Uprzęże wspinaczkowy ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.05.18

 

Jaką uprząż wspinaczkową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Z pewnością większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że górskie wycieczki to sport, który szybko uzależnia. Adrenalina w połączeniu z przepięknymi widokami napełnia nas energią i oczyszcza z wszelkich frustracji. Wybierając się w góry musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pieszych wędrówek, tym bardziej jeśli planujemy wspinać się po stromych skałach. W tym wypadku jednym z podstawowych elementów naszego wyposażenia powinien być system zabezpieczający przed upadkiem. Ten niepozorny sprzęt wielokrotnie ratował ludziom życie, dlatego też jego zakup powinien być bardzo przemyślany. Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaką uprząż wspinaczkową wybrać, aby była dla nas nie tylko zabezpieczeniem, ale również wygodnym gadżetem w momencie uprawiania sportu. W niniejszym poradniku postaramy się zwrócić uwagę na kilka elementów, które są dość istotne w przypadku zakupu tego typu sprzętu.

 

 

Rodzaje zabezpieczeń – jaka jest najlepsza uprząż wspinaczkowa

Uprzęże wspinaczkowe znane są piechurom od lat. Już w latach 50 alpiniści dużą wagę przywiązywali do zabezpieczeń, które chroniły ich życie przed upadkiem. Dawniej jedynym dostępnym sprzętem były szelki obwiązywane przez klatkę piersiową. Spełniały one swoje zadanie, jednak przy dłuższym zwisie wzrastało ryzyko uduszenia. Z tego względu producenci w bardzo krótkim czasie ulepszyli swoje produkty, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się szerokim asortymentem wyposażenia górskiego. Do najbardziej popularnych zabezpieczeń zaliczamy: uprząż biodrową, pas piersiowy oraz pełną zabudowę.

 

Uprząż biodrowa

Uprząż biodrowa zaliczana jest do najbardziej popularnych sprzętów górskich. Zbudowana jest z pasa i mocowań na nogi połączonych ze sobą grubymi linami. Taki rodzaj zabezpieczenia posiada wiele zalet, które determinują decyzję alpinistów w wyborze wyposażenia. Po pierwsze są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Nie powodują dyskomfortu podczas wędrówki, możemy w nich siedzieć i chodzić zarówno w pionie, jak i poziomie. Po drugie, w momencie upadku mocno trzymają nasze ciało w dość komfortowej pozycji, dzięki czemu nasz stres nie będzie spotęgowany niewygodną postawą. Ponadto, rozkładają nacisk na dwie nogi, co przy bezwietrznej pogodzie sprawia, że ciało pozostaje w niemal nieruchomym położeniu.

Oczywiście, ten rodzaj uprzęży posiada również jedną istotną wadę. Dla początkujących piechurów, którzy nie potrafią kontrolować swoich ruchów podczas upadku, może być problemem opanowanie ciała podczas nagłego poślizgnięcia. Bardzo ważne jest, aby w momencie zagrożenia mocno trzymać się liny. Jeśli puścimy ją istnieje ryzyko, że zawiśniemy głową w dół. Bardzo trudno jest podnieść się w takich warunkach bez pomocy drugiej osoby, dlatego też radzimy, aby na ciężkie szlaki wybierać się zawsze w towarzystwie innych osób.  

Uprzęże biodrowe możemy podzielić na 3 podstawowe grupy: do chodzenia po skałkach, alpejskie oraz przeznaczone dla speleologów.

Pierwszy rodzaj różni się od pozostałych przede wszystkim swoim minimalizmem. Bardzo często w przypadku takich zabezpieczeń nie stosuje się regulowanych pasów, a sam materiał jest o wiele cieńszy, niż w pasach alpejskich. Nie oznacza to jednak, że użytkowanie sprzętu jest niebezpieczne. Spełnia on bowiem swoje zadanie i chroni nas przed nagłym upadkiem z wysokości.  Jednak w przypadku wspinaczki po sztucznie zrobionych skałkach, nie jesteśmy narażeni na ryzyko długiego zwisu. Właśnie z tego powodu producenci wypracowali odpowiedni technikę, która balansuje potrzeby sportowców.

Drugim rodzajem uprzęży jest zabezpieczenie alpejskie. Ten rodzaj sprzętu przeznaczony jest dla osób, które podejmują się trudnych tras po górskich skałach. Wyposażone są w grube pasy oplatające nasze biodra i uda. Dodatkowo niektóre modele posiadają wbudowaną piankę, która nie tylko amortyzuje nas podczas upadku, ale również zapewnia komfort w momencie długiego zwisu. Jest to istotny czynnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Cienkie sznurki będą bowiem wbijać się w nasze ciało powodując problemy z krążeniem. Koniecznym udogodnieniem podczas górskich wędrówek jest regulacja pasów. Pełni ona podwójną funkcję: dopasowuje rozstaw do indywidualnych gabarytów ciała oraz pozwala korzystać z pasa nie tylko latem, ale również zimą, gdy ubrani jesteśmy w grube kombinezony.

Ostatnim typem zabezpieczenia biodrowego jest pas dla speleologów. Jest to specjalny rodzaj uprzęży, który musi spełniać ściśle określone wymagania. Osoby pracujące w jaskiniach bardzo długo zwisają na linach, przeciskają się wąskimi szczelinami i dość często podnoszą się i spuszczają. Z tego względu wszystkie regulacje i dodatki powinny być schowane między nogami, aby nie stanowiły przeszkody w przedostawaniu się przez ciasne kominy. Ważne jest, aby punkt wpinania liny był stosunkowo niski. Jest to pomocne podczas wchodzenia do góry. Niektóre modele posiadają również dodatkowe pasy lędźwiowe podnoszące komfort użytkowania. Czasami do sprzętu dołącza się specjalne, miękkie osłony, które w razie potrzeby możemy odpiąć.

 

Pas piersiowy

W dzisiejszych czasach pas piersiowy nie jest stosowany jako jedyny, oddzielny rodzaj zabezpieczenia. Jest to spowodowane tym, że długotrwały zwis w tego typu sprzęcie wywiera dość mocny ucisk na naszą klatkę piersiową, co może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z tego względu stosuje się go jako dodatek do zabezpieczenia biodrowego. Jej podstawowym zadaniem jest pozycjonowanie człowieka w odpowiednim kierunku (głową do góry). Poza tym amortyzuje upadek, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na silny ból nóg. Uprząż tego typu jest przeznaczona dla początkujących piechurów, którzy decydują się na trasy o optymalnym poziomie trudności.

 

 

Pełna zabudowa

Uprzęże wspinaczkowe o pełnej zabudowie są bardzo solidnym produktem, który z pewnością uchroni nas przed niefortunnym upadkiem z wysokości. Pasy skonstruowane są w ten sposób, że oplatają nasze nogi, biodra, klatkę piersiową i ramiona, dzięki czemu podczas zwisu jesteśmy zabezpieczeni niemal z każdej strony. Ze względu na dość duże skrępowanie nie są jednak zbyt często wybierane do wspinaczki alpejskiej. Marsz w tego typu uprzęży jest utrudniony, dlatego też sportowcy preferują biodrowe przepaski. Jeśli jednak chcesz zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w pełni zabudowany system z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Tego typu mocowanie polecane jest również dzieciom. Nie jest tajemnicą, że najlepsza uprząż wspinaczkowa to taka, która zagwarantuje Tobie i Twoim bliskim pełen komfort użytkowania zarówno w trakcie uprawiania sportu, jak i w przypadku przykrych wypadków. Z tego względu im więcej dodatkowych pasów, tym lepiej ciało będzie chronione.

 

Uprzęże wspinaczkowe w dobrych cenach

Najprostsze modele uprzęży wspinaczkowych kosztują ok. 100 zł. Są to zwykłe szelki lub cienkie pasy biodrowe, które przeznaczone są dla osób uprawiających sporty na niezbyt dużej wysokości. Bardziej zaawansowane modele, które oprócz oddychającego materiału wyposażone są w dodatkowe kieszonki na telefon lub wodę kosztują znacznie więcej. Jeśli masz zamiar chodzić po wysokich skałach i zależy Ci na maksymalnym zabezpieczeniu, musisz przygotować się na wydatek rzędu 500 zł.

 

 

Najlepsze uprzęże wspinaczkowy w 2018 roku

 

W czasie wspinaczki po skałkach, na hali czy w górach, potrzebujesz odpowiedniego zabezpieczenia. Upadek nawet z niewielkiej wysokości może skończyć się dla Ciebie tragicznie. Oczywiście jeśli jest to miejsce ćwiczeń możesz wypożyczyć niezbędny sprzęt, ale jeśli planujesz wspinaczkę w górach musisz wyposażyć się w odpowiednie zabezpieczenia. Wśród nich znajduje się uprząż wspinaczkowa. Ranking modeli różnych cenach przedstawiamy poniżej.

 

Nasze zalecenia

 

Black Diamond Momentum DS

 

Regulowana uprząż do wspinaczki oraz turystyki kwalifikowanej Black Diamond Momentum DS to nasza pierwsza propozycja. Model ten ma podwójną regulację pasa umożliwiającą użytkowanie uprzęży na skałkach, również wtedy, gdy jest zimno i trzeba nałożyć grubsze ubranie.

Poza tym będzie odpowiedni dla osób o różnej budowie ciała. Produkt ten ma regulowane zabezpieczenie ud oraz regulowane pasy, co zapewnia nam świetną ochronę jednocześnie nie powoduje dyskomfortu.

Ta najlepsza uprząż wspinaczkowa ma też komfortowo wykończony pas, co zabezpieczy nas przed przetarciami skóry i zminimalizuje poczucie dyskomfortu. W komplecie znajduje się pokrowiec.

Produkt dostępny jest w kilku rozmiarach: XS-M – w pasie 66-89 cm, obwód nóg 46-61 cm L-XL – w pasie 76-107 cm, obwód nóg 53-68 cm. Model ten uważany jest za bardzo solidny, a także niezwykle bezpieczny i co istotne, komfortowy dla użytkownika.

 

 

 

 

Mammut Ophir

 

Uprząż Ophir to innowacyjne rozwiązanie od szwajcarskiego producenta Mammut, zapewniającego najwyższej jakości produkty. Jest ona bardzo lekka i uniwersalna. Ma podwójną konstrukcję gwarantującą równomierne rozłożenie obciążeń, zarówno wokół pasa biodrowego, jak i pętli udowych.

W efekcie zapewnia nam pełną ochronę. Produkt przeznaczony jest do wspinaczki sportowej i skałkowej. Waży ok. 300 g. Posiada 4 szpejarki. Model ten wyróżnia się wygodną i ergonomiczną konstrukcją.

Poza tym, uprząż ma komfortową wyściółkę i regulację obwodu w talii, co gwarantuje nie tylko jej odpowiednie dopasowanie do budowy ciała, ale też komfort użytkownikowi. Dzięki temu nie musisz już martwić się o obtarcia czy zbytni ucisk powodujący uczucie dyskomfortu, co może uniemożliwić dalszą wspinaczkę.

Dodatkowo produkt posiada szybkie, ale solidne klamry i odpinany, elastyczny tylny pasek. Przez konsumentów uprząż ta ceniona jest za jakość wykonania, możliwość regulacji oraz komfort, jaki zapewnia użytkownikowi.

 

 

 

 

Climbing Technology Discovery

 

Climbing Technology Discovery to dobra i tania uprząż wspinaczkowa. Mamy tutaj pas biodrowy wykonany z taśmy o szerokości 44 mm, który gwarantuje nam bezpieczeństwo i komfort w czasie wspinaczki.

Model ten został wyposażony we wzmocniony punkt wiązania, co umożliwia użytkownikowi utrzymanie bezpiecznej pozycji. Produkt został wyposażony w trzy szybkie klamry (jedna na pasie oraz dwie na pętlach udowych). Zapewniają one bezproblemową regulację uprzęży bez użycia siły. Waga tego modelu to niespełna 400g.

Opinie o uprzężach wspinaczkowych tej marki są bardzo pochlebne. Produkty te cenione są za jakość wykonania oraz zastosowanie rozwiązań zapewniających nam odpowiednie wsparcie i ochronę w czasie wspinaczki w różnych warunkach pogodowych.

Model, który prezentujemy również cieszy się uznaniem konsumentów. Przede wszystkim za bardzo dobry stosunek ceny do jakości produktu oraz niezawodny system montażu.

 

 

 

 

Petzl Sequoia

 

Profesjonalna uprząż biodrowa Petzl Sequoia to nasz numer czwarty. Jest to produkt z bardzo szerokim, półsztywnym pasem, który zapewnia unikalne podtrzymanie oraz bardzo dobrą wentylację. Zarówno pas, jak i taśmy udowe, zostały wyłożone oddychającą pianką, a więc w czasie zwisu użytkownik ma zapewniony pełen komfort.

Produkt ma łatwy system nakładania dzięki klamrom znajdującym się na pasie i taśmach udowych. Za sprawą ruchomego punktu wpinania, osoba korzystająca z uprzęży ma zapewnioną większą mobilność w każdym kierunku, a dzięki punktom bocznym obciążenie rozkładane jest na boki.

Model ten ma aż pięć uchwytów sprzętowych wyposażonych w powłokę, a więc może być wykorzystywany nie tylko do wspinaczki rekreacyjnej, ale również w czasie wykonywania prac na wysokościach.

Produkt dostępny jest w dwóch rozmiarach: 1 – pas biodrowy 70 m – 100 cm, pętle nogi 50 cm – 65 cm, 2 – pas biodrowy 85 cm – 120 cm, pętle nogi 60 cm – 75 cm. Produkt ten ceniony jest za ergonomiczną konstrukcję oraz solidne wykonanie.

 

 

 

 

Camp Jasper CR 3

 

Nasz ranking uprzęży wspinaczkowych zamyka Camp Jasper CR 3. Jest to lekka, trwała i sztywna propozycja, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów. Urządzenie ma regulowane pasy udowe oraz pas biodrowy, a więc można je dopasować do swoich potrzeb.

Uprząż wyściełano 3 mm pianką EVA, co zapewnia wysoki poziom oddychania oraz komfort w trakcie użytkowania – nie uciska i nawet przy wielogodzinnej wspinaczce nie odparza skóry. Natomiast system No-Twist zapobiega przekręcaniu się karabinka.

Model ten ma cztery szpejarki i specjalną szlufkę do mocowania woreczka na magnezję. Poza tym na pasie biodrowym mamy możliwość zamontowania karabinka sprzętowego HUB. Model ten sprawdzi się w skałach jak i przy wspinaczce lodowej.

Dostępny jest w trzech rozmiarach: S, M, L. Średnia waga produktu to około 251 g. Przez konsumentów ceniony jest on za wysoką jakość wykonania, solidne wykończenie i zastosowane rozwiązania, dzięki którym wspinaczka staje się przyjemniejsza, a jednocześnie pozostaje bezpieczna.

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...