Ranking 9 najlepszych butów trekkingowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Buty trekkingowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Salomon Mudstone Mid 2 GTX to model, który uprzyjemni Ci każdą górską wędrówkę. Komfort chodzenia zapewnia zastosowanie technologii Gore – Tex, która chroni przed przemakaniem, nawet w ekstremalnych warunkach. Podeszwa buta pomaga w stabilizacji chodu, zarówno na śliskich, jak również na wyboistych nawierzchniach. Dobrą propozycją butów trekkingowych jest także model Quechua NH100 Mid, dostępny w sklepach Decathlon. Buty te mają podeszwę Crosscontact, która zapewnia dobrą amortyzację oraz przyczepność na każdej nawierzchni, zarówno na leśnych ścieżkach, jak i kamienistym podłożu.

9 najlepszych butów trekkingowych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking butów trekkingowych. Został on skonstruowany na podstawie opinii użytkowników na temat zakupionych przez nich produktów. Gwarantujemy, że wszystkie zaprezentowane modele wyróżnia wiele pozytywnych aspektów, na które  konsumenci w szczególności zwracają uwagę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zastosowana technologia Gore – Tex zapobiega przemakaniu oraz zapewnia komfort termiczny. Podeszwa wspomaga amortyzację, dobrze utrzymuje się na śliskich, a także wyboistych podłożach. Obuwie zostało wyprofilowane w taki sposób, aby użytkownik nie odczuwał ucisku nawet podczas długich wycieczek.

Wady

Według użytkowników na butach szybko widoczne są przetarcia, zagięcia oraz zarysowania, dlatego należy szczególnie dbać o ich konserwację.

Podsumowanie

Model dobrze sprawdza się podczas miejskich spacerów, a także podczas górskich wędrówek. Może być użytkowany zarówno zimą, jak i latem, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Dzięki wyjmowanym wkładkom buty można bez problemu wyczyścić wewnątrz. Obuwie dostępne jest w rozmiarach 37 – 42.

Drugi wybór

Zalety

Kauczuk, z którego została wykonana podeszwa buta zapewnia przyczepność do górskiego podłoża. W przedniej części buta znajduje się dodatkowe utwardzenie chroniące palce przed urazami. Obuwie jest lekkie, co wspomaga komfort przy dłuższych wędrówkach

Wady

Nie jest to raczej dobry wybór na długie wycieczki w góry, to raczej buty trekkingowe na mniej wymagające trasy.

Podsumowanie

W butach zastosowano wyższą cholewkę, która umożliwia prawidłowe utrzymanie stopy, zapewnia większą ochronę przed urazami, a także zapobiega wpadaniu kamyczków do środka obuwia. Użytkownicy twierdzą, że buty dobrze sprawdzą się podczas zimowych wędrówek, ponieważ są ocieplane.

Rozważ też

Zalety

Model wyróżnia się niską wagą, która zapewnia komfort oraz stabilizację podczas chodzenia. W przedniej oraz tylnej części buta znajdują się dodatkowe wzmocnienia zmniejszające ryzyko wystąpienia urazów. Odblaskowe elementy zapewniają bezpieczne wędrówki nawet po zmroku.

Wady

Obuwie wewnątrz wykonano z materiału (siateczkowa wyściółka kołnierza), który może powodować przemakanie, dlatego należy uważać na zbyt podmokłe obszary.

Podsumowanie

Buty są przeznaczone dla dzieci, niezależnie od ich płci. Są one dostępne w różnych rozmiarach. Klasyczne wiązanie wspomaga lepsze dopasowanie obuwia do stopy dziecka. Materiał, z którego zostało wykonane obuwie zapewnia odpowiednią termoizolację.

 

Buty trekkingowe Salomon

 

1. Salomon Damskie Turystyczne Mudstone Mid 2 Gtx W Quiet

 

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę w góry i szukasz dobrego obuwia, sprawdź buty trekkingowe Salomon Mudstone Mid 2 GTX. Zastosowana technologia Gore – Tex zapewnia odporność na przemakanie obuwia. Technologia gwarantuje również termoizolację, dzięki której w trakcie dłuższych wędrówek nie jest odczuwany dyskomfort. Przednia część obuwia jest dodatkowo utwardzana, co wzmacnia ochronę palców przed urazami.

