Kompasy Ranking

Ostatnio aktualizowane: 14.10.18

 

Jaki kompas kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli jesteś fanem górskich spacerów, to zapewne wiesz, jak pomocny jest wtedy kompas. Nawet najlepszy GPS potrafi stracić zasięg, a telefon w takim miejscu jest zupełnie bezużyteczny. Jeśli się zgubimy, to kompas pomoże nam znaleźć drogę. W zasadzie można powiedzieć, że podczas pieszych wędrówek jest niezastąpiony. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli, często bardzo nowoczesnych i posiadających dodatkowe funkcje. Należy się jednak zastanowić, czy takie dodatkowe funkcje, które wpływają na cenę urządzenia, są Ci potrzebne.

Nie każdy bowiem udaje się na wielogodzinne spacery długodystansowe. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten oto poradnik. Dzięki niemu dowiesz się na co zwrócić uwagę i jaki kompas wybrać.

 

 

Kompas czy busola?

Na samym początku musisz zdecydować, jakie urządzenie bardziej Cię interesuje – kompas czy busola. Pierwszy przyrząd to zamknięte pudełko, które zawiera igłę magnetyczną i podziałkę w stopniach. Busola z wyglądu jest niezwykle podobna. Posiada jednak dodatkowe rozwiązania. Dzięki temu dużo prościej wyznaczymy azymut. Choć sprzęty te są do siebie podobne w wyglądzie, to jednak różnią się ceną – kompas jest tańszy.

 

Materiały

Przed zakupem należy dokładnie upewnić się, z jakich materiałów został wykonany nasz kompas. Tańsze, plastikowe modele, są bardziej awaryjne i przy pierwszym upadku przestają pracować.  Najlepsze są kompasy z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Warto zauważyć, że niektóre sprzęty niskiej jakości mają w sobie domieszki stali, co czyni je bezużytecznymi.

 

Odporność na temperatury

Niezwykle ważne jest upewnienie się, jakie są maksymalne i minimalne temperatury, w jakich kompas jest w stanie bez przeszkód pracować. Najbardziej profesjonalne sprzęty są w stanie wskazać nam drogę w temperaturze od -30 st. C do +60 st. C. Dotyczy to głównie profesjonalnych modeli, przystosowanych do wypraw na Biegun Północny oraz do Afryki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to reguła. Przeciętne sprzęty są w stanie funkcjonować w temperaturach od -3 st. C do +45 st. C. Dlatego, jeśli kupujesz kompas na zimowe wycieczki, szerszy zakres pracy jest istotny.

 

Wygląd

Nie należy zapominać o wyglądzie kompasu. W sprzedaży mamy modele tradycyjne, jak i nowoczesne, ale to od Ciebie należy decyzja, jaki produkt zakupić. Naturalnie, estetyka i kolorystyka nie powinny być głównym wyznacznikiem w podejmowaniu decyzji, jednak warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jeśli model został przystosowany do korzystania wraz z mapą, należy upewnić się, że jego podstawka będzie przezroczysta.

W przeciwnym razie utrudni to nam korzystanie z urządzenia. Naturalnie, można spotkać również modele nieco bardziej tradycyjne. Zazwyczaj są one czarne i zamykane. Pokrywa pomaga w przechowywaniu i ochrania szkiełko.

 

Rozmiar

Przed zakupem należy zastanowić się, w jakich warunkach chcemy używać kompasu. Jeśli ma on nam pomóc podczas biegów leśnych, dobrze by jego rozmiar był niewielki. Równocześnie, gdy planujemy udać się na dłuższą wyprawę w nieznany nam teren, lepiej by nasze urządzenie było nieco większe. Dzięki temu nie zgubimy go. Niewielkie modele często mają opcję przymocowania do paska na nadgarstku, dzięki czemu łatwiej się z nich korzysta.

Przeciętne gabaryty takich kompasów to szerokość około 3 cm, wysokość 2,4 cm oraz grubość 1,1 cm, natomiast ich waga nie przekracza 5 g. Dzięki takim wymiarom noszenie ich przy odzieży jest bardzo wygodne.

 

Jaki kompas jest najlepszy do nurkowania?

Nie należy zapominać, że nie tylko na lądzie czekają nas przygody. W ostatnich latach nurkowanie na otwartym morzu stało się bardzo popularnym hobby. Jeśli jesteś jedną z takich osób, które lubią tego typu sport, powinieneś rozważyć zakup kompasu przystosowanego do stosowania w wodzie.

