Filtry do akwarium ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Ponieważ na rynku możemy natrafić na różne filtry do akwarium, w naszym rankingu znajduje się aż 5 modeli o innych cechach i parametrach. Wśród nich znajdziesz zarówno produkty służące do montażu wewnątrz zbiornika, jak i te, montowane na zewnętrznej stronie ściany. Na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu znalazł się filtr Aquael Pat Mini 120l, który zapewnia mechaniczną filtrację wody. Sprzęt jest przeznaczony do małych i średnich zbiorników. Nie pobiera on dużo prądu, a mimo to efektywnie działa. Na uwagę zasługuje to, że samodzielnie można regulować wydajność filtra. Model łatwo się montuje w akwarium przy pomocy dołączonych do zestawu przyssawek i haczyka. Jeżeli szukasz innego sprzętu, zwróć uwagę na produkt Aquael Fan-Mini Plus. Uplasował się on na drugim miejscu przygotowanego przez nas rankingu. Powyższy model wyróżnia się specjalną konstrukcją ułatwiającą szybszą i bardziej komfortową regulację pracy. Poza tym wspomniany filtr pracuje cicho i zatrzymuje nawet bardzo duże zanieczyszczenia, o czym możesz więcej przeczytać w przygotowanym przez nas opisie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki filtr do akwarium kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każdy miłośnik rybek z pewnością wie, jakim problemem jest dobór odpowiedniego akwarium. Takie urządzenie jest niezbędne, gdyż usuwa wszelkie zanieczyszczania w wodzie, tym samym poprawiając warunki życia naszych ryb akwariowych. W naturalnym środowisku substancje, takie jak amoniak wydalany przez ryby, gnijąca roślinność, kurz oraz niezjedzony pokarm, rozkładają się samoczynnie. Niestety, w przypadku akwarium proces ten należy przyspieszyć, gdyż istnieje duże ryzyko, że woda w naszym zbiorniku może nieprzyjemnie pachnieć oraz zmienić kolor na żółto-zielony. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, który wskaże, jaki filtr do akwarium wybrać.

 

 

Dlaczego tak ważne jest napowietrzanie wody w akwarium?

Zapewnienie naturalnych warunków w naszym zbiorniku to podstawa każdego akwarysty. Jednym z nich jest odpowiednie napowietrzenie, które uzyskamy używając filtra akwariowego. Jest to świetne urządzenie w przypadku, gdy mamy małą ilość roślin, które produkują tlen. Dzięki temu urządzeniu pozbędziemy się również szkodliwych substancji z wody, które zagrażają organizmom żyjącym w zbiorniku.

 

Rodzaje filtracji

Przed zakupem filtra do naszego akwarium, należy się zastanowić nad jego właściwościami. Aby być w pełni zadowolonym z zakupu powinniśmy się kierować nie tylko rozmiarem zbiornika, ale także gatunkiem zwierząt tam żyjących. Do podstawowych rodzajów filtracji zaliczamy: mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. Każdy z nich odpowiada za usuwanie różnych substancji i zanieczyszczeń, zalegających w naszym akwarium.

Filtracja mechaniczna – urządzenia z takim typem filtracji skutecznie usuwają fizyczne zanieczyszczenia z wody, takie jak kolor. Wkładem jest tutaj wata syntetyczna, flizelina lub nylon.

Filtracja chemiczna – jest to filtracja odpowiadająca za usuwanie wszelkich substancji chemicznych z wody, jak również dodatkowo ją detoksykuje. Najbardziej popularnymi wkładami są torfowe, które uwalniają kwasy humusowe, odpowiedzialne za zmiękczenie wody i ich obniżone pH.

Filtracja biologiczna – jest to rodzaj filtra, który odpowiada za neutralizację wszelkich substancji toksycznych. Jest to ekologiczny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń zalegających w naszym zbiorniku wodnym.

 

Rodzaje filtrów

Filtr akwariowy zapewni idealne warunki środowiskowe naszym rybom. Ze względu na rodzaj pracy wyróżniamy takie urządzenia, jak: wewnętrzne, kaskadowe, kubełkowe oraz podżwirowe.

Filtr wewnętrzny – to najpopularniejszy model, dostępny w każdym sklepie zoologicznym czy wędkarskim. Jest to przyrząd, który zasysa wodę do zbiornika filtracyjnego. W środku znajduje się specjalna gąbka, a następnie uwalnia wodę przez górną klapę. W ten sposób woda w naszym akwarium będzie dobrze dotleniona. Samo urządzenie dedykowane jest do każdego rodzaju zbiornika, a konsumenci chwalą je za bardzo niską cenę oraz wyjątkową wydajność. Wadą takiego produktu jest z pewnością słaba moc, dlatego nie nadaje się do instalacji w dużym akwarium. Sam rozmiar tego sprzętu jest stosunkowo pokaźny, przez co będzie zajmował dużo miejsca w małych zbiornikach.

