Kołowrotki ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.05.20

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to jeden z najlżejszych kołowrotków dostępnych na rynku. Właśnie dlatego jest on bardzo często uznawany za jeden z najwygodniejszych sprzętów tego typu. Osoby, które zakupiły prezentowany produkt uważają, że korzystanie z niego jest bardzo łatwe i komfortowe. Jest to głównie zasługa dobrze wyprofilowanej korbki wykonanej z aluminium i pokrytej pianką EVA. Kręcenie korbką w obie strony nie sprawia problemów nawet podczas gwałtownego szarpania. Wiele osób wspomina także o małych gabarytach sprzętu. Właśnie dlatego zainstalowanie go na wędce nie jest problemem, a poruszanie wędką, kiedy kołowrotek jest już na niej zamontowany nie sprawia, że łowienie jest niewygodne. Drugim sprzętem, który powinien Cię zainteresować jest Shimano Stradic CI4+ 2500 HG FB. Prezentowany model ma hamulec o mocy 9 kg. Oznacza to, że łowienie ryb małych, jak i dużych jest możliwe. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułu, gdzie znajdują się także opisy innych sprzętów tego typu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki kołowrotek kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łowienie ryb jest uznawane za jedno z najbardziej relaksujących zajęć. Szum wody połączony z cierpliwym oczekiwaniem na jakikolwiek opór na żyłce rozluźnia nasze mięśnie i odwraca uwagę od codziennych problemów. Aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony nad jeziorem lub rzeką powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej klasy sprzęt wędkarski. Spośród szeregu gadżetów, które odgrywają kluczową rolę podczas połowów, jednym z najważniejszych jest kołowrotek.

Ten niewielki element nie tylko pomoże Ci zapanować nad plączącą się żyłką, ale również umożliwi kontrolę nad odległością spławika od brzegu oraz ułatwi wyciąganie z wody ryb. Ze względu na bardzo szeroki asortyment sprzętu, bardzo trudno jest podjąć decyzję, jaki kołowrotek wybrać, aby spełnił w 100% nasze oczekiwania. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

 

Rodzaje – jaki kołowrotek jest najlepszy?

Obecnie w sklepach wędkarskich znajdziesz bardzo wiele modeli kołowrotków. Każdy z nich przeznaczony jest do innego stylu połowu, dlatego też pierwszym Twoim krokiem  powinno być określenie, jaki rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Najbardziej ogólnym podziałem kołowrotków jest rozdzielenie ich na sprzęt ruchomy i stały.

Pierwsza kategoria dotyczy urządzeń, które wyposażone zostały w ruchomą szpulę prostopadle ułożoną do wędziska. Takie rozwiązanie sprawia, że kołowrotek jest niezwykle mocny i łatwy w obsłudze. Zazwyczaj wykorzystuje się go do połowu ryb stylem spławikowym, muchowym, gruntowym lub morskim.

Urządzenia stałe posiadają nieco inną budowę niż ruchome. W tym przypadku szpula zamontowana jest równolegle do wędki, co daje jej dużą odporność na wszelkie naciski lub szarpnięcia. Nieco problematyczne może być tutaj nawijanie żyłki, ponieważ zwykle musimy robić to ręcznie obracając specjalny kabłąk. Mimo wszystko, ten rodzaj kołowrotka jest bardzo popularny i nadaje się do niemal wszystkich stylów wędkowania.

 

Hamulec

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech kołowrotka jest hamulec. To dzięki niemu żyłka nie zrywa się pod wpływem silnego i nagłego szarpnięcia, w momencie gdy ryba połknie haczyk. Następnie, gadżet balansuje naprężenie, tak aby ewentualna walka zdobyczy nie zakończyła się przerwaniem linki. Obecnie na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje hamulców: przednie (górne) i tylne (dolne).

Pierwszy model posiada blokadę umieszczoną w przedniej części, a cały system hamujący opiera się głównie na samej szpuli. Jest dość dokładny i bardzo łatwo go wyregulować, dlatego też poleca się go początkowym wędkarzom. Ze względu na małą wagę i szybką reakcję często wykorzystywany jest w spinningu.

Tylny hamulec zamontowany jest z tyłu mechanizmu co oznacza, że blokada umiejscowiona jest również w przekładniach. Ze względu na masywną budowę polecany jest podczas połowu dużych okazów. Świetnie sprawdza się w trakcie holu, ponieważ nawet pod wpływem mocnego oporu z łatwością możemy go wyregulować.

