Ranking 5 najlepszych echosond wędkarskich w 2021

Ostatnio aktualizowane: 14.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Echosonda wędkarska – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom pasjonującym się wędkarstwem, które szukają odpowiedniej dla siebie echosondy polecamy umieszczony na tej stronie ranking. Znalazły się w nim najpopularniejsze obecnie sprzęty, które zdobyły wiele pochlebnych opinii konsumentów. Za najlepszy model w 2021 roku uważa się Garmin Striker 4. To echosonda z 3,5-calowym, kolorowym wyświetlaczem, która umożliwia wyszukiwanie ryb, a także oznaczanie miejsc ich występowania, doków i pomostów. Urządzenie zostało wyposażone w wiele przydatnych funkcji i technologii, takich jak np. przetwornik sygnału sonaru CHIRP, co gwarantuje większą precyzję w namierzaniu ryb. Produkt daje nam możliwość sprawdzenia prędkości płynięcia łodzi, co jest istotne m.in. przy wpłynięciu na obszar kontrolowanego ruchu torowego. Wędkarze polecają także wysokiej klasy bezprzewodową echosondę Deeper Smart Sonar Pro Plus, która jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemy Android oraz iOS. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokość do 80 metrów. Wyposażony w zaawansowaną technologię współpracuje z aplikacją, która zbiera i przechowuje dane dostępne dla użytkownika w każdej chwili.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką echosondę kupić?

 

Powszechnie uważa się, że wędkarze muszą odznaczać się dużą cierpliwością. Po zarzuceniu wędki z przynętą nie pozostaje nic innego niż wytrwale czekać, aż jakaś ryba zdecyduje się na nasz smakołyk. Jednak znajdziemy różnych pasjonatów tego sportu, niektórzy z nich nie należą do najbardziej cierpliwych osób. Inni, wychodząc na połowy, chcą mieć pewność, że nie wrócą z pustymi rękoma. Dla tych właśnie osób stworzone zostały echosondy.

 

 

Co to jest echosonda?

Echosonda to urządzenie, które służy do pomiaru głębokości wody. Skorzystamy również z tego urządzenia, gdy chcemy wykryć unoszące się w tej wodzie ciała stałe. W przypadku wędkarzy, będą to ryby. Sprzęt ten wysyła sygnał ultradźwiękowy, który rozchodzi się w jeziorze, czy rzece, na której się znajdujemy.

Wysłany sygnał odbija się od przeszkód, które napotka. Najczęściej jest to dno akwenu, jednak wędkarz zawsze ma nadzieje, że ta przeszkoda to ławica ryb. Sygnał ten wraca do urządzenia i po przeprowadzeniu krótkiej analizy jest w stanie nam udzielić informacji na temat naszej odległości od przeszkody, którą napotkał.

 

Jaką echosondę wybrać?

Jeśli poszukujesz tego typu sprzętu i zastanawiasz się, jak wybrać ten odpowiedni to służymy pomocą. Pierwszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę to częstotliwość pracy echosondy. Od częstotliwości będzie zależeć to, na jakich głębokościach sprzęt będzie w stanie funkcjonować. Niższa częstotliwość umożliwi pracę echosondzie na większych głębokościach. Urządzenia z sonarem 50 – 80 kHz zazwyczaj używane jest w warunkach morskich. Echosondy o takiej częstotliwości charakteryzują się również szerszym stożkiem (większym polem działania) oraz większą wrażliwością na szumy.

Ponieważ wysyłają one sygnał na większe dystanse, to ich precyzja jest mniejsza niż modeli o wyższej częstotliwości. Natomiast urządzenia o paśmie nadawania 190 – 200 kHz wyróżniają się mniejszą wrażliwością na szumy, a co ważniejsze zapewniają lepsze rozpoznanie obiektów znajdujących się w wodzie. Niestety działa ona na mniejszej głębokości i jej zasięg jest mniejszy w porównaniu z modelami oferującymi niższą częstotliwość.  Dlatego, gdy szukamy echosondy w dobrych cenach powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego typu połowów będziemy ją używać.  

 

Moc urządzenia

Parametr ten jest bardzo ważny. Jeśli dobierzemy sprzęt o wysokiej mocy nadajnika to mamy pewność, że echosonda będzie dobrze działać, nawet w wodach głębokich, czy mętnych. Natomiast echosondy o małej mocy będą pracować wolniej i możemy z nich korzystać tylko na płytkich wodach. Przyjmuje się, że dla urządzenia o częstotliwości 50 kHz każde dodatkowe 100 W oznacza możliwość zwiększenia zasięgu o około 120 metry. W modelach działających na częstotliwości 200 kHz każde dodatkowe 100 W pozwala zwiększyć zasięg o około 30 metrów.  

 

Czytelny wyświetlacz

Bardzo ważnym elementem każdej echosondy jest wyświetlacz. Powinien on być jak największy. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec na nim wszystkie szczegóły. Pamiętajmy również, by sprawdzić jego rozdzielczość. Im więcej pikseli w pionie, tym lepiej. Odpowiedni ekran musi odznacza się także wysokim kontrastem. Jeśli mamy możliwość wyboru, to powinniśmy zdecydować się na kolorowe wyświetlacze. Zwłaszcza, jeśli kupujesz swoją pierwszą echosondę. Kolor pozwala łatwiej odróżnić elementy na ekranie. W szczególności, jeżeli planujemy łowić ryby w wodach o niskim naświetleniu lub wysokim zamuleniu.

Pomimo, że echosondy z ekranem czarno – białym są tańsze, to polecamy te z wyświetlaczami kolorowymi. Nie tylko są one bardziej czytelne, zapewniają one również większą dokładności i łatwość odczytu, także osobom, które nie mają dużego doświadczenia z tego typu urządzeniami.

 

 

Szerokość emitowanych ultradźwięków i zasięg echosondy

Ta cecha echosondy zależy od zainstalowanego w niej przetwornika. Jest również w pewien sposób związana z częstotliwością urządzenia. Sygnał wysyłany przez przetwornik przyjmuje kształt stożka, którego czubek znajduje się przy urządzeniu. Zasięg stożka wyrażany jest w stopniach. Im większy jego kąt, tym większy jest zasięg urządzenia. Pamiętajmy jednak, że sygnał jest silniejszy w centrum. Natomiast na obrzeżach działania sprzętu moc jego będzie o wiele słabsza. Użytkownik może sam zmieniać efektywny kąt stożka za pomocą regulacji czułości odbiornika.

Gdy ustawimy małą czułość urządzenia, to uzyskany kąt będzie wąski. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zobaczyć tylko wąski wycinek tego, co znajduje się pod echosondą i jej przetwornikiem. Urządzenie z ustawionymi w taki sposób parametrami będzie dobrze działać tylko na płytkiej wodzie. Natomiast, jeśli chcemy zwiększyć efektywny kąt stożka to musimy ustawić jak największą czułość sprzętu.

W skład przetwornika wchodzi element, który nazywa się kryształ. Element ten jest stopem ołowiu z cyrkonem lub baru z tlenkiem tytanu. Jego kształt ma bezpośredni wpływ na działanie całego urządzenia, czyli jego częstotliwość oraz kąt stożka. Im mniejsza średnica kryształu, tym większy kąt urządzenie uzyska. Echosondy z kryształem o średnicy 1 cala są w stanie utworzyć stożek o kącie 20 stopniowym, natomiast modele z kryształem o średnicy 2 calowej, tylko 8 stopniowy stożek.

 

Jaka jest najlepsza echosonda?

Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu to warto przed jego dokonaniem przeprowadzić małą analizę swoich potrzeb. Gdy wiemy dokładnie, czego szukamy łatwiej nam znaleźć odpowiedni model. Ważne jest również, by zastanowić się, gdzie najczęściej wędkujemy, w jakich wodach oraz na jakich głębokościach.

 

5 najlepszych echosond wędkarskich. Opinie w 2021 roku

 

Wędkowanie to dla wielu osób bardzo relaksujące zajęcie, ale gdy kończy się pustym wiaderkiem, cała przyjemność potrafi zniknąć. Dlatego tak przydatnym urządzeniem może okazać się specjalna echosonda wędkarska. Wprawieni wędkarze wiedzą, że to podstawowe wyposażenie w czasie wypadu na ryby, ale osoby łowiące sporadycznie czasem nie zdają sobie sprawy z istnienia takich nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najlepszych echosond wędkarskich.

 

1. Echosonda Rybacka Garmin Striker 4

 

Niewielkie urządzenie, jakim jest Garmin Striker 4 wyposażono w 3,5 calowy, kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 320 px i wbudowany odbiornik GPS. Jako akcesoria dodatkowe dołączono przetwornik, uchylny uchwyt i przewód zasilający. Maksymalna głębokość, do jakiej model ten jest przystosowany to wody morskie 228 metrów i słodkie 490 metrów. Użytkownik ma tu możliwość sprawdzenia prędkości łodzi, na której się znajduje i dopasować do niej stosowaną przynętę. Daje to również możliwość dopasowania prędkości w obszarach kontrolowanego ruchu torowego.

