Grzałki do akwarium ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.01.19

 

Jaką grzałkę do akwarium kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Temperatura wody to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój żywych organizmów w akwarium. Odpowiednie warunki są szczególnie potrzebne rybom tropikalnym lub takim, które preferują nieco cieplejsze klimaty. Z tego względu producenci wprowadzili na rynek specjalne grzałki, które podnoszą temperaturę wody. O prawidłowe warunki w akwarium powinniśmy szczególnie dbać w okresie zimowym, kiedy nie trudno o wychłodzenie. W przeciwnym razie żywe organizmy mogą być narażone na poważne choroby lub nawet śmierć. Dziś większość amatorów akwarystyki zdaje sobie sprawę z konieczności używania ogrzewania, jednak wciąż zastanawia się, jaką grzałkę do akwarium wybrać, aby spełniła swoje zadanie. W niniejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania.

 

Rodzaje – jaka grzałka do akwarium jest najlepsza

Grzałki akwariowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: niezanurzalne i zanurzalne. Pierwszy rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, jedynie częściowo znajduje się w wodzie. Najważniejsza część, czyli element grzewczy znajduje się pod taflą, natomiast pozostała powinna być wynurzona. Zazwyczaj na ściance urządzenia rozrysowana jest specjalna podziałka, która informuje o najlepszej pozycji dla grzałki. Ten rodzaj sprzętu świetnie nadaje się do niewielkich akwariów, gdzie zanurzenie całego korpusu byłoby problematyczne.

Z biegiem czasu producenci opracowali nową technologię dla ogrzewania wody i wprowadzili na rynek grzałki całkowicie zanurzalne. Konsumenci docenili je za niezwykłą funkcjonalność, która jest szczególnie zauważalna podczas sprzątania. Wylewając płyn ze szklanego pojemnika nie musimy pozbywać się urządzenia. Jest ono bowiem stabilnie przymocowane do jednej ze ścianek. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, aby wyłączyć grzałkę. W przeciwnym razie dość duża temperatura uwalniająca się z urządzenia może zacząć oddziaływać na kruchy materiał. W takim wypadku istnieje ryzyko, że ścianka pęknie i akwarium będzie do wyrzucenia.

 

Termoregulacja

Większość grzałek nowej generacji wyposażona jest w specjalny termoregulator, który utrzymuje stałą temperaturę wody. Za jego pomocą jesteśmy w stanie stworzyć idealne warunki cieplne dla bardzo wrażliwych rybek. Dzięki wbudowanym mechanizmom urządzenie może samo dobierać odpowiednią temperaturę i wspomagać jej utrzymanie. To oznacza, że po osiągnięciu ustawionej przez Ciebie wartości, sprzęt automatycznie się wyłącza, kontrolując proces obniżania się temperatury. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne, ponieważ nie wymaga ciągłej kontroli.

Najlepsza grzałka do akwarium nie dopuści do przegrzania się wody, co jest często głównym powodem umieralności ryb. Oczywiście w sklepach spotkamy się jeszcze z grzałkami bez termoregulatora. Wybierane są one zazwyczaj przez właścicieli niewielkich akwariów, gdzie nie jest trudno o szybkie podgrzanie wody. Posiadają one bardzo małą moc, przez co są znacznie mniej efektywne, niż ich odpowiedniki z termoregulatorem.

 

Moc

Grzałki różnią się od siebie również mocą. Jest to bardzo ważny parametr, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim w przypadku podgrzewaczy zasada: “im więcej tym lepiej” nie obowiązuje. To oznacza, że moc sprzętu należy dobierać konkretnie do swojego akwarium. Jeśli jesteś właścicielem kilkulitrowego szklanego naczynia, w żadnym wypadku nie możesz kupić najsilniejszej w sklepie grzałki.

Gadżet będzie ciągle podgrzewał wodę po to, aby za kilka sekund się wyłączyć. Po paru dniach takiej pracy urządzenie będzie zużyte i prawdopodobnie będziesz zmuszony je wyrzucić. Analogicznie powinniśmy postępować w przypadku bardzo dużych akwariów. One wymagają sporej mocy, która zdoła ogrzać wodę w każdym zakamarku. Bardzo często na opakowaniu produktu znajdziesz informacje o idealnej objętości dla danego modelu podgrzewacza. To dobra wskazówka, którą warto wziąć pod uwagę. Przyjmuje się, że objętość wody powinna odpowiadać mocy grzałki.

Dlatego też dla akwariów od 10 l do 25 l zaleca się zakup sprzętu o mocy 25 W. 50 W jest idealne dla pojemności od 30 l do 60 l. Biorąc pod uwagę bardzo duże akwaria (np. od 280 l do 350 l), powinniśmy sięgnąć po urządzenie o mocy 300 W. Jeśli jesteś właścicielem jeszcze większego akwenu, zastanów się nie czy nie warto wyposażyć go w dwie grzałki. Będzie to korzystnie nie tylko dlatego, że cała powierzchnia zostanie ogrzana, ale również ciepłe prądy będą rozchodzić się równomiernie nie powodując gromadzenia się ryb tylko w jednym miejscu.

 

Grzałka z filtrem

W profesjonalnych sklepach akwarystycznych znajdziesz urządzenia, które łączą w sobie dwie technologie: filtrację oraz ogrzewanie. Zazwyczaj przeznaczone są one do bardzo dużych akwariów o pojemności ponad 300 l. Taki sprzęt zapewnia użytkownikom pełen komfort w utrzymywaniu wody w czystości, przy jednoczesnym dbaniu o panujące w niej warunki. Jeśli nie jesteś gotowy na tego typu rozwiązanie, możesz poszukać grzałki przepływowej, która jest kompatybilna z różnymi systemami filtracyjnymi. Tym sposobem możesz nieco zredukować koszty przy zachowaniu podobnej jakości.

 

Bezpieczeństwo

Bardzo ważnym detalem w każdej grzałce do akwarium jest specjalna osłonka. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona delikatnych ryb przed bezpośrednim kontaktem z rozgrzanym metalem. Oczywiście żywe stworzenia unikają niebezpieczeństwa, dlatego też dawniej trudno było spotkać urządzenie z tego typu zabezpieczeniem. Jednak dziś, gdy technologia bardzo się rozwinęła, producenci dokładają wszelkich starań, aby obniżyć ryzyko uszkodzenia delikatnej, żywej tkanki.

Warto również zwrócić uwagę na produkty o podwyższonej czułości na bezpośredni kontakt z innymi przedmiotami. Jak wiadomo wewnątrz akwarium oprócz żywych stworzeń, znajdują się również liczne elementy dekoracyjne bardzo ważne w procesie hodowli ryb. Jako że woda jest w ciągłym lecz stabilnym ruchu, zbyt słabo przymocowane gadżety mogą się oderwać. W przypadku delikatnych grzałek, uderzenie kamykiem lub innym masywniejszym elementem może zakończyć się zniszczeniem przedmiotu. Z tego względu warto zastanowić się nad urządzeniem, którego ścianki zostały dodatkowo wzmocnione.

Pamiętaj, aby zamontować w swoim akwarium dodatkowy termometr. Każda grzałka może ulec nagłemu zniszczeniu, dlatego też warto podwójnie kontrolować warunki panujące w wodzie. Bezpieczeństwo Twoich stworzeń jest kwestią priorytetową, dlatego też nie ryzykuj minimalnym wyposażeniem.

 

Design

Drugorzędną, lecz również istotną cechą grzałki jest jej wygląd. Zastanów się więc, w jakim stylu planujesz wyposażyć swoje akwarium. Z racji tego, że w sklepach znajdziesz urządzenia w różnych kolorach i kształtach, warto dobrać element w taki sposób, aby spełniał nie tylko rolę termoregulacji, ale również był ciekawą dekoracją.

 

Grzałki do akwarium w dobrych cenach

Ceny grzałek do akwarium są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim wpływa na nie moc urządzenia oraz producent. Dodatkowo wartość podnoszą wszelkie dodatki, dlatego też wybierając odpowiedni dla siebie model pomyśl, co tak naprawdę będzie Ci potrzebne. Najprostszy sprzęt 100 W kupisz już za 20 zł. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnym wyposażeniu, musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet 200 zł.

 

 

Najlepsze grzałki do akwariowe w 2019 roku

 

Kiedy ma się akwarium z rybkami, żółwiami lub innymi zwierzętami wodnymi, trzeba pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej temperatury. W naturalnym środowisku poziom ciepła w zbiornikach wodnych nie zmienia się zbyt gwałtownie. Aby rybki lub inne zwierzęta miały zapewnione warunki zbliżone do tych zgodnych z ich naturą, trzeba im zapewnić odpowiedni sprzęt regulujący ciepło w zbiorniku. Dlatego też stworzyliśmy ranking grzałek do akwarium, w którym znajdziesz najróżniejsze modele do akwariów o różnej pojemności.

 

Nasze zalecenia

 

Aquael EasyHeater 25W 

 

Pierwszym produktem, który chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest grzałka EasyHeater firmy Aquael. Urządzenie nadaje się zarówno do akwariów, jak i akwaterrariów. Ciemna obudowa sprawia, że nie przykuwa uwagi. Dzięki płaskiej konstrukcji grzeje dużą powierzchnią.

Do tego urządzenie to jest bezpieczne dla ryb. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości, nietłukących się materiałów. Ponadto istnieje możliwość zamontowania go zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu można go dostosować do przestrzeni we własnym akwarium.

Jest to bardzo łatwy w obsłudze sprzęt. Posiada duże pokrętło do regulacji temperatury, którą można ustawić na poziomie od 18 st. C do 36 st. C. Moc produktu wynosi 25 W. Ta najlepsza grzałka do akwarium jest odpowiednia do niewielkich zbiorników o pojemności od 10 l do 25 l.

Model ten dostępny jest również w wersjach o mocy 50 W, 75 W, 100 W i 150 W (urządzenie należy wybierać  uwzględniając pojemność akwarium). Użytkownicy twierdzą, że jest to produkt bezproblemowy i chwalą jego dużą wydajność.

 

 

 

 

Aquael Comfort Zone Gold 200W

 

Drugim produktem w naszym rankingu jest grzałka Aquael Comfort Zone Gold. Jej moc wynosi 200 W. Dlatego też nadaje się do akwariów o pojemności od 130 l do 200 l. Dla innych pojemności akwariów, produkt występuje w innych wariantach, o mocy: 25 W, 50 W, 100 W, 150 W, 250 W i 300 W.

Grzałka ma zgrabny wygląd i jest dostępna w ciemnej obudowie, dzięki czemu nie przykuwa wzroku. Urządzenie jest odpowiednie do akwariów słodkowodnych i morskich.

Trwałość produktu zapewnia warstwa złota pokrywająca styki urządzenia, gdyż metal ten jest obojętny chemicznie. Model ten jest bezpieczny dla rybek, co potwierdzają testy producenta. Opinie o grzałkach do akwarium tej marki są bardzo pochlebne. Użytkownicy tego modelu potwierdzają jego wysoką jakość i trwałość.

Konsumenci wysoko oceniają również to, że produkt dostępny jest w różnych wersjach pasujących do małych i dużych akwariów.

 

 

 

 

Sera 50W

 

Grzałka Sera to kolejny produkt na naszej liście. Dzięki niewielkim rozmiarom może być wykorzystany nawet w bardzo małych zbiornikach. Urządzenie ma moc 50 W i najlepiej sprawdzi się w akwariach o pojemności 50 l. Grzałka posiada precyzyjny termostat.

Ustawienie temperatury jest bardzo proste i odbywa się za pomocą pokrętła w zakresie od 20 st. C do 34 st. C. Wodoszczelna konstrukcja sprawia, że może być w całości umieszczona pod wodą. Ta dobra i tania grzałka do akwarium ma grube, 2 mm szklane ścianki, dzięki czemu jest bezpieczna dla rybek i odporna na wstrząsy.

Załączone w zestawie przyssawki umożliwiają łatwą i bezproblemową instalację w akwarium. Produkt ma zamontowaną lampkę kontrolną, która informuje o  czynnym działaniu grzałki.

Użytkownicy cenią go szczególnie za jego tempo nagrzewania wody. Ponadto ten model jest doceniany za dobrą jakość wykonania i trwałość.

 

 

 

 

Tetratec HT300

 

Na czwartym miejscu naszego zestawienia plasuje się grzałka TetraTec HT300. Produkt posiada termostat. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą pokrętła, w przedziale od 20 st. C do 32 st. C. Urządzenie wyposażone jest w lampkę kontrolną, która sygnalizuje czy jest ono włączone.

Sprzęt posiada niklowo-chromowy element grzewczy, który jest bardzo trwały (tlenek chromu zapewnia ochronę przed utlenianiem i korozją). Dodatkowo jest to produkt, który jest odporny na wstrząsy. Grzałka ma moc 300 W, dzięki czemu świetnie nadaje się do większych akwariów o pojemności od 300 l do 450 l.

W ofercie producenta znajdziesz również modele o niższej mocy, przeznaczone do mniejszych zbiorników. Grzałka posiada specjalne przyssawki, które ułatwiają montaż na ścianie akwarium.

O jakości produktu świadczą certyfikaty takie, jak TÜV/GS oraz certyfikat CE. Konsumenci uważają, że ten sprzęt jest wysoce bezawaryjny i trwały.

 

 

 

Juwel 200W 

 

Piąte miejsce zajęła grzałka Juwel o mocy 200 W, która świetnie nadaje się do akwarium o pojemności 260 l. W ofercie dostępne są również warianty o mocy 50 W, 100 W i 300 W. Produkt wyposażony jest dodatkowo w termoregulator. Dzięki temu urządzeniu temperatura w całym akwarium jest taka sama.

Model ten ma wbudowany termostat, który dopasowuje poziom grzania do wybranej temperatury i utrzymuje ciepło na stałym poziomie. Grzałka dobrze działa w zestawieniu z systemami filtrującymi tej samej marki. Sprzęt posiada przyssawki, pozwalające na wygodną instalację na ściankach akwarium.

Styki produktu zbudowane są ze srebra, co zapewnia trwałość urządzenia. Ponadto grzałka jest odporna na wstrząsy i uderzenia. Jest to zasługa obudowy wykonanej z żaroodpornego, borokrzemowego szkła. Taka konstrukcja zapewnia również bezpieczeństwo użytkowania.

O wysokiej jakości wykonania świadczą certyfikaty, takie jak TÜV / GS. Konsumenci cenią sobie ten produkt za jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.80 out of 5)
Loading...