Wędki ranking

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie wędki, która zapewni Ci precyzyjne wyrzuty na dużą odległość i szybkie zacięcie ryby, doskonale trafiłeś. Na tej stronie umieściliśmy ranking najlepszych tego typu produktów, które zdobyły uznanie konsumentów. Najbardziej popularny jest obecnie model Mikado X-Plode Heavy Feeder pozwalający na używanie bardzo ciężkich koszyczków zanętowych (do 200 g). Cechą wyróżniającą wędkę jest szybka akcja szczytowa – to doskonała propozycja zwłaszcza dla doświadczonych wędkarzy. Długość transportowa produktu wynosi 135 cm, dlatego możemy go bez przeszkód przewozić w samochodzie. Co ważne, model jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Wszystko przez to, że został on wykonany z grafitu. Jeżeli potrzebujesz wędki do połowu ryb morskich z łodzi, na pewno spodoba Ci się produkt Caperlan Game 20 Lbs Essentiel. Został on wykonany z włókna szklanego, w efekcie czego jest lekki, ale jednocześnie wyjątkowo solidny. Model ma wygodny uchwyt z pianki EVA, który nie wyślizguje się z dłoni.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt został wykonany z grafitu, dlatego jest lekki, ale jednocześnie wyjątkowo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. To idealny model do połowu z ciężkimi koszyczkami zanętowymi. To, co wyróżnia wędkę to niemal zerowe ugięcie.

Wady

To model o bardzo szybkiej akcji szczytowej, dlatego nie jest odpowiedni dla niedoświadczonych wędkarzy. Produkt może utrudniać takim osobom holowanie złowionej ryby na brzeg.

Podsumowanie

Długość całkowita wędki to 390 cm, a transportowa – 135 cm. Oznacza to, że możemy swobodnie przewozić produkt w samochodzie. Model jest wyposażony w trzy szczytówki, dlatego możemy łowić ryby z wykorzystaniem zestawów ważących do 200 g. Wędka umożliwia precyzyjny rzut, a także szybkie zacięcie.

Drugi wybór

Zalety

Wędka jest łatwa w przewożeniu i przechowywaniu, ponieważ rozkłada się ją na dwie równe części. Produkt został wykonany z włókna szklanego, dlatego jest lekki, ale wyjątkowo wytrzymały. To sprzęt wędkarski przystosowany do połowów morskich.

Wady

Wadą dla niektórych użytkowników jest to, że po każdym użyciu produkt wymaga konserwacji, czyli opłukania w słodkiej wodzie i dokładnego osuszenia. Czynności te zajmują dużo czasu.

Podsumowanie

Całkowita długość modelu to 180 cm. Wraz z wędką możemy używać przynęt, których waga nie przekracza 0,3 kg. Sprzęt idealnie nadaje się do połowu ryb w niewielkiej łodzi. Produkt wyposażono we wrażliwą szczytówkę, która przekazuje nawet najmniejsze drgania, co pozwala zachować czujność.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest wykonany z solidnych materiałów (takich jak włókno szklane), dlatego nie trzeba się obawiać o zbyt szybkie zniszczenie go. Wędka jest lekka, ale daje możliwość korzystania ze stosunkowo ciężkich przynęt, nawet do 120 g.

Wady

Niektórzy wędkarze narzekają na źle wyprofilowaną rękojeść. Przez to sprzęt czasami wyślizguje się z dłoni, co może utrudniać holowanie ryby do brzegu.

Podsumowanie

Wędka waży 418 g, a jej całkowita długość wynosi 3,9 m. Model składa się z 3 części i jest przeznaczony do łowienia gruntowego. Ważne jest to, że po złożeniu sprzęt ma niewielką długość transportową. To sprawia, że można z nim podróżować środkami komunikacji publicznej.

 

 

Jaką wędkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zakup dobrej wędki rzutuje na przyjemność łowienia. Nie jest jednak takie proste, bo wiele zależy od tego, jakie ryby chcemy łowić. Nie mając doświadczenia w tym temacie łatwo jest się pogubić, zwłaszcza w wielkim sklepie wędkarskim, w którym wybór jest ogromny. Dlatego przedstawiamy poradnik, który podpowie Ci, jaką wędkę wybrać. Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakupu tego sprzętu przy uwzględnieniu Twoich potrzeb.

Rodzaje – jaka wędka jest najlepsza dla mnie?

Wędki dzielimy na teleskopowe, jednoczęściowe oraz segmentowe. Modele teleskopowe mają wysuwane elementy, które są chowane jeden w drugim. Natomiast jednoczęściowe to takie, których nie możemy złożyć, przez co zajmują sporo miejsca. Trzeci typ, czyli segmentowe składają się z kilku, oddzielnych części.

Zaletą teleskopów są ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu przewożenie takiego modelu jest bardzo łatwe. Z drugiej strony kolejne części wędki mają inną średnicę, co może wpływać na wytrzymałość. Tutaj przechodzimy do sprzętów jednoczęściowych, które są najbardziej wytrzymałe, idealne na grubą rybę, ale trudniejsze do przewożenia. Z drugiej strony, jeśli kupimy wędkę o długości 2 m, raczej bez problemu zmieścimy ją w aucie. Jeśli chodzi o sprzęty segmentowe są ciekawe, ale poleca się je do łowienia niezbyt ciężkich ryb, gdyż łączenia nie zawsze są wystarczająco solidne.

Podział ze względu na system składania to nie wszystko. Aby kupić dobrą wędkę, musisz wiedzieć, że istnieją typy kijków, służące do różnych rodzajów wędkowania. Wśród nich wyróżniamy:

Batki – wędki proste o długości od 3 do 13 m. Nie mają kołowrotka i przelotek, a żyłka jest przymocowana do szczytówki lub gumowego amortyzatora. Taki sprzęt jest odpowiedni do łowienia niewielkich ryb. Batki stanowią odpowiednią propozycję dla osób początkujących.

