Ranking 7 najlepszych klatek dla królików w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Klatka dla królików – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Flamingo Combi to jedna z najbardziej popularnych klatek dla królików hodowlanych, dlatego uplasowała się na szczycie naszego zestawienia. Została ona wykonana z drewna, dobrze zabezpieczono ją przed działaniem wilgoci, promieni UV i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Konstrukcja jest dwupiętrowa, a jeśli pojawi się taka konieczność, można bez przeszkód oddzielić kondygnacje. Zaletą klatki jest to, że zwierzęta mają w środku dużo wolnej przestrzeni. Modelem polecanym dla królików domowych jest Ferplast Casita 120, do którego dołączono niezbędne akcesoria, w tym miski i poidełka. Dwudzielny dach jest otwierany, ale pupil sam nie wydostanie się na zewnątrz, gdyż zapobiegają temu specjalne zaciski. W rankingu znalazło się też kilka innych klatek dla królików, koniecznie sprawdź ich opisy.

7 najlepszych klatek dla królików. Opinie w 2024 roku

 

Po tym, jak szczegółowo przeanalizowaliśmy opinie opublikowane przez konsumentów, udało nam się przygotować ranking klatek dla królików. Opisaliśmy w nim modele zróżnicowane pod względem wymiarów, przeznaczenia i materiału wykonania, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka jest dwupiętrowa i odpowiednio przystosowana do hodowli większej ilości zwierząt. W razie potrzeby można oddzielić kondygnacje. Produkt wykonano z solidnego drewna, odpornego zabezpieczonego przed działaniem promieni UV, wilgoci itp.

Wady

Na obu piętrach znajdują się długie, plastikowe tacki. Ich wyjmowanie oraz czyszczenie sprawia niektórym hodowcom problem, według nich są to mało przyjemne czynności.

Podsumowanie

Model ma biało-szary kolor i elegancko wygląda. Ma on otwierany dach i regulowane, gumowe nóżki, dzięki którym konstrukcja zachowuje stabilność. Na dnie znajduje się otwór odpowiadający za odprowadzanie na zewnątrz wody. Klatka jest duża i wytrzymała, zapewnia królikom odpowiednie warunki do życia.

Drugi wybór

Zalety

W zestawie otrzymujemy wszystkie akcesoria potrzebne pupilowi, czyli miskę, paśnik, poidełko, a także domek ze schodkami. To model otwierany od góry, takie rozwiązanie ułatwia wyjmowanie i wkładanie zwierząt z powrotem do środka.

Wady

Mimo że kuweta jest wysoka i zapobiega rozsypywaniu ściółki, część kupujących narzeka na jej podatność na zarysowania. Po pewnym czasie ten element konstrukcji przestaje estetycznie wyglądać.

Podsumowanie

Klatka jest odpowiednia zarówno dla królików domowych, jak również różnych gryzoni, np. świnek morskich. Metalowa kratka, która pełni funkcję ścianek, została zabezpieczona przed korozją. Pręty są rozmieszczone blisko siebie, w efekcie czego zwierzę nie wydostanie się na zewnątrz.

Rozważ też

Zalety

Klatka jest wykonana z wytrzymałych materiałów, czyli dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego oraz metalowej kratki. Do kompletu dołączono kilka elementów, w tym poidełko z wentylem kulkowym oraz domek. Kuweta jest wysoka, dlatego zwierzę nie będzie rozsypywało ściółki na blat stolika.

Wady

Nie wszystkim konsumentom odpowiada to, że model otwiera się tylko z boku. Część osób uważa, że wygodniejszym rozwiązaniem byłoby otwieranie od góry.

Podsumowanie

Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemnoszarej i jasnoszarej. Nadaje się on dla królików miniaturek, a także małych gryzoni, takich jak świnki morskie. Metalową kratkę pomalowano farbą bez toksycznych substancji w składzie, jest bezpieczna dla zwierząt.

 

Klatki dla królików hodowlanych

 

1. Flamingo Klatka dla królika Combi, 122 x 50 x 102 cm

 

Osobom, którym potrzebne są klatki dla królików hodowlanych, polecamy produkt Flamingo Combi. Jego wymiary są równe: długość – 122 cm, szerokość – 50 cm oraz wysokość – 102 cm. Materiałem wykonania modelu jest drewno w kolorze białym i szarym. Zostało ono pozyskane w zrównoważony sposób, co oznacza, że wycinka drzew nie przyczyniła się do zniszczenia czy obumarcia lasu.

