Akwarium domowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.10.18

 

Jakie akwarium domowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wybór akwarium domowego musi być dokonany w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Zakładamy przecież małą hodowlę, a trzymanie jakichkolwiek zwierząt w domu to jest nie tylko przyjemność, ale też odpowiedzialność. Dlatego w dzisiejszym poradniku skupimy się na tym, jakie akwarium domowe wybrać, aby było ono dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich rybek.

Wybieramy miejsce

Pierwsza rzecz, na jakiej musimy się skupić, to gdzie nasze akwarium ma stanąć. Przy wyborze miejsca skupiamy się na tym, czy dostęp do akwarium będzie wygodny,  tak aby bez problemu opiekun rybek mógł je karmić i robić porządki w akwarium. Bardzo niedobrym miejscem dla rybek jest parapet okienny, gdyż zbyt ostre światło sprawia, że w akwarium szybko rozwijają się glony, a ryby tracą swoje żywe, ładne kolory. Najbardziej optymalnym miejscem, jest zaciemniona część pokoju, gdzie dociera niewiele promieni słonecznych.

Potrzebne światło do życia rybek zapewni im sztuczne oświetlenie. Zatem w miejscu, w którym ma stanąć akwarium musimy mieć również dostęp do prądu, ponieważ akwarium, to również szereg rozmaitych urządzeń pracujących na prąd.

 

Wielkość akwarium

Zasada jest taka, że jedna rybka powinna mieć do dyspozycji ok. 5 litrów wody. Zatem, jeśli kupujesz akwarium o wielkości 25 litrów, to ilość rybek w nim nie powinna przekraczać 5 – 6 sztuk. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, również nie wybieraj zbyt dużego akwarium. Duże akwarium to znacznie większy wydatek, natomiast małe akwaria domowe można kupić w dobrych cenach. Jeśli się okaże, że Twoja chęć hodowli rybek przerodziła się w pasję, zawsze możesz akwarium wymienić na większe. Z mniejszym akwarium jest zdecydowanie mniej pracy przy jego utrzymaniu niż z większym.

Z drugiej strony, jeśli jesteś pewien swojej pasji, to kupienie od razu zbiornika docelowego będzie tańsze niż najpierw zaopatrzenie się w małe akwarium, a po jakimś czasie w większe. Przemawia za tym również fakt, że w większych zbiornikach, takich od 54 litrów w górę, środowisko naturalne znacznie lepiej się broni przed niepożądanymi zmianami. Dzięki temu można mniej czasu poświęcić na konserwację zbiornika i wody, a ryby mają dużo miejsca na pływanie i ukrywanie się.

Generalnie według akwarystów zbiorniki o wielkości od 25 do 52,5 litów nadają się na hodowlę małych gatunków ryb, takich jak neony, małe zwinniki, mikrorazbory, krewetki karłowate, etc. Wielkość pomiędzy 54 i 112 litrów nadaje się do hodowli rozmaitych pospolitych gatunków ryb w tzw. akwarium towarzyskim. Natomiast wielkości powyżej 112 litrów, to już akwaria dla wytrawnych akwarystów, którzy już posiadają w tym temacie sporą wiedzę i doświadczenie.

 

Kształt akwarium

W sklepach akwarystycznych można dostać akwaria w najróżniejszych kształtach: prostokątne, profilowane, narożne i w kształcie kuli. A jakie jest najlepsze akwarium domowe?

Według specjalistów prostokątne, klasyczne akwarium, to najlepsze rozwiązanie. Łatwo w nim można stworzyć środowisko zbliżone do naturalnego, gdzie ryby znajdą dobre warunki do wzrostu i rozmnażania się.

Akwaria profilowane mają przednią szybę wygiętą w łuk. Dzięki takiemu zabiegowi akwarium wydaje się być większe niż w rzeczywistości, a wnętrze jest bardziej wyeksponowane. Jest to częsty rodzaj naczynia wybieranego na akwaria biurowe, tam gdzie względy estetyczne są postawione na pierwszym miejscu.

