Grzałki akwariowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.06.18

 

Jaką grzałkę akwariową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każdy akwarysta wie, jak ważną rolę spełnia grzałka w każdym zbiorniku wodnym. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wody, by rośliny i zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Taki system grzewczy ma za zadanie monitorować stan wody. Co roku, producenci wypuszczają coraz to nowsze modele różniące się od siebie pod względem parametrów. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką grzałkę akwariową wybrać.

 

 

Rodzaje – jaka grzałka akwariowa jest najlepsza?

Pierwsza kwestia to dobór grzałki odpowiedniej do naszego zbiornika. W sklepach dostępnych jest wiele modeli charakteryzujących się innymi właściwościami. Dlatego zakup takiego sprzętu może się okazać problematyczny. Wśród dostępnych w sklepach modeli wyróżniamy grzałki:

Uniwersalne – to najbardziej podstawowe modele, które polecamy wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Jest to urządzenie o prostym mechanizmie, które w zależności od modelu, może być umiejscowione w zbiorniku o pojemności nawet od 5 do 50 litrów.

Z termostatem – to grzałki akwariowe, które dostosowują temperaturę do wymagań roślin i zwierząt żyjących w naszym akwarium. Urządzenie to składa się ze spirali, której zadaniem jest nagrzewanie wody. Taki termostat automatycznie się włącza lub wyłącza, a tym samym oszczędza energię oraz zapobiega przegrzaniu się sprzętu.

Filtrowe – takie modele oprócz zwykłego nagrzewania wody i kontroli jej stanu mają za zadanie również zapewnić odpowiednią filtrację w zbiorniku wodnym. W ten sposób zapewnimy naszym rybom oczyszczoną wodę, pozbawioną zanieczyszczeń, bakterii, czy kamienia.

Podżwirowe – to grzałki dla tych, którym zależy na estetyce akwarium. Taki sprzęt nie będzie zwracać na siebie uwagi, ponieważ instalowany jest pod żwirem. Jest więc on niewidoczny zarówno dla nas, jak i dla ryb żyjących w zbiorniku.  

 

Moc

Pamiętaj, jak ważna jest moc danego urządzenia. Powinna być ona przede wszystkim dopasowana do warunków panujących w zbiorniku. Większość akwarystów przyjmuje zasadę, że na jeden litr wody przypada 0,5 W. W sklepach dostępnych jest wiele typów grzałek o mocy: 5 W , 10 W, 15 W, 20 W, 30 W, 35 W, 40 W, 50 W, 100 W, 125 W, 150 W, 200 W, 250 W, czy nawet 300 W. Dlatego w przypadku, gdy mamy akwarium o pojemności ok. 55 litrów, najlepiej będzie wybrać urządzenie o mocy wynoszącej maksymalnie ok. 30 W.

 

Jedna, czy więcej grzałek?

Najlepsza grzałka akwariowa to taka, która dopasowana jest do gatunków ryb lub roślin, które mamy zamiar hodować w naszym zbiorniku. Wiele gatunków egzotycznych wymaga ciepłej wody, zdecydowanie o wyższej temperaturze, niż w przypadku normalnych zwierząt. Dlatego też często nie jesteśmy w stanie tego uzyskać za pomocą jednego urządzenia. Potrzebę zakupu dodatkowego sprzętu najlepiej będzie przedyskutować ze znawcą. Zawsze również możemy zakupić przyrząd o nieco wyższej mocy, które spełni to samo zadanie.

 

Precyzja działania

Bardzo ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest precyzja działania danego urządzenia. Innymi słowy jest to tolerancja, którą należy przyjąć ustawiając sprzęt na grzanie do odpowiedniej temperatury. W zależności od modelu, może ona wynosić od +- 2 stopni do ok. 0,5 stopnia Celsjusza. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku, gdy hodujemy wymagające gatunki, które w naturalnych warunkach żyją w wodzie o stałej temperaturze. Z tego powodu nie są zdolne do przeżycia, kiedy temperatura wody podwyższy lub obniży się.