Niejednokrotnie, takie urządzenie może uratować nam życie, dlatego dobrze jest zainwestować w produkt wysokiej jakości. Zwykle takie modele są dość niewielkie i można je bez problemu zapiąć na nadgarstku. Bardzo istotne jest to, czy nasz kompas ma dużą tolerancję przechyłu. Jeśli tak jest, to oznacza, że aby mieć poprawny odczyt nie musi on znajdować się w idealnej linii poziomej.

W trakcie nurkowania jest to niezwykle istotne, ponieważ ustawienie się w odpowiedniej pozycji może być czasochłonne. Kolejnym ważnym czynnikiem jest również tarcza kompasu. Powinieneś zadbać o to, by była ona duża, co ułatwi odczyt. Co więcej, zalecane są produkty pokryte świecącą w ciemności farbą czy bezel z

podziałką.

 

Kompasy w dobrych cenach

Cena kompasów zależy od ich parametrów. Urządzenia z większą tolerancją na temperatury są droższe i ich cena zaczyna się od 100 zł. Na rynku dostępne też modele nieco mniej wytrzymałe, ale tańsze. Ceny takich produktów zaczynają się od 30 zł za sztukę. Przed wyborem zastanów się czy rzeczywiście wielofunkcyjny kompas jest Ci potrzebny.

Naturalnie, jeśli często udajesz się na piesze wycieczki, w zimne lub ciepłe kraje, to warto zakupić taki sprzęt. Z drugiej strony, skoro Twój kompas będzie używany tylko sporadycznie, to nie ma konieczności dokonywania takiego zakupu. Jeśli będziesz go używać okazjonalnie podczas pieszych wycieczek niedaleko domu, lepiej zaopatrzyć się w model turystyczny.

 

 

Najlepsze kompasy w 2018 roku

 

Jeśli uwielbiasz piesze wycieczki, jazdę rowerem po lesie, czy marsze na orientację to powinieneś zaopatrzyć się w kompas, który nigdy nie pozwoli Ci się zgubić. Najlepszy kompas to taki, który pomoże nam dotrzeć do celu i będzie działać w każdych warunkach. Przeczytaj nasz ranking, a dowiesz się, jakie modele dostępne są na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Silva Field

 

1-silva-fieldNasza pierwsza propozycja to produkt szwedzkiej firmy Silva, bardzo znanego i cenionego producenta kompasów. Silva Field to urządzenie przeznaczone dla osób poszukujących podstawowego przyrządu nawigacyjnego. Model ten został zaprojektowany do użycia wraz z mapą.

Tego typu kompasy nazywane są płytkowymi, namapowymi lub mapowymi. Igła położona jest na przeźroczystej podstawce, wykonanej z wysokiej jakości tworzywa, która posiada dwie skale. Możemy więc wykorzystać kompas gdy mamy do dyspozycji mapę w skali 1: 25k i 1: 50k. Takie rozwiązanie powoduje, że model ten jest kompatybilny z większością map.

Dodatkowo we wnętrzu pierścienia, gdzie znajduje się igła zostały umieszczone linie, które pozwalają dokładniej określić położenie. Urządzenie możemy nosić na szyi dzięki dołączonemu paskowi, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy z łatwością odpiąć.

Kompas ma wymiary 85 mm x 53 mm. Dodatkowo jest bardzo lekki, jego waga wynosi tylko 30 gram. Osoby, które zakupiły ten produkt bardzo sobie chwalą ten wybór. W komentarzach przekazują, że jest to model idealny dla tych, którzy dopiero uczą się korzystać z kompasu, bo urządzenie jest łatwe w użyciu i wykonane z dobrej jakości materiałów.

 

 

 

 

Suunto Clipper L/B NH

 

2-suunto-clipper-l-b-nhSuunto Clipper L/B NH to najmniejszy kompas w naszym zestawieniu. Jego wymiary wynoszą: szerokość 30 mm, wysokość 24 mm i grubość 11 mm. A jego waga to tylko 5 gram. Model ten posiada zaczep, który umożliwia przyczepienie kompasu do paska zegarka, rękawa, bransoletki czy rogu mapy.

Dzięki temu będzie on zawsze pod ręką. Pomimo małych rozmiarów z łatwością odczytamy wskazywany kierunek, a to dlatego, że główne kierunki kompasu są podświetlane. Mamy również do dyspozycji podziałkę 10°. Natomiast dokładność tego kompasu wynosi 5°.