Narożne akwarium, zwykle jest wybierane ze względu na miejsce gdzie zamierzamy naczynie umieścić. W tego rodzaju akwarium wnętrze również jest mocno wyeksponowane ze względu na mocno wyprofilowaną szybę przednią. Taki typ naczynia nadaje się również do założenia akwarium morskiego.

W końcu akwaria w kształcie kuli, które według akwarystów nie powinny być w ogóle kupowane. Twierdzą oni, że okrągłe ściany źle oddziałują na ryby, wpływają na rozprzestrzenianie się chorób oczu u ryb, a także wpływają na linie boczną ryby, która jest odpowiedzialna za utrzymanie równowagi. Zatem idąc za radą akwarystów wystrzegajmy się takiego kształtu akwarium.

 

Rodzaj szkła, z jakiego jest nasze akwarium

Rodzaj szkła, z jakiego zbiornik jest wykonany, jest równie istotny, co kształt akwarium. Chodzi tu o właściwy sposób szlifowania krawędzi, a także dokładne klejenie. Obecnie akwaria są wykonywane z dwóch rodzajów szkła: OptiWhite i Float.

Szkło Float produkuje się uzyskując wstęgę szklaną, której jednakowa grubość uzyskiwana jest dzięki sile grawitacji. Taka tafla jest niemal idealnie płaska, gładka oraz bez zniekształceń i wad optycznych. Grubość uzyskiwana tą metodą to 01, do 25 mm. Takie szkło posiada lekko zieloną barwę (dzięki zawartości w szkle tlenków żelaza), która jest bardziej widoczna w grubszych taflach. Szkło to również łatwo daje się szlifować na krawędziach.  

OptiWhite to szkło o obniżonej zawartości żelaza, więc praktycznie bezbarwne. Ten rodzaj szkła powstał z myślą o użyciu go w aranżacji wnętrz, ale również okazało się, że znalazło zastosowanie w akwarystyce. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie użytkownikom zależy na transparentności. Dzięki takiemu charakterowi w akwarium idealnie są widoczne w naturalnych kolorach rośliny i ryby. Szkło takie lepiej przepuszcza światło i ciepło (energii słonecznej). Dostępne grubości to od 2 mm do 19 mm. Szkło takie może występować pod kilkoma nazwami, m.in. Diamant, Ultra Clear, etc.

Z punktu widzenia domowego, początkującego akwarysty, lepszym wyborem, będzie akwarium wykonane ze szkła Float. A to głównie z powodu ceny, która jest znacznie niższa przy wykorzystaniu tego rodzaju szkła. Również zielonkawe zabarwienie, przy grubości szkła 4 – 8 mm będzie niemal niewidoczne, a taka grubość szkła jest używana przy zbiornikach do 100 litrów.

Osprzęt i ceny

Gdy już zdecydowaliśmy o rozmiarze i kształcie akwarium, przychodzi czas na decyzję o zakupie osprzętu. Oczywiście jest możliwe kupienie zbiornika wraz z osprzętem i jeśli nie wiemy, jakie elementy dobrać, można zdecydować się na taki wariant. Jednak, dla tych początkujących akwarystów, którzy zdecydują się kupować osprzęt oddzielnie wymienimy, w jakie elementy trzeba się zaopatrzyć. Kupując małe akwarium 25 litrowe trzeba się przygotować na wydatek ok. 100- 300 zł wraz z osprzętem, na który się składa: filtr, grzałka, pokrywa z oświetleniem, termometr, siatka do odławiania ryb, czyścik do szyb, odmulacz dna, tło do akwarium, podłoże (żwirek).

Po ustawieniu wszystkiego, nalaniu wody i zasadzeniu roślinek, nasze akwarium powinno 7-10 dni „dojrzewać”.  W tym czasie we wnętrzu nie panują warunki przyjazne dla ryb i wpuszczone od razu, mogą pozdychać. Dlatego lepiej taki czas odczekać i zarybić zbiornik po tygodniu.