Aby maksymalnie ułatwić konsumentom korzystanie z wędki, producenci wyposażają swoje sprzęty w szereg dodatkowych opcji, które bardzo dobrze współgrają z kołowrotkiem. Jedną z nich jest tzw. wolny bieg. Ta dogodność oznacza, że żyłka, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, swobodnie się rozwija, dzięki czemu duże ryby, takie jak np. sumy nie będą w stanie zerwać linki lub wyrwać nam wędki z rąk.

Innym doposażeniem gadżetu jest również tzw. hamulec walki. Tryb uruchamiany po włączeniu tej opcji nieco rozluźnia nacisk na kołowrotek, dzięki czemu tarcie powstałe na żyłce znacznie się zmniejsza.  Jest to bardzo dobre rozwiązanie podczas połowu np. sandaczy. Po pierwsze, jest dość wygodne i ciche, dzięki czemu nie zakłóca spokojnej aury wokół nas, a poza tym dba o dobrą kondycję linki.

 

Rozmiar

Każdy kołowrotek oznaczony jest pewną liczbą, która określa jego rozmiar. W zależności od wielkości urządzenia możemy nawlec na niego tylko ściśle określoną żyłkę o odpowiedniej długości i grubości.

Takie informacje znajdziemy na szpuli, dlatego też warto zastanowić się wcześniej nad tym, do jakiego stylu będziemy potrzebować kołowrotka. Jeśli jesteśmy amatorami feeder’u możemy śmiało zdecydować się na gadżet w rozmiarze 3000, jednak pod żadnym pozorem nie powinien być mniejszy niż 2000.  

 

Materiał

Zazwyczaj do kołowrotków dołączane są szpule zrobione z plastiku, metalu lub grafitu. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak konsumenci zgodnie twierdzą, że najbardziej wytrzymałe i najwygodniejsze w użyciu są elementy metalowe wykonane np. z aluminium. Gładko trzymają żyłkę, dzięki czemu nie niszczą jej. Podobne w eksploatacji są kołowrotki grafitowe, jednak z opinii użytkowników wynika, że nieco słabiej reagują na hamowanie.

Szpule plastikowe są najmniej polecanym gadżetem. Oczywiście, są znacznie lżejsze i tańsze od wcześniej opisanych odpowiedników, ale równocześnie bardzo mało odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. To sprawia, że przy nieodpowiednim użytkowaniu szybko się łamią i po krótkim czasie stają się bezużyteczne.

 

Przełożenie

Dość istotną cechą kołowrotków jest ich przełożenie. Jest to wartość, która określa, jaki jest stosunek jednego obrotu korbki do ilości obrotów szpulki. Im wyższy jest wskaźnik, tym szybkiej będziemy w stanie nakręcić żyłkę na odpowiedni wałek. Jeśli wybrany przez Ciebie kołowrotek oznaczony został znakiem np. 1:5,5 to oznacza, że jednokrotnie przekręcając rączkę szpulka obróci się 5,5 raza.

Generalnie kołowrotki ze względu na przełożenie możemy podzielić na 3 grupy: wolne, uniwersalne i szybkie. Jeśli chciałbyś zająć się głównie połowem dużych ryb np. karpi czy sumów powinieneś rozważyć zakup pierwszego rodzaju. Przełożenie do 1:4,6 będzie idealne dla tego typu sportu.

Uniwersalne kołowrotki zostały zaprojektowane z myślą o początkujących wędkarzach, którzy nie mają jeszcze ściśle określonego stylu. Zwykle zamykają się w wartości od 1:4,6 do 1:5,5.

Jeśli chciałbyś łowić ryby w rzekach lub jeziorach i zależy Ci, aby Twój sprzęt niemal natychmiastowo był gotowy do użycia, sprawdź, czy do Twojej wędki będzie pasował kołowrotek o najszybszym przełożeniu. Gadżety od 1:5,5 zaliczane są do najszybszych.

Rączka

Bardzo często konsumenci podczas zakupu elementów do wędki zapominają zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a przecież wszyscy dobrze wiemy, że najlepszy kołowrotek to taki, który będzie przede wszystkim wygodny w użyciu. Warto więc przemyśleć, kto będzie korzystał z danego sprzętu. Być może będzie to osoba leworęczna, która trzyma wędkę zupełnie inaczej niż praworęczny wędkarz. W sklepach znajdziemy gadżety dostosowane do przeróżnych preferencji.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uchwyt składany, który możemy schować w strukturę kołowrotka. Takie rozwiązanie obniża ryzyko złamania wystającego elementu.