Zapewne swą dokładność model ten zawdzięcza płynowi, którym został wypełniony oraz odpowiednim dobraniem igły. Ponieważ urządzenie to nie jest wrażliwe na ciśnienie wody, to możemy używać go również pod wodą. Producent przygotował również ten model do pracy w ekstremalnych warunkach.

Minimalna temperatura, w której kompas może pracować to – 30° Celsjusza, natomiast maksymalna wynosi aż 60° Celsjusza. Opinie, które pojawiają się na temat tego urządzenia przekonują, że choć małe, urządzenie to jest dokładne i o bardzo dobrej jakości.    

 

 

 

 

Suunto M-9

 

5-suunto-m-9Nasze zestawienie kończymy najdroższym kompasem, Suunto M-9. Jego wymiary wynoszą 41 x 47 x 14 mm, a waga urządzenia to 16 g. Model ten możemy nosić jak zegarek. Będzie on pewnie trzymał się naszej ręki dzięki paskowi z mosiężnym zapięciem.

Jeśli jednak preferujemy mieć nieskrępowane ruchy to kompas możemy również przypiąć do plecaka, czy paska w spodniach. Posiada on ząbkowaną krawędź limbusu, która sprawia, że możemy ją obrócić nawet w grubych rękawicach. Dodatkowo odczyt współrzędnych powinno ułatwić boczne okienko. Natomiast użytkowanie po zmroku pomoże święcąca, luminescencyjna tarcza.

Kompas będzie pracował bez zarzutu w zakresie temperatur od – 30° Celsjusza do 60° Celsjusza. Co ważne, urządzenie to zostało przystosowane do użytkowania na półkuli północnej. Producent podaje, że model ten będzie idealny dla pasjonatów outdooru, alpinistów, ratowników czy żołnierzy.

Opinie konsumentów o kompasach firmy Suunto przekazują, że ich produkty są warte zaufania. Konsumenci są pod wrażeniem jego wysokiej jakości wykonania oraz łatwości odczytywania danych.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

Conrad 467251

 

3-conrad-467251Jeśli dopiero myślisz o nabyciu pierwszego kompasu i nie chciałbyś inwestować dużo w jego zakup to powinna zainteresować Cię nasza kolejna pozycja. Conrad 467251 to najtańsza propozycja w naszym rankingu. Ten kompas magnetyczny ma wymiary: długość 76 mm, szerokość 58 mm i wysokość 26 mm.

Natomiast jego waga wynosi 95 gram. Choć urządzenie jest dosyć duże, to swój rozmiar rekompensuje ładnym wyglądem. Producent wyposażył ten model w pokrywkę, która dodatkowo chroni delikatne wnętrze kompasu. Jest to dobry i tani kompas w stylu militarnym.

Będzie on odpowiednim sprzętem na piesze lub rowerowe wycieczki, oraz ostatnio bardzo popularne marsze na orientację. Obudowa posiada przydatną miarkę, którą możemy wykorzystać np. do kreślenia szlaku na mapie, lub określenia aktualnego położenia.

Model ten będzie bardzo dobrze współpracował z mapą o skali 1: 25 000. Konsumenci, którzy zakupili ten produkt przekazują w swoich opiniach, że kompas jest dostępny w bardzo przystępnej cenie. Dodatkowo osoby użytkujące ten model mówią o łatwości korzystania z niego.

 

 

Meteror 71037

 

4-meteror-71037Ranking kompasów kontynuujemy profesjonalnym kompasem Meteror 71037. Jego wymiary to 110 x 54 x 31 mm. Taki rozmiar gwarantuje, że przyrząd zmieści się w każdej kieszeni. A średnica tarczy tego modelu wynosi 50 mm. Jest to jedyne urządzenie w naszym zestawieni zasilane na baterie.

By ten sprzęt działał musimy zaopatrzyć się w 2 baterie AAA. Jest to też model, który posiada najwięcej funkcji dodatkowych. Jego producent wyposażył ten kompas w podświetlaną tarczę, tryb czasu podróży, czy tryb odnajdywania drogi. Dodatkowo model ten posiada pamięć kierunku, termometr, zegarek oraz poziomicę.

W tym kompasie znajdziemy także lupę, lusterko i linijkę. Urządzenie działa w minimalnej temperaturze -5° Celsjusza, oraz maksymalnej 48° Celsjusza.

Z takim urządzeniem łatwo znajdziemy drogę do domu w każdym miejscu na Ziemi. Opinie konsumentów, z którymi możemy się spotkać przekonują, że jest to sprzęt w pełni profesjonalny. Przyda się on zarówno podczas krótkich wycieczek za miasto, jak i w sytuacjach survivalowych.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...