Użytkownicy w swoich opiniach podkreślają, że model zapewnia komfort zarówno podczas dłuższych wędrówek po bardziej wymagających terenach, jak i miejskich spacerów. Pozytywne postrzeganie przez konsumentów ma związek z solidnym wykonaniem obuwia. 

Test butów trekkingowych wykazał, że dzięki grubej podeszwie oraz wysokiej cholewce model dobrze sprawdzi się podczas górskich wędrówek w sezonie jesiennym. Podeszwy Contagrip sprawdzają się zarówno na śliskich, wyboistych nawierzchniach, jak również na górskich szlakach.

 

 

 

 

Buty trekkingowe Decathlon

 

2. Buty Quechua Nh100 Mid Męskie

 

Planujesz zakupić dobre i tanie buty trekkingowe? Sprawdź model Quechua NH100 Mid. Charakteryzują się one lekkością, rozmiar 43 waży jedynie 376 g.  Wkładka o grubości 6 mm zapewnia amortyzację na pięcie. Pomaga ona w stabilizacji chodu, jak również zapewnia komfort w przypadku dłuższych wycieczek.

Te lekkie buty trekkingowe Quechua dostępne w Decathlon mają wyższą cholewkę, która zapewnia wygodę użytkowania, a także zapobiega wpadaniu kamyczków do środka obuwia. Tradycyjne wiązanie pozwala na dopasowanie się do stopy.

Według klientów marki obuwie dobrze sprawdzi się w sezonie zimowym, ponieważ wnętrze jest ocieplane. Podeszwa cross contact zapewnia antypoślizgowość oraz przeznaczona jest na naturalne ścieżki.

 

 

 

 

Buty trekkingowe niskie

 

3. Buty Adidas AX2 Bb1935

 

Godną uwagi propozycją, są niskie buty trekkingowe Adidas Terrex AX2R. Występują one w szerokiej gamie rozmiarów od 33 do 40, co pozwala na użytkowanie zarówno przez dzieci, jak również przez osoby dorosłe. Środkowa podeszwa wykonana jest z pianki EVA zapewniającej trwałą amortyzację, a podeszwa zewnętrzna Traxion wzmacnia przyczepność do każdego typu podłoża.

Producent zastosował dodatkowe wzmocnienia w przedniej oraz tylnej części buta, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów, a jednocześnie zwiększyć trwałość i wytrzymałość.  Zamontowane są również odblaskowe elementy, dzięki którym użytkownik zostaje bardziej widoczny po zmroku.

Według kupujących są to dobre buty trekkingowe, które bardzo dobrze sprawdzą się zarówno podczas miejskich spacerów, jaki i górskich wędrówek.

 

 

 

 

Buty trekkingowe Adidas

 

4. Adidas Buty Terrex Swift Solo D67031

 

Buty trekkingowe Adidas cechują się niezawodnością podczas pieszych wędrówek. W modelu Adidas Terrex Swift Solo nie jest inaczej. Buty pokryte są wytrzymałą i oddychającą siateczką, która powoduje, że są one przewiewne i wygodne. W ich przedniej części znajduje się osłona zapobiegająca powstawaniu urazów mechanicznych na palcach.

W modelu tym marka zadbała o wygodę użytkownika. W tylnej części buta, na pięcie zamontowana została asymetryczna pętla, aby można było z łatwością zamocować je do plecaka. Zastosowana technologia adiPRENE zapewnia ochronę pięty przed urazami, a także zmniejsza gwałtowność wstrząsów podczas chodzenia. Gwarantuje ona również dobrą amortyzację.

Opinie o butach trekkingowych Adidas są pozytywne. W przypadku prezentowanego modelu nie jest inaczej. Konsumenci zauważają, że cechuje go wysoka jakość wykonania oraz komfort użytkowania. Obuwie sprawdza się idealnie w sezonie zimowym, ponieważ wnętrze jest ocieplone. Dodatkowym atutem jest duży wybór rozmiarów od 39 do 49.

