fbpx

Wędki spinningowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.08.19

 

W naszym rankingu znalazły się opisy kilku wędek spinningowych, które są polecane doświadczonym oraz początkującym wędkarzom. Sprzęty te idealnie nadają się do połowu sumów, okoni i innych ryb drapieżnych. Pierwsze miejsce w zestawieniu należy do Shimano Vengeance 270H – modelu o długości 270 cm, który został wykonany z wytrzymałych materiałów. To sprawia, że wędka jest elastyczna i na pewno nie złamie się w czasie wyrzutu. Produkt waży 260 g i ma rękojeść z korka, a to zapewnia mocny chwyt. Warto dodać, że długość transportowa sprzętu wynosi 138 cm, dlatego możemy go wygodnie przenosić i przewozić w samochodzie. Nie jest to model, którego szukasz? Zachęcamy Cię więc do zapoznania się z innymi wędkami, a zwłaszcza produktem Dragon Thytan Light Spinn 270/5-25. Ma on specjalne wzmocnienia w miejscach, które są narażone na największe obciążenie podczas wyrzutu i holowania ryby, co zapobiega jego przypadkowemu złamaniu. Wędka jest lekka, poza tym świetnie się prezentuje.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką wędkę spinningową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wędkowanie może być świetnym sposobem na odstresowanie się. Spinning to jedna z metod łowienia ryb, wykorzystywana m.in. do połowu sumów, sandaczy, okoni i szczupaków. Jak wybrać wędkę, aby była wystarczająco solidna, a do tego lekka i łatwa w transporcie? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poradnika zakupowego.

Komu spodoba się spinning?

Panuje przekonanie, że spinning to metoda, z wykorzystaniem której można łowić tylko ryby drapieżne. Okazuje się jednak, że jest to też dobry sposób połowu gatunków spokojnego żeru, do którego zaliczamy karpie i leszcze. Spinningu może spróbować każdy wędkarz, również ten bez doświadczenia. W czasie łowienia powinniśmy wprawiać w ruch przynętę, np. przez pukanie w blank lub zwijanie żyłki. Co ważne, nie musimy przez cały czas poruszać się wzdłuż brzegu (co może być męczące). Możemy bez przeszkód usiąść w jednym, wybranym miejscu i spokojnie czekać, aż ryby wpłyną w żerowisko.

 

Długość całkowita i transportowa

Dobra wędka spinningowa powinna mieć przede wszystkim odpowiednią długość. Doświadczeni wędkarze radzą, aby sprzęt dobierać do swojego wzrostu, wtedy na pewno kupiony model będzie komfortowy w użytkowaniu. Profesjonaliści twierdzą, że osoby o wzroście do 175 cm powinny wybierać wędki o długości maksymalnie do 240 cm. Wtedy zarzucenie przynęty nie będzie stanowiło problemu. Wyższym osobom poleca się dłuższe produkty, nawet do 300 cm. Nie jest to jednak jedyna metoda decydowania o tym, jaką wędkę spinningową wybrać. Może się zdarzyć, że nawet stosunkowo niscy wędkarze używają ponad 240 cm modeli i nie mają żadnych trudności zarówno podczas wyrzutu, jak i holowania ryby do brzegu. Robiąc zakupy, musimy kierować się też swoimi preferencjami i przyzwyczajeniami.

Sprawdzenie długości całkowitej sprzętu to nie wszystko. Musimy też upewnić się, że po złożeniu wędka zmieści się do samochodu lub będzie można z nią komfortowo podróżować autobusami czy innymi środkami transportu publicznego. Informację o tym daje nam długość transportowa wędki, która przeważnie wynosi mniej niż 150 cm.

 

Akcja

Akcja decyduje o tym, jak sprzęt wędkarski zachowuje się podczas wyrzutu oraz późniejszego holowania (mowa tu również o stopniu jego odkształcania). Zazwyczaj producenci określają akcję wędki przy pomocy liter:

* A i B – akcja szczytowa, umożliwia precyzyjny rzut i szybkie zacięcie ryby. To produkty przeznaczone głównie dla doświadczonych wędkarzy, gdyż holowanie wymaga wprawy;

* C – akcja półparaboliczna, holowanie jest w tym przypadku znacznie łatwiejsze, jednak rzuty mogą być mniej precyzyjne;

* D – akcja paraboliczna, zacięcie wymaga refleksu, ale ryzyko zgubienia złapanej na haczyk ryby jest zmniejszone do minimum.