 

Wielkość zbiornika

Choć najczęściej moc danej grzałki odpowiada wielkości zbiornika wodnego, warto jest jednak upewnić się, czy dany model faktycznie przeznaczony jest do akwarium o konkretnej pojemności. Zazwyczaj urządzenie opisane jest na opakowaniu, podana jest tolerancja oraz najlepsze warunki, jakie stworzy. Sugerując się specyfikacją danego produktu, unikamy źle dobranego sprzętu do naszego akwarium.

 

 

Wodoszczelność i odporność na wysokie temperatury

Kupując grzałkę akwariową, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na samo wykonanie urządzenia. Powinno ono posiadać wszelkie atesty lub certyfikaty świadczące o tym, że tworzywo, z którego zostało wykonane jest w pełni wodoszczelne. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych rozczarowań, np. po zainstalowaniu urządzenia pod wodą przestałoby ono działać z powodu zalania. Ponadto dobrze jest również upewnić się, czy szkło w grzałce jest na tyle wytrzymałe, że nie pęknie w wyniku nagrzewania się samego sprzętu. Mogłoby to spowodować zwarcie i zagrozić życiu oraz zdrowiu naszych ryb.

 

Grzałki akwariowe w dobrych cenach

Cena grzałek akwariowych zależy nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od mocy i innych cech danego modelu. Najtańsze urządzenia to z pewnością modele uniwersalne, które przeznaczone są do zbiorników o maksymalnej pojemności 50 litrów. Koszt zakupu takiego sprzętu nie powinien przekroczyć 35 złotych. Z pewnością więcej zapłacimy za grzałki podżwirowe, filtrowe, czy takie z termostatem. W zależności od możliwości danego produktu, cena takiego zakupu może się wahać od kilkudziesięciu do stu złotych.  Zdecydowanie najdroższe urządzenia to te, które przeznaczone są do ryb morskich. Koszt zakupu takiego sprzętu może często wynieść nawet kilkaset złotych.

 

Najlepsze grzałki akwariowe w 2018 roku

 

Kupiłeś akwarium, rybki, specjalne oświetlenie, filtr, pokarm i chcesz zaczynać swoją przygodę z akwarystyką. Wydaje Ci się, że masz wszystko, co jest Ci potrzebne? Nie zapomnij kupić grzałkę, która utrzyma temperaturę wody na odpowiednim poziomie, aby zapewnić rybkom jak najlepsze warunki. Nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Sprawdź nasz ranking grzałek akwariowych i wybierz najlepszy model do swojego akwarium.

 

Nasze zalecenia

 

Sera 50W 

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się grzałka Sera, która nadaje się zarówno do akwarium słodkowodnego, jak i morskiego. Model ten posiada wbudowany termostat utrzymujący ustawioną temperaturę w zakresie od 20 st. C do 34 st. C. Jest to wodoszczelne rozwiązanie, które zostało zaprojektowane w taki sposób, aby mogło pracować w pełnym zanurzeniu.

Sprzęt ten jest wyposażony w czytelny wskaźnik temperatury i ma wygodne pokrętło, które ją reguluje. Jest też wyposażony w lampkę kontrolną wskazującą czy grzałka jest (włączona/wyłączona). W zestawie znajdują się przyssawki ułatwiają montaż na ściance akwarium. Moc grzałki to 50 W. Jest ona przeznaczona do akwarium o pojemności 50 litrów.

Ta najlepsza grzałka akwariowa cieszy się dużym uznaniem wśród konsumentów. Uważana jest za bardzo łatwą w obsłudze. Poza tym wysoko oceniono świetny stosunek ceny do jakości produktu.

 

 

 

 

Aquael Comfort Zone Gold   

 

Grzałka Aquael Comfort Zone Gold to wysokiej jakości produkt, którego styki termostatu zostały pokryte warstwą złota. Metal ten jest obojętny chemicznie i praktycznie się nie utlenia, co sprawia, że model ten jest bardzo trwały. Wybierając ten produkt gwarantujesz sobie wieloletnie i bezawaryjne działanie. Sprzęt ten jest w pełni bezpieczny dla rybek. Potwierdzają to testy przeprowadzone w profesjonalnym laboratorium AQUAEL.

Urządzenie działa z dokładnością do 1 st. C. Grzałka dostępna jest w 8 wersjach o różnej mocy: 25 W, 50 W, 75 W, 100 W, 150 W, 200 W, 250 W i 300 W dla akwariów o różnej wielkości (dokładne informacje znajdziesz na stronie producenta). Sprzęt ten jest wyposażony w elektroniczny przekaźnik precyzyjnie wskazując temperaturę wody.