 

Kołowrotki w dobrych cenach

W zależności od użytych w produkcji materiałów, rozmiaru oraz producenta kołowrotki mają bardzo zróżnicowaną wartość. Najtańsze modele kupisz już z niecałe 20 zł. Jednak dla profesjonalistów, którzy cenią sobie wysoką jakość i komfort użytkowania gadżetu sprzedawcy oferują sprzęt nawet za 1500 zł.

 

 

Najlepsze kołowrotki w 2020 roku

 

Zapaleni wędkarze doskonale wiedzą, jak ważny jest dobry sprzęt do łowienia ryb. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wędki, Twoja wyprawa może zakończyć się niepowodzeniem. Jednym z kluczowych elementów wędki są kołowrotki. Jest to prosty element, ale jego wybór nie jest najłatwiejszy, zwłaszcza, że na rynku jest wiele kuszących produktów. Aby ułatwić Ci zakup odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy ranking kołowrotków.

 

Nasze zalecenia

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek spinningowy, który zadowoli każdą osobę łowiącą ryby. Na początku musimy zaznaczyć, że waga tego sprzętu wynosi jedynie 269 g. Jest to jeden z najlżejszych modeli dostępnych na rynku. W rezultacie nie obciąża wędki, a łowienie z jego pomocą jest przyjemnością.

Pojemność szpuli tego kołowrotka wynosi 195 m/0,25 mm. Duża liczba łożysk (8) oznacza, że łowienie będzie płynne. Korbka jest jedną z najważniejszych części sprzętu. Jest ona wykonana z aluminium pokrytego pianką EVA. Dlatego operowanie kołowrotkiem jest komfortowe. Dobrze wykonany hamulec jest bardzo mocny, a także pozwala na powolne schodzenie linki podczas rzutu.

Kołowrotek jest bardzo mały i dlatego łatwo nim operować, a także mamy możliwość montowania do niego wielu nowoczesnych wędzisk. Korpus sprzętu jest wykonany z grafitu. Przekładnia epileptyczna gwarantuje przełożenie na poziomie 5:1. Osobom zaopatrzonym w kołowrotek podoba się jego waga, a także małe gabaryty.

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek ze szpulą o pojemnością 195 m/0,25 mm. Przełożenie sprzętu wynosi 5:1.

Zalety
Waga:

Prezentowany kołowrotek jest bardzo lekki. Jego waga wynosi jedynie 269 g. Oznacza to, że podczas łowienia ręce nie będą się szybko męczyć, a cały proces będzie łatwiejszy.

Gabaryty:

Sprzęt jest niewielki. Dlatego nie przeszkadza podczas łowienia, a oprócz tego można do niego domontować wiele nowoczesnych wędzisk.

Korbka:

Korbka  jest dobrze wyprofilowana. Oprócz tego jest wykonana z aluminium z pianką EVA. Korbka nie kaleczy dłoni podczas energicznego kręcenia nią.

Łożyska:

Płynną pracę kołowrotka zapewniają dobre gatunkowo łożyska - 7 kulkowych i jedno oporowe.

Obsługa:

Jest to sprzęt polecany zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących. Kołowrotek działa płynnie, a jego obsługa nie sprawia większych problemów.

Wady
Łowienie:

Według niektórych użytkowników prezentowany sprzęt nie nadaje się do łowienia bardzo dużych ryb. Jest on na to zbyt słabo skonstruowany.

 

 

 

 

Shimano Stradic CI4+ 2500 HG FB 

 

Urządzenie Shimano Stradic CI4+ 2500 HG FB jest przeznaczone do łowienia ryb. Kołowrotek został stworzony dla profesjonalistów. Produkt charakteryzuje się atrakcyjnym wykonaniem. Uchwyt jest wygodny i odpowiednio wyprofilowany, przez co dobrze leży w dłoni. Model jest wytrzymały i może być używany do łowienia dużych ryb.

Sprzęt charakteryzuje się niewielką wagą. Dzięki temu, gdy trzymasz wędkę w ręku, nie zmęczysz się zbyt szybko. Jednocześnie narzędzie jest bardzo wytrzymałe. W urządzeniu wykorzystano przekładnię Hagane, która gwarantuje płynną pracę. W wędce zastosowano także Magnumlite Rotor, który jest wyważony. Ponadto charakteryzuje się on lekkością. Rotor ten zapewnia gładkie obroty i pozwala precyzyjnie wyczuć, gdy ryba bierze. Łożyska wykonane są z materiału odpornego na korozję.

Waga tego produktu jest równa 190 g. W szpuli mieści się żyłka o grubości do 0,2 mm. Można w niej zwinąć 240 m linki. Wnętrze kołowrotka jest zabezpieczone i chronione przed brudem i dostaniem się wody. Użytkownicy twierdzą, że narzędzie umożliwia celny i daleki rzut.