Akcja może być też określana takimi wyrażeniami jak „slow” (wolna), „fast” (szybka, dobra dla początkujących) lub „extra fast” (bardzo szybka, idealna dla doświadczonych osób).

 

Waga

Wędka nie powinna być bardzo ciężka, ponieważ możemy mieć problem z utrzymaniem jej w dłoniach, a także z zarzucaniem czy nawet holowaniem. Przeciętnie modele spinningowe ważą maksymalnie 230 g, choć są i produkty ponad 260 g. Najlepiej wziąć do ręki kilka różnych sprzętów. To na pewno ułatwi nam podjęcie decyzji, jaka wędka spinningowa jest najlepsza pod względem wagi.

 

Ciężar wyrzutu

Na podstawie ciężaru wyrzutu możemy zdecydować, jakie przynęty pozwala nam wykorzystać dany produkt. Musimy wziąć pod uwagę to, które gatunki ryb zamierzamy łowić. Wyróżnia się cztery rodzaje spinningu:

* ultralekki – zaleca się przynęty ważące od 0,5 g do 3 g, stosowany na pstrągi, jazie, klenie i okonie;

* lekki – zaleca się przynęty ważące od 3 g do 10 g, stosowany na pstrągi, klenie, jazie i sandacze (żyjące zarówno w małych, jak i średniej wielkości rzekach);

* średni – zaleca się przynęty ważące od 10 g do 10 g, stosowany przy łowieniu z brzegu, a także z łodzi;

* ciężki – zaleca się przynęty ważące od 30 g do 70 g, stosowany do łowienia ryb z brzegu, głównie w dużych rzekach.

Jeśli ciężar wyrzutu wędki mieści się w zakresie od 5 g do 25 g, należy przez to rozumieć, że minimalna waga przynęty powinna wynosić 5 g, a maksymalna – 25 g. Użycie cięższego zestawu może przyczynić się do złamania wędziska w czasie wyrzutu, natomiast zbyt lekką przynętę trudno nam będzie precyzyjnie zarzucić.

 

 

Materiał wykonania

Sprzęt wędkarski powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, które nie są podatne na pęknięcia i podobne uszkodzenia. Z tego względu mówi się, że najlepsza wędka spinningowa to model z włókna węglowego, ponieważ jest stosunkowo lekki, ale też wytrzymały. Rękojeść produktu powinna być wykonana z materiału zapewniającego mocny chwyt, np. z pianki EVA lub korka. To zapobiega wyślizgiwaniu się wędki z dłoni.

Niektórzy producenci oferują sprzęty ze wzmocnieniami w miejscach narażonych na największe obciążenie i tym samym pęknięcie (nie tylko przy wyrzucie, ale też podczas innych czynności, zwłaszcza holowania ryby). To daje gwarancję, że wędka nie zniszczy się za szybko, co może się zdarzyć np. początkującym osobom, które dopiero uczą się, jak zarzucać przynętę.

 

Wędki spinningowe w dobrych cenach

Na cenę wędek spinningowych duży wpływ ma marka. Modele renomowanych producentów, cieszących się popularnością wśród wędkarzy, kosztują od 100 zł do ponad 400 zł. Jest też kilka innych czynników decydujących o tym, ile zapłacimy za sprzęt do spinningu. Mowa tu o materiale wykonania, całkowitej długości wędki itp.

 

Najlepsze wędki spinningowe w 2019 roku

 

Marzy Ci się nowy sprzęt do łowienia ryb? Z pewnością zainteresuje Cię ranking wędek spinningowych z opisami popularnych produktów. Poniżej znajdują się dobre propozycje dla doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy.

 

Nasze zalecenia

 

Shimano Vengeance 270H

 

Prezentujemy wędkę Shimano Vengeance 270H, której długość całkowita wynosi 270 cm. Produkt jest wyposażony w 6 przelotek. Sprzęt waży 260 g, a jego ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 20 g do 50 g.