Filtr kaskadowy – to taki, który montuje się wraz z wkładami filtrującymi na zewnątrz zbiornika, przez co zachowamy sporo miejsca w środku. Do wnętrza wpuszczana jest rurka, która zasysa wodę do pojemnika, gdzie jest oczyszczana, a następnie ponownie odprowadzana do akwarium. Jest to model dedykowany do zbiorników, w których nie jest pożądany ruch wody. Świetnie nada się do dużych akwariów, gdzie może służyć zarówno jako filtr mechaniczny, jak i biologiczny. Przed zakupem takiego sprzętu należy się upewnić, czy pokrywa naszego zbiornika jest dostosowana do instalacji tego urządzenia. Co więcej, w przypadku niskiego poziomu wody, filtr kaskadowy będzie pracować stosunkowo głośno.

Filtr kubełkowy – jest to urządzenie, które może być zamontowane w zbiornikach o pojemności nawet 1000 l. Sprzęt ten instaluje się pod akwarium, a woda odprowadzana jest specjalnymi rurkami. Modele kubełkowe idealnie sprawdzą się jako filtry biologiczne. Ich zaletą jest duża pojemność wkładów. Niestety, ale pobierają one znacznie więcej mocy. Ponadto ich cena jest dość wysoka.

Filtr podżwirowy – jest to urządzenie, które zapobiega rozwijaniu się bakterii w podłożu naszego akwarium. Sprzęt ten montuje się pod żwirem, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca w naszym zbiorniku, a dodatkowo pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, które osadzają się w trakcie cyrkulacji wody. Jest to model dedykowany do większych zbiorników, gdzie ma miejsce duży ruch wody.

 

 

Filtry akwariowe do wody słonej

Uzyskanie idealnych warunków do życia organizmom słonowodnym jest niezwykle trudne i  niemożliwe bez pomocy odpowiedniego systemu filtracyjnego. Taki system zdecydowanie różni się od metody napowietrzania wody słodkiej. Ponadto wiele bardzo wydajnych urządzeń może wyłapywać drobne organizmy z wody morskiej, które stanowią pokarm dla bezkręgowców i ryb. Dlatego w przypadku tego rodzaju akwarystyki, radzimy zakup filtrów zewnętrznych, które pozwalają na szybką i łatwą wymianę wkładów. Poza tym, warto jest zainwestować w odpieniacz białek. Jest to sprzęt, który pozbywa się substancji organicznych, niektórych związków oraz pierwiastków chemicznych.

 

Filtry akwariowe do wody słodkiej

W przypadku akwarystyki słodkowodnej mamy bardzo duży wybór sprzętu filtracyjnego. W zależności od parametrów naszego zbiornika, rodzaju pokrywy czy wielkości, możemy zdecydować się na modele zewnętrzne lub wewnętrzne. Warto również pamiętać, że pracę filtra wody z pewnością wspomaga roślinność.

 

Filtry akwariowe w dobrych cenach

O tym, jaki filtr do akwarium jest najlepszy, decydują jego parametry. Najtańsze modele filtrów akwariowych kosztują ok. 20 złotych. Takie urządzenia mają jednak małą wydajność i zajmują sporo miejsca w zbiorniku. Sprzęt, który przeznaczony jest do akwarium morskiego, kosztuje nawet kilkaset złotych.

 

 

Najlepsze filtry do akwarium w 2021 roku

 

Akwarystów nie trzeba namawiać do kupienia filtru do akwarium. Każdy z nich wie, jaki to ważny element wyposażenia. Dla początkujących akwarystów takich, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tajniki hodowli rybek akwariowych przygotowaliśmy ranking filtrów do akwarium. Opiszemy w nim działanie pięciu różnych filtrów, aby zorientować naszych czytelników, który z nich będzie odpowiedni do zakupu.

 

Nasze zalecenia

 

Aquael Pat Mini 120l

 

Naszą propozycją do małych i średnich akwariów jest model Aquael Pat Mini 120l. Zapewnia on mechaniczną filtrację, co oznacza, że wychwytuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia pływające w wodzie. Filtr wyposażono w gąbkę, której konserwacja zajmuje tylko kilkadziesiąt sekund. Wymiary produktu to: 3,8 cm x 5,3 cm x 14 cm.

Moc filtra wynosi 4 W, jego wydajność możemy regulować w zakresie od 50 l/h do 400 l/h. Z montażem sprzętu nie powinniśmy mieć żadnego problemu, gdyż w komplecie znajdziemy ułatwiające to przyssawki i haczyk. Opisywany model może być użytkowany nie tylko w słodkiej, ale też słonej wodzie.

Przedstawiony produkt jest chętnie wybierany przez akwarystów. Osoby hodujące ryby w akwarium twierdzą, że filtr efektywnie działa, a przy tym nie pobiera zbyt dużo prądu. Może on współpracować z deszczownią i sterylizatorem. Sprzęt ma końcówkę kierunkową, która umożliwia zmniejszenie ruchu wody w zbiorniku. Wystarczy skierować ją np. w stronę ścianki akwarium.

Wewnętrzny filtr Aquael Pat Mini 120l ma moc 4 W. Wymiary produktu to: 3,8 cm x 5,3 cm x 14 cm. Sprzęt gwarantuje filtrację mechaniczną.

Zalety
Wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia:

Filtr jest w stanie wychwycić wszystkie, nawet niewielkie zanieczyszczenia pływające w wodzie.

