fbpx

Filtry do akwariów ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.05.19

 

Każdy, nawet początkujący akwarysta wie, że przy zakładaniu akwarium niezbędny jest dobór odpowiedniego filtra. Postanowiliśmy stworzyć ranking tego typu produktów, aby ułatwić Ci dokonanie wyboru. Najwięcej pozytywnych opinii zebrał sprzęt Aquael Fan-Mini Plus 101786. Jego maksymalna wydajność to 260 l/h. To model wewnętrzny, który jest przeznaczony do użytku w zbiornikach o pojemności od 30 l do 60 l. Filtr cicho pracuje, a jego montaż nie jest trudny, gdyż zrobisz to przy pomocy dołączonych przyssawek i haczyka. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, szybko wyłapuje pływające w wodzie zanieczyszczenia. Na pewno spodoba Ci się to, że przy regulacji wydajności nie musisz moczyć rąk w wodzie. Jeżeli potrzebujesz filtra do większego akwarium, o pojemności do 120 l, może przypaść Ci do gustu produkt Aquael Pat Mini. To także jest model wewnętrzny. Jego moc wynosi 4 W, a wydajność możesz regulować w zakresie od 50 l/h do 400 l/h. Sprzęt nie tylko oczyszcza, ale i natlenia wodę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki filtr do akwarium kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Przy zakładaniu własnego akwarium ważny jest nie tylko dobór odpowiednich ryb, ale również właściwego filtra. To właśnie on będzie usuwał z wody zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na warunki życia znajdujących się w niej organizmów. W jeziorze, czy stawie woda oczyszcza się samoistnie, jednak w zamkniętym akwarium nie jest to możliwe. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jaki filtr do akwarium kupić, aby pasował do wybranego przez Ciebie zbiornika. Filtr taki musi odpowiednio oczyszczać wodę i usuwać nieprzyjemny zapach.

 

Rozmiar akwarium

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, jakie trzeba brać pod uwagę przy zakupie filtra do akwarium, jest rozmiar samego zbiornika. Jeśli kupimy zbyt duży model filtra, już po chwili cyrkulacja wody będzie zbyt duża. Przez co będzie się ona poruszać zbyt szybko, a to może negatywnie odbić się na żyjących w niej organizmach. Z kolei przyrząd zbyt mały, nie będzie w stanie odpowiednio filtrować wody, dzięki czemu będzie ona bardziej zanieczyszczona.

Nawet początkujący akwaryści powinni wiedzieć, że najważniejszym parametrem filtra jest jego wydajność. Jest to inaczej ilość wody, która filtrowana została w danej jednostce czasu. Najczęściej przyjmuje się wartość wyrażoną w litrach filtrowanych w ciągu godziny.

Biorąc pod uwagę pojemność akwarium, można wskazać właściwą dla niego, przybliżoną wydajność filtra: 40 l – 80-200 l/h, 60 l – 100-250 l/h, 100 l – 180-380 l/h, 125 l – 250-450 l/h, 150 l – 300-700 l/h, 200 l – 350-850 l/h, 500 l – 1200-1800 l/h.

Wartości te należy zweryfikować przy zakupie, czytając opis produktu podany przez producenta. W razie problemów warto też zasięgnąć porady fachowcy-akwarysty, którego możemy spotkać np. w sklepach zoologicznych. Z pewnością będzie potrafił on podpowiedzieć i wskazać, jaki filtr do akwarium jest najlepszy.

 

Filtr mechaniczny

Na rynku mamy obecnie wiele rodzajów filtrów do akwarium. Pierwszym z nich, biorąc pod uwagę sposób filtracji, jest model mechaniczny. Oczyszcza on wodę z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda trafia do wkładu filtrującego, jest tam spłukiwana ze zbędnych cząstek, a następnie wypuszczana. Wkładem w tym przypadku jest najczęściej nylon, wata syntetyczna lub fizelina. Skuteczność jego działania uzależniona jest od stopnia zanieczyszczenia wody oraz szybkości jej przepływu.