Klatka jest dwupiętrowa, kondygnacje można od siebie oddzielić. Klatkę wyposażono w dwie plastikowe tace, które są łatwe do utrzymania w czystości. Dach jest otwierany, a na dnie znajduje się otwór odprowadzający nadmiar wody na zewnątrz. W podstawie modelu znajdują się regulowane, gumowe nóżki zapewniające stabilność.

Kupujący uważają, że to bardzo dobra klatka dla królików, gdyż jest solidna, a do tego zapewnia zwierzętom odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. To elegancko wyglądający model, który nie jest podatny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym wilgoci.

 

 

 

 

Klatki dla królików domowych

 

2. Ferplast Klatka Casita 120 57067070

 

Model Ferplast Casita 120 jest przeznaczony dla domowych zajęczaków. Można ustawić go na biurku czy szafce, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Często klatki dla królików do domu są wyposażone w przezroczystą, dwudzielną pokrywę, którą można swobodnie otwierać. Podobnie jest w przypadku prezentowanego modelu. Ułatwia to wkładanie i wyjmowanie pupila ze środka.

Produkt ma wymiary: długość – 119 cm, szerokość – 58 cm i wysokość – 61 cm. Jest on zrobiony metalu (kratka), a także z dobrego gatunkowo plastiku, który łatwo się czyści. W skład zestawu wchodzą przydatne akcesoria dla pupila, czyli: miska na karmę, poidełko, paśnik na siano oraz domek z piętrem.

Zdaniem konsumentów marka Ferplast oferuje bardzo praktyczne i wytrzymałe klatki dla królików domowych, a model Casita 120 jest tego dobrym przykładem. Ma on wysoką kuwetę, która zapobiega rozsypywaniu żwirku przez zwierzę. Istotną zaletą produktu są zaciski na dachu, uniemożliwiające pupilowi samodzielne wyjście na zewnątrz.

 

 

 

 

Klatki dla królików miniaturek

 

3. Ferplast Rabbit 100 dla Krolików i świnek Morskich

 

Ferplast Rabbit 100 to popularna, dobra i tania klatka dla królików miniaturek. Konstrukcja składa się z wysokiej, plastikowej kuwety oraz metalowej kratki. Do kompletu dołączono kilka elementów, a są to: domek z plastiku, paśniki, miska oraz poidełko z wentylem kulkowym. Mamy więc wszystko, czego zwierzę potrzebuje.

Podobnie jak inne klatki dla królików miniaturek, opisywany produkt nie zajmuje dużo miejsca na stoliku. Jego wymiary są równe: 95 cm x 57 cm x 46 cm. Model jest otwierany z boku. Co ciekawe, jest on odpowiedni także dla świnek morskich i innych małych gryzoni.

Zalety klatki, o których najczęściej wspominają konsumenci, to: solidne wykonanie, kompaktowe wymiary oraz łatwe składanie. Kratka została pomalowana bezpieczną dla zwierząt farbą, a wysoka kuweta zapobiega rozsypywaniu ściółki.

 

 

 

 

Klatki dla królików drewniane

 

4. vidaXL Duża Klatka z Zadaszeniem dla Królików, Drewniana

 

Drewniane klatki dla królików są bardzo często wybierane przez hodowców, więc tego typu produkt musiał znaleźć się w zestawieniu. Wytypowaliśmy model vidaXL Duża Klatka z Zadaszeniem dla Królików o wymiarach: wysokość – 85 cm, szerokość – 190 cm i głębokość – 46 cm. Konstrukcja jest dwupoziomowa, a zwierzęta mogą się poruszać po antypoślizgowych drabinkach.

Wykorzystane do produkcji modelu lite drewno sosnowe zostało dobrze zabezpieczone przed deszczem, śniegiem, mrozem i promieniami UV. Możemy bez przeszkód ustawić produkt na świeżym powietrzu. Dach jest wodoszczelny, dlatego woda nie przedostanie się do środka.

Często mówi się, że klatki dla królików z drewna estetycznie się prezentują i są trwałe. Tym wyróżnia się też model marki vidaXL, co potwierdzają zadowoleni kupujący. Jest on bezpiecznym schronieniem dla zwierząt, w dodatku zapewnia im dużo miejsca do zabawy.

