Aminokwasy ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.11.17

Jakie aminokwasy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Aminokwasy to produkty dla osób czynnie uprawiających sport. Przy czym używanie ich jest zalecane nie tylko wyczynowym sportowcom, ale wszystkim osobom, które wykonują jakiekolwiek treningi. Aminokwasy wpływają na szybszą regenerację tkanki po treningu, a także przyczyniają się do szybszego budowania masy mięśniowej, przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego postanowiliśmy napisać poradnik, który pozwoli wybrać najlepsze aminokwasy. W poradniku zwrócimy uwagę na to, jakie cechy powinien zawierać najlepszy produkt i na co zwracać uwagę przed kupnem. A na końcu umieścimy ranking aminokwasów, który zawiera pięć czołowych produktów wartych uwagi.

Jakie aminokwasy wybrać?

Aminokwasy to elementarne składniki białek, tak pokarmowych, jak i ustrojowych, w tym również – białek mięśniowych. Jednak różnią się one między sobą zarówno budową, jak i metabolizmem. Dlatego jedne są polecane osobom, które pracują nad sylwetką i kondycją, inne mogą być pomocne przy odchudzaniu, które będzie skuteczniejsze, gdy wesprze się ćwiczenia preparatem aminokwasowym.

 

BCAA

Aminokwasy rozgałęzione BCAA wykazują działanie antykataboliczne. Są to izoleucyna, walina, a zwłaszcza najważniejszy z nich – leucyna, które ze względu na specyficzną budowę i metabolizm człowieka, są chętnie wykorzystywane przez organizm w chwilach zmęczenia. Dostarczenie tych składników w formie suplementu pozwala oszczędzić białka mięśniowe. A leucyna przyspiesza proces odnowy powysiłkowej wpływając pozytywnie na wszelkie uszkodzenia włókien mięśniowych podczas treningu. BCAA również wpływają pozytywnie przy redukcji tkanki tłuszczowej. Aminokwasy te najlepiej przyjąć bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym, oraz zaraz po nim.

 

EAA

Aminokwasy egzogenne, w skrócie EAA to osiem aminokwasów, których organizm sam nie produkuje, a które są niezbędne człowiekowi i musi je dostarczyć wraz z pokarmem. Należą do nich leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, fenyloalanina. Gdy w organizmie jest wystarczająca ilość tych aminokwasów, wówczas nie ma on problemu z syntezą białek mięśniowych. Takie aminokwasy są szczególnie polecane osobom, które się odchudzają i nie dostarczają wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka. Są one polecane również osobom, które prowadzą długie, intensywne i wyczerpujące treningi albo, gdy sesje treningowe są wykonywane na czczo. Preparaty te powinny być przyjmowane bezpośrednio po treningu, a opcjonalnie i przed i po treningu.

 

Beta-alanina

Jest to aminokwas niebiałkowy, który nie buduje białek mięśniowych, jednak może mieć znaczenie dla osób aktywnych fizycznie. Jest to związek karnozyny, dipeptydu o właściwościach odkwaszających. Utrzymanie prawidłowego pH komórek mięśniowych wpływa na hamowanie katabolizmu. Zasadne jest przyjmowanie, więc aminokwasów niebiałkowych w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Przyjmuje się go przed lub po posiłku w ilości 4 do 5 g.

 

Arginina i cytrulina

Są to aminokwasy, które przyjęte przed treningiem stymulują wytwarzanie tlenku azotu i doraźnie zwiększają rozmiary trenowanych partii i poprawiają ich parametry wysiłkowe oraz korzystnie wpływają na regenerację. Przyjmuje się je przed wysiłkiem fizycznym, aby móc utrzymać odpowiednio dużą intensywność ćwiczeń.

 

Tyrozyna i tauryna

Pierwszy z nich to aminokwas potrzebny do syntezy katecholamin nasilających proces spalania tłuszczu oraz działających aktywizująco, a także jako „spalacz tłuszczu”. Natomiast tauryna to aminokwas niebiałkowy, który dobrze wpływa na wrażliwość insulinową. Jest to element preparatów pobudzających. Oba preparaty należy stosować przed wysiłkiem. Tyrozynę dodatkowo po przebudzeniu, a taurynę po wysiłku.

 

Dodatki

Jak każde suplementy diety, również aminokwasy zawierają sporo dodatków w swoim składzie. Mogą to być dodatki cukrów, glutaminy, czy inne wypełniacze. Duża część sportowców uważa, że te dodatki są całkowicie zbędne i powodują, że zmniejsza się ilość składników czynnych w danym preparacie. Optymalną dawką aminokwasów BCAA jest 0,1 gram na kilogram masy ciała przyjętych przed i po treningu.

Jakie są najlepsze aminokwasy?