Stradic CI4+ to lekki kołowrotek o wadze zaledwie 190 g. Nawija on do 240 m linki. Jest on wykonany z materiałów odpornych na korozję. Innowacyjne łożyska i hamulce są gwarancją płynnej pracy.

Zalety
Uchwyt:

Kołowrotek jest wyposażony w bardzo wygodny uchwyt, który w połączeniu z niewielką wagą urządzenia jest gwarantem tego, że korzystanie z niego będzie przyjemnością.

Płynna praca:

Gwarancją płynnej pracy bez jakichkolwiek zacięć jest przekładania Hagane. To ona umożliwia nam komfortowe łowienie również dużych okazów.

Odporność na korozję:

Materiał wykonania kołowrotka jest wysoce odporny na działanie korozji. To daje nam pewność, że sprzęt będzie działał bez zarzutów przez bardzo długi czas.

Szybka reakcja:

Produkt jest precyzyjny nie tylko jeśli chodzi o zarzucanie linki, ale też wyczucie, że ryba bierze. Szybko zorientujemy się, że należy rozpocząć nawijanie żyłki.

Wady
Cena:

Sprzęt ten jest bardzo dobry jakościowo, lekki, a do tego niezawodny, dlatego proponowana przez producenta cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

DAM Quick SLS DLX 970 FD

 

DAM Quick SLS DLX 970 FD to z pewnością sprzęt dla profesjonalistów. Jest to kołowrotek, który ma aż 9 łożysk (8 kulkowych, 1 obrotowe). W rezultacie łowienie ryb przebiega bardzo płynnie, a kołowrotek się nie zacina. Waga prezentowanego sprzętu wynosi 760 g.

Warto wspomnieć o bardzo pojemnej szpuli. Jej pojemność wynosi 400 m/0,35 mm. Wielu użytkowników wspomina o dobrym wykonaniu sprzętu. Jego korpus to grafit ABS, który bardzo rzadko ulega zniszczeniu. Oprócz tego niektóre elementy są wykonane ze stali nierdzewnej. Rączka jest drewniana i możemy ją złożyć, aby kołowrotek nie zabierał zbyt dużo miejsca.

Sprzęt jest wyposażony w dobry hamulec z bardzo dokładną regulacją. To my kontrolujemy, kiedy linka powinna się zatrzymać. Kołowrotek łatwo się montuje do każdej wędki. Jest on chwalony głównie za bardzo dobre wykonanie oraz za płynne łowienie nawet dużych ryb.

DAM Quick SLS DLX 970 FD to kołowrotek o pojemności szpuli wynoszącej 400m/0,35 mm. Jego przełożenie wynosi 4,3:1.

Zalety
Wykonanie:

Według opinii wielu użytkowników kołowrotek bardzo rzadko ulega zniszczeniu. Jest on wykonany z grafitu ABS, drewna, aluminium oraz stali nierdzewnej.

Pojemność szpuli:

Pojemność szpuli tego modelu wynosi 400 m/0,35 mm. Oznacza to, że zasięg łowienia jest bardzo duży i możemy łowić nawet na bardzo dużych zbiornikach.

Łożyska:

Bardzo duża ilość łożysk oznacza, że praca kołowrotka jest bardzo płynna, a co najważniejsze, nie zacina się on podczas rzutu, ani powrotu linki.

Hamulec:

Hamulec kołowrotka jest bardzo mocny. Możemy go dowolnie regulować, więc powolne spuszczenie linki oraz jej szybkie podciągnięcie nie jest problemem.

Wady
Waga:

Model waży 760 g. Dla początkujących może to być zbyt duże obciążenie, które może powodować dyskomfort oraz zabierać przyjemność z łowienia.

 

 

 

 

Ninja 4000 A

 

Przedostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest wydajny produkt firmy Ninja 4000 A. Jest to dobry i tani kołowrotek do łowienia sumów i innych rodzajów ryb. Sprzęt ten charakteryzuje się efektywną i płynną pracą, dzięki czemu wielu zapalonych wędkarzy decyduje się na jego zakup.

Produkt ten wyposażony jest w 5 łożysk, a więc jego praca jest nie tylko dużo bardziej wydajna, ale i komfortowa. Również prędkość nawijania tego kołowrotka jest bardzo dobra – w czasie jednego obrotu korbą urządzenie nawija aż 87 centymetrów linki. Zdecydowanie ułatwi i przyspieszy to Twoją pracę.