 

Zalety

Przyczepność: Gumowa podeszwa TRAXION została tak skonstruowana, by zapewnić dobrą przyczepność do każdego typu nawierzchni. Na szczególną uwagę zasługuje to, że but nie ślizga się nawet po mokrym podłożu, co zapewnia bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

Amortyzacja: Pianka, która znajduje się w podeszwie, zapewnia bardzo dobrą amortyzację podczas chodzenia. Materiał jest elastyczny i po wykonaniu każdego kroku wraca do pierwotnego stanu.

Wentylacja: Cholewkę uszyto z miękkiego, ale bardzo wytrzymałego materiału tekstylnego, który wyróżnia się dobrą wentylacją. Dlatego do wnętrza buta przedostaje się świeże powietrze, które pozytywnie wpływa na mikroklimat w obuwiu.

Ochrona palców: Czubek buta został zabezpieczony grubą warstwą gumy. Chroni to kości przed złamaniem na skutek uderzenia o skałę. Ponieważ guma jest bardzo wytrzymała zabezpiecza też stopę przed zmoknięciem czy wyziębieniem w czasie zimowego trekkingu.

 

Wady

Zawyżony rozmiar: Według kilkunastu kupujących producent zawyża rozmiary swoich butów. Dlatego przed dokonaniem zakupu przymierz produkt, by mieć pewność, że pasuje on na Twoją nogę.

 

 

 

 

 Buty trekkingowe dla dzieci

 

5. Buty Timberland Euro Rock Hiker

 

Buty trekkingowe dla dzieci Timberland Euro Rock Hiker zostały wykonane z wysokiej jakości skóry naturalnej. Mają one wysoką cholewką, która chroni kostkę. Wykonana jest ona z miękkiego materiału zapobiegającemu powstawaniu urazów mechanicznych.

W modelu tym doceniono ponadczasowy design. Buty trekkingowe skórzane mają kolorystykę neutralną, co sprawia, że nadają się do użytkowania zarówno przez dziewczynki, jak również przez chłopców. Wybierając dziecięce buty trekkingowe konsumenci zwracają uwagę przede wszystkim na wygodę. Te buty trekkingowe za kostkę, w prezentowanej przez nas wersji wnętrze buta mają wykonane z miękkiej i przewiewnej wyściółki, gwarantującej wygodę podczas dłuższych spacerów.

Podeszwa wykonana jest z gumy, a w środkowej części znajduje się miękka pianka. Dzięki takiemu połączeniu podczas użytkowania zagwarantowana jest amortyzacja poprawiająca komfort chodzenia. Buty dobrze sprawdzą się w sezonie jesiennym, a także w zimowym. 

 

 

 

 

Buty trekkingowe wysokie

 

6. The North Face Storm Strike Wp T92T3Snmd

 

Jeżeli wybierasz się na górskie wędrówki w trudnych warunkach pogodowych, dobrym wyborem będzie model The North Face Storm Strike WP. Są to wysokie buty trekkingowe wykonane z dobrej jakości tkaniny Membrana A HydroSeal, która zapobiega przemakaniu. Stanowi skuteczną barierę zarówno dla deszczu, jak również dla śniegu. Umożliwia to utrzymanie suchej stopy podczas wypraw. Buty trekkingowe z membraną mają podeszwę zapewniającą przyczepność do każdego podłoża.

Część konsumentów może mieć problem w poszukiwaniu obuwia, gdyż niektóre marki preferują zawężoną gamę rozmiarów. Buty trekkingowe the North Face dostępne są w rozmiarach od 39 do 48, dlatego też nie będzie problemu przy wybieraniu butów na większą stopę. Mimo sporych gabarytów, obuwie jest lekkie. Zapewni to długotrwały komfort z możliwością dłuższych wypraw szlakami turystycznymi.

W przypadku tych butów trekkingowych konsumenci cenią sobie aspekt izolacyjny. Zastosowana technologia Hestseeker pozwala na długotrwałe utrzymanie stopy w ciepłej temperaturze, nie powodując uszkodzeń mechanicznych. Pozwoli to użytkownikowi na bezproblemowe wędrówki w sezonie zimowym.