Bolonki– mają zwykle 8 – 10 metrów i wyposażone są w przelotki i kołowrotek. Służą do połowów odległościowych z brzegu.

Castingowe – służą do połowu drapieżników, mają do 2,5 m długości. Takie sprzęty są bardzo mocne i wytrzymałe.

Gruntowe, feedery – najczęściej dostępne są w długości od 1,8 m do 3,5 m, ale znajdziemy też takie 6 m.

Jerkingowe – podobne do castingowych, ale lepsze do łowienia dużych ryb. Takie modele są bardziej sztywne.

Karpiowe – mają długość ok. 4 m. Takie przyrządy są ciężkie, ale niezastąpione do połowu karpia, gdyż są sztywne. Ze względu na ciężar należy ich używać z podpórką.

Morskie – mają maksymalnie 3 m, odpowiednie do łowienia z kutra.

Muchowe – wędki do łowienia na sztuczną muchę. Skierowane są do doświadczonych wędkarzy.

Podlodowe – są krótkie o długości maksymalnie 1 m. Nadają się do łowienia pod lodem.

Spinningowe – służą do łowienia ryb drapieżnych, czyli okoni oraz szczupaków. Mają krótkie kije – do 3 m. Jest to model dla doświadczonych wędkarzy.

Surfowe – mają od 3,9 m do 4,5 m i polecane są do łowienia z brzegu morza.

Tyczki – wędki sportowe dla profesjonalistów, kosztują nawet kilka tysięcy złotych i mogą mieć 18 m długości.

Wędki matchowe – mają od 4 do 6 m, podobne do balonków, ale w tym przypadku żyłka jest zatopiona i nie leży na powierzchni.

 

Materiał

Dawniej wędki były ciężkie, ale i bardzo poręczne. Producenci zdają sobie sprawę, że wielu wędkarzy pokonuje spore odległości do zbiorników i dźwiganie takiego sprzętu jest niewygodne. Dlatego najpopularniejszym materiałem, z jakiego tworzy się w chwili obecnej wędki to włókno węglowe, które jest nie tylko lekkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe. Jednocześnie znajdziemy tańsze modele aluminiowe, a nawet plastikowe. Dużą popularnością cieszy się też szkło węglowe, które jest lekkie, ale tańsze od włóka węglowego.

 

Długość

Długość wędki to istotny parametr, który wpływa na komfort łowienia. Jeśli łowimy z brzegu, potrzebujemy sprzętu o większym zasięgu. Natomiast, jeśli z łódki to nie potrzebujemy bardzo długiej wędki. Nie można też zapomnieć o długości transportowej. Dotyczy to wędek segmentowych i teleskopowych. Im krótszy jest sprzęt po złożeniu, tym łatwiej się go przewozi.

 

Waga

Zasada jest taka, że im lżejszy sprzęt, tym większy komfort w czasie wędkowania. Niska waga jest szczególnie istotna przy łowieniu spinningowym. Jeśli jesteś wędkarzem, który w czasie wędkowania lubi poczytać książkę i ustawiasz wędkę na stojaku, nie oznacza to, że waga jest mniej istotna. Musisz pamiętać, że gdy złapiesz rybę będziesz musiał podnieść wędkę i nią operować.

 

 

Akcja

Jest to jeden z istotniejszych parametrów, który powinniśmy uwzględnić przy zakupie wędki. To on decyduje o tym, w jaki sposób zachowuje się, gdy holujemy rybę, ale też kiedy ją wyrzucamy. Wyróżniamy 4 oznaczenia akcji wędek: A, B, C i D. A i B to akcje szczytowe, wymagają precyzji i doświadczenia. C to akcja mniej precyzyjna , odpowiednia dla początkujących. Natomiast D to model najwolniejszy, ale jeśli chodzi o holowanie ryb sprawdzi się dla osób początkujących.

 

Ciężar wyrzutu

Ciężar wyrzutu ma wpływ na to, jakiego ciężarka i przynęty możemy użyć. Jeśli ciężar mieści się w przedziale 10 -30, oznacza to, że nie możemy użyć lżejszej niż 10 g, ale nie cięższej niż 30 g.

 

Akcesoria

Niektóre sklepy oferują wędki sprzedawane w zestawie z produktem. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego przyrządu, a nie posiadasz doświadczenia, to powinieneś wiedzieć, co jest w takim komplecie. Oczywiście, półki sklepów wędkarskich uginające się pod ciężarem akcesoriów zachęcają nas do zakupów, jednak nie oznacza to, że potrzebujesz każdego takiego sprzętu. Najważniejsza jest żyłka i haczyk, a także obciążnik oraz przynęta. Dobrym posunięciem jest zakupienie podbieraka i stojaka na wędkę.

Pamiętaj, że grubość żyłki musi być dostosowana do tego, jakie ryby będziemy łowić.  Na rynku znajdziesz żyłki o grubości od 0,06 mm do 0,5 mm. Aby wybrać odpowiedni rodzaj żyłki, czy haczyka, warto zasięgnąć porady wędkarzy oraz sprzedawców w sklepach wędkarskich. Często w takich punktach wywieszone są tabele, które podpowiedzą nam, jaki przyrząd wybrać do połowu danego gatunku ryby. Jest to znaczne ułatwienie dla początkujących wędkarzy.

 

Wędki w dobrych cenach

Najtańsze modele wędek kosztują 10 zł, wykonane są raczej z kiepskich materiałów i trudno nazwać je dobrym sprzętem do połowu. Jeśli chcemy coś lepszego, zapłacimy od 50 zł do 500 zł. Nie są to zaawansowane urządzenia, ale bardzo porządne. Zwłaszcza, jeśli kupimy do nich solidne akcesoria. Jednocześnie znajdziemy w sklepach produkty, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, do czego potrzebujesz wędki i jakie akcesoria dobierzesz.