Dzięki wyposażeniu urządzenia w ekran sonaru, przy połowach odbywających się w jednym miejscu użytkownik ma możliwość obserwacji dna zbiornika, określenia jego głębokość, zauważenia ryb poruszających się w obrębie wiązki sonaru, a także tego, jak podpływają do przynęty. Dzięki niewielkim wymiarom wynoszącym 9.1 x 15.0 x 4.1 cm i wadze 230 gram sonar jest łatwy do zabrania i montażu (producent umożliwia montaż na pawęży i silniku trollingowym dołączając do zestawu specjalny uchwyt na przyssawkę) na kajaku czy canoe.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup urządzenia w kontekście jego niskiej ceny, są z urządzenia zadowoleni i uważają, że spełnia ono wszelkie podstawowe funkcje, jakie potrzebuje mieć początkujący wędkarz.

Ze względu na stosunkowo niską cenę Garmin Striker 4 znajduje wielu zwolenników. Czy słusznie jest to urządzenie wybierane przez wędkarzy? Czy będą z niego zadowoleni?

Zalety
Wbudowany odbiornik GPS:

Model pozwala na precyzyjną lokalizację i zapisanie bieżącej pozycji, a także utrzymania jej na jeziorze. Użytkownik może również oznaczyć swoje ulubione miejsca do wykorzystania przy następnych połowach.

Wyświetlany obraz:

Kolorowy wyświetlacz pozwala na uchwycenie wyraźnego i czytelnego obrazu, a dzięki funkcji Smooth Scaling&trade następuje łatwe przełączenie między zakresami głębokości, bez zacięć i przerw w wyświetlaniu obrazu na ekranie. Można również ekran podzielić i powiększyć jedną z części obrazu.

Przydatne funkcje:

Producent wyposażył swój model w funkcję Ultrascroll™ pozwalającą wykryć ławicę ryb przy sporej prędkości ryby, Fish Symbol ID wyszukuje i oznacza ryb, A-scope pozwala w czasie rzeczywistym obserować przepływające ryby, a technologia Technologia AutoGain minimalizuje wszelkie zakłócenia.

Wady
Mały ekran:

Wyświetlacz o wielkości 3,5 cala jest niezwykle małym urządzeniem i aby odczytać prawidłowo dane na nim trzeba nie tylko dobrego wzroku, ale też i wprawy w użytkowaniu echosondy.

Brak technologii CHIRP:

Model ten nie posiada technologii CHIRP, która zapewnia idealny obraz sonaru i lepsze rozróżnianie obiektów. Mamy tu możliwość rozbudowy o tę technologię, ale modernizacja taka jest związana z oddzielnym zakupem.

Połów pionowy:

Ekran sonaru przedstawia jedynie obraz w dół pod łodzią, lodem, czy pomostem. Nie ma tu sonaru skanującego ClearVü, który rozszerza wyświetlany obraz o obie burty łodzi, w której sonar się znajduje.

 

 

 

 

2. Deeper Smart Sonar Pro Plus Echosonda do Łowienia Ryb

 

Bezprzewodowa echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus to dodatek, który przyda się osobom lubiącym łowić ryby. Wysokiej jakości produkt sprawdzi się w rękach amatorów i profesjonalistów, którzy potrzebują urządzenia do zadań specjalnych. Echosonda współpracuje z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy telefony komórkowe mające dostęp do sieci komórkowej i transferu danych. Kompatybilna z systemami iOS oraz Android umożliwia połączenie w odległości do 100 metrów, oraz głębokości do 80 metrów. 

Nowoczesny tryb Onshore GPS Mode pozwala na tworzenie batymetrycznych map, dzięki którym użytkownik może zbierać dane dotyczące zarysu i kształtu dna. Jest to bardzo przydatne szczególnie w trakcie łowienia z mostu, łodzi lub kajaka. Deeper Smart Sonar Pro Plus w kształcie kuli może pracować zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Lekka konstrukcja oraz wydajna bateria pozwala na 5,5 godziny pracy. 

Konsumenci, którzy wybrali model Deeper Smart Sonar Pro Plus chwalą dołączoną aplikację, współpracującą z echosondą. Program zbiera i magazynuje dane, a także ma dodatkowe funkcje, takie jak tryb zimowy czy kalendarz księżycowo-słoneczny. 

Echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus kompatybilna z urządzeniami mającymi zainstalowane systemy Android i iOS pozwala na wykonanie mapowania w czasie rzeczywistym. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokości do 80 metrów.

Zalety
Bezprzewodowe połączenie:

Zaawansowana technologia pozwala na bezprzewodowe połączenie między echosondą a urządzeniem mobilnym z zainstalowaną aplikacją.

Czas pracy na baterii:

Na jednym ładowaniu echosonda może pracować nieprzerwanie do 5,5 godzin.

Zakres pracy:

Odległość między echosondą a urządzeniem sterującym może wynosić do 100 metrów odległości oraz do 80 metrów głębokości.

Dodatkowe funkcje:

Model jest wyposażony w funkcje Onshore GPS Mode, która umożliwia stworzenie batymetrycznej mapy konturowej dna.

Wady
Drenaż baterii w urządzeniu mobilnym:

Echosonda połączona z urządzeniem mobilnym wysyła dane do zainstalowanej aplikacji. Do wykonania procesu wykorzystywana jest bateria smartfona lub tabletu.

 

 

 

 

3. Echosonda z GPS Lowrance Hook2 4x Super Zestaw

 

Echosonda Lowrance Hook2 z przetwornikiem bullet 200 kHz to niezawodny sprzęt z GPS, który pozwala wygodnie i szybko zlokalizować ryby. Sprzęt ma kolorowy, 4,3 calowy ekran, z którego odczytamy wszelkie niezbędne informacje.

Maksymalny zasięg echosondy to 150 m w przypadku wody słodkiej. Urządzenie działa bez problemu w temperaturach od -15 st. C do +55 st. C. Jest to bardzo dobry wynik. Echosonda ma wodoszczelną obudowę, która jednocześnie jest odporna na uszkodzenia. Zestaw oprócz echosondy zawiera także inne akcesoria, w tym akumulator, ładowarkę, torbę, śruby montażowe oraz uchwyt do czujnika.

Dobrze opracowane, nieskomplikowane menu według wędkarzy znacznie ułatwia połowy. Sprzęt reguluje ustawienia sonaru i dostosowuje się do panujących warunków, dlatego jest uznawany za skuteczny. Wielu wędkarzy uważa, że z taką echosondą wędkowanie staje się przyjemnością. Co ważne, nie trzeba mieć większego doświadczenia w obsłudze takiego modelu, gdyż jego system operacyjny jest intuicyjny.

Echosonda z GPS – Lowrance Hook2 to model z 4,3 calowym ekranem. Sprzęt kupimy w zestawie z torbą, uchwytem, akumulatorem oraz baterią.

Zalety
Zakres działania:

W wodach słodkich zasięg działania echosondy to 150 metrów, co według wędkarzy jest naprawdę dobrym wynikiem.

Odporność na skrajne temperatury:

Jest to urządzenie nie tylko wodoszczelne, wykazuje ono również odporność na skrajne temperatury, od -15 st. C do +55 st. C. Co oznacza, że echosonda nadaje się zarówno na połowy latem, jak i zimą.

System obsługi:

Wygodny, 4,3 calowy ekran w połączeniu z intuicyjnym menu zdecydowanie ułatwiają obsługę. Regulacja pracy sprzętu oraz odczytywanie wyników pomiaru to łatwe czynności.

Wady
Brak odwzorowania dna:

Urządzenie nie odwzorowuje dna zbiornika, przez co dane nie zawsze są precyzyjne.

 

 

 

 

4. Echosonda Wędkarska Garmin Striker 5cv Plus w/GT20 0100187201

 

Echosonda wędkarska Garmin Striker 5cv Plus w/GT20 0100187201 to niezawodny sprzęt oraz pomocnik wędkarza, który przyda się w wielu sytuacjach. Wykonany z tworzywa sztucznego model jest wyposażony w czytelny wyświetlacz, który pozwala na odczytywanie zebranych danych, nawet w pełnym słońcu, kiedy to światło odbija się i uniemożliwia swobodne sprawdzenie. Na 5-calowym ekranie wędkarz może obserwować co dzieje się pod łodzią. Intuicyjny interfejs jest prosty w obsłudze, co dodatkowo ułatwia korzystanie ze sprzętu. 

Urządzenie Garmin Striker 5cv Plus w/GT20 0100187201 jest wyposażone w moduł GPS 5 Hz charakteryzujący się wysoką czułością i dokładnością. Dzięki zaawansowanej technologii pozycja rybaka jest stale kontrolowana, a użytkownik za pomocą dodatkowych opcji może oznaczyć wybrane punkty na trasie. Echosonda ma wymiary 18,8 cm x 11,6 cm x 5,4 cm oraz niewielką masę wynoszącą 0,5 kg. 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480 pikseli pokazuje czytelne dane zebrane w czasie rzeczywistym. 

Wędkarze, którzy zdecydowali się na zakup modelu Garmin Striker 5cv Plus w/GT20 0100187201 chwalą połączenie technologii Garmin ClearVü oraz Garmin CHIRP. Zastosowane rozwiązanie pozwala użytkownikom na stałą kontrolę nad tym, co dzieje się pod łodzią. 

