Rower eliptyczny – Efekty

Ostatnio aktualizowane: 28.03.20

 

Jakie efekty daje trening na maszynie eliptycznej?

 

Dla wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem roweru eliptycznego zachęcamy do lektury na temat tego sprzętu treningowego. Przedstawimy tu zalety używania tego sprzętu, dla kogo jest polecany, a także jakich efektów można się po takim treningu spodziewać. Na koniec opiszemy dwa czołowe modele z informacjami, o ich funkcjach, sposobie używania i opinii ich użytkowników.

Zaletą takiego urządzenia jest to, że ćwiczyć może na nim każdy. Jedno urządzenie pozwoli na treningi całej rodziny i można na nim prowadzić zarówno treningi cardio z elementami wzmacniania mięśni, jak i treningi odchudzające, czy pozwalające na powrót do formy. Najważniejsze jest to, że nie ma przeciwwskazań dla nikogo w prowadzeniu takiego treningu, a sam trening nie obciąża stawów ćwiczącego.

Najlepsze rowery eliptyczne są szczególnie polecane osobom z nadwagą, bowiem pozwalają one na efektywny trening przy stosunkowo małym wysiłku. Według badań po treningu na bieżni z podobną ilością spalonych kalorii, jak na rowerze eliptycznym, ćwiczący wychodzi bardziej zmęczony niż po treningu na rowerze. Oczywiście przed treningiem trzeba sobie określić cele. Jeśli zależy Ci na zrzuceniu kilku kilogramów i poprawie kondycji, oraz pracy nad wieloma partiami mięśni jednocześnie, to rower eliptyczny jest maszyną dla Ciebie.

Rowery eliptyczne w dobrej cenie są również wykorzystywane do rehabilitacji i łagodnego wzmocnienia mięśni. Wówczas, jako priorytet wybieramy komfortowe ułożenie lędźwi, a nie siłę pedałowania. Podczas treningu należy też utrzymywać wyprostowane plecy. Generalnie konstrukcja roweru powinna zapewnić trzymanie pleców w formie wyprostowanej, ale nie wszyscy pamiętają o tym. A wyprostowane plecy wymuszają pracę mięśni brzucha, górnych i dolnych partii ciała i umożliwiają długotrwałe ćwiczenie

Gdy Twoim celem jest intensywny trening, możesz przeglądnąć się bardziej intensywnym rodzajom treningów. Takim treningiem będzie cardio. Do tego typu treningu dobrze jest wybrać rower eliptyczny wyposażony w ruchome drążki górne oraz mocowane na stałe uchwyty wielopozycyjne, a także z większym zakresem pedałowania. Pozwala to na zintensyfikowanie treningu, osiąganie lepszych wyników i efektów treningów.

A czynniki wpływające na osiągane wyniki to przede wszystkim płynność pedałowania. Zwróć uwagę, aby pedałowanie odbywało się bez szarpnięć. Bezpośredni wpływ na to ma koło zamachowe, a raczej jego waga. Dlatego niezbędne jest wypróbowanie modelu, który chcesz zakupić, bo może się okazać, że koło zamachowe o wadze 6 kg będzie zbyt ciężkie i powinieneś wybrać rower z kołem o wadze 3 kg. Średnica koła zamachowego określa natomiast zakres ruchów. Im jest ona większa tym większe ruchy wykonujesz. Tu też trzeba dokonać wyboru według indywidualnych potrzeb. Inny zakres ruchu ma osoba o wzroście 190 cm a inne o wzroście 160 cm.

Aby trening był efektywny, pedały muszą dawać pewien opór. Im on jest większy, tym więcej wysiłku musisz ponieść, aby go pokonać. Opór ten powinien mieć możliwość regulacji, może to być regulacja ręczna lub elektroniczna. Więcej możliwości regulacji, to więcej programów treningowych. Zarządzać nimi można za pomocą konsoli, na której obok ustawień robionych przez użytkownika można odczytać prędkość, pokonany dystans, czas treningu, średnią liczbę spalonych kalorii.

Najlepszy rower eliptyczny w 2020 roku umożliwia nie tylko pomiar tętna, wyświetla ocenę osiąganych wyników i postępów treningowych, ale też ma możliwość współpracy w innymi urządzeniami, jak programy coachingowe lub odtwarzacze MP3.

 

 

Rower eliptyczny – Ranking

 

 

Zipro Iconsole+ Dunk

 

Model Zipro Iconsole+ Dunk jest przystosowany do użytkownika maksymalnej wadze do 150 kg. Rękojeść ma tu trzystopniową regulację od 131 cm do 139 cm wysokości od płozy, a rozstaw rękojeści wynosi 62 cm. Model ten ma szerokie stabilizatory z przodu 51 cm i z tyłu 57 cm, a także stopki poziomujące pod przednim i tylnym stabilizatorem. Użytkownik może również ustawić kąt nachylenia kierownicy oraz komputerowo ustawić poziom obciążenia.

Waga koła zamachowego wynosi tu 12 kg, a waga całego urządzenia to 54,8 kg. Model ten posiada szereg wbudowanych programów treningowych, takich jak program manual, gdzie użytkownik samodzielnie ustala czas, dystans, spalone kalorie, poziom pulsu, czy poziom obciążenia.

Następnie ma do dyspozycji programy: Beginner, Advanced, Sporty, Cardio i Watt. Każdy z programów ma również różne, kolejne warianty ustawień. Wyświetlacz LCD w każdej chwili informuje ćwiczącego o czasie treningu, pokonanym dystansie, prędkości, spalonych kaloriach, czy poziomie pulsu.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu przekazują, że jest to solidna konstrukcja, sterowanie programami jest łatwe i czytelne, a urządzenie posiada dużo opcji treningowych.

 

 

 

 

Fitkraft Slimline

 

Fitkraft Slimline pozwala na użytkowanie tego modelu przez osoby do 120 kg wagi. Waga samego urządzenia wynosi 24 kg, a jego wymiary wynoszą 80 cm x 43 cm x 155 cm. Model ten posiada certyfikaty EN ISO 20957 dla sprzętu sportowego CE i ROHS dla komputera, a także dwuletnią gwarancję producenta.

Model ten ma solidną stabilną konstrukcję, a także wyciszoną pokrywę z kołem zamachowych, co wpływa na jego ciche działanie. Fitkraft Slimline ma również podstawę wzmocnioną gumową powłoką, dzięki czemu stabilnie trzyma się podłoża. Dwie pary uchwytów pokrytych miękką pianką i antypoślizgowe pedały sprawiają, że ćwiczenia są wykonywane bez trudności.

Wewnętrzne uchwyty zostały też wyposażone w czujniki pozwalające na pomiar pulsu. Do dyspozycji użytkownika został też oddany ośmiostopniowy zakres regulacji oporu, który pozwala na ustawienia trudności treningu do własnych potrzeb.

Wyświetlacz LCD z funkcją SCAN pokazuje naprzemiennie czas ćwiczeń, prędkość, przebyty dystans, pomiar pulsu i ilość spalonych kalorii. Opinie użytkowników przekazują nam, że ten model plasuje się wśród najlepszych modeli w tym przedziale cenowym.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
DMCA.com Protection Status