Regulacja wydajności:

Wydajność działania sprzętu możemy samodzielnie regulować w zakresie od 50 l/h do 400 l/h. Nie powinniśmy narzekać, że filtr nie jest zbyt efektywny.

Możliwość zmniejszenia ruchu wody:

Jeśli zauważymy, że ruch wody w zbiorniku jest zbyt duży, możemy go zmniejszyć. W tym celu wystarczy obrócić kierunkową końcówkę filtra w stronę ścianki akwarium.

Energooszczędność:

Mimo że model jest wydajny, nie pobiera zbyt dużo prądu. Nie trzeba się martwić o wzrost rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Natlenia wodę:

Filtr nie tylko oczyszcza wodę, ale również ją natlenia, co pozwala stworzyć lepsze warunki do życia dla ryb i roślin.

Wady
Wpada w drgania:

Czasami zdarza się, że sprzęt samoistnie wpada w drgania (zwłaszcza przy niewłaściwym ustawieniu). To zwiększa ruch wody w zbiorniku.

 

 

 

 

Aquael Fan-Mini Plus

 

3-aquael-filtr-wewnetrzny-fanAquael Fan-Mini Plus, to również jeden z tańszych filtrów wewnętrznych. Tu plastikowy pojemnik ochronny zatrzymuje grubsze zanieczyszczenia, a pozostałe są odfiltrowywane przez gąbkę umieszczoną na perforowanym trzpieniu. Jest to urządzenie o mocy 4,2 W, a jego wydajność to 260 litrów wody na godzinę, w związku z tym jest przystosowany do akwariów o pojemności od 30 do 60 litrów.

Filtr ma również regulację kierunku wylotu filtrowanej wody w zakresie 180 stopni. Jak podaje producent, jest to filtr trwały i wydajny. Także zużywa małą ilość energii do swojej pracy, oraz jest cichy w eksploatacji. W skład kupowanego zestawu wchodzi ramka z przyssawkami do zamontowania na ścianie akwarium, plastikowy pojemnik, oraz gąbka o odpowiedniej gęstości, spełniająca potrzebne parametry do filtrowania zanieczyszczeń.

Opinie o filtrach do akwarium Aquael Fan-Mini Plus, jakie pozostawiają użytkownicy mówią przede wszystkim, że jest to urządzenie solidnie wykonane i łatwe do czyszczenia. Osoby używające tego modelu uważają, że jest on godny polecenia.

Produkt Aquael Fan-Mini Plus służy do montażu wewnątrz zbiornika. To dobry filtr do akwarium do 50 zł, który zapewnia filtrację mechaniczną i biologiczną. Jest on przeznaczony do zbiorników o pojemności od 30 l do 60 l.

Zalety
Wydajna filtracja przez długi czas:

Prezentowany produkt został wyposażony w plastikowy pojemnik ochronny. Skutecznie zatrzymuje on nawet grube i duże zanieczyszczenia, a więc woda w akwarium może pozostać czysta bardzo długo.

Możliwość łatwej regulacji:

Filtr posiada specjalną kopułkę z pokrętłem, którą można umieścić nad powierzchnią wody. Takie rozwiązanie umożliwia szybką regulację bez potrzeby moczenia rąk i zakłócania spokoju ryb.

Duża regulacja kierunku wylotu wody:

Kierunek wylotu wody można regulować w zakresie do 75 st., co zwiększa komfort użytkowania.

Funkcjonalność:

Ponieważ komora wirnika filtra jest bardzo szczelna, zapewnia to bardzo cichą pracę produktu, a jednocześnie wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii.

Wady
Brak deszczowni w zestawie:

W komplecie nie ma deszczowni, co generuje dodatkowe koszty w przypadku konieczności jej zamontowania w akwarium.

 

 

 

 

Aquael Versamax FZN-2

 

Filtr do akwarium Aquael Versamax FZN-2 z pewnością zadowoli osoby, które tego typu produktom stawiają wysokie wymagania. Został on wykonany z wysokiej jakości materiałów, dlatego jego niezawodnym działaniem można cieszyć się przez bardzo długi czas.  Co więcej, produkt nie zajmuje w zbiorniku zbyt wiele miejsca, dlatego ryby mają dużo przestrzeni do pływania.

Prezentowany model zapewnia intensywną filtrację, która jest niezbędna do tego, by zapewnić hodowanym rybom optymalne warunki do życia. Na konstrukcję filtra składa się pokrywa, zespół przelewowy oraz pojemnik na media filtracyjne z gąbkowym wkładem. Powyższy produkt należy umieścić na ścianie akwarium w taki sposób, aby rurka zasysająca znalazła się wewnątrz zbiornika, a korpus pompki na zewnątrz.

Uruchomienie filtra jest niezwykle proste, gdyż wystarczy napełnić go wodą, a później włożyć wtyczkę przewodu przyłączeniowego do gniazdka. Produkt zamontowany w prawidłowy sposób szybko wyssie powietrze z układu ssącego i zacznie filtrować wodę. Oznacza to, iż od razu po zakupie i montażu można się przekonać o efektywności działania prezentowanego modelu.