Gdy mamy na myśli nieco większy zbiornik na przykład 40-60 litrów, to cena zbiornika i potrzebnego sprzętu będzie się wahać w granicach 200 – 450 zł. Amatorzy większych akwariów, takich jak 100 litrów czy 300 litrów, w zależności, od jakości szkła i osprzętu powinni się przygotować na wydatek od 500 złotych w górę nawet do 1500 zł i więcej.

 

 

Najlepsze akwarium domowe w 2018 roku

 

Akwarium może stanowić bardzo ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Natomiast dla fanów zwierząt, którzy nie mogą pozwolić sobie na psa, czy kotka, to świetna alternatywa. Rybki nie wymagają tyle uwagi, wystarczy je regularnie dokarmiać i co jakiś czas wyczyścić zbiornik. Dlatego też przygotowaliśmy ranking akwariów domowych o różnej pojemności, aby każdy znalazł odpowiedni model do swojego domu.

 

Nasze zalecenia

 

Aqua-Szut Aqua4Kids

 

1-aqua-szut-aqua4kidsNasza pierwsza propozycja to akwarium Aqua4Kids – idealny prezent dla małych akwarystów. W zestawie znajdziemy pełne wyposażenie, dzięki któremu od razu można uruchomić urządzenie, bez konieczności biegania po sklepach zoologicznych. Zestaw zawiera: szklane akwarium o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm, pokrywę z energooszczędnym oświetleniem, grzałki z termostatem, filtr Pat Mini.

Ponadto siatki, termometr, plastikowe roślinki, kolorowanki dla najmłodszych i pokarm dla rybek. To wszystko czego potrzebujemy do rozpoczęcia fascynującego hobby, jakim jest akwarystyka.To najlepsze akwarium domowe świetnie nadaje się do hodowli najpopularniejszych ryb tropikalnych, w tym gupików i neonek. Dobrze sprawdzi się także jako krewetkarium.

Ponadto zestaw Aqua4Kids jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu znajdziemy na niego miejsce nawet w małych pomieszczeniach. Poza tym pojemność 25 l sprawia, że akwarium nie wymaga dużego nakładu finansowego. Produkt jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale również w czyszczeniu. Użytkownicy docenili produkt za prostą obsługę, jak również niewielkie rozmiary, dzięki którym akwarium nie zajmuje dużo miejsca, a jego czyszczenie trwa dosłownie kilka minut.

 

 

 

 

Aquael Leddy

 

2-aquael-leddyDruga propozycja to zestaw Aquael Leddy składający się z akwarium o pojemności 54 l. Zbiornik ma prostą szybę przednią i nowoczesną pokrywę z tworzyw sztucznych. Ponadto model ten ma energooszczędny moduł oświetleniowy LEDDY TUBE 6 W oraz bezobsługową grzałkę i wydajny filtr wewnętrzny. Użytkownicy tego modelu docenili przede wszystkim pokrywę z opatentowanym systemem otwierania SMART OPEN.

Dzięki niej nie musimy używać zawiasów i podpórek. W efekcie wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych wewnątrz zbiornika jest bardzo proste i bezproblemowe. Ponadto pokrywa posiada specjalne żłobienia w tylnej części, dzięki którym bez problemu wytniemy otwory do instalacji dowolnego rodzaju filtrów kanistrowych lub kaskadowych. Akwarium ma również dużą klapkę pozwalającą na swobodne karmienie ryb.

Żywotność systemu LEDDY TUBE SUNNY o mocy 6 W, który emituje mocne światło, wynosi ok. 50 tys. godzin. Dzięki temu może nam służyć nawet przez 10 lat. Nieco większa pojemność sprawia, że urządzenie wymaga więcej miejsca, aczkolwiek wciąż jest to jedna z bardziej kompaktowych propozycji na rynku.

Użytkownicy akwarium docenili jego wygląd, trwałość oraz wymiary pozwalające na większą hodowlę rybek w domowym zaciszu.