 

 

 

 

Buty trekkingowe Gore Tex

 

7. Buty sportowe Salomon X Ultra 3 Mid GTX

 

Planujesz wędrówki po trudnych szlakach turystycznych? Sprawdź model Salomon X Ultra 3 Mid GTX. Buty trekkingowe Gore Tex dzięki podeszwie High Traction Contagrip zapewniają dobrą przyczepność podczas poruszania się po wszystkich rodzajach nawierzchni, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Decydując się na zakup tego obuwia będziesz mógł szybko i bez problemów pokonywać najbardziej wymagające trasy.

Kupujący odpowiadajac na pytanie “jakie buty trekkingowe polecacie” wskazują ten model doceniając jego wykonanie oraz wygodę. Według nich prezentowane obuwie spełnia oczekiwania zarówno podczas przemierzania szlaków turystycznych, jak również przy codziennym użytkowaniu. Sprawdza się również do prowadzenia samochodu, gdyż podeszwa wyposażona jest w elastyczną piankę, która powoduje, że but nie jest sztywny i z łatwością się zgina. 

Istotne są również aspekty ochronne. Buty trekkingowe wyposażone są w nakładkę ochronną w przedniej oraz tylnej części. Zapewnia ona zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów mechanicznych. Model wyposażony jest także w zabezpieczenie, które chroni przed zabrudzeniem. Powoduje ono, że do butów nie przyczepia się błoto, które mogłoby utrudniać poruszanie się.

 

 

 

 

Buty trekkingowe letnie

 

8. Salewa Alp Trainer Mid Gtx Dark Denim

 

Wybierasz się z rodziną na letnią wspinaczkę w góry i szukasz dla swojego dziecka wygodnych butów? Koniecznie sprawdź model Salewa Alp Trainer Mid GTX. Jest on dostępny w rozmiarach od numeru 26 do 38. Buty wykonano ze skóry oraz tkaniny, dzięki temu są wytrzymałe.

Letnie buty trekkingowe dobrze sprawdzą się w deszczowe dni. Podszewka Gore – Tex Extrended Comfort jest wodoodporna i oddychająca, dlatego stopy dziecka zawsze będą suche. Zastosowany w nich 3F System zapewnia dobrą amortyzację. Buty trekkingowe wodoszczelne dopasowują się do nogi dziecka zapewniając wygodę podczas chodzenia.

Konsumenci wybierający Salewa buty trekkingowe pozytywnie oceniają ich wygląd. Jest on stonowany oraz uniwersalny, dlatego może być przeznaczony do użytkowania zarówno przez dziewczynki, jak i przez chłopców. Dobrze sprawdzą się dla tych spokojniejszych, a także dla bardziej ruchliwych dzieci. Podeszwa MICHELIN Jr Ultra Train zapewnia przyczepność oraz stabilność do każdego typu podłoża.

 

 

 

 

Buty trekkingowe Hi Tec

 

9. Buty damskie Sarapo Low Wo’s 

 

Buty trekkingowe Hi Tec zyskały pozytywne opinie konsumentów. W przypadku modelu Hi – Tec Sarapo Low Wo’s nie mogła być inaczej. Klienci marki cenią sobie w nich zarówno ponadczasowy wygląd. Dzięki uniwersalnemu fasonowi mogą się sprawdzić również do codziennego użytkowania. Model dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych.

But wykonano z syntetycznego zamszu oraz wstawek z siatki. Środek jest wyścielony miękkim materiałem, który zmniejsza ryzyko powstania otarć. Zastosowana technologia izolacyjna pozwala zachować ciepło, dlatego obuwie sprawdzi się w sezonie jesiennym.

Podeszwa jest wykonana z gumy oraz z pianki, co gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża oraz komfort nawet podczas dłuższych wędrówek. Tradycyjne wiązanie zapewnia stabilne ułożenie stopy w bucie, zapobiegając jej przesuwaniu się. W przedniej części znajduje się gumowe wzmocnienie, chroniące palce przed urazami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie buty trekkingowe kupić?