 

 

Najlepsze wędki w 2021 roku

 

Każdy, kto przynajmniej raz wybrał się na ryby wie, że jest to świetna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się otaczającą nas naturą, konieczny jest zakup sprzętu wędkarskiego na miarę naszych potrzeb i umiejętności. Wybór nowej wędki to nie lada wyzwanie, z którym zmagają się nie tylko początkujący, ale także doświadczeni wędkarze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj sprzętu i jego parametry. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking wędek, który ma na celu zapoznać Cię z najciekawszymi modelami dostępnymi na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Mikado X-Plode Heavy Feeder 

 

Wędka Mikado X-Plode Heavy Feeder ma długość 390 cm i jest przeznaczona do ekstremalnych połowów z użyciem ciężkich koszyczków zanętowych. Produkt został wykonany z grafitu, co zapewnia mu odporność na uszkodzenia. Prezentowany model waży 459 g, a jego ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 100 g do 200 g.

Długość transportowa produktu to 135 cm, co oznacza, że złożona wędka zmieści się do bagażnika samochodu. Model został wyposażony w trzy szczytówki i ma niemal zerowe ugięcie. Z uwagi na to, że to wędka o bardzo szybkiej akcji szczytowej jest idealna dla doświadczonych wędkarzy. Gwarantuje ona precyzyjne rzuty i błyskawiczne zacięcie.

Konsumenci, którzy kupili model marki Mikado przekonują, że jest wyjątkowo solidny i wytrzymały. Produkt idealnie nadaje się do połowu ryb zarówno w jeziorach, jak i rzekach. Nawet jeśli użyjemy bardzo ciężkiego koszyka zanętowego, nie ma ryzyka, że wędzisko przypadkowo się złamie.

Wędka Mikado X-Plode Heavy Feeder ma długość 390 cm (jej długość transportowa to 135 cm). Produkt waży 459 g i daje możliwość korzystania z 200 g koszyczków zanętowych.

Zalety
Szybka akcja szczytowa:

To, co wyróżnia model to akcja szczytowa - wędka umożliwia precyzyjne rzuty na dużą odległość, a także szybkie zacięcie ryby.

Komfortowy transport:

Produkt po złożeniu ma na tyle odpowiednią długość, że możemy go w komfortowy sposób przewozić w samochodzie.

Solidność:

Materiał wykonania wędki to grafit, co zapewnia jej solidność oraz odporność na uszkodzenia.

Trzy szczytówki:

Model został wyposażony w trzy szczytówki, które dobrze sygnalizują nawet delikatne branie.

Lekkość:

Wędka nie jest zbyt ciężka, dlatego nawet po kilku godzinach trzymania jej w dłoniach nie powinniśmy odczuwać bólu mięśni i dyskomfortu.

Wady
Trudne holowanie ryby:

Biorąc pod uwagę akcję wędziska osoby niedoświadczone mogą mieć problem z holowaniem złowionej ryby do brzegu (nasza zdobycz może się łatwo zerwać z żyłki).

 

 

 

 

Caperlan Game 20 lbs Essentiel

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wędki Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN. Jest to model, który spełni oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wędkarzy. Produkt przeznaczony jest do wędkarstwa morskiego.

Prezentowana wędka ma długość 1,8 m, a jej waga jest równa 895 g. Produkt został wyposażony w kołowrotek zrobiony z dobrej jakości materiałów. Co istotne, element ten nie zacina się w trakcie użytkowania, dzięki czemu mamy zapewniony odpowiedni komfort.

Opinie na temat wędki Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN są pozytywne. Konsumenci zaznaczają, że wykonana z tworzywa EVA rękojeść gwarantuje pewny chwyt. Nie musimy się martwić, że produkt wyślizgnie się nam z dłoni.

Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN to wędka o długości 1,8 m i wadze 895 g. Produkt będzie odpowiedni do wędkarstwa morskiego.

Zalety
Wykonanie:

Wędka została zrobiona m.in. z włókna szklanego. Materiał ten jest trwały i odporny na działanie wilgoci.

Rękojeść:

W opiniach konsumentów pojawia się informacja, że rękojeść zrobiona z materiału EVA jest przyjemna dla skóry i dobrze dopasowuje się do kształtu dłoni.

Kołowrotek:

Z uwagi na to, że dołączony do zestawu kołowrotek został solidnie wykonany i nie zacina się w trakcie pracy, korzystanie z wędki jest bardzo wygodne.

Kompaktowość:

Produkt można rozłożyć na części, co sprawia, że transportowanie modelu nie jest skomplikowane.

Wady
Przelotki:

Pewna grupa konsumentów uważa, że przelotki mogłyby być lepiej wykonane.

 

 

 

 

Jaxon Arcadia Feeder

 

Jeśli chcesz kupić solidnie wykonaną, a jednocześnie stosunkowo tanią wędkę, zachęcamy do zapoznania się z opisem Jaxon Arcadia Feeder. Jest to model o długości 3,9 cm. Jego waga wynosi 418 g.

Wędka została zrobiona z włókna szklanego i żywic epoksydowych, czyli materiałów o dużej trwałości. W związku z tym możesz mieć pewność, że produkt będzie Ci służył przez wiele lat. Sprzęt został wyposażony w 3-elementowe wędziska do łowienia gruntowego.

Opinie konsumentów wskazują, że wędka Jaxon Arcadia Feeder jest komfortowa w użyciu. Model można składać, co ułatwia jego przenoszenie. Zaletą produktu jest atrakcyjny design.

