystalicznie czystą i zdrową wodę. Proces 3-stopniowej filtracji zapobiega zmętnieniu wody. Filtr należy wymieniać raz na 4 tygodnie, jest więc on bardzo wygodny w utrzymaniu.

Do zestawu dołączone jest energooszczędne oświetlenie LED, które można umieścić w dogodnym dla siebie miejscu. Pojemnik wyposażony jest również w dwustronne tło dekoracyjne oraz naturalną wyspę z kamienia, które zapewniają jego niepowtarzalny wygląd.

Zbiornik ma pojemność 80 litrów, a jego wymiary wynoszą 76 cm x 38 cm x 37 cm. Model ten należy wypełniać 40 litrami wody. Produkt jest doceniany przez kupujących przede wszystkim za jego nowoczesny design oraz łatwość i wygodę w użytkowaniu.

 

 

Trixie 100x58x45

 

Nasz ranking zamyka model Trixie. Jest to terrarium przeznaczone dla gadów i płazów, wykonane ze szkła. Ściany pojemnika klejone są bezbarwnym silikonem, a jego krawędzie są gładko wypolerowane. Na krawędziach tego modelu zamontowane zostały metalowe kątowniki, które zapewniają jego trwałość. Produkt posiada dwie siatki wentylacyjne, z przodu i na górze zbiornika, które gwarantują doskonały przepływ powietrza.

Terrarium posiada zdejmowaną płytę, wykonaną z metalowej siatki. Zamykane drzwiczki wyposażone są w dodatkową blokadę, która uniemożliwia zwierzętom ucieczkę. Model ten posiada cztery zamykane kanały na rurki i kable do instalacji dodatkowych akcesoriów, na przykład wodospadów. Produkt jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Terrarium ma wymiary 100 cm x 58 cm x 45 cm. Jego pojemność wynosi 260 litrów, zatem z powodzeniem można w nim trzymać nieco większe gatunki zwierząt. Terrarium to cieszy się dużą popularnością wśród kupujących. Produkt podoba się klientom przede wszystkim ze względu na jego trwałość oraz solidne wykonanie.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Źródła informacji:

Jak wejść w fascynujący świat terrarystyki – terrarium.com.pl

tuwroclaw.com

Drfoxmag.com – All you should know about chameleon cages

howtocleanstuff.net

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status