Karmy dla ptaków ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.01.20

 

Po przeanalizowaniu rynku pod kątem poszukiwania dobrej karmy dla ptaków udało nam się wyłonić 5 produktów. Wśród nich znalazły się mieszanki dla ptaków egzotycznych, jak i tych dziko żyjących, które dokarmiamy zimą, aby umożliwić im przeżycie tego trudnego okresu. Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się produkt Versele Laga Premium Prestige Canaries. Jest to wyselekcjonowana  mieszanka ziaren odpowiednia dla kanarków. Dostarcza im wszystkie niezbędne składniki, więc nasz ptaszek będzie cieszył się dobrym zdrowiem. W składzie produktu znajdziemy nasiona chia, białko surowe, tłuszcz surowy i inne. Duże opakowanie, w jakim sprzedawana jest ta mieszanka wystarczy Ci na dłuższy czas. Jeśli jednak szukasz czegoś odpowiedniego do dokarmiania zwierząt, nasza druga propozycja będzie odpowiedniejsza. Są to kule Megan Kule, idealne na okres zimowy. Jedna kula to zlepek ziaren i tłuszczu. Wysoka kaloryczność jest niezwykle istotna zimą, gdyż w tym okresie ptaszki potrzebują więcej energii, aby przetrwać. W naszym zestawieniu znajdziesz też inne, ciekawe produkty.

 

 

Jaką karmę dla ptaków kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Odpowiedni dobór karmy dla ptaków to wbrew pozorom dość trudne zadanie. Zwierzęta tracą podczas lotu bardzo dużo energii. Z tego powodu ich jedzenie musi być uzupełnione we wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Zarówno ptaszki domowe, jak i dzikie powinny być więc karmione wysokiej jakości produktami. Biorąc jednak pod uwagę szeroki wybór ziaren i mieszanek paszowych bardzo trudno jest podjąć decyzję, jaką karmę dla ptaków wybrać, by stała się źródłem wszystkich potrzebnych im witamin i minerałów. Na rynku znajdziemy zarówno pokarmy wysokiej klasy, jak i chemiczne substancje, które dadzą zwierzętom tylko i wyłącznie poczucie sytości. W niniejszym poradniku przekażemy Ci najważniejsze informacje, które z pewnością ułatwią Ci wybór najlepszego produktu.

 

 

Składniki – jaka karma dla ptaków jest najlepsza?

Podobnie, jak w przypadku pożywienia dla ludzi, karmy dla zwierząt różnią się od siebie pod względem składu. Producenci bardzo często wprowadzają na rynek produkty, które pozbawione są najważniejszych wartości odżywczych. Jedzenie tego typu pokarmu skutkuje niedoborem wielu witamin, przez co organizm staje się coraz słabszy i jest podatny na działanie niebezpiecznych dla zdrowia wirusów i bakterii. Aby określić, czy wybrany przez nas produkt to najlepsza karma dla ptaków musimy więc dokładnie przeanalizować wszystkie komponenty w składzie.

Jednym z najważniejszych składników pożywienia jest białko. Z racji tego, że odpowiedzialne jest za budowanie i regenerację komórek mięśniowych powinno stanowić główny element ptasiego jedzenia. Warto sprawdzić, czy dana karma uzupełniona została w białko pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Jedynie takie połączenie daje gwarancję zachowania odpowiedniego balansu. Produkty, które charakteryzują się wysoką zawartością protein to nasiona słonecznika, rzepak, soja i rośliny strączkowe. Białka zwierzęce znajdziemy natomiast w mączce kostnej, odpadach z produkcji ryb, mięczakach, płazach i dżdżownicach.

Kolejnym, nieodzownym elementem karmy jest tłuszcz. Dzięki niemu ptak gromadzi zapas energetyczny, który magazynuje się pod skórą. To sprawia, że zwierzątko ma siłę do latania oraz jest odporne na działanie bardzo niskich temperatur. Warto więc poszukać produktów, które w swym składzie zawierają ziarna kukurydzy i owsa.

Ważnym komponentem jedzenia są również węglowodany. Wpływają one bowiem na prawidłową pracę organów wewnętrznych oraz mięśni. Z tego powodu istotne jest, aby dostarczyć ptakom odpowiednią ilość skrobi, cukrów i błonnika. Substancje zawarte są m.in. w ziemniakach, marchewce, burakach pastewnych oraz dyni. Źródłem błonnika są przede wszystkim otręby, czyli zewnętrzne warstwy ziaren.

Jak już zostało wspomniane, najlepszej jakości karma bogata jest w witaminy i minerały. Ich niedobór w organizmie znacznie obniża odporność ptaków, przez co są one podatne na różne choroby. Aby uniknąć problemów zdrowotnych należy dokarmiać zwierzęta produktami bogatymi w witaminy A, B i D, fosfor, wapń itp. Znajdziesz je min.in. w ziołach, tłuszczu rybnym, drożdżach, mące i zmielonych skorupiakach.

