Budki lęgowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.02.20

 

Jaką budkę lęgową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Budki lęgowe po raz pierwszy zostały zastosowane na początku XIX wieku. Mimo, iż nie są one w stanie zastąpić ptakom naturalnych dziupli lęgowych, są one niezbędne w miejscach, gdzie takich dziupli nie ma lub ich liczba nie jest wystarczająca. Istnieje kilka podstawowych typów tego produktu, zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Różnią się one średnicą otworu wlotowego, rozmiarem, rodzajem użytych materiałów oraz techniką wykonania. Aby ułatwić Ci wybór najodpowiedniejszego modelu, przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaką budkę lęgową wybrać.

Rodzaje

Standardowe rodzaje budek lęgowych są określane nazwami literowymi: A, A1, B, D, E, P. Najmniejsze są produkty typu A1, gdyż średnica otworu wynosi 2,8 cm. Nieco większe rozmiary mają typy A, których wejście ma średnicę około 3,3 cm i najczęściej są one przeznaczane na domek dla sikorek. Typ B jest wyraźnie większy od dwóch poprzednich modeli, ponieważ posiada otwór o długości 4,5 cm. Budki tego rodzaju zamieszkują głównie szpaki i można je wieszać dość gęsto, czasem nawet dwie na jednym drzewie.

Typ D zamieszkiwany jest przede wszystkim przez kawki. Ustawia się go wysoko, powyżej 5 metrów. Natomiast typ E oznacza największą skrzynkę, która najczęściej zajmowana jest przez puszczyka, włochatkę, dzięcioła czarnego i sowę uszatą. Zatem typ P to konstrukcje półotwarte, które służą za dom pliszkom, kopciuszkom, jak i pleszkom.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Wykonanie – jaka budka lęgowa jest najlepsza?

Budki lęgowe mogą być wykonywane tylko z wybranych materiałów. Najlepiej sprawdzą się deski, drążone pnie drzew, trocinobeton, płyty OSB lub sklejka wodoodporna. Niewątpliwie najlepszy jest domek wykonany z drewna, gdyż materiał ten ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i świetnie tłumi dźwięki. Dzięki temu pisklęta nie marzną w nocy i nie boją się odgłosów z zewnątrz. W drewnianej budce nie skrapla się para wodna, dlatego też jest tam sucho. Idealna konstrukcja powinna mieć ściany grubości minimum 2 cm oraz nielakierowaną powierzchnię wewnątrz.

Unikaj domków dla ptaków wykonywanych z plastiku, metalu, płyt biurowych oraz materiału PCV. Prawidłowo zbudowana skrzynka powinna posiadać spadzisty dach (by zabezpieczać otwór wlotowy przed zalaniem podczas ulewnych deszczy), nieheblowane deski od wewnątrz (w celu ułatwienia pisklętom wdrapywanie się z gniazda do otworu wlotowego) oraz odpowiednią średnicę.

Docelowe rozmiary otworów wlotowych decydują o tym, jakie gatunki będą skłonne zasiedlić domek. Otwór o średnicy od 2,7 cm do 3,5 cm preferują: wróble, sikorki ubogie, sosnówki, pleszki, mazurki, bogatki, modraszki, czubatki, kowaliki i czarnogłówki. Wejście o średnicy od 4,7 cm do 5,5 cm jest akceptowane przez szpaki, duże dzięcioły, krętogłowy, sóweczki i dudki. Potencjalnymi domownikami domku z otworem o średnicy od 8 cm do 8,5 cm mogą być kraski, pójdźki, siniaki, kawki i włochatki. Natomiast w dziurze o średnicy od 11 cm do 15 cm mieszczą się nurogęsi, szlachary, gągoły, puszczyki i puszczyki uralskie.

Budka nie może rzucać się w oczy i musi być odpowiednio głęboka. Idealna odległość od dna wynosi około 20 cm, dla tych mniejszych i około 25 cm dla większych gatunków. Taka budowa gwarantuje ptakom zabezpieczenie przed drapieżnikami. Nie należy zapominać także o wymiarach dna. Dla małych ptaków powinny one wynosić 13 cm x 13 cm, a dla większych – 15 cm x 15 cm.

Ważna jest także odpowiednio duża odległość między dnem i otworem wlotowym, utrudniająca intruzom przechwycenie piskląt. Częstym błędem jest umieszczanie przy otworze poprzecznego patyczka. To element, który ptakom nie jest potrzebny, stanowi jednak ułatwienie dla niechcianych gości, na przykład kun, kotów, czy wiewiórek.

Wygoda dla kupującego

Podczas wyboru odpowiedniej budki lęgowej warto wziąć również pod uwagę naszą wygodę. W trakcie zakupu należy upewnić się, czy łatwo ją będzie utrzymać w czystości. Produkt powinien mieć drzwiczki do sprzątania lub wysuwany spód. Często można się do niego dostać także przez otwierany daszek. Takie rozwiązanie, mimo iż umożliwia szybkie kontrolowanie stanu w środku, nie należy do najłatwiejszych, jeśli chodzi o czyszczenie. Najwygodniejsze pielęgnowanie wnętrza gwarantują drzwiczki umieszczone z przodu, natomiast nie najlepiej sprawdzają się produkty z otworem do czyszczenia u dołu. Wprawdzie sprzątanie jest proste, lecz łatwo wysypać pisklęta. Domki powinny być konserwowane co najmniej raz na dwa lata, gdyż występujące zanieczyszczenia mogą powodować wylęganie się pasożytów, pszczół oraz szerszeni.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na dołączone akcesoria, przydatne przy montowaniu budki. Najczęściej są to gwoździe, drut, zawiasy, czy nakładki na otwór wlotowy.

 

Budki lęgowe w dobrych cenach

Ceny budek lęgowych dla ptaków uzależnione są od ich rozmiarów, typu i materiału, z jakiego są wykonane. Produkt typu A możemy nabyć już za około 15 zł.  Natomiast ceny domków lęgowych typu E, wahają się w przedziale od 60 zł do nawet 150 zł.

 

 

Najlepsze budki lęgowe w 2020 roku

 

Większość ptaków w okresie lęgowym poszukuje wygodnego miejsca na złożenie jaj i wychowania piskląt. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie naturalnej dziupli w starych pniach drzew. Niestety, jest ich coraz mniej w lasach i naszych ogrodach, dlatego warto stworzyć ptakom warunki, które imitują naturalną dziuplę i zaopatrzyć się w budkę lęgową. Na rynku istnieje kilka typów tego produktu, zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Aby ułatwić Ci zakup najlepszego modelu, przygotowaliśmy ten ranking budek lęgowych, który podpowie Ci, jaki domek wybrać.

 

Nasze zalecenia

 

Biowin 751022

 

Na początku naszego rankingu znalazł się model Biowin 751022. Jest to budka lęgowa przeznaczona głównie dla wróbli, sikorek i kowalików. Wykonana jest ona ze sprężystego drewna sosnowego, zapewniającego jej bardzo dużą wytrzymałość. Materiał ten ma również bardzo dobre właściwości izolacyjne i świetnie tłumi dźwięki.

Produkt posiada metalowy uchwyt ułatwiający powieszenie go na drzewie. Wnętrze budki chroni dwuspadowy daszek. Dodatkowo posiada ona wygodny drążek, stanowiący ułatwienie dla ptaków podczas karmienia piskląt lub wchodzenia do swojego domku.

Ta najlepsza budka lęgowa ma wymiary 14 cm x 12 cm x 25 cm, a jej otwór ma średnicę 3,5 cm. Przednia ścianka ma grubość około 3 cm. Posiada ona otwierane drzwiczki z przodu, dzięki którym możemy wyczyścić budkę oraz szybko skontrolować jej stan wewnątrz. Deski w środku  budki są nieheblowane, co ułatwia pisklętom wdrapanie się z gniazda do otworu wlotowego. Konsumenci zgodnie uznają, że produkt ten stanowi idealne schronienie dla ptasiej rodziny.

 

 

 

 

Ferplast Natura F4

 

Kolejną propozycją na naszej liście jest model Ferplast Natura F4. Jest to budka lęgowa typu P o półotwartej konstrukcji. Przeznaczona jest ona głównie dla pliszek, kopciuszków, muchołówek szarych oraz rudzików.

Została ona wykonana z trwałego i twardego drewna, gwarantującego wytrzymałość. Posiada także jednospadowy daszek, który zabezpiecza wnętrze przed zalaniem podczas ulewnych deszczy. Do zestawu dołączony jest metalowy uchwyt, dzięki któremu łatwo można przymocować budkę do drzewa. Model ten posiada też poprzeczny drążek, na którym mogą przysiąść ptaki podczas karmienia piskląt.

Budka ma wymiary 25 cm x 13,6 cm x 22,2 cm i waży 921 g. Jej ścianki mają grubość 3 cm. Opinie o budkach lęgowych tego producenta są bardzo pozytywne. Klienci doceniają ich precyzyjne i solidne wykonanie oraz wytrzymałość. Twierdzą oni, że dzięki daszkowi w kolorze zieleni skrzynka nie rzuca się w oczy i dlatego jest chętnie zasiedlana przez różne gatunki ptaków. Jest to idealny produkt do powieszenia w ogrodzie.

 

 

 

 

Trixie Zestaw

 

Następna pozycja w naszym rankingu to zestaw do samodzielnej budowy domku dla ptaków Trixie. W zestawie znajdziemy elementy konstrukcji budki, drewniany młotek, klej do drewna, kołki oraz prostą instrukcję obsługi dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Budka wykonana jest z naturalnego drewna, co gwarantuje jej niezwykłą trwałość. Posiada ona żerdkę, znajdującą się kilka centymetrów pod otworem, która umożliwia ptakom łatwe wejście do środka. Jednospadowy daszek domku jest otwierany, co ułatwia jego sprzątanie. Dzięki otworom w tylnej ścianie można go łatwo przytwierdzić do drzewa.

Wymiary budki to 12 cm x 36 cm x 15 cm, a jej średnica otworu wynosi 3,3 cm. Stanowi ona idealny domek dla sikorek, wróbli, kowalików, bogatek czy mazurków. Klienci zgodnie twierdzą, że model ten jest estetyczny i wytrzymały. Cenią sobie oni przede wszystkim wygodę w jego sprzątaniu. Poza tym przyznają oni, że samodzielny montaż budki lęgowej stanowi świetną rozrywkę, w którą można zaangażować dzieci.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie są już dostępne

 

 

Biowin 751021

 

Biowin 751021 to model, który znalazł się na kolejnym miejscu naszego rankingu. Ta budka lęgowa wykonana została z drewna sosnowego o bardzo dużej wytrzymałości na wszelkie uszkodzenia. Posiada ona jednospadowy daszek wysunięty poza obrys konstrukcji, który chroni jej wnętrze przed zacinającym deszczem.

Przednia ścianka zamontowana jest na zawiasach, dzięki czemu domek można otworzyć i łatwo wyczyścić jego wnętrze. Produkt posiada również metalowy uchwyt, ułatwiający jego powieszenie na pobliskim drzewie.

Wymiary budki to: wysokość – 25 cm, głębokość – 12 cm i szerokość – 14 cm. Wymiary jej dna wynoszą 13 cm x 13 cm, a jej otwór wlotowy ma średnicę 3,3 cm. Nie rzuca się ona w oczy i stanowi idealne schronienie dla sikorek, wróbli i kowalików.

Ta dobra i tania budka lęgowa jest doceniana przede wszystkim za wytrzymałość, wygodę w czyszczeniu oraz atrakcyjną cenę. Dodatkową zaletą tego modelu jest jego estetyczny wygląd. Klienci twierdzą, że budka pięknie prezentuje się w ogrodzie.

 

 

Leroy Merlin Kowalczyk

 

Nasz ranking zamyka model Leroy Merlin Kowalczyk. Jest to budka lęgowa wykonana z pnia brzozowego, co powoduje, że jej wygląd jest bardzo zbliżony do dziupli naturalnej. Z całą pewnością przypadnie do gustu ptakom. Model ten nie rzuca się w oczy, co stanowi świetną ochronę przed drapieżnikami. Przeznaczony jest on przede wszystkim dla sikorek i muchołówek.

Daszek budki jest otwierany, co umożliwia jej sprawne wyczyszczenie po sezonie. Model ten posiada także listewkę przymocowaną z tyłu, dzięki której można go łatwo przytwierdzić do drzewa. Żerdka znajdująca się kilka centymetrów pod otworem wlotowym, umożliwia ptakom łatwe wejście do środka. Jej parametry to: wysokość – 21 cm, długość – 22 cm, szerokość – 35 cm. Średnica otworu wlotowego wynosi około 3,5 cm. Produkt waży 850 g.

Budka ta cieszy się dużą popularnością wśród kupujących. Produkt podoba się klientom przede wszystkim ze względu na jego trwałość oraz bardzo atrakcyjny wygląd, imitujący naturalną dziuplę.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status