Nawigacje rowerowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Jeżeli lubisz długie przejażdżki na rowerze i chcesz być przygotowany na każdą okoliczność, z pewnością przyda Ci się nawigacja rowerowa. Z uwagi na to, że na rynku pojawia się coraz więcej takich urządzeń możesz mieć problem z dokonaniem wyboru. W zakupie pomoże Ci nasz ranking nawigacji, w którym pierwsze miejsce zajmuje sprzęt Garmin Edge 820 Bundle. To model wyposażony w dotykowy, 2,3-calowy ekran, który można bez przeszkód obsługiwać podczas deszczu lub mając na dłoniach rękawiczki. Urządzenie ma funkcję wykrywania zdarzeń, a więc w czasie wypadku przesyła na określony numer alarmowy naszą aktualną pozycję na mapie. Nawigacja działa niezawodnie zarówno w otwartym terenie, jak też w lesie czy górach. Drugie miejsce należy do produktu Garmin Edge Touring. Model ma w zestawie uchwyt rowerowy. Ze względu na to, że obudowa urządzenia jest wodoszczelna nie ma ryzyka, że nawigacja zepsuje się w czasie deszczu. Chcesz poznać inne, funkcjonalne sprzęty? Znajdziesz je w dalszej części rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką nawigację rowerową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W dzisiejszych czasach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie różnego rodzaju sportami. Ludzie zaczęli coraz bardziej aktywnie spędzać swój wolny czas, dlatego też chętnie przesiadają się z samochodów na rowery. Fakt ten nie dotyczy jedynie codziennej trasy do pracy czy szkoły, ale również dłuższych wycieczek. Z tego względu producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, poszerzają asortyment gadżetów, tak aby jak najbardziej ułatwić rowerzystom ich relaks. Jednym z tego typu udogodnień jest nawigacja.

Niewielkie urządzenie, mocowane do kierownicy jest świetnym kompasem na nieznanych trasach. Szereg udogodnień instalowanych w sprzęcie pozwala nam na komfortową jazdę, bez obaw o zgubienie się. Szeroki wybór stawia jednak przed nami pytanie: jaką nawigację wybrać, aby dobrze nam służyła przez wiele lat. W niniejszym poradniku zwrócimy uwagę na kluczowe właściwości, jakie powinien posiadać dobrej jakości sprzęt.

Budowa – jaką nawigację rowerową kupić?

Nawigacje rowerowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Z racji tego, iż gadżet zaliczany jest do urządzeń elektronicznych, producenci wyposażają go w liczne opcje, które w dużym stopniu decydują, czy będzie on atrakcyjny dla konsumenta, czy nie.  Mimo tego, wielu użytkowników zaleca, aby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę nie na parametry techniczne, a na rozmiar i ogólną budowę nawigacji. Jest to ważne, ponieważ podczas rowerowych wycieczek będziemy musieli przemierzać różnego typu trasy zarówno w słoneczną, jak i niestety deszczową pogodę. Zabezpieczenie małego urządzenia przymocowanego na kierownicy jest wręcz niemożliwe. Oczywiście, podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych zdarza się, że użytkownicy chowają GPS do kieszeni lub plecaka. Niestety, takie rozwiązanie mija się z celem dlatego też poszukaj urządzenia, które będzie wyposażone w wodoodporną obudowę. Taki dodatek ma dwie podstawowe zalety: nawigacja nie spali się, ani nie zaleje przy pierwszym kontakcie z wodą, a poza tym będzie cały czas użyteczna.

Najlepsza nawigacja rowerowa to taka, która oprócz szczelności, charakteryzuje się również wzmocnioną odpornością na wszelkie zewnętrzne czynniki. Podróż w ekstremalnych warunkach wymaga od nas nie lada zabezpieczenia. Mowa tu np. o wystających gałęziach, krzakach czy kamieniach, które przy dużej prędkości mogą zrobić nam krzywdę lub uszkodzić nasz sprzęt. Z tego względu wszelkie gadżety, jakie kupujemy do roweru powinny być mocne i wytrzymałe na zarysowania i pęknięcia. W tym celu zapytaj sprzedawcę, czy dany GPS posiada ekran ze szkła hartowanego i obudowę wykonaną z mieszanki plastiku i aluminium. Jeśli zdecydujesz się na model zrobiony ze słabszego tworzywa, dopasuj do niego odpowiednią folię i pokrowiec, które będą chronić sprzęt przed uszkodzeniami.

Kolejną właściwością, którą powinieneś wziąć pod uwagę jest rozmiar GPS-u. Ta pozornie błaha cecha, może okazać się dość istotna w trakcie podróży. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci często sugerują się minimalizmem i oszczędnością. Z tego względu decydują się na bardzo małe sprzęty, które nie zawsze okazują się poręczne. Oczywiście w warunkach pokojowych, tego typu nawigacje wydają się być wręcz idealne, jednak po opuszczeniu sklepu i zamontowaniu gadżetu do kierownicy sytuacja diametralnie się zmienia. Z tego względu przed zakupem zorientuj się, jaka wielkość urządzenia będzie dla Ciebie idealna. Spróbuj porównać ją ze swoim telefonem lub innym gadżetem wyposażonym w płaski i nieco większy ekran.