Wędka Jaxon Arcadia Feeder ma długość 3,6 m. Masa modelu jest równa 418 g. Produkt został wykonany z włókna szklanego i żywic epoksydowych.

Zalety
Jakość:

Wędka nie niszczy się zbyt szybko - wykazuje odporność na zarysowania i wgniecenia.

Lekkość:

Produkt jest lekki, dzięki czemu łatwo utrzymać go w dłoni.

Design:

Sprzęt ma prosty design, więc spodoba się wielu wędkarzom.  

Wady
Rękojeść:

Niektóre osoby uważają, że rękojeść nie najlepiej układa się w dłoniach.  

Składanie:

W opiniach konsumentów można przeczytać, że czasami produktu zacina się w trakcie składania.

 

 

 

 

Robinson Carbonic Feeder 3+3g

 

Robinson Carbonic Feeder 3+3g to wędka, która jest odpowiednia dla osób preferujących metodę łowienia ryb z koszyczkiem zanętowym. Długość całkowita prezentowanego modelu wynosi 3,6 m, co zapewnia komfortowe wędkowanie z brzegu. Z kolei długość transportowa sprzętu jest równa 1,27 m. Z tego względu nie powinniśmy mieć problemu z przewożeniem wędki w samochodzie.

Sprzęt waży 395 g, w efekcie czego można go przez długi czas utrzymać w dłoniach i nie ma potrzeby korzystania ze stojaka. Wędka daje możliwość używania zestawu wędkarskiego ważącego od 50 do 150 g. Do produkcji modelu wykorzystano solidne materiały.

Jak twierdzą wędkarze, sprzęt Robinson Carbonic Feeder 3+3g jest dobrze przystosowany do połowu takich ryb, jak leszcze, karpie czy liny. Składanie i rozkładanie wędki nie jest trudne, co podkreślają mniej doświadczone osoby. Za ważną zaletę modelu uznaje się łatwe holowanie zdobyczy do brzegu. Nie ma tu zbyt dużego ryzyka, że przy wykonaniu gwałtownego ruchu ryba spadnie z haczyka.

Robinson Carbonic Feeder 3+3g to sprzęt wędkarski o długości 3,6 m (długość transportowa jest równa 1,27 m). Model daje możliwość korzystania z zestawu wędkarskiego, który waży od 50 g do 150 g.

Zalety
Solidność:

Wędka została wykonana z solidnych materiałów, więc nie zniszczy się po jednym sezonie. Co ważne, jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Wygodne przewożenie w samochodzie:

Większość wędkarzy przekonuje, że po złożeniu sprzęt można bez przeszkód przewozić w samochodzie. Jeśli mamy za mały bagażnik, możemy ułożyć wędkę na tylnej kanapie.

Lekkość:

Model waży 395 g. Możemy go bez trudu utrzymać w dłoniach przez dłuższy czas, co docenią osoby, które nie lubią korzystać ze stojaka.

Wady
Mało wygodna rękojeść:

Pojawiają się opinie, że rękojeść została źle wyprofilowana. Może się zdarzyć, że sprzęt przypadkiem wypadnie nam z dłoni.

Za długa na łódź:

Osoby lubiące łowić ryby z łodzi twierdzą, że wędka jest trochę za długa (powinna być krótsza o kilkadziesiąt centymetrów).

 

 

 

 

Konger Patrol Tele Spin 390/35

 

W Internecie można znaleźć dużo pozytywnych opinii na temat Konger Patrol Tele Spin 390/35. Konsumenci cenią to, że produkt jest dostępny w stosunkowo niskiej cenie. W rezultacie dużo osób może sobie pozwolić na jego zakup.

Wędka ma długość równą 3,9 m. Istnieje możliwość jej złożenia, co pozwala swobodnie transportować produkt. Waga sprzętu wynosi 475 g. Solidnie wykonana rękojeść łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni, co zapewnia mocny chwyt.

Wędkarze polecają zakup Konger Patrol Tele Spin 390/35. Według konsumentów jest to wędka, która sprawdzi się przede wszystkim dla osób początkujących. Sprzęt gwarantuje komfort w trakcie połowu.

Konger Patrol Tele Spin 390/35 to dobra wędka do 50 zł. Długość produktu jest równa 3,9 m, a jego waga wynosi 475 g.

Zalety
Długość:

Z uwagi na to, że długość transportowa wędki wynosi zaledwie 66 cm produkt zmieści się w każdym bagażniku.

Komfort:

Wędkarze, którzy kupili ten model zapewniają, że gwarantuje on komfort w trakcie użytkowania.

Wady
Przelotki:

Według niektórych konsumentów przelotki nie są zrobione z dobrych gatunkowo tworzyw, więc łatwo je uszkodzić.

Składanie:

W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że wędka zacina się podczas składania.

 

 

 

 

Jaka powinna być długość wędki?

 

Długość wędki powinniśmy dobierać m.in. do metody oraz terenu, w którym będziemy łowić ryby. Od tego zależy nie tylko wygoda użytkowania produktu, ale i odległość, na jaką możemy zarzucać zestaw wędkarski. Gdzie możemy wykorzystać krótki model, a w jakich okolicznościach będziemy potrzebować wędki dłuższej niż 3 metry?

 

 

Metoda spinningowa

Mówi się, że spinning to jedna z najlepszych form łowienia ryb, ponieważ możemy ją wykorzystać w zbiorniku pełnym drapieżników (sumów, szczupaków i sandaczy), jak również gatunków zaliczanych do żeru spokojnego, a więc m.in. karpi i leszczy. Odpowiednie do metody spinningowej są wędki o długości do 240 cm. To doskonały wybór dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wędkarzy.