Echosonda wędkarska Garmin Striker 5cv Plus w/GT20 0100187201 jest wyposażona w 5-calowy wyświetlacz, który pozwala na odczyt danych nawet w słoneczny dzień. Wbudowany GPS śledzi pozycję wędkarza i zapisuje oznaczone punkty, takie jak doki, pomosty oraz miejsca, gdzie ryby biorą najlepiej.

Zalety
Czytelny wyświetlacz:

Echosonda jest wyposażona w czytelny wyświetlacz o przekątnej 5 cali oraz rozdzielczości 800 x 480 pikseli, który pozwala na odczytywanie informacji nawet w pełnym słońcu.

Moduł GPS:

Czuły moduł GPS 5 Hz umożliwia stałe monitorowanie trasy oraz oznaczanie wybranych punktów. Dzięki temu użytkownik może bez przeszkód wrócić w to samo miejsce.

Nowoczesne oprogramowanie:

Echosonda otrzymała nowoczesne oprogramowanie Garmin Quickdraw Contours pozwalające na stworzenie oraz przechowywanie map z izobatami.

Wady
Brak dodatkowych funkcji:

Producent nie wyposażył urządzenia w żadne dodatkowe funkcje, takie jak łączność bezprzewodowa czy zgodność z aplikacją na urządzenia mobilne.

Klawiatura:

Urządzenie do nawigacji oraz monitorowania obsługuje się za pomocą niewielkich klawiszy. Osoby z większymi palcami mają problem, aby wybrać odpowiedni przycisk.

 

 

 

 

5. Deeper Smart Fishfinder 3.0 Echosonda do Łowienia Ryb IESDEP

 

5.Deeper Smart IESDEPNasz ranking echosond wędkarskich zamyka Deeper Smart IESDEP – inteligentna, bezprzewodowa echosonda polecana przez wszystkich używających jej wędkarzy. Jest to niezwykły model współpracujący ze smartfonami i tabletami z systemami iOS i Android. Świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Nie tylko wykrywa ławice ryb, pokazuje zarys dnia, wielkość ryb, ale również temperaturę wody w danym miejscu.

Deeper skanuje na głębokości od 0,5 do 40 metrów, ma więc mniejszy zasięg niż inne zaprezentowane przez nas sprzęty. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną istotne cechę – model ten łączy się z tabletem lub telefonem za pomocą bluetooth’a ma odległości 50 metrów.

Nawet z takiej odległości doskonale pokazuje ryby, czy rożne stałe i ruchome przeszkody, jak pomosty, a nawet inne łódki. Urządzenie działa bez zakłóceń w temperaturze od -10 st. C do +40 st. C, natomiast wodę skanuje w zakresie głębokości 0,5 – 40 metrów.

Warto też wspomnieć, że sprzęt łączy się z urządzeniami przenośnymi automatycznie po zetknięciu z wodą. Poza tym ma niewielkie rozmiary, a dzięki dobremu akumulatorowi po naładowaniu działa przez 6 godzin.

Nasza ostatnia propozycja to echosonda Deeper Smart IESDEP. Wielu wędkarzy poleca tę bezprzewodową echosondę, ponieważ stanowi jeden z najnowocześniejszych sprzętów na rynku.

Zalety
Zintegrowanie z innymi sprzętami:

Dużym udogodnieniem dla użytkowników jest to, że ten bezprzewodowy model posiada możliwość zintegrowania go z telefonami czy tabletami, które mają system iOS lub Android.

Dodatkowe opcje:

Produkt ten nie tylko informuje nas o zbliżających się ławicach ryb, dostarczy też użytkownikom cennych danych o zarysie dna, wielkości ryb, warunkach atmosferycznych i temperaturze wody. Jest to niezwykle istotne dla profesjonalnych wędkarzy.

Wady
Zużycie baterii:

Ze względu na swoją opcję łączenia się z tabletem i telefonem przy pomocy Bluetooth, bateria urządzenia szybko się zużywa.

Zasięg:

Model Deeper skanuje wodę do głębokości 40 metrów, zatem posiada najmniejszy zasięg ze wszystkich zaprezentowanych sprzętów.

 

 

 

 

Jak działa echosonda wędkarska?

 

W naszym poradniku wyjaśniliśmy, jakimi zasadami należy się kierować, by znaleźć możliwie najlepszy produkt. Teraz chcemy Ci wyjaśnić, jak działa echosonda. Wyjaśnienie zachodzących mechanizmów na pewno ułatwi Ci korzystanie z urządzenia. Dlatego zachęcamy do lektury tekstu.

 

 

Czym jest i jak działa echosonda?

Echosonda to urządzenie, które w czasie pracy dokonuje pomiaru głębokości wody oraz lokalizuje znajdujące się w niej ciała stałe. W czasie pracy sprzęt wysyła sygnał dźwiękowy, który odbija się od obiektu i wraca do nadajnika. To właśnie czas powrotu dźwięku pomaga w określeniu odległości. Impuls ultradźwiękowy wytwarzany jest w przetworniku piezoelektrycznym i rozchodzi się on w wodzie z prędkością sięgającą 1500 m/s. Obiektami, które dźwięk może napotkać na swojej drodze, są: ławica ryb, dno morskie lub nawet okręt podwodny.

W czasie pracy echosondy skanują stożkowo, a nie liniowo. Oznacza to, że urządzenie zbiera informacje nie tylko o tym, co dzieje się bezpośrednio pod łódką, ale i z obszaru wokół niej. W tym miejscu warto podkreślić, że im głębiej skanujemy, tym większą ilość danych zbierzemy.

 

Jak dokładne są echosondy?

W pierwszych echosondach otrzymywane wyniki mogły różnić się od rzeczywistego stanu o kilka, a nawet kilkanaście metrów. Na szczęście od wielu lat producenci pracują nad usprawnieniem pracy urządzenia, by zapewnić większą precyzję. Układy elektroniczne są zdolne do zmierzenia czasu z dokładnością do milisekundy. Daje Ci to niemal całkowitą pewność, że na Twojej drodze znajduje się jakiś obiekt. W tym momencie wiele osób zastanawia się, czy możemy wiedzieć, co dokładnie napotkał sygnał dźwiękowy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jeśli wciąż nie wiesz, jaka echosonda wędkarska jest polecana, to podpowiadamy, że powinieneś szukać sprzętu, który ma właśnie funkcję rozróżniania organizmów/rzeczy.

Takie urządzenia nie tylko dokładnie lokalizują obiekt w wodzie, ale i pokazują głębokość, na jakiej się on znajduje na wyświetlaczu. Nowoczesne sprzęty wyświetlają na ekranie profil dna. Daje Ci to znacznie precyzyjniejszy obraz życia morskiego, co ułatwia zlokalizowanie ławicy ryb.

 

 

Częstotliwość

Zdecydowana większość echosond pracuje na 2 typach częstotliwości: 192-200 kHz lub na 50 kHz. Pierwsza wartość (od 192 kHz do 200 kHz) sprawdza się na mniejszej głębokości. Jednocześnie sprzęt zapewnia lepszą definicję i separację obiektów. Pozwala to na precyzyjniejsze odróżnienie łodzi podwodnej od ławicy ryb. Urządzenia obsługujące tę częstotliwość są też mniej wrażliwe na szumy.

Drugi rodzaj echosond dedykowany jest do dużych głębokości. Z tego powodu definicja i separacja obiektów są znacznie gorsze. Im głębiej dochodzi sygnał dźwiękowy, tym trudniej jest odróżnić od siebie znalezione ciała. Poza tym echosonda jest dość wrażliwa na szumy.

 

Odczytanie wyników

Zapewne wiele osób ma problem z odczytaniem wyniku na ekranie. W zdecydowanej większości produktów nowo zebrane dane pokazywane są w formie ruchomego paska. Po jego prawej stronie widnieją najnowsze informacje, a po lewej starsze. Po namierzeniu ryby na wyświetlaczu pokaże się stosowna ikona. Inną metodą jest użycie łuków, które pokazują, jak zwierzę przepływa pod stożkiem echosondy.

Kluczem do zrozumienia wyników jest myślenie o uzyskanym obrazie w pionie, a nie poziomie. Jeśli ukaże Ci się długi łuk, nie oznacza on dużej ryby, a tylko to, że była ona w stożku sonaru przez długi czas. Informacje o wielkości zwierzęcia będą zaznaczone grubą linią.

 

 

Źródła informacji:

Jak czytać ekran echosondy (PRO/PRO+)

Fisherpants.com

Jak czytać echosondę?

How to use a fishfinder – boats.com

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Hummminbird Helix 5 DL

 

Humminbird Helix 5 DI GPS to druga w naszym zestawieniu echosonda. Połączona z GPS technologia Down Imaging sprawia, że jest to idealna propozycja dla profesjonalistów, jak i ambitnych amatorów. Urządzenie ma duży, wygodny wyświetlacz TFT z podświetleniem o przekątnej 5″, 800x480px i 256 kolorów. Zasięg modelu to 100 m (DI) oraz 180 m (2D).