Zewnętrzny filtr Aquael Versamax FZN-2 służy do oczyszczania wody w zbiornikach o pojemności od 50 l do 300 l. Zapewnia on nie tylko wydajną filtrację mechaniczną, ale też filtrację biologiczną.

Zalety
Duża pojemność filtracyjna:

Ze względu na pojemność filtracyjną, powyższy produkt można bez obaw zamontować nawet w bardzo dużych akwariach, bez obaw o niezadowalającą wydajność pracy.

Szczelność:

Pojemnik filtra składa się tylko z jednego elementu, dlatego też jest bardzo szczelny i niemożliwe jest przeciekanie wody.

Łatwość wymiany filtracyjnych wkładów:

W przypadku modelu Aquael Versamax FZN-2 filtracyjne wkłady zostały umieszczone w specjalnych koszykach. Są one łatwo dostępne, dlatego ich wymiana nie jest kłopotliwa.

Wydajna filtracja biologiczna:

Wkłady gąbkowe produktu zostały wykonane ze specjalnego materiału pozbawionego fenolu. To stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, które usuwają z akwarium zanieczyszczenia organiczne.

Wady
Wygląd:

Z opinii konsumentów można wywnioskować, iż jedną z wad prezentowanego filtra jest jego niezbyt estetyczny wygląd. Ze względu na to, że to model zewnętrzny, niepotrzebnie zwraca na siebie uwagę.

 

 

 

 

Eheim Aquaball 45

 

4-eheim-aquaball-filtr-wewnetrzny-60Kolejny filtr wewnętrzny w naszym rankingu to Eheim Aquaball. Jest to model posiadający okrągłą głowicę w przegubie kulowym, co umożliwia ustawienie wylotu wypływu wody w dowolnym kierunku. Szybkość przepływu wody może być regulowana przez użytkownika. Natomiast za pomocą dyfuzora dozuje się dopływ powietrza. Urządzenie jest przystosowane do pracy ciągłej, a także model ten jest dostosowany do akwariów ze słodką i morską wodą.

Może też obsłużyć akwarium o pojemności od 30 do 180 litrów. W urządzeniu został zastosowany nowoczesny, trzypunktowy system mocujący, a zapięcie z systemem Easy-Klick pozwala na łatwe i szybkie wyjęcie czy podłączenie koszyczka filtru. Również mamy tu w wyposażeniu rurkę napędową, która zapewnia filtracje powierzchniową. Do zestawu producent dołącza komplet wkładów filtracyjnych.

Wśród użytkowników znaleźliśmy opinie, że filtry marki Eheim są najcichszymi filtrami do akwariów. Użytkownikom podoba się również nowoczesny wygląd filtra, a także chwalą jego bezawaryjność. Również do tego modelu przekonuje łatwość jego czyszczenia, oraz łatwy montaż.

Wewnętrzny filtr Eheim Aquaball przeznaczony jest do akwariów o pojemności od 30 l do 180 l. To produkt oczyszczający wodę w sposób mechaniczny i biologiczny.

Zalety
Filtracja powierzchniowa:

Prezentowany model posiada rurkę napędową. Ten element zapewnia naturalną filtrację powierzchniową i pozwala uniknąć nadmiernego ruchu wody w akwarium, co w przypadku niektórych gatunków ryb nie jest zalecane.

Regulacja ilości odpływu wody:

Filtr został wyposażony w specjalny regulator, który ułatwia regulowanie ilości odpływu wody w zależności od potrzeb. To umożliwia zwiększenie zadowolenia z użytkowania produktu.

Efektywność działania:

W przypadku powyższego produktu można mówić o dużej efektywności wykorzystania jego pojemności. Wszystko przez to, że filtr ciągle zasysa wodę i nic nie zakłóca jego pracy. Woda jest więc cały czas filtrowana.

Wady
Cena:

Według wielu konsumentów cena prezentowanego produktu jest dość wygórowana (ponad 100 zł), dlatego nie wszyscy hodowcy ryb mogą pozwolić sobie na jego zakup.

 

 

 

 

Tetra External EX 800 Plus

 

Zewnętrzny filtr Tetra External EX 800 Plus nadaje się do użytku w akwarium o pojemności od 100 l do 300 l. Maksymalna wydajność pompy to 790 l/h. Produkt ma wymiary: 42 cm x 22 cm x 21 cm (bez końcówki węży).

Za sprawą prezentowanego modelu możemy zapewnić rybom krystalicznie czystą wodę. Uruchomienie filtra po montażu nie jest kłopotliwe, ponieważ wyposażono go w funkcję samoczynnego zalewania. Sprzęt łatwo się czyści, również wymiana wkładów filtrujących nie powinna nam sprawić problemu. Produkt nie wpływa negatywnie na wygląd akwarium.

Filtr cicho pracuje, a w dodatku został uszczelniony, aby nie przeciekał. Ma on 5 różnych wkładów filtracyjnych, w tym m.in. tradycyjną piankę i biologiczne kulki. To daje nam gwarancję, że woda w akwarium jest czysta i stworzyliśmy rybkom odpowiednie warunki do życia. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną, więc jest wyjątkowo praktyczny.