Ze względu na uchwyt wykonany z korka, nie trzeba się obawiać, że produkt wypadnie nam przypadkowo z dłoni. Długość transportowa wędki to 138 cm. Materiał wykonania modelu to węgiel XT30, co gwarantuje mu sprężystość oraz progresywną akcję wędziska.

Konsumenci przekonują, że to doskonała propozycja dla wędkarzy łowiących przede wszystkim ryby drapieżne, czyli sandacze, sumy i okonie. Produkt jest odporny na uszkodzenia, a w dodatku można go wygodnie przewozić w aucie.

 

 

 

 

Dragon Thytan Light Spinn 270/5-25 

 

Model Dragon Thytan Light Spinn 270/5-25 ma długość 270 cm. To produkt o szybkiej akcji, którego ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 5 g do 25 g. Wędka waży 213 g, jej długość transportowa wynosi 141 cm.

Z uwagi na to, że produkt jest lekki, nie będziemy mieć problemu z utrzymaniem go w dłoniach, nawet przez kilka godzin (jeśli np. zapomnimy o zabraniu ze sobą stojaka). To elastyczny model, który ma wzmocnienia w miejscach w największym stopniu narażonych na duże obciążenie w czasie wyrzutu i holowania ryby.

Sprzęt wędkarski marki Dragon jest chwalony m.in. za wytrzymałość. Konsumenci zauważyli, że produkt nie tylko zapewnia komfortowe wędkowanie, ale również świetnie się prezentuje.

 

 

 

 

Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G 

 

Wędka Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G ma długość 270 cm. To sprzęt z ciężarem wyrzutowym mieszczącym się w zakresie od 5 g do 25 g. Prezentowany model waży 231 g i jest zbudowany z dwóch części.

Długość transportowa produktu to 141 cm. Ta dobra i tania wędka spinningowa wyróżnia się skróconym dolnikiem umieszczonym poniżej kołowrotka. Tego typu rozwiązanie pozwala na łatwiejsze manewrowanie produktem podczas zarzucania oraz holowania ryby do brzegu.

Z opinii konsumentów wynika, że opisany wyżej model może spełnić oczekiwania wędkarzy z wieloletnim doświadczeniem. To lekka wędka, którą można pewnie chwycić. Produkt elegancko wygląda, a wszystkie detale zostały idealnie dopracowane.

 

 

 

 

Daiwa Ballistic X 

 

Daiwa Ballistic X to model z 8 przelotkami, którego długość całkowita wynosi 180 cm. Rękojeść wędki została wykonana z pianki EVA, a to gwarantuje pewny chwyt. Nie ma więc ryzyka, że sprzęt wyślizgnie nam się z dłoni, przykładowo podczas zarzucania przynęty.

Ponieważ długość transportowa produktu wynosi 95 cm, możemy bez przeszkód przewozić wędkę w samochodzie lub podróżować z nią środkami transportu publicznego. Model marki Daiwa pozwala na użycie przynęty ważącej od 7 g do maksymalnie 28 g.

Wędka została doceniona za 8 przelotek wykonannie z solidnego materiału (włókna węglowego HVF). To dobry produkt dla początkujących, ponieważ zapewnia łatwe holowanie ryb. Co więcej, model jest lekki (waży 105 g).

 

 

 

 

Berkley Cherrywood HD

 

Sprzęt spinningowy Berkley Cherrywood HD jest wykonany z dobrych gatunkowo materiałów kompozytowych. Z uwagi na szybką akcję, możemy liczyć na pewne zacięcie, a później także holowanie ryby. To model o długości 240 cm.

Produkt waży 165 g, a zalecany ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 15 g do 40 g. Wędka składa się z dwóch części, jej długość transportowa wynosi 125 cm. Sprzęt ma rękojeść z korka, dlatego nie wyślizguje się z dłoni.

Analizując opinie o wędkach spinningowych Berkley, można dojść do wniosku, że konsumenci uważają sprzęty wspomnianego producenta za praktyczne i wytrzymałe. Model Cherrywood HD pozwala na uniknięcie złamania blanku podczas korzystania ze stosunkowo ciężkiej przynęty.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status