 

Buty trekkingowe to obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika górskich wędrówek. Jeśli są dobrze dobrane, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i pewność w trakcie chodzenia. Jakie buty trekkingowe wybrać, aby zagwarantować sobie wygodę? W tym poradniku wskazujemy najważniejsze kwestie dotyczące zakupu produktu. Czytając go, zdobędziesz wszystkie potrzebne Ci informacje na temat jakie są polecane buty trekkingowe i w rezultacie będziesz mógł podjąć rozsądną decyzję zakupową.

Rodzaje butów trekkingowych

Poszukiwania butów trekkingowych najlepiej rozpocząć od zapoznania się z rodzajami dostępnego na rynku obuwia, szczególnie jeśli kupujemy je po raz pierwszy i nie mamy żadnego doświadczenia w tym zakresie. Z uwagi na budowę można wyróżnić następujące buty trekkingowe:

niskie – są uznawane za najbardziej uniwersalne, bo można w nich chodzić nie tylko po leśnych ścieżkach, ale też po mieście. Zazwyczaj ich masa nie jest zbyt duża, co przekłada się na większy komfort noszenia. Trzeba jednak przyznać, że tego rodzaju obuwie nie jest dostosowane do chodzenia po wysokich górach, dlatego może nie spełnić oczekiwań wymagających użytkowników, którzy lubią wyzwania.

z wysoką cholewką – gwarantują odpowiednią stabilizację kostki i tym samym zabezpieczają przed kontuzjami. Obuwie z wysoką cholewką jest polecane do pokonywania trudnych tras górskich, można w nich chodzić cały dzień.  

ekspedycyjne (specjalistyczne) – przeznaczone do trekkingu całorocznego, dostosowane do warunków panujących w wysokich górach. Na zakup tego typu obuwia decydują się osoby doświadczone. 

Jak można łatwo zauważyć, wybór rodzaju butów trekkingowych zależy przede wszystkim od naszych umiejętności, a także tego, gdzie chcemy je nosić. Obuwie można też podzielić ze względu na przeznaczenie, a dokładniej porę roku, na jaką są odpowiednie. Konsument ma do wyboru buty trekkingowe na lato i zimę:

letnie – mają przewiewną membranę, przez którą może swobodnie przepływać powietrze i być odprowadzana wilgoć. Czasami cholewka jest zrobiona m.in. z siateczki. Choć takie rozwiązanie gwarantuje bardzo dobrą cyrkulację powietrza, sprawdza się tylko na suchych trasach, czyli przy dobrych warunkach atmosferycznych. 

zimowe – mają grubą wyściółkę, która zabezpiecza przed niską temperaturą. Buty trekkingowe zimowe są też wyposażone w dobrej jakości podeszwę, która sprawdza się nawet na bardzo śliskiej, pokrytej śniegiem czy lodem powierzchni.

Dopasowanie butów w zależności od pory roku ma kluczowe znaczenie. Jeśli w lecie wybierzemy się w trasę w ciężkich, ocieplanych butach, szybko się zmęczymy. Nasze stopy będą puchnąć i nadmiernie się pocić, a odczuwany dyskomfort odbierze nam przyjemność z wędrówki. Do podobnej sytuacji może dojść zimą. Jeśli buty będą miały zbyt cienką wyściółkę, stopy będą marznąć. 

 

Podeszwa

Na podeszwie w butach trekkingowych można wyznaczyć dwa elementy, a mianowicie śródpodeszwę i gumowy bieżnik. Pierwsza z wymienionych części wpływa na sztywność obuwia, odpowiada za stabilizację i odpowiednią amortyzację. Jeśli jest dobrze zrobiona, skutecznie tłumi wstrząsy, które są generowane w trakcie szybkiego marszu po wymagającym terenie. Zazwyczaj do produkcji podeszwy środkowej wykorzystuje się piankę EVA. 