Dużym udogodnieniem zastosowanym w tym modelu jest wyjątkowo mała waga, która wynosi zaledwie 390 g. Sprawia to, że bez problemu możemy wędkować przez kilka godzin, bez obaw o ból nadgarstka.

Poza szpulką główną, do zestawu dołączony został również model z aluminium. Opinie o tym produkcie są wyjątkowo pozytywne. Przez konsumentów docenione zostały jego parametry, elegancki design oraz duża wydajność.

Model Ninja 4000 A to dobry kołowrotek do 200 zł. Sprzęt przeznaczony jest do łowienia przede wszystkim sumów, ale też innych ryb. Posiada on 5 łożysk.

Zalety
Płynna praca:

Produkt został doceniony ze względu na bardzo płynną pracę. Dzięki niemu połowy ryb są czystą przyjemnością.

Łożyska:

5 dobrych jakościowo łożysk zapewnia szybkie nawijanie – 87 cm linki przy jednym obrocie. Warto podkreślić, że łożyska są odporne na działanie korozji, więc sprzęt będzie nam służył przez długi czas.

Waga:

Jest to lekki kołowrotek, dlatego jego obsługa jest przyjemna. Nawet gdy wędkujemy z dzieckiem czy po prostu spędzamy z wędką kilka godzin obsługa sprzętu nie będzie problematyczna.

Wady
Udźwig:

Jeśli w Twoim ulubionym zbiorniku wodnym występują bardzo duże okazy, ten kołowrotek może się nie sprawdzić.

 

 

 

 

Penn Senator 4/0

 

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest model firmy Penn Senator 4/0. Jest to wyjątkowo mocny i stabilny kołowrotek, który cieszy się dużą popularnością na polskim rynku.

Dzięki dużej wytrzymałości jest on idealny do połowu ryb z kutra, na dużych głębokościach. Spowodowane jest to dużym przełożeniem, które jest niezwykle przydatne w momencie, gdy musimy zmienić przynętę na inną. Zdecydowanie zwiększa to skuteczność łowienia.

Produkt wyposażony jest w dwa łożyska kulkowe ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wydajną i bezawaryjną pracę. Przekładnia główna została wykonana z brązu i manganu, dzięki czemu jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. To z kolei sprawia, że przy prawidłowym użytkowaniu kołowrotek będzie mógł Ci służyć przez wiele lat.

Opinie o tym urządzeniu są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili jego wysokiej klasy hamulec multi-drag oraz to, że sprzęt jest dostosowany do połowów na dużych głębokościach.

Sprzęt Penn Senator 4/0 to kołowrotek do połowów z kutra oraz głębinowych. Ma on hamulec multi-drag.

Zalety
Łożyska:

Dwa dobre łożyska kulkowe wykonane ze stali nierdzewnej są gwarancją tego, że sprzęt będzie działał bezawaryjnie przez długi czas. Poza tym jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Hamulec multi-drag:

To właśnie hamulec multi-drag sprawia, że sprzęt cieszy się tak ogromną popularnością. Użytkownicy kołowrotka uważają, że działa on bardzo precyzyjnie.

Wytrzymałość:

Produkt wytrzymuje bardzo duży udźwig, dlatego jest odpowiedni do połowów głębinowych, jak również z kutra. Ma to też związek z zastosowaniem dobrego przełożenia.

Wady
Cena:

Jeśli dopiero zaczynasz połowy ryb, ten kołowrotek może okazać się zbyt duży.

 

 

 

 

Jak smarować kołowrotek?

 

Sprzęt wędkarski wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zbyt szybko się nie zepsuł. Dotyczy to w szczególności kołowrotka, na który nawija się żyłkę. Najważniejsze jest czyszczenie i smarowanie tego elementu, żeby lekko się kręcił i przy tym nie hałasował. Jak to zrobić? Jakiego smaru najlepiej używać? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz poniżej.

Które elementy kołowrotka wymagają smarowania?

Jeśli chodzi o smarowanie kołowrotka, to największą uwagę powinniśmy skupić na tzw. pinionie, czyli trzpieniu, na który zakłada się szpulę. Najpierw musimy go dokładnie i ostrożnie oczyścić przy pomocy papierowego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry, a następnie nałożyć odrobinę odpowiedniego smaru. Ponieważ pinion to odkryta część kołowrotka, powinniśmy zastosować dobrej jakości środek i dbać o prawidłowe przechowywanie wędki (szpulę najlepiej opuścić jak najniżej, aby trzpień był zasłonięty, wtedy nie będzie osiadać na nim kurz).