Dzięki wewnętrznemu GPS Chartploter z wbudowanym UniMap pozwala na jeszcze lepsze lokalizowanie ryb. W przeciwieństwie do wielu innych, podobnych urządzeń dostępnych na polskim rynku, produkt ten ma menu w języku polskim, co ułatwia jego obsługiwanie.

W zestawie znajduje się również przetwornik z mocowaniem. Opinie o echosondach wędkarskich firmy HUMMINBIRD są niezwykle pochlebne. Przede wszystkim ze względu na to, że firma ta jest jednym z czołowych producentów sprzętu wędkarskiego w Polsce.

Poza tym produkty, które oferuje cieszą się nie tyko dobrymi opiniami, ale mają również świetną specyfikację. Wielu użytkowników tego sprzętu przede wszystkim zauważa, że bardzo precyzyjnie odzwierciedla ukształtowania terenu pod wodą, pokazuje stałe obiekty, czy ławice ryb.

Ten sprzęt posiadający polskie menu cieszy się sporym zainteresowaniem wędkarzy. Sprawdźmy, dlaczego.

Zalety
Szerokie pokrycie:

Sprzęt pozwala na szerokie pokrycie dna, do 60° w obrębie łódki. Dodatkowo wiązki można zastosować albo pojedynczo, albo jednocześnie, lub też jako połączone razem.

Wewnętrzny GPS:

Wbudowany GPS pozwala na tworzenie własnych map i zapisywanie waypointów. Możliwe jest również tworzenie map w czasie rzeczywistym za pomocą funkcji Autochart Live.

Wbudowana mapa świata:

Urządzenie jest wyposażone w ogólną mapę świata, którą można uzupełniać o własne punkty, albo wgrać mapy opcjonalne za pośrednictwem karty SD (urządzenie ma gniazdo kart micro SD).

Menu:

Dla polskiego użytkownika może być istotny fakt, że menu urządzenia jest dostępne w języku polskim.

Wady
Mały ekran:

Ekran o wielkości 5 cali to stosunkowo mała powierzchnia do czytelnego przeglądania wyników.

Mały zasięg:

Urządzenie oferuje zasięg obrazu DI do 100 m, a 2D do 180 m. Dlatego nie do wszystkich zbiorników wodnych będzie odpowiedni.

 

Garmin Striker 5DV

 

Echosonda wędkarska Garmin Striker 5DV to urządzenie pozwalające na wyszukanie ryb w wodzie słodkiej i słonej. Wędkarz wykorzystujący urządzenie na morzu może przeszukiwać obszar na głębokość 335 m, natomiast w wodach słodkich zasięg jest sporo większy, bo echosonda wyszukuje obiekty do 700 m głębokości. Dzięki temu, że sonar wysyła serię sygnałów po znalezieniu obiektów i charakteryzuje je różna częstotliwość, użytkownik otrzymuje więcej informacji o znalezisku.

Umożliwia to przetwornik sygnału CHIRP (77/200 kHz) firmy Garmin. Model ten doskonale rozróżnia obiekty, a także przekazuje informację o prędkości przemieszczania łodzi. A użytkownik ma możliwość oznaczania własnych miejsc (za pomocą wbudowanego GPS), do których chciałby w przyszłości wrócić, albo może podzielić się swoim znaleziskiem z kolegami wysyłając informacje do podobnych urządzeń.  

Wymiary echosondy to wysokość 116 mm, szerokość 188 mm i głębokość 44 mm, natomiast waga to 430 g. Urządzenie zostało wyposażone w kolorowy wyświetlacz o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 800 x 480 px. Użytkownicy chwalą producenta za liczne funkcje dodatkowe, takie jak rozpoznawanie rodzaju ryby, funkcję A-scope, czy blokadę dna.

Jedna z bardziej popularnych nowości na rynku, echosonda wędkarska Garmin Striker 5DV doczekała się już wielu opinii użytkowników, zobaczmy, za co ją chwalą, a co jest słabą stroną urządzenia

Zalety
Fotograficzna jakość uzyskanych obrazówv:

Sonar skanujący Garmin ClearVü pozwala na obserwację i identyfikację obiektów znajdujących się pod łodzią przesyłając na ekran dokładny obraz wykrytych obiektów i ich struktury.

Różnorodność sygnałów:

Po natrafieniu na obiekt urządzenie wysyła serię sygnałów o różnych częstotliwościach i ich interpretację, dzięki którym użytkownik uzyskuje więcej informacji na temat obiektu pod wodą.

Duży, kolorowy wyświetlacz:

Wyświetlacz o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 800 x 480 px pozwala na łatwy odczyt wyświetlanych danych.

Wbudowany GPS:

Moduł GPS wbudowany w urządzenie, pozwala na szybkie określenie i zapamiętanie aktualnej pozycji, a także jej zapamiętanie do kolejnych połowów.

Udostępnianie informacji:

Model ten ma możliwość udostępniania informacji innym urządzeniom wielofunkcyjnym STRIKER i echoMAP o swoich znaleziskach. Dzięki temu użytkownik może się podzielić swoimi obserwacjami z kolegami.

Wady
Uchwyt do przetwornika:

Niestety jest to dość słaby element urządzenia i trzeba dużej delikatności i uwagi podczas przykręcania urządzenia, aby go nie uszkodzić.

 

Garmin Striker 7SV CHIRP

 

W kolorowy wyświetlacz WVGA o wielkości 7 cali i rozdzielczości 800 x 480 pikseli zostało zaopatrzone urządzenie Garmin Striker 7SV CHIRP. Wymiary tego urządzenia to 23,5 × 14 × 5,8 cm, a waga wynosi 680 g. Działa ono sprawnie na wodach słodkowodnych do głębokości 701 m, a w akwenach morskich do 335,3 m. Dzięki funkcji Ultrascroll™ model ten pozwala na wyszukiwanie ławicy ryb nawet przy większej prędkości łodzi, na której znajduje się wędkarz z urządzeniem. A funkcja Fish Symbol ID pomaga w identyfikacji znalezionych ryb.

Ponieważ sonar rozpoznaje różnego rodzaju obiekty producent zastosował tu technologię AutoGain do minimalizacji zakłóceń i lepszego rozróżniania i identyfikacji celów. Wbudowany odbiornik GPS pozwala na szybką identyfikację miejsca, w którym łódź z wędkarzem się aktualnie znajduje, a także zapisanie tego miejsca do przyszłych połowów, albo przekazanie informacji o nim wraz z rozpoznanymi obiektami do innych, podobnych urządzeń. Użytkownicy uważają, że model spełnia oczekiwania większości wędkarzy, jest prosty w obsłudze i ma wiele funkcji, które w praktyce są niezbędne.  

Poszukując opinii na temat zalet i wad urządzenia Garmin Striker 7SV CHIRP sporządziliśmy tę oto listę:

Zalety
Przetwornik sygnału:

Przetwornik sygnału sonaru CHIRP zapewnia dokładność w obrazowaniu ryb i struktur. Wysyła on serię sygnałów o różnej częstotliwości, które interpretuje po ich powrocie dając użytkownikowi precyzyjny wynik.

Udostępnianie i zapisywanie danych:

Urządzenie ma możliwość udostępniania innym urządzeniom wielofunkcyjnym STRIKER i echoMAP oznaczonych i zapisanych punktów i tras. Również przegląd historii w sonarze pozwala na zaznaczenie i zapisanie wcześniej pominiętych punktów.

Skanowanie:

Sonar skanujący DownVü przedstawia obrazy znajdujące się pod łodzią i po obu jej burtach na głębokość 335,3 metrów w akwenach morskich i 701 m w wodach słodkich.

Wbudowany ekran sonaru:

Ta funkcja umożliwia połowy stacjonarne. Ekran wówczas pokazuje dno, jego rodzaj, przynętę oraz głębokość, na jakiej znajdują się ryby.

Wady
Brak map:

Urządzenie nie ma wprowadzonych map i nie ma możliwości ich wgrania. Zatem oznaczone punkty przez użytkownika nie będą odwzorowane wraz z mapą.

 

Garmin 140

 

Drugim produktem jest kolejna echosonda marki Garmin. Jak inne urządzenia tej marki, również model Fishfinder 140 stanowić będzie wyjątkowo pomocny dodatek podczas \połowów. Sprzęt ten jest wyjątkowo czuły dzięki czemu bez problemu uda Ci się namierzyć interesujący Cię obiekt na dnie zbiornika wodnego.

Należy podkreślić, że model ten przeznaczony jest raczej do wód płytkich. Na takim terenie działa on najlepiej i bez problemu pokazuje ryby, które znajdują się zarówno po prawej, jak i po lewej stronie łodzi. Produkt ten posiada czarno-biały wyświetlacz o przekątnej 10 cm. Jest to jeden z najlepszych modeli w tej grupie cenowej. Należy jednak podkreślić, że choć wyświetlacz jest czarno-biały, wciąż jest on niezwykle czytelny.

Poza tym urządzenie posiada funkcję Ultrascroll, która wyjątkowo szybko odświeża ekran. Dzięki temu w czasie połowów zawsze będziesz mieć najaktualniejsze informacje. Niezwykle pomocnym udogodnieniem jest specjalny alarm, który informuje o wielkości ryb, wodzie płytkiej lub głębokiej. W efekcie Twoje urządzenie dopilnuje, byś był dobrze poinformowany. Model ten ceniony jest za solidne wykonanie.

Na drugim miejscu naszej listy znalazła się kolejna echosonda marki Garmin – model Fishinder 140.

Zalety
Funkcja Ultrascroll:

Model ten regularnie odświeża ekran, dzięki czemu wyświetla najbardziej aktualne informacje. Nie musisz więc odświeżać go manualnie.

Czułość:

Jedną z największych zalet tego sprzętu jest jego czułość. Bez większego problemu będziesz w stanie wykryć interesujące Cię okazy. Jeśli szukasz konkretnych gatunków, możesz samodzielnie dostosować czułość tak, by odpowiadała Twoim potrzebom. Alternatywą jest również wybranie opcji autoczułości, która automatycznie dostosuje stopień wyświetlania szczegółów.

Kopia zapasowa:

Dużym udogodnieniem jest to, że prezentowana echosonda posiada opcję tworzenia kopii zapasowej, która będzie dostępna po ponownym włączeniu. Jest to niezwykle pomocne w sytuacji, gdy omyłkowo wyłączymy sprzęt.

Cena:

Jest to jedno z najtańszych urządzeń w naszym zestawieniu.

Alarmy:

Urządzenie ma alarmy informujące nas o wielkości ryb, czy o słabej baterii.

Wady
Czarno-biały wyświetlacz:

Choć wyświetlacz w urządzeniu jest niezwykle precyzyjny to nie jest on kolorowy. Dla wielu osób korzystanie z takiego wyświetlacza jest niekomfortowe.

 

Garmin GPSMap 527xs 

 

Urządzenie Garmin GPSMap 527xs ma wyświetlacz VGA, którego przekątna wynosi 5 cali. Echosonda jest wyposażona we wbudowany odbiornik GPS/GLONASS 10 Hz, przez co kierunek naszej podróży i pozycja łodzi jest aktualizowana nawet 10 razy na sekundę. Produkt ma w komplecie: przewód zasilający (potrzebny też do przesyłania danych), ochronną osłonę, uchylno-obrotowy uchwyt i zestaw do montażu wpuszczanego.

Echosonda pozwala na zapisywanie przebiegu sonaru oraz ważnych informacji cyfrowych na mapie. Wymiary sprzętu to: 15,5 cm x 15 cm x 6,1 cm. Urządzenie niezawodnie działa w temperaturze od -15 st. C do +55 st. C. Produkt ma moduł Bluetooth, może też łączyć się bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi, jak tablet czy smartfon.

Urządzenie Garmin GPSMap 527xs spodobało się konsumentom lubiącym wędkarstwo, ponieważ z jego pomocą można szybko namierzyć ryby. Echosonda jest łatwa w obsłudze również dla osób, które do tej pory nie korzystały z takich sprzętów. Ponadto model ma wgraną, szczegółową, bazową mapę całego świata.

Echosonda Garmin GPSMap 527xs ma wymiary: 15,5 cm x 15 cm x 6,1 cm. Sprzęt waży 0,8 kg i może pracować w temperaturze w zakresie od -15 st. C do +55 st. C.

Zalety
Odbiornik GPS/GLONASS:

Urządzenie ma wbudowany odbiornik GPS/GLONASS 10 Hz. To powoduje, że sprzęt aktualizuje swoją pozycję do 10 razy na sekundę, a więc ruch naszej łodzi jest płynnie wyświetlany, możemy też precyzyjnie oznaczać na mapie własne punkty.

Standard NMEA 2000:

Echosonda obsługuje standard NMEA 2000 i może przez to zwiększyć możliwości łodzi, którą pływamy. Za sprawą takiego rozwiązania urządzenie wyświetla na ekranie ważne informacje dotyczące danych z silnika, autopilota Garmin itp.

Wady
Brak przetwornika CHIRP:

Model obsługuje technologię CHIRP, jednak pasujący do niego przetwornik trzeba dokupić osobno. Część konsumentów miała problem z jego wyborem.

Mało czytelna instrukcja:

Dołączona do echosondy instrukcja obsługi nie jest napisana zbyt prostym językiem, dlatego niedoświadczone osoby mogą mieć problem ze zrozumieniem działania poszczególnych funkcji sprzętu.

 

Garmin 400C

 

Kolejne urządzenie to model firmy Garmin – Fishfinder 400C. Produkt ten cechuje się niezwykle wysoką czułością, co umożliwia szybkie i proste wyszukanie ryb zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. O dostosowaniu do obu typów wód świadczy wyposażenie modelu w przetwornik dwuwiązkowy lub dwuczęstotliwościowy. Nie ma zatem konieczności zakupu dwóch osobnych modeli. Jest to duża oszczędność pieniędzy.

Przetwornik dwuwiązkowy posiada moc 400 W i gwarantuje bardzo szeroką wiązkę stożkową. Urządzenie daje możliwość wyszukiwania ryb do głębokości aż 274,32 m. Natomiast przetwornik dwuczęstotliwościowy posiada moc 500 W i jego zasięg wynosi do 457,2 m głębokości. Dzięki temu jest on niezwykle wydajny i niezastąpiony podczas wędkarskich wypraw.

Co więcej, urządzenie to posiada opcję Ultrascroll, która regularnie odświeża ekran, dzięki czemu użytkownicy otrzymują możliwie najbardziej aktualne informacje. Zdecydowanie zwiększa to precyzję połowów. Dużym atutem jest kolorowy wyświetlacz QVGA o przekątnej 10 cm. Dzięki niemu bez większego problemu będziesz mógł zinterpretować obraz pod taflą wody. Urządzenie cenione jest za funkcjonalność i precyzję pracy.

Kolejna propozycja w naszym zestawieniu to Garmin 400 C.

Zalety
Moc :

Urządzenie charakteryzuje się z wyjątkowo dużą mocą, która bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia efektywności modelu. Przetwornik dwuwiązkowy posiada moc 400 W, natomiast przetwornik dwuczęstotliwościowy - 500 W.

Ultrascroll:

Ekran sprzętu jest co chwila odświeżany, bo wyświetlać najnowsze informacje. Dzięki tej opcji, użytkownicy otrzymują możliwie najbardziej aktualne dane.

Wyświetlacz:

Produkt ten posiada kolorowy, 10 calowy wyświetlacz, dzięki któremu bez problemu można zinterpretować znaleziony przedmiot. Jest to szczególnie przydatne w trudnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza dla osób, które mają słaby wzrok.

Funkcjonalność:

Dzięki temu, że model ten posiada zarówno przetwornik dwuwiązkowy lub dwuczęstotliwościowym, można go dostosować do pracy zarówno w wodach słodkich, jak i słonych.

Wady
Cena:

Jest to jeden z najdroższych produktów w naszym zestawieniu. Jego wysoka cena wynika z dużej funkcjonalności sprzętu. Prezentowane urządzenie kosztuje niemal 1500 zł.

 

Garmin FF 90

 

Kolejnym urządzeniem jest kolejny produkt marki Garmin – Fishfinder 90. Podczas swojej pracy sprzęt ten wykorzystuje przetworniki, które pracują z dwoma wiązkami. Takie rozwiązanie w znaczący sposób wpływa na wydajność sondy, zwłaszcza na małych głębokościach. Należy też podkreślić, że to użytkownik dokonuje wyboru wiązki, zgodnie ze swoimi, własnymi preferencjami.

Poza tym echosonda dysponuje alarmem, który w każdym momencie poinformuje użytkownika o pojawieniu się ryb. Urządzenie informuje też o wodzie płytkiej i głębokiej oraz o stanie baterii. Dzięki czemu zawsze będziesz otrzymywać aktualne informacje odnośnie tego, co dzieje się po obu stronach burty.

Aby lepiej odczytać obraz przedmiotu, który znajduje się pod taflą wody, możliwe jest 2 lub 4 krotne powiększenie. Jest też opcja automatycznego powiększenia, która aktywuje się za każdym razem, gdy echosonda znajdzie jakiś obiekt. Ekran produktu jest monochromatyczny i posiada 4 calową przekątną. Dzięki temu bez problemu odczytasz interesujące Cię dane. Konsumenci docenili świetny stosunek ceny do jakości produktu.

Następna propozycja to również echosonda marki Garmin – model FF 90, która jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Jest to dobra echosonda do 500 zł.

Zalety
Alarm:

Produkt ten wyposażony jest w niezwykle użyteczny alarm. Jest on czuły i dlatego od razu poinformuje użytkownika o występowaniu ryb, jak również o głębokości wody.

Powiększenie:

Zaletą tego modelu jest wbudowana opcja powiększenia obrazu znalezionego obiektu. Użytkownik samodzielnie może wybrać 2 lub też 3 krotne zbliżenie. Urządzenie ma też wbudowany system automatycznego powiększenia. W takiej sytuacji za każdym razem, gdy Twoja echosonda znajdzie obiekt sama będzie go powiększała.