Tetra External EX 800 Plus to sprzęt, którego maksymalna wydajność wynosi 790 l/h. To filtr zewnętrzny o wymiarach: 42 cm x 22 cm x 21 cm.

Zalety
Nie hałasuje:

Nie trzeba się obawiać o to, że hałas generowany przez sprzęt będzie nam przeszkadzał. Filtr pracuje na tyle cicho, że z pewnością szybko przestaniemy zwracać na niego uwagę.

Dobrze oczyszcza wodę:

Model jest wyposażony w 5 różnych wkładów filtrujących: ceramiczne pierścienie, biologiczne kulki, tradycyjną piankę, węglowy materiał i włókninę. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną oraz biologiczną.

Wady
Mało wytrzymała obudowa:

Obudowa filtra została wykonana ze słabej jakości plastiku, co zwiększa jej podatność na uszkodzenia mechaniczne. Musimy zachować ostrożność podczas montażu sprzętu i wymiany wkładów filtrujących.

Słaby przepływ wody:

Po zamocowaniu i włączeniu filtra nierzadko okazuje się, że przepływ wody jest zbyt słaby. W takiej sytuacji należy dokładnie przeczyścić wszystkie elementy budowy sprzętu, zajmuje to dużo czasu.

 

 

 

 

Czy filtr w akwarium musi być cały zanurzony?

 

Zakładanie akwarium z rybami wiąże się z koniecznością doboru odpowiedniego filtra. Początkujący hodowcy bardzo często nie wiedzą, który model powinni zamontować w zbiorniku i w jaki sposób to zrobić. Zgromadziliśmy wskazówki ułatwiające zakładanie akwariowego filtra. Sprawdziliśmy przy tym, czy wszystkie tego typu produkty muszą być całe zanurzone w wodzie.

 

 

Filtr kaskadowy

Modele kaskadowe znajdują zastosowanie w akwariach otwartych, czyli tych, które nie mają pokrywy. Takie produkty montuje się na zewnątrz zbiornika. W wodzie powinien być zanurzony jedynie wylot i wlot filtra. Z uwagi na brak wężyków, pojemnik z mediami filtrującymi musimy zawiesić bezpośrednio na szybie.

Wpływająca do filtra woda w tym przypadku jest wprawiana w ruch przez niewielką turbinę. Ona również znajduje się na zewnątrz akwarium. Ponieważ nie musimy zanurzać wkładu w zbiorniku, hodowane w nim ryby mają więcej przestrzeni.

 

Filtr wewnętrzny

Jak sama nazwa wskazuje, filtr wewnętrzny przeznaczony jest do montażu w środku akwarium. Głównym elementem budowy tego typu produktów jest korpus. Do niego jest przymocowana turbina, zamknięta w obudowie z wlotem wody, na który trzeba naciągnąć gąbkę filtracyjną. Gąbkowy filtr wewnętrzny sprawdza się doskonale zarówno jako wkład chemiczny, jak i biologiczny. Produkt ten musi być razem z pompą zanurzony tuż pod powierzchnią wody, nie powinien dotykać dna zbiornika i szyby, przy której się znajduje.

Modele wewnętrzne zajmują stosunkowo dużo miejsca w akwarium i trzeba je często czyścić. Niemniej jednak pozwalają one na regulację przepływu wody, są łatwe w montażu, a do tego niedrogie.

 

Filtr kubełkowy

Filtr kubełkowy, podobnie jak kaskadowy, montuje się na zewnątrz akwarium. W zależności od modelu, produkty te można np. schować do szafki, na której stoi zbiornik albo ustawić obok niego. Co ciekawe, zasada działania filtrów kubełkowych i wewnętrznych wygląda podobnie, ponieważ w obu przypadkach woda jest wprawiana w ruch przez turbinkę, a wlot i wylot znajdują się obok siebie. Zależnie od zastosowanego typu wkładu, taki produkt może zapewniać filtrację chemiczną, biologiczną lub mechaniczną.

 

 

Kiedy można wyjąć filtr z wody?

Każdy filtr co pewien czas wymaga dokładnego oczyszczenia z zalegających resztek biologicznych i podobnych zanieczyszczeń. Wówczas konieczne jest wyjęcie wkładu z wody. Przeważnie takie produkty myje się średnio raz lub dwa razy w miesiącu, w zależności od rozmiaru akwarium. Ważne jest to, aby nie myć filtru wrzątkiem ani bezpośrednio pod płynącym z kranu strumieniem. Najlepiej przemyć go wodą z akwarium.

 

Skutki nieprawidłowego montażu filtra

Jeśli zamontujemy filtr za głęboko lub zbyt płytko w wodzie, może dojść do jego awarii. Przez to woda nie będzie oczyszczana, a warunki życia hodowanych ryb szybko się pogorszą, co może wywołać u nich choroby. Kiedy już dowiemy się, jaki filtr do akwarium jest polecany do wybranego przez nas zbiornika, warto zapytać bardziej doświadczonego hodowcę o sposób montażu produktu. Wtedy uda nam się uniknąć prostych błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje.