Podczas konserwacji kołowrotka nie można pominąć smarowania mechanizmu nawoju żyłki, co wymaga wcześniejszego rozkręcenia go. Nie jest to bardzo trudne, ale musimy zachować cierpliwość i ostrożność, żeby przez przypadek nie uszkodzić żadnej ze śrubek. Najlepiej też robić zdjęcia po zdemontowaniu każdej części, aby podczas ponownego montażu niczego nie pominąć. Przed posmarowaniem mechanizmu także trzeba go dokładnie wyczyścić. Jeżeli sucha szmatka nie wystarcza, można użyć odrobiny benzyny ekstrakcyjnej. Do zabezpieczenia tej części kołowrotka jest nam potrzebny specjalny olej.

Żeby kołowrotek nie hałasował i dobrze działał, należy posmarować dodatkowo uchwyt korbki, do którego mamy łatwy dostęp. Nie musimy przy tym niczego demontować, dlatego czynność ta zajmie nam kilkadziesiąt sekund.

 

Aplikowanie oleju przez otwór serwisowy

W sklepach dostępne są kołowrotki wędkarskie wyposażone w otwór serwisowy. Służy on do aplikowania oleju bez potrzeby rozkręcania poszczególnych części budowy produktu. Doświadczeni wędkarze przekonują jednak, że korzystanie z tego typu rozwiązania nie jest dobrym pomysłem. Wszystko przez to, że olej może trafić przypadkowo do tych części kołowrotka, które wymagają zastosowania smaru o wysokiej lepkości, a nie płynnej oliwki. Jeśli jednak chcemy wypróbować ten sposób konserwacji, możemy zaaplikować przez otwór maksymalnie kilka kropel oleju i powtarzać to nie częściej niż co dwa lub trzy sezony wędkarskie.

Jak często smarować kołowrotek?

Kołowrotek powinniśmy smarować przynajmniej raz w roku, przykładowo przed rozpoczęciem sezonu połowu ryb lub tuż po jego zakończeniu. To pozwoli nam utrzymać swój sprzęt wędkarski w dobrym stanie przez długi czas i uniknąć kosztownych napraw w serwisie. Czasami jednak po smar trzeba sięgać częściej. Sygnałem świadczącym o tym, że kołowrotek wymaga dokładnej konserwacji, jest głośna i wyraźnie cięższa praca podczas zwijania żyłki. Brak smaru często objawia się także utrudnionym zbijaniem pałąka oraz skrzypieniem korbki.

Regularna konserwacja kołowrotka jest niezwykle ważna, ponieważ podczas wędkowania narażamy go na zanieczyszczenie piaskiem czy stosowaną przynętą, a także na działanie wody powodujące powolne wypłukiwanie smaru.

 

Czym należy smarować kołowrotek?

Wędkarze z wieloletnim doświadczeniem dobrze wiedzą, jaki kołowrotek jest polecany do konkretnego rodzaju wędki oraz czym należy go smarować. Okazuje się, że nie możemy użyć tego samego środka do zabezpieczenia wszystkich elementów budowy. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia kołowrotka. Warto zapamiętać, że do smarowania pałąka i łożysk najlepiej zastosować preparat o stosunkowo rzadkiej konsystencji, gęstsze smary służą do konserwacji korbki. Chcąc uniknąć zakupu niewłaściwego środka, można zapytać o poradę osoby, które mają większą wiedzę na temat wędkarstwa niż my.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Ryobi Zauber CF 4000 9+1

 

Ryobi Zauber CF 4000 9+1 to kołowrotek, z którego z pewnością będziesz zadowolony. Dzięki 8 łożyskom, które pracują bardzo płynnie, sprzęt pozwala nam na szybką pracę. Podczas użytkowania akcesorium nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, więc z pewnością nie przepłoszy ryb. Większość elementów kołowrotka jest wykonana z wysokiej jakości aluminium. Jest to lekki, lecz mocny materiał.

Sprzęt waży jedynie 315 g. Dlatego nie ciąży on na wędce i w rezultacie możemy trzymać ją przez bardzo długi czas czekając na rybę. Przełożenie modelu wynosi 5:1, co oznacza, że musimy przekręcić korbką 5 razy, aby szpula wykonała 1 obrót. Jeżeli chodzi o pojemność szpuli, to wynosi ona 0,285 cm /200 m, więc możemy na niej umieścić maksymalnie 200 m żyłki nie grubszej niż 0,2 cm.

Sprzęt przeznaczony jest do łowienia większych ryb, jak karpie czy szczupaki. Jest to kołowrotek wybierany ze względu na niewielką wagę. Wielu wędkarzy przyznało również, że produkt jest dobrze wykonany i bardzo rzadko się psuje.

