Rowerek stacjonarny – efekty

Ostatnio aktualizowane: 24.03.19

 

Jaki rowerek stacjonarny wybrać?

 

Czy warto kupić rower stacjonarny do ćwiczeń w domu? A jeśli tak to, jaki model? Czy najlepszy rowerek stacjonarny w 2019 roku zapewni takie funkcje, że osiągniemy zamierzone efekty ćwiczeń? Sprawdźmy, więc co jest dostępne na rynku i czego możemy oczekiwać używając roweru systematycznie.

 

 

Rowery treningowe, to sprzęt, który jest jednym z bardziej popularnych wykorzystywanych do ćwiczeń. Trening na takim rowerze to trening aerobowy, który wpływa na kształtowanie ud, podudzi i pośladków. Ze względu na rodzaj mechanizmu oporowego możemy wyróżnić urządzenia mechaniczne, są to rowerki stacjonarne w dobrej cenie, najtańsze na rynku, bez żadnych programów treningowych, magnetyczne – ciche w pracy z możliwością regulacji pokrętłem lub silnikiem, z bogatym wyborem programów treningowych, oraz rowery elektromagnetyczne – sterowane za pomocą komputera z olbrzymim wachlarzem funkcji.

Kupując rower stacjonarny należy się kierować również pozycją, w jakiej jest odbywany trening, bowiem różne modele są polecane różnym osobom. Rozróżniamy rowery poziome, pionowe, hybrydowe oraz spinningowe. Rowery poziome powodują, że ćwiczący przyjmuje pozycję leżącą, bądź półleżącą. Jest to polecany rower dla wszystkich, którzy chcą odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i uaktywnić mięśnie brzucha. Zalecane są również dla osób otyłych.

Rowery pionowe, to stacjonarna kopia roweru miejskiego. Polecany jest do ćwiczeń osobom z problemami kardiologicznymi, czy też układu krążenia. Gdy osoba taka regularnie ćwiczy, to równocześnie stymuluje układ krążenia i obniża ciśnienie krwi, zwiększa pojemność płuc i również zmniejsza tętno spoczynkowe. Obszary, jakie są trenowane na takim rowerze to mięśnie pośladków ud i podudzi.

Rowery hybrydowe, jak nazwa wskazuje to połączenie roweru pionowego i poziomego, poleca się trening na nich osobom z dolegliwościami w dolnej części pleców.

Rowery spinningowe to rowery wyczynowe służące do bardzo intensywnych treningów. Taki rower pozwala na spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie, więc są zalecane osobom, którym zależy na szybkim schudnięciu. Rowery takie zwykle też charakteryzują się bardzo solidną budową.

Gdy decydujemy się na rozpoczęcie treningu na rowerze stacjonarnym kieruje nami jeden z dwóch powodów: chcemy poprawić kondycję i ogólny stan organizmu, lub zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej i wymodelowaniu ciała. Oba powody są dobre, aby ćwiczenia zacząć i w obydwu przypadkach mamy szansę na osiągnięcie sukcesu, rower bowiem świetnie może wymodelować sylwetkę, jak i poprawić ogólną kondycję.

Trening ogólny, mający na celu poprawę kondycji to trening aerobowy, który jest treningiem o umiarkowanej intensywności. Przy odchudzaniu wykorzystujemy trening intensywny, interwałowy, bo taki jest najbardziej skuteczny do spalenia dużej ilości kalorii. Ale w obu przypadkach ważny jest dobór ćwiczeń, aby osiągnąć zamierzone efekty.

Ćwiczenia na rowerze powinny składać się z dwóch etapów, zawsze poprzedzone rozgrzewką. Rozgrzewka taka to na przykład powolne pedałowanie przez kilka minut pozwalające rozciągnąć ręce i nogi. Potem przechodzimy do ćwiczeń właściwych o odpowiednio dobranej intensywności. Przy spalaniu tkanki tłuszczowej nasz puls powinien wynosić 120 – 140 uderzeń na minutę, bo wówczas ćwiczenie jest najskuteczniejsze. Następnie po około 5 min treningu zwalniamy, aby puls spadł do normalnej wartości, a mięśnie mogły odpocząć. By po chwili powrócić do intensywnego treningu.

 

 

Rowereki stacjonarne – Ranking

 

 

Sapphire Falcon SG-911B 

 

Rower magnetyczny Sapphire Falcon SG-911B to idealny model dla osób szukających solidnego urządzenia do treningu fizycznego w domu. Waga całkowita roweru wynosi 21 kg, z czego 7 kg to koło zamachowe, i może on udźwignąć użytkownika ważącego do 120 kg. Jest to model stabilny i bezpieczny, a dla łatwiejszego transportu zaopatrzony został w rolki transportowe.

Sapphire Falcon SG-911B jest wyposażony w regulację oporu w 8 stopniowej skali, nowoczesny komputer z tacką na telefon lub smartfon, a także kierownicę wyposażoną w sensory pulsu, a rączki kierownicy zostały pokryte miękką pianką wysokiej jakości. Dzięki regulowanemu siodełku, każdy użytkownik dostosuje wysokość do własnych potrzeb.

Odległość możemy regulować w zakresie od 64 do 86 cm. Natomiast dzięki wykorzystaniu magnetycznego mechanizmu oporu, model ten pracuje bardzo cicho, więc Twój trening nie będzie przeszkadzał domownikom. Użytkownicy właśnie cichą pracę podają, jako jedną z zalet tego rowerka, podoba im się również regulowana kierownica, wygodne, regulowane siodełko i solidne oraz estetyczne wykonanie.

 

 

 

 

Kettler Giro C1

 

Kettler Giro C1 to zaawansowany technologicznie rower magnetyczny. Pozwala on na określenie celów treningowych z odliczaniem czasu treningu, dystansem, oraz spalonych kalorii. Dodatkowo pozwala na pomiar tętna w fazie spoczynku z oceną sprawności, ponadto użytkownik dysponuje tu funkcją szybki start, która pozwala na rozpoczęcie treningu bez wstępnych ustawień jego parametrów.

Podczas treningu użytkownik ma udostępnione takie dane, jak czas treningu, prędkość, pokonany dystans, kadencja w obrotach na minutę, zużycie energii oraz częstotliwość uderzeń serca. A po zakończeniu treningu udostępniane są wskazania średnich wartości. Model ten został wyposażony w kierownicę w kształcie litery U, samonastawne pedały z paskami, wygodne siodełko fitnessowe o regulowanej wysokości, uchwyt dla tabletu lub smartfonu, oraz kółka transportowe. Obudowa wyświetlacza LCD o wymiarach 85 x 48 mm jest wykonana z materiałów odpornych na działanie potu i jest pokryta szkłem akrylowym.

Rower jest przeznaczony dla użytkowników o maksymalnej wadze 130 kg, a jego wymiary po rozłożeniu wynoszą długość 90 cm, szerokość 54, wysokość 136 cm. Użytkownicy cenią sobie w tym modelu to, że wyświetlacz pokazuje wszystkie osiągnięcia treningowe, a do tego zapewnia spokojną równomierną i cichą pracę.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...