Do lekkiego spinningu z niewielkimi przynętami (zwłaszcza na okonie) dobrze nadają się natomiast nieco dłuższe wędki, do 270 cm. Mimo że jest to tylko 30 cm więcej, możemy odczuć znaczącą różnicę podczas zarzucania zestawu na dużą odległość.

 

Jaka powinna być długość wędki na kuter?

Wędkowanie z kutra rybackiego czy zwykłej łódki nie wymaga zastosowania bardzo długiego sprzętu. W takiej sytuacji na pewno wystarczy nam 240 cm model (może być też nieco krótszy, nawet do 180 cm). Nie będziemy wtedy przeszkadzać pozostałym wędkarzom, którzy z nami płyną, zyskujemy też możliwość swobodnego zarzucania wędziskiem. Niemniej jednak nie musimy kupować nowej wędki, jeżeli mamy jedynie modele o długości ponad 250 cm. Te 270 cm także dobrze się sprawdzają, kiedy łowimy pływając na wodzie, ponieważ gwarantują bezpieczny hol złowionej ryby (bez ryzyka, że wpłynie pod łódkę lub zacznie ją opływać). Poza tym samo wyciąganie złapanego osobnika na pokład też staje się nieco łatwiejsze i nie musimy przy tym wstawać (co czasami grozi wpadnięciem do wody).

 

 

Wędka do połowu karpi

Karpiówki, czyli wędki do połowu karpi, standardowo mają długość 360 cm i 390 cm. Który model wybrać, aby nie mieć problemu choćby z holowaniem ryby do brzegu? Większość wędkarzy twierdzi, że 360 cm wędziska w zupełności wystarczą, aby zapewnić sobie komfortowy wyrzut i późniejsze podbieranie karpi. Poza tym tej długości wędka jest stosunkowo lekka i wygodnie trzyma się ją w dłoniach, dlatego jest to świetna propozycja dla osób początkujących. Jeśli mamy doświadczenie w połowie karpi, możemy sprawdzić, jak działa inny sprzęt, 390 cm. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wymaga on nieco innej techniki rzutu i użycia większej siły zaraz po wymachu (co umożliwia uniknięcie przypadkowego połamania wędziska).

 

Czy długość wędki dobiera się do swojego wzrostu?

Często słyszy się, że przy doborze długości wędki powinno wziąć się pod uwagę nie tylko metodę połowu ryb, ale również swój wzrost. Ma to mieć istotny wpływ na komfort wędkowania. Co prawda niskie osoby nie będą w stanie przez cały dzień utrzymać w dłoniach ponad 300 cm wędziska, ale samo uwzględnienie wzrostu to nie wszystko. Jeśli chodzi o długość sprzętu wędkarskiego, bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim to, czy prawidłowo zarzucamy wędkę. Nasza technika łowienia ryb jest istotna, ponieważ nawet idealnie dobrany produkt może się zniszczyć, jeśli będziemy z niego nieumiejętnie korzystać. O tym, jaka wędka jest polecana miłośnikom łowienia ryb, decyduje kilka czynników, ale jeden z ważniejszych to nasza wiedza i znajomość technik oraz metod wędkarskich.

 

 

Źródła informacji:

madehow.com

Jak zacząć przygodę z wędkarstwem?

Fisherpants.com – White bass recipes

Od czego zacząć łowienie ryb?

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

D.A.M.Spinning Dam Whisler Light Jig

 

Produkt D.A.M.Spinning Dam Whisler Light Jig ma długość 240 cm i doskonale nadaje się do lekkiego połowu z łodzi lub z brzegu. Wędka została wyposażona w wysokiej jakości, węglowe blanki, co umożliwia precyzyjne rzuty na dużą odległość, również przy użyciu lekkich koszyczków zanętowych.

Opisywany model waży 149 g, dlatego nie ma potrzeby stosowania stojaka podczas wielogodzinnego wędkowania (bez trudu utrzymamy go w dłoniach). Ciężar wyrzutowy produktu mieści się w zakresie od 7 g do 28 g. Wędka ma 8 przelotek i uchwyt z pianki EVA, który nie wyślizguje się z dłoni, także w czasie deszczu.

Produkt został doceniony przez konsumentów przede wszystkim za możliwość wygodnego przewożenia (po złożeniu model ma długość 125 cm). To wędka o szybkiej akcji, dlatego pozwala w pełni kontrolować przynętę. Co więcej, zastosowanie węglowych blanek sprawia, że wyraźnie sygnalizowane są nawet najdelikatniejsze brania, a to pozwala na błyskawiczne zacięcie ryby i złowienie wielu dorodnych okazów.

D.A.M.Spinning Dam Whisler Light Jig to model o długości 240 cm. Wędka waży 149 g i jest przystosowana do lekkiego połowu z brzegu, a także z łodzi.

Zalety
Węglowe blanki:

Ze względu na zastosowanie blanek wykonanych z wysokiej jakości węgla możemy precyzyjnie zarzucać przynętę na duży dystans, niezależnie od tego, ile waży. Takie rozwiązanie zapewnia sygnalizowanie nawet delikatnego brania.

Optymalna długość transportowa:

Długość transportowa modelu wynosi 125 cm. Ponieważ wędka po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca możemy ją przewozić w samochodzie, a także bez przeszkód wsiąść z nią np. do autobusu.

Niedużo waży:

Wędkarze docenili też to, że produkt jest lekki, więc nie potrzebujemy stojaka na wędkę (nawet jeżeli zamierzamy łowić ryby w jednym miejscu przez kilka godzin).

Wady
Tylko do lekkiego połowu:

Model nie jest przystosowany do ciężkiego połowu. Użycie niewłaściwych koszyczków zanętowych może doprowadzić do niespodziewanego złamania wędziska, a to uniemożliwi dalsze użytkowanie produktu.