Ryobi Zauber CF 4000 9+1 to kołowrotek o wadze 315 g. Jego przełożenie wynosi 5:1. Z kolei pojemność szpuli to 0,285 cm/200 m.

Zalety
Waga:

Produkt waży jedynie 315 g. Jest to jeden z lżejszych kołowrotków i wobec tego nie poczujemy go na wędce. Jest to tym samym dobry produkt dla początkujących wędkarzy, którzy nie umieją stabilnie utrzymać wędki.

Wykonanie:

Wszystkie elementy sprzętu są bardzo solidne i dobrze przytwierdzone. To właśnie dlatego kołowrotek bardzo rzadko ulega awarii.

Łożyska:

Sprzęt jest wyposażony w 8 dobrze wykonanych łożysk - odpowiadają one za sprawną oraz płynną pracę.

Głośność:

Kołowrotek podczas pracy nie wydaje prawie żadnego dźwięku. Dlatego nie musimy się martwić, że hałasem spłoszymy ryby lub dźwięki będą nas irytować.

Pojemność:

Prezentowane akcesorium pomieści aż 200 m żyłki. Dzięki czemu możemy polować nawet na ryby, które znajdują się na dużych głębokościach.

Wady
Rączka:

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że korbka kołowrotka nie jest zbyt dobrze wyprofilowana. Energiczne kręcenie tym elementem może w niektórych przypadkach skończyć się kontuzją ręki.

 

 

Daiwa Embled X 5000

 

Następnym urządzeniem w naszym rankingu jest niezawodny produkt marki Daiwa Embled X 5000. Jest to wyjątkowo wydajny kołowrotek przeznaczony na połowy karpia.

Jego największą zaletą jest specjalna szpula dalekiego rzutu. Co więcej, produkt ten posiada wyjątkowo czuły i precyzyjny hamulec przedni. Działa on niezwykle miękko, co w znacznym stopniu zwiększa komfort użytkowania.

Należy zauważyć, że ze względu na swoją sporą pojemność, jest to idealny sprzęt nie tylko do połowów karpi, ale i do surfcastingu.

Kołowrotek posiada 3 łożyska ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest dość wydajny i efektywny w pracy. Produkt jest odporny na korozję, a więc będzie Ci służyć przez długi czas.

Swoją popularność zawdzięcza kilku interesującym funkcjom, jak: składana korbka ONE TOUCH czy specjalne rolki, które zapobiegają dostawaniu się żyłek pod szpulę. Opinie o kołowrotkach tej marki są bardzo pochlebne. Użytkownicy są zadowoleni z bezawaryjnej pracy tego modelu.

Kołowrotek Daiwa Emblem X 5000 jest przeznaczony do połowu karpia. Ma on 3 łożyska ze stali nierdzewnej. Posiada precyzyjny hamulec przedni.

Zalety
Szpula dalekiego rzutu:

Za sprawą rozwiązania, jakim jest szpula dalekiego rzutu prezentowana kołowrotek jest odpowiedni do połowów również z brzegu jeziora. To sprawia, że sprzęt jest bardziej praktyczny, odpowiedni dla różnych wędkarzy.

Precyzja:

Osoby, które wybrały ten model uważają, że prezentowany produkt jest czuły i precyzyjny. Dzięki temu obsługa kołowrotka jest naprawdę przyjemna.

Wykonanie:

Komponenty, z których wykonano kołowrotek są bardzo solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie korozji. Do tego wytrzymują duże obciążenie.

Urozmaicenia:

Powodem, dla którego tak wiele osób wybrało ten model są różne urozmaicenia, jak chociażby składana korbka ONE TOUCH czy rolki zapobiegające dostawaniu się żyłek pod szpulę. 

Wady
Waga:

Produkt uważany jest za stosunkowo ciężki. Musimy mieć sporo siły, żeby go z łatwością obsługiwać.

 

 

Shimano Exage 300 MH SRC

 

Pierwszym produktem w naszym zestawieniu jest urządzenie marki Shimano Exage 300 MH SRC. Jest to najlepszy kołowrotek wędkarski na polskim rynku. Charakteryzuje się dużą wydajnością i łatwością obsługi, dzięki czemu tak wiele osób zdecydowało się właśnie na jego zakup.

Urządzenie zostało wyposażone w wyjątkowo silny i lekki korpus XGT-7. Dzięki niemu jest ono solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, posiada ono aż 5 łożysk, za sprawą których kołowrotek można użytkować w sposób płynny i komfortowy. Producent zapewnia, że prezentowany model jest wszechstronny. W efekcie można go używać podczas połowów odległościowych, spinningowych oraz z gruntu.

