Najlepszy kompas magnetyczny

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Jaki kompas magnetyczny wybrać?

 

Kompas to podstawowe wyposażenie turysty, wędrowca czy narciarza. Akcesorium zawsze wskaże właściwy kierunek, nawet wtedy, kiedy zawiedzie nas GPS lub telefon, gdyż czasami w górach te urządzenia są bezużyteczne. Obecnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych modeli, które mają dodatkowe funkcje. W poniższym poradniku podpowiemy, na jakie cechy kompasów warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

 

 

Kompas magnetyczny zbudowany jest ze wskazówki umieszczonej na podziałce kątowej i zamkniętej w pojemniku. W sprzęcie wykorzystywane jest zjawisko ustawiania się magnesu. Jest on w sposób swobodny zawieszony wzdłuż linii pola magnetycznego. Najlepsze kompasy magnetyczne wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, co zapewnia im trwałość i bezawaryjność. Środek akcesorium wypełniony jest płynem (przeważnie jest to alkohol), który zapobiega drganiom igły, które utrudniałyby odczyt.

Najlepszy kompas magnetyczny w 2020 roku jest w stanie bez przeszkód wskazać nam drogę w temperaturze od –30 st. C do +60 st. C. Taki produkt jest przystosowany do dalekich wypraw na Biegun Północny czy Afryki. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę również na wygląd. Jeśli kompas został przystosowany do korzystania z mapą, trzeba się upewnić, czy jego podstawka będzie przezroczysta. W przeciwnym razie korzystanie z busoli będzie utrudnione. Modele tradycyjne są przeważnie czarne i mają pokrywę, która pomaga w przechowywaniu i chroni szkiełko przed zbiciem.  

Przed zakupem kompasu należy się zastanowić, w jakich warunkach będziemy go używać. Jeśli ma służyć do leśnych spacerów, wystarczy nam busola, która jest niewielka, natomiast gdy planujemy dłuższą wyprawę, dobrze aby sprzęt był nieco większych rozmiarów. Przeciętna wielkość takich modeli to: wysokość – 2,4 cm, szerokość – około 3 cm i grubość – 1,1 cm. Waga kompasów nie przekracza 5 g. Dlatego noszenie takiego akcesorium przy ubraniu jest wygodne. Podczas korzystania z kompasu musimy pamiętać, żeby nie używać go w pobliżu magnesów i ferromagnetyków, a także linii energetycznych, gdyż zakłócają pole magnetyczne, co powoduje przekłamanie pomiaru.  

 

 

Kompasy magnetyczne – Ranking

 

 

Silva Kompas Expedition

 

Model Silva Kompas Expedition to zaawansowany kompas przeznaczony dla doświadczonych użytkowników. Busola powinna się przydać podczas wypraw trekkingowych, podróży w odległe regiony świata czy akcji ratunkowych.

Internauci w swoich opiniach zwracają uwagę na wszystkie niezbędne detale, które ma ten model. Płytka kompasu mieści się w dłoni i ma zintegrowane szkło powiększające, które ułatwia czytanie drobnych symboli na mapach. Podziałki umieszczone na płytce są wyrażone w milimetrach i calach, co umożliwia szybką ocenę odległości na mapie. Kapsuła w swoim wnętrzu zawiera również skalę deklinacji.

Kapsuła kompasu pokryta jest gumą DryFlex, która poprawia pewność chwytu w trudnych warunkach. Z akcesorium możemy korzystać także w nocy, bowiem na kompasie umieszczone są oznaczenia luminescencyjne. Na spodzie płytki umieszczone są silikonowe nóżki zwiększające precyzję podczas pracy z mapą, które sprawiają, że kompas się nie przesuwa. Model ma w komplecie specjalną kartę pozwalającą szybko ocenić nachylenie stoku na podstawie poziomic na mapie oraz ryzyko zagrożenia lawinowego.

 

 

 

 

Meteor 71000 

 

Model Meteor 71000 to wysokiej jakości busola soczewkowa służąca do nawigowania, wytyczania kierunków świata, a także do określania kątów kierunkowych (azymutu). Produkt ma igłę z blokadą, podziałkę ze stopniami i kierunkami geograficznymi. Ten kompas magnetyczny w dobrej cenie wykonany jest z wysokogatunkowej stali, co przedłuża jego żywotność.

Busola przeznaczona jest głównie dla myśliwych, leśniczych oraz ludzi podróżujących po jeszcze nieprzetartych szlakach. Konsumenci w swoich opiniach chwalą zamykane wieczko, które chroni szkiełko przed zarysowaniem lub zbiciem. Dodatkowo sprzęt jest wyposażony w szkło powiększające ułatwiające odczyt azymutu. Tarcza wskazująca kierunek zanurzona jest w płynie, więc ze sprzętu można korzystać podczas biegu czy marszu.

Dodatkowymi elementami busoli jest linijka, która wyraża wyniki w centymetrach i calach, więc bardzo szybko można ocenić odległość na mapie oraz poziomica i sznurek na szyję. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ten produkt możemy mieć cały czas przy sobie.   

 

 

 

 

TFA 42.1004

 

Kompas TFA 42.1004 idealnie nadaje się jako pomoc dydaktyczna na lekcjach geografii czy przyrody, prowadzonych w przyszkolnych ogródkach, jak i na wycieczkach terenowych. Model jest wykonany z metalu, co chroni wnętrze przed uszkodzeniami. Zamykane wieczko sprawia, że nie musimy się także martwić, że szkiełko zbije się lub porysuje.

Kompas wyposażony jest w igłę i tarczę z kierunkami świata, na której wynik możemy odczytać w calach lub milimetrach. Opinie Internautów o tym modelu przekazują, że produkt jest godny polecenia, gdyż z łatwością można odczytać z niego dane. Busola działa w temperaturach od -3 st. C do +45 st. C.

Wskazówka kierunku świata umieszczona jest w przeźroczystej kapsule, która jest wypełniona płynem, co zapewnia większą stabilność wskazywanego azymutu. Sprawia to także, że dane z kompasu możemy odczytywać podczas marszu czy biegu.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status