Cena:

Największą zaletą tego produktu jest jego niska cena.

Wady
Ekran:

W porównaniu do innych modeli tej firmy, urządzenie – Fishfinder 90 posiada najmniejszą przekątną ekranu. Może to być dość uciążliwe podczas odczytywania informacji.

Ograniczony zasięg:

Niestety model – Fishfinder 90 przeznaczony jest jedynie do wód o małych głębokościach. W przypadku użycia w zbyt głębokich zbiornikach odczyt nie będzie precyzyjny.

 

Garmin Echo 551DV

 

Pierwsza propozycja to Garmin Echo 551DV – sonar skanujący z przetwornikiem, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu na ekran z zaawansowaną technologią HD-ID 77/200 kHz. Dzięki temu na ekranie widoczne jest niezwykle przejrzyste wskazanie ławic ryb oraz doskonałe odwzorowanie dna zbiornika wodnego. Echosonda 551dv ma jasny, ostry i kolorowy wyświetlacz o przekątnej aż 5 cali i rozdzielczości VGA.

Dodatkowym atutem jest technologia Smooth Scalling, która umożliwia przejście z wody płytkiej na głęboką i odwrotnie. Ponadto wąski oraz szeroki kąt stożka sięgają daleko poza burtę łodzi. Model ten doskonale działa również w wodach, których głębokość sięga 2300 stóp czyli ok. 700 m.

W zestawie oprócz urządzenia znajdziemy też mechanizm zwalniający uchylno-obrotowy oraz mocujący dla przetwornika. Moc tego modelu to 500 W do 4000 W. Chociaż jego cena sięga prawie 2000 zł, zalety jakie posiada sprawiają, że jest to najlepsza echosonda wędkarska do łódki zanętowej.

Cieszy się również bardzo pozytywnymi opiniami wśród użytkowników, którzy niejednokrotnie podkreślają jej niezawodność oraz świetne działanie.

 

Garmin Echo 301C

 

Marka Garmin stawia na jakość i niską cenę, dlatego też produkt tej firmy musiał znaleźć się w naszym rankingu. Ta dobra echosonda wędkarska Garmin Echo 301C to bardzo proste w obsłudze urządzenie z wieloma pozytywnymi opiniami wędkarzy profesjonalistów i amatorów. Ma wygodny, aczkolwiek nieco mniejszy wyświetlacz niż nasze poprzednie propozycje – jego przekątna to 3,5 cala.

Wciąż jednak jest to wielkość pozwalająca na wygodną obsługę. Model ten ma wbudowany, zaawansowany sonar HD-ID, który obsługuje przetwornik 50/200 kHz (niezawarty w zestawie). Dzięki technologii Smooth Scaling nieprzerwanie wyświetla obrazy podczas przełączania głębokości.

Niezależnie od kąta ustawienia stożka i głębokości na której znajduje się urządzenie, obraz zawsze jest klarowny. Innym ułatwieniem jest uchwyt uchylno-obrotowy z szybkim mechanizmem zwalniającym, który wraz z zestawem do montażu umożliwia szybkie uruchomienie urządzenia.

Głębokość maksymalna na jakiej może pracować urządzenie zależy od przetwornika, który dokupimy, jak również warunków wodnych (pogoda, zanieczyszczenia, roślinność), typu dna oraz stopnia zasolenia wody.

 

Garmin Echo 350C

 

Naszą pierwszą propozycją jest echosonda Garmin Echo 350C. Jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które ułatwi pracę wszystkim zapalonym wędkarzom. Produkt ten cechuje się dużą precyzją oraz łatwością obsługi. Poza tym jest to niezwykle wszechstronny model, umożliwia on bowiem pracę przy kątach stożka, które wynoszą 60 lub 120 stopni. Co więcej, model ten sprawdzi się zarówno na wodach płytkich, jak i głębokich.

Dzięki temu sprzęt ten jest niezwykle funkcjonalny. Jest to też spora oszczędność, gdyż nie trzeba kupować oddzielnych urządzeń przeznaczonych do różnych głębokości. Dużym atutem sprzętu jest duży wyświetlacz (5 cali o rozdzielczości 480 x 272 pixeli), na którym bez problemu odczytasz obraz z dna jeziora.

Poza tym technologia sonar HD-ID, w która wyposażony jest model, pozwala uzyskać wyjątkowo przejrzysty obraz. Jest to niezwykle istotne, gdy chcemy zinterpretować obraz i rozróżnić obiekty, które zostały nam wyświetlone. Dzięki temu możesz pracować z większą precyzją. Ta najlepsza echosonda ceniona jest za solidne wykonanie.

Wędkowanie jest bardzo przyjemnym, odprężającym zajęciem, ale nie chodzi w nim wyłącznie o relaks na łonie natury, zapaleni wędkarze chcą wrócić do domu z wypełnionymi wiaderkami. Złapanie ryb nie jest łatwe, bo jaką mamy pewność, że pływają one w danym zbiorniku? Aby nasze łowy były obfite, warto wyposażyć się w echosondę. Ten pozornie prosty sprzęt ma wiele ciekawych właściwości. Jako pierwszy prezentujemy model Garmin Echo 350C. Jest to najlepsza echosonda w 2021 roku.

Zalety
Tryb HD-ID:

Urządzenie cechuje wysoka jakość obrazu. Dzięki temu bez problemu można rozróżnić obiekty, które znajdują się pod taflą wody.

Ekran:

Produkt ten wyposażony został w kolorowy ekran QVGA o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 480 x 272 pixeli. Dzięki temu zapewnia on wysokiej jakości odczyt.

Moc:

Jest to niezwykle wydajne urządzenie, które posiada moc aż 2400 W (300 RMS). Zapewnia to wyjątkowo efektywną pracę na wszystkich rodzajach wód śródlądowych.

Funkcjonalność:

Ze względu na dużą liczbę funkcji, urządzenie to może pracować na każdym rodzaju głębokości.

Prosty montaż:

Echosonda posiada specjalny uchwyt uchylno-obrotowy, który posiada mechanizm zwalniający. Co więcej, posiada ona również zestaw do montażu przetwornika do kolumny silnika. Dzięki temu model można złożyć bardzo szybko.

Wady
Maksymalna głębokość:

Niestety maksymalna głębokość, na jakiej działa echosonda jest ciężka do określenia – zależy ona od przejrzystości danego zbiornika.

 

Fish Finder Sonar

 

FISH FINDER Sonar to czwarta, najtańsza propozycja w naszym zestawieniu. Jest to zdecydowanie mniej zaawansowany technologicznie sprzęt niż poprzednie modele. Jednak nie bez przyczyny znalazła się w tym rankingu. Przede wszystkim jest to naprawdę dobra i tania echosonda wędkarska, która pomaga skutecznie wykrywać ryby w zbiornikach wodnych.

Urządzenie FishFinder lokalizuje ryby i głębokości ich żerowania. Wykrywa również wodorosty, kamienie, dno, czy inne obiekty pod wodą. Echosonda ta może być stosowna w jeziorach, rzekach i morzach. Wyróżnia ją dobry zasięg – aż 100 m, co pozwala na monitorowanie rozległych obszarów.

Urządzenie jest jednocześnie bardzo energooszczędne, co ma związek z mniejszym ekranem o rozdzielczość: 128 x 64 pics. Dla profesjonalnych wędkarzy taka specyfikacja może być niewystarczająca, ale jeśli jesteś amatorem, taki sprzęt na pewno sprosta Twoim wymaganiom.

Urządzenie świetnie sprawdza się również zimą, do połowów pod lodem. Wielu użytkowników tego urządzenia doceniło jego prostą obsługę oraz szeroki zakres temperatury pracy to od -20 do +70 stopni Celsjusza.

 

Echosondy wędkarskie z brzegu – Ranking

 

Deeper Smart Pro Plus

 

Deeper Smart Sonar PRO+ to echosonda wędkarska pracująca na dwóch częstotliwościach, pracuje zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej. Jako urządzenie bezprzewodowe posiada baterie, które ładują się do pełna w ciągu 2 godzin. Przy naładowanych do pełna bateriach echosonda pracuje nieprzerwanie przez 5,5 godziny. Zestaw zawiera, obok samego urządzenia, kabel USB, etui z neoprenu, 2 zaczepy mocujące oraz podręcznik użytkownika.

Model ten jest kompatybilny z ponad 9800 urządzeniami iOS i Android. Może pracować online i offline, posiada zaawansowane funkcje, jak mapy, kamerę, prognozę pogody, kalendarz księżycowo-słoneczny, kolorowy tryb dzienny i nocny, notatki wędkarskie, a także możliwość udostępniania treści na portalach społecznościowych.

Za pomocą połączenia Wi-Fi echosonda wysyła zebrane dane do urządzenie użytkownika. Zasięg Wi-Fi wynosi 100 metrów odległości i 80 metrów głębokości. Przy umieszczeniu urządzenia na powierzchni wody w dowolnym miejscu akwenu, unosi się ono na jej powierzchni, zbierając szczegółowe informacje na temat struktury dna, temperatury, roślinności oraz lokalizacji ryb, a następnie przesyła te dane do smartfonu użytkownika.