Właścicielom egzotycznych ptaków zalecamy, aby decyzję o pokarmie dla swojego pupila skonsultowali z weterynarzem. W zależności od tego, z jakiego klimatu pochodzi dana rasa, zwierzęta potrzebują zupełnie innych składników odżywczych, niedobór których może doprowadzić nawet do poważnych chorób.

 

 

Konsystencja

W zależności od tego, w jaki sposób chcesz dokarmiać zwierzęta powinieneś zastanowić się nad ich konsystencją.

Najbardziej tradycyjnym wariantem jest zakup klasycznej mieszanki ziaren, suszonych warzyw i owoców. Tego typu produkty wsypujemy zwykle bezpośrednio do karmnika, dzięki czemu ptaki mają do nich bardzo łatwy dostęp. Dla malutkich zwierzątek staraj się wybierać karmy o jak  najdrobniejszych składnikach. Większe komponenty np. spore kawałki suszonej marchwi lub ziemniaków mogą okazać się dla ptaszków trudne do zjedzenia. Zaletą tego rodzaju pokarmu jest to, że mamy możliwość dokładnego obejrzenia karmy. Wystarczy wziąć ziarna do ręki i sprawdzić, czy skład opisany na opakowaniu w ogólnym stopniu zgadza się z zawartością.

Innym rodzajem karmy są kule. Jest to zbita masa, do której przymocowany został sznureczek. Dzięki niemu możesz zawiesić pokarm bezpośrednio w klatce lub obok karmnika, co pozwala zachować większy porządek wokół domku. Konsumenci chwalą tego typu rozwiązanie przede wszystkim za bogaty w tłuszcze skład. Substancja wiążąca wszystkie składniki jest źródłem węglowodanów, dlatego też pokarm dostarcza ptaszkom dużo zapasu energetycznego. Jedynym mankamentem kul jest to, że jednocześnie mogą je skubać maksymalnie 3 zwierzątka. Podczas gdy rozsypane ziarno jest dostępne dla wszystkich zebranych w karmniku ptaszków, w przypadku zbitych produktów sposób jedzenia wygląda nieco inaczej. Zwierzątka przytrzymują się bowiem łapkami kolby lub kuli, zabierając tym samym sporo miejsca.

Profesjonalni hodowcy ptaków uważają, że głównym składnikiem ptasiego posiłku powinny być płyny. W sklepach dostępne są więc suplementy o wodnistej konsystencji. W zależności od tego, jakie zwierzęta chcesz dokarmiać, substancję możesz wlać do miseczki lub polać nią suche ziarna. Taki zabieg znacznie poprawia jakość produktów uzupełniając je o dodatkowe witaminy i minerały. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeczytać skład danego preparatu. Jeśli zauważysz obecność szkodliwych związków typu E zrezygnuj z zakupu.

 

Karmy dla ptaków w dobrych cenach

W zależności od jakości karmy dla ptaków kosztują od ok. 3 zł/kg do nawet 25 zł/kg. Jest to bardzo duża różnica, dlatego też powinniśmy dobrze sprawdzić skład poszczególnych produktów wybierając ten, który najbardziej odpowiada potrzebom naszych małych przyjaciół oraz postawionym przez nas granicom budżetowym.

 

 

Najlepsze karmy dla ptaków w 2020 roku

 

Każdy ptaszek ma inne potrzeby, dlatego nasz ranking karm dla ptaków zawiera różne produkty, odpowiednie do karmienia ptaków hodowlanych i dziko żyjących. Zapraszamy Cię do lektury zestawienia.

 

Nasze zalecenia

 

Versele Laga Premium Prestige Canaries 

 

Versele Laga Premium Prestige Canaries to mieszanka ziaren spełniająca potrzeby kanarków. W opakowaniu znajdziemy  granulki z owocami i kompleksem VAM. Produkt dostarcza ptaszkom witamin, aminokwasów i minerałów. Jest wzbogacony o  Florastimul, składnik zapewniający optymalną pracę jelit.

Nasiona chia, które znajdziemy w produkcie stanowią źródło kwasów tłuszczowych Omega-3. Dzięki temu nasz ptaszek jest zdrowszy. Ponadto w skład produktu wchodzi białko surowe, tłuszcz surowy, włókno, surowe minerały, wapń i fosfor.

Duże opakowanie karmy wystarczy naszemu zwierzakowi na dłuższy czas. Pamiętaj, że dawkowanie należy dostosować do wieku i potrzeb ptaszka.  Osoby, które wybrały ten produkt dla swoich zwierzątek potwierdzają że smakuje on ptaszkom, jest wydajny i dostarcza wszystko to, czego potrzebuje takie małe stworzenie.

 

 

 

 

Megan Kule 

 

Zima to dla ptaszków trudny okres. Wiele z nich nie dożywa wiosny, dlatego tak wiele instytucji pro-środowiskowych apeluje, żeby dokarmiać zwierzątka. Wśród produktów wartych uwagi należy wymienić Megan Kule. Jest to karma doskonała do dokarmiania ptaków właśnie w okresie zimowym.

Produkt ten sprzedawany jest w 3 kg wiaderku. Znajduje się w nim 30 kul, z czego każda waży 100 g. Karma w kształcie kuli jest wygodna, wystarczy ją tylko zgnieść przed podaniem ptaszkom. Poleca się ją do dokarmiania sikorek.

Jednak kulka zawiera nasiona roślin oleistych, tłuszcz, kukurydzę i ziarna zbóż. Ponieważ jest wysokoenergetyczna, małe ptaszki są zimą odpowiednio chronione przed mrozem. Wartości odżywcze karmy to: białko – 9,86%, tłuszcz – 29,65%, włókna – 2,12%.

Osoby, które wybrały tę karmę potwierdzają, że jest ona wygodna, wydajna i zauważają iż jej stosunek ceny do jakości jest bardzo atrakcyjny, więc nie zniechęca do zimowego dokarmiania ptaszków. Nie dziwi więc fakt, że w recenzjach często powtarza się stwierdzenie, że jest to karma dla ptaków w dobrej cenie.

 

 

 

 

Megan Zimowa Standard 

 

Dziko żyjące ptaki zimą potrzebują Twojej pomocy. Śnieg i lód to pokrywy, przez które większość zwierzątek nie jest w stanie dostać się do pożywienia, dlatego warto kupić karmę i dokarmiać ptaszki. Produktem, który chcemy Ci polecić jest Megan Zimowa Standard. Jest to podstawowa karma dla ptaków, odpowiednia dla różnych gatunków.

To bardzo dobra i tania karma dla ptaków. 10 kilogramowe opakowanie kosztuje ok. 35 zł. Jest to niezwykle atrakcyjna cena, uwzględniając inne propozycje na rynku.

Mieszanka jest dostosowana do ptaków, które zimują w Polsce, pozwala przetrwać zimę, zapewnia odpowiednie wartości energetyczne i jest pożywna. W skład produktu wchodzi sorgo, pszenica, słonecznik, groch, proso i kukurydza.

Osoby dokarmiające ptaki potwierdzają, że jest to produkt, w który warto zainwestować. Jeden worek pozwala nam na dokarmianie ptaków przez długi czas.

 

 

 

 

Vitapol Kule tłuszczowe 

 

Kule tłuszczowe dla ptaków zimujących Vitapol to produkt polecany wszystkim osobom, którym jest bliski los zwierząt i chcą zadbać o ptaszki w okresie zimowym. Przystępna cena oraz odpowiednia forma sprawiają, że wiele osób wybiera właśnie tę karmę.

Jest to pokarm pochodzenia zwierzęcego – mieszanka ziaren zbóż, mąki, sorgo i słonecznika została obtoczona w łoju wołowym. Konsystencja kuli jest zbita i co najważniejsze, nie ulega roztopieniu na słońcu – wytrzymuje temperatury do 40 st. C.

Produkt ten to cenne źródło najważniejszych dla ptaszków składników. Zawiera odpowiednią ilość kalorii, więc przy obniżonych temperaturach doskonale chroni zwierzęta przed zamarznięciem.

Ponieważ produkt ma postać kuli, łatwiej się go podaje zwierzętom, nie trzeba wsypywać ziaren do karmnika i martwić się, że te zostaną zdmuchnięte przez mocniejszy wiatr. Konsumenci pozytywnie wypowiadają się na temat składu produktu.

 

 

 

 

Versele-Laga Prestige Premium Ara Loro Parque Mix 

 

Jeśli masz w domu ptaszka egzotycznego, wybierz Versele-Laga Prestige Premium Ara Loro Parque Mix. Jest to duże, bo aż 15 kg opakowanie karmy. Mieszanka nasion z dodatkowymi składnikami odżywczymi została tak skomponowana, aby sprostać potrzebom dużych papug ara, ale karma jest też odpowiednia dla innych typów ptaszków egzotycznych.

Produkt jest wzbogacony  granulatem VAM (8% zawartości w karmie) zawierającym wszystkie niezbędne minerały, witaminy i aminokwasy. W składzie znajdziemy nasiona dyni, zboża dmuchane, owoce dzikiej róży, suszone papryczki oraz orzechy. Składniki zostały dobrane przez zespół naukowy z Loro Parque (Teneryfa) .

Nie jest to najtańszy produkt na rynku, ale jeśli uwzględnimy to, że opakowanie zawiera aż 15 kg karmy, a ta jest dość wydajna, cena wcale nie jest wygórowana. Opinie o karmach dla ptaków tego producenta są pochlebne. Osoby, które wybrały to pożywienie dla swoich zwierzątek, są zadowolone ze składu, pożywności karmy oraz tego, że smakuje papugom.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status