 

 

 

 

Klatki dla królików metalowe

 

5. Kojec Wybieg Klatka dla Królika, Fretki 115 cm + Dach

 

Kojec Wybieg Klatka dla Królika, Fretki 115 cm + Dach to produkt pozwalający m.in. na bezpieczne podróżowanie ze swoim pupilem. Konstrukcja jest zrobiona z metalowej kratki, a odległość między prętami wynosi 3 cm. Zwierzę nie przeciśnie się między nimi i nie ucieknie.

Wymiary klatki to: długość – 115 cm, szerokość – 115 cm i wysokość – 60 cm. Można ustawić ją w domu, a także na zewnątrz, np. na balkonie, aby pupil spędził trochę czasu na świeżym powietrzu.

Model jest chwalony przez hodowców za wygodny uchwyt do przenoszenia, a także uniwersalność, ponieważ nadaje się też dla fretek i świnek morskich. Metalowe klatki dla królików powinny być dobrze zabezpieczone przed korozją, dlatego produkt pokryto srebrną, galwanizacyjną powłoką.

 

 

 

 

Duże klatki dla królików

 

6. @Pet Klatka dla Królika Piazza 130x

 

Wykonana z drewna sosnowego klatka @Pet Piazza 130x wyróżnia się oryginalnym designem. Wygląda ona jak domek, zwierzęta z pewnością będą dobrze się czuły w środku. Konstrukcja składa się z poddasza, wybiegu i schodków. Model ma wymiary: długość – 130 cm, szerokość – 62 cm oraz wysokość – 90,5 cm.

Klatka jest przystosowana do użytku na zewnątrz, a to oznacza, że jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni UV czy niskiej i wysokiej temperatury. Jej czyszczenie nie jest trudne, co wynika z możliwości wysunięcia szuflady. Drzwiczki pozwalające na wyjmowanie zwierząt umieszczono w dolnej, jak i górnej części konstrukcji.

Osoby, którym potrzebne były duże klatki dla królików, są bardzo zadowolone z zakupu przedstawionego produktu. Wygląda on elegancko, chroni zwierzęta przed deszczem, a w dodatku łatwo się go montuje.

 

 

 

 

7. Ferplast Casita 80

 

Prezentujemy klatkę Ferplast Casita 80. Jest to niewielki model o wymiarach: długość – 78 cm, szerokość – 48 cm i wysokość – 50 cm. Stanowi odpowiednie mieszkanko dla królika lub świnki morskiej.

Ponieważ prezentowany model ma otwierany sufit, łatwiej jest nam wyjąć nasze zwierzątko, oczyścić wnętrze i wymienić wodę pitną dla naszego pupila. Produkt składa się z oddzielnej kuwety, co dodatkowo sprzyja zachowaniu higieny wewnątrz klatki.

Plastikowe zaciski sprawiają, że otwieranie i zamykanie produktu jest łatwe, a poza tym możemy mieć pewność, że nasz zwierzak sam nie wyjdzie z wnętrza swojego mieszanka.

Zestaw zawiera podest z kładką (pełniący też funkcję domku), poidło, karmnik na sianko i miseczkę na karmę. Nie musisz więc dokupować dodatkowych elementów.

Osoby, które wybrały prezentowaną klatkę dla swoich zwierzątek uważają, że jest wygodna, bardzo łatwa w pielęgnacji i pięknie się prezentuje.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla królików kupić?

 

Jeżeli nadal masz wątpliwości, jaka jest najlepsza klatka dla królików, zapoznaj się również z informacjami zawartymi w poradniku. To zbiór wielu przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać, robiąc zakupy.

Wymiary

Klatka musi mieć przede wszystkim odpowiednie wymiary, aby zapewnić mieszkającemu w niej zwierzęciu odpowiednio dużo miejsca do zabawy, jak i wypoczynku. Jej wielkość uzależniona jest od rasy królików, jakie zamierzamy hodować oraz ich ilości. W przypadku zajęczaków miniaturek minimalne wymiary klatki to ok. 80 cm x 40 cm x 40 cm (dla jednego zwierzęcia). Model odpowiedni dla królików dużych ras powinien mieć rozmiar: 100 cm x 80 cm x 60 cm. Pamiętajmy, że im więcej osobników ma znaleźć się w klatce, tym bardziej przestronna powinna ona być. Uwzględnijmy także to, że w środku musi być niezbędne wyposażenie, czyli miski, paśnik, poidełko, a także domek czy legowisko do spania. Czasami koniecznością jest zakup dwukondygnacyjnego modelu, zwłaszcza jeśli zamierzamy hodować większą ilość królików. Zajmuje on nieco więcej miejsca niż ten jednopiętrowy, ale pozwala na zapewnienie spokoju np. samicy z młodymi i oddzielenie jej od reszty zwierząt. Podejmując decyzję, jaką klatkę dla królików wybrać, weźmy pod uwagę to, że w środku trzeba wyznaczyć kilka różnych stref: do spania, do jedzenia, a także miejsce na toaletę.

 

Materiał wykonania

Klatki przeznaczone dla królików domowych zwykle mają dwuczęściową konstrukcję. Są one zbudowane z plastikowej, wysokiej kuwety, a także metalowej siatki pełniącej funkcję ścianek i dachu. Tego typu modele nierzadko mają niewielki uchwyt, w efekcie czego w razie potrzeby możemy bez trudu przenieść pupila w inne miejsce, np. wystawić na chwilę na balkon lub taras. Bardzo ważne jest to, aby wykorzystane do produkcji kuwety tworzywo sztuczne było pozbawione szkodliwych substancji. Musi być ono też solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w szczególności na pęknięcia. Z kolei metalowa siatka powinna być zabezpieczona przed działaniem wilgoci, najczęściej w tym celu pokrywa się ją kilkoma warstwami cynku lub maluje specjalną farbą (bezpieczną dla zwierząt).

Klatki dla królików hodowlanych przeważnie są wykonane z drewna, również te przystosowane do użytku na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego produktu, koniecznie upewnijmy się, że został zaimpregnowany. Inaczej drewno będzie podatne na butwienie na skutek działania wilgoci i w dodatku szybko przestanie elegancko wyglądać.

 

Wentylacja

Króliki muszą mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Z tego powodu nie zaleca się kupowania klatek wykonanych w całości z tworzywa sztucznego ani umieszczania zwierząt w akwariach dla ryb. Co prawda ryzyko wydostania się pupili na zewnątrz jest zmniejszone do minimum, ale jednocześnie ograniczona zostaje cyrkulacja powietrza. Problem ten nie dotyczy klatek ze ściankami z siatki. Te drewniane zwykle mają osiatkowane drzwi, są też wyposażone w specjalny, przewiewny wybieg bez podłogi, co pozwala zwierzętom bawić się na trawie.

 

Szczelność

Najlepsza klatka dla królików musi zapewniać im ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza przed wilgocią, wiatrem i deszczem. Jeśli szukamy modelu do użytku na zewnątrz, powinien on dodatkowo zabezpieczać zajęczaki przed lisami czy innymi drapieżnikami. Klatka ma być szczelna, dotyczy to w szczególności dachu. Ten element konstrukcji bardzo często jest pokryty wodoodpornym materiałem, np. membraną bitumiczną.

 

Łatwe czyszczenie

Osoby hodujące króliki czy inne zwierzęta mieszkające w klatkach powinny pamiętać o regularnej wymianie podłoża i myciu misek oraz innych akcesoriów. Nie zajmuje to bardzo dużo czasu, pod warunkiem, że dostęp do wnętrza klatki nie jest utrudniony. Modele dla mniejszych królików bardzo często mają nie tylko jedną czy dwie pary drzwiczek, ale także otwierany dach. To znacząco ułatwia wyjmowanie i wkładanie zwierząt do środka, a także elementów przeznaczonych do mycia. Klatki dwupiętrowe powinny mieć drzwiczki na każdej kondygnacji, a także wysuwane tacki umożliwiające szybką wymianę wyściółki.

Wyposażenie

Sam zakup klatki to nie wszystko, musimy też pamiętać o doborze potrzebnych akcesoriów, czyli miseczek, paśników, poidełek, domków i zabawek. Możemy dokupić je osobno i tym samym dopasować do indywidualnych potrzeb (choćby pod względem materiału wykonania oraz designu). Jednak chcąc zaoszczędzić czas, wiele osób decyduje się na klatkę, do której dołączono wszystkie lub prawie wszystkie elementy wyposażenia. Kupując taki produkt, możemy od razu wykorzystać go dla królika.

 

Bezpieczeństwo

Materiały użyte do produkcji klatki muszą być wytrzymałe. Jeżeli jest to drewno, należy sprawdzić, czy zostało starannie oszlifowane i na jego powierzchni nie ma wystających drzazg. Z kolei metalowa kratka musi być na tyle gęsta, aby zwierzę nie zdołało przecisnąć się na zewnątrz. Drabinka przeznaczona do wbiegania na wyższą kondygnację powinna być antypoślizgowa. Ponadto otwierany dach musi być zabezpieczony niewielkimi zaczepami, inaczej królik samodzielnie go podniesie i ucieknie.

 

Klatki dla królików w dobrych cenach

Jak dużo trzeba wydać na zakup klatki dla królika? To zależy od takich kwestii jak wymiary produktu, materiał wykonania, konstrukcja, ilość dodatkowych elementów dołączonych do zestawu i marka. Najtańsze są modele przeznaczone dla królików miniaturek, średnio kosztują one od 100 do 300 zł. Drewniane, dwupiętrowe klatki dla ras hodowlanych są znacznie droższe, trzeba za nie zapłacić minimum 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wyglądają klatki dla królików?

Wygląd klatek dla królików zależy przede wszystkim od tego, gdzie je umieścimy. Te ustawione na otwartej przestrzeni zwykle są wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości i przystosowanego do częstego odkażania. Co więcej, klatka stojąca na zewnątrz musi zabezpieczać zwierzęta przed zimnem, deszczem oraz słońcem. Modele przystosowane do użytku w budynkach inwentarskich nie muszą zapewniać zwierzętom ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale ma być w nich wystarczająco dużo miejsca na montaż karmników i pojemników na wodę. Wyróżnia się też klatki dla ferm przemysłowych, wykonane z ocynkowanej siatki. Mogą mieć one kilka kondygnacji.

P2: Jakie wymiary klatki dla królików?

To, jak duża powinna być klatka dla królików, uzależnione jest od kilku ważnych kwestii. Pod uwagę należy wziąć rasę, wiek, a także metodę chowu zwierząt. Przyjmuje się, że model przeznaczony dla samicy większej rasy z młodymi do momentu ich odstawienia powinien mieć wymiary równe: 100 cm x 80 cm x 60 cm. W przypadku samic mniejszych ras zalecany rozmiar klatki to: 80 cm x 80 cm x 55 cm. Model przeznaczony dla królika miniaturki czy baranka ma wymiary ok. 80 cm x 40 cm x 40 cm.

 

P3: Jaka siatka na klatki dla królików?

Siatka do budowy klatek dla królików musi być przede wszystkim solidna. Zwykle jej materiałem wykonania jest drut stalowy, który pokrywa się jedną lub kilkoma warstwami cynku, w efekcie czego wykazuje podwyższoną odporność na korozję. Wyprodukowana w taki sposób siatka jest trwała, dlatego nie trzeba pamiętać o jej regularnej wymianie ani martwić się o bezpieczeństwo zwierząt. Jej oczka mają różne wymiary, przeważnie są one równe: 16 mm x 16 mm lub 19 mm x 19 mm, choć w razie potrzeby z pewnością znajdziemy też inne modele. Średnica drutu zwykle mieści się w zakresie od 0,65 mm do 2 mm.

 

P4: Jak zbudować klatkę dla królików?

Pierwszym krokiem do zbudowania klatki dla królika jest stworzenie ramy, możemy do tego wykorzystać np. kantówki. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko ucieczki zwierząt, nie możemy zapomnieć o podłodze, do której solidnie przymocujemy obramowanie. Ściany boczne najlepiej zbudować z drewnianych desek, zamontowanie ich do ramy nie stanowi dużego problemu. Potem należy przymocować siatkę wykonaną z solidnego drutu (upewnijmy się, że oczka mają odpowiednią wielkość). Od zewnątrz klatkę możemy wykończyć ozdobnymi listwami, żeby zakryć nieestetycznie wyglądające i nie do końca bezpieczne, ostre krawędzie siatki. Ostatnie kroki to zamontowanie dachu oraz drzwiczek.

P5: Ile kosztują klatki dla królików?

Małe klatki dla królików, w szczególności miniaturek, nie kosztują zbyt dużo. Przeciętnie jest to wydatek rzędu 100 – 300 zł. Nierzadko w zestawie dostajemy potrzebne zwierzętom akcesoria, takie jak np. paśniki, poidełko, miseczki, a nawet domek pełniący funkcję bezpiecznego schronienia. Jeżeli ma to być duża klatka dla królików hodowlanych, którą ustawimy na zewnątrz, musimy liczyć się z tym, że na jej zakup przeznaczymy znacznie większą kwotę. Zwykle minimum to 1000 zł, cena uzależniona jest od wymiarów i materiału wykonania produktu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