Rowerki stacjonarne ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.01.18

Jaki rowerek stacjonarny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Rowerek treningowy to najprostszy sprzęt, jaki może stanąć w naszym domu. Dzięki niemu będziemy mogli zadbać o formę przez cały rok. Ogromnym plusem jazdy na rowerze jest to, że nie obciąża stawów, jak bieganie. Jest to sport idealny dla ludzi z nadwagą, gdyż doskonale wspiera zrzucanie zbędnych kilogramów. Nie można też zapomnieć, że pozwala nam ćwiczyć codziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych, jakie panują na dworze. Dlatego w tym poradniku przedstawimy kilka istotnych rad dotyczących tego, jaki rowerek stacjonarny wybrać.

 

 

Podział rowerów

W sklepach sportowych znajdziemy najróżniejsze modele rowerków i zwykle wrzucamy je w kategorie – tani lub drogi; ewentualnie w średniej cenie. Jest to oczywiście podział intuicyjny. Zaczniemy więc od podziału rowerów na typy, przy okazji podpowiadając, czym charakteryzują się dane modele. Musisz bowiem wiedzieć, że pewne sprzęty są lepsze dla osób z chorym sercem, inne dla tych, którzy borykają się z problemami kręgosłupa. Wyróżniamy trzy typy rowerów, jeśli chodzi o pozycję jazdy – pionowe, poziome i spinningowe. Jednak to nie wszystko, ważny jest też mechanizm oporowy i w tym przypadku dzielimy rowery na magnetyczne, mechaniczne oraz elektromagnetyczne.

 

Rowery pionowe

W przypadku takich modeli podczas treningu przyjmujemy pozycję wyprostowaną lub lekko pochyloną do przodu, a więc mniej więcej taką samą, jak przy jeździe rowerem miejskim lub trekkingowym. Taki sprzęt będzie więc odpowiedni dla osób, które mają problemy z sercem – układem krążenia. Jest natomiast odradzany wszystkim tym, którzy cierpią na bóle kręgosłupa.

 

Rowery poziome

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku ćwiczy się w pozycji leżącej – siedzenie ma oparcie, a pedały są wysunięte do przodu, jak w przypadku niektórych pojazdów trójkołowych. Taki sprzęt jest odpowiedni dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, zwłaszcza dla otyłych, gdyż dodatkowo wspierają mięśnie brzucha.

 

Spinningowe – tylko dla sportowców?

Przyjęło się, że rowery spinningowe to typ, który skierowany jest dla profesjonalistów, gdyż swoją budową przypominają rowery wyczynowe. Oczywiście zapewniają bardziej intensywny trening, ale będzie on też odpowiedni dla osób otyłych, gdyż mają solidną konstrukcję.

 

Jak to działa, czyli rowery magnetyczne, mechaniczne i elektromagnetyczne

W przypadku pierwszego typu sprzętów, opór koła stanowi tutaj hamulec magnetyczny. Takie sprzęty są droższe od mechanicznych, ale przy okazji ciche i często bogate w różne funkcje. Tańszym rozwiązaniem są rowery mechaniczne, ale cechują się głośną pracą, co w małym mieszkaniu może być bardzo męczące. Najdroższą opcją są sprzęty elektromagnetyczne. Mamy tutaj mikroprocesor i silnik elektryczny, a więc urządzenie ma większy zakres regulacji pracy.  

 

Masa koła zamachowego nie pozostaje bez znaczenia

Bardzo ważnym elementem, który decyduje o tym jaki rowerek stacjonarny jest najlepszy będzie masa koła zamachowego. Musisz wiedzieć, że im wyższa jest ta waga tym sprzęt działa płynniej i jest bardziej stabilny. Na rynku znajdziemy sprzęt o wadze koła zamachowym od 4 kg do 20 kg, aczkolwiek najpopularniejsze są takie w zakresie 7 kg – 12 kg. Jeśli kupisz zbyt lekki sprzęt, co w momencie zakupu może wydawać Ci się atutem, w czasie pracy może on się przechylać. Stwarza to niebezpieczeństwo i dodatkowo sprawia, że maszyna jest głośniejsza.

 

Regulacja stopnia obciążenia

Rowerek powinien mieć regulację obciążenia, abyś mógł dopasować sprzęt do własnych potrzeb i efektów, jakie chcesz osiągnąć. Poza tym, często na jednej maszynie będzie ćwiczyć kilka osób, a każda ma inne oczekiwania.

 

Maksymalna waga osoby ćwiczącej

Jeśli kupujesz sprzęt z myślą o spadku wagi, to ten wątek jest dla Ciebie bardzo istotny. Większość urządzeń ma limity ok. 120 kg, ale są też modele, które wytrzymują nawet 160 kg. Jeśli nie masz takich potrzeb, nie będzie to dla Ciebie tak istotne. Jeśli jednak masz nadwagę lub kupujesz sprzęt z myślą o takich osobach, sprawdź to.

 

Waga, a potem wzrost

Sprawdziłeś wagę, a więc pora na wzrost. Każdy sprzęt ma jakieś ograniczenia, na szczęście istnieją regulacje, jak chociażby zakres regulacji wysokości siodełka. Jeśli jesteś bardzo wysoki, sprawdź, czy sprzęt można dostosować do Twoich potrzeb. Maszyny bez takiej regulacji nie są zbyt popularne, ale można na nie trafić. Pamiętaj też, że taki element jest ważny, gdy z urządzenia ma korzystać kilka osób. Warto też upewnić się, czy można regulować inne elementy – na przykład kierownicę czy rozstaw pedałów.

Waga i rozmiary urządzenia

Zanim kupisz sprzęt sprawdź, jakie ma wymiary i ile waży. Zwłaszcza jeśli powierzchnia, na której ma on stanąć jest ograniczona. Dobry rowerek powinien ważyć przynajmniej 20 kg, ale waga może też sięgać 80 kg. Nie kieruj się zasadą – lżejszy jest bardziej mobilny. Taki sprzęt musi być solidny. Jeśli chodzi o wymiary – długość zaczyna się od 50 cm, a kończy na 1,5 m, natomiast szerokość wynosi zwykle 70 cm. Wiele zależy od tego jaki typ wybierzesz – poziomy, pionowy czy spinningowy.

 

Funkcje, które wiele ułatwiają

Kiedyś rower treningowy był prostym urządzeniem, który od tradycyjnego sprzętu różnił się wyłącznie wyglądem. Teraz takie maszyny mają komputery i wiele funkcji. Nie wszystkie z nich są potrzebne, ale na większość będzie bardzo przydatna. Wśród nich znajduje się funkcja pomiaru pulsu, pomiar czasu, odległości (również całkowita ilość przejechanych kilometrów), prędkości, częstotliwość pedałowania, spalone kalorie, pomiar tętna w fazie odpoczynku z oceną sprawności. Urządzenie powinno mieć też system ustawiania indywidualnych parametrów: wiek, waga i wzrost – dzięki temu ćwiczenia na sprzęcie przyniosą jak najlepsze efekty.

Dobrze, jeśli ma wejście USB, czy inne tego typu rozwiązania, aby uprzyjemnić sobie jazdę słuchając muzyki. Warto też sprawdzić, czy sprzęt wykonuje pomiar sprawności i zapisuje wynik. Dzięki takiej funkcji sprawdzisz swoje wyniki przed rozpoczęciem treningów i po upływie kilku tygodni, oceniając efekty.

 

Wyposażenie dodatkowe

Taki sprzęt stoi na podłodze, a więc powinien być wsparty na elementach, które jej nie rysują. Oczywiście najlepiej zakupić matę eliminującą wstrząsy i wibrację – choć sam hałas może być niewielki, jeśli kupimy dobry sprzęt. Maszyna powinna mieć miejsce na ułożenie smartfonu lub tabletu. Oczywiście niektóre firmy oferują swoim klientom zaawansowany sprzęt z takimi rozwiązaniami. Dobrze, jeśli urządzenie ma też miejsce na włożenie butelki z wodą – nawadnianie w czasie treningu to podstawa.

 

Kto oferuje solidne rowerki stacjonarne w dobrych cenach?

Wśród najlepszych producentów sprzętu tego typu znajduje się: Body Sculpture, Fitplay, Hammer, HMS, Hop Sport, Johnson, Kettler, Master Sport, Matrix, Spokey, Star Track, Techno Gym i wielu innych. Jeśli chodzi o same ceny – w przypadku najprostszych modeli mechanicznych jest to wydatek ok. 200 zł, jeśli szukasz magnetycznego – przynajmniej 400 zł, elektromagnetyczne to już koszt powyżej 1500 zł.

 

Najlepsze rowerki stacjonarne w 2018 roku

 

Ruch to zdrowie. Jeśli jednak preferujesz ruszać się w zaciszu domowym to może Ci się przydać rowerek stacjonarny. Przeczytaj nasz ranking, by dowiedzieć się jakie modele są dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

York C Aspire 

 

1.York C AspireZacznijmy nasze zestawienie od York C Aspire. Urządzenie ma wymiary 91 x 48 x 137 cm. Waga koła zamachowego tego modelu wynosi 4 kg, natomiast waga całkowita to 22 kg. Producent zaleca maksymalne obciążenie rowerka do 130 kg. Model ten posiada 3 częściowy mechanizm korbowy.

Ten rower stacjonarny został wyposażony w wyświetlacz, gdzie podczas ćwiczeń sprawdzimy prędkość, dystans czy spalone kalorie. Osoba ćwicząca może monitorować swoje tętno dzięki sensorom zamieszczonym w kierownicy. Dodatkowo wbudowany komputer posiada 12 programów, 4 z nich są sterowane pracą serca.

Możemy jednak sami sterować poziomem obciążenia, który jest 16 stopniowy, poprzez elektroniczną regulację. Rowerek posiada również test sprawności, który pomoże nam ustalić naszą kondycję początkową i śledzić postępy. Ponieważ urządzenie zostało wyposażone w rolki transportowe, ewentualny transport nie powinien być problematyczny.

Natomiast stabilność ćwiczeń zapewnią stopki poziomujące. Użytkownicy są zadowoleni z zakupu tego modelu. W swoich opiniach piszą, że rowerek jest solidny, wytrzymały, a przy tym wygodny i cichy.

 

 

 

 

 

Sapphire Falcon SG-911B 

 

2.Sapphire Falcon SG-911BMagnetyczny rowerek do ćwiczeń Sapphire Falcon SG-911B ma wymiary 90 x 54 x 120 cm. Jego waga, która uwzględnia ciężar 7-mio kilowego koła zamachowego, wynosi 21 kg. Natomiast maksymalna masa użytkownika tego sprzętu nie powinna przekraczać 120 kg. Pomimo dosyć dużej wagi, sprzęt powinno się łatwo przemieszczać dzięki zainstalowanym rolkom transportowym.

Kupując ten rowerek stacjonarny możemy liczyć na to, że cała rodzina z niego skorzysta. A to dlatego, że zarówno kierownica, jak i siodełko jest regulowane i może zostać dostosowane do wzrostu ćwiczącego. Również poziom trudności może być regulowany na 8 stopniowej skali.

Na kierownicy roweru został zainstalowany wyświetlacz wbudowanego komputera, który śledzi nasze postępy. Pokazuje informacje na temat przebytego dystansu, spalonych kalorii, prędkości czy naszego pulsu, który jest mierzony poprzez zainstalowane w kierownicy czujniki.

Komputer posiada również funkcję SCAN, która umożliwia podgląd wartości w odstępach czasu. Opinie o rowerach stacjonarnych firmy Sapphire są bardzo dobre. Użytkownicy piszą o tym, że produkty są dobrze wykonane, natomiast komentarze dotyczące tego modelu chwalą jego cichą pracę, stabilność i wygodne siedzisko.

 

 

 

 

 

Kettler Giro M 07630-000 

 

3.Kettler Giro M 07630-000Kolejny produkt w naszym zestawieniu to Kettler Giro M 07630-000. Ten sprzęt sportowy ma wymiary 90 x 54 x 137 cm. Waga koła zamachowego tego modelu wynosi 6 kg, natomiast waga całościowa wynosi 30 kg. Producent zaleca, by nie ćwiczyły na urządzeniu osoby ważące więcej niż 110 kg.

Urządzenie ma wmontowany wyświetlacz z komputerem, który podczas ćwiczeń pokazuje pokonaną odległość, prędkość, czas, zużycie energii czy częstotliwość pedałowania. Dzięki zamontowanym w kierownicy czujnikom, zmierzy on również puls podczas ćwiczeń i poinformuje osobę ćwiczącą, jeśli puls przekroczył bezpieczną granicę.

Dodatkowo, oprócz manualnej regulacji obciążenia, mamy możliwość w tym modelu ustawić program ćwiczeń w oparciu o czas, dystans, czy spalone kalorie. Po przebytych ćwiczeniach możemy sprawdzić naszą kondycję fizyczną przeprowadzając test sprawności.

Natomiast użytkowanie powinny ułatwić regulowane siodełko i kierownica, antypoślizgowe i profilowane pedały oraz rolki transportowe. Urządzenie to spełnia oczekiwania jego użytkowników, którzy twierdzą, że jest to najlepszy rower stacjonarny. Swoje twierdzenie popierają zaletami urządzenia, którymi są: cicha praca, stabilność, estetyczny wygląd czy łatwość obsługi.

 

 

 

 

 

BH Fitness Open & Go YF90 

 

4.Bh Fitness Open & Go Bike Yf90 Bh TecnovitaNastępna nasza propozycja, BH Fitness Open & Go YF90, może bardziej przypaść do gustu Paniom, niż Panom, a to ze względu na kobiece wzory na ramie rowerka. Jest to również najbardziej mobilny z prezentowanych rowerków stacjonarnych.

Wymiary tego urządzenia wynoszą 68 x 39 x 117 cm, natomiast po złożeniu jest ono wielkości 28 x 39 x 130 cm. Całość waży 17 kg, a koło zamachowe tego modelu ma wagę 8 kg. Tymczasem maksymalne obciążenie wynosi 90 kg. Ponieważ rowerek został zaprojektowany tak, by można go było łatwo przenosić, został on również wyposażony w rolki transportowe.

Swoje postępy w ćwiczeniach możemy śledzić na zamontowanym wyświetlaczu, który wyświetla przebyty dystans, spalone kalorie, czas ćwiczeń i prędkość. Poziom ćwiczeń możemy dostosować do swoich potrzeb dzięki 8 stopniowej regulacji obciążenia.

Także siodełko w tym modelu dostosujemy do swojego wzrostu. Jest to dosyć dobry i tani rower stacjonarny. Użytkownicy wskazują, że urządzenie cicho pracuje, jest lekkie i zajmuje mało miejsca.

 

 

 

 

 

Hop-Sport HS-76R Viper 

 

5.Hop-Sport Hs-76R ViperNasz ranking rowerów stacjonarnych zamkniemy Hop-Sport HS-76R Viper. Ma on wymiary 95 – 132 x 52 x 151 cm, waga koła zamachowego wynosi 10 kg, natomiast waga całkowita wynosi 33,5 cm. Maksymalna waga użytkownika określona przez producenta to 150 kg. Model ten ma bardzo rozbudowane funkcje komputera.

Nie tylko pokazuje on podczas ćwiczeń prędkość, ilość obrotów, czas, dystans czy spalone kalorie. Urządzenie, dzięki wbudowanym w kierownicę sensorom możepodczas ćwiczeń monitorować poziom naszego tętna.

Oprócz możliwości ustawienia poziomu ćwiczeń na 16 stopniowej skali trudności, rowerek ma również zainstalowane 8 programów treningowych, m.in. program HRC i program celowy, wśród programów znajdziemy jeden sterowany tętnem. Jeśli posiadasz kilkuosobową rodzinę to każdy, kto będzie trenował na tym sprzęcie może ustawić sobie własny profil. Producent przewidział możliwość wprowadzenia aż czterech profili użytkowników.

W związku z możliwością ćwiczenia wielu osób na sprzęcie, ma on również rozbudowaną możliwość regulacji siedziska – w pionie i poziomie, oraz regulację nachylenia kierownicy. Osoby, które zakupiły ten produkt w swoich opiniach najbardziej chwalą dużą ilość wbudowanych programów, oraz możliwość wprowadzenia kilku użytkowników.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...