Sztywność podeszwy to inaczej podatność na ugięcia. W sklepach dostępne są buty trekkingowe z elastyczną podeszwą, które będą odpowiednie na łagodne szlaki górskie i różnego rodzaju wycieczki terenowe. Lekko usztywniana podeszwa to dobry wybór, jeśli interesuje nas tradycyjna turystyka górska. Modele mocno usztywnione to propozycja dla osób pokonujących trudne trasy. 

Spód podeszwy jest zrobiony z gumy. Musi być ona dobrej jakości, bo inaczej będzie szybko się ścierać. Solidnie zrobiona podeszwa wykazuje dobrą przyczepność do podłoża, nawet jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające.

Cholewka

Cholewka może być wykonana ze skóry naturalnej albo materiałów syntetycznych. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z wysokiej jakości butami, które jednak wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbali o skórę, szybko straci ona nie tylko swój ładny wygląd, ale też początkowe właściwości. Wybierając polskie skórzane buty trekkingowe, trzeba liczyć się także z tym, że na ich powierzchni pojawią się drobne marszczenia. Obuwie z materiałów syntetycznych jest zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w czyszczeniu. Niezależnie od wybranego materiału, powinien być on odpowiednio sztywny, a jednocześnie dobrze dostosowywać się do kształtu naszej stopy.

Wiele osób zwraca też uwagę, czy wybrane przez nich buty trekkingowe mają zabezpieczenie palców w postaci sztywnych wzmocnień w tych okolicach. Dzięki takim elementom zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia kontuzji czy stłuczenia palców.

 

Wyściółka

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie są najlepsze buty trekkingowe, trzeba skupić się na wyściółce. To ważny element, przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania. Wyściółka powinna mieć membranę, która skutecznie zabezpieczy obuwie przed wodą, a także zapewni lepszą ochronę przed chłodem. Wiele osób poleca buty wyprodukowane z wykorzystanie technologii GORE-TEX. Tego typu modele zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wodoodporności. 

Pielęgnacja

Większość kupujących zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepsze buty trekkingowe są nie tylko trwałe i wygodne, ale też łatwe w pielęgnacji. Czyszczenie obuwia nie powinno być czasochłonne. Warto wybierać modele z wyciąganą wkładką, którą można dokładnie wyczyścić, nie mocząc przy tym całej wyściółki. Każde buty trekkingowe wymagają regularnej impregnacji, o czym nie możemy zapominać. W wielu opiniach można przeczytać, że obuwie zrobione ze skóry naturalnej jest nieco trudniejsze w pielęgnacji. Można jednak nabrać w tym wprawy.

 

Buty trekkingowe w dobrych cenach

Myśląc o zakupie butów trekkingowych, zastanawiamy się nie tylko nad ich jakością i zastosowanymi w danych produktach rozwiązaniami, ale też bierzemy pod uwagę cenę. Ile trzeba zapłacić za wygodne buty trekkingowe w góry? Najtańsze modele można kupić już za ok. 60 zł. Tego typu produkty są jednak zazwyczaj dostosowane tylko dla osób początkujących i do łatwej trasy. Jeśli chcemy kupić buty odpowiednie na każdą pogodę, będziemy musieli zapłacić za nie kilkaset złotych. Ceny obuwia znanych producentów wynoszą nawet ponad 500 zł. Nie warto jednak oszczędzać na zakupach, szczególnie jeśli często odwiedzamy góry. Solidnie wykonane buty zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo i z pewnością posłużą nam nawet kilka sezonów. Gdzie kupimy solidne obuwie? Dobrze jest sprawdzić jaką ofertę maja na buty trekkingowe sklepy typu outlet, zwykle można w nich dostać pełnowartościowe modele za niższą cenę lub nawet zakupić buty trekkingowe na które jest promocja. Ponadto buty trekingowe kupimy w takich sieciach jak Lidl, Deichman czy sklepie Allegro. Sklep CCC to również miejsce gdzie buty trekkingowe są w ofrecie. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to są buty trekkingowe?