Warto również zaznaczyć, że produkt posiada dwa hamulce – walki oraz tylni. Dzięki temu jest bardziej efektywny podczas połowów. Opinie o urządzeniu są bardzo pochlebne. Użytkownicy docenili jego małą wagę, dzięki czemu nie obciąża ręki. Co więcej, uznanie zdobył również tylni hamulec, którego moc wynosi 2,5 kg. Sprawia to, że jest on \ wydajny, również w metodzie połowów feeder.

 

 

Ryobi Zauber 1000 FD

 

Drugim urządzeniem w naszym rankingu jest uniwersalny kołowrotek firmy Ryobi Zauber 1000 FD. Model ten cieszy się dużym uznaniem wędkarzy z wybrzeża Bałtyku. Charakteryzuje się on bardzo płynną pracą, która wynika z wysokiej jakości przekładni.

Co więcej, dzięki użyciu systemu „worm- shaft spool oscillation” czyli krzyżowemu układaniu żyłki, nawijania jest precyzyjne. Warto zaznaczyć, że kołowrotek posiada 8 łożysk kulkowych i 1 oporowe, co gwarantuje dokładną pracę oraz łatwość w obsłudze hamulca. Dzięki temu nie ma potrzeby gwałtownie szarpać żyłki, a jej ruchy będą płynne.

Dużym atutem tego modelu są specjalne uszczelki, które skutecznie zapobiegają dostawaniu się kurzu i brudu. Sprawia to, że kołowrotek jest dużo prostszy w czyszczeniu, co przyczynia się do jego bezawaryjności. Opinie o tym produkcie są wyjątkowo pozytywne. Przez konsumentów został doceniony za jego wydajność oraz efektywność pracy.

 

 

Ryobi Zauber FD 3000

 

Produkt Ryobi Zauber FD 3000 przeznaczony jest do łowienia ryb. Sprzęt może być wykorzystywany w jeziorach, rzekach i wodach przybrzeżnych. Może być używany zarówno do małych, jak i dużych ryb. Kołowrotek jest przystosowany do żyłek o średnicy do 0,235 mm. Na szpuli zmieści się 200 m linki. Waga kołowrotka jest równa 305 g, więc nawet przy długim trzymaniu w ręku nie męczy jej.

Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości aluminium, które sprawia, że jest ono lekkie. Ponadto w efekcie model jest wytrzymały. Sprzęt wyposażony jest w 8 kulkowe łożysko, także 1 oporowy. Takie rozwiązanie sprawia, że charakteryzuje się on płynną pracą. Z tego względu szybko i łatwo jesteś w stanie złowić nawet dużą rybę.

Kołowrotek wędki jest wykonany precyzyjnie. Ponadto zabezpieczono go przed zabrudzeniem i kurzem. Produkt skutecznie nawija żyłkę, gdyż wyposażony jest w system nakładający ją krzyżowo. Użytkownicy doceniają ten model za możliwość szybkiego złapania i wyciągnięcia dużej ryby.

Kołowrotek Ryobi Zauber FD ma szpulę mieszczącą 200 m linki. Waga sprzętu to 305 g. Produkt ma 8 łożysk kulkowych i jedno łożysko oporowe.

Zalety
Waga:

Jest to dość lekki model. Użytkownicy potwierdzają, że bardzo wygodnie się go trzyma, więc nawet wielogodzinne łowienie nie zakończy się bólem nadgarstka. Jednocześnie kołowrotek wytrzymuje duże obciążenie.

Materiał:

Produkt wykonano z dobrego aluminium, które jest lekkie, a do tego wytrzymałe. Urządzenie wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Płynna praca:

Kołowrotek ma dobre łożyska, dlatego też mamy gwarancję szybkiej i płynnej pracy. Nie musimy obawiać się, że w czasie nawijania linki ta się zatnie, a ryba nam ucieknie.

Nawijanie żyłki:

Kołowrotek daje nam możliwość nawinięcia nawet 200 m linki. Jednak najistotniejsze jest to, że nawijanie przebiega bardzo sprawnie i sprzęt nie zacina się. To też pozwala nam w łatwiejszy sposób złowić większe okazy.

Cena:

Stosunek jakości do ceny jest w przypadku tego urządzenia bardzo atrakcyjny. Wiele osób zauważa, że to właśnie atrakcyjna cena skusiła ich do zakupu.

Wady
Luzy:

Po pewnym czasie urządzenie nie trzyma linki, zaczyna się luzować.

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status