Narty ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.11.20

 

Wiele osób uwielbia jeździć na nartach. Jeżeli jesteś jedną z nich i szukasz odpowiedniej dla siebie pary, to możemy Ci trochę podpowiedzieć. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest Fischer Progressor F18 AR + RS 11 PR. Prezentowane narty są bardzo dobrze wykonane, więc nie myśl, że posłużą jedynie na jeden sezon. Oprócz tego wyglądają bardzo ciekawie i z pewnością będą dobrze komponować się z Twoim zimowym strojem. Dla użytkowników najważniejsze jest to, że z pomocą nart nie jest trudno utrzymać balans, a nawet skręcać. Jeżeli z jakichś powodów narty Ci się nie podobają, to w zamian możemy Ci zaproponować Atomic Cloud 9 + Lithium 10. Jest to para przeznaczona dla kobiet oraz dla osób dopiero zaczynających jeździć. Narty mają niecodzienny kształt i są bardzo dobrze wykonane. Bez problemu mogą być one parą, na której nauczysz się jeździć.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie narty kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jazda na nartach jest wspaniałą zabawą. Pozwala na odprężenie umysłu i trening ciała. Kiedy stoisz przed wyborem odpowiedniej pary to najlepiej zastanów się najpierw, jakiego modelu potrzebujesz. Na rynku znajdziesz wiele produktów, o różnych standardach. Niektóre sztuki zachwycą Cię swoim wzornictwem. Jednakże wybór powinieneś uzależnić przede wszystkim od takich czynników jak: Twoje umiejętności, kształt sprzętu i sport, jaki zamierzasz uprawiać. Nasz poradnik ma na celu pomóc Ci w wyborze odpowiedniej pary, zależnie od Twoich potrzeb.

 

 

Materiał – jakie narty są najlepsze?

Kiedyś całe narty zrobione były z drewna. W tej chwili jedynie rdzeń zbudowany jest z tego materiału. Wykorzystany rodzaj drewna wpływa na miękkość sprzętu. Twardszy, będzie najbardziej odpowiedni dla doświadczonych narciarzy, ponieważ jest wytrzymały i masywny. Miękkie narty są lżejsze i łatwiej się nimi manewruje. Okucie zrobione jest ze specjalnych stopów stali, które są odporne na ścieranie.

Bardzo często do produkcji wykorzystuje się materiały, które stosuje się do budowy statków kosmicznych takie jak: kevlar, stopy aluminium i magnezu czy włókna węglowe i szklane. Dzięki temu finalny produkt jest wytrzymały i można go wykorzystywać do robienia różnego rodzaju akrobacji w ekstremalnych temperaturach.

 

Styl jazdy – jakie narty wybrać?

Narciarze mogą wybrać wiele sportów dla siebie. Zależnie od narciarstwa, jakie planujesz uprawiać, możesz wyróżnić następujące modele nart:

freeride – są to modele stworzone do jazdy w wysokich górach. Najlepiej zainwestować w nie, gdy masz w planach odkrywać nowe trasy. Są to narty, które sprawdzą się do jazdy dla profesjonalistów.

freestyle – są to duże narty, przeznaczone do robienia akrobacji i trików. Powinni się nimi zainteresować zaawansowani narciarze.

frontside – są to najbardziej uniwersalne narty. Przeznaczone są do jazdy po różnych stokach (zależnie od modelu). W tym produkcie promień skrętu waha się od 14 m do 28 m. Nadają się do jazdy dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.

fun – to krótkie narty przeznaczone do szybkiej jazdy łukami, bez kijków. Mają bardzo mały promień skrętu (10 m).

race – są to narty przeznaczone do szybkiej jazdy. Znajdziesz wśród nich modele o promieniu skrętu od 10 m do 28 m. Najlepiej sprawdzą się do jeżdżenia slalomem na odpowiednio przygotowanych stokach. Przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy.

touring, skitour, backcountry – są to modele, które sprawdzą się w wysokich górach. Wygodnie w nich podejdziesz na zbocze i zjedziesz ze stoku. Sztuki te są bardzo lekkie, więc możesz je wygodnie nosić na plecach. Najmniejszy promień skrętu tych nart to około 20 m. Przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników.

 

Parametry

Jeśli już wiesz, jakie narciarstwo będziesz uprawiać, musisz pamiętać, o dopasowaniu konkretnego produktu pod siebie. Musisz zwrócić uwagę na takie elementy, jak długość narty, taliowanie, promień skrętu i sztywność.

 

Długość narty

Dopasowuje się ją w zależności od wzrostu użytkownika i stylu, w jakim dana osoba planuje jeździć. Na krótszych nartach łatwiej się zjeżdża, ale nie są zbyt stabilne przy dużych prędkościach. Generalnie powinno dobierać się modele 10 – 15 cm krótsze niż wzrost danego użytkownika. Jednakże do niektórych stylów jazdy zasada wyboru długości jest inna. Dodatkowo osoby szczuplejsze powinny dobierać narty krótsze, a potężniejsze dłuższe.

 

Taliowanie

Jest to szerokość narty. Oznaczana jest w milimetrach i określa poszczególne szerokości na dziobie, w talii i na pięcie produktu. Im niższa szerokość, tym mniejszy promień skrętu.

 

Promień skrętu

Im jest większy, tym łatwiej manewrować nartą. Mały promień skrętu jest wykorzystywany w modelach, które służą do szybkiego, agresywnego zjazdu.

 

Sztywność

Zasada jest taka, że dla nowicjuszy najlepiej sprawdzą się miękkie narty. Dzięki nim będą mogli z łatwością manewrować i poznawać tajniki narciarstwa. Natomiast bardziej zaawansowani użytkownicy, czy też eksperci powinni szukać dla siebie twardych modeli. W ten sposób będą mogli doskonalić swoją technikę. Na ogół sztywność produktu rośnie razem z rozmiarem i promieniem skrętu. Jednakże w zależności od przeznaczenia nart sztywność może się różnić.

 

Zaawansowanie

Jeżeli jesteś świeżym narciarzem lepiej wybrać narty krótkie i miękkie. Dzięki temu szybciej nauczysz się jeździć. Długość powinna być około 10/20 cm mniejsza od Twojego wzrostu. Taki typ jest bardziej zrywny i pozwoli na większą kontrolę w trakcie jazdy. W pierwszej kolejności dobrym pomysłem jest skorzystanie z wypożyczalni nart, żeby zorientować się, jaki rodzaj będzie Ci najbardziej odpowiadał. Natomiast bardziej zaawansowani jeźdźcy mogą wybrać twardsze i dłuższe pary. Oprócz tego głównym kryterium w trakcie podejmowania decyzji powinien być rodzaj narciarstwa, jakie użytkownik planuje uprawiać.

 

Kształt nart

Wyróżniamy różne kształty nart, które należy dobierać przy uwzględnieniu stylu jazdy. Poznaj ich cechy charakterystyczne i zdecyduj, który model będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Narty tradycyjne

Narty tradycyjne charakteryzują się tym, że mają mniej więcej tę samą szerokość na całej długości. Zdarza się, że jedynie lekko zwężają się do tyłu. W dzisiejszych czasach są rzadko używane. Dodatkowo najlepiej sprawdzają się w użytku przez doświadczonych narciarzy, którzy mają dobrą kondycję fizyczną.

 

 

Narty carvingowe

Narty carvingowe są bardziej zbliżone kształtem do klepsydry. Szerokie są w przedniej i tylnej części, a węższe przy wiązaniu. Oprócz tego są trochę krótsze niż tradycyjne. W tej chwili większość nart produkowana jest w taki sposób. Jeździ się na nich łatwiej niż na tradycyjnych i nie są tak wymagające fizycznie.

 

Typy camber i rocker

Jednym z podziałów nart jest rozróżnienie na modele camber i rocker. To rozróżnienie utworzone zostało przez wzgląd na łuk. Patrząc od boku, bez obciążenia, produkty typu camber dotykają podłoża jedynie przednią i tylną częścią. Przeznaczone są one głównie na gotowe stoki. Skręca się w nich po wyprofilowanym w narcie łuku.

Natomiast narty typu rocker nie przylegają do ziemi na noskach i piętach. Oprócz tego nie są tak mocno wyprofilowane, a także są szersze i dłuższe od camberów. Nadają się one do jazdy zarówno na nieprzygotowanych, jak i dostosowanych stokach. Charakteryzują się tym, że o wiele łatwiej się nimi manewruje i mniej zapadają się w śnieg.

 

Linie nart dla kobiet

W tej chwili producenci tworzą specjalne linie dla kobiet. Narty takie charakteryzują się ciekawym wzornictwem. Ponadto są one dostosowane do fizycznych warunków ciała kobiet, takich jak waga i wzrost. Oprócz tego płeć piękna ma inaczej rozłożony środek ciężkości, a więc producenci także ten element biorą pod uwagę. Narty takie są lżejsze, krótsze, a sterowanie nimi jest proste.

 

Narty w dobrych cenach

Najtańsze narty możesz znaleźć już za 300 zł. Natomiast najdroższe sztuki kosztować będą nawet do 6000 zł. Z jednej strony z wyższą ceną wiąże się bardziej rozpoznawalna marka. Jednakże jednocześnie będą to sprawdzone i bezpieczne produkty. Przy zakupie nart do nauki, lepiej zainwestować w tańsze modele. Wtedy, gdy się zużyją, a Ty opanujesz sztukę narciarską, to możesz zmienić je na odpowiednio wyprofilowane sztuki dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

 

 

Najlepsze narty w 2020 roku

 

Niezapomniane wrażenia na stoku narciarskim zazwyczaj zapewniają dobrze dobrane narty. Ponieważ technologia sprzętów sportowych idzie do przodu, to modele zakupione kilka lat wcześniej mogą być technologicznie przestarzałe. Dlatego nasz ranking nart w 2020 roku zawiera propozycje najbardziej popularne i o najnowszych technologiach.

 

Nasze zalecenia

 

Fischer Progressor F18 AR + RS 11 PR

 

Fischer Progressor F18 AR + RS 11 PR to narty, które nadają się na większość stoków. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie na nartach lub masz problem z utrzymaniem balansu, to jest to model dla Ciebie. Został on wykonany w specjalnej technologii Dual Radius System, dzięki której możesz lepiej kontrolować swoje skręty i utrzymać balans.

Nie jest łatwo uszkodzić tę parę nart, co jest chwalone przez wielu użytkowników. Każdy element jest chroniony stalowymi noskami, więc nawet jeżeli na coś najedziesz, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że narta ulegnie zniszczeniu. Dodatkowo, specjalna chropowata faktura sprawia, że lakier nie schodzi z nart. Jednocześnie model łączy w sobie cechy sprzętu długiego oraz krótkiego, więc można z niego korzystać na różnych trasach.

Na rynku dostępne są  4 różne wersje modelu, o różnej długości i różnym taliowaniu oraz promieniu. Każdy typ ma jednak takie same wiązania typu RS 11. Specjalny kształt ścian nart sprawia, że kierowanie nimi jest łatwe, co potwierdza wielu początkujących narciarzy.

Fischer Progressor F18 AR + RS 11 PR to narty o wadze 1,8 kg (w przypadku tych, których długość wynosi 167 cm). Producent przygotował 4 różne wersje produktu, więc można wybrać te, które pasują najbardziej.

Zalety
Wykonanie:

Jest to para skonstruowana w taki sposób, aby sportowiec mógł z niej korzystać przez kilka sezonów. Model nie ściera się, a jego noski są chronione metalem.

Wygoda:

Narty są wykonane tak, że jazda na nich jest bardzo wygodna. Balans jest łatwy do utrzymania, a wiązania nie generują komplikacji podczas próby zapinania.

Design:

Narty prezentują się bardzo nowocześnie i estetycznie. Dla niektórych jest to bardzo ważny aspekt.

Technologie:

Dzięki specjalnym technologiom utrzymanie równowagi oraz gwałtowne skręcanie nie jest żadnym problemem. Dlatego model jest polecany szczególnie początkującym narciarzom.

Możliwość wyboru:

Producent przygotował 4 wersje nart. Możesz wybrać tę, w której czujesz się najlepiej, i która odpowiada Twoim gabarytom.

Wady
Za wolna jazda:

Niestety model nie pozwala rozwinąć bardzo dużych prędkości jazdy. Dlatego może to nie zadowolić wielu profesjonalnych narciarzy.

 

 

 

 

Atomic Cloud 9 + Lithium 10

 

Atomic Cloud 9 + Lithium 10 to para nart, która przyda się każdemu początkującemu narciarzowi. Została ona zaprojektowana w taki sposób, że zmienianie kierunku oraz utrzymanie balansu nie jest problemem.

Są to narty wspomagane technologią Servotec Light, dzięki której skręcanie jest ułatwione. Narciarzom bardzo podoba się specjalna konstrukcja modelu. Jest ona wzmocniona, więc nie trzeba martwić się o to, że zniszczymy narty. Warto również wspomnieć o rdzeniu, który nie jest ciężki i dlatego jazda na nartach jest przyjemniejsza.

Specjalne wiązania modelu sprawiają, że nie zsuwa się z butów i pozostaje na miejscu. Warto wspomnieć, że zapinanie nart nie zabiera zbyt dużo czasu, nawet początkującym narciarzom. Użytkownikom podoba się także to, że model nie jest trudny do opanowania i jest polecany szczególnie początkującym osobom. Wielu uważa, że narty prezentują się bardzo dobrze.

Atomic Cloud 9 + Lithium 10 to narty przeznaczone dla początkujących. Są one sprzedawane w zestawie wraz z wiązaniami.

Zalety
Łatwość jazdy:

Nie bez powodu początkujące osoby kupują prezentowane narty. Kierowanie nimi oraz utrzymanie balansu nie sprawia żadnego problemu i można się tego nauczyć bardzo szybko.

Wykonanie:

Narty są dobrze wykonane. Mają one dodatkową warstwę w miejscu największego tarcia, więc nie musisz się martwić o to, że zostaną szybko zniszczone.

Komplet:

Narty kupujemy wraz z bardzo solidnym wiązaniem. Nie trzeba dokupować tego elementu, a samo zapinanie wiązania jest maksymalnie ułatwione, specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z narciarstwem.

Design:

Narty prezentują się bardzo ładnie. Dlatego wiele osób wybiera właśnie ten model.

Wady
Nie dla wszystkich:

Pomimo ciekawych funkcji narty są dość proste. Mogą nie być wystarczające dla tych, którzy jeżdżą na stokach już od pewnego czasu.

 

 

 

 

Head V Shape V6 LYT BK RD + PR 11 GW 

 

Head V Shape V6 LYT BK RD + PR 11 GW to para nart z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego jest ona przeznaczona dla osób, które nie boją się eksperymentować. Model ma specjalnie zwężony dziób i koniec, co pomaga w utrzymaniu balansu. Producent wyprodukował 5 różnych wersji tej pary, a każda z nich ma inną długość, taliowanie oraz promień. Można więc wybrać narty odpowiednie dla siebie.

To, co najbardziej podoba się użytkownikom to tworzywo, z jakiego zostały wykonane narty. Jest to Graphene, czyli jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów. Graphene jest bardzo lekki, więc nie trzeba się martwić o to, że kierowanie nartami i utrzymanie równowagi będzie sprawiać problem.

Szczególnie chwalone jest  wiązanie modelu, które zostało dodane do kompletu. Jego zamknięcie jest bardzo solidne. Warto wspomnieć o ciekawym designie, który sprawia, że narty są bardzo często wybierane i doceniane przez konsumentów. Pamiętaj jednak, że najlepiej sprawdzają się one na przygotowanych wcześniej stokach.

Head V Shape V6 LYT BK RD + PR 11 GW to narty przygotowane w 5 wersjach o różnej długości, różnym taliowaniu oraz różnym promieniu. Wybór należy do konsumenta.

Zalety
Wykonanie:

Narty są wykonane ze specjalnego materiału o nazwie Graphene, który jest bardzo mocny i nie ulega uszkodzeniu. Można się spodziewać, że model posłuży narciarzowi kilka sezonów.

Wygoda:

Ze względu na wykonanie z materiału Graphene, który jest bardzo lekki, nie ma żadnego problemu z przekierowaniem nart na odpowiedni kierunek.

Wiązania:

Wiązania dołączone do zestawu są bardzo dobrej jakości.

Wady
Nie na każdy stok:

Użytkownicy nie radzą jazdy na nartach na dzikich stokach. Ich kontrola może być wtedy dość trudna.

 

 

 

 

Volkl RTM 78 + 4Motion XL

 

Narty Volkl RTM 78 + 4Motion XL są chętnie wybierane przez konsumentów, dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszym zestawieniu. Sprzęt jest zrobiony solidnie, co sprawia, że nie niszczy się zbyt szybko. W modelu zastosowano stalowe noski. Dzięki nim powierzchnia produktu jest odpowiednio chroniona.

Kupując narty mamy do wyboru następujące wymiary: 156 cm, 163 cm, 170 cm i 177 cm. Sprzęt będzie odpowiedni dla osób średnio zaawansowanych, jednak konsumenci zaznaczają, że spełni on oczekiwania także doświadczonych narciarzy. Prezentowany model jest zwrotny i umożliwia uzyskanie dużych prędkości. Jest odpowiednio wyprofilowany, co wpływa pozytywnie na komfort w trakcie jazdy.

Narty mają prosty design, dlatego podobają się wielu osobom. Użytkownicy, którzy mieli okazję jeździć na tym sprzęcie twierdzą, że ma on dobrze przemyślaną konstrukcję. System wiązania jest solidnie wykonany, więc nie musimy się obawiać o jego uszkodzenie. Konsumenci podkreślają też, że regulacja wiązań nie jest skomplikowana.

Volkl RTM 78 + 4Motion XL to narty dostępne w wersjach o długości 156 cm, 163 cm, 170 cm i 177 cm. Model będzie odpowiedni dla osób średniozaawansowanych.

Zalety
Rdzeń:

W rdzeniu narty znajduje się warstwa stali. W efekcie sprzęt gwarantuje odpowiednią dynamikę jazdy - można łatwo się rozpędzić.

Noski:

W związku z tym, że noski są odpowiednio wyprofilowane inicjowanie skrętu nie jest trudne. To szczególnie ważne dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na stoku.

Wady
Zarysowania:

Pewna grupa konsumentów uważa, że powierzchnia nart nie została dobrze zabezpieczona, dlatego stosunkowo szybko pojawiają się na niej zarysowania.

System wiązania:

Część Internautów zwraca uwagę na to, że wiązanie butów zabiera dużo czasu, co dla wielu osób okazuje się uciążliwe.

 

 

 

 

Fischer Comfort Cruiser Crown 18/19 + Tour Step IN IFP

 

Modelu Fischer Comfort Cruiser Crown 18/19 + Tour Step IN IFP można używać zarówno na utartych szlakach, jak i na leśnych ścieżkach. Oznacza to, że narty sprawdzają się prawie w każdych warunkach. Na początku warto zaznaczyć, że jest to model biegowy. Użytkownikom najbardziej podoba się rdzeń wykonany z włókna szklanego. To właśnie dzięki niemu narty są lekkie i zwinne.

Specjalna strefa łuski na ślizgu sprawia, że narty nie ślizgają się wtedy, kiedy idziemy pod górkę. W takich momentach możesz czuć się zupełnie bezpiecznie. Model jest dostępny w kilku różnych wersjach, wszystkie wyglądają bardzo dobrze, więc z pewnością nie będziesz zastanawiał się długo nad wyborem.

Można wybrać spośród 3 długości modelu: M, L i XL. Do zestawu dołączono wiązanie Tour Step In IFP, które stabilnie utrzymuje nogę na odpowiednim miejscu. Sprzęt jest przeznaczony dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nartami biegowymi.

Fischer Comfort Cruiser Crown 18/19 + Tour Step IN IFP to narty biegowe, których można używać w każdych warunkach. Są one dostępne w rozmiarze M, L i XL.

Zalety
Użytkowanie:

Prezentowane narty są skonstruowane w taki sposób, że można ich używać nie tylko na przygotowanych wcześniej szlakach, ale również na dzikich ścieżkach i nie jest to niebezpieczne.

Wygoda:

Ze względu na dobrze wykonane wiązanie, narty nosi się bardzo wygodnie. Jest to również związane z tym, że opisywana para jest bardzo lekka.

Wady
Wykonanie:

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że po pewnym czasie farba może schodzić z nart, a co gorsza, mogą się one zacząć rozwarstwiać, co zwiastuje ich wymianę na nowe.

Prostota:

Narty są bardzo prosto wykonane i mają prosty kształt, który może nie zainteresować trochę bardziej wymagających narciarzy.

 

 

 

 

Gdzie wybrać się na narty?

 

Zima to bez wątpienia ulubiona pora roku miłośników narciarstwa. Kiedy spadnie wystarczająco dużo śniegu, można bez przeszkód wybrać się na stok i szusować przez wiele godzin. Często jednak pojawia się pytanie: gdzie najlepiej wybrać się na narty i czy warto wyjeżdżać za granicę? Sprawdziliśmy to.

 

 

Austria

Wśród polskich narciarzy Austria to jeden z najczęściej wybieranych krajów do całodziennego szusowania na stokach. Co prawda taki wyjazd wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem, niemniej jednak świetnie przygotowana infrastruktura może to wynagrodzić. W austriackich ośrodkach można nie tylko bawić się na stoku, ale też korzystać z wielu innych atrakcji, tzw. Aprés ski. Po jeździe na nartach możemy wybrać się na drinka lub imprezę i poznać nowych znajomych. Wiele kurortów w Alpach organizuje dla turystów ciekawe rozrywki, takie jak przejażdżki psimi zaprzęgami, lodowisko, basen, wyprawy skiturowe, kręgle, karaoke itp.

W Austrii można jeździć na nartach od listopada aż do kwietnia, czasami nawet do maja. Do wyboru mamy kilka regionów narciarskich z dobrze przygotowanymi stokami i trasami o różnym poziomie zaawansowania. Na narty do Austrii może wybrać się każdy z nas, niezależnie od stopnia narciarskich umiejętności. Do tego kraju często wyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi, ponieważ wiele ośrodków umożliwia skorzystanie z narciarskich przedszkoli oraz parków rozrywki.

 

Włochy

Kolejnym popularnym krajem, do którego wyjeżdżają miłośnicy narciarstwa z niemal całej Europy są Włochy. Unikalny, śródziemnomorski klimat sprawia, że warunki pogodowe są niemal idealne do całodziennego szaleństwa na stoku. Na trasach jest duża ilość śniegu, lekki wiatr pozwala się ochłodzić, a świecące słońce poprawia nastrój. Włoskie hotele i ośrodki często zachęcają turystów do przyjazdu korzystnymi promocjami, w szczególności dla rodzin podróżujących z dziećmi.

Mówi się, że na narty do Włoch najlepiej wybrać się w lutym, gdyż w grudniu i styczniu jest zbyt tłoczno (ponadto w tym okresie podnoszone są ceny). Rodziców z pewnością ucieszy to, że podczas gdy oni będą szlifować swoje umiejętności narciarskie, ich pociechy będą pod dobrą opieką w przedszkolu lub szkółce. Nie można nie wspomnieć o tym, że na terenie większości włoskich ośrodków są dodatkowe atrakcje, jak np. niewielkie śnieżne parki.

 

 

Czechy i Słowacja

Osoby, które nie chcą wyjeżdżać zbyt daleko na narty powinny zainteresować się ośrodkami w państwach sąsiadujących z Polską – w Czechach i na Słowacji. Niezbyt duża odległość to nie jedyna zaleta wyjazdu do wspomnianych krajów. Jak przyznają narciarze, ceny karnetów są niskie, a trasy świetnie przygotowane. Poza tym mamy możliwość spróbowania pysznych potraw. W Czechach i na Słowacji często organizowane są konkursy i imprezy narciarskie, w których można wziąć udział i sprawdzić swoje możliwości. Należy dodać, że do wybranego ośrodka nie musimy dojeżdżać swoim samochodem. Z wielu polskich miast regularnie jeżdzą skibusy. Wystarczy więc pojechać do Krakowa czy Zakopanego i znaleźć tam nocleg, cały dzień spędzić w sąsiednim państwie, a na noc wrócić do Polski.

 

Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

Nie tylko we Włoszech czy Austrii możemy przyjemnie spędzić czas na stoku. Także w Polsce znajdziemy sporo godnych uwagi ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić. Większość z nich jest polecana na wyjazd z całą rodziną. Do najpopularniejszych miejscowości należą: Istebna (Beskid Śląski), Rytro (Beskid Sądecki), Ustrzyki Dolne (Bieszczady), Zakopane (Tatry) oraz Szklarska Poręba (Karkonosze).

Z pewnością wiesz już, jakie narty są polecane dla dorosłych i dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki nam z łatwością zdecydujesz również, gdzie wypróbujesz zakupiony sprzęt narciarski.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Fischer Progressor 800 + RS10

 

1-fischer-progressor-800-rs10Fischer Progressor 800 + RS10 to nasza pierwsza propozycja. Narty te zostały wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań, by jazda na nich była bardziej komfortowa i bezpieczna. Model ten przeznaczony jest dla osób średniozaawansowanych.

Są to narty taliowane, a ich wymiary wynoszą 122/74/103 mm. Natomiast promień ich skrętu wynosi 12 – 15 m/ 165 cm. Sprzęt wykonany zostały z połączenia drewna bukowego i topolowego. Taka konstrukcja zapewnia lekkość i giętkość podczas jazdy.

Dodatkowo warstwowe ułożenie rdzenia i wzmocnione ściany boczne nart nadają im odpowiednią dynamikę i stabilność. Sprzęt został wyposażony w Dual Radius System, który poprawia prowadzenie i osiągi narty dzięki różnym promieniom skrętu czubka i ogona nart.

Producent również wyposażył ten model w On Piste ROCKER pozwalający na trzymanie się krawędzi bez wpływania na osiąganą prędkość. Pamiętajmy jednak, że ten sprzęt jest najlepszy na trasy przygotowane, lub takie z lekkim puchem. Użytkownicy nart potwierdzają, że jest to dobry produkt, który świetnie sprawuje się na stoku.

 

 

Atomic Redster ST + XTO 10

 

2-atomic-redster-st-xto-10Następna nasza propozycja to Atomic Redster ST + XTO 10. Sprawdźmy, czy użytkownicy tego sprzętu uznali go za najlepsze narty w 2020 roku. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak z opinii pozostawionych przez konsumentów widać, że są zadowoleni z tego produktu i przyznają, że narty świetnie się sprawdzają na stoku.

Przeznaczone one są dla narciarzy średniozaawansowanych. Jest to model taliowany. Przy długości narty 156 cm taliowanie wynosi 125,5/72/107,5. Jeśli spodoba nam się ten sprzęt, to możemy narty tego producenta zakupić dla całej rodziny, a to dlatego, że model ten dostępny jest w czterech rozmiarach.

Oprócz wspomnianego wymiaru 156 cm, możemy zakupić rozmiar 170 cm, 163 cm i 149 cm. Ponieważ została zastosowana tutaj technologia Race Rocker, dzięki której dziób narty podniesiony jest o 5% w stosunku do reszty deski, model ten będzie idealny głównie na trasach przygotowanych. Takie przygotowanie powoduje, że skręty nie wymagają dużego wysiłku, a jazda jest gładka i stabilna.  

 

 

Rossignol Evo Glade

 

3-rossignol-evo-gladeNajtańsze narty w naszym zestawieniu to Rossignol Evo Glade. Model ten możemy nabyć za niewiele ponad 600 zł. Są to narty biegowe unisex, oznacza to, że skierowane są zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Natomiast długość deski wynosi 1,86 m.

Ponieważ rdzeń narty został zaprojektowany tak, by był lekki oraz cienki, użytkownik podczas jazdy ma uczucie, że deska jest bardziej miękka i elastyczna, zarówno z przodu, jak i tyłu narty. Wszystko to dzięki zastosowaniu Wood Air Core, który zapewnia bezpieczniejsze zjazdy oraz łatwiejsze podjazdy.

Według wskazań producenta, model ten przeznaczony jest głownie na trasy przygotowane, jednak z powodzeniem możemy go również używać na stokach nieprzygotowanych do zjazdu. Sprzęt przeznaczony jest dla narciarzy średniozaawansowanych.

Opinie o nartach Rossignol Evo Glade wystawione przez osoby, które je zakupiły wskazują, że konsumenci są przede wszystkim bardzo zadowoleni z ceny, za którą można je nabyć. Wskazują także, że dobrze się one sprawują na stoku, jak i poza nim.

 

 

Head I.Supershape Amgnum + PRX 12 S

 

4-head-i-supershape-amgnum-prx-12-sKolejna pozycja w naszym rankingu to Head I.Supershape Amgnum + PRX 12 S. Narty te są produkowane przez firmę Head, która od lat 50. zeszłego wieku zajmuje się ich wyrobem. Ten model przeznaczony jest dla zaawansowanych narciarzy.

Producent podaje, że sprzęt najlepiej sprawdzi się podczas szybkich tras. Są to typowo męskie narty. Rozmiar o długości deski 170 cm charakteryzuje się taliowaniem 128/72/106 mm. Sprzęt możemy jednak zakupić i w innym rozmiarze, od 149 cm do 177 cm. Na pewno więc dobierzemy odpowiedni wymiar do wzrostu narciarza.

W tym modelu została zastosowana technologia Speed Rocker, w której podnosi się przednią część narty w celu ułatwienia wchodzenia narciarzowi w zakręty. Natomiast sama deska została wykonana w technologii Sandwich Cap. Technologia ta polega na tym, że konstrukcja narty jest wzmacniana dodatkową warstwą tworzywa.

Poprzez takie wykonanie górne krawędzie zostają zaokrąglone, co powoduje uniwersalność tego modelu. Dodatkowo zastosowanie urządzenia KERS powoduje, że cała energia narty jest gromadzona. Zostaje ona dopiero uwolniona pod koniec wykonywania skrętu.

 

 

Salomon W-Pro SW + XT10 TI W

 

5-salmon-w-pro-sw-xt10-ti-wSalmon W-Pro SW + XT10 TI W to narty przeznaczone dla kobiet, o zaawansowanych umiejętnościach narciarskich. I ten model dostępny jest w kilku rozmiarach: 148 cm, 155 cm, 162 cm i 170 cm. Taliowanie dla tego ostatniego wynoszą 126/80/109 mm.

Narty te wytwarzane są przez bardzo doświadczoną firmę Salomon, która powstała we francuskich Alpach, a narty produkuje od 1947 roku. Producent podaje, że sprzęt idealnie sprawdzi się na trasach przygotowanych ALL ROUND. Rdzeń ten narty został wykonany z drewna, dlatego też zapewnia stabilność i redukuje wibracje podczas jazdy.

Także technologia Powerline Magnesium powoduje zmniejszenie drgań i poprawia kontakt ze śniegiem, dzięki czemu narta bardziej dopasowuje się do panujących warunków na stoku. Dodatkowo narta została wzbogacona o warstwę tytanu, która sprawia, że całość jest bardziej wytrzymała i także zapewnia lepsze trzymanie krawędzi.

Natomiast technologia CARVE ROCKER umożliwia precyzyjne wejścia w zakręty przy zachowaniu dużych prędkości. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup potwierdzają, że narty są bardzo wygodne, a zjazdy na nich na stokach to czysta przyjemność.

 

 

Nordica Fire Arrow Team Fastrak

 

6-nordica-fire-arrow-team-fastrakDobre i tanie narty to Nordica Fire Arrow Team Fastrak. Są to narty zjazdowe. Model ten jest przeznaczony dla dzieci. Możemy go nabyć w rozmiarach 70 cm, 80 cm, 90 cm, oraz 100 cm, 110 cm i 120 cm czy 130 cm. Wszystkie rozmiary mają takie samo taliowanie, które wynosi 106/66/94 mm. Producent przekazuje, że sprzęt będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Jest to typ nart ALL MOUNTAIN i ALL ROUND, więc przeznaczony jest głównie do stoków przygotowanych pod jazdę.  Ewentualnie na trasy pokryte lekkim puchem. Również według jego specyfikacji narty w rozmiarach 70 – 80 cm skierowane są dla mniejszych dzieci, rozmiarówka 90 – 120 cm dla starszych narciarzy.

Natomiast rozmiar 130 cm i większe skierowane są do juniorów. Została tutaj zastosowana konstrukcja ENERGY FRAME CA.

Oznacza to, że rdzeń tego modelu został wykonany z drewna, który z kolei jest pokryty węglowym płatem. Całość tworzy wydajną i stabilną nartę. Tymczasem osoby, które zakupiły ten produkt pozostawiają opinie, że są zadowolone ze swojego wyboru.

 

 

Fischer Spider 62 NIS + Touring Classic + Comfort My Style

 

7-fischer-spider-62-nis-touring-classic-comfort-my-styleOstatni produkt w naszym rankingu to Fischer Spider 62 NIS + Touring Classic + Comfort My Style. Jest to nie tyle narta, lecz cały zestaw do narciarstwa biegowego. Model ten jest przeznaczony dla kobiet. A w cenie trochę powyżej 1000 zł otrzymamy narty Fischer Spider 62 NIS 2014, wiązania Fischer Touring Classic NIS 2014 oraz buty Fischer XC Comfort My Style 2014.

Sprzęt dostępny jest w dwóch rozmiarach: 169 cm i 189 cm. Taliowanie obydwu rozmiarów jest takie samo i wynosi 62/52/60 mm. Doboru odpowiedniej narty dokonujemy na podstawie naszej wagi, tak więc Panie ważące do 69 kg powinny zdecydować się na rozmiar 169 cm, a Panie, których waga wynosi 65 – 85 kg na narty o wymiarze 179 cm.

Rdzeń tego modelu został wykonany w technologii AIR TEC, oznacza to, że zostały zastosowane specjalne korytarze powietrzne oraz bardzo lekkie drewno. Taka konstrukcja powoduje, że narty są bardzo lekkie. Dodatkowo rdzeń umocniony jest krawędzią stalową, kamieniem szlifierskim oraz specjalnymi łuskami OFFTRACK CROWN.

Całość wykonana jest bardzo solidnie, a dobre parametry sprzętu powodują, że konsumentki, które wybrały ten produkt są zadowolone z zakupu.

 

 

Fischer Progressor F18 800 + Rs11

 

Przedstawiamy Fischer Progressor 800, czyli narty, które w opinii konsumentów są jednymi z najlepszych modeli dostępnych obecnie w sklepach. Produkt przeznaczony jest dla mężczyzn. Sprzęt sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Model nadaje się na trasy przygotowane sztucznie i pokryte naturalnym puchem, co zwiększa jego funkcjonalność.

Produkt dostępny jest w wersjach o długości: 153 cm, 160 cm, 167 cm i 174 cm. Duży wybór rozmiarów powoduje, że konsument może idealnie dopasować sprzęt do swoich potrzeb. Wykonany z drewna rdzeń nart został dodatkowo wzmocniony karbonem. Warto dodać, że model jest odpowiednio wyprofilowany, co ułatwia skręt.

Umieszczone w Internecie opinie na temat Fischer Progressor 800 wskazują, że są to narty godne polecenia. Produkt nie niszczy się zbyt szybko, dlatego przez długi czas wygląda, jak nowy. Dodatkowo konsumenci zaznaczają, że sprzęt jest lekki, co zwiększa nie tylko jego zwrotność, ale też ułatwia przenoszenie.

Fischer Progressor 800 to narty męskie. Użytkownik ma do wyboru jedną z kilku długości produktu: 153 cm, 160 cm, 167 cm i 174 cm. Rdzeń modelu wykonano z drewna.

Zalety
Razor Shape:

Konstrukcja Razor Shape sprawia, że ściany boczne mają kształt brzytwy. W efekcie narty są lżejsze, co pozwala osiągać większe prędkości podczas jazdy, a także poprawia zwrotność produktu.

Drewniany rdzeń:

Z uwagi na to, że drewniany rdzeń został wzmocniony titalianową powłoką i włóknem węglowym wykazuje dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia.

Wiązanie:

Dobrze opracowany system wiązania sprawia, że mocowanie butów do nart nie zajmuje dużo czasu, i co najważniejsze z tą czynnością poradzi sobie nawet osoba, która nigdy wcześniej tego nie robiła.

Manewrowanie:

Wiele osób podkreśla, że prezentowanym sprzętem łatwo się manewruje, dzięki czemu jazda jest przyjemna. W nartach zastosowano Rocker, czyli odpowiednie profilowanie.

Stalowe noski:

Na czubkach produktu zamontowano stalowe noski. Zabezpieczenie to skutecznie chroni przed uszkodzeniem modelu.

Wady
Zarysowania:

Niektórzy zauważyli, że na powierzchni nart stosunkowo szybko pojawiają się zarysowania. Nie wpływa to jednak na komfort użytkowania sprzętu.

 

 

Head Supershape I.Magnum

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć nart Head Supershape I.Magnum. Model ten występuje w kilku rozmiarach – użytkownik ma do wyboru następujące długości: 149 cm, 156 cm, 163 cm, 170 cm i 177 cm. To sprawia, że każdy może znaleźć produkt idealny dla siebie. Sprzęt przeznaczony jest dla doświadczonych narciarzy.

Prezentowane narty będą odpowiednie do jazdy na przygotowanych trasach. Dzięki konstrukcji Speed Rocker produkt jest zwrotny. Oznacza to, że łatwo się nim manewruje, co niewątpliwe wpływa pozytywnie na komfort jazdy. Model został zrobiony z lekkiego materiału, czyli grafenu. Tworzywo to jest wyjątkowo mocne, co gwarantuje odporność na uszkodzenia.

Osoby, które miały okazję przetestować sprzęt Head Supershape I.Magnum, twierdzą, że jest on solidnie wykonany. Użytkownicy podkreślają, że model spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających sportowców. Produkt ma łatwy system wiązania, dlatego zakładanie butów nie zajmuje dużo czasu, co dla wielu osób jest dużą zaletą.

Narty Head Supershape I.Magnum przeznaczone są dla osób zaawansowanych. W sklepach znaleźć można modele o długości: 149 cm, 156 cm, 163 cm, 170 cm i 177 cm.

Zalety
Jakość:

Prezentowane narty zostały wykonane z grafenu. Jest to wyjątkowo lekki, a jednocześnie odporny na uszkodzenia materiał. Dzięki temu sprzęt nie niszczy się zbyt szybko.

Speed Rocker:

Konstrukcja Speed Rocker ułatwia manewrowanie sprzętem i poprawia właściwości skrętne modelu. W rezultacie produkt spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.  

Wiązanie:

W opiniach wielu osób można przeczytać, że system wiązania nie jest skomplikowany, dlatego przygotowanie do jazdy na stoku nie zajmuje dużo czasu.

WorldCup Sandwich Cap:

Na konstrukcję rdzenia WorldCup Sandwich Cap składa się drewniana podstawa wzmocniona warstwą titalianu. Materiały te są odporne na uszkodzenia, a jednocześnie wyjątkowo lekkie, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy.  

Wady
Tylko na przygotowane trasy:

Część osób zauważyło, że na nartach trudno się jeździ, jeśli trasa nie została odpowiednio przygotowana - znajduje się na niej puch czy miękki śnieg.

 

 

Salomon Team Racing Grip

 

Salomon Team Racing Grip to narty dziecięce, które można kupić w przystępnej cenie. W związku z tym model cieszy się popularnością wśród konsumentów. Do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo tworzywa, co stanowi gwarancję odporności na uszkodzenia.

Produkt występuje w kilku rozmiarach – do wyboru mamy wersje o długości 91 cm, 101 cm, 111 cm, 121 cm, 131 cm, 141 cm, 151 cm, 161 cm i 171 cm. W efekcie zakup idealnie dopasowanego do naszych potrzeb sprzętu nie stanowi problemu. Narty ważą 760 g, więc ich przenoszenie jest łatwe. Niska waga sprawia też, że sprzęt jest zwrotny i łatwy w prowadzeniu.

Konsumenci, którzy kupili narty Salomon Team Racing Grip potwierdzają, że są one solidnie wykonane. Wśród zalet produktu wymieniają jego atrakcyjny design. Użytkownicy zwracają uwagę na to, że sprzęt ułatwia naukę jazdy na stoku i będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych.

Salomon Team Racing Grip to dobre narty do 300 zł. Waga produktu wynosi 760 g. W sklepach można znaleźć modele o różnej długości – od 91 cm do 171 cm.

Zalety
Densolite 1000:

Rdzeń Densolite 1000 został solidnie wykonany, dlatego nie niszczy się zbyt szybko. Dodatkowo jest lekki, co ułatwia przenoszenie nart, a także wpływa na ich zwrotność.

Waga:

W związku z tym, że produkt niewiele waży, jest on zwrotny i łatwo się nim manewruje. To powoduje, że łatwo nam zapanować nad sprzętem.

Stopień zaawansowania:

Narty będą odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i średniozaawansowanych. Osoby, które zdecydowały się na ich zakup potwierdzają, że model idealnie sprawdza się do nauki jazdy.

Wady
Bez wiązania:

Produkt sprzedawany jest bez wiązania, dlatego koniecznie jest dokupienie tego elementu, co generuje dodatkowe koszty.

Noski:

Noski nie mają stalowych wzmocnień, dlatego stosunkowo szybko się niszczą.

 

 

Atomic Redster S9 + X12 TL

 

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości narty, przeczytaj opis modelu Atomic Redster S9 + X12 TL. Choć sprzęt jest stosunkowo drogi cieszy się popularnością wśród konsumentów. Użytkownicy wybierają ten produkt, ponieważ jest on solidnie wykonany, gwarantuje komfort w trakcie jazdy i łatwo się nim manewruje.

Narty dostępne są w kilku rozmiarach: 153 cm, 159 cm, 165 cm i 171 cm. Produkt został stworzony z myślą o mężczyznach. Sprzęt będzie odpowiedni dla osób lubiący szybką jazdę. Prezentowany model ma czerwony kolor, więc wyróżnia się na stoku i zwraca uwagę innych narciarzy. Stalowe noski skutecznie zabezpieczają przed uszkodzeniem produktu, a odpowiednie wyprofilowanie poprawia właściwości skrętne nart.

Atomic Redster S9 + X12 TL to produkt chętnie polecany przez konsumentów. Internauci w swoich opiniach zaznaczają, że sprzęt jest stosunkowo lekki, dlatego jego transportowanie nie stanowi problemu. Atutem modelu jest duży wybór rozmiarów – każdy może znaleźć produkt dla siebie.

Atomic Redster S9 + X12 TL to narty z drewnianym rdzeniem wzmocnionym tytanem. Do wyboru mamy modele o długości: 153 cm, 159 cm, 165 cm i 171 cm. Produkt ma czerwony kolor.

Zalety
Servotec:

Zastosowana w sprzęcie technologia Servotec ułatwia prowadzenie nart. W efekcie, nawet jeśli osiągniemy dużą prędkość możemy być pewni, że zachowamy odpowiednią kontrolę nad produktem, co niewątpliwie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Jakość:

Użyte do produkcji materiały wykazują dużą odporność na uszkodzenia. Na powierzchni nart nie pojawiają się zarysowania, a wzmocnione stalowymi nakładkami noski są odpowiednio zabezpieczone.

Design:

W opiniach konsumentów możemy przeczytać wiele pochlebnych słów na temat wyglądu produktu. Według użytkowników narty ładnie prezentują się na stoku i łatwo dopasować je do stroju sportowego.

Wady
System wiązania:

Niektórzy twierdzą, że system wiązania powinien być bardziej dopracowany. Czasami pojawia się problem z przypięciem butów, szczególnie u osób, które nie mają doświadczenia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status