 

Mocowanie

Bardzo istotnym parametrem każdej nawigacji jest mocowanie. Obecnie w sklepach spotkasz głównie modele wyposażone w tego typu udogodnienie. Oczywiście, jeśli poszukujesz sprzętu mobilnego bez uchwytów również bez problemu je znajdziesz. Jednak większość konsumentów zaleca, aby kupić GPS w komplecie z odpowiednim mocowaniem.

Jazda z oryginalnie wyprodukowanymi zatrzaskami jest znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Po pierwsze, wybraną przez siebie trasę masz ciągle przed oczami, dzięki czemu nie musisz zsiadać z roweru, aby wyjąć nawigację z kieszeni i wybrać odpowiednią drogę na skrzyżowaniu. Poza tym, jednoczesne korzystanie z urządzenia, które trzeba trzymać w rękach, i przemieszczanie się jest bardzo niebezpieczne, a wręcz może zostać ukarane. Takie zachowanie bowiem bardzo często doprowadza do szeregu wypadków.

W związku z tym, postaraj się dość dokładnie sprawdzić, jak wygląda mocowanie w wybranym przez siebie modelu. Bardzo delikatne klipsy mogą szybko się połamać, dlatego też spróbuj lekko poruszać sprzętem. Jeśli wydaje się być solidny i nie zauważasz niepokojących sygnałów typu skrzypienie czy dygotanie, możesz podjąć decyzję o zakupie.

 

Pojemność akumulatora

Przed zakupem nawigacji rowerowej zastanów się, ile czasu zwykle zajmuje Ci jednorazowa wycieczka. Jeśli jesteś przyzwyczajony do krótkich dystansów problem słabego akumulatora nie będzie Ci mocno doskwierał. Jednak, jeśli lubisz od czasu do czasu wybrać się na dłuższą przejażdżkę (trwająca np. 3 h) powinieneś wyposażyć się w lepszej klasy sprzęt.

Rozróżnienie dobrego akumulatora od słabego jest dość trudne. Nowicjusze całą swoją wiedzę mogą oprzeć głównie na tym, co napisane jest w instrukcji obsługi. Znajdziemy w niej bowiem informację o pojemności baterii mierzonej w amperogodzinach. Oczywiście, sama wartość niewiele nam powie, ponieważ należy zwrócić uwagę również na inne parametry, takie jak wielkość wyświetlacza, ilość wyświetlanych kolorów czy ich intensywność. Mimo wszystko zaleca się, aby sprzęt tego typu nie był wyposażony w baterię mniejszą niż 2000 Ah.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, z jakiej kategorii akumulatorem mamy do czynienia. Specjaliści twierdzą, że najlepsze sprzęty wyposażone są w baterię litowo-jonową. Znana jest ona przede wszystkim z równomiernego procesu ładowania oraz stabilności podczas dużych amplitud pogodowych. Nie jest bowiem tajemnicą, że słabe akumulatory pod wpływem np. szybkiego ochłodzenia wyczerpują się w ciągu kilku sekund.

Parametry techniczne

Oprócz wszystkich wymienionych właściwości niewątpliwie bardzo ważne jest również wnętrze urządzenia. Sprawdź, w jaki sposób została zamontowana karta pamięci. Jeśli nosisz się z zamiarem częstego korzystania z nawigacji, nie tylko podczas podróży rowerowych, ale również w czasie prowadzenia samochodu albo spaceru, zastanów się nad wyborem urządzenia z wyjmowanym dyskiem lub możliwością aktualizowania sprzętu przez kabel USB. Duże pliki bardzo trudno jest odświeżyć przez Internet. Znacznie mniej czasu zajmuje uruchomienie procesu za pomocą komputera. Z tego względu zaleca się wybór nawigacji z wyjmowaną kartą pamięci.

Ponadto, warto zapoznać się z oprogramowaniem, w jakie zostało urządzenie wyposażone. Ważne jest chociażby to, jaki język jest w nim zainstalowany lub czy wszelkie aktualizacje wymagają dodatkowych kodów.

 

Nawigacje rowerowe w dobrych cenach

Nawigacje rowerowe różnią się od siebie nie tylko warunkami zewnętrznymi i wewnętrznymi, ale również cenami. Najtańsze modele kupisz już za niecałe 100 zł. Są to jednak podstawowe urządzenia, które wypełniają jedno podstawowe zadanie – wyznaczają trasę z punktu A do punktu B. Jeśli zależy Ci na nieco bardziej rozwiniętym sprzęcie, który m.in. przewidzi utrudnienia na drodze musisz przygotować się na wydatek rzędu 800 zł.

 

 

Najlepsze nawigacje rowerowe  w 2020 roku

 

Nawigacja rowerowa pozwoli Ci sprawnie określić położenie w trakcie treningu. Ważne jest to, aby wybrać produkt, który nie tylko precyzyjnie odnajdzie Twoją pozycję, ale też pomoże w ułożeniu interesującej trasy. Nasz ranking nawigacji rowerowych zawiera najciekawsze modele na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Garmin Edge 820 Bundle

 

Nasz ranking zamyka model Garmin Edge 820 Bundle. Jest to bardzo dobra nawigacja rowerowa. Wyposażona została w systemy GPS i GLONASS, które pozwalają na korzystanie z 24 satelitów w tym samym czasie. Dzięki temu Twoje położenie będzie precyzyjnie określone nawet w gęstym lesie. Przydatną funkcją urządzenia jest kontakt z telefonem alarmowym w razie wypadku podczas jazdy.

Jego niewielkie rozmiary pozwalają na wygodną obsługę w trakcie treningu. Ekran ma 2,3 cala i mimo dotykowej obsługi można go używać w rękawicach lub przy deszczowej pogodzie, gdyż woda nie utrudnia wybierania opcji. Jasność wyświetlacza dostosowuje się do warunków panujących na dworze.

Dzięki czujnikowi tętna, rytmu i prędkości, produkt ten będzie idealny dla osób, które lubią kontrolować swój organizm. Sprzęt ten jest także wyposażony w system analizy wyników, a więc mamy wgląd w to, jak poprawia się nasza wydajność.

Oprócz tego, urządzenie wyposażone zostało w funkcję GroupTrack, która pozwala na obserwowanie uczestników grupy, z którą wybrałeś się na przejażdżkę.

Do zestawu dołączony jest specjalny uchwyt, który pozwoli na łatwy montaż na rowerze. Użytkownicy uważają, że jest to bardzo dobry produkt, który szybko i precyzyjnie określa położenie.

Urządzenie Garmin Edge 820 Bundle jest zasilane litowo-jonowym akumulatorem. Prezentowany model ma dotykowy ekran o przekątnej 2,3 cala.

Zalety
Szczegółowe monitorowanie treningu:

Przebieg treningu możemy śledzić w bardzo szczegółowy sposób. Wszystko przez to, że sprzęt pokazuje nam m.in. zaawansowaną dynamikę jazdy i pułap tlenowy. Analizuje on nawet wydolność naszego organizmu.

Funkcjonalny ekran:

Ekran nawigacji ma wysoką rozdzielczość, a dodatkowo możemy go obsługiwać w rękawiczkach lub podczas opadów deszczu. Ma on też specjalny czujnik automatycznie dostosowujący jasność wyświetlacza, co zwiększa jego czytelność.

Śledzenie pozycji:

Nawet, jeśli się zgubimy, urządzenie szybko odczyta nasze położenie. Obsługuje ono sygnały z satelitów GPS i GLONASS.

Wady
Cena:

Sprzęt kosztuje ponad 1000 zł, co dla wielu osób jest dużą inwestycją.

Brak kilku profili rowerów:

Nawigacja nie ma kilku profili rowerów, więc może z niej korzystać tylko jedna osoba.

 

 

 

 

Garmin Edge Touring

 

Kolejnym produktem w tym zestawieniu jest Garmin Edge Touring. Jest to sprzęt, który idealnie sprawdzi się na trasie.

Dzięki stosunkowo dobremu zasięgowi pozwala na szybkie i precyzyjne określenie położenia w ruchu. Urządzenie posiada zainstalowane mapy, dostosowane do użytku cyklistów. Przedstawiają one kraje europejskie i są na nich zaznaczone również punkty użyteczności publicznej. W efekcie, sprzęt może być użytkowany w celach turystycznych.

Ponadto cyklista może określić, że chce jechać w trybie rowerowym miejskim/ szosowym lub górskim. Wtedy urządzenie pokaże odpowiadające trasy. Oprócz tego, użytkownik sam może ściągać mapy nowych ścieżek rowerowych.

Dzięki serwisowi Garmin Connect oraz Garmin Adventures, cyklista może sprawdzać przebyte trasy, a jego rodzina i znajomi mogą na bieżąco śledzić jego trening.

Do zestawu dołączony jest wygodny uchwyt obracany o 90 stopni (można go przytwierdzić do roweru). W komplecie znajduje się również kabel USB oraz karta microSD z mapami. Użytkownicy doceniają ten produkt za łatwość użytkowania oraz poręczność.

Produkt Garmin Edge Touring jest zasilany litowo-jonowym akumulatorem. Powyższy model ma dotykowy, kolorowy ekran o przekątnej 2,6 cala.

Zalety
Łatwość znalezienia drogi:

Sprzęt działa tak samo, jak nawigacja samochodowa. Zainstalowane mapy są czytelne i uwzględniają wszystkie dostępne ścieżki oraz trasy rowerowe. Użytkownik ma możliwość znalezienia odpowiedniej dla siebie trasy w każdym miejscu, niezależnie od położenia. W razie konieczności może on skorzystać z pomysłów na przejażdżki zapisanych przez innych rowerzystów (wystarczy połączyć się z serwisem Garmin Connect).