Dla przykładu umieszczenie filtra wewnętrznego nad powierzchnią wody może przyczynić się do jego przegrzania i zatarcia. To samo dzieje się, gdy zapomnimy o napełnieniu wodą modelu kaskadowego przed pierwszym uruchomieniem. Zazwyczaj takie produkty zaraz po montażu nie zasysają samodzielnie wody. Jeśli filtr zacznie pracę przy pustym pojemniku, silnik prawdopodobnie ulegnie uszkodzeniu.

 

 


» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Aqauel Unimax 250

 

Najdroższy z prezentowanych modeli, to zewnętrzy filtr kanistrowy Aqauel Unimax 250. Jest to filtr o mocy 11 W, filtruje 650 litrów wody na godzinę, oraz jest przeznaczony do akwariów o pojemności 250 litrów. Urządzenie posiada wmontowany mechanizm zapobiegający przegrzaniu pompy, w związku z tym jest przystosowany do pracy ciągłej.

W standardzie model zawiera wkłady filtracyjne: „BioCeraMAX Pro” przeznaczony do filtracji biologicznej, „ZeoMAX Plus” przeznaczony do chemicznej filtracji wody w akwarium. Urządzenie zawiera również bio-kulki „SpikeBalls Mini”, których specjalne otwory i wypustki dodatkowo zwiększają powierzchnię filtracji biologicznej, stanowiąc doskonałe podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych, oraz gąbkę.

Efektowną filtrację zapewnia duża objętość wkładów filtracyjnych, a wygodne koszyki pozwalają na dowolną konfigurację mediów filtracyjnych. Filtry ponadto można regulować nastawiając żądaną wydajność. Dzięki dwóm, niezależnym wirnikom o ceramicznych osiach urządzenie pracuje cicho. Mamy tutaj również możliwość napowietrzania wody poprzez dołączoną do zestawu deszczownicę.

Dla wielu użytkowników może okazać się ciekawym, że urządzenie to jest przystosowane zarówno do akwariów ze słodką, jak i słoną wodą. Wiele osób używających tego filtra przekazuje, że jest to najlepszy filtr do akwarium, ponieważ jest wysokiej jakości, ma przemyślaną konstrukcję i cicho pracuje.

Aquael Unimax 250 to zewnętrzny filtr do akwarium, który jest idealny do zbiorników o pojemności nie przekraczającej 250 l. Powyższy model zapewnia zarówno filtrację mechaniczną, jak również biologiczną oraz chemiczną.

Zalety
Zintegrowany zawór odcinający:

Produkt został wyposażony w zintegrowany zawór odcinający, za pomocą którego możliwe jest szybkie odłączenie węży odprowadzających wodę. To przydatna opcja przy wymianie wody lub czyszczeniu filtra.

Cicha praca:

Konsumenci zauważyli, że prezentowany model nie pracuje zbyt głośno, w efekcie czego wydawane przez niego dźwięki nie drażnią żadnego z domowników.

Łatwy rozruch:

Po zamontowaniu filtra w akwarium jego uruchomienie nie jest kłopotliwe. Wszystko za sprawą mechanizmu samoczynnego zalewania.

Duża wydajność pompy:

Według producenta wydajność modelu Aquael Unimax 250 wynosi 650 l/h. Oznacza to, iż woda nawet w bardzo dużym akwarium pozostanie czysta i przejrzysta, co pozwala lepiej zadbać o swoje ryby.

Dołączona deszczownia:

W komplecie wraz z filtrem znajduje się specjalna deszczownia. Jej obecność sprawia, że powierzchnia kontaktu z wodą jest większa. Przez to woda znajdująca się w akwarium jest doskonale napowietrzona, a to tworzy jeszcze lepsze warunki dla hodowanych ryb.

Wady

 

 

JBL Cristal Profi E901 Greenline

 

Najtańszy z kolei produkt, który można już kupić za niespełna 30 zł to wewnętrzny filtr JBL Cristal Profi E901 Greenline. Wiadomo, że przy starcie filtra trzeba z niego usunąć powietrze. JBL Cristal Profi E901 Greenline posiada system „łatwy start”, który powoduje, że zasysanie wody do filtra przestaje być problemem. Urządzenie to zostało wyposażone w złoża filtracyjne dobrane w taki sposób, aby oczyszczanie wody odbywało się nie tylko w sposób mechaniczny, ale również biologiczny.

Filtr ten czyści akwarium w systemie ciągłego krążenia, a zainstalowana w głowicy filtra pompa jest bezobsługowa i przystosowana do pracy ciągłej. Nowoczesny system filtracji składa się z kosza filtracyjnego Combi, oraz umieszczonych po obu bokach kosza złóż filtracji wstępnej. Złoża filtracji wstępnej, co jakiś czas wymagają wymiany na nowe i jeśli jest to wykonywane systematycznie, to inne elementy filtracji wymieniamy znacznie rzadziej.

Urządzenie spisuje się dobrze zarówno w akwariach z wodą słodką i słoną, a specjalny blok przyłącza zapobiega przypadkowemu wypływowi wody podczas odłączania filtra. Klienci oceniają ten model, jako dobry i tani filtr do akwarium, bo jest łatwy w obsłudze, cichy w eksploatacji i ma możliwość regulacji przepływu. A dodatkowo jest to filtr o ładnym wyglądzie i posiada długi kabel zasilający.

