Deski snowboardowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.06.18

 

Jaką deskę snowboardową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wraz z pojawieniem się pierwszych opadów śniegu, większość amatorów i profesjonalistów sportów zimowych zadaje sobie pytanie, jaki sprzęt wybrać, aby w pełni zaspokoił ich potrzeby i służył przez wiele sezonów. Od dobrego snowboardu zależy kontrola zjazdu, szybkość, rozkład nacisku na jego powierzchni – to wszystko wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo.

Wybór deski nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto wcześniej zdobyć wiedzę na temat jej parametrów. Snowboard dla nowicjusza znacznie różni się od tego przeznaczonego dla profesjonalisty. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką deskę snowboardową wybrać, aby w pełni cieszyć się zimową aktywnością.

Styl jazdy – jaka deska snowboardowa jest najlepsza dla Ciebie?

Na wybór odpowiedniego sprzętu wpływa w głównej mierze styl i doświadczenie w sporcie. Ci, którzy pierwszy raz mają zamiar stanąć na desce, powinni wybrać uniwersalny kształt dostosowany do ich wzrostu i wagi. Natomiast zaawansowani snowboardziści powinni skupić się na sprzętach przeznaczonych konkretnie do preferowanej aktywności. Wyróżniamy trzy podstawowe style jazdy: all mountain, freestyle i freeride.

 

All mountain

All-mountain to uniwersalny styl zjazdu, idealny dla tych, którzy chcieliby spróbować wszystkich możliwości, jakie daje im deska. Tego typu sprzęt umożliwia zarówno uprawianie klasycznych zjazdów z góry, jak i wykonywanie tricków i skoków w snowparkach. Są one przeznaczone głównie dla początkujących snowboardzistów oraz dla osób, które nie ograniczają się w jeździe do jednego stylu.

 

Freestyle

Skoki, trick i graby – to podstawowe figury, jakimi charakteryzuje się freestyle. Ten styl wymaga od nas nie lada doświadczenia i dobrego przygotowania fizycznego. Aby w pełni cieszyć się zimową zabawą, powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Snowboard do freestyle’u powinien być nieco mniejszy, niż standardowa długość. Poza tym deska charakteryzuje się niskim flexem, czyli wysoką miękkością. Jest to ważne, ponieważ sztywny snowboard szybko złamie się pod wpływem silnych uderzeń o taflę śniegu.

 

Freeride

Jeśli jesteś fanem wolnych zjazdów, oddalonych od specjalnie przygotowanych stoków śnieżnych, powinieneś rozważyć zakup snowboardu freeride. Jest to sprzęt przystosowany do jazdy po puchu albo bardzo miękkim śniegu, wśród drzew i innych naturalnych przeszkód. Deska jest twarda i nieco dłuższa niż standardowo przeznaczony dla nas rozmiar. Sztywna powierzchnia całkowicie przylega do powierzchni śniegu, co pomaga nam utrzymać równowagę, nawet w najbardziej dzikich warunkach. Zwróć uwagę na zakończenie snowboardu. Zagięty w górę nos sprawi, że sprzęt nie zakopie się w miękkim puchu śnieżnym.  

 

Długość deski

Długość deski uzależniona jest przede wszystkim od naszego wzrostu i wagi.  Istnieje wiele metod, którymi sugerujemy się przy doborze idealnych wymiarów sprzętu. Najbardziej popularnym sposobem jest porównanie wysokości deski do naszego wzrostu. Dla początkujących snowboardzistów poleca się wybór deski, która w pionowej pozycji sięga do poziomu pomiędzy obojczykiem, a podbródkiem.

Jeśli jesteśmy amatorami szybkiej jazdy w trudnych warunkach, kupmy deskę o długości nieco większej niż standardowa tj. kończącej się w okolicach nosa.

Bardziej skomplikowaną, lecz często praktykowaną metodą doboru długości snowboardu jest obliczenie wymiarów za pomocą wzoru. Wzrost (w calach) należy pomnożyć przez 2,25, a następnie przez 0,88. Tym sposobem uzyskamy iloczyn, będący orientacyjnym wymiarem idealnej deski. Oczywiście, jest to przybliżona wartość, którą należy zmodyfikować, zgodnie z wybranym stylem jazdy.

 

Szerokość deski

Kluczowym kryterium, na które należy zwrócić uwagę jest szerokość deski. Ten parametr należy przede wszystkim dopasować do wielkości naszej stopy. Pamiętaj jednak, że przymiarki należy dokonywać w specjalnych butach, które są znacznie masywniejsze, niż te których używamy na co dzień. Najlepiej jeśli czubki snowboardowego obuwia delikatnie wystają poza skraj deski. Zbyt szeroki lub wąski sprzęt obniży naszą kontrolę nad zjazdem, co może doprowadzić do wypadku.

 

Flex

Twardość deski jest kolejną istotną cechą, wpływającą na komfort jazdy. Dla określenia tego parametru stosuje się dziesięcio-stopniową skalę, gdzie 1 określa bardzo miękki sprzęt, a 10 najtwardszy. Deski o wysokiej sztywności nadają się do freeridu, ponieważ dają poczucie stabilności, nawet przy bardzo wysokiej prędkości. Średnia twardość jest najbardziej optymalnym wyborem dla początkujących snowboardzistów. Miękki sprzęt jest dobrą opcją dla freestyle’owców. Dzięki swojej giętkości są mniej podatne na uszkodzenia będące wynikiem ostrych wygięć.

 

Kształt

Kontrola nad snowboardem uzależniona jest również od jego kształtu. Deski przeznaczone do freestyle’u zwykle przybierają formę twin-tip. Sprzęt uniwersalny lub freeride’owy posiada kształt directional lub twin-directional.

Kształt directional – charakteryzuje się asymetryczną budową, która pozwala na ruch w jednym kierunku. Ogon deski zwykle jest sztywniejszy niż jej nos, co zapewnia stabilność podczas zjazdu. Zagięty przód snowboardu eliminuje problem zawieszania się sprzętu na puchu, dzięki czemu dzikie wyprawy są znacznie bezpieczniejsze;

Twin-directional – forma uznawana jest za najbardziej uniwersalną, ponieważ umożliwia uprawianie różnych stylów jazdy. Przód takiego snowboardu jest nieco dłuższy niż tył, oraz jest mniej sztywny. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt może być używany zarówno na puchu, jak i w ski-parkach.

Twin-tip – pomimo faktu, iż kształt twin-tip jest popularny wśród fanów różnych stylów zjazdu, najlepiej sprawdza się w freestyle’u. Podstawową cechą deski jest jej symetryczność tj. nos i ogon deski wyglądają identycznie. Taka forma umożliwi Ci wykonywanie różnych sztuczek i skoków. Ponadto, specjalna budowa sprzętu pozwala na jazdę w dowolnym kierunku, co znacznie ułatwia zabawę w parkach śnieżnych.

Profil snowboardu

Istnieje kilka profili desek, a ich rodzaj powinien być dostosowany zarówno do naszych umiejętności, jak i preferowanego stylu. Do podstawowych zaliczamy:

Camber – tradycyjna forma snowboardu, która nadaje się do wszystkich stylów jazdy. Delikatnie zakrzywione boki sprawiają, że sprzęt jest stabilny, ponieważ nacisk nakładany przez użytkownika rozkładany jest na całą powierzchnię deski.

Cambert z tyłu deski oraz rocker z przodu dają nam pełną kontrolę na stromych stokach pokrytych miękkim śniegiem. Oprócz tego, deski tego typu świetnie sprawdzają się w ski-parkach i na przygotowanych sztucznych stokach.

Flat – idealne rozwiązanie dla początkujących użytkowników parków śnieżnych. Model łączy w sobie charakterystyczne wygięcie stosowane w rockerach oraz delikatne wcięcie cambera.

Hybrydy – istnieje wiele połączeń różnych typów desek, które pozwalają dostosować budowę do konkretnego stylu jazdy. Jednym z najbardziej popularnych jest S-rocker.

Rocker tzw. bananowy profil – najbardziej popularny kształt wśród freestylerów, z mocno wygiętym ku górze przodem i tyłem. Nacisk jest tu scentralizowany, dzięki czemu zarówno nos, jak i ogon deski są mniej obciążone;

 

Mocowanie obuwia

Istnieje kilka sposobów mocowania obuwia. Do najbardziej popularnych zaliczamy strap-in oraz step-in. Pierwszy wyposażony jest w specjalne taśmy, które mocno trzymają nasz but na wysokości palców oraz rzepki. Drugi charakteryzuje się zatrzaskami, które pod wpływem naszego nacisku chwytają podeszwę obuwia. Często spotykanym, jednak znacznie droższym modelem jest hybryda kilku typów mocowań. Taki sposób daje nam poczucie bezpieczeństwa podczas bardzo energicznych zjazdów w ekstremalnych warunkach.  

 

Design

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci bardzo dynamicznie zmieniają design swoich produktów. Przekrój kolorów i wzorów jest na tyle szeroki, że deska bardzo często przeznaczona jest dla konkretnej płci. Ponadto, snowboard z wizerunkiem popularnych postaci np. z bajek, staje się gadżetem, który zachęci do uprawiania zimowych sportów nawet kilkuletnie dzieci.

 

Deski snowboardowe w dobrych cenach

Ceny desek snowboardowych są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Wartość determinowana jest przez wiele czynników, takich jak: marka, wielkość, typ i design. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać, ponieważ najtańszy sprzęt jest nie tylko mniej stabilny, ale również podatny na uszkodzenia.

 

 

Najlepsze deski snowboardowe w 2018 roku

 

Na początku deski snowboardowe nie zostały przyjęte z dużym entuzjazmem. Uważano, że jazda na snowboardzie jest bardzo niebezpieczna. Z czasem jednak wielu amatorów sportów zimowych przekonało się do tego sprzętu. Oczywiście, żeby jazda była bezpieczna ważne jest nie tylko doświadczenie, ale też dobra deska. Dlatego przygotowaliśmy ten oto ranking desek snowboardowych.

 

Nasze zalecenia

 

Burton LTR

 

Nasza pierwsza propozycja to deska juniorska Burton LTR. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania, które zapewniają najmłodszym doskonałą zabawę i bezpieczeństwo w czasie zimowych szaleństw na śniegu. Na środku deski mamy karbownicę zastępującą pady antypoślizgowe.

Ponadto cała powierzchnia ma antypoślizgową fakturę, która ułatwia naukę utrzymania równowagi. Krawędzie tego sprzętu są lekko podniesione w stosunku do środka deski, co znaczenie upraszcza przechodzenie z zakrętu w zakręt, jednocześnie minimalizując zjawisko zahaczania.

Model, który prezentujemy jest dostępny w trzech rozmiarach – 110 cm (dla dzieci do 19 kg), 115 cm (dla dzieci o wadze 19-21 kg) i 120 cm (dla dzieci o wadze powyżej 21 kg).

Ta najlepsza deska snowboardowa ma również bardzo atrakcyjny design. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się taką popularnością wśród rodziców i ich dzieci. Konsumenci potwierdzają też, że jest bardzo solidna. Poza tym idealnie sprawdza się na trasie i pozwala dziecku szlifować jego umiejętności.

 

 

 

 

Head Pride+NX Fay I

 

Na drugim miejscu znajduje się deska damska Head Pride. Jest to typ All Mountain przeznaczony dla początkujących użytkowników, którzy dopiero uczą się jazdy na snowboardzie lub mają za sobą pierwszy sezon. Deska ma tłoczony ślizg, a ponadto jest trwała i łatwa w pielęgnacji.

Konsumenci podkreślają, że jest ona dobrze wykonana, poza tym pozwala na szybkie reakcje i płynne skręty. Zastosowano w niej pokrycie Biaxial Cruiser Jacket zapewniające łatwy ślizg. Deska jest tradycyjnie wygięta, a więc sterowanie nią nie stanowi większego problemu.

Poza tym zapewnia dobrą przyczepność. Produkt ma kształt Twin Directional, a jego powierzchnia została wykończona atrakcyjnymi kolorami. Szerokość deski jest standardowa – przeznaczona dla osób o rozmiarze buta nie większym niż 45. Model ten ma też standardowe mocowanie wiązań.

Deska Head Pride dostępna jest w dwóch długościach 153 cm oraz 156 cm (krawędź efektywna dla długości 153 cm to 118,3 mm, a dla 156 cm – 121 mm, natomiast  szerokość talii to 24,8 mm lub 25,0 ipromień skrętu w obu wypadkach 7,9 m).

 

 

 

 

Roxy Radiance C2 BTX

 

Roxy Radiance C2 BTX to solidna deska, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Zapewnia odpowiednią przyczepność na każdej powierzchni – lodzie, czy miękkim śniegu. Model ten przeznaczony jest dla doświadczonych snowboardzistów, którzy chcą dopracować swoją technikę jazdy, nie boją się ostrych skrętów i dużych szybkości.

W skali od 1-10 flex tego modelu wynosi 4. Jest więc łagodny i idealny do rozwoju swoich umiejętności na wszystkich poziomach zaawansowania. Poczucie precyzji i bezpieczeństwa to zasługa dobrej konstrukcji deski. Rdzeń Full Heart jest lekki. Wykonano go z mocnego drewna.

Natomiast laminat to Silky Smooth, czyli materiał lżejszy od włókna szklanego zapewniający większą elastyczność w porównaniu do innych włókien. Ściany boczne zostały wykonane z elastomeru na bazie soi gwarantującego trwałość i solidność deski.

Ząbkowane, faliste krawędzie są natomiast niezastąpione w trudniejszych warunkach. Model ten uważany jest za niezawodny. Nie dziwi więc fakt, że opinie o deskach snowboardowych tego producenta są tak pochlebne. Uznawane są one za solidne i wysoko oceniany jest ich design.

 

 

 

 

Salomon Pulse

 

Dobra i tania deska Snowboardowa Salomon Pulse to nasza czwarta propozycja. Model ten jest łatwy w prowadzeniu. Produkt jest miękki, a więc doskonale zachowuje się na każdym terenie. Przeznaczony jest dla początkujących i średniozaawansowanych snowboardzistów.

Model ten sprawdza się idealnie, gdy chcemy dopracować swoją technikę lub dopiero stawiamy pierwsze kroki w nauce jazdy na snowboardzie. Konstrukcja typu sandwich jest lekka i bardzo wydajna. Jak zapewnia producent świetnie oddaje energię włożoną w skręt.

Również konsumenci podkreślają, że jej prowadzenie jest łatwe, a sama konstrukcja bardzo solidna. Produkt ma lekki, drewniany rdzeń, który jest dodatkową gwarancją trwałości deski. Ślizg tłoczony P-te 1900 jest bardzo łatwy w konserwacji – nie trzeba często smarować deski.

Poza tym model ten ma atrakcyjny design, łatwo dobierzemy do niego pasujące buty. Potwierdzają to również oceny konsumentów, którzy go wybrali.

 

 

 

 

Morrow Tisha + Morrow Sky Pink

 

Morrow Tisha + Morrow Sky Pink to uniwersalna deska freestylowa, doskonała na trasę i większe prędkości. Jest ona wystarczająco sztywna, aby przyjąć nachyloną do przodu pozycję. Model ten ma kształt Twin Tip zapewniający symetrię. Natomiast kierunkowy flex zapewnia większą moc przy dużej prędkości.

Płaski camber to świetny kompromis zapewniający bardzo dobrą przyczepność przy doskonałej zwrotności. Sztywność poprzeczna wynosi około 3/5, dzięki czemu deska dobrze trzyma się na zakrętach i zapewnia odpowiednią przyczepność.

Wymiary  prezentowanego przez nas modelu w rozmiarze 156 cm dla osób o wadze 60-90 kg to: szerokość: przód – 290 mm, środek – 249 mm i tył 290 mm, a promień skrętu wynosi 7,8 m (Dostępny jest też rozmiar 160 cm dla osób o wadze 75-110 kg.). Ślizg jest tłoczony i jest wysoce odporny na uszkodzenia.

W zestawie znajduje się Pact, czyli tradycyjne wiązania. Konsumenci zgodnie uznali, że jest to solidna, wytrzymała deska.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...