 

Jaxon Arcadia Wj-Arm39020

 

Na początku naszego rankingu znalazła się wędka Jaxon Arcadia Wj-Arm39020 należąca do serii MATCH. Wykonana jest ona z materiałów kompozytowych, takich jak żywica epoksydowa oraz włókno szklane. Produkt przeznaczony jest do wszystkich popularnych w Polsce metod połowu ryb. Idealnie nadaje się do łowienia spławikowego na duży dystans.  

Blanki wędki zostały uzbrojone w przelotki klasy TS SLIM, posiadające małą średnicę oczka i wiązane na omotkę. Dwuelementowy dolnik prezentowanego modelu wykonany został z naturalnego korka, w górnej części oraz z czarnej pianki w dolnej.

Posiada on także solidne uchwyty do kołowrotków DPS z wkładkami stabilizacyjnymi. Długość całkowita produktu wynosi 390 cm, ale po złożeniu jest to już jedynie 136 cm. Model ten waży 337 g, a jego ciężar wyrzutu wynosi od 5 g do 20 g.

Warto również wspomnieć, że ta najlepsza wędka posiada starannie wykończone detale i elegancką szatę graficzną. Sprzęt cieszy się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Użytkownicy twierdzą, że jest to wysokiej jakości produkt.

 

Mikado da Vinci Carp 390

 

Kolejną propozycją na naszej liście jest model Mikado da Vinci Carp 390. Ta mocna, dwuręczna wędka karpiowa wykonana została z włókna węglowego, które precyzyjnie transmituje wszystko, co się dzieje.

Produkt jest niezwykle szybki, dzięki czemu stanowi idealne narzędzie do połowu amurów i dużych karpi. Ma  powiększoną średnicę blanków, która wraz z mniejszą zbieżnością, pozwala na dynamiczne i odległe rzuty przynętą.

Wędka posiada znikome ugięcie, które umożliwia oddawanie celnych rzutów oraz pewny i skuteczny hol złowionych okazów. Długość tego modelu wynosi 390 cm oraz 138 cm po złożeniu. Waży on 374 g i składa się z 3 sekcji. Jego ciężar rzutowy wynosi 3,25 LBS.

Opinie o wędkach tego producenta są pozytywne. Konsumenci cenią je przede wszystkim za bardzo dobre wykończenie oraz komfort łowienia niemal w każdych warunkach. Dzięki temu, że produkt jest sztywny i niezwykle czuły, doskonale sprawdza się na rzekach, łowiskach komercyjnych, kanałach i wodach stojących.

 

Fiume Catfish FCACT285

 

Następnym produktem w naszym rankingu jest model Fiume Catfish FCACT285. Jest to wędka morska, przeznaczona głównie do połowu sumów oraz dorszy. Produkt posiada niezwykle wytrzymały blank, solidne przelotki o idealnym rozstawie oraz mocny uchwyt kołowrotka. Taka konfiguracja elementów sprawia, że bez większego wysiłku jesteśmy w stanie wyciągnąć z wody nawet największy okaz. Ergonomiczna rękojeść, z lekkiego tworzywa EVA ułatwia nawet najdłuższe zmagania z rybą.

Długość wędki wynosi 285 cm, ale po złożeniu już 149 cm. Model ten waży 470 g, a jego ciężar wyrzutu to 500 g. Produkt składa się z dwóch sekcji. Do każdego zestawu dołączony jest specjalny materiałowy pokrowiec.

Niewątpliwą zaletą tego modelu jest bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Użytkownicy chwalą przede wszystkim jego wytrzymałość i uznają, że pozwala on złowić okaz marzeń. Wędkarze zgodnie twierdzą, że wędka jest niezastąpiona od samego momentu  pierwszego kontaktu z wodą, aż do chwili wyciągnięcia ryby.

 

Mikado Fly Cast WAA312-270-5

 

Mikado Fly Cast WAA312-270-5 to model, który znalazł się na kolejnym miejscu naszego rankingu.  Jest to wędka muchowa, składająca się z czterech części, wykonana na bazie wysoko modulowanego włókna węglowego. Produkt posiada przelotki typu „snake” oraz uchwyt z korka portugalskiego, wykończony egzotycznym drewnem. Omotki tego modelu są położone równo i starannie, jego blank jest prosty, a poszczególne elementy dokładnie dopasowane.

Długość wędki wynosi 270 cm, a długość transportowa 85 cm. Waży ona 111 g. Jest to produkt o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Idealnie nadaje się do połowu pstrągów, lipieni, a także jazi i kleni. Doskonale spisuje się podczas łowienia na suchą i mokrą muchę.

Przy użyciu tego modelu rzuty wykonuje się bardzo łatwo i komfortowo. Sprawia to, że produkt jest idealną propozycją dla początkujących, ale dzięki swoim właściwościom, z pewnością znajdzie też zwolenników wśród zaawansowanych wędkarzy. Ta dobra i tania wędka doceniana jest przede wszystkim za solidne i staranne wykonanie oraz atrakcyjną cenę.

 

Holiday Feeder 360/120

 

Holiday Feeder 360/120 to następna pozycja w naszym rankingu. Jest to czteroelementowa, teleskopowa wędka typu feeder, przeznaczona do metody drgającej szczytówki. Odpowiednia do stosowania zarówno w wodach bieżących, jak i stojących. Produkt ten umożliwia połów ryb w dalekich odległościach od brzegu i jest odporny na niesprzyjające warunki pogodowe, głównie silny wiatr. Będzie idealnym rozwiązaniem do łowienia  z koszyczkiem zanętowym.

Parametry tego modelu są następujące: długość – 360 cm, długość transportowa – 128 cm, ciężar wyrzutowy – 120 g, waga – 401 g. Wędka została wykonana z włókna węglowego, które umożliwia błyskawiczne i pewne zacinanie. Jest ona dość sztywna i ma progresywne ugięcie, a jej niewielka masa pozwala na łatwe operowanie. W zestawie znajdziemy także kołowrotek z żyłką w rozmiarze 3000.