Urządzenie równie dobrze pracuje w warunkach letnich, jak i zimowych. Użytkownicy jednogłośnie ocenili ten model, jako najlepsza echosonda wędkarska z brzegu w 2021 roku.

Deeper Smart Pro Plus to echosonda wędkarska do łowienia z brzegu przeznaczona do pracy na głębokości od 0,5 m do 80 m. Produkt waży 100 g.

Zalety
Tworzenie map batymetrycznych:

Urządzenie umożliwia tworzenie map batymetrycznych (zarys dna wód). Wszystko za sprawą trybu Onshore GPS Mode. To powoduje, że sonar Deeper Smart Pro Plus jest funkcjonalny.

Aplikacja Deeper App:

Echosonda ma dedykowaną aplikację, a mianowicie Deeper App. Program ten posiada wiele funkcji, które okazują się bardzo przydatne w trakcie łowienia ryb (np. mapowanie w czasie rzeczywistym).

Łowienie ryb w każdych warunkach:

Prezentowany sprzęt umożliwia łowienie ryb w każdych warunkach - z brzegu rzek, jezior czy morza, jak również na doku, łodzi czy pływaku. Model spełni więc oczekiwania wielu wędkarzy.

Obudowa:

Z racji tego, że obudowę wykonano z mocnego tworzywa ABS nie musimy się martwić o awarię sprzętu. Wewnętrzny mechanizm jest odpowiednio chroniony, co przekłada się na długi czasu użytkowania.

Do łowienia zimą:

Sonar jest przystosowany do ciężkich warunków pogodowych. Z echosondy możemy korzystać także w zimie. Urządzenie dokładnie monitoruje warunki pod warstwą lodu.

Wady
Kompatybilność:

Nieliczne osoby miały problem ze sparowaniem swojego smartfona ze sprzętem.

 

Deep Smart 3.0

 

Ostatni model, Deep Smart 3.0, to model bezprzewodowy, kompatybilny ze smartfonami i tabletami korzystającymi z systemów iOS i Android. Sonda łączy się z takim urządzeniem za pomocą Wi-Fi na maksymalną odległość 100 metrów i głębokość 80 metrów. Jest to wyjątkowo lekka, kompaktowa konstrukcja, która sprawdza się zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej.

Również wędkarze będą z niej zadowoleni zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Model ten pracuje na dwóch częstotliwościach i działa do 6 godzin na w pełni naładowanej baterii. Menu urządzenia jest dostępne w wielu wersjach językowych. A może ono informować użytkownika o prognozie pogody, pokazywać kalendarz księżycowo-słoneczny, zawiera też mapy dostępne w trybie offline.

Wędkarz może robić własne notatki, lub przeglądać historię pomiarów. Dzięki zastosowanej technologii urządzenie wykrywa wszelki ruch w wodzie i może rozpoznać nawet szybko przemieszczające się przedmioty, a także o bardzo małych rozmiarach.

Tryb Amplitude Scope Mode umożliwia sondzie śledzenie ruchów nawet najmniejszej przynęty w czasie rzeczywistym. A zoom pozwala powiększyć dany obszar na ekranie. Opinie klientów są pozytywne, określają oni ten model, jako łatwy w użyciu, o wielu użytecznych funkcjach. Jest on także poręczny i łatwo go zabrać ze sobą na ryby.

Echosonda wędkarska z brzegu Deeper Smart 3.0 działa na głębokości od 0,5 m do 40 m. Produkt waży 100 g, a jego średnica jest równa 65 mm.

Zalety
Bateria:

Sprzęt jest zasilany akumulatorem. Po jego pełnym naładowaniu (zajmuje to 2 h), urządzenie gwarantuje pracę do 6 h. Zdaniem wielu wędkarzy jest to zadowalający wynik.

Konstrukcja:

Sonar stosunkowo niewiele waży, dlatego jego używanie jest wygodne. Zaletą jest również fakt, że produkt nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można go spakować do torby, w której zabieramy wszystkie niezbędne akcesoria do łowienia ryb.

Funkcjonalność:

Urządzenie jest uznawane za funkcjonalne. Wszystko dlatego, że podaje ono wiele przydatnych informacji - o głębokości akwenu, temperaturze, strukturze dna, jak również lokalizacji ryb.

Przeznaczenie:

Sprzęt jest przystosowany do używania zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej.

Wady
Czułość:

Pewna grupa Internautów uważa, że urządzenie mogłoby być dokładniejsze (preferowana większa czułość).  

 

Luckylaker FF916

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć brzegowej echosondy wędkarskiej Luckylaker FF916. Wśród wielu zalet urządzenia, konsumenci często wyróżniają atrakcyjną cenę. Ze względu na to, że sprzęt nie kosztuje zbyt dużo na jego zakup może sobie pozwolić wielu wędkarzy.

Echosonda jest przeznaczona do pracy na głębokości od 0,6 m do 45 m. Zasięg Wi-Fi (połączenie ze smartfonem) wynosi do 50 m. Urządzenie mierzy temperaturę wody. Wskazuje także głębokość akwenu i określa lokalizację ryb. W rezultacie łowienie staje się znacznie łatwiejszym zadaniem. Model jest przystosowany do pracy w jeziorze, rzece czy oceanie – zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie. Produkt ma wbudowaną baterię. W zestawie znajduje się m.in. ładowarka, kabel USB i pokrowiec.

Opublikowane w Internecie opinie na temat Luckylaker FF916 są pozytywne. Urządzenie zdobyło uznanie wędkarzy ze względu na łatwy system obsługi, solidne wykonanie i funkcjonalność. Sporym atutem jest także fakt, że ze sprzętu można korzystać podczas łowienia różnych ryb.

Luckylaker FF916 to dobra echosonda wędkarska z brzegu do 400 zł. Sprzęt działa na głębokości od 0,6 m do 45 m. Średnica sprzętu wynosi 65 mm.

Zalety
Obsługa:

Wiele osób potwierdziło, że prezentowana echosonda jest łatwa w obsłudze. W efekcie spodoba się także początkującym wędkarzom, którzy poszukują funkcjonalnego, a zarazem prostego w użytkowaniu sprzętu.

Pokrowiec:

W zestawie znajduje się solidnie wykonany pokrowiec. Dzięki niemu przenoszenie urządzenia jest łatwe. Nie musimy się obawiać o to, że w trakcie transportowania produktu obudowa się zarysuje.

Wodoodporna konstrukcja:

Sprzęt został zrobiony z dobrych jakościowo materiałów. Obudowa jest szczelna, więc nie musimy się martwić, że znajdujący się w środku mechanizm ulegnie zniszczeniu na skutek kontaktu z wodą.

Wady
Bateria:

Choć producent zapewnia, że czas pracy na jednym naładowaniu wynosi ok. 5 h niewielka grupa Internautów uważa inaczej. Ich zdaniem bateria jest mniej wydajna.

 

Deeper Smart Pro

 

Deeper Smart Sonar PRO to echosonda do łowienia ryb zarówno latem, jak i zimą. Jest to bezprzewodowy model, pracujący i przekazujący informacje za pomocą Wi-Fi do urządzenia użytkownika oddalonego o 100 metrów odległości i 80 metrów głębokości.

Bateria echosondy do pełnego naładowania potrzebuje 2 godzin i wtedy może pracować 6 godzin. Model ten, dzięki zaawansowanej technologii wysokoczęstotliwościowej, rejestruje szybko poruszające się obiekty, a rozdzielczość odświeżania pozwala na wychwycenia najdrobniejszych, podwodnych obiektów.

Użytkownik ma tu do dyspozycji takie funkcje, jak mapowanie w czasie rzeczywistym i darmowe mapy w trybie offline, tryb zimowy łowienia, informacje o głębokości, temperaturze, strukturze dna oraz lokalizacji ryb. Dodatkowo znajdziemy w urządzeniu tryb uśpienia w celu oszczędzania baterii, tryb klasyczny oraz kolorowy tryb dzienny i nocny, a  także kalendarz księżycowo-słoneczny, notatki wędkarskie, kamerę,.

Możemy też udostępniać treści na portalach społecznościowych, a także mamy nieograniczony dostęp do całej historii danych. Konsumenci oceniają ten model, jako produkt doskonale spisujący się na słodkich i słonych akwenach, a to, że posiada tak wiele funkcji czyni z niego również echosondę wędkarską z brzegu w dobrej cenie.

 

Echosondy wędkarskie Garmin – Ranking

 

Garmin Echomap Chirp 42DV

 

Urządzenie Garmin Echomap Chirp 42DV to bardzo wydajna i poręczna echosonda, która zagwarantuje Ci zwiększenie Twoich połów. Dużą zaletą modelu jest wbudowana mapa wód całego świata, zatem nie musisz ograniczać swoich wędkarskich przygód do Polski. Naturalnie, gdy odkryjesz nowe miejsca, będziesz mieć możliwość zapisania swojej własnej mapy w jakości HD.

Ta najlepsza echosonda wędkarska Garmin w 2021 roku posiada kolorowy wyświetlacz o przekątnej równej 4,3 cala. Co więcej, jest ona w całości sterowana za pomocą klawiatury. Gwarantuje to łatwą obsługą urządzenia oraz proste odczytanie pomiarów.