Przedstawiliśmy powyżej różne suplementy aminokwasowe, które sprawdzają się przy redukcji tkanki tłuszczowej. Najważniejsze uzupełnienie diety odchudzającej i wzmocnienia treningowego stanowią preparaty zawierające aminokwasy rozgałęzione. Zamiennie można też stosować aminokwasy egzogenne. Zawsze najważniejsze jednak jest, aby preparaty aminokwasowe, po które sięgamy były odpowiedniej jakości.

Dobrze jest zasięgnąć rady specjalistów, aby dokładnie się dowiedzieć, jakie jest ich działanie. Związki te pełnią rozmaite role w organizmie, a do najważniejszych z nich należą przyspieszenie anabolizmu i zwolnienie katabolizmu – dwóch procesów niezwykle ważnych w przypadku osób uprawiających aktywność fizyczną. Dlatego tak ważne jest, aby przyjmować odpowiednie preparaty.

 

Aminokwasy w dobrych cenach

W ostatnich czasach bardzo dużą popularność zyskały aminokwasy rozgałęzione z glutaminą (BCAA+L-Glutamine). Dodatkowo zmienił się sposób podawania i obecnie preparat jest dostępny w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. To również rozpowszechniło te aminokwasy. Obecnie na rynku jest wiele suplementów tego typu, różnią się one proporcjami preparatów, wielkością opakowań, producentami i oczywiście ceną. Zawsze, więc obok ceny preparatu trzeba porównać jego skład.

Obecnie możemy kupić aminokwasy w cenie 1,62 zł za 10 gram substancji aktywnych, do nawet 2,76 zł za tę samą ilość. Dlatego sprawdzajmy ceny, pojemności opakowań, a także ich skład. Czasem lepiej zastąpić aminokwasy z bogatym składem zawierającym rozmaite wypełniacze typu cukier, preparatami, które tych dodatków nie zawierają, ale za to mają więcej BCAA w 10 gramach produktu.

 

 

Najlepsze aminokwasy w 2017 roku

 

Nasze zalecenia

 

Olimp Bcaa Xplode

 

Olimp Bcaa Xplode jest dostępny w trzech smakach: pomarańczowym, cytrynowym i ananasowym i ma doskonałą rozpuszczalność w wodzie. Takim sposobem zawarte w BCAA Xplode aminokwasy niezwykle szybko się wchłaniają i od razu są dostępne dla procesów anabolicznych i energetycznych. Aminokwasy wchłaniają się bezpośrednio do krwioobiegu, bo nie muszą być trawione, dzięki temu zaraz po spożyciu docierają bezpośrednio do tkanki mięśniowej.

Tam intensyfikują się procesy anaboliczne, co z kolei wpływa na szybką regenerację potreningową i budowę czystej masy mięśniowej. Opakowanie zawiera 500 g produktu, co starcza na 50 porcji. Jedna porcja to około 2 łyżki stołowe, które należy rozpuścić w 200 ml wody i pić 1 do 2 razy dziennie przed posiłkiem lub treningiem, oraz po treningu i przed snem. Skład Olimp Bcaa Xplode to: Tłuszcz 0,03 g, w tym: nasycone kwasy tłuszczowe 0,03 g, Sód 0,02 g, Aminokwasy rozgałęzione BCAA 6g, w tym: L-leucyna 3 g, L-walina 1,5 g, L-izoleucyna 1,5 g, L-glutamina 1 g, Wit. B6 2 mg. Osoby czynnie uprawiające sport uważają, że produkt świetnie nadaje się do regeneracji po treningu, ma świetne działanie i kolejnego dnia można przystąpić do następnego treningu bez zmęczenia.

 

 

 

Activlab Bcaa Xtra

 

Activlab Bcaa Xtra to produkt, który posiada aż 5 g BCAA w porcji, jest wzmocniony L-Glutaminą, ogranicza procesy kataboliczne, a także skraca okres regeneracji po treningu. Zalecany jest do użytku w celu zwiększenia masy mięśniowej z równoczesną redukcją tkanki tłuszczowej.

Preparat jest przeznaczony dla wszystkich osób trenujących wyczynowo różne dyscypliny sportu, a także zalecany dla osób, które trenują sporty rekreacyjnie. Activlab Bcaa Xtra najlepiej spożywać rozpuszczone w 250 ml wody, wsypując 2 łyżeczki preparatu i potrząsając w bidonie do rozpuszczenia. W dni, w które czynnie trenujesz należy spożyć taką porcję na ok. 30 minut przed treningiem, oraz po treningu. W dni, w których treningu nie masz wystarczy zaaplikować jedną taką porcję przed posiłkiem. Skład jednej porcji to: białko 7,6g, L-leucyna 2,5g, L-walina 1,25g, L-izoleucyna 1,25g, L-glutamina 3,5g. Opakowanie zawiera 500 g, czyli 50 porcji po 10 g. A sportowcy mówią, że Activlab Bcaa Xtra to dobre i tanie aminokwasy, nie różnią się jakością od droższych produktów konkurencji.