JBL Cristal Profi E901 Greenline jest zewnętrznym filtrem oczyszczającym wodę w sposób mechaniczny. Produkt przeznaczony jest do akwariów o pojemności od 90 l do 300 l.

Zalety
Łatwy rozruch:

Prezentowany model ma umieszczoną w głowicy pompkę, za której sprawą rozruch odbywa się bez konieczności ręcznego zasysania wody.

Energooszczędność:

Filtr wyróżnia się poborem mocy na poziomie 11 W. Przez to jest on uznawany za produkt energooszczędny, umożliwiający zmniejszenie rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Długa gwarancja:

Model marki JBL jest objęty aż 4-letnią gwarancją. W razie problemów można więc szybko wymienić produkt na nowy lub nieodpłatnie dokonać naprawy.

Wady
Cena:

Filtr kosztuje ponad 400 zł, co dla konsumentów nie jest zbyt korzystną ceną.

Nieodpowiedni do małych akwariów:

Opisywany model dedykowany jest zbiornikom o minimalnej pojemności 90 l, a wielu konsumentów ma znacznie mniejsze akwaria.

 

 

Fluvial 105

 

Ostatni z opisywanych modeli to filtr zewnętrzny, kubełkowy Fluvial 105. Jest on przystosowany do akwarium o pojemności 100 litrów. Wydajność pompy tego urządzenia wynosi 480 litrów na godzinę, pojemność filtracyjna to 3,2 litra, a pobór mocy wynosi 10 W.

Filtr ten pozwala na zastosowanie różnych wkładów filtracyjnych, w zależności od potrzeb. Blok filtracji wstępnej, z wkładem gąbkowym poprzedza trzy komory filtracyjne. Taka wstępna filtracja przez gąbkę pozwala na dłuższe użytkowanie wkładów filtracyjnych. W modelu tym zastosowano też system AquaStop, który umożliwia łatwe odłączenie filtra w celu wyczyszczenia. Dzięki zastosowaniu specjalnych rur karbowanych do wprowadzania i odprowadzania wody z filtra, powstaje w nich duża powierzchnia dla złoża biologicznego, co również wspomaga filtrację akwarium.

Producent podkreśla wysoką żywotność i efektywność filtra, dzięki zastosowaniu ceramicznego wałka wirnika. Całość filtra jest montowana w łatwy sposób, na brzegu akwarium, za pomocą zatrzasków. Użytkownicy zaś podkreślają, że zakupiony filtr łatwo się montuje, dzięki załączonej instrukcji, a wymiana filtrów przedstawiona na płycie DVD znacznie ułatwia ten proces.

 

 

Filtry do akwarium 200 l – ranking

 

 

Aquael Filtr Versamax Fzn-2

Wszystkim właścicielom dużych akwariów polecamy zakup Aquael Filtr Versamax Fzn-2. Jest to wysokiej jakości urządzenia przeznaczone do filtrowania wody w zbiorniku o pojemności do 200 l. Wydajność maszyny to aż 800 l/h, więc inwestując w model masz pewność, że woda będzie przezroczysta i ładnie pachnąca.

Największym atutem modelu jest stosunek tempa pracy do jego wymiarów. Mimo niewielkich gabarytów (22,8 cm x 11,7 cm x 23 cm) sprzęt oferuje szybką pracę. Równocześnie zużycie energii nie przekracza 7,2 W. Urządzenie składa się z pokrywy, zespołu przelewowego oraz pojemnika z gąbką. Ostatni element służy do filtrowania oraz przechwytywania wszelkich typów zabrudzeń.

Woda jest pobierana przez pompę w tym modelu, następnie poddawana jest intensywnemu procesowi oczyszczenia i ponownie wpuszczona do zbiornika. Pozwala to na wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i chemicznych.

Prosta obsługa oraz duża wydajność to powody, dla których konsumenci zdecydowali się zainwestować w sprzęt. Do tego możesz regulować wydajność oraz kierunek przepływu wody. Z tego powodu ten filtr do akwarium 200 l w dobrej cenie to bardzo dobra inwestycja.

Aquael Versamax FZN-2 to filtr do akwarium o pojemności od 40 l do 200 l. Moc urządzenia wynosi 7,2 W, a jego wydajność to 800 l/h.

Zalety
Biozeolit:

Dodatkowy wkład biozeolit bardzo dobrze wpływa na jakość wody. Pochłania azotany, jony amonowe i inne, szkodliwe związki chemiczne. Zeolit poprawia równowagę biologiczną w zbiorniku wody i reguluje pH.

Kompaktowe wymiary:

Wielu konsumentów docenia to, że filtr ma kompaktowe wymiary, dlatego nie wpływa negatywnie na estetykę akwarium. Istotną zaletą jest również to, że urządzenie montuje się na zewnątrz zbiornika, więc nie zabiera ono rybom miejsca.

Cicha praca:

Po przeczytaniu recenzji na temat Aquael Versamax FZN-2 można dojść do wniosku, że model nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy.

Jakość wykonania:

Wykorzystane do produkcji filtra materiały mają bardzo dobrą jakość. Ceramiczny trzpień jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne zapewniając tym samym bezawaryjną pracę urządzenia.

