Taśmy do ćwiczeń ranking

Ostatnio aktualizowane: 03.06.20

 

Masz wrażenie, że Twoje treningi stały się zbyt monotonne, a do tego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Możesz urozmaicić ćwiczenia, wystarczy, że kupisz specjalną taśmę. Najczęściej polecanym produktem jest Flexfit Band. To komplet trzech gum, każda z nich ma inną grubość i maksymalny opór. Dobrze sprawdzają się one podczas treningów crossfit, ogólnorozwojowych, fitness i rehabilitacji. Taśmy są wykonane z mocnego lateksu, dlatego nie musisz się bać, że pękną na skutek mocnego naciągnięcia. Ponadto nie wyślizgują się one z dłoni i są łatwe do utrzymania w czystości. Godny uwagi jest też zestaw Jumpfit Crossfit, w skład którego wchodzą trzy gumy. Opór stawiany przez najwęższą to maksymalnie 15,9 kg, a przez najszerszą – prawie 39 kg. Złożone akcesoria są niewielkie, można je schować do torby treningowej czy nawet do kieszeni spodni. Ćwiczenia z taśmami mają pozytywny wpływ na rozwój mięśni, poza tym umożliwiają zwiększenie elastyczności stawów. Oba produkty nie przypadły Ci do gustu? W zestawieniu znajdziesz kilka innych akcesoriów do ćwiczeń.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką taśmę do ćwiczeń kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Po pewnym czasie regularne treningi mogą stać się monotonne, co niekiedy negatywnie wpływa na motywację do dalszej walki o szczupłą sylwetkę. Jest wiele sposobów na urozmaicenie ćwiczeń, a jeden z nich to zakup specjalnych taśm. Są one stosunkowo tanie, ale z ich pomocą można wzmocnić różne partie ciała, w tym ramiona i nogi. Które akcesorium wybrać, żeby móc przeprowadzić efektywny trening? Nasze porady znajdziesz poniżej.

 

 

Materiał

Jak sprawdzić, która taśma do ćwiczeń jest najlepsza? Należy zwrócić uwagę m.in. na materiał wykonania. Powinien to być lateks, gdyż jest rozciągliwy i na tyle solidny, że akcesorium z pewnością szybko nie pęknie i nie ulegnie odkształceniu. Zakup mocnej taśmy jest istotny, gdyż produkt słabej jakości może niespodziewanie zniszczyć się w trakcie treningu, co grozi doznaniem bolesnego urazu. Lateks jest łatwy do utrzymania w czystości. Po treningu wystarczy przetrzeć akcesorium wilgotną ściereczką, aby usunąć z jej powierzchni zanieczyszczenia. Poza tym po skończonym treningu możemy taką taśmę zwinąć i schować do torby czy nawet kieszeni spodni. Nie zajmie ona dużo miejsca w szufladzie.

 

Opór

Opór stawiany przez taśmę jest uzależniony m.in. od jej szerokości. Im szersze jest akcesorium, tym więcej siły trzeba włożyć w jego naciągnięcie. Warto zaopatrzyć się w kilka gum o różnym zakresie, aby móc wykonywać ćwiczenia o odpowiedniej intensywności. Poniżej jest wskazówka, jak szerokość taśmy przekłada się na stawiany przez nią opór:

* 1,3 cm – maksymalny opór to ok. 9 kg;

* 2,2 cm – maksymalny opór ok. 16 kg;

* 3,2 cm – maksymalny opór ok. 25 kg;

* 4,4 cm – maksymalny opór ok. 35 kg;

* 6,4 cm – maksymalny opór ok. 55 kg;

* 8,3 cm – maksymalny opór ok. 70 kg.

Często o konkretnym zakresie obciążenia świadczy też kolor akcesorium. Najmniejszy opór stawiają gumy czerwone, średni te czarne, fioletowe i zielone, a wysoki niebieskie oraz pomarańczowe. Najlepsza taśma do ćwiczeń stawia optymalny opór, a do tego gwarantuje pewny chwyt (z uwagi na odpowiednią szerokość), a tym samym bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń.

 

Długość i grubość

Standardowo długość gum do ćwiczeń wynosi 1,5 m, maksymalnie ok. 2 m, choć czasami sami możemy o tym zdecydować. Najważniejsze jest to, żeby akcesorium było wygodne w użyciu i pozwalało na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń rzeźbiących wybraną partię ciała. Przeważnie początkujące osoby używają krótszych taśm i stopniowo wymieniają je na dłuższe. Grubość gum mieści się w zakresie od 0,4 cm do 1 cm. Mimo że są to stosunkowo cienkie akcesoria, nie trzeba się obawiać o pęknięcie. Jeśli taśma jest wykonana z wytrzymałego materiału, bez wątpienia długo nam posłuży.

 

Zastosowanie

Zależnie od stawianego oporu, akcesorium możemy wykorzystać podczas lekkich ćwiczeń rehabilitacyjnych, treningu piłkarskiego, ogólnorozwojowego, pływackiego, a nawet siłowego. Jest wiele różnych ćwiczeń z użyciem gum, które bez przeszkód można wykonać nie tylko na siłowni czy w klubie fitness, ale i w domu. Pozwalają one na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, wyrzeźbienie barków, pośladków, ud i brzucha, przydają się również w czasie rozgrzewki.

 

 

Pojedyncze czy w zestawie?

Podejmując decyzję, jaką taśmę do ćwiczeń wybrać, należy się zastanowić, czy często zamierzamy jej używać. Jeśli chcemy przeprowadzać regularne treningi z wykorzystaniem gumy, prawdopodobnie szybko się okaże, że stawiany przez nią opór jest za mały i potrzebujemy kolejnego akcesorium. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu, w którym jest kilka taśm, a każda z nich ma inny zakres obciążenia. To daje nam też możliwość przeprowadzania różnorodnych treningów i swobodnego zmieniania oporu, zależnie od upodobań.

 

Taśmy do ćwiczeń w dobrych cenach

Ceny za taśmy do ćwiczeń rozpoczynają się od kwoty 5 zł. To, ile wydamy na zakup akcesorium, uzależnione jest od takich czynników jak stawiany opór, całkowita długość i producent. Znaczenie ma też to, ile sztuk kupujemy. Pojedyncze gumy nierzadko są tańsze niż cały zestaw (trzeba za niego zapłacić ponad 30 zł). Jednak biorąc pod uwagę to, że po pewnym czasie prawdopodobnie będziemy potrzebować taśmy z większym zakresem obciążeń, zakup całego kompletu może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

 

 

Najlepsze taśmy do ćwiczeń w 2020 roku

 

Szukasz solidnych akcesoriów treningowych? Jeśli tak, koniecznie sprawdź ranking taśm do ćwiczeń, w którym opisaliśmy kilka ciekawych produktów. Są one polecane nie tylko doświadczonym, ale i początkującym sportowcom.

 

Nasze zalecenia

 

Flexfit Band 

 

Flexfit Band to zestaw czterech taśm wykonanych z dobrego gatunkowo lateksu. Każda z nich ma inny opór i grubość, dlatego znajdują zastosowanie nie tylko podczas treningu siłowego i ogólnorozwojowego, ale także w czasie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Żółta guma ma grubość 0,5 mm, jej maksymalny opór to 5 kg, zielona – 0,7 mm i stawia opór do 10 kg, niebieska – 0,9 mm i stawia opór do 15 kg, a zielona – 1,1 mm, stawiany przez nią opór to maksymalnie 20 kg. Szerokość każdej taśmy to 5 cm.

Akcesoria są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenie, można je wykorzystywać na każdym treningu. Gumy sprawdzają się przy ćwiczeniach ramion, bioder, talii, a także pośladków.

Taśmy cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród aktywnych fizycznie kobiet. Według nich akcesoria są przydatne, ponieważ umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy podczas wykonywania przysiadów czy nauki nowych pozycji jogi. Gumy są łatwe do utrzymania w czystości, w razie zabrudzenia wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką. Zestaw z pewnością zmieści się w torbie na siłownię.

Flexfit Band to komplet 4 taśm do ćwiczeń o różnym stopniu oporu. Wykonano je z dobrej jakości lateksu.

Zalety
Uniwersalność:

Do zakupu akcesoriów zachęca to, że można je użyć do różnego typu ćwiczeń m.in. bioder, ramion, pośladków czy tali. Taśmy znajdą zastosowanie także podczas jogi czy treningu wytrzymałościowego i rehabilitacyjnego.

Łatwo utrzymać je w czystości:

Utrzymanie gum w idealnej czystości nie jest trudne, więc użytkownik może łatwo zagwarantować sobie higieniczne warunki w trakcie treningu. Pojawiające się na powierzchni akcesoriów zabrudzenia można usunąć lekko zwilżoną szmatką.

Jakość wykonania:

Taśmy do ćwiczeń zrobiono z wytrzymałego lateksu. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie traci swojej początkowej elastyczności.

Różne stopnie oporu:

W zestawie znajdują się gumy o różnym stopniu oporu: 5 kg, 10 kg, 15 kg i 20 kg. Każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, może znaleźć idealne dla siebie akcesorium.

Pokrowiec do przechowywania:

W skład zestawu wchodzi praktyczny pokrowiec do przechowywania produktów.

Wady
Długość:

Zdaniem części osób, które ćwiczą z użyciem Flexfit Band, gumy powinny mieć nieco mniejszą długość.

 

 

 

 

Jumpfit Crossfit 

 

Produkt Jumpfit Crossfit jest polecany osobom trenującym crossfit. W komplecie są trzy taśmy: czerwona (wymiary: 208 cm x 1,3 cm x 0,45 cm), czarna (wymiary: 208 cm x 2,1 cm x 0,45 cm) oraz fioletowa (wymiary: 208 cm x 3,2 cm x 0,45 cm). Akcesorium może być używane przez mniej doświadczone osoby, gdyż znacząco ułatwia wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób.

Opór stawiany przez najwęższą taśmę obejmuje zakres od 6,8 do 15,9 kg, a przez najszerszą – od 15,9 do 38,6 kg. Po złożeniu akcesorium ma niewielkie wymiary, mieści się w torebce czy plecaku. Regularne treningi z produktem wzmacniają mięśnie i zwiększają elastyczność stawów.

Taśmy są chwalone za solidność i odporność na rozerwanie. Można ich używać podczas ćwiczeń aerobowych, ogólnorozwojowych, a nawet rehabilitacyjnych. W zestawie są trzy gumy, dlatego możemy stopniowo zwiększać intensywność treningów i obserwować swoje postępy.

Zestaw Jumpfit Crossfit składa się z 3 taśm o różnym stopniu oporu (od 6,8 do 38,6 kg). Materiał użyty do ich wykonania to guma lateksowa.

Zalety
Szerokie możliwości zastosowania:

Taśmy można wykorzystać do różnego typu ćwiczeń m.in. aerobowych, ogólnorozwojowych, siłowych czy nawet rozciągających. Na zakup prezentowanego zestawu często decydują się osoby trenujące crossfit.

Skuteczność ćwiczeń:

Trening z użyciem gum przynosi bardzo dobre rezultaty. Wykonując ćwiczenia regularnie, możemy skutecznie wzmocnić mięśnie, zwiększyć wytrzymałość i poprawić elastyczność stawów.

Łatwe przenoszenie:

Z uwagi na to, że akcesoria po złożeniu mają kompaktowe wymiary i są lekkie, ich przenoszenie nie stanowi żadnego problemu.

Różne stopnie trudności:

W zestawie znajdują się gumy przeznaczone dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania. Najmniejszy opór ma czerwone akcesorium, a największy - fioletowe.

Wady
Komfort ćwiczeń:

Z racji tego, że czerwona taśma jest nieco wąska, może wbijać się w skórę. To zmniejsza komfort w trakcie ćwiczeń.

 

 

 

 

MSD-BAND Rehabilitacyjna

 

Taśma MSD-BAND Rehabilitacyjna znajduje zastosowanie w czasie treningu cardio, interwałowego, ABS, a także przy rehabilitacji pourazowej. Po akcesorium mogą sięgnąć osoby, które chcą przyspieszyć powrót do pełnej sprawności po doznanych urazach. Prezentowany model ma żółty kolor i stawia niewielki opór, dlatego jest odpowiedni dla początkujących sportowców.

Materiał wykonania produktu to bezlateksowa guma, która jest odporna na odkształcanie i rozerwanie. Nie trzeba się obawiać, że na skutek mocnego naciągnięcia, akcesorium pęknie i nie będzie już nadawało się do użytku. To dobra i tania taśma do ćwiczeń, która pozwala na wzmocnienie mięśni.

Wiele osób uważa, że akcesorium jest nie tylko wytrzymałe, ale i miękkie w dotyku, co pozytywnie wpływa na komfort treningu. Taśma nie wyślizguje się z dłoni. Ważne jest to, że sami możemy zdecydować o długości produktu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że nie będzie on w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

MSD-BAND to dobra taśma do ćwiczeń do 10 zł. Jest to model rehabilitacyjny. Produkt zrobiono z gumy bez lateksu.

Zalety
Przyjemne dla skóry:

Użytkownicy potwierdzają, że akcesorium zrobiono z przyjemnego dla skóry materiału. W związku z tym możesz być pewny, że ćwiczenia z użyciem taśmy MSD-BAND będą komfortowe.

Możliwość wyboru długości taśmy:

Kupujący ma możliwość wyboru długości taśmy, a podana w sklepach cena obejmuje 1 m produktu. Możliwe jest więc idealne dopasowanie akcesorium w zależności od indywidualnych potrzeb. 

Do ćwiczeń i rehabilitacji:

Test taśm do ćwiczeń MSD-BAND potwierdził, że nadają się one zarówno w trakcie rehabilitacji, jak i intensywnego treningu. Rekomendowane przez nas akcesorium jest uniwersalne.

Wady
Nieprzyjemny zapach:

Niekiedy w Internecie pojawiają się komentarze sugerujące, że guma do ćwiczeń brzydko pachnie. Nieprzyjemna woń utrzymuje się nawet do kilku dni od otwarcia produktu.

 

 

 

 

Thera-Band 20233

 

Akcesorium Thera-Band 20233 jest polecane przez trenerów i fizjoterapeutów. Ma ono czerwony kolor i stawia średni opór. Długość taśmy wynosi 1,5 m. Wykonano ją z wytrzymałego materiału, który nie jest śliski. Z tego względu możemy pewnie chwycić gumę i mocno ją naciągnąć.

Z pomocą taśmy możemy przeprowadzić efektywny trening w domowym zaciszu. Przyda się ona również na siłowni, w klubie fitness czy gabinecie fizjoterapeutycznym. Akcesorium wzmacnia mięśnie, można je wykorzystać do wyrzeźbienia ramion, nóg, brzucha i innych części ciała. Z uwagi na średni opór, jest to dobry wybór dla mniej doświadczonych osób.

Postanowiliśmy przeanalizować opinie o taśmach do ćwiczeń Thera-Band, aby sprawdzić, co o produktach tej marki sądzą kupujący. Okazało się, że są one uznawane za solidne i praktyczne. Dotyczy to również modelu, który trafił do naszego zestawienia. Osoby w trakcie rehabilitacji przekonują, że za sprawą taśmy wykonywanie ćwiczeń jest znacznie łatwiejsze i mogą szybciej wrócić do formy.

Thera-Band 20233 to 1,5 m taśma do ćwiczeń w kolorze czerwonym. Guma stawia średni opór.

Zalety
Wytrzymały materiał:

Do wykonania akcesorium wykorzystano solidny materiał. Nie jest on podatny na uszkodzenia i nie rozciąga się zbyt szybko. Taśma na długo zachowuje elastyczność.

Dobra jakość:

Guma do ćwiczeń jest polecana przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjoterapeutyczne. Potwierdza to jej wysoką jakość i wskazuje, że mogą z niej bezpiecznie korzystać osoby, które mają problemy zdrowotne.

Różnorodne zastosowanie:

Taśma Thera-Band 20233 znajdzie zastosowanie nie tylko na salach fitness i siłowni. Można z niej korzystać także w domu czy gabinetach rehabilitacyjnych.

Wady
Wbija się w skórę:

Nieliczne osoby zaobserwowały, że taśma czasami wbija się w skórę i pozostawia na niej czerwony ślad.

Czyszczenie:

Aby zachować czystość produktu, trzeba często go przecierać.

 

 

 

 

HMS GU04

 

HMS GU04 to taśma, której nie mogło zabraknąć w rankingu. Siła stawianego oporu obejmuje zakres od 13,5 do 20,5 kg. Z zakupu akcesorium powinni być zadowoleni nawet bardziej doświadczeni sportowcy. Produkt przydaje się podczas treningu ogólnorozwojowego, jak również aerobowego.

Wymiary taśmy to: długość – 60 cm, szerokość – 5 cm i grubość – 0,09 cm. Akcesorium jest mocne, dlatego nie ma ryzyka, że niespodziewanie pęknie po naciągnięciu. Nie wyślizguje się ono z dłoni, co pozwala zachować precyzję podczas ćwiczeń.

Produkt można wykorzystać na wiele różnych sposobów, co jest jednym z jego atutów. Taśma przydaje się nie tylko w czasie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, ale i podczas rozgrzewki. Po złożeniu można ją schować do kieszeni spodni. Większość kupujących twierdzi też, że akcesorium ma odpowiednią grubość.

Taśma do ćwiczeń HMS GU04 stawia opór od 13,5 kg do 20,5 kg. Guma jest zrobiona z lateksu i ma niebieski kolor.

Zalety
Polecana przez trenerów personalnych:

Akcesorium jest polecane przez trenerów personalnych, czyli osoby, które zawodowo zajmują się ćwiczeniami. Pozwala to sądzić, że prezentowana taśma do ćwiczeń jest solidna, a korzystanie z niej przynosi efekty.

Niewielkie wymiary:

Guma zajmuje mało miejsca, więc można ją zabrać w podróż, aby w trakcie urlopu móc łatwo zadbać o swoją kondycję.

Wady
Zsuwa się z ciała:

Taśma jest nieco śliska, więc może zsuwać się z ciała podczas treningu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy się pocimy.

Estetyka:

Znajdujące się na akcesorium napisy po jakimś czasie się ścierają, co nie wygląda estetycznie.

 

 

 

 

Jak dobrać długość taśmy do ćwiczeń?

 

Gumy do ćwiczeń znacznie urozmaicają trening. Warto posiadać ten praktyczny gadżet i zapewne już wiesz z naszego poradnika, jaka taśma do ćwiczeń jest polecana. Jest jeszcze kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed zakupem danego modelu. Jednym z takich czynników jest długość taśmy do ćwiczeń.

 

 

Zalety treningu z taśmą

Dzięki odpowiednio dobranym taśmom trening wzbogaca się o ćwiczenia mobilizujące do pracy mięśnie głębokie, odpowiadające za utrzymywanie prawidłowej postawy. Poza tym będzie możliwe wykonywanie ćwiczeń izolowanych (czyli takich, które angażują tylko jedną grupę mięśni). Guma jest również przydatna podczas treningów wzmacniających, jak również mobilizacyjnych i stabilizujących, a także podczas rehabilitacji. Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie tego gadżetu do ćwiczeń – możesz go zabrać ze sobą niemal wszędzie, żeby móc ćwiczyć z jego pomocą w wybranym przez siebie miejscu.

 

Cechy taśm

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm, do wykonywania różnego rodzaju treningu. Jedne z najdłuższych są przeznaczone do rehabilitacji. Mają one długość około 120 cm i nie tworzą pętli. Są one również idealne do rozciągania.

Każdy z rodzajów taśm spośród dostępnych na rynku, ma różny opór. We wcześniej wspomnianych gumach do pilatesu, stopnie oporu sięgają 13, 16 lub nawet 25 kg. W modelach oporowych typu mini band są to poziomy rzędu około 6, 10 i 25 kg. Osobną grupę stanowią gumy do ćwiczeń siłowych, gdzie w zestawie 8 gum znajdziemy takie o oporze od ok. 5 kg do ok. 100 kg.

Nie bez znaczenia są również kolory poszczególnych modeli, które są związane z oporem stawianym przez taśmę. Osoby starsze i małe dzieci mogą wybierać barwy czerwone, osoby dorosłe, ale niewytrenowane – zielone i niebieskie; sportowcy – amatorzy mogą używać czarnych i srebrnych gum, natomiast sportowcy zawodowi mogą używać tych w kolorze złotym. Kolory mogą nieco różnić się od siebie, w zależności od producenta.

 

 

Długość taśm a efektywność ćwiczeń

Długość taśm jest niezwykle istotna, ponieważ warunkuje efektywność treningu. W zależności od tego, jaką partię mięśni chcemy ćwiczyć oraz od tego, jaka jest np. rozpiętość naszych ramion, powinniśmy brać pod uwagę parametr długości, zaraz obok parametru stawianego przez dany model oporu. Zwykle poleca się nabywanie taśm od około 2,5 m do nawet 5,5 m, by móc je stosować do wszechstronnego treningu. 

W doborze odpowiednich taśm pomoże z pewnością fizjoterapeuta lub trener. Również wykwalifikowani pracownicy sklepów sportowych z pewnością doradzą, jakie taśmy wybrać do planowanego przez Ciebie treningu, a jednocześnie dopasowane do wagi, wzrostu i oporu, z którym planujesz ćwiczyć. Dobrze też zobaczyć kilka filmików instruktażowych, by mieć nieco lepszą orientację w tym, jak prawidłowo używać taśm w warunkach domowych i nie tylko.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status