Czym właściwie są buty trekkingowe? Jest to obuwie przeznaczone do poruszania się po wymagającym terenie np. ścieżce górskiej. Mają one grubą podeszwę, która gwarantuje stabilność nawet na wilgotnym podłożu. Cechuje je stosunkowo duża sztywność, a wszystko dlatego, aby mogły one dobrze trzymać kostkę i zabezpieczać przed jej skręceniem, o co nietrudno w trakcie górskich wędrówek. Dobrej jakości buty trekkingowe są dostosowane do każdych warunków atmosferycznych: deszczu, ulewy, śniegu czy nawet lodu. Obuwie występuje w wersji z niską i wysoką cholewką, więc kupujący może wybrać model najbardziej odpowiadający jego potrzebom.

P2: Gdzie kupić buty trekkingowe?

Jeszcze do niedawna buty trekkingowe nie były tak popularne i można było je dostać tylko w sklepach wyposażonych w sprzęt do wspinaczki górskiej. Obecnie tego typu obuwie jest dostępne niemal wszędzie, czasami nawet w hipermarketach. Nie ma właściwie znaczenia to, gdzie kupimy produkt, ale jakiej jakości model wybierzemy. Powinniśmy inwestować w buty od znanych producentów, którzy mają odpowiednie doświadczenie w produkcji tego typu obuwia. Najczęściej buty kupowane przez Internet są nieco tańsze. W zakupach online z pewnością wygodne jest to, że można łatwo porównać ceny w różnych sklepach i wybrać najlepszą ofertę. Choć niektórzy konsumenci obawiają się, że kupienie idealnie dopasowanej pary butów jest niemożliwe, w rzeczywistości jest inaczej. Warto też pamiętać, że w razie potrzeby można w określonym czasie zwrócić obuwie i wymienić je na inny rozmiar albo nawet model.

 

P3: Jak wyczyścić buty trekkingowe w środku?

Choć czyszczenie butów trekkingowych od zewnątrz zwykle nie sprawia problemów, wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić je w środku. Najlepiej, jeśli znajdującą się tak wkładkę można łatwo wyciągnąć. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie ją wyczyścić i wysuszyć. Aby to zrobić, należy wyjąć sznurówki. Jeśli zależy nam nie tylko na pielęgnacji wkładki, ale całego wnętrza obuwia, sięgnijmy po wilgotną gąbkę i przemyjmy środek. Możemy użyć do tego jakiegoś preparatu, jednak nie przesadzajmy z ilością, bo później trudno będzie usunąć jego pozostałości. Przystępując do czyszczenia wnętrza butów, musimy zdawać sobie sprawę, że czas schnięcia będzie stosunkowo długi. Nie warto więc tego robić, kiedy na drugi dzień mamy zaplanowaną całodzienną wędrówkę.

 

P4: Jak impregnować buty trekkingowe?

Każdemu zależy na tym, aby jego buty trekkingowe jak najdłuższej dobrze wyglądały. Chcąc utrzymać obuwie w należytym stanie, trzeba odpowiednio je zaimpregnować. Zazwyczaj nie jest to konieczne tuż po zakupie, bo produkt wtedy jest jeszcze dobrze zabezpieczony. Po pewnym czasie użytkowania należy jednak przeprowadzić proces impregnacji. Jeśli użyjemy dobrej jakości środka (do kupienia m.in. w sklepach online), woda nie będzie wsiąkała w materiał.  Preparat trzeba rozprowadzić dokładnie i równomiernie, a cały proces powtarzać regularnie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrze zabezpieczyć nasze buty.

P5: Jak rozbić buty trekkingowe?

Czasami tuż po zakupie butów trekkingowych w trakcie noszenia odczuwamy lekki dyskomfort. Co wtedy zrobić? Jak rozbić buty? Na wielu forach internetowych doświadczeni użytkownicy wskazują, że dobrym rozwiązaniem jest chodzenie w butach po domu przed tym, jak wybierzemy się w góry. Można także założyć obuwie na krótszy spacer. W ten sposób damy swoim stopom możliwość przyzwyczajenia się do nowych butów. Jeśli to nie pomoże, możemy skorzystać z pomocy szewca. Kluczowe, jeśli mowa o wygodzie, jest także odpowiednie dobranie skarpet.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