Jest to produkt przygotowany z myślą o osobach dopiero zaczynających przygodę z wędkarstwem. Jego solidna konstrukcja oparta na sprawdzonych rozwiązaniach zapewnia długie i bezawaryjne użytkowanie. Kupujący doceniają ten model za jego wysoką jakość, niezawodność oraz staranne wykończenie.

 

Dragon X-Treme Spin 28-25-270

 

Nasz ranking zamyka model Dragon X-Treme Spinn 28-25-270. Jest to wędka spinningowa, która powstała z mat grafitowych, wytwarzanych przy zastosowaniu nanotechnologii. Dzięki temu produkt jest niezwykle lekki, a jego akcja jest zadziwiająco szybka.

Model ten ma progresywne ugięcie blanku pod obciążeniem, które gwarantuje pewny, komfortowy hol złowionych ryb. Na uwagę zasługuje jego szeroki zakres ciężaru wyrzutowego, możliwy dzięki lekkim przynętom, dającym możliwość przenoszenia dość dużych obciążeń. Sprzęt jest również niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, przez co zwiększa się jego długość użytkowania.

Przyrząd składa się z dwóch części. Jego długość całkowita wynosi 270 cm, natomiast transportowa – 141 cm. Waży on 136 g, a jego ciężar wyrzutu to od 6 do 28 g. Do jego wykończenia użyto najwyższej jakości przelotek, omotek oraz wysokiej klasy pianki EVA.

Mimo, iż jest to zdecydowanie najdroższy model w naszym zestawieniu, jest on chętnie nabywany przez konsumentów. Wędkarze chwalą sobie jego szybkość, wysoką jakość oraz niesamowitą wytrzymałość.

 

Shimano Catana DX Spinning 165UL

 

Prezentujemy wędkę Shimano Catana DX Spinning 165UL. Jest to model o długości 1,65 m. Użytkownik ma możliwość złożenia produktu (zajmuje wtedy 86 cm), dzięki czemu jego przenoszenie nie jest trudne. Sprzęt zmieści się w każdym bagażniku.

Do produkcji wędki wykorzystano węgiel XT30/XT40 i włókna Geofibre. Materiały te są odporne na uszkodzenia. Dodatkowo tworzywa nie są zbyt ciężkie, więc utrzymanie sprzętu w dłoniach jest proste. Na modelu umieszczone zostały solidnie wykonane przelotki.

Wędka Shimano Catana DX Spinning 165UL cieszy się uznaniem konsumentów. Osoby, które zdecydowały się na jej zakup twierdzą, że była to dobra decyzja.

Shimano Catana DX Spinning 165UL to wędka wykonana z węgla XT30/XT40 i włókna Geofibre. Waga urządzenia wynosi 89 g, a długość jest równa 1,65 m.

Zalety
Jakość:

Do produkcji wędki wykorzystano mocne materiały. W efekcie model jest odporny na uszkodzenia i przez długi czas wygląda, jak nowy.

Waga:

Produkt niewiele waży, dlatego jego utrzymanie w dłoniach nie jest trudne. Co istotne, sprzęt nie obciąża naszych rąk.

Przelotki:

Na modelu znajdują się przelotki. Umieszczono je w taki sposób, aby można było celnie zarzucić wędkę.

Transport:

Wędkę można złożyć do długości 86 cm, co ułatwia transport.

Przeznaczenie:

Opinie konsumentów potwierdzają, że sprzęt spełni oczekiwania osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Wady
Rękojeść:

Niektórzy Internauci twierdzą, że rękojeść powinna być lepiej wyprofilowana (trudno dopasować ją do dłoni).

 

Daiwa Black Widow

 

Daiwa Black Widow to wędka stworzona z myślą o łowieniu karpi. Konsumenci zaznaczają jednak, że produkt sprawdzi się także do połowu innych ryb. Długość modelu jest równa 3,6 m, a jego waga wynosi 290 g. Z uwagi na to, że sprzęt nie waży zbyt wiele jego utrzymanie w dłoniach jest łatwe.

Prezentowana wędka została wyposażona w kołowrotek i przelotki. Te drugie zostały zrobione z dobrych jakościowo tworzyw, więc nie niszczą się zbyt szybko. Sprzęt ma dobrze wyprofilowaną rękojeść.

Pozytywne opinie na temat Daiwa Black Widow potwierdzają, że jest to model, w który warto zainwestować. Mimo że cena produktu jest stosunkowo wysoka, wiele osób decyduje się na jego zakup.

Wędka Daiwa Black Widow przeznaczona jest do łowienia karpi. Waga produktu wynosi 290 g. Jest to model teleskopowy o długości maksymalnej 3,6 m.

Zalety
Przelotki:

Znajdujące się na wędce przelotki zostały zrobione z dobrej jakości materiałów, więc nie musimy się obawiać, że zbyt szybko się uszkodzą.

Waga:

Produkt niewiele waży. W efekcie nasze dłonie nie są zbyt mocno obciążone, co poprawia komfort użytkowania.

Rękojeść:

Odpowiednio wyprofilowana rękojeść gwarantuje pewny chwyt. Konsumenci twierdzą, że element ten z nie wyślizguje się z dłoni.

Wady
Kołowrotek:

Użytkownicy zauważyli, że czasami kołowrotek się zacina, co może być uciążliwe.

 

Jaką wędkę podlodową wybrać?