 

Filtr biologiczny

Kolejnym typem filtra jest produkt biologiczny. Działa on dzięki wykorzystaniu naturalnych mechanizmów służących do usuwania zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że żyjące w akwarium ryby i inne organizmy uwalniają amoniak. Jeśli porowata warstwa filtrująca tego modelu będzie miała odpowiedni dopływ tlenu, wytworzą się w niej bakterie nitryfikacyjne. Dzięki nim amoniak zostanie zmieniony w azotyny, a następnie w znacznie mniej szkodliwe azotany.

Należy mieć na uwadze, że przy założeniu nowego filtra biologicznego nie będzie on działać od razu. Trzeba poczekać, aż stopniowo zaczną się w nim rozwijać bakterie nitryfikacyjne. Poza tym, przy modelu konieczna jest regularna podmiana części wody, ponieważ zbyt duże stężenie azotanów może być niebezpieczne dla ryb.

 

Filtr chemiczny

Filtry chemiczne wypełnione są aktywnym złożem uwodnionych krzemianów lub węgla. Mają one zatrzymywać rozpuszczone w wodzie akwariowej niepotrzebne produkty i szkodliwe związki chemiczne, takie jak amoniak, czy lekarstwa. Dlatego też można z powodzeniem założyć go do swojego zbiornika po wyleczeniu ryb. Ten produkt zalecany jest również przy zakładaniu nowego akwarium, kiedy np. filtry biologiczne nie działają jeszcze w odpowiedni sposób.

Jeżeli zdecydujemy się na tego typu filtr, musimy pamiętać o jego regularnej wymianie, maksymalnie co 3 miesiące. Zastosowane w nich wkłady po pewnym czasie zaczynają ponownie wydzielać do wody substancje, z których ją wcześniej oczyściły. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na pływające w niej ryby.

 

Filtr wewnętrzny

Filtry możemy podzielić również ze względu na sposób ich montażu. Jednym z najpopularniejszych produktów jest model wewnętrzny, który umieszcza się w środku zbiornika za pomocą specjalnych przyssawek lub zaczepów. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy filtr do akwarium. Jego działanie opiera się na zasysaniu wody do pojemnika wyposażonego we wkłady filtracyjne, a następnie wypuszczaniu jej poprzez ich górną część. Można zastosować go do każdego akwarium. Ma on mały pobór mocy oraz może pełnić funkcję zarówno filtra mechanicznego, chemicznego, jak i biologicznego.

Głównym minusem tego produktu jest mała powierzchnia wkładów filtrujących. Ponadto zajmuje dość dużo miejsca w zbiorniku. Należy go także regularnie czyścić i konserwować.

 

Filtr kubełkowy

Kubełkowy filtr do akwarium to typ zewnętrzny. Utrzymuje odpowiedni ruch wody, dzięki umieszczeniu jej wlotu i wylotu na przeciwległych ściankach zbiornika. Jeśli zdecydujemy się na zakup modelu z deszczownią, zapewnimy akwarium dodatkowe napowietrzanie. Można go zamontować w zbiorniku o pojemności od 50 l do nawet 1000 l.

Dostępne obecnie na rynku produkty tego typu są wyposażone w osobne komory mające własne materiały filtracyjne. Dzięki temu ten typ może pełnić zarówno funkcję filtra mechanicznego, jak i biologicznego oraz chemicznego. Wystarczy jedynie do każdej komory włożyć inny materiał oczyszczający wodę. Musi on jednak pracować przez całą dobę, ponieważ w przypadku dłuższej przerwy, zawarta w nim materia organiczna zacznie gnić. Przez to ma on znacznie wyższy pobór energii niż np. filtr wewnętrzny, a kosztuje też nieco więcej.

 

Filtr kaskadowy

Ciekawą alternatywą dla filtra kubełkowego jest produkt kaskadowy, który służy do zawieszenia na bocznej lub tylnej ścianie akwarium przy jego górnej krawędzi. W środku zbiornika należy umieścić specjalną rurkę zasysającą, dzięki której woda będzie trafiać do filtra. Po oczyszczeniu będzie ona wlewana z powrotem przez szalkę. Model ten może pełnić funkcję zarówno filtra mechanicznego, jak i biologicznego. Jest zalecany w szczególności do akwariów o dużych rozmiarach, gdzie nie jest wskazany zbyt duży ruch wody.