Bezpieczeństwo użytkowania:

Model wykonano zgodnie z obowiązującymi normami prawa, więc jego użytkowanie jest bezpieczne.

Wady
Wylot:

Użytkownicy zwracają uwagę na to, że wylot modelu umieszczony jest zbyt wysoko, dlatego podczas pracy urządzenia słyszalny jest charakterystyczny chlupot wody. Po pewnym czasie staje się to nieco irytujące.

 

 

Aquael Unifilter 500 

 

Model Aquael Unifilter 500 to filtr do akwariów, których pojemność nie przekracza 200 l. Urządzenie efektywnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia w zbiorniku, tak, by zapewnić przyjazne środowisko dla rozwoju dla ryb. Sprzęt montowany jest we wnętrzu akwarium, co zapewnia szybszą i wydajniejszą pracę.

Maszyny usuwa wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne, które powstały w wyniku przemiany materii zwierząt. Równocześnie, specjalny wkład pozwala na usunięcie przykrych zapachów. Jest to bardzo ważne nie tylko dla ryb, ale również dla nas.

Dużym atutem sprzętu jest komora wirnika ułożona poziomo, która bardzo ułatwia wymianę oraz czyszczenie filtra. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, więc po odpowiednim przeszkoleniu nawet dzieci poradzą sobie z czyszczeniem. W tym modelu mamy możliwość samodzielnego dopasowania wydajności oraz kierunku wylotu wody w zakresie od 1 st. do 90 st.

Za sprawą wydajnej pracy wielu konsumentów zdecydowało się na zakup tego produktu. Filtr może być bowiem używany nie tylko w akwariach, ale też w terrariach z żółwiami, gdyż może pracować w pozycji poziomej.

Aquael Unifilter 500 to dobry filtr do akwarium 200 l do 70 zł. Wymiary modelu są następujące: 5,8 cm x 8,7 cm x 22,2 cm. Wydajność urządzenia wynosi 500 l/h.

Zalety
Montaż:

Jak wskazuje producent, filtr można przytwierdzić do ściany akwarium na dwa sposoby - dłuższym lub krótszym bokiem. W efekcie możliwe jest schowanie urządzenia za dekoracją czy roślinami, tak aby nie zwracało ono większej uwagi.

Regulacja ustawień:

Użytkownik może z łatwością regulować wydajność filtra, jak również ustawiać kierunek wylotu wody. To pozwala lepiej dostosować sprzęt do własnych potrzeb.

Dwa wkłady gąbkowe:

W zestawie znajdują się 2 niezależne wkłady gąbkowe, które można czyścić pojedynczo. Jest to o tyle istotne, że pozwala skutecznie zapobiec niszczeniu dobrych baterii, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej higieny.

Wytrzymała obudowa:

Mechanizm modelu został zabezpieczony solidną obudową, która wykazuje odporność na wodę i uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Głośność pracy:

Po pewnym czasie urządzenie zaczyna generować większy hałas niż na początku.

 

 

Eheim Liberty 200 

 

Wydajny i prosty w obsłudze filtr Eheim Liberty 200 to bardzo dobry sprzęt do akwariów o pojemności między 100 l a 200 l. Jest to model kaskadowy, który należy umieścić poza zbiornikiem. Najlepszym miejscem na montaż jest tylna lub boczna szyba. Wymiary urządzenia to: 18 cm x 19,5 cm x 13,5 cm.

Wydajność pracy pompy waha się między 320 l/h a 760 l/h, co gwarantuje szybkie i dokładne usuwanie wszystkich typów zabrudzeń. Za sprawą prostej konstrukcji, woda łatwo przepływa przez wkład, zostaje oczyszczona, a następnie wraca z powrotem do akwarium. Każdy użytkownik może samodzielnie regulować wydajność produktu oraz kąt wylotu wody. Do tego praca filtra jest bardzo cicha, gdyż woda rozprowadzana jest za pomocą płaskiego strumienia.

Powodem, dla którego tak wiele osób zdecydowało się na zakup modelu, jest jego duża energooszczędność, co oznacza, że nie naraża nas na duże koszty. Równocześnie, produkt jest bardzo prosty w konserwacji.

Eheim Liberty 200 2042 to filtr do akwariów o pojemności do 200 l. Moc modelu jest równa 4 W. Jego wydajność wynosi od 320 do 760 l/h.

Zalety
Pełne wyposażenie:

Produkt jest w pełni wyposażony, co oznacza, że można przystąpić do korzystania z Eheim Liberty 200 2042 tuż po jego rozpakowaniu.

Pokrywa filtra:

Należy docenić to, że pokrywa filtra ma formę tacki, co oznacza, że w trakcie wyjmowania i przenoszenia wkładów nie musimy się martwić o to, że brudna woda będzie kapać na podłogę.

Montaż:

Chcąc zamontować filtr w akwarium wystarczy poświęcić na to dosłownie kilka chwil. Model można z łatwością zawiesić na bocznej ściance zbiornika.

Wady
Design:

Niektórzy twierdzą, że design produktu nie jest najlepszy. Model zwraca na siebie zbyt dużą uwagę.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir