Wykrywacze metali ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Wykrywacz metalu, to może nie jest produkt niezbędny w każdym domu jednak, jeśli okazał się potrzebny zakup takiego przedmiotu, to każdy chciałby, aby był on skuteczny  i dobrej jakości. Dlatego przeprowadziliśmy badania, aby dowiedzieć się, który z wykrywaczy metali klienci uważają za najlepszy. No i dowiedzieliśmy się, że konsumenci  typowali, jako topowy model 2021 roku wykrywacz Garrett Ace 150. Urządzenie ma bardzo duży zasięg wykrywania. Dla małych przedmiotów, takich jak moneta jest to zasięg 17 – 26 cm. Obiekt wielkości pistoletu będzie wykryty do głębokości 40 cm, karabin do 60 cm, a jeszcze większe przedmioty, nawet do 160 cm. Wykrywacz ma możliwość dyskryminacji celu, ustawienia pozwalają na ignorowanie np. odpadów metalowych. Ponadto mamy tu trzy rodzaje dźwięków przypisane do różnych rodzajów metali, które urządzenie wykrywa. Dodatkowo wyświetlacz LCD pokazuje prawdopodobny rodzaj metalu oraz głębokość położenia celu. Również na wyświetlaczu użytkownik odczyta stan naładowania baterii, poziom czułości urządzenia, oraz zakres i wartość numeryczną dyskryminacji. Poza tym model ten można dostosować do wzrostu użytkownika. Drugim, niemal równie dobrym urządzeniem do wykrywania metali jest Pawlo GC-1032. Sprawdź również, jakie funkcje oferuje ten model.  

 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki wykrywacz metalu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Decydując się na zakup wykrywacza metalu powinniśmy być pewni wybranego modelu, a to dlatego, że ceny tego typu sprzętu zaczynają się od 500 zł. Są jednak i takie modele, które kosztują i 3000 zł. Warto więc przed podjęciem decyzji zadać sobie pytanie: Jaki wykrywacz metalu wybrać?

Jeśli kupujemy nasz pierwszy wykrywacz metalu ważne jest, by wybrać taki model, który będzie łatwy w użytkowaniu. Urządzenia wymagające skomplikowanego ustawiania mogą spowodować, że krótko po zakupieniu sprzętu rzucimy go w kąt, gdyż przyswojenie nowej wiedzy okazuje się zbyt skomplikowane.

Tryb pracy

Wykrywacze metalu dostępne na rynku są wyposażone w statyczny, lub dynamiczny tryb pracy. Są też takie modele, które pracują w obydwu trybach. Metoda statyczna charakteryzuje się tym, że detektor metalu wykrywa przedmioty bez znacznych ruchów sondą. W momencie, gdy zbliżamy cewkę urządzenia do metalowego obiektu wykrywacz zacznie emitować dźwięk. Dźwięk ten będzie wzmacniał się w miarę zbliżania cewki do przedmiotu. Sygnał nadawany jest dopóki zakopany, metalowy obiekt jest w zasięgu działania wykrywacza.  

Dynamiczny tryb pracy charakteryzuje się tym, że wykrywacz metalu wydaje dźwięk tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziemy sprzętem poruszać. W momencie, gdy ruch cewki ustanie, sygnał zamilknie, nawet, jeśli przedmiot znajduje się tuż pod nią. Każdy z trybów ma inne właściwości i używa się ich w innych sytuacjach, dlatego polecane jest, by kupowany sprzęt posiadał je oba. Tryb statyczny jest używany do poszukiwań większych przedmiotów, które są głębiej osadzone. Natomiast metoda dynamiczna jest stosowana, gdy poszukujemy mniejsze skarby, np. monety, zakopane tuż nad powierzchnią ziemi.

 

Strojenie i dyskryminacja

Niektóre wykrywacze metali wymagają, by przed rozpoczęciem poszukiwań je nastroić. Tylko, co to znaczy? Chodzi o to, by urządzenie ustawić do gruntu, na którym będziemy przeprowadzać poszukiwania. Jak wiemy, skład gleby różni się, więc jeśli ustawimy nieprawidłowo parametry wykrywacz metalu może przekazywać nieprawidłowe informacje. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tego typu sprzętem najwygodniej będzie zaopatrzyć się w urządzenie, które strojenie przeprowadzą automatycznie.

Dyskryminacja to kolejna funkcja, która ułatwi korzystanie z wykrywacza metali początkującym poszukiwaczom skarbów, jak również i doświadczonym użytkownikom detektorów metali. Funkcja ta polega na tym, że wykrywacz nie będzie nas informował o znalezieniu metali kolorowych, czy drobnych, żelaznych przedmiotów. Dzięki takim ustawieniom nie będziemy tracić czasu na wykopywanie elementów, które okazują się być nic nie wartymi śmieciami.

Obecnie znajdziemy dwa typy dyskryminacji stosowane w wykrywaczach metali. Pierwszy z nich to tryb pracy jednotorowej selektywnej. W tym trybie detektor emituje różny sygnał, w zależności od rodzaju znalezionego metali. Zazwyczaj, gdy znaleziony przedmiot jest wykonany z metalu żelaznego natężenie emitowanego dźwięku spada. Natomiast w przypadku elementów wykonanych z metali kolorowych sygnał się nasila.

Drugi z trybów dyskryminacji to tryb pracy wielotorowej. Wykrywacze wyposażone w ten tryb zazwyczaj są droższe o tych z jednotorową selektywnością. Potrafią one zasygnalizować szereg różnych metali osobie poszukującej. O swoim znalezisku detektor informuje emitując różnego rodzaju sygnały dźwiękowe. A te modele, wyposażone w wyświetlacze LCD dodatkowo prezentują dane na ekranie.    

 

Rodzaj cewki i zasięg wykrywacza

Od tego, jakie chcemy przeprowadzać poszukiwania powinien zależeć rozmiar cewki wykrywacza metali. Im większa cewka, tym większy zasięg detektor będzie miał. Jeśli jednak chcemy przeprowadzać poszukiwania blisko powierzchni, powinniśmy się zdecydować na model z mniejszą cewką. Dobrą wiadomością jest to, że bez problemu znajdziemy wykrywacze metalu w dobrych cenach zarówno z małymi i większymi cewkami. Standardowa średnica tego elementu detektora to około 8 cali.

W sprzedaży znajdziemy modele, które mają zasięg do 1,5 metra. Pamiętajmy jednak, że na tej głębokości będziemy w stanie znaleźć tylko większe przedmioty. Mniejsze elementy, tj. monety możemy wykryć na głębokości maksymalnej wynoszącej 50 cm. Dobrze jest też zwrócić uwagę na czułość urządzenia. Nawet przy dużym zasięgu, bez odpowiedniej czułości będziemy skazani na dużą liczbę fałszywych sygnałów. A co za tym idzie stracony czas na wykopywanie nieistniejącego skarbu.

Odpowiednia bateria

Pamiętając, że poszukiwania za pomocą wykrywacza metali zazwyczaj odbywa się daleko od cywilizacji, a na pewno daleko od źródeł prądu powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednią baterię. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników większość producentów tego sprzętu dołącza do urządzenia tester baterii. Dzięki temu urządzeniu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, gdzie chwilę po rozpoczęciu poszukiwań detektor przestaje działać z powodu wyładowanej baterii. Przed wyruszeniem na poszukiwania możemy w łatwy sposób sprawdzić poziom naładowania baterii i tym samym upewnić się, że będziemy w stanie korzystać z wyrywacza w ciągu całej wyprawy.

 

Jaki jest najlepszy wykrywacz metalu?

Jest wiele urządzeń na rynku, które mogłyby nosić miano najlepszego wykrywacza metalu. To, które okaże się najbardziej odpowiednie dla Ciebie zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Upewnij się więc przed zakupem, że parametry sprzętu całkowicie Ci odpowiadają.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wagę urządzenia. Pamiętaj, że możesz czasami przeprowadzać poszukiwania kilka godzin, a trzymanie w ręce ciężkiego sprzętu może okazać się bardzo męczące.

 

Najlepsze wykrywacze metali w 2021 roku

 

Marzysz o tym by stać się poszukiwaczem skarbów? To świetna forma aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. Plaża, las, łąka to świetna sceneria by odpocząć, a przy okazji doświadczyć trochę dreszczyku emocji i trochę się wzbogacić. Poniżej znajduje się ranking wykrywaczy metali, które według użytkowników są najbardziej skuteczne.

 

Nasze zalecenia

 

Garrett Ace 150

 

1.Garrett Ace 150Garett  Ace 150 to urządzenie, które zasługuje na pierwsze miejsce w naszym rankingu.  Jeśli chcesz zabawić się w poszukiwacza skarbów, który będzie zadowolony z efektów swojej pracy, powinieneś przyjrzeć się temu urządzeniu. Jest to bardzo skuteczny wykrywacz metali, które został wyposażony w detektory ACE. W następstwie może zainteresować nawet bardziej doświadczonych użytkowników.

Specjalne technologie zastosowane w urządzeniu sprawiają, że można go używać na zróżnicowanym terenie. Ten wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać przez wiele godzin, bez obawy, że zacznie nas boleć ręka. Jest to detektor o bardzo ergonomicznych kształcie, co znacznie ułatwia pracę.

Został wyposażony w regulowany uchwyt, który zapewnia wygodę użytkowania. Posiada kilka trybów pracy. O każdym znalezisku zostaniemy dźwiękowo powiadomieni. Urządzenie wykorzystuje wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy między innymi kontrolkę stanu baterii, identyfikację znalezionego obiektu oraz głębokość monety.

Zgodnie z opiniami wielu użytkowników jest to najlepszy wykrywacz metali. Podkreśla się, że jest bardzo wygodny i sprawdzi się przy każdej pogodzie. Wysoko oceniana jest także jego wytrzymałość.

Poszukiwanie skarbów to bardzo popularna zabawa, która gwarantuje ciekawe spędzenie czasu na łonie natury. Jednak przed wyruszeniem na wyprawę należy zaopatrzyć się w wykrywacz metali. Dzięki niemu będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów. Najlepszy wykrywacz metali w 2021 roku to Garett Ace 150. Sprzęt ten zyskał wiele pozytywnych ocen konsumentów.

Zalety
Budowa:

Jest to wyjątkowo solidny przyrząd, który może być używany na bardzo zróżnicowanym terenie. Ma bardzo dobrą obudowę odporną na uszkodzenia.

Waga:

Prezentowany wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać nawet przez kilkanaście godzin, bez obaw, że zaczną nas boleć ręce.

Prosta obsługa:

Mimo wielu funkcji, urządzenie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu mogą z niego korzystać nie tylko dorośli.

System powiadomień:

Dzięki wbudowanemu systemowi powiadomień, urządzenie od razu informuje nas o każdym znalezisku. Wykorzystuje do tego wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się też inne informacje, takie jak: poziom stanu baterii, głębokość oraz identyfikacja znaleziska.

Wady
Cena:

Nie jest to produkt przewidziany na każdą kieszeń. Z powodu swojej wysokiej jakości wykonania, jego cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

Pawlo GC-1032

 

2.Pawlo GC-1032Kolejny wykrywacz metali to świetna propozycja dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Ogromnym atutem urządzenia Pawlo jest jego niewygórowana cena. Jeśli jeszcze nie wiesz czy tak właśnie chcesz  spędzać swój wolny czas, nie warto od razu inwestować dużych pieniędzy w urządzenie, które później może leżeć na dnie szafy.

Producent tego urządzenia zapewnia, że wykrywacz metali pomoże nam w znalezieniu takich przedmiotów jak monety, złoto, srebro, biżuterię a także relikty. Jest dostosowany do pracy na prawie każdym rodzaju powierzchni.  Produkt został wyposażony w funkcję dyskryminacji, która pozwoli na ignorowanie innych bezwartościowych metali. Wykrywacz został wyposażony w wyświetlacz LCD, który jest cennym nośnikiem informacji.

Pokazuje m.in. prawdopodobny rodzaj wykrytego metalu, głębokość  zakopanego obiektu a także zakres dyskryminacji i wycinania. Urządzenie pokazuje także poziom naładowania baterii. Jest to bardzo dobry i tani wykrywacz metali. Polecany w szczególności dla amatorów. Podkreśla się, że to jest solidne urządzenie. Celnie wskazuje położenie metalowych przedmiotów.

Następnym produktem w naszym rankingu jest urządzenie firmy Pawlo – model GC-1032, które stanowi świetną propozycję dla początkujących.

Zalety
Idealny dla początkujących:

Ze względu na prostotę wykonania oraz bardzo intuicyjny system obsługi, będzie to idealne urządzenie dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Łatwo ustawisz parametry poszukiwań.

Rozpoznawanie metali:

Producent urządzenia zapewnia, że prezentowany wykrywacz metali posiada opcję rozpoznawania znalezionych przedmiotów. W jego bazie znajdują się: monety, złoto, srebro, biżuteria i relikty. Co więcej, w panelu sterowania można ustawić swoje kryteria i tym samym wyeliminować z szukania niechciane metale.

Precyzja:

Urządzenie jest wyjątkowo precyzyjne. Z dość dużą dokładnością wskazuje miejsce znajdowania się przedmiotu, a to ogranicza obszar wykonywania wykopów.

Cena:

Jest to dobry wykrywacz metali do 400 zł, który stanowi jedną z najtańszych i tak skutecznych propozycji dostępnych na polskim rynku.

Wady
Słaba bateria:

Konsumenci zauważają, że urządzenie z naładowanymi bateriami wytrzymuje stosunkowo krótko, dlatego dobrą alternatywą może się okazać zakup akumulatorków i zamienienie źródła zasilania.

 

 

 

 

Rutus Proxima Ver. 5.0

 

3.Rutus Wykrywacz Metalu Proxima Ver. 5.0Następne proponowane przez nas urządzenie to produkt z wyższej półki cenowej. Został wyprodukowany przez polską firmę Rutus. Jest to urządzenie, które posiada regulację częstotliwości w 15 skokach. Jego ogromnym atutem jest duży i czytelny wyświetlacz. Jest on podświetlany, więc z urządzenia możemy korzystać nawet nocą. Wykrywacz jest składany i można go rozebrać na trzy części.

Dzięki temu nie będzie zajmował wiele miejsca w mieszkaniu. Praca tego modelu zasilana jest sześcioma bateriami typu AA. Posiada trzy podstawowe typy pracy: dynamiczny, statyczny a także all metal. Wykrywacz dysponuje także innymi użytecznymi funkcjami m.in. autmatycznym strojeniem do gruntu z podaniem jego parametrów a także możliwością reakcji na kamienie magnetyczne.

Producent dał nam możliwość autonomicznego ułożenia własnego programu dźwięków co powoduje, że urządzenie możemy spersonalizować. Opinie o wykrywaczach metali marki Rutus są pozytywne. Model ten jest bardzo czuły. Na plus oceniania się możliwość  wyboru zakresu częstotliwości.

Kolejne urządzenie to produkt z nieco wyższej półki cenowej – model Ver. 5.0. Producentem tego wykrywacza metalu jest znana polska firma Rutus Proxima.

Zalety
Efektywność:

Urządzenie działa niezwykle precyzyjnie i jest bardzo czułe. Dzięki 15 skokom częstotliwości, bez problemu znajduje poszukiwane metale.

Tryby pracy:

Co więcej, tryby pracy sprzętu są dopasowane do rodzaju gruntu, co zwiększa jego efektywność. Interesującą opcją jest możliwość spersonalizowania sprzętu i pominięcia niechcianego rodzaju metalu.

Wyświetlacz:

Urządzenie posiada duży wyświetlacz, dzięki któremu korzystanie z przyrządu jest znacznie prostsze. Co istotne, jest on podświetlany, więc z wykrywacza możemy korzystać nawet nocą.

Cena:

Ten dobry i tani wykrywacz metalu jest jedną z najtańszych pozycji w naszym rankingu.

Wady
Design:

Jest to przyrząd o dość standardowym i tradycyjnym wyglądzie przez co, pod tym względem nie wyróżnia się na tle innych sprzętów.

Waga:

Łączna waga całego sprzętu to ponad 2 kg, przez co może być on zbyt ciężki dla dzieci. Do podanej wagi należy doliczyć ciężar sześciu baterii AA.

 

 

 

 

Garrett Ace 250

 

4. Garrett Ace 250Kolejna propozycja to jeden z najlepiej sprzedających się wykrywaczy metali, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma Garett posiada duże doświadczenie w tej branży, a konsumenci to niezwykle doceniają. Opisywany model został wyposażony  w wodoodporną cewkę, która jest niezwykle kompatybilna z detektorem Ace. To bardzo udany duet, który razem daje świetne rezultaty.

Jest to detektor, który zadowoli nie tylko amatorów ale i bardziej doświadczonych poszukiwaczy skarbów.  Wyświetlacz LCD graficzne przedstawia prawdopodobnie wykryty obiekt. Ponadto wskazuje jakie nastawy dyskryminacji są aktualnie używane. Do wyboru jest aż 12 zakresów dyskryminacji oraz pełnozakresowa dyskryminacja wybiórcza. Producent dał nam do dyspozycji aż pięć trybów pacy.

Dodatkowo na wyświetlaczu wyświetli się głębokość położenia monety, a także wybrany poziom regulacji czułości pracy. Wyświetlacz jest bardzo lekki, jego całkowita waga to 1,2 kg. W zestawie znajdziemy detektor, cewkę, słuchawki oraz osłonę sondy. Opinie na jego temat są bardzo dobre. Jest dokładny i czuły. Sprzęt jest bardzo trwały.

Jednym z ostatnich urządzeń jest wykrywacz metalu firmy Garnett – model ACE 250. Prezentowana marka to czołowy producent takich sprzętów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Zalety
Zestaw:

W skład odkurzacza wchodzi wiele szczotek (mini szczotka, elektroszczotka, końcówka szczelinowa), wszystkie one pomogą Ci w lepszym i szybszym posprzątaniu całego mieszkania.

Użytkowanie:

Od głównej części sprzętu, która sprząta duże powierzchnie, można odczepić mniejszą część. Z jej pomocą bez problemu oczyścisz komputer, meble, łóżko, zasłony, samochód i inne miejsca w domu, do których trudno dotrzeć.

Wygoda:

Według wielu osób korzystanie z odkurzacza jest bardzo wygodne. Jest on dobrze wyprofilowany i nie jest zbyt ciężki, więc sprzątanie nie sprawia żadnego problemu.

Wady
Głośność:

Niektórzy użytkownicy uważają, że odkurzacz jest stosunkowo głośny, co może przeszkadzać samemu sprzątającemu, jak i innym domownikom.

Wykonanie:

Niektóre części sprzętu nie są wykonane zbyt dobrze. Dlatego możesz się spodziewać, że po pewnym czasie będziesz musiał wymienić szczotkę lub rurę.

 

 

 

 

Teknetics Delta 4000

 

5.Teknetics Delta 4000Ostatni prezentowany wykrywacz bardzo dobrze spełnia swoją rolą.   Został wyprodukowany przez amerykańską firmę, która ma spore doświadczenie w produkcji tego typu sprzętu. Przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych poszukiwaczy. Dysponuje aż ośmiozakresową dyskryminacją.

Urządzenie jest zasilane tylko jedną baterią. Co więcej producent daje możliwość zasilania urządzenia przez akumulator 9V. Czas pracy na akumulatorze to od 8 do 12 godzin, natomiast czas pracy na baterii waha się między 20 a 25 godzinami. Wyświetlacz urządzenia identyfikuje znalezisko i pozwala bardzo dokładnie oszacować jego przewodność.

O głębokości obiektu urządzenie informuje nas poprzez zwiększający się lub zanikający sygnał dźwiękowy. Urządzenie zostało wyposażone w użyteczną funkcję Pin Point w trybie statycznym. Wykrywacz jest bardzo lekki gdyż waży nieco ponad kilogram (1,1 kg).

Producent zapewnia, że urządzenie znakomicie sobie poradzi z wykryciem monety na poziomie do około 30 centymetrów. Urządzenie oceniane jest na plus. Jedyna jego wada to dość wygórowana cena.

Ostatnim urządzeniem jest wykrywacz metali firmy Teknetics Delta. Jest to produkt amerykańskiej firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Zalety
Efektywność:

Urządzenie jest niezwykle precyzyjne w działaniu. Bez problemu wykryje przedmiot na poziomie około 30 centymetrów. Ponadto wyszukiwarka do metali posiada funkcję Pin Pont, która dodatkowo wspiera jej czułość.

Czas pracy:

Urządzenie wyposażone jest w bardzo efektywny akumulator, który pozwala na ciągłą i nieprzerwaną pracę od 8 do 12 godzin. Z kolei w pełni naładowane baterie pozwalają na pracę przez 20 lub nawet 25 godzin.

Waga:

Wykrywacz jest stosunkowo lekki. Łączna waga produktu to jedynie 1,1 kilograma, dzięki czemu jest idealny do wielogodzinnej pracy.

Wady
Cena:

Jest to jeden z droższych produktów w naszym rankingu.

Zaawansowane użycie:

Produkt skierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają doświadczenie w pracy z takimi sprzętami. Dla osób początkujących może wydawać się trudny w obsłudze.

 

 

 

 

Jak działa wykrywacz metalu?

 

Wykrywacze metalu to sprzęty mające szerokie zastosowanie. Z takich urządzeń korzystają saperzy, archeolodzy, a także osoby, które w wolnym czasie lubią poszukiwać cennych przedmiotów zakopanych w ziemi. Dowiedziałeś się już, jaki wykrywacz metalu jest polecany przez specjalistów. W tej części artykułu chcemy Ci przybliżyć sposób działania tego typu produktów.

Z czego zbudowany jest wykrywacz metalu?

Sprzęt do wykrywania metalu nie ma zbyt skomplikowanej budowy. Do najważniejszych elementów zalicza się przede wszystkim panel kontrolny i cewkę, wyposażony jest w nie każdy wykrywacz. We wspomnianym panelu znajdują się układy elektroniczne, a także te odpowiadające za generowanie oraz odbieranie sygnału elektromagnetycznego. Z kolei cewka to część wytwarzająca elektromagnetyczne pole przenikające do ziemi i odbierająca wzbudzone w metalu fale. Ważna jest także bateria, bez której urządzenie nie mogłoby działać.

 

Rodzaje wykrywaczy

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wykrywaczy. Pierwsza grupa to modele BFO (Beat Frequency Oscillator), czyli generatory uderzeniowe. Takie urządzenia opierają swoje działanie na wykrywaniu zmian częstotliwości generatora. Wykrywacze BFO mają prostą budowę i stosunkowo słabą czułość. Jedną z najistotniejszych wad tego typu produktów jest to, że są wrażliwe na zewnętrzne warunki, dlatego ich pracę może zakłócać np. niesprzyjająca pogoda.

Kolejna grupa to wykrywacze PI (Pulse Indicator) – generatory pulsu. Sprzęty te generują sygnał przez cewkę i odbierają przez echo, ale nie mają opcji rozróżniania gatunków metali. Poza tym wiele osób uważa, że modele PI pobierają dużo prądu i często trzeba je stroić z uwagi na niewielką stabilność.

Najbardziej funkcjonalne są za to sprzęty VLF (Very Low Frequency). Pracują one na niskiej częstotliwości (układ nadajnik-odbiornik). Cewka wykrywacza generuje sinusoidalny sygnał. Zaletą wykrywaczy VLF jest dyskryminacja. Oznacza to, że sami możemy zdecydować, po wykryciu jakich metali usłyszymy informujący o tym sygnał. W ten sposób nie tracimy czasu na odkopywanie obiektów, które nas nie interesują.

Jak działa sprzęt do wykrywania metalu?

Wykrywacz po włączeniu wytwarza pole elektromagnetyczne, które natychmiast przenika do gruntu. Znajdujące się w jego zasięgu obiekty wykonane z metalu ulegają wzbudzeniu i same generują fale, które są wykrywane przez przesuwaną nad powierzchnią ziemi cewkę. Kiedy urządzenie odbierze pole magnetyczne, usłyszymy sygnał dźwiękowy.

Użytkownicy wykrywacza metalu muszą pamiętać, że sprzęt wykrywa nie tylko cenne przedmioty, ale i tzw. niechciane obiekty, którymi mogą być gwoździe, puszki, a nawet metalowe zakrętki od butelek. Specjalistyczne urządzenia można jednak ustawić tak, aby reagowały wyłącznie na te obiekty, które nas interesują – wystarczy we właściwy sposób zmienić parametry pracy.

 

Jak głęboko możemy wykrywać metale?

Głębokość wykrywania metali przez urządzenie zależy od wielu różnych czynników. Jedna z najbardziej istotnych kwestii to mineralizacja gruntu. Jeśli gleba jest mocno zmineralizowana, prawdopodobnie sprzęt wykryje wyłącznie te przedmioty, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi. Im mniejsze jest stężenie minerałów w podłożu, tym głębiej położone obiekty może wykryć sprzęt.

Skuteczność działania wykrywacza uzależniona jest również od kształtu i wymiarów znajdującego w ziemi przedmiotu. Uważa się, że monety, pierścionki i inne okrągłe obiekty można wykryć na znacznie większej głębokości niż te cienkie i długie, jak np. naboje czy śruby. Warto mieć na uwadze także to, że wykrywacz lepiej radzi sobie z lokalizowaniem przedmiotów wykonanych ze srebra i innych metali o dobrych właściwościach przewodzących niż tych z ołowiu i materiałów im podobnych.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status