Jego główną zaletą jest niewielki pobór mocy i większa pojemność wkładów oczyszczających w porównaniu do modeli wewnętrznych. Ponadto nie zajmuje on niepotrzebnie miejsca w zbiorniku, dzięki czemu ryby mają więcej przestrzeni do pływania. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie akwaria mają odpowiednią pokrywę, w której taki przyrząd można zamontować.

 

Filtry do akwariów w dobrych cenach

Ceny filtrów do akwariów będą się różnić w zależności od tego, jakie będą to modele zewnętrzne, czy też wewnętrzne. Duże znaczenie będzie też miała ich wydajność oraz marka. Produkty w typie wewnętrznym o wydajności 500-600 l/h mogą kosztować 15-50 zł, w zależności od producenta. Jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach, takich jak szybsze filtrowanie za pomocą energooszczędnych silników, musimy zapłacić nieco więcej. Często jest to ok. 100 zł.

Filtry zewnętrzne kosztują więcej niż wewnętrzne. Ich ceny rozpoczynają się od 100 zł i mogą sięgać nawet do 400-500 zł (zarówno modeli kaskadowych, jak i kubełkowych). Poza samym produktem oczyszczającym, w komplecie znajduje się też zestaw potrzebnych wkładów, rurek, węży i uchwytów mocujących.

 

 

Najlepsze Filtry do akwariów w 2019 roku

 

Dobry filtr do akwarium to niezwykle istotna kwestia. Nie ważne, czy jest to mały, kilkunasto-litrowy zbiornik, czy olbrzymi, nawet kilkuset litrowy, zawsze trzeba zapewnić rybkom odpowiednie warunki. Mając na uwadze potrzeby mniej lub bardziej doświadczonych akwarystów przygotowaliśmy ranking filtrów do akwarium. Zawiera on najlepsze modele na rynku, dostosowane do potrzeb zbiorników o różnej wielkości.

 

Nasze zalecenia

 

Aquael Fan-Mini Plus 101786

 

Dobry i tani filtr do akwarium Aquael Fan-Mini Plus 101786 przeznaczony do oczyszczania i napowietrzania wody to nasza pierwsza propozycja. Jest to model rekomendowany do zbiorników o maksymalnej pojemności 30 l – 60 l. Charakteryzuje go wydajna i cicha praca, a więc rybki mają zapewnione odpowiednie warunki, a Ty spokój.

Poza tym jest energooszczędny i ma łatwy system regulacji (bez konieczności wkładania ręki do wody, w której umieszczony jest sprzęt).

Posiada specjalne zabezpieczenie przed wylewaniem się wody z filtra. Zestaw zawiera plastikowy pojemnik, gąbkę zapewniającą utrzymanie wysokich parametrów filtracyjnych, a także ramkę z przyssawkami do zamontowania na ścianie akwarium.

Wymiary filtra to 44 mm x 53 mm x 151 mm. Zużywa 4,2 W energii, a jego wydajność wynosi 260l/h. Ten najlepszy filtry do akwarium ceniony jest przez konsumentów za niską cenę, dobrą wydajność, a także jakość wykonania i niewielkie wymiary.

Aquael Fan-Mini Plus 101786 to dobry filtr do akwarium do 50 zł o wymiarach: 4,4 cm x 5,3 cm x 15,1 cm. Sprzęt montuje się wewnątrz zbiornika. Maksymalna wydajność modelu wynosi 260 l/h.

Zalety
Cicha praca:

Pracujący filtr nie generuje zbyt dużego hałasu, dlatego nie będzie nam przeszkadzać. Gwarantuje to szczelna komora wirnika.

Łatwa regulacja wydajności:

Sprzęt umożliwia regulację wydajności, a ponieważ nie wymaga to wkładania rąk do wody, nie jest to zbyt kłopotliwa czynność.

Odporność na zabrudzenia:

Model nie jest podatny na zabrudzenia, gdyż ma specjalnie dobraną gąbkę. Umieszczono ją na perforowanym trzpieniu.

Regulacja kierunku wylotu wody:

Sami możemy zdecydować, w jakim kierunku będzie wypływała woda (maksymalny kąt regulacji wynosi 75 stopni).

Idealny do małego akwarium:

Model doskonale nadaje się do niewielkiego akwarium, o pojemności od 30 l do 60 l. Początkujący akwaryści z pewnością będą zadowoleni z zakupu tego sprzętu.

Wady
Nie zatrzymuje mniejszych zanieczyszczeń:

Filtr jest skonstruowany tak, że skutecznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia pływające w wodzie, ale nie wyłapuje tych mniejszych.

 

 

 

 

Aquael Pat Mini

 

Filtr wewnętrzny Aquael Pat Mini można zamontować w zbiorniku o pojemności od 10 l do 120 l. Jest to więc dobry wybór dla początkujących akwarystów. Wydajność sprzętu można regulować w zakresie od 50 l/h do 400 l/h. Jego moc wynosi 4 W. Model nadaje się do użytkowania w akwarium ze słoną, a także słodką wodą.

Produkt ma wymiary: 3,8 cm x 5,3 cm x 14 cm. Filtr wyposażono w kierunkową końcówkę pozwalającą na ograniczenie prądu wody w zbiorniku. W tym celu wystarczy obrócić ją w stronę ścianki akwarium. Sprzęt zapewnia wydajną filtrację mechaniczną, wychwytuje nie tylko te większe, ale również mniejsze zanieczyszczenia.

Sprzęt Aquael Pat Mini zebrał wiele pochlebnych opinii. Hodowcy rybek twierdzą, że filtr cicho pracuje, a jego montaż nie sprawia żadnego problemu (mocuje się go przy użyciu haczyka i przyssawek). Co ciekawe, przedstawiony model może współpracować ze sterylizatorem wody i deszczownią. To godny uwagi produkt. Model wewnętrzny Aquael Pat Mini ma moc 4 W. Jego wydajność mieści się w zakresie od 50 l/h do 400 l/h. Produkt ma wymiary: 3,8 cm x 5,3 cm x 14 cm.

Zalety
Natlenia wodę:

Za sprawą filtra możliwe jest oczyszczenie oraz natlenienie wody. Warto mieć na uwadze, że tlenu potrzebują nie tylko hodowane w akwarium ryby, ale i roślinki.

Łatwy montaż:

Zamontowanie sprzętu w środku zbiornika jest proste. W zestawie znajdziemy potrzebne do tego przyssawki do szyby oraz haczyk.

Nie pobiera dużo prądu:

Filtr nie pobiera dużo prądu, mimo że wyjątkowo efektywnie pracuje. Z tego względu nie powinniśmy się martwić o duży wzrost rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Końcówka kierunkowa:

Model ma końcówkę kierunkową. Możemy ją obracać w dowolną stronę, aby zmniejszyć lub zwiększyć prąd wody w akwarium.

Wady
Brak filtracji biologicznej:

Sprzęt zapewnia jedynie filtrację mechaniczną. Wiele osób uważa, że powinien on także oczyszczać wodę metodą biologiczną oraz chemiczną.

 

 

 

 

Aquael Fan 1 Plus

 

Filtr wewnętrzny Aquael Fan 1 Plus do oczyszczania i napowietrzania wody w akwariach słodkowodnych to kolejny produkt w naszym zestawieniu. Przeznaczony jest do akwarium o pojemności 60 l – 100 l. Gąbka umieszczona w perforowanym trzpieniu jest odporna na zabrudzenia, a więc nie wymaga częstego oczyszczania.

Poza tym plastikowy pojemnik zatrzymuje większe zanieczyszczenia gwarantując zdecydowanie lepszą wydajność pracy urządzenia. Model ten ma funkcję płynnej regulacji kierunku wylotu wody.

Filtr ten jest wyjątkowo cichy, dzięki czemu nie zakłóca Twojego spokoju i przebywanie w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium nie jest męczące. Ponadto jest łatwy w montażu, użytkowaniu, a do tego bardzo solidny. Wymiary urządzenia to: szerokość – 55 cm, głębokość – 66 cm i wysokość – 197 cm. Model ten zużywa 4,7 W energii.

Jego maksymalna wydajność wynosi 320 l/h. Opinie o filtrach do akwarium tej marki są bardzo pochlebne. Urządzenie cenione jest za cichą pracę i dużą wydajność, a także solidne wykonanie.

Sprzęt Aquael Fan 1 Plus montuje się wewnątrz akwarium. To model, którego maksymalna wydajność wynosi 320 l/h, a moc – 4,7 W. Filtr ma wymiary: 5,5 cm x 6,6 cm x 19,7 cm.

Zalety
Nie wymaga częstego czyszczenia:

Sprzęt nie wymaga częstego czyszczenia, w efekcie czego jego konserwacja nie powinna nam sprawić problemu. Wpływa na to m.in. umieszczona na perforowanym trzpieniu gąbka.

Szczelna komora wirnika:

Komora, w której znajduje się wirnik filtra, jest szczelna i z tego względu dobrze tłumi generowany przez niego hałas. Sprzęt nie pracuje zbyt głośno, nie będzie nam przeszkadzał np. podczas oglądania telewizji czy w czasie snu.

Możliwość regulacji wydajności:

Jeżeli nie odpowiada nam efektywność działania filtra, możemy wyregulować jego wydajność. Warto podkreślić, że nie musimy przy tym moczyć rąk w wodzie.

Wady
Zacina się:

Podczas montażu sprzętu należy uważać, na jakiej głębokości go mocujemy. Jeśli filtr będzie zbyt mocno zanurzony, może często się zacinać.

 

 

 

 

Eheim Experiece

 

Filtr zewnętrzny Eheim Experience charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i zastosowanymi w produkcji innowacyjnymi rozwiązaniami, które wpływają na wydajność sprzętu.

Ponieważ jest to niewielki filtr, gwarantuje oszczędność przestrzeni. Poza tym model ten zapewnia bardzo niskie zużycie energii i cichą pracę. Nie zakłóca więc Twojego spokoju i bez obawy możesz ustawić akwarium w salonie. Dostępne są trzy modele o różnej mocy i wydajności.

Znajdziesz model dla akwarium o pojemności 80 l – 150 l o mocy 8 W i wydajności 500 l/h, a także model o pojemności 120 l – 250 l, wydajności 700 l/h i mocy 8 W. Natomiast model dla akwarium o pojemności 180 l – 350 l – jego wydajność wynosi 1050 l /h, a moc 24 W.

Objętość tych filtrów to kolejno: 2,3 l, 3,0 l i 4,9 l. Model Eheim Experience to niezawodne urządzenie z dwoma zintegrowanymi zaworami odcinającymi przepływ. W zestawie znajduje się także wąż i uchwyt mocowania. Produkt ceniony jest za niezawodność i cichą pracę.

Filtr Eheim Experiece ma wymiary: 29 cm x 17,8 cm x 17,8 cm. To sprzęt montowany na zewnątrz akwarium. Moc modelu wynosi 8 W, jego wydajność to 500 l/h.

Zalety
Energooszczędność:

Mimo stosunkowo dużej mocy nie trzeba się martwić, że po podłączeniu sprzętu do zbiornika znacząco wzrosną nasze rachunki za prąd. Filtr jest energooszczędny.

Potrójna filtracja wody:

Model bez wątpienia spodoba się akwarystom szukającym praktycznego sprzętu. Zapewnia on filtrację mechaniczną, jak również chemiczną i biologiczną, dlatego woda w zbiorniku zawsze jest krystalicznie czysta.

Trwałość:

Filtr został wykonany z solidnych materiałów, niepodatnych na uszkodzenia. Jest to sprzęt odporny na awarie, dlatego może być bez przeszkód użytkowany przez bardzo długi czas.

Wady
Nie do dużych akwariów:

Posiadacze bardzo dużych akwariów, o pojemności powyżej 150 l, powinni poszukać innego filtra. Model ten w ich przypadku okaże się za mało wydajny.

Słabej jakości media filtracyjne:

Doświadczeni akwaryści uważają, że dołączone do zestawu media filtracyjne nie są dobrej jakości i najlepiej szybko wymienić je na inne.

 

 

 

 

Fluvial 406

 

Filtr Fluval 406 to wysokiej klasy rozwiązanie z układem napędowym, wirnikiem oraz systemem zalewowym, który zapewnia wygodniejszą, szybszą i bardziej efektywną pracę.

Jednocześnie sprzęt ten jest wyjątkowo cichy. Posiada uchwyty wykonane z wytrzymałego tworzywa, które ułatwiają jego instalację. Sprzęt ten jest wyposażony w zawór Aqua Stop z precyzyjną regulacją przepływu.

Urządzenie może być stosowane w akwariach z wodą słodką i słoną. Kosz tego modelu jest wypełniony materiałami do filtracji mechanicznej, chemicznej i biologicznej, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność.

Pobór prądu tego urządzenia wynosi 20 W. Jego wymiary to: 23 cm x 16 cm x 44 cm. Natomiast przepływ utrzymuje się na poziomie 1450 l/h. Nie jest to najtańsza propozycja, ale jedna z najbardziej wydajnych, jakie znajdziemy na rynku.

Zewnętrzny filtr Fluval 406 ma moc 20 W. Jego maksymalna wydajność wynosi 1450 l/h. Sprzęt ma wymiary: 24,5 cm x 17 cm x 50,5 cm.

Zalety
Zawór zapobiegający zalaniu:

Cechą wyróżniającą produkt jest zawór Aquastop zapobiegający zalaniu. Tworzy on próżniowe uszczelnienie, pozwalające na odcięcie węży bez kontaktu z wodą.

Łatwe otwieranie pokrywy:

Otwieranie, tak samo, jak zamykanie pokrywy filtra, jest niezwykle proste. Ułatwia to specjalna CAM-technologia. Istotne jest to, że umieszczone przy pokrywie zaciski zostały wzmocnione włóknem szklanym, co zwiększa ich trwałość.

Wady
Za głośny:

Niektórzy posiadacze akwariów uważają, że sprzęt pracuje nieco głośniej niż inne modele przystosowane do użytku w zbiornikach o pojemności do 400 l. Wydawane przez niego dźwięki mogą przeszkadzać w nocy (jeśli ustawiliśmy akwarium w sypialni).

Pobiera dużo energii:

Po zamontowaniu filtra rachunki za prąd stają się nieco wyższe. Mimo że nie są to bardzo duże kwoty, to jednak przeszkadza to większości konsumentów.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

JBL CristalProfi Greenline E901

 

Filtr JBL Cristal Profi Greenline E901 to nasza druga propozycja. Jest to urządzenie działające w zamkniętym obiegu. Woda jest wpychana do zbiornika złóż filtracyjnych, gdzie jest oczyszczona i wyprowadzona do akwarium. Producent daje 4 lata gwarancji na bezawaryjność produktu.

Jest to energooszczędne rozwiązanie, które potrzebuje do 43% mniej prądu niż poprzednie generacje tego sprzętu. Jak zauważają konsumenci jest to wydajny, cichy sprzęt. Posiada system szybkiego startu, dzięki któremu urządzenie włącza się natychmiastowo i nie mamy tutaj styczności z uciążliwym zasysaniem wody. Nie można też zapomnieć o montażu – wszystkie części są łatwe w instalacji.

Model ten ma opatentowany blok przyłącza węża, który chroni przed przypadkowym wypływaniem wody w czasie odłączania od filtra. Nie można też zapomnieć o niskim koszcie eksploatacji. Maksymalna wydajność pompy wynosi 900 l/h i jest przeznaczona dla akwarium 60 l – 200 l.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.60 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status