 

 

 

 

Aquael Shrimp Set Smart 30

 

3-aquael-shrimp-set-smart-30Nasza trzecia propozycja to Aquael Shrimp Set Smart 30 – świetny zestaw akwariowy do hodowli krewetek i małych ryb, a także do uprawy roślin wodnych. Stanowi doskonały model dla osób z ograniczoną ilością miejsca, które szukają niewielkiego zbiornika na rybki ozdobne lub krewetki. W zestawie znajdziemy akwarium z szybą nakrywkową, filtr wewnętrzny PAT MINI (w pełni bezpieczny dla larw krewetek).

Jak również ochronną podkładkę gąbkową, grzałkę, lampkę LED-ową oraz pokarm w tabletkach marki ACTI CRUSTA dla krewetek . Akwarium ma kształt kostki o wymiarach 29 cm x 29 cm x 35 cm i objętość 30 l. Lampka LEDDY SMART PLANT 6W emituje światło o temperaturze barwowej 8000 K, która wspomaga wzrost roślin akwariowych, a ponadto daje świetny efekt wizualny.

Oświetlenie dodatkowo podkreśla kolor rybek i krewetek, przez co widok jest ciekawszy. To naprawdę dobre i tanie akwarium domowe zostało docenione przez użytkowników, nie tylko za niewielkie wymiary, ale także trwały materiał i solidne wykonanie. Dużym atutem jest również fakt, że zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do rozpoczęcia hodowli rybek.

 

 

 

 

Juwel Rio 180

 

4-juwel-rio-180Juwel Rio 180 to czwarte na naszej liście akwarium o świetnej specyfikacji technicznej. Jeśli kochasz rybki i marzysz o większej hodowli – to produkt, na który musisz zwrócić uwagę. Jest to jedna z największych propozycji w naszym zestawieniu. Dzięki pojemności 180 l możemy w niej hodować nawet większe ryby lub ogromną ilość małych okazów.

Rio firmy JUWEL to ekskluzywne, prostokątne akwarium z kompletnym wyposażeniem, które jest dostępne w czterech kolorach. W zestawie znajdziemy system filtracyjny zintegrowany z grzałką, umożliwiający dwuetapową filtrację: biologiczną oraz mechaniczną. Oświetlona pokrywa z przesuwaną belką to kolejne wygodne rozwiązanie, zapewniające swobodny dostęp do zbiornika.

Belka oświetleniowa jest wodoodporna, dzięki czemu nawet w czasie wymiany wody nie musimy obawiać się o wystąpienie awarii. Ponadto świetlówki w technologii T5 zapewniają świetne podświetlenie zbiornika, podkreślając całą aranżację i kolory rybek.

Chociaż jest to stosunkowo drogi i duży model, cieszy się sporym uznaniem wśród konsumentów. Przede wszystkim doceniono jego stabilną konstrukcję oraz łatwość czyszczenia.

 

 

 

 

Aquael 200

 

5-aquael-200Szklane, prostokątne akwarium Aquael o pojemności 200l to ostatni produkt w naszym zestawieniu. Jest to propozycja o wymiarach 100 cm x 40 cm x 50 cm, z systemem wzmocnień bocznych, wykonana ze szkła float. Produkt charakteryzuje się wysoką przejrzystością oraz wytrzymałością na uszkodzenia, co jest zasługą grubego szkła dobranego zgodnie z europejskimi normami DIN.

W efekcie nie musimy obawiać się o naprężenia, ani uszkodzenia w czasie czyszczenia. Nie można też zapomnieć o bezpiecznych, podwójnych silikonowych łączeniach. Ze względu na rozmiary jest to propozycja dla bardziej doświadczonych akwarystów. Wymaga też większego nakładu finansowego, aczkolwiek solidne wykonanie sprawia, że model ten będzie nam służył przez długie lata.

Lekko zielone zabarwienie szkła daje świetny efekt, przez co akwarium doskonale prezentuje się we wnętrzach. Opinie o akwariach domowych tej marki są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili ten model za bardzo niską cenę oraz jego dużą pojemność, umożliwiającą rozpoczęcie dużej hodowli rybek.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4.64 out of 5)
Loading...