Ta dobra grzałka akwariowa cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami konsumentów. Przede wszystkim w swoich ocenach podkreślają jej bezawaryjność. Poza tym wysoko oceniają stosunek jakości produktu do atrakcyjnej ceny.

 

 

 

 

Aquael Easy Heater 

 

Aquael Easy Heater to nasza trzecia propozycja. Jest to nowoczesna grzałka z termostatem i kompozytowym korpusem. Jej konstrukcja jest bardzo odporna na uszkodzenia, a dzięki temu, że ma płaski kształt nie zajmuje dużo miejsca i łatwo wkomponować ją w otoczenie akwarium. W zestawie znajduje się specjalna zawieszka, którą można zamontować na dowolnej szybie.

Urządzenie można powiesić zarówno w pionie, jak i poziomie, a więc jest idealna do awkaterriariów z żółwiami. Poza tym, dzięki temu, że jest płaska stanowi odpowiednią propozycję do akwariów z dużymi, ruchliwymi rybami. Jest łatwa w obsłudze – ma duże i czytelne pokrętło służące do regulacji termostatu.

Temperatura pracy urządzenia wynosi od 18 st. C do 36 st. C. Moc grzałki wynosi 150 W. Opinie o grzałkach akwariowych tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci wysoko oceniają ich wydajność, łatwą obsługę i solidne wykonanie.

 

 

 

 

 Tetra HT300   

 

Wysokiej jakości grzałka do wody z możliwością regulacji mocy Tetra HT300 to nasz numer czwarty. Produkt przeznaczony jest do akwariów o pojemności 300 l – 450 l ( W ofercie firmy znajdziesz analogiczny model do zbiorników o mniejszej pojemności).

Urządzenie jest wyposażone w regulator ustawienia temperatury w przedziale od 19 st. C do 31 st. C w odstępach, co 0,5 st. C. Sprzęt ten posiada lampkę kontrolną działania, a więc zawsze masz pewność, że jest podłączony do prądu i działa. Grzałka jest odporna na wstrząsy i wysoką temperaturę.

Element zapewnia jednolite rozproszenie ciepła, co jest szczególnie ważne w dużych akwariach. W zestawie znajdują się przyssawki ze specjalnego materiału ułatwiające precyzyjne mocowanie grzałki.

Produkt posiada certyfikaty TÜV/GS oraz certyfikat CE. Przez konsumentów ceniony jest za solidne wykonanie i wysoką bezawaryjność. Poza tym w swoich ocenach podkreślają, że jest to jedna z najtańszych, tak wydajnych grzałek do dużych akwariów, jakie można znaleźć na polskim rynku.

 

 

 

 

Fluvial 50W 

 

Dobra i tania grzałka akwariowa Hagen Fluval E o mocy 50 W to piąte już rozwiązanie w naszym zestawieniu. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD, na którym znajdziesz informacje o temperaturze wody i ją zmienisz, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co istotne wyświetlacz tego modelu zmienia kolor, gdy temperatura wody jest inna niż ta, którą ustawiliśmy na sprzęcie.

Dzięki temu szybko zareagujesz na gwałtowne zmiany spowodowane czynnikami zewnętrznymi – na przykład zbyt szybkim nagrzewaniem, czy ochłodzeniem. Urządzenie zapewnia precyzyjne i łatwe ustawienie temperatury. Regulacja temperatury możliwa jest w zakresie od 20 st. C do 34 st. C. Grzałka jest w pełni bezpieczna dla ryb. Produkt ma wymiary: wysokość – 28,5 cm, szerokość – 3,0 cm i głębokość 4,9 cm.

Przeznaczony jest do zbiorników słonowodnych oraz słodkowodnych. Konsumenci wysoko ocenili solidne wykonanie produktu oraz innowacyjne rozwiązania, jakie w nim zastosowano. Jak podkreślają, to właśnie one znacznie ułatwiają obsługę sprzętu i kontrolowanie faktycznej temperatury wody w zbiorniku.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.33 out of 5)
Loading...