 

 

 

Ostrovit Bcaa 2-1-1

 

Ostrovit Bcaa 2-1-1 to suplement diety, który w składzie ma najwyższej jakości aminokwasy rozgałęzione BCAA, w najkorzystniejszym stosunku 2:1:1. Są to produkty niezbędne w organizmie, a należą do tzw. aminokwasów egzogennych- aminokwasów, których ludzki organizm nie potrafi sam wytworzyć. Składniki zawarte z Ostrovit Bcaa 2-1-1 polecane są szczególnie sportowcom, ponieważ hamują katabolizm mięśniowy, wykazują działania anaboliczne oraz zwiększają syntezę białek.

Stanowią też doskonałe źródło energii przy ponoszeniu długiego wysiłku fizycznego, a także zmniejszają uczucie zmęczenia psychicznego po treningu. Opakowanie zawiera 50 porcji po 10 gram. Jedną porcję 3 miarki (10g) należy wymieszać w 100 – 150 ml wody lub soku i w dni treningowe pić 2 razy dziennie, jedną zaraz po przebudzeniu, drugą po treningu. W dni bez treningu wypić jedną porcję rano. Jedna porcja zawiera: L-Leucyna 4000 mg 40g, L-Izoleucyna 2000 mg 20g, L-Walina 2000 mg 20g. Sportowcy, którzy sięgnęli po ten produkt, chwalą go za brak sztucznych dodatków. Uważają też, że jest to dobry jakościowo produkt, a przy tym tani.

 

 

 

Fa Xtreme Bcaa 5000

 

Przy użyciu Fa Xtreme Bcaa 5000 sportowiec spożywa w każdej porcji najbardziej optymalną porcję BCAA – 5 g aminokwasów egzogennych, na które składa się leucyna, izoleucyna i walina w proporcjach 2:1:1. Skład taki przyspiesza regenerację komórek po wysiłku fizycznym i wspomaga pobudzanie anabolizmu. Aminokwasy o takim składzie przyczyniają się do budowy 1/3 masy mięśni szkieletowych człowieka, dlatego zaleca się ich uzupełnianie w formie suplementów.

Przy czym leucyna, izoleucyna i walina to aminokwasy, które muszą być do organizmu dostarczone z zewnątrz, wraz z pożywieniem, bo sam organizm ich nie produkuje. Zalecane spożycie leucyny wynosi 40 mg/kg masy ciała na dzień a izoleucyny i waliny waha się w granicach 10-30 mg/kg masy ciała na dzień. Opakowanie tego produktu zawiera 400 gram, co przekłada się na 40 porcji produktu. A zalecane dawkowanie to 1 miarka Fa Xtreme Bcaa 5000 rozpuszczona w 250 ml wody podawana przed treningiem, a druga porcja bezpośrednio po nim. Jedna porcja zawiera następujący skład: L-Leucyna 2500 mg, L-Izoleucyna 1250 mg, L-Walina 1250 mg. Opinie o aminokwasach Fa Xtreme Bcaa 5000 pozostawione przez osoby, które zdecydowały się zakupić ten produkt przekazują, że co prawda nie jest specjalnie smaczny, ale jest efektywny w swoim działaniu.

 

 

 

Biotech 100% Bcaa

 

Biotech 100% Bcaa, to produkt posiadający wysoką zawartość leucyny. Jest to czysty produkt aminokwasowy, który stanowi główny budulec białek i wspomaga wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Produkt ten stanowi doskonałe wsparcie podczas treningów nastawionych na budowę beztłuszczowej tkanki mięśniowej, gdyż zawiera trzy niezbędne aminokwasy: izoleucynę, leucynę i walinę, w stosunku 2:1:1.

Ze względu na swój skład, produkt jest przeznaczony dla sportowców prowadzących intensywne ćwiczenia, osób przygotowujących się do zawodów, etc. Ze względu na bezsmakową postać proszku może on być użyty na wiele różnych sposobów.

A należy spożyć 1 porcję przed treningiem i jedną po nim, a w dzień beztreningowy 1 porcję rano na czczo. Opakowanie zawiera 400 g, co przekłada się na 80 porcji po 5 gram. Jedna porcja zawiera: Leucyna 2500 mg, Izoleucyna 1250 mg, Walina 1250 mg. Dla osób, które zdecydowały się na używanie tego suplementu diety ważne jest, że nie ma tu żadnych dodatków typu glutamina, tauryna, słodziki, barwniki, a także witaminy z grupy B, które zaniżają zawartość aminokwasów w gramaturze.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...