Sprzęt posiada wbudowany odbiornik GPS 5 Hz, który co 5 sekund sprawdza Twoją pozycję i uaktualnia dane na komputerze. Wbudowany sonar Garmin Down Vu sprawia, że będziesz w stanie odczytać położenie obiektów, które znajdują się na głębokości nawet 225 m. Dane o tym, co dzieje się pod dnem łodzi są prezentowane na Twoim komputerze z niemal fotograficzną precyzją.

Dużą zaletą sprzętu jest jego prosta obsługa, dzięki czemu osoby w każdym wieku będą w stanie odczytać informacje o występujących w okolicy rybach i obiektach. Również montaż urządzenia jest bardzo prosty, bowiem nie wymaga użycia dużej ilości kabli.

Wymiary prezentowanego produktu to: 5,4 cm × 9,5 cm. Waga modelu to: 0,7 kg. Zaś przekątna całego modelu to: 10,5 cm. Opinie konsumentów o tej echosondzie są bardzo pochlebne. Wielu zapalonych wędkarzy zdecydowało się na zakup tego modelu, gdyż gwarantuje dużą precyzję odczytu.

 

Garmin Striker 7DV 

 

Model Garmin Striker 7DV to bardzo nowoczesny i innowacyjny sprzęt, który ułatwi połowy wszystkim fanom wędkarstwa. Dzięki dołączonym przyssawkom może być ona używana w każdym miejscu, nie tylko na łódce.

Dużą zaletą tego urządzenia jest jego 7-calowy, kolorowy monitor. Gwarantuje on dokładny obraz tego, co znajduje się pod dnem łódki oraz po prawej i lewej burcie.

Ciekawą funkcją jest opcja oznaczania na mapie miejsc najlepszych połowów, dzięki czemu łatwo do nich wrócisz. Co więcej, wbudowane mapy uwzględniają charakterystyczne miejsca, takie jak doki czy śluzy. Zapewne wiele osób się ucieszy, że prezentowany model posiada opcje udostępniania innym swoich map.

Dużym udogodnieniem jest opcja, jaką oferuje Sonar CHIRP, który wysyła serię sygnałów na różnych częstotliwościach. Dzięki temu Twoje urządzenie gromadzi różne informacje z wielu źródeł. Sprawia to, że lokalizacja ryb, ale również innych obiektów jest znacznie prostsza.

Połączenie parametrów sonaru CHIRP i sonaru skanującego CHIRP ClearVü firmy Garmin sprawiło, że prezentowany produkt oferuje bardzo dokładne, niemal fotograficzne obrazy dna. Na Twoim ekranie wyświetlą się skany z dużą dokładnością, co sprawi, że bez trudu będziesz wiedział, gdzie zarzucić przynętę.

Bardzo pomocną opcją jest wyświetlanie prędkości łodzi na ekranie.

Opinie konsumentów o tym modelu są bardzo pochlebne. Wiele osób zdecydowało się na zakup tego sprzętu, gdyż gwarantuje precyzyjne wskazanie skupisk ryb. Co więcej wbudowana sonda pozwala na połów pionowy. Prezentowana echosonda jest bardzo popularna wśród wędkarzy.

 

Echosondy wędkarskie bezprzewodowe – Ranking

 

Deep Smart Pro Plus

 

Urządzenie Deep Smart Pro Plus to bardzo nowoczesna echosonda wędkarska. Prezentowany sprzęt posiada bardzo dużą częstość odświeżania, dzięki czemu dane o Twoim otoczeniu szybciej będą do Ciebie docierały.

Dużą zaletą tego modelu jest jego kompatybilność z takimi systemami jak iOS czy Android. Dzięki temu, za sprawą Wi-Fi możesz przesłać wybrane dane na odległość do 100 m na ziemi lub 80 m głębokości.

Urządzenie umożliwia Ci stworzenie własnych batymetrycznych map konturowych dna. Co więcej, zaawansowana technologia pozwala abyś naniósł na stworzone przez siebie wykresy zebrane przez siebie dane. Możesz tam umieścić swoje ulubione miejsca, jak mosty, doki czy położenie łodzi.

Ten profesjonalny sprzęt informuje Cię o obecności ryb, głębokości i temperaturze wody a także strukturze i kształcie dna. Zebrane dane są od razu przesyłane do Twojego smartfonu lub tabletu.

Ta najlepsza echosonda wędkarska bezprzewodowa w 2021 roku dobrze spisuje się zarówno w słonej, jak i słonej wodzie. Opinie konsumentów o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wiele osób zdecydowało się na zakup tej echosondy, gdyż oferuje ona 5,5 godziny nieprzerwanej pracy, zatem dobrze się sprawuje.

Echosonda wędkarska Deeper Smart Sonar Pro Plus działa w temperaturze od -20 st. C do +40 st. C. Sprzęt jest przeznaczony do pracy na głębokości od 0,5 m do 80 m.

Zalety
Akumulator:

Echosonda została wyposażona w wytrzymały akumulator. Po pełnym naładowaniu, zajmującym ok. 2 h, urządzenie działa nawet do 5 h. Dodatkowo można zakupić powerbank, który umożliwi szybkie ładowanie Deeper Smart Sonar Pro Plus.

Łatwy w obsłudze:

Opinie konsumentów potwierdzają, że sprzęt jest łatwy w obsłudze. Oznacza to, że będzie odpowiedni także dla początkujących wędkarzy.

Tryb Onshore GPS Mode:

Echosonda ma tryb Onshore GPS Mode, który służy do tworzenia batymetrycznych map konturowych dna rzek i jezior. W efekcie użytkownik ma dostęp do przydatnych informacji.

Przeznaczenie:

Urządzenie może działać na różnych głębokościach, co wpływa na jego funkcjonalność. Dodatkowo sprzęt jest przeznaczony zarówno do słodkiej, jak i słonej wody.

Częstotliwość odtwarzania:

Z uwagi na wysoką częstotliwość odświeżania echosonda rejestruje także szybko poruszające się obiekty.

Wady
Działa tylko z telefonem:

Prezentowane urządzenie działa tylko z telefonem z dostępem do Internetu. Konsumenci twierdzą, że smartfon może łatwo ulec zniszczeniu z uwagi na ciężkie warunki pogodowe, które nierzadko panują w trakcie wędkowania.

 

Deeper Smart Sonar START

 

Prezentujemy Deeper Smart Sonar START, czyli dobrej jakości echosondę do łowienia ryb. Urządzenie jest przeznaczone do pracy na głębokości od 0,5 m do 50 m. Sonar może działać w temperaturze od 0 st. C do 40 st. C. Sprzęt jest zasilany baterią litowo-polimerową (850 mAh).

W zestawie znajduje się echosonda, przewód USB i obrotowy przegub. Model jest kompatybilny z urządzeniami z systemem operacyjnym iOS 9, jak również Android 4.1. Sprzęt łączy się ze smartfonem bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi. Zasięg łączenia wynosi do 50 m (zależnie od modelu telefonu). Produkt wykonano z dobrego gatunkowo tworzywa ABS. Obudowa jest odporna na zarysowania i dobrze izoluje wewnętrzny mechanizm.

Konsumenci doceniają wysoką częstotliwość odświeżania, która gwarantuje, że urządzenie będzie miarodajne. Zaletą jest również to, że sprzęt zajmuje niewiele miejsca i mało waży (zaledwie 60 g). Internauci wskazują także, że model można łatwo podłączyć do smartfona.

Deeper Smart Sonar START to dobra bezprzewodowa echosonda wędkarska do 600 zł. Urządzenie skanuje na głębokości od 0,5 m do 50 m.

Zalety
Waga:

Ze względu na to, że sprzęt waży niewiele (60 g) nie musimy się obawiać o to, że żyłka przerwie się w trakcie zanurzania echosondy w wodzie. Pewność wynika z tego, że model przeszedł odpowiednie testy przed dopuszczeniem do sprzedaży.

Oszczędność baterii:

Deeper Smart Sonar START automatycznie włącza się, kiedy zostaje zanurzony w wodzie. Po tym, jak echosonda zostanie z niej wyciągnięta samoczynnie się wyłącza. Pozwala to zaoszczędzić energię.

Widoczność:

Model ma pomarańczowy czubek i diodę LED, dzięki czemu jest dobrze widoczny pod wodą.

Automatyczne zapisywanie skanu:

Każdy skan wody jest automatycznie zapisywany w urządzeniu. Można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem dedykowanej urządzeniu aplikacji.

Wady
Obsługa:

Nieliczni użytkownicy wskazują, że dla osób początkujących obsługa urządzenia może się wydawać skomplikowana.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
3 months ago

Jak dla mnie kicha. Nie jedną echosondę w życiu miałem lecz kilka łącznie z tymi 3d. Garmin sv7 urzekł mnie tym, że nie dał osłony na ekran. To kicha! Co to za firma? Raczej wstyd. Wszyscy dają ale Garmin nie. Poza tym Produkt w przystępnej cenie za wiele widoku. To śmiało można pochwalić.

DMCA.com Protection Status