Planowanie trasy powrotnej:

Nawigacja została wyposażona w moduł planowania trasy powrotnej. Należy określić miejsce, do którego chcemy dojechać, a następnie wybrać maksymalnie 3 spośród wszystkich dostępnych dróg. Pozwala to m.in. na zaplanowanie przystanków czy też zobaczenie okolicznych atrakcji.

Szczegółowe mapy:

Do zestawu dołączono kartę microSD. Znajdują się na niej dokładne mapy Polski, a także krajów Europy Zachodniej.

Lekkość:

Urządzenie waży zaledwie 98 g, dlatego nie obciąża nadmiernie roweru i nie przeszkadza podczas treningu, nawet w bardzo trudnych warunkach.

Wady
Brak czujnika tętna:

Ponieważ nawigacja nie ma czujnika tętna, trudno jest kontrolować wydajność treningu.

 

 

 

 

MIO Cyclo 200

 

MIO Cyclo 200 jest trzecią pozycją w naszym zestawieniu. Produkt ten jest niezwykle łatwy w użyciu. Trasę można wcześniej zaplanować lub też urządzenie może pomóc w określeniu drogi w trakcie jazdy.

Dodatkowo, model ten wyposażony jest w specjalną funkcję – użytkownik wprowadza czas lub odległość, jaką chce przebyć, a nawigacja pokazuje 3 trasy odpowiadające jego wymaganiom.

Wszelkie instrukcje dotyczące jazdy przekazywane są dźwiękowo. Ponadto urządzenie posiada informację o punktach użyteczności publicznej, co ułatwia zwiedzanie nowych miejsc.

Sprzęt wyposażony jest w 3,5–calowy ekran. Obudowa tego modelu została wykonana z wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że jest ona wytrzymała i wodoszczelna.

Bateria tego urządzenia działa przez 10 godzin, a więc jest on odpowiednie nawet na dłuższy trening. Ponadto sprzęt mierzy czas treningu, prędkość oraz przebytą odległość. Ta dobra i tania nawigacja rowerowa doceniana jest za niezawodny system pracy offline oraz funkcjonalność.

Produkt MIO Cyclo 200 to nawigacja rowerowa z dotykowym ekranem o przekątnej 3,5 cala. Zasila ją wbudowana bateria litowo-jonowa.

Zalety
Wytrzymałość:

Obudowa produktu jest odporna na uszkodzenia, a dodatkowo wodoodporna (spełnia ona normę IPX5). Z tego względu możemy bez przeszkód użytkować urządzenie w każdych warunkach atmosferycznych, również podczas ulewnego deszczu.

Łatwa obsługa:

Nawigacja ma intuicyjne menu, a wyświetlane na ekranie przyciski są duże i czytelne. Możemy więc szybko znaleźć interesującą nas opcję i rozpocząć przejażdżkę.

Praktyczność:

Sprzęt dokonuje pomiaru czasu pokonania dystansu, jak również: liczby spalonych kalorii, wysokości terenu oraz prędkości jazdy. Wszystkie te dane możemy bez przeszkód zapisać w pamięci produktu, aby móc potem ocenić efektywność treningów. Ponadto, otrzymane wyniki możemy przesłać znajomym, by pochwalić się swoimi postępami.

Precyzyjne nawigowanie:

Urządzenie daje bardzo jasne wskazówki na temat kierunku jazdy. Wydaje ono specjalne sygnały dźwiękowe, aby nie zboczyć z trasy.

Wady
Mało wytrzymała bateria:

Bateria produktu pozwala jedynie na 10 godzin pracy, co według niektórych użytkowników jest stosunkowo krótkim czasem.

 

 

 

 

Garmin eTrex Touch 25

 

Nawigacja Garmin eTrex Touch 25 została wyposażona w 2,6-calowy, dotykowy wyświetlacz. Sprzęt ma zainstalowane mapy Polski i Europy, dlatego nie zgubimy się, nawet gdy wyjedziemy poza granicę naszego kraju. Urządzenie jest zasilane baterią zapewniającą do 16 godzin pracy. Model ma wodoszczelną obudowę, a więc z pewnością nie zepsuje się w czasie deszczu.

Sprzęt ma w zestawie uchwyt rowerowy, dlatego możemy od razu po zakupie zamontować go na swoim pojeździe. Produkt ma wiele przydatnych funkcji, takich jak: kalendarz księżycowy i słoneczny, wyświetlanie godzin wschodów i zachodów słońca czy informacji dotyczących polowań. Opisywany model obsługuje standard GLONASS i GPS, co gwarantuje szybkie określenie bieżącej pozycji na mapie.

Jak twierdzą konsumenci, nawigacja marki Garmin jest niezawodna. Za sprawą urządzenia z pewnością nie zgubimy się w nieznanym nam terenie. To doskonała propozycja zwłaszcza dla miłośników geocachingu, czyli zabawy w poszukiwanie skarbów przy użyciu odbiornika GPS. Sprzęt podaje dokładne trasy do ukrytych w wielu różnych miejscach pojemników.

Sprzęt Garmin eTrex Touch 25 jest zasilany baterią zapewniającą do 16 godzin działania. Nawigacja ma 2,6-calowy, dotykowy wyświetlacz. Wymiary modelu to: 10,2 cm x 5,8 cm x 3,3 cm.

Zalety
Dostępność map 46 krajów:

Urządzenie ma wgrane mapy Polski i wielu innych, europejskich krajów, co oznacza, że z pewnością nie zgubimy się podczas długich wycieczek rowerowych. Nawigacja daje możliwość regularnego aktualizowania map bez dodatkowych opłat.

Niezawodność:

Produkt jest wodoodporny, dlatego można użytkować go w czasie deszczu. Ekran urządzenia wykazuje odporność na zarysowania. Co więcej, sprzęt pozwala na korzystanie z dwóch systemów satelitarnych (GPS i GLONASS), a więc szybko określimy swoją pozycję na mapie.

Uchwyt w zestawie:

Do kompletu dołączono uchwyt rowerowy, co oznacza, że od razu po zakupie możemy zamontować nawigację na pojeździe i wypróbować jej działanie.

Wady
Konieczność aktualizowania map:

Wgrane fabrycznie mapy są mało szczegółowe, dlatego trzeba je zaktualizować, aby móc dokładniej wyznaczać trasy.

Brak karty pamięci:

Urządzenie ma czytnik kart pamięci, jednak nośnik nie jest dołączony do zestawu. Przeszkadza to konsumentom potrzebującym dodatkowych map (np. morskich).

 

 

 

 

Mio Cyclo 205 Central Europe

 

Model Mio Cyclo 205 Central Europe jest wyposażony w dotykowy, 3,5-calowy ekran zapewniający świetną czytelność. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, dlatego wyznaczenie trasy nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Nawigacja ma zainstalowane mapy OpenStreetMaps zawierające wiele szczegółów. Wymiary sprzętu to: wysokość – 11,4 cm, szerokość – 6,8 cm oraz głębokość – 1,86 cm.

Z uwagi na to, że ekran urządzenia pokryto powłoką antyodblaskową nie musimy się martwić o powstawanie refleksów światła utrudniających odczytanie mapy. Nawigacja ma wodoodporną obudowę w standardzie IPX5, która skutecznie chroni procesor przed uszkodzeniem w wyniku kontaktu z wilgocią. Prezentowany model jest zasilany baterią gwarantującą do 10 godzin pracy.

Według konsumentów sprzęt jest niewielki i można go z łatwością zamontować na kierownicy roweru. Produkt wyposażono w ciekawą funkcję Surprise me, która sama proponuje nam trzy trasy do wyboru po określeniu celu podróży, dystansu i czasu. Urządzenie ma zintegrowany czujnik ANT+, który umożliwia kontrolowanie pulsu i prędkości jazdy.  

Nawigacja Mio Cyclo 205 Central Europe ma wymiary: 11,4 cm x 6,8 cm x 1,86 cm. Urządzenie jest zasilane baterią zapewniającą 10 godzin pracy i ma 3,5-calowy, dotykowy ekran.

Zalety
Komfortowe użytkowanie:

Wyświetlacz sprzętu pokryto antyodblaskową powłoką, dlatego nie powstają na nim refleksy świetlne utrudniające odczytanie mapy. Mimo stosunkowo dużego ekranu nawigacja jest niewielka i z pewnością nie będzie nam przeszkadzać podczas rowerowych przejażdżek.

Solidna obudowa:

Obudowa urządzenia wykazuje odporność zarówno na działanie wody, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt z pewnością nie zniszczy się w wyniku intensywnej eksploatacji, można go więc użytkować codziennie, w dowolnych warunkach atmosferycznych.

Wady
Brak aktualizacji map:

Konsumenci zauważyli, że mapy niektórych regionów i krajów nie są regularnie aktualizowane. Przez to możemy mieć problem z wyznaczeniem dokładnej trasy przejażdżki.

Brak czytnika kart pamięci:

Ponieważ model nie ma czytnika kart pamięci, nie możemy korzystać z dodatkowych map podczas jazdy na rowerze (tych bardziej szczegółowych, topograficznych).

 

 

 

 

Nawigacja rowerowa czy smartfon?

 

Miłośnicy kolarstwa często zamiast korzystania z aplikacji rowerowych na smartfonie decydują się na montaż na swoim pojeździe specjalnej nawigacji. Ten niewielki komputer ma wiele przydatnych funkcji, ale czy może zastąpić telefon komórkowy? Przekonaj się, które urządzenie okaże się w Twoim przypadku bardziej praktyczne.

Dla kogo nawigacja rowerowa?

Duże znaczenie w kwestii, jaka nawigacja rowerowa jest polecana na codzienne przejażdżki, ma ilość funkcji, w które wyposażono sprzęt. Zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane modele mogą mierzyć prędkość jazdy, przejechany dystans, pozostałą drogę do pokonania czy całkowity czas przejazdu. Nie wszystkie nawigacje mają na tyle rozbudowane mapy, że możemy bez trudu znaleźć wyznaczone ścieżki rowerowe lub trasy w trudnym terenie, przykładowo w lesie. Niemniej jednak tego typu sprzęt przyda się osobom, które na rowerze spędzają kilka godzin dziennie i nie lubią zabierać ze sobą smartfona lub chcą, aby zasilająca go bateria działała jak najdłużej.

Nawigacja rowerowa działa bez zarzutu w każdym terenie, a więc nawet tam, gdzie nasz telefon komórkowy nie ma zasięgu. To daje nam pewność, że się nie zgubimy i zawsze znajdziemy drogę powrotną do domu. Poza tym urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody, promieni UV i innych czynników zewnętrznych, podczas gdy smartfon narażony choćby na działanie deszczu może łatwo ulec uszkodzeniu.

 

Smartfon jako nawigacja GPS

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, jakim jest nawigacja na rower, możemy zainstalować na swoim smartfonie specjalne aplikacje. Część z nich jest całkowicie bezpłatna, zapłacić trzeba jedynie za dostęp do dodatkowych opcji, takich jak np. określenie planowanej liczby spalonych kalorii czy porównanie uzyskanych dotychczas wyników na tej samej trasie.

Wykorzystanie telefonu komórkowego jako nawigacji GPS to tańsze rozwiązanie i niemal tak samo funkcjonalne. Aplikacje na bieżąco śledzą nasze położenie, umożliwiają dobór optymalnej trasy, a do tego pozwalają na kontrolę prędkości jazdy i innych parametrów treningu. Przed przejażdżką trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć smartfon, aby nie uległ awarii. Potrzebne jest nam do tego specjalne etui mocowane na ramie lub kierownicy pojazdu.

Wady nawigacji i aplikacji dla rowerzystów

Profesjonalne nawigacje przeznaczone dla rowerzystów są drogie. Kupując tani model, może się okazać, że nie ma wszystkich opcji, na których nam zależało. Zdarza się również, że wgrane w urządzenie mapy nie są zbyt dokładne lub nie uwzględniono w nich wszystkich wyznaczonych ścieżek rowerowych. Z tego powodu możemy wybrać mało atrakcyjną trasą pełną wybojów bądź bez pięknych widoków.

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze ze smartfonem, to nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób trenujących w terenie, gdzie trudno jest znaleźć zasięg i tym samym dostęp do Internetu. Nie wszystkie aplikacje działają offline, dlatego możemy stracić dostęp do mapy i wszystkich najważniejszych funkcji. Ponadto większość z nich znacząco przyspiesza rozładowanie baterii, co może okazać się utrudnieniem, gdy będziemy musieli podczas jazdy z kimś się skontaktować.

 

Co wybrać – nawigację czy smartfon?

Jeżeli zależy nam na dokładnych mapach i niezawodnym działaniu sprzętu, niezależnie od miejsca, w jakim jesteśmy, warto zastanowić się nad zakupem nawigacji rowerowej. Z takich urządzeń chętnie korzystają zwłaszcza osoby pasjonujące się kolarstwem, które dziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Podczas jazdy rekreacyjnej po okolicy dobrze sprawdzi się zwykły smartfon (w szczególności, gdy zależy nam jedynie na śledzeniu pokonanego dystansu i czasu przejazdu).

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Garmin Edge 1000 Bundle

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się produkt Garmin Edge 1000 Bundle. Jest to nawigacja rowerowa, która została zaprojektowana z myślą o cyklistach.

Produkty Garmin można łączyć z aplikacją Garmin Connect. Z jej pomocą użytkownik może analizować przebyte przez siebie trasy i odtwarzać na nowo drogę. Może również zaplanować wcześniej drogę na kolejny trening. Jednocześnie konsument może porównać swoje wyniki z innymi użytkownikami.

Oprócz tego sprzęt jest kompatybilny z urządzeniem mobilnym. Łączy się z nimi za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth. Dzięki temu, przy użyciu GPS-a można odbierać powiadomienia na nawigacji, nie wyciągając smartfonu z plecaka.

Urządzenie wyposażone zostało w 3-calowy, dotykowy ekran. Mimo to, jego obsługa w rękawicach czy w niesprzyjających warunkach pogodowych jest bardzo prosta.

Ta najlepsza nawigacja rowerowa wyposażona została w czujniki, które pozwalają sprawdzać prędkość, rytm i tętno. Dzięki temu sportowiec może odbyć wydajny trening. Użytkownicy twierdzą, że jest to doskonały produkt, który czytelnie i szybko nawiguje trasę.

Nawigacja rowerowa Garmin Edge 1000 Bundle została wyposażona w dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3 cali. Sprzęt jest zasilany baterią litowo-jonową.

Zalety
Wygodna obsługa:

Kolorowy ekran urządzenia automatycznie dostosowuje swoją jasność do zmieniających się warunków oświetlenia (wszystko za sprawą wbudowanego czujnika). Co więcej, nawigację możemy bez przeszkód obsługiwać w rękawiczkach oraz podczas opadów deszczu.

Możliwość połączenia ze smartfonem:

Sprzęt pozwala nam na szybkie sparowanie go ze swoim smartfonem. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do wielu dodatkowych funkcji dostępnych tylko online, np. śledzenie na żywo, otrzymywanie powiadomień o nadchodzących wiadomościach czy też bezprzewodowe przesyłanie pokonanej trasy lub odcinka.

Pomoc w wyborze trasy:

Prezentowany model jest zaawansowanym systemem nawigacyjnym z bardzo czułymi odbiornikami. Został on opracowany specjalnie na potrzeby rowerzystów. Z jego pomocą szybko znajdziemy odpowiednią dla siebie trasę. Możemy przy tym wyszukać konkretną ulicę czy punkt. Wszystkie dane na temat map są przechowywane w pamięci urządzenia.

Łatwy montaż:

W zestawie znajduje się specjalny uchwyt montażowy, za sprawą którego przymocowanie nawigacji do roweru jest niezwykle proste.

Wytrzymała bateria:

Producent zapewnia, że w pełni naładowana bateria jest w stanie zapewnić do 15 godzin ciągłej pracy sprzętu.

Wady

 

 

Holux GR-260

 

Kolejnym produktem w naszym rankingu jest Holux GR-260. Wyposażony został w 1,5-calowy wyświetlacz. Jest to sprzęt, który bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko na rowerze, lecz również w trakcie innych form treningu.

Urządzenie ma funkcję mierzenia tętna, liczenia przebytej odległości, określenia spalonych kalorii, a także funkcję krokomierza.

Model ten zasilany jest akumulatorem o pojemności 1050 mAh, który pozwala na około 20 godzin pracy. Obudowa wykonana została z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ponadto sprzęt jest wodoodporny, więc sprawdzi się przy różnych warunkach pogodowych.

Produkt ten pozwala na bardzo dokładne określenie pozycji GPS. Jednocześnie użytkownik może sprawdzić ciśnienie i określić zachodzące zmiany pogody. Pamięć urządzenia pozwala na wgranie około 15 tras. Opinie o nawigacjach rowerowych tego producenta są bardzo pozytywne. Model ten doceniany jest za intuicyjną obsługę.

Model Holux GR-260 ma wbudowaną baterię litowo-jonową. Ta dobra nawigacja rowerowa do 500 zł ma podświetlany wyświetlacz o przekątnej 1,5 cala.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

Urządzenie ma niewielkie wymiary (ok. 8,5 cm x 5 cm x 2 cm), dlatego nie przeszkadza podczas jazdy.

Łatwe planowanie tras:

Planowanie trasy przejażdżki z pomocą prezentowanej nawigacji jest niezwykle proste. Ten funkcjonalny sprzęt został wyposażony m.in. w kompas 3D i opcję odnajdywania celu. Dzięki temu z pewnością nie zgubimy się nawet w nieznanym nam terenie.

Długi czas pracy baterii:

Bateria zasilająca urządzenie zapewnia do 20 godzin ciągłej pracy. Dużym atutem jest też stosunkowo krótki czas jej ładowania (wynosi on 5 godzin).

Wady
Mały ekran:

Ze względu na to, że ekran nawigacji jest nieduży, wielu konsumentów narzeka, że mają oni problem z odczytaniem wyświetlanych na nim informacji.

Brak zabezpieczenia przed wilgocią:

Sprzęt nie jest wodoodporny, więc wilgoć może go uszkodzić.

 

 

Myslimy, ze ponizsze artykuly beda dla Ciebie interesujace, jesli spodobal Ci sie ten, który wlasnie przeczytales:

 

Walizki na kółkach

Jakie perfumy męskie kupić?

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Garmin Edge 520

 

Nawigacja rowerowa Garmin Edge 520 jest polecana dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymiary urządzenia są następujące: 4,9 cm x 7,3 cm x 2,1 cm, a jego waga to 60 g. Model wyposażono w kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości: 200 x 265 pikseli. W zestawie znajduje się bateria litowo-jonowa, która wystarcza na ok. 15 h pracy.

Istnieje możliwość sparowania urządzenia ze smartfonem i uzyskaniem dostępu do segmentów Strava. W ten sposób można rywalizować na żywo z innych kolarzami i tym sposobem motywować się do bardziej wytężonej pracy. Nawigacja rowerowa działa także z trenażerami rowerowymi ANT+, co daje pewność, że będziemy mogli z niej korzystać także w okresie zimowym.

Osoby aktywne fizycznie, które zdecydowały się kupić model Garmin Edge 520, podtrzymują, że była to dobra decyzja. Duży wyświetlacz jest czytelny, nawet w pełnym słońcu. Zaletą jest także wytrzymała bateria i spora ilość ciekawych i przydatnych funkcji.

Garmin Edge 520 to nawigacja rowerowa o wymiarach: 4,9 cm x 7,3 cm x 2,1 cm, a jej waga wynosi 60 g. Model ma kolorowy wyświetlacz.

Zalety
Dobra łączność:

Test nawigacji rowerowych Garmin wykazał, że sprzęt Edge 520 jest precyzyjny i nie traci sygnału. Prezentowany model jest zgodny z satelitami GPS i GLONASS, więc odbiera sygnał niezależnie od miejsca położenia.

Wydajny akumulator:

Produkt sprzedawany jest w zestawie z wydajnym akumulatorem, który pracuje do 15 h od momentu naładowania. W efekcie możemy wybrać się na całodniową wycieczkę rowerem i mieć pewność, że nawigacja nas nie zawiedzie.

Parowanie ze smartfonem:

Model można sparować ze smartfonem i Garmin Connect Mobile, co zapewnia nam dostęp do wielu ciekawych funkcji m.in.: śledzenia na żywo, udostępniania treningu w serwisach społecznościowych czy przesyłania informacji o pogodzie.

Czytelny wyświetlacz:

2,3-calowy ekran jest czytelny, więc nie ma problemu z zapoznaniem się z informacjami, które są na nim wyświetlane. Co istotne, ich odczytanie jest możliwe także w pełnym słońcu.

Możliwość używania na trenażerze:

Kolarze chcą utrzymać formę nie tylko w sezonie, dlatego w zimie często korzystają z trenażerów. Prezentowany sprzęt można z nimi sparować i uzyskać pakiet przydatnych funkcji treningowych.

Wady
Czasochłonna konfiguracja:

Wybieranie ustawień sprzętu jest czasochłonne i wymaga korzystania z instrukcji.

 

 

 

 

Garmin Edge 820

 

Nawigacja o nazwie Garmin Edge 820 wyróżnia się lekkością i kompaktowym rozmiarem. Jej wymiary wynoszą: 73 mm x 49 mm x 21 mm. Produkt został wyposażony w 2,3-calowy wyświetlacz dotykowy. Można go obsługiwać w rękawiczkach, a nawet podczas deszczu, co jest jego dużym atutem.

Przedstawiony model jest bardzo precyzyjny i dzięki niemu z pewnością nigdy się nie zgubisz. Pozwala on na wyznaczenie trasy zarówno po drodze, jak i ścieżce rowerowej, a także wyszukanie adresów i punktów szczególnych. Ponieważ urządzenie obsługuje sygnały z satelitów GPS i GLONASS, szybko wykryje ono Twoje położenie nawet w lesie.

Według konsumentów, jednym z podstawowych atutów opisanej wyżej nawigacji jest wytrzymała bateria litowo-jonowa. W trybie treningu GPS może ona działać do 15 godzin, a w trybie UltraTrac aż do 24 godzin na jednym naładowaniu. Zaletą jest również wodoszczelność i czujnik natężenia światła dopasowujący jasność wyświetlacza do warunków oświetlenia.

Nawigacja rowerowa ma wymiary: 7,3 cm x 4,9 cm x 2,1 cm, a jej waga wynosi ok. 70 g. Rozdzielczość wyświetlacza to: 200 x 265 pikseli.

Zalety
Zgodność z czujnikami ANT+:

Model jest zgodny z czujnikami ANT+, które pozwalają na kontrolowanie prędkości czy tętna. Przy wykorzystaniu miernika montowanego na pedale można otrzymać informacje nt. całkowitej mocy, bilansu mocy dla prawej i lewej nogi i kadencji.

Wgrana mapa:

Urządzenie ma wgraną mapę o nazwie Garmin Cycle Map, dzięki której kolarz nie musi się obawiać, że zgubi się w trakcie jazdy i ciężko będzie mu wrócić do domu.

Dotykowy wyświetlacz:

Nawigacja rowerowa ma dotykowy wyświetlacz, co jest bardzo praktyczne. Ekran reaguje szybko, nawet jeśli jest on lekko wilgotny lub dotykamy go w rękawiczkach.

Łatwy montaż:

W pudełku poza sprzętem znajdziemy także uchwyt standardowy i zewnętrzny wydłużany, a także linkę zabezpieczającą. Aby zamontować model, nie będziemy musieli inwestować w dodatkowe akcesoria.

Wady
Synchronizacja z aplikacją Strava:

Zaawansowanym kolarzom nie podoba się to, że synchronizacja ze Stravą jest ograniczona tylko do 100 segmentów.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
8 months ago

Witam, Szukam dobrej nawigacji rowerowej, niekoniecznie nowej i nowości (wolałbym coś pewnego i wypróbowanego), która byłaby (miałaby) głównie i przede wszystkim b a r d z o d o b r ą n a w i g a c j ę, z dobrymi mapami oczywiście Polski (ale dobrze byłoby, aby była i Europa!!!, lub chociaż kraje ościenne Polski), z możliwością wgrywania swoich map (a więc z dodatkową pamięcią na mini SD, a jest ponoć możliwość “wgrywani” map papierowych, których mam multum. A więc potrzebuję nawigacji umożliwiającą g ł ó w n i e i przede wszystkim wytyczenie własnej wybranej trasy,… Read more »

DMCA.com Protection Status