 

Jeśli lubisz łowić ryby zimą, z pewnością jesteś zainteresowany zakupem solidnie wykonanej wędki podlodowej. Chcą ułatwić Ci wybór produktu przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziesz wiele cennych informacji pomocnych podczas robienia zakupów. W krótkim poradniku odpowiemy na pytanie, jakie cechy powinien mieć sprzęt, aby należycie spełniał swoje zadanie. Tekst został wzbogacony także o ranking – prezentujemy w nim najlepsze wędki podlodowe. Modele, które znalazły się w zestawieniu są polecane przez konsumentów i uznawane za jedne z najlepszych produktów dostępnych obecnie na rynku.

Jeśli chcemy, aby zakupiona przez nas wędka spełniła nasze oczekiwania, musimy dokładnie przyjrzeć się modelowi, który wybraliśmy. Na samym początku warto sprawdzić, z czego został wykonany sprzęt. Do produkcji wędki często wykorzystuje się dobre gatunkowo włókno szklane. Materiał ten wykazuje odporność na działanie niskich temperatur, więc nie musimy się obawiać, że produkt zbyt szybko się zniszczy, a my będziemy musieli inwestować pieniądze w nowy sprzęt. Konsumenci są zgodni co do tego, że najlepsza wędka podlodowa w 2021 roku ma odpowiednio wyprofilowaną rękojeść. Przed zakupem sprawdźmy, czy element ten pasuje do naszej dłoni. Konieczne jest również, aby rączka pokryta była przyjemnym w dotyku materiałem, co zagwarantuje nam komfort. Warto, aby powierzchnia rękojeści była antypoślizgowa – ryzyko wyślizgnięcia się sprzętu z dłoni zostanie znacznie ograniczone.

Wiele osób potwierdza, że wędka podlodowa powinna być praktyczna. Innymi słowy, jej obsługa i transport muszą być proste. Dlatego tak ważne jest to, aby wybierać sprzęty składane. Dobrze, jeśli przed zakupem konkretnego modelu zapoznamy się z opiniami innych użytkowników na jego temat. Szukajmy informacji o tym, czy łatwo nałożyć żyłkę na szpulę. Jeśli czynność ta okaże się trudna, zniechęcimy się do używania sprzętu. Musimy także pamiętać, że wędkę lodową używa się, kiedy na dworze panuje niska temperatura, dlatego tak ważne jest to, aby obsługa modelu była prosta.

 

Wędki podlodowe – ranking

 

Shakespeare Ugly Stik Gx2 

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wędki podlodowej Ugly Stik Gx2. Producentem przedstawionego sprzętu jest Shakespeare, czyli marka ciesząca się dużym uznaniem konsumentów. W efekcie możemy mieć pewność, że produkt jest solidnie wykonany, spełni nasze oczekiwania i będzie nam służył przez długi czas.

Wędka została zrobiona z dobrych gatunkowo tworzyw. Wykazują one dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Długość modelu jest równa 0,91 m, a długość transportowa to 0,95 m. Sprzęt został wyposażony w 5 solidnie wykonanych przelotek. Produkt ma wygodny uchwyt, który dobrze dopasowuje się do kształtu dłoni. Element ten zapewnia odpowiedni komfort w trakcie łowienia ryb.

Wiele osób poleca Shakespeare Ugly Stik Gx2, stąd model cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Użytkownicy, którzy mieli okazję przetestować sprzęt potwierdzają, że jest on lekki, łatwy w transporcie, a jego użytkowanie nie jest skomplikowane. Jesteśmy przekonani, że prezentowany produkt spełni Twoje oczekiwania.

 

Kayoba 

 

Prezentujemy Kayoba, czyli solidnie wykonaną wędkę podlodową, która zdobyła wiele pochlebnych opinii konsumentów. Produkt jest chętnie wybierany przez Internautów z uwagi na swoją atrakcyjną cenę. Choć niskie koszty zakupu mogłyby sugerować, że model został zrobiony z kiepskich materiałów, urządzenie jest uznawane za trwałe i wykonane z należytą starannością.

Wędka podlodowa Kayoba została wyposażona w 45 m żyłkę o szerokości równej 0,3 mm. Konsumenci potwierdzają, że element ten jest trwały. Długość produktu wynosi 21,5 cm. Model przeznaczony jest do samodzielnego złożenia. Czynność ta według użytkowników nie jest trudna. Sprzęt ma mechanizm blokujący, który stanowi duże ułatwienie w trakcie łowienia.

Sporo osób wypowiada się pochlebnie na temat wędki podlodowej Kayoba. Internauci uważają, że jest to dobrze skonstruowany model. Produkt został wyposażony w wygodną i odpowiednio wyprofilowaną rękojeść. Została ona pokryta wytrzymałym, a co najważniejsze przyjemny w dotyku tworzywem EVA.

 

Konger Iceman AA70 M 

 

Jeśli interesuje Cię wędka podlodowa w dobrej cenie, polecamy Twojej uwadze model Iceman AA70 M. Jest to produkt znanej i cenionej wśród wędkarzy firmy Konger. Wspomniana marka ma wieloletnie doświadczenie, dlatego oferowane przez nią produkty są niezawodne.

Prezentowana wędka ma długość równą 70 cm. Została ona wyposażona w solidnie wykonaną przelotkę umieszczoną na szczytówce. Do produkcji modelu wykorzystano dobre gatunkowo włókno szklane wykazujące dużą odporność na trudne warunki atmosferyczne. To daje nam pewność, że sprzęt będzie spełniał swoje zadanie przez długi czas, co uchroni nas przed kolejnymi wydatkami. Pokryta pianką rękojeść jest miła w dotyku i gwarantuje pewny chwyt.

Pozytywne opinie na temat Konger Iceman AA70 M sprawiają, że wędką sprzedaje się bardzo szybko. Konsumenci, którzy zdecydowali się na jej zakup zapewniają, że była to dobra decyzja. Model niewiele waży, więc jego utrzymanie